D66: Lisman moet van portefeuille af Zorgen over financiën Leiderdorp 'Ik zei: Yunus, wakker worden!' Russische toerist bekent kunstroof Leiden Regio Leiderdorp wil betere relatie met inwoners Nieuwe contouren Morsebel-wijk Laboratoriumschool onder de slopershamer Deense scholieren te gast bij Rembrandt' CDA Voorschoten: winkels in Starrenburg noodzaak Ij 'VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 15 »ANSk> 't Ntfcv K tt' 0-1 l Stevige kritiek op wethouder Leefbaar Oegstgeest k. Wethouder F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) zou ruimte lijke ordening niet langer in zijn portefeuille mogen heb- j, ben. Eigenlijk zou hij helemaal moeten aftreden, maar praktischer is het om te 'ruilen' van portefeuille met wet- houder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest) of H. kamp- huisen (WD). Dat bepleit D66-fractievoorzitter en oud- dj wethouder M. Poelmans naar aanleiding van de raads- r discussie over het bebouwen van de Broek- en Si- montjespolder. OEGSTGEEST LOMAN LEEPMANS Je Poelmans vindt het optreden van Leefbaar Oegstgeest (LO) in de discussie over de polder 'on- logisch, onjuist, onberekenbaar en onzuiver', zoals hij schrijft in een open brief aan LO-voorman J. de Soeten. Poelmans verwijt LO dat het streeft naar het be houden van de polder terwijl de wethouder plannen laat maken voor de bebouwing. De democraat vindt verder niet dat een wethouder de be langrijke onderhandelingen over de toekomst van de polder moet voeren, terwijl hij per soonlijk het meerderheids standpunt van de Oegstgeester raad niet deelt. De raad staat wel een beperkte bebouwing voor. Een plan uitvoeren waar je als wethouder niet achter staat, dat is volgens Poelmans politiek niet te rijmen. Rijksstraatweg blank door regen wassenaar De hevige regenval heeft aan het eind van gister middag voor veel overlast gezorgd in Wassenaar. De Rijksstraat weg kwam op drie plaatsen blank te staan. De overlast was zo groot dat de brandweer in actie moest komen om het water met een autospuit weg te pompen. Drie inbraken Oegstgeest opgelost oegstgeest Met de aanhouding van een 22-jarige Nieuwvener in Langeraar eerder deze week zijn ook drie inbraken in wonin gen in Oegstgeest opgelost. De man werd in langeraar op heter daad betrapt en bekende tijdens het verhoor ook de kraken in Oegstgeest. Uit die woningen werden onder meer geld, foto-ap- paratuur en een muntenverzameling gestolen. Van de spullen is niets meer teruggevonden. De man had de buit al verkocht en voor het geld drugs gekocht. 'Brand' bij Leiderdorpse houthandel leiderdorp De stevige rookontwikkeling bij de Zijldijk in Leider dorp deed gisteravond het ergste vermoeden Gelukkig ging het alleen maar om een regionale brandweeroefening. Bij het blus sen waren de korpsen van Zevenhoven. Voorschoten. Leider dorp, Leiden en Koudekerk aan den Rijn van de partij. Postzegelruildag in Oegstgeest oegstgeest De postzegelvereniging Oegstgeest houdt in ver band met het 15-jarig bestaan op 17 september een ruildag voor haar leden en belangstellenden. De ruildag begint om 10.00 uur in "t Groot Profijt' aan hét Boerhaveplein in Oegstgeest. (PvdA). Het is de bedoeling voeren. Bouman is voorzichtig m dum. Verwijzend naar de ei hij hoorzittingen 'minde leiderdorp judv nihof De voormalige laboratorium- school aan de Van Geerstraat in Leiderdorp wordt volgende week gesloopt. Het lukte de ei genaar. de Rijksdienst der Do meinen. maar niet om het ge bouw langs de rijksweg A4 te verkopen „En het instandhou den van het pand ging te veel kosten," aldus medewerker Boom van domeinen. Ook speelde mee dat domeinen Rijkswaterstaat tegemoet wilde komen. Dat overweegt om de A4 te verbreden. De school zou daarvoor in elk geval moeten wijken. Het ongeveer dertig jaar oude schoolgebouw staat er triest bij. Het gebouw is al helemaal leeg gehaald en de kunstenaars die er tijdelijk in zaten, zijn vertrok ken. Grote hekken omsluiten het pand. Werklieden zijn druk in de weer om het gebouw on bewoonbaar te maken. Door gaten in het dak te maken, moet worden voorkomen dat krakérs bezit van het pand nemen. De school kwam drie jaar ge leden leeg te staan. De Dienst der Domeinen heeft nog naar stig geprobeerd het onderko men te slijten. Maar door een combinatie van factoren bjeek De reactie van de D66-er komt voort uit de vergadering van 8 september. Daarin gaven de vijf raadsleden en de twee wethouders van LO te kennen dat ze toch wilden streven naar het groen houden van de om streden polder. Volgens Poel mans is dat zeer merkwaardig omdat LO eerder van dat stand punt was afgeweken en. welis waar schoorvoetend, toch met bebouwing van de polder had ingestemd. En omdat Leiden de polder dreigde over te nemen, zou de gemeente Oegstgeest de bebouwing zelfs in eigen beheer uitvoeren. Ondanks de ommezwaai van LO ging een meerderheid van de raad akkoord met het verder uitwerken van de bouwplan nen. Volgens Poelmans doet het opvallende feit zich nu voor dat LO-wethouder Lisman een plan moet zien te verwezenlijken waar hij zelf geen voorstander van is. Ijsman zelf heeft laten weten dit geen probleem te vin den. Onzuiver Deze gang van zaken is volgens Poelmans onzuiver en niet uit te leggen aan de eigen inwo ners. Om aan deze onzuiver heid een einde te maken, zou de portefeuille ruimtelijke orde ning beter kunnen overgaan naar één van de twee wethou ders (Kamphuisen of Van Eisen) die wél voor een verdere ont wikkeling van de polder zijn. meent Poelmans. Hij is van plan de hele zaak tijdens de eerstvolgende vergadering van 29 september aan de orde te stellen. De kritiek van de D66 fractie is het meest uitgesproken, maar ook het CDA komt nog met een schriftelijke reactie. Verder heeft wethouder H. Kamphuisen (VVilaten weten dat als hem zoiets was overkomen hij 'mis schien aan aftreden zou hebben gedacht'. Wethouder Lisman is op va kantie en dus niet voor com mentaar bereikbaar. De Soeten komt in de komende dagen met een eigen verklaring als reactie op de brief van zijn D66-collega. oegstgeest Het is nog maar een maquette maar de contouren van een groot deel van de nieuwe wijk Morsebel in Oegstgeest (noord) worden duidelijk zichtbaar. De woningbouw vereniging Buitenlust presenteerde gister avond haar plannen voor 'sociale doch hoog waardige' nieuwbouw. De architecten Roeleveld Sikkes lieten de tekeningen zien van twee L-vormige gebou wen (op de voorgrond) die moeten komen naast het zogeheten poortgebouw dat ook van hun hand is. In de twee complexen ko men 29 appartementen en maisonettes en een kinderdagverblijf. De woningen zullen waarschijnlijk tussen de 800 en 1300 gulden per maand aan huur gaan kosten. Aan beide kanten van het poortgebouw en de L-vormlge gebouwen staan 89 huurwo ningen gepland die zijn ontworpen door het Rijswijkse bureau Inbo. Ongeveer tweederde daarvan komt in het beheer van Buitenlust. „De gemeente Oegstgeest kan hier trots op zijn en wij zijn er klaar voor. Dus wat let ons" zei P. Olivier van de woningbouwvereni ging gisteravond tegen de aanwezige raads leden Volgens hem Is enige haast met de re alisering geboden omdat anders een 'vette subsidie' wordt misgelopen en een stijging van de rente dreigt. Op de maquette is verder ook het park te zien dat een centrale plaats in de wijk moet innemen. Rechts daarvan staan de zogeheten wandwoningen van architectenbureau Tan gram uit Amsterdam en op de achtergrond de reeds in aanbouw zijnde 'urban villa's' langs de Morsebelllaan foro w Pleidooi CDA voor groene golf op Kngelendaal Hel CDA in leiderdorp vindt minirotondes niet zaligmakend. De fractie wil dat wethouder Bonman (PvdA/verkeer) ondet zoekt of het bij de vernieuwing van de Lngelendanl niet rand aam Is een 'groene golf «ooi de verkeerslichten in te stellen. Bouman lol den waal <>i dens de behandeling van het leiderdorp se beleidsplan weten niet te twijfelen aan de ver keersveiligheid van rotondes Niettemin wil hij de suggestie van het CDA meenemen m de concrete plannen voor een op geknapte Kngelendaal. Die plannen zijn overigens pas vol gend jaar klaar. Opknapbeurt voor Julianaschool De Koningin lulianaschool aan de Kom van Aaiweg in I-eider dorp krijgt een grondige op knapbeurt. Dat is volgens de ge meen te de moeite waard nu duidelijk is dat de school door een fusie met tie I lobbit kan blijven bestaan. Het houten ge deelte, dat ongeveer twintig jaar oud is. wordt gesloopt I >.u zou dringend nodig zijn omdat het hout aan het rotten is en de kosten voor onderhoud steeds verder de pan uitrijzen. Hier voor in de plaats komt een ste nen aanbouw. De gemeente li, h goooo gulden mi «om de i.ulm Leiderdorpse liberalen bepleiten 'aanhalen broekriem leiderdorp judy nihof De korting op de algemene uitkering kan straks voor Leiderdorp wel eens tonnen ho ger uitvallen dan de 2,1 miljoen gulden waarmee het college rekening houdt. Dat zei W. Kruidenier (WD) gisteravond tijdens een commissievergadering over de begro ting voor 1995. Hij vond dat Leiderdorp in de meerjarenbegroting daarom 'de broek riem strakker zou moeten aanhalen'. Ook was hij hezorgd omdat het ernaar uil ziet dat het de gemeente niet lukt om alle bezuinigingen, vastgelegd in de kerntaken discussie. door te voeren. „En dat terwijl we zoveel tijd aan de kerntakendiscussie heb ben besteed. Er zijn pékken papier per item over geschreven aldus Kruidenier. Vol gens wethouder C. Huigen (WD/financien) hecht het college wel degelijk groot belang aan de uitvoering, maar blijken sommige zaken niet haalbaar. „Als we dat merken zijn er twee mogelijkheden. Dan kijken we of het het jaar daarop wel lukt, of we zoeken naar een andere manier. Maar we doen in elk geval recht aan de inspanningen die we twee jaar geleden hij de kerntakendiscussie hebben verricht", aldus Huigen. Len aantal sombere geluiden ten spijl, re ageerden de leden van de commissie finan ciën over het algemeen positief op de voor stellen in de begroting en de meerjarenbe- volgend jaar. I. Hcrm, /el dat het college meer 'nu n creëren' voor de hulp ■t- inkomen in grot mg vooi (PvdA)vond te had moeti manen mei gemeente. D66-raadslid H. Veldstra vond dat nu toch echt haast is geboden bij de ontwikke ling van het Verto terrein, waar een bedrij venterrein is gepland. Volgens wethouder Huigen ligt alles echter even stil omdat de gemeente moet wachten op goedkeuring van de provincie voordat de bodemvervui ling aangepakt kan worden. ..Volgende maand moet daarover duidelijkheid ko men". aldus de wethouder. Leiderdorp trekt 60.000 gulden uit voor activiteiten die de relatie tussen de burgers en het gemeentebestuur moeten verbeteren. Wijkbezoeken, hoorzittingen en spreekuren van de wethouders onderdeel van de plannen. Maar ook het aanstellen van gemeentelijke ombudsman of vrouw wordt overwogen, e commissie bestuurlijke vernieuwing van Leiderdorp toonde zich deze week tevreden over de plannen van wethouder Bouman n medio 1995 de vernieuwingen in te t het instellen van een lokaal referen- aringen in Amsterdam en Leiden zegt dat een onmogelijke opgave. Een groot probleem was dat volgens het bestemmingsplan alleen scholen en maatschappe lijke instellingen in het pand mochten. Domeinen deed vorig jaar nog een aanvraag voor wij ziging van het bestemmings plan. De verwachting was dat de belangstelling zou toenemen als zich er bijvoorbeeld een kantoor of een bedrijf mocht vestigen. Volgens de gemeente is het verzoek om wijziging van het bestemmingsplan formeel nog steeds niet afgehandeld. „Door drukte op de afdeling is men er niet aan toe gekomen. En Domeinen is er nooit op te ruggekomen". aldus een woordvoerster. Ook de ondui delijkheid over de verbreding van de rijksweg A4 maakte het aantal kandidaten gering. Om verpaupering te voorkomen en krakers te weren, woonde er een geruime tijd een aantal kunste naars in de school. Het gebouw was tot drie jaar geleden een dependance van de laboratoriumschool, die met een aantal andere onderwijsin stellingen opging in het Holt- lantcollege. De school verhuisde naar de Leidsedreef vanwege geluidsoverlast van de A4. FOTO HOL VAST/MARK L AAM KS Yunus op schoot bij zijn grootmoeder, die hem nog net op tijd uit het water trok. Te water geraakte peuter na nachtje intensive care weer thuis leiden maria straatsma „We staan voor een groot raadsel, het is een wonder dat hij nu al weer bij ons te rug is." Buurvrouw Neuteboom is er nog steeds beduusd van. Afgelopen dinsdag middag was het even grote paniek bij de familie Kaya toen Yunus, een peuter van 15 maanden, in de sloot tegenover het huis was gevallen. De grootmoeder van Yunus kon hem nog net op tijd uit het wa ter trekken en dankzij de hulp van twee voorbijgangers was hij even later weer bij bewustzijn. Het kleine ventje heeft een nachtje op de intensive care van het zie kenhuis gelegen en was gisteren al weer thuis. „Het gaat nu heel goed met hem", ver telt Dilek. de moeder van het jongetje blij. Yunus rent ondertussen de kamer door en heeft al weer volop praatjes. Grootmoeder Emriye was even in de keuken bezig toen het jongetje afgelopen dinsdag de deur uitglipte en vervolgens in een slootje ac li ter de woning is gevallen. „Ik dacht dat ik de deur goed had dicht gedaan, maar hij stond nog op een klein kiertje. Toen ik merkte dat hij weg was. liep ik meteen naar de sloot. Ik had het gevoel dat hi| daar was." Toen Emriye halverwege de straat was zag ze nog net de schoentjes van de peu ter boven net water uitsteken. "Ik kan niet zwemmen maar ik sprong in de sloot en trdk Yunus bij zijn voeten omhoog. Hij was helemaal blauw en ik dacht dat hij dood was. Ik zei: Yunus. wakker worden!" Ondertussen kwam de moeder op het geschreeuw af en hield een auto aan die toevallig vooibij reed i ivrta Hensing, de bestuurder, had al gezien dat er wat aan de hand was en st hoot onmiddelijk te hulp. Ik gaf het kindje mond op mond beademing en probeerde het te reanime ren. Het was een reflex, pas achteraf besef je wat er is gebeurd." Na een paar minu ten kwam er toevallig een ambulance broeder voorbij, die het kind meteen van hem overnam. Toen de ambulancewagen even later arriveerde probeerde Yunus al weer zelf adem te halen en zette het daar na op een huilen. Het jongetje werd naar het AZI. ge bracht waar hij maar één nachtje op de In tensive care heeft hoeven doorbrengen. „Toen we even bij hem mochten kijken herkende hij ons meteen en ook de artsen zeiden dat hij heel goed reageerde", ver telt Dilek. Het kleintje lag toen nog wel he lemaal in folie gewikkeld omdat hij erg onderkoeld was geraakt. Nu Yunus weer thuis is en iedereen een beetje van de schrik is bekomen, probeert de familie in contact te komen met de twee mannen die het kind hebben gered. „We willen ze heel graag bedanken /zinder hen was het misschien te laat geweest." Unie. In het kader van de 'euro gedachte1 zijn we voorzichtig begonnen met het leggen vmi de eente contacten en daar is dit bezoek een uitvloeisel van. Het is ook de bedoeling dut we een tegenbezoek gaan brengen" aldus Bodewitz. Op het Rembrandt wordt ook gedacht aan andere uitwisselin gen in de toekomst, maar con crete plannen zijn er nog niet „lA'tst kijken hoe dit gaai Je Liii niet te haul van stapel lo pen", aldus Bodewitz Behalve een bezoek aan de school, een tocht door lxdden en wal sport- .1, u\(ratten naai «ooi da i laan se leerlingen ook een bezoek aan de Deltawerken in Zeeland op het programma. l en groep van 18 Deense leer lingen is vandaag op bezoek bij de Rembrandt scholengemeen schap aan de Noachstraat. De scholieren zijn afkomstig van de Yangebo skolen uit Holle bij Kopenhagen. Het is de eerste uitwisseling in wat voor 'het Rembrandt' een lange reeks moet worden Op de school is een speciale weikgioep m liet leven geroepen du- contacten met buitenlandse collega's gaat opzetten. Docent Bert Bodewitz is voor zitter van die werkgroep. „Inter nationale uitwisselingen tussen scholen worden min of meer gestimuleerd door de Europese hoe duur het fraaie ontwikke lingsplan zou uitpakken. Val kenburg: „Is er nog wel plaats voor echte sociale woning ihuiw?" Wethouder F. len Have voel de er niet veel voor om nu al op deze vragen in te gaan. Het ging hier immers om een 'eerste in ventarisatie'. Ten Have: „De raad moet later nog eens goed op het plan kauwen." Vijfenzes tig proi ent van het te bebou wen gebied is overigens nog in particuliere handen. De wet houder deelde mee dat tijdens de onderhandelingen met de ei genaar van een kassencomplex geen vooruitgang is geboekt. VOORSCHOT!N.JOOST PANHUYSIN Het ontbreken van winkels in de nieuwbouwwijken Starren bug ii ra ui in boten b voor het GDA onaanvaardbaar. Het gisteravond genresenteerde stedebouwkudig plan laat geen ruimte voor de middenstand Na een dia-presentatie van het ontwikkelingsplan noemde W. Valkenburg (GDA) het een 'on mogelijke zaak' dal de duizen den toekomstige bewoners van winkels verstoken zouden blij ven. „Het zou voor mensen een reden kunnen zijn om er niet te gaan wonen", suggereerde hel raadslid. Ook vroeg hij zich af DEN HAAG/WASSINAAR PERSBUREAU CERBERUS Een II jarige Rus voerde giste ren bij de Haagse rechtbank verschillende motieven aan voor de diefstal van drie kosthn re schilderijen in Wassenaar. Zo zou hij tot de kunstroof zijn aangezet door twee kwaadwil lende joegoslaven. len ander verhaal was dat hij door boze K«'«" de ng I Juinlustweg was gestuurd. De officier van justitie geloof «le er geen snars van Zij vertel de de rechters van de meervou dige strafkamer dal de verdach te samen met zijn broer op H april dit jaar naar Nederland was gekomen. Ze deden zich voor als toeristen, maar eigen lijk waren zij hier gekomen om kunst te stelen voor hun galerie- in Moskou. In de zakken van de verdachte was een naamkaartje aangetroffen waarop stond dat de man een kunsthandelaar uit Moskou was. De politie hoordr de stem van de verdachte ook op een antwoordapparaat toen /ij hrt op het naamkaartje ver melde telefoonnummer in de Russische hoofdstad draaide. De man zou samen met zijn broer, die inmiddels al weer vei lig in Rusland zit. op H juni van dit jaar een lichtkoepel van het huis aan de Duinlnstweg gefor ceerd hebben, liii de Inbraak maakte het tweetal drie schilde- rijen buit met een gezarneli|ke waarde van ongeveer tachtig duizendgulden. Volgens de aanklaagster ver diende de verdachte een meer dan gemiddelde straf omdat hij en tic* broer de plannen voor een kunstroof in Moskou al be raarnd hadden. Zij waren naar Nederland gekomen met de duidelijke bedoeling schiderijen te stelen. Deze boze opzet moest gestrafd worden met acht maanden celstraf onvoorwaar delijk. vond de officier. De advocaat van de Rus noemde de theorie van de offi ier ongeloofwaardig. Volgens hem had het geen zin om hier in Nederland kunst te stelen en de buil vervolgens in Moskou te verkopen omdat de Russische bevolking veel te urm is om er een goede prijs voor neer te leg gen. Volgens de advocaat kon de rechtbank de verdachte het beste zo snel mogelijk laten uit zitten naar zijn vaderland Uitspraak ovi r 1 - w» en

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15