Commissaris aan de slag 'Zijn leven is vernietigd' Randstad Reddingsteam met honden zoekt Delftse ingenieur PTT heeft hoop werk aan kabeldiefstal 'Hooguit één dag pop Protest van horeca valt in het water Zware straffen geëist voor smokkel cocaïne VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 975 •GERTViSSÉR 071 3 3564 Als advocaat mr. H. Jager de dramatische toestand van zijn cliënt schetst, begint de Roe meense asielzoeker C. Rudaru te huilen. „Hij was een gezonde jongeman, nu is hij zwaar ge handicapt. Zelf een sigaretje op steken, kan hij niet. Mijn cliënt is volledig afhankelijk van hulp verleners. Zijn leven is vernie tigd". aldus Jager gisteren tij dens het kort geding voor de Haagse rechtbank waarin zijn cliënt 250.000 gulden smarte- geld eiste van de Nederlandse Slaat languit in een uitgeklapte rolstoel ligt Rudaru voorin in de Haagse rechtszaal. De Roe meen, die twee jaar geleden een hersenbeschadiging opliep toen marechaussees zijn mond en kaken met linnen plakband die'Inplakten orndat hij zich op Schiphol hevig verzette tegen uitzetting, blijft strijdvaardig. Mishandelde Roemeen eist 250.000 gulden van de staat Na afloop van de zitting, roept hij geëmotioneerd: „Het is waar, ik heb me toen slecht ge dragen. Maar ik heb niemands leven in gevaar gebracht. En ik heb het recht mij te verzetten. De plakband-methode accep teer ik niet". De Haagse president A.H. van Delden, die volgende week vrij dag uitspraak doet, zet vraagte kens bij het felle lichamelijke verzet van Rudaru, die krabde, schopte en beet. „Het staat voor mij niet vast dat iemand die het land moet worden uitgezet, het recht heeft op zo'n manier te gen te werken. Duidelijk is wel dat de marechaussees alles moesten proberen om de uit zetting te bewerkstelligen", al dus Van Delden. Verboden De betrokken marechaussees zijn vorig jaar vrijgesproken, omdat een onafhankelijke neu roloog in een medisch rapport concludeerde dat het 'tapen' op zich geen ernstige hersenbe schadiging kan veroorzaken. Van individuele schuld was daarom geen sprake. Volgens het rapport van de rijksrecherche daarentegen is het aannemelijk dat door het af plakken van de mond van de hevig opgewonden Roemeen, die kort daarop in ademhalings moeilijkheden kwam. „de her senbeschadiging definitief in gang is gezet". Advocaat mr. H. Jager van Rudaru stelt nu de Staat verant woordelijk voor het aangedane letsel van zijn cliënt, omdat de methode „een onrechtmatige manier van handelen is. Zonder het tapen zouden zijn hersens niet zijn beschadigd Na dit dramatische incident is het 'af plakken' van tegenstribbelende asielzoekers overigens verbo den. Volgens landsadvocaat mr. G. Hoogvliet hadden de mare chaussees bij het verzet van Rudaru geen andere middelen ter beschikking hem in toom te houden. Bovendien was het ta pen geoorloofd en konden zij niet weten wat voor gevolgen deze methode zou hebben. „Het is onmogelijk regels te ma ken waarin staat op wat voor manier marechaussees geweld mogen gebruiken. Iedere situa tie is anders", aldus Hoogvliet. Jager vindt dat de factor 'ei gen schuld' (de Roemeen had zich niet zo agressief mogen ge dragen) waar Hoogvliet een be roep op doet, in het niet valt bij het onrechtmatig handelen van de Staat. „Eerst moet er een drama gebeuren, voordat de Staat regelt hoe marechaussees tegenstribbelende asielzoekers dienen te behandelen. Mijn cliënt is daar de dupe van ge worden. Voor de rest van z'n le ven is hij verlamd. Zelfs een schadevergoeding kan dat nooit goedmaken Rudaru: „Met geld kan ik m'n gezondheid niet terugkopen. Maar ik heb het nodig, zodat m'n ouders uit Roemenië af en toe op bezoek kunnen komen". De familie van de vermiste TU-ingenieur Kees Brakman heeft een reddingsteam inge schakeld. De groep van vijf mensen vertrekt maandag naar Oviedo in Noord-Spanje, waar de 51-jarige Brakman op 8 augustus voor het laatst is gesignaleerd. Bij de zoekactie worden honden ingezet. In de omgeving van de Picos d'Europe zijn inmiddels alle bergposten gealarmeerd. „Er is sneeuw op komst, maar kennelijk gaan daar nog steeds wandelen", aldus woordvoerster Olga Wens van de faculteit Materiaalkunde. Iedereen die het gebied in gaat. krijgt een beschrijving van de vermiste Vlaardinger mee. „Het zou kunnen dat Kees Brakman ergens met een gebroken been ligt. Als hij wa ter bij de hand heeft, kan hij best een paar weken in leven blijven. En het schijnt er nog niet te hebben gevroren", al dus Wens. „Maar er kan ook iets ergers zijn gebeurd. Hoe langer het gaat duren, des te groter die kans is". De TU onderhoudt nog steeds intensief contact met een werknemer van Hoog ovens, die in Noord-Spanje werkt. „Hij zou advertenties en oproepen in lokale kranten plaatsen, maar dat is vanwege allerlei feestdagen nog niet ge lukt. Ons is nu verteld dat morgen de eerste berichten over Brakman in de pers staan", aldus Wens gistermid dag. Ook de Spaanse televisie zal de vermissing binnenkort onder de aandacht brengen van het publiek. 'Beperk aantal stadsprovincies' 'Provincie moet dichter bij burger komen te staan Het experiment van de stads provincies dient beperkt te wor den tot de regio's Rotterdam en Amsterdam. Daarnaast moeten 6 of 7 grote provincies gefor meerd worden. Dat stelt dr. W. Salet vrijdag inzijn inaugurele rede als hoogleraar aan de fa- ulo-u rechniache Bwtuun kunde van de Technische Uni versiteit DaUt De huidige operatie bestuur lijke vernieuwing, waarbij Ne derland zal worden ingedeeld in zeven stadprovincies en overige provinciale restgebieden, leidt volgens Salet tot onnodig verlies van bestuurlijke kwaliteit. Hij vooral problemen op het gebied van ruimtelijke orde ning, milieu, onderwijs en ver keer en vervoer. Deze vraag stukken kunnen beter op een centraler niveau geregeld wor den, vindt de hoogleraar. Door de aanwezigheid van de havens zijn de regio's Amster dam en Rotterdam volgens hem wel redelijk kansrijk. Daarbui ten is zowel voor de provincies als de gemeenten versterking van het lokale bestuur nodig. Een fusie tussen het resterende Hollands middengebied met de provincie Utrecht ZOU een nieu we provincie kunnen opleveren die zich internationaal zou kun nen manifesteren, meent Salet. 'Schade niet in verhouding tot buit' ROTTERDAM GPD Draad na draad, kabel na kabel worden door de speciale ploeg van NS-technici weer aan elkaar gelast. Terwijl de gure wind langs de spoordijk waait, probe ren zij zoveel mogelijk beschut ting te zoeken in hun gele tentje. Het repareren van de schade die kabeldieven donder dagochtend hebben aangericht is een hels karwei: in sommige zwarte kabels moeten maar liefst zestig kleine draadjes aan elkaar worden gelast. Het prie- gelwerk wordt voltooid met een beetje tape en een spuitlas. NS-regiomanager John Krijgs man kan nog niet begrijpen wat de koperdieven heeft bezield toen ze vergeefs - probeerden een stukje van vijf meter uit de kabelstraat van veertien kabels te plunderen. De gevolgen voor de NS waren buitensporig. Sei nen werkten niet meer. wissels vielen uit en omdat ook tele- tom kabels uaieii vernield was de omroep-installatie van NS- station Schiedam dood. Tot gistermiddag laat, toen de schade eindelijk was gerepa reerd. moesten de NS-inachi- nisten 'op zicht' rijden. Dat be tekent dat de trein niet harder dan veertig kilometer per uur mag. De treinen naar Den Haag moesten zelfs worden omgeleid over de Hofplein-lijn. „Een soort sabotage," noemt Krijgsman de daad van de twee tot nu toe onbekende kabeldie ven die er later met de fiets van door zijn gegaan. „Dit is te ver gelijken met lieden die het lood van je dakgoot stelen of figuren die vanaf een viaduct stenen op auto's gooien." Volgens de ver ontwaardigde NS-man is tegen dit soort vandalisme niets te be ginnen. „De kabels liggen los onder tegels omdat de mon teurs er aan bij kunnen als er iets gerepareerd moet worden." En dat allemaal voor het lut tele bedrag van nog geen hon derd gulden. Want dat, becijfert Krijgsman, is de schamele buit die de mannen aan hun roof partij hadden overgehouden. Voor de NS bedraagt de mate riële schade alleen al zo'n 80.000 gulden. Dat bedrag was de Spoorwegen kwijt toen ko perdieven begin augustus in Gouda veertien kabels weghaal den. „De verhouding tussen schade en mogelijke opbrengst is volledig zoek." zegt Krijgs man. „En dan heb ik het nog niet eens over de schade voor de reizigers." ROTTERDAM ANP Joan Leemhuis-Stout (WD) is gisteren officieel geïnstalleerd als commis saris der Koningin van Zuid-Holland. Tijdens een bijzondere vergadering van provinciale staten droeg lo co-commissaris I. Günther, die sedert het vertrek van de vorige commissaris S. Patijn naar Amsterdam de scepter zwaait, de commis sarishamer over. De nieu we commissaris was tot voor kort dijkgraaf van Schieland in Rotterdam. DEN HAAG MONICA WESSEUNC In haar 'inauguratierede' zegde de nieuwe commissaris toe het besluit over een mogelijke fusie met Noord-Holland zo snel mo gelijk aan provinciale staten voor te leggen. Leemhuis-Stout kwam hiermee tegemoet aan de uitdrukkelijke wens van ambte naren, om duidelijkheid te krij gen over de toekomst van Zuid- Holland. Een vertegenwoordi ger van die ambtenaren had even tevoren opgemerkt dat bij veel medewerkers van de pro vincie de bestuurlijke verande ringen, waaronder de fusie wor den gezien als één grote, zij het fraaiverpakte, uitverkoop. Vervreemd De provincie moet dichter naar de mening van de voormalige dijkgraaf dichter bij de burger komen te staan. „Wij zijn ver vreemd van diegenen voor wie wij werken." Zuid-Holland staat aan de vooravond van grootse veran deringen. De stad Rotterdam met omliggende gemeenten wordt omgevormd tot stadspro vincie en vermoedelijk volgt Den Haag ook. Daar komt de idee om Noord- en Zuid-Hol land samen te voegen nog eens bovenop. I. Günther, als gede puteerde nauw betrokken bij de reorganisatie, liet weten volledig te vertrouwen op het bestuurlijk provinciehuis. inzicht var saris. Leemhuis-Stout was dijkgraaf ook voorzitter va Unie van Waterschappen: De kans is verkeken dat er volgend jaar in Rotterdam een meep daags popfestival komt, waarmee drie organisatiebureaus het le gendarische Holland Pop Festival uit 1970 wilden laten herleven. Gisteravond sprak de raadscommissie algemene zaken en financi en van de deelraad Kralingen zich weliswaar niet volledig uit tegej een popevenement in het bos, maar zij stelde wel de voorwaard! dat dit slechts één dag duurt. Op 29 september spreekt de deelraad Kralingen zich uit over de drie plannen voor een popfestival Kralin- gen 1995. Uit de peiling in de raadscommissie bleek donderdag avond dat GroenLinks en de WD tegen het popfestival zijn, omda vorig jaar is besloten dat in het Kralingse Bos geen grootschalig! evenementen meer zullen plaatsvinden. D66 en CDA spraken ziet niet uit tegen het plan, maar ook niet voor. De PvdA maakt late deze maand een standpunt bekend. De drie bureaus die voor de organisatie van het popfestijn in dt race zijn, lichtten donderdagavond in de raadscommissie hun plannen toe. Zij willen volgend jaar tijdens de bevrijdingsdagen eer, festival in het Kralingse Bos houden. Main Event en One and Onlj Productions hebben hun begroting gebaseerd op een driedaags evenement. Debat over 'homobanen' Kralingse Bos ROTTERDAM ANP wereld waar ook bestuurlijk de nodige deining is. De eerste werkdag van Leemhuis-Stout wordt meteen een zware. Pro vinciale staten van Zuid-Hol land moeten sluit nemen over het tracé v de hoge-snelheidstrein. De poli tieke partijen denken daar (nog) heel verschillend over. De GAY Krant organiseert 20 september in het Kralingse Bos in Rotterdam een debat ■r „banen", gebieden waar homo's elkaar ontmoeten. Het Kralingse Bos heeft ook o'n baan. Buurtbewoners protesteerden daar onlangs fel tegen. Aan de orde komen moge lijke vergunningen voor het bezoeken van een baan, pu bliciteit over de banen in Ne derland en de vraag of het COC buurtbewoners die te gen een baan protesteren, wel mag afschilderen als 'fas cistoïde'. Het landelijke COC-be- stuur distantieert zich van het debat omdat volgens de GAY Krant ook actievoerder R. van den Bergh aan de dis cussie deelneemt namens de verontruste buurtbewoners. „Het COC wil niet meer met Van den Bergh aan één tafel zitten", aldus de GAY Krant. 'Niet verder bezuinigen bij Hoogovens' Het voortbestaan van een ge zond staalbedrijf in IJmuidei) staat voor de Industrie- en Voe dingsbond CNV voorop als hei gaat om Hoogovens. „Het is we» begrijpelijk dat de directie na 1996 wil doorgaan met bezuini gen. Alleen kun je een citroen wel uitknijpen, maar uiteinde- lijk hou je alleen een schil over. Ik denk dan ook dat er niet veel meer te bezuinigen valt. Daar om moet de directie geen cijfers opleggen, maar samen met bonden en personeel een toe komstplan opstellen", dat zegt CNV-bestuurder Mastenbroek. De Unie BLHP liet donderdag weten dat Hoogovens IJmuiden de komende drie jaar voor nog 'honderden miljoenen' guldens wil besparen. Bekend was al dat tot eind 1996 flink het mes in de uitgaven wordt gezet en dat daarmee volgend jaar vijfhon derd en in 1996 vierhonderd ba nen verdwijnen. Voor de vak bonden is het een onaangena me verrassing dat Hoogovens ook in 1997 stevig doorgaat met bezuinigen. Of dat ook arbeids plaatsen kost, is nu nog ondui delijk. AMSTERDAM GPD Regen, met bakken komt het n.i.n beneden. De Alpenziujes zingen kleumend in hun hot pants op een podium aan de Amstel. Op het Rembrandtplein is het bijna uitgestorven. De an ders zo overvolle terrassen lig gen er nu verlaten bij. Vier mu- ziekpodia heeft de demonstre rende Amsterdamse horeca er neergezet. Verschillende arties ten hebben het laten afweten. Maar het handjevol publiek dat zich toch buiten waagt, geniet zichtbaar. De publieksvriendelijke pro testactie van de Amsterdamse horeca richt zich donderdag avond tegen het gemeentebe stuur. De cafébazen vinden dat de hoofdstad veel aantrekkelij ker moet worden voor bezoe kers. Op de ranglijst van Eu ropese toeristensteden moet Amsterdam van de huidige ze vende naar de vierde plaats stij- gen. Soepeler tijden En dat betekent dat het nu gel dende horecabeleid op de hel ling moet, vinden de onderne mers. Ze eisen 'soepeler slui tingstijden. terrassenbeleid en geluidsnormen. De richtlijn dat er drie meter buiten de zaak niet meer dan 45 decibel geluid mag klinken, noemen ze be spottelijk. .Als een groepje mensen zich na sluitingstijd op straat begeeft, zit je al tussen de 50 en 65 decibel", zegt een van hen. „Terrasstoelen mogen niet meer dan een halve meter bui ten het terras staan, anders krijg je een bekeuring. En het staand nuttigen van alcohol op een ter ras is ook verboden. Zeker met deze warme zomer gaf dat grote problemen, omdat veel klanten zich met hun drankje naar bui- ten begaven." Uit protest wordt er daarom nu bulten voor één gulden pils getapt. Voorwaarde is dat het schuimend nat ook buiten wordt opgedronken. En dat moet wel zeer snel gebeuren met die regen. Een paar hon derd horeca-ondernemers in de hele binnenstad proberen er desondanks met veel muziek en een legertje artiesten toch nog iets van te maken. In een café bij het stadhuis verzamelt zich een handjevol gemeenteraadsleden. Op uitno diging van de horeca wordt hen een kroegentocht aangeboden. Voorzien van gele shirts en dito paraplu's gaat het in optocht door de stad. Carnavalbands, speciaal overgekomen uit Bra bant. begeleiden het gezel schap. Co Bennaars, voorzitter van De Amsterdamse horeca had een verkeerde dag uitgekozen om actie te v Het water kwam met bakken uit de hemel. het Nederlands Horeca Gilde neemt een paar raadsleden op sleeptouw. Via het Rembrandt plein richting Wallen. Tijd voor een stop in een van de kroegen. Rick ten Have (D66). weigert de gratis borrel. „Nee. ik wil alles zelf betalen. Hier een piek. kan ik de stand goed bijhouden." De afgelopen vier jaar was Ten Have als wethouder verant woordelijk voor het horecabe leid in de stad. „Ik ben voor een soepel beleid, als de regels maar gehandhaafd blijven. Het is bij die horecajongens nu eenmaal zo. als je ze een vinger geeft ne men ze de hele hand. We heb ben nu eenmaal ook met buurt bewoners te maken, die overlast kunnen hebben." In de Warmoesstraat gaat de doorweekte dweilband 'long Telent' uit Den Bosch even lek ker uit de bol. Het uitgaanspu bliek dromt swingend samen. Ex-medewerker KLM vpor de rechter FOTO GPD Een bewoonster boven het café 'Casa Maria' staat dansend voor haar raam. Het kan haar niet lang genoeg duren. Zelfs het be roemde politiebureau War moesstraat krijgt nog een be zoekje. In de hal tettert het or kest er even lekker op los. De kroegbazen zijn tevreden. HAARLEM ARTHUR MAANDAG Onvoorwaardelijke gevangenis straffen van 8,5 en 7 jaar eiste officier van justitie mevrouw mr. S.M. Spoor gisteren bij de Haarlemse rechtbank tegen twee Amsterdammers. Beiden zouden betrokken zijn geweest bij een mislukte poging 24 kilo cocaïne via Schiphol Nederland binnen te voeren. Al vast Belangrijkste verdachte is een 32-jarige Amsterdammer die begin april op Schiphol werd aangehouden bij terugkeer uit Colombia. De tweede verdachte zat toen al vast. Deze 37-jarige man was loodsmedewerker van de KLM. Hij werd volgens het openbaar ministerie door de andere Amsterdammer bena derd om begin oktober vorig jaar een partij van 24 kilo cocaï ne op Schiphol uit een zending te halen. Dit mislukte echter omdat het de KLM'er niet lukte bij de drugs te komen. Onduidelijk is derhalve of er wel drugs waren, maar het toeval wil dat op het vliegveld Zaventem bij Brussel een dag later een partij van 24 kilo coke werd gevonden, waar van justitie vermoedt dat die uit Amsterdam is doorgezonden. Het OM baseert zich bij het bewijs onder meer op afgeluis terde telefoongesprekken. De 37-jarige man gaf gisteren toe. bij de zaak betrokken te zijn ge weest. Hij zou echter het spelle tje hebben meegespeeld: „In mijn hart wist ik zeker dat ik het| nooit zou doen." Naast de celstraf van zeven, jaar eiste officier Spoor een, geldboete van 10.000 gulden. Ze liet daarbij meewegen dat de man de KLM ernstig heeft be-, nadeeld door misbruik te ma ken van zijn positie. Advocaat mr. H.Th. Seegers vroeg vrij-j spraak. Volgens hem is het be wijs onrechtmatig verkregen. Bovendien zou er geen enkel bewijs zijn dat er inderdaad drugs in Nederland zijn ge weest. Wel achtte de raadsman met de officier het bezit van ruim 1700 gram marihuana be wezen. Die werd bij een huis zoeking aangetroffen. T elefoongesprekken De hoofdverdachte ontkende iets met de zaak van doen te hebben. Maar tegen hem plei- ten de belastende verklaring van de medeverdachte en afge luisterde telefoongesprekken. Volgens advocaat mr. C.F. Kor-1 vinus is een deel van de ge- sprekken illegaal afgeluisterd, i Ook Korvinus hamerde er op i dat de vondst van de drugs op Zaventem niets bewees. Uit- spraak op 29 september.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18