Kerkleiders stappen over eeuwen van verdeeldheid Vrije evangelischen gast bij Samen-op-Weg Kerk Samenleving Evangelisatie VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 ctles 18 24 september. Nu de eerste stappen zijn gezet in een vredesproces, is het meer clan ooit van belang bet medeleven met zowel het volk van Israël als de Palestij* nen levend te houden. De voorbede voor Israël en de Palestijnen mag, 'zeker in de komende vrcdesweek', niet ontbreken in de dienst van de gebeden, aldus de brief. Voorzitter It. Huysmans en secretaris W. van der Zee van de Itaad spreken hun vreug de uit over de eerste stappen in een 'hopelijk onomkeer baar' vredesproces. Het ge weld en de vertragingen van dit jaar nemen volgens ben niet weg dat het akkoord en de eerste uitwerkingen ervan 'tekenen van hoop zijn en een basis kunnen vormen voor het verdere vredespro ces'. I )e stelllngname van de Raad in dit proces is die van een 'dubbele loyaliteit', zo wel aan Israël als aan het Pa lestijnse volk. Sarajevo Volgens aartsbisschop Vinko Puljlc van Sarajevo is het mogelijk dat het bezoek van paus lohannes Paulus II aan Sarajevo nog deze maand plaatsheeft. Dat verklaarde hij tegenover bet katholieke persbureau KNA. Oorspron kelijk zou de paus vorige week donderdag de Bosni sche hoofdstad bezoeken, liet Vaticaan stelde bet be zoek uit wegens gebrek aan veiligheidsgaranties voor de paus en de mensen die de dienst zouden bijwonen waarin hij voor zou gaan. Vervolgens barstte er een po lemiek los tussen Bosnische Serviërs, moslims en de Ver enigde Naties. Zij verweten elkaar door een verkeerde in schatting van de situatie en het zaaien van paniek aanlei ding te hebben gegeven lot uitstel van de reis. BUITENLAND KORT l'riestervakboncl In Groot-Brfttannië is giste ren de eerste vakbond voor priesters opgericht. Tot nu toe hebben zich 150 leden gemeld voor de bond die is aangesloten bij de federatie van vakbonden voor indu strie, wetenschap en financi ën (MSE). De bond wil zich gaan inzetten voor de rechts zekerheid van anglicaanse priesters. Stephen Trott, één van de priesters die zich sterk maakt voor vakbonds lidmaatschap. verwacht dat in bet eerste jaar 3000 van de 10.000 anglicaanse priesters zullen toetreden. Sommige waarnemers vinden dat ech ter een te rooskleurige in schatting. Volgens hen rnag de bond blij zijn als 300 priesters zich als lid aanmel den. Rij de presentatie van de nieuwe vakbond, vorige maand, zei een woordvoer der van de Anglicaanse Kerk dat het priesters altijd al vrij stond om lid te worden van een vakbond. Dat zij dat niet massaal hebben gedaan be tekende volgens de woord voerder dat anglicaanse priesters 'volkomen gelukkig' zijn. Vanuit vakbondskringen klonken toen sceptische ge luiden over de actiebcreid beid van georganiseerde priesters. ..Ik ben er zeker van, dat de geestelijken geen stakingsacties overwegen", aldus een woordvoerder. Palestijnen Het is van belang ook na liet vredesakkoord hel volk van Israël en de Palestijnen niet uit bet oog te verliezen. Dat schrijft de Raad van Kerken in Nederland aan zijn lidker ken naar aanleiding van de Orthodoxen en protestanten ondertekenen historisch document Orthodoxe en protestantse kerkleiders hebben gisteren in Driebergen een historisch document ondertekend, waar in ze de oorzaak van een vijftien eeuwen durend schisma in de christelijke kerken onderling wegnemen. De eerste grote breuk in het christendom ontstond in 451 op het concilie van Chalcedon als gevolg van onenigheid over de (goddelijke of menselijke) natuur van Christus. tien deelnemers, onder voorzit terschap van dr. K. Blei van de Nederlandse Hervormde Kerk, gingen akkoord met een tekst waarin beide tradities van el kaar erkennen dat ze, weliswaar met andere woorden, toch het zelfde willen zeggen. Metropoliet Bishoy. secreta ris-generaal van de Koptisch- Ciedelegeerden van de Oriën taalsOrthodoxe Kerken en de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARG), die deze week in Nederland werd gehouden, kwamen over een dat ze de wederzijdse ver oordelingen intrekken. De zes- Orthodoxe Kerk, sprak van een 'historische ontmoeting'. „De oorzaak van de verdeeldheid die vijftien eeuwen lang de ker ken gescheiden heeft gehouden, is nu weggenomen. De andere kerken hebben hun fout her steld." Het is verder niet van historisch belang ontbloot dat paus Shenouda III, patriarch van Alexandrië, deze conferen tie in Driebergen heeft ge opend, terwijl in Chalcedon de toenmalige patriarch van Alexandrië werd veroordeeld, aldus Bishoy. Het is volgens Blei mogelijk gebleken wederzijds vertrou wen op te bouwen. Daardoor konden beide stromingen in zien dat de verschillende for muleringen geen veroordeling van de ander inhielden. Hij noemde het één van de vruch ten van de oecumenische bewe ging 'dat we leren een onder scheid te maken tussen de woorden en de bedoelingen achter die woorden'. Tot de Oriëntaals-Orthodoxe Kerken behoren de Koptisch- Orthodoxe Kerk (Egypte), de Ethiopisch-Orthodoxe Kerk, de Armeens-Apostolische Kerk, de Syrisch-Orthodoxe Kerk en de Malankara Syrisch-Orthodoxe Kerk van India. Naar schatting zijn ruim 30 miljoen gelovigen lid van deze kerken. De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland doen mee aan het evangelisatieproject 'Kerk in Uitvoering' van de Evangelische Alliantie van 2 tot 9 april 1995. Zij zullen vooral bijdragen leve ren aan de werkmap die op 8 oktober in het kader van het project verschijnt. De belangrijkste overweging om te participeren is 'de inten tie om verschillen in benadering ten aanzien van evangelisatie binnen de kerken te overstij gen'. aldus het laatste nummer van Kerkinformatie, het officiële orgaan van de Samen op Weg kerken. Meerburg viert Parochiedag zoeterwoude/runduk De Meerburg-parochie organi seert morgen de jaarlijkse paro chiedag als opening van het nieuwe seizoen. De parochia nen kunnen elkaar in een infor mele sfeer ontmoeten en tevens kennismaken met pater Bart Versteegen, die als parochie vicaris een plaats binnen de Meerburg krijgt. De Meerburg- parochie omvat Zoeterwoude- Rijndijk, oud Leiderdorp en de Rivierenbuurt en het Waard- eiland in Leiden. Alle activiteiten zullen mor- parochiekerk aan de Hoge Rijn dijk, waar een grote tent ge plaatst is. Het programma van de parochiedag begint om 11.00 uur met een wandelspeurtocht. Vanaf 13.00 uur is er een crea tieve markt, met onder meer karaoke, een Derde Wereldwin kel en een presentatie van 'Vrienden van kindertehuis Kor- nik'. Om 14.00 uur begint een kindervoorstelling van 'Theater Koffer'. Het middagprogramma wordt om 17.00 uur afgesloten. De avondactiviteiten beginnen om 19.00 uur met een feestelij ke mis. waarna om 20.00 uur in de tent een groot feest wordt gehouden. De opbrengst van deze dag is bestemd voor een Pools kindertehuis. stgeest De hervormden en gereformeer den in Oegstgeest vormen met ingang van deze maand de 'Verenigde Protestantse Ge meente van Oegstgeest'. Om dat te vieren wordt morgen in het centrum van het dorp - n rond het Gemeentecentrum aan de Lijt- weg - een kerkedag georganiseerd. Het the- van deze bijeenkomst is 'Stel je voor...', nieuwe kerkgemeenschap wil zich met al lerlei activiteiten aan de bevolking presente ren. Er worden onder meer zes workshops ge houden en kinderen kunnen onder leiding van twee mimespelers werken aan een spel over Noach. Ook is er een informatiemarkt. Bij slecht weer zullen veel programma-onderde len in de grote zaal van het centrum worden afgewerkt, maar als het even mogelijk Is wordt de kerkedag buiten gevierd. Het pro gramma loopt van 12.00 tot 16.00 uur. Daar vóór zijn de deelnemers vanuit de verschillen de wijkkerken in optocht richting het Ge meentecentrum gegaan. De verenigde protes tantse gemeente beschikt in Oegstgeest over drie wijkkerken, te weten de Groene of Willi- brordkerk (foto), de Regenboogkerk en de Pauluskerk. FOTO HIELCO KUIPERS BEROEPINGSWERK IJsselstem (Utr C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw) Aangenomen: naar Ommen: G A de Roos te Lemmer. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaar (m i.v. 20okt.): A.A van Essen, gerepatrieerd zendmgspredi- kant. De Leijen 12. 9202 VG Drach- 1:05120-19768 Beroepbaarstelling: H. Bos. Voor straat 24 21,8261 HS Kampen, tel: 05202-22476 (verbeterd bericht). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen: A.J. Gunst te Tholen. die bedankte voor Dirks- De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten wordt als gast betrokken bij het Samen op Weg-proces van her vormden, gereformeerden en lutheranen. Van verder gaande samenwerking zal echter voorlopig geen sprake zijn, zo meldt de opwekkingsbeweging, die eind vorige eeuw uit het midden van de Nederlandse Hervormde Kerk ontstond. Volgens algemeen secretaris ds. A.C. Louwerse is tij dens de jaarvergadering van de Bond in juni besloten dat de vrije evangelischen als gast aanwezig zullen zijn bij de Raad van Deputaten van de Samen op Weg ker ken. Bij de gezamenlijke synode van de drie kerkge nootschappen was de Bond al langer te gast. krijgt de Bond di stranten, die ook niet willet Verenigde Protestantse Kerk. i zijn Bond gast wordt, geen w zijn betekent een eerste stap ir patie en dat beogen we niet." Ifdes jpgai als de remon in de toekomstige rse benadrukt dat irhting van partici- ,,We willen optimaal geïnformeerd zijn over het Sa men op Weg-proces, maar beogen niet op korte of mid dellange termijn volwaardig mee te doen", benadrukt Louwerse. ..Het besluit bevestigt alleen onze goede re- •t de Samen op Weg-partners. We herkennen •Ikaar, maar wat betreft de eigen identiteit zijn billen zo groot, dat die samenwerking niet zal >t één kerk." ris Louwerse liggen de verschillen tussen de Samen op Weg-kerken vooral op plaatselijke gemeenten belijdenisgeschriften. ,,De Vrije en zijn zelfstandige gemeenten, er is geen landelijk orgaan dat hun beleid kan corrige ren". aldus Louwerse. „En bij de vrije evangelischen ligt bet accent op het persoonlijke geloof, dat niet kan wor den vastgelegd in belijdenisgeschriften." Een woordvoerder van de Samen op Weg kerken juichte de toenadering van de Bond toe. „Het is goed om te merken dat ze betrokken willen ziin bij bet Sa men op Weg-proces". zei hij. Hij bevestigde dat er al ja ren gesprekken met de Bond plaatsvinden. latie leiden t( Volgens Louwen vrije evangelischen het vlak van de a en de erkenning Evangelische G Dat de Bond niet als volwaardig partner mee gaat draaien, wijt hij aan terughoudendheid bij de vrije evangelischen. „Binnen de Bond heeft een bezinning plaatsgevonden en is geconstateerd dat er grote ver schillen zijn met de Samen op Weg kerken. Niet alle gemeenten staan te springen om mee te doen. Ook zijn plaatselijk veel hervormden en gereformeerden vanuit kritiek op het Samen op Weg= proces overgegaan naar de Bond, en die zouden op deze manier weer met de moederkerk verbonden worden." Louwerse, die vorig jaar onderzoek heeft verricht on der de vrije evangelischen, weet ook dat er plaatselijk hervormden en gereformeerden naar de Bond iijn overgegaan. „Maar de redenen daarvoor zijn heel ver schillend. Mij is niet bekend dat het Samen op Weg- proces voor een aanzienlijk aantal hervormden en gere formeerden aanleiding is geweest tot overgang naar de Bond." De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, die ook waarnemer is bij de Raad van Kerken, telt ongeveer 10.000 leden. HET WEER Dee Kletsnatte september echte herfstdepressn er één die er wezen mag. De wervel kwam gistermiddag pas goed tot ontplooiing, nadat hij traag over Duitsland trekkend, de relatief war me Noordzee als standplaats ver koos. In de kern werd een lucht druk van 975 millibar bereikt en weldra vormde zich een sterk wind veld, waarbij vooral buitengaats stormkracht werd gehaald. Het meest in het oog springend was echter de buitensporige hoeveel heid neerslag, die het lagedrukge bied heeft achtergelaten. Donder dag is er in het noorden, midden en westen van het land weer 30 tot 50 millimeter bijgekomen. Rond de depressiekern circuleerde een vet wolkendek, dat op de Noordzee een haast onuitputtelijke energie bron vond. Er ontstonden voortdu rend op uitgebreide schaal buien, die samensmolten tot een aaneen gesloten regengebied. De buien waren nog wel herkenbaar door de voortdurend wisselende neerslagin- tensiteit. De wind hield zich gisteren nog wel koest, maar vandaag geselt een noordwester met kracht 8 de kust. onder met aflatend buiengeweld. De lucht is zo onstabiel, dat de op klaringen die je in buiensituaties vanu t zee meestal wei aantreft. C onmiddellijk vollopen met nieuwe stapelwolken Pas heel geleidelijk komt er wat ruimte voor droge pe- rioden en morgen, als de depres- j I siekern zich naar de Oostzee ver- I I lappen blauw aan de hemel Heel langzaam boet de wind aan kracht in - nog altijd 6 tot 7 Beaufort - maar het weer houdt zijn gure m- slag; 15 graden is wel het meest 1 haalbare Pas zondag kan de definitieve re genbalans van de depressie wordeJ opgemaakt. Een rug van hogedruk, komende van de Britse Eilanden, snijdt de kille aanvoer vanuit het j noordwesten af Op een enkele bui: na gaan de opklaringen overheer sen en dan is het een stuk vriende-J lijker. Het wordt met 17 graden ook een beetje warmer. De weers- verbetering die voor begin volgendi week op het programma stond, wordt volgens de laatste computer- produkten al weer'afgeknepen' Een hogedrukbarrière boven West-j Europa lijkt bij nader inzien niet in staat een volgende oceanstonng dd pas af te snijden. Zo blijft de klets-1 natte reputatie van september 1994 recht overeind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag veel bewolking en enige tijd regen. Alleen Morgen v estkust af en geleidelijk nog I langs bui Middagtemperatuur rond 13 graden Veel bewolking en geruime tijd regen. Af en toe een harde wind. Middagtem peratuur rond 10 graden, nog koud met een middag- temperatuur van 5 graden Denemarken: Bewolkt en vooral vandaag regen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: vrijwel n- of t vandaag nog veel winó. Vrij koel met middagtemperatuur rond 13 graden, in zuid-Engeland enkele graden hoger. België en Luxemburg. Veel bewolking en perioden met buiige regen Langs de kust veel wind. Morgen enkele buien, ook af en toe wat zon en afnemende wind Middagtemperatuur Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele buien, mogelijk met on weer in de westelijke departementen wat meer zon en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje: Vandaag in het noorden veel bewolking en af en toe regen. In de rest van Spanje overwegend zonnig. Morgen langs de Golf van Biskaje iets meer zon, maar aan de Costa Brava en in de omgeving van Valencia toenemende kans op een bui. Maxima rond 21 graden in het noor den. Elders 25 tot 32 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en overal droog. Af en toe een stevige wind. Maximumtempe ratuur omstreeks 26 graden. Tunesië: WEERRAPPORTEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1 Zon op 07.16.» Zon onder 19.4$ Maan op 18.28 Maan onder04.39 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 15 september 20 u i flin king e kans op een bui. Elders droog en flink wat zon. Middagtemperatuur in het noorden rond 25 graden, in de rest van Tunesië ongeveer 30 graden Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral vandaag enkele buien, mogelijk met onweer Aan de Middellandse-Zeekust meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur tussen 15 en 20 graden, aan de zuidoostkust vooral morgen iets hogere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Meer stapelwolken maar ook perioden met zon. Kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 26 gra- ffink wat zon. Ten zuiden van Rome temperatuur tussen 25 en 30 graden. Meer naar het noorden dalend tot 19 graden Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopen van 29 tot 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Middagtemperatuur 30 graden Kopenriagen rigei 5 23 14 0 0 19 11 36.0 *4 12 10 170 w 10 12 9 09

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14