Banen laagopgeleiden steeds vaker parttime „Voor 5% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Landbouw moet 450 tot 500 arbeidsplaatsen inleveren Binnenland Ook 'dwaze vaders' houden vol VPRO-radio zorgt met nep-ramp voor paniek Minister wil voorlopig geen gasopslag in Drente Modale inkomens en minima gaan er toch op achteruit PvdA-Rotterdam twijfelt over ambtswoning Peper Vereniging Eigen Huis: NVM knevelt eigen leden 'Rechts-extremisme niet voldoende serieus genomen' Rode Kruis hielp bezetter, niet de slachtoffers WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 PvdA-top Schiedam stapt boos op Schiedam Vier leden van de PvdA-fractie in Schiedam leggen morgen hun functie neer. Drie van de vier vormen de gehele fractietop in de Schiedamse raad. In een verklaring zeggen de vier dat zij geen vertrouwen meer hebben in een goede samen werking tussen fractie, bestuur en afdeling. ,,Het rommelt al ja ren tussen de verschillende organen binnen de PvdA in Schie dam. Pogingen daar verandering in te brengen zijn niet gelukt aldus fractievoorzitter Brouwer. Sluiten coffeeshops onrealistisch den haag Minister Sorgdrager (justitie) is het met de procu reurs-generaal (PCs) eens dat sluiting van alle coffeeshops niet realistisch is. Dat bleek gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De commissie-Blok, die advies moet uitbrengen over de aanpak van de overlast door coffeeshops, vindt dat alle 1.500 coffeeshops dicht r Bejaarde verdachte voorlopig vrij utrecht De 73-jarige verdachte van de moord op een meisje uit Bilthoven, die in 1975 op 18-jarige leeftijd verdween en later ver moord werd teruggevonden, is voorlopig op vrije voeten gesteld. De reden voor de schorsing van de hechtenis is niet bekend. De man werd eind vorige maand aangehouden, nadat hij tegenover familieleden zijn betrokkenheid bij de moord op het meisje had opgebiecht. De kans bestaat dat de moordzaak is verjaard, waar door de verdachte vrijuit gaat. Politie vindt 1.500 kilo hasj sittard De politie van Sittard heeft gisteren bij een huiszoeking een partij hasj van ruim 1.500 kilo gevonden. De handelswaarde van de partij is ongeveer tien miljoen gulden. De 29-jarige bewo ner was niet thuis toen de politie binnenviel. Vrouw (68) verkracht in Utrechts park utrecht Een 68-jarige vrouw uit Utrecht is gisteravond ver kracht in het Julianapark in Utrecht. De vrouw liep in het park te wandelen toen ze door een ongeveer 30-jarige man in de bosjes werd geduwd, waarna ze onder veel verbaal geweld seksueel werd misbruikt. Na de verkrachting ging de man er te voet van door en is nog steeds spoorloos. Kabinet voor boringen in Waddenzee den haag De ministers Wijers (economische zaken) en De Boer (VROM) houden vast aan proefboringen naar gas in de Wadden zee zonder eerst een onderzoek naar de effecten op het milieu uit te voeren. Daarmee sluiten zij zich aan bij het besluit van het vorige kabinet. Groen Links en GPV/RPF, maar ook de rege ringspartijen D66 en PvdA, drongen gisteren in de Eerste Kamer met Idem aan op een dergelijk rapport. den haag anp Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij moet 450 tot 500 arbeidsplaatsen in leveren. Dat blijkt uit een inter ne ambtelijke notitie. Oorzaak hiervan zijn bezuinigingen als gevolg van het regeerakkoord. Bovendien moeten nog bespa ringen worden ingevuld waar toe het vorige kabinet heeft be sloten. Bij het ministerie werken in totaal 10.600 mensen. De CFO, de ambtenarenbond van het CNV, voorziet een nog veel groter banenverlies. De bond vreest dat in totaal zo'n tweeduizend banen op de tocht rotterdam cpd De politie, de Milieudienst Rijnmond en de regionale rampenzender Radio Rijn mond hebben gistermiddag enkele tientallen verontruste telefoontjes gekregen naar aanleiding van het VPRO-ra- dioprogramma 'De wals van als' op Radio 5. Tussen twee en' drie uur presenteerde pro grammamaker Willem-Jan Bloem een geënsceneerde ramp bij het petrochemische bedrijf Pow Chemicals in het Botlekgebied. Volgens een woordvoerder van de Milieudienst Rijnmond mmm mét pmo Onderzoek Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf: den haag gpd Bijna zestig procent van de banen voor laagopgeleiden is tegenwoordig parttime. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Ook het aantal be schikbare banen voor lager opgeleiden is fors ingekrom pen. leiden aan een laagbetaalde baan te helpen. Zo wil de over heid werklozen met een uitke ring prikkelen een baan te ac cepteren door het verschil tus sen de uitkering en de beloning te vergroten. ..Als iemand zijn (fulltime) uitkering alleen maar kan inruilen voor een deeltijd baan, moet je wel hele extreme prikkels inbouwen", zo scham pert hij. Van de 1.117.000 banen voor laagopgeleiden zijn er 650.000 parttime. Voor een deel van de werkzoekenden, vooral voor t kinderen, is de ontwikkeling naar deeltijdar beid niet alleen maar ongunstig. De flexibilisering van de ar beidsmarkt doet zich echter wel heel eenzijdig in de diensten sector voor. aldus het EIM. ..In traditionele mannenbolwerken zoals de bouwnijverheid Van 1979 tot 1989 zijn 220.000 fulltime-banen verdwenen. Dat verlies heeft zich louter voorge daan in de banen voor laagop geleiden, zo blijkt uit de EIM- studie. Steeds meer lager opge leiden zullen in de toekomst veroordeeld zijn tot een deel tijdbaan, verwacht El M-onder- zoeker Elsendoorn. „Dit zijn structureleontwikkelingen." In het onderzoek zet Elsen doorn grote vraagtekens bij het overheidsbeleid om laagopge- groothandeli tijd." Kritisch is li het kabinetspk de werknemei goedkoper te geen decl- I EIM ook over i om laagbetaal- voor hun baas maken. „Daar profiteren niet de laagstbetaal den van", voorspelt de onder zoeker. „De beter opgeleiden verdringen de laagopgeleiden gewoon van de aroerdvnarkt Nu al wordt 78 procent van de banen die geschikt zijn voor on geschoolden. ingenomen door iemand die wèl scholing heeft. Werkgevers kiezen gewoon, ook voor ongeschoolde functies, de best opgeleide man/vrouw uit." Het is dan ook veel effectiever juist banen te creëren voor ho ger opgeleiden, vindt het EIM. Dan pas komen ongeschoolde functies vrij voor de mensen die daar thuishoren. Ook de vakcentrale FNV pu bliceerde gisteren een nota over de werkloosheid onder on en laaggeschoolden. De FNV denkt dat er heel veel verborgen' werk is dat kan worden gedaan met (tijdelijk) gebruik van uitke ringsgel den. De FNV denkt daarbij aan het verwijderen van graffitti, het inzamelen en deels repareren en weer verkopen van grof vuil en het bewaken van grote parkeerterreinen. staan. De bond baseert dat on der meer op berichten dat op de Dienst Lanbouwkundig Onder zoek in Wageningen veertig tot zestig miljoen moet worden be- zuinigd. De buitenlandse diplomatie ke dienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij dient tegenwoordig als op vangcentrum voor overbodig verldaarde mensen. Dat zegt landbouwattaché G. Hegemans, tot maandag vertegenwoordiger van het ministerie in Brussel. Volgens Hegemans loopt het bedrijfsleven hierdoor orders zijn er vooral op het nationale hulpnummer 06-11 veel vra gen gesteld. Zelfs vanuit België kwamen vragen over.een mo gelijk grote ramp. Volgens de VPRO is aan het begin en het einde van de uit zending duidelijk gezegd dat het programma in scène was gezet. De practical joke van de omroep is een variant op het radioprogramma The War of the Worlds over de invasie van marsmannetjes in de Verenig de Staten. Acteur Orson Welles deed dit zo overtuigend dat sommige verontruste ra dioluisteraars zelfmoord pleegden. den haag Argentinië heeft zijn dwaze moeders, Nederland zijn dwaze vaders. Gisteren demonstreerde de Stichting Dwaze Vaders op het Binnen hof in Den Haag voor een betere omgangsregeling. Elk jaar op de tweede dinsdag van september, de jaarlijkse actiedag, wordt gedemonstreerd. Met losse letters vormden de mannen de tekst 'Nederland schendt mensenrechten'. De 'dwaze vaders' willen dat hun rechten op een omgangsre geling bij wet worden geregeld. Het gebeurt nogal eens, zeggen ze, dat een ex-vrouw niet meewerkt met een via de rechter afgedwongen om gangsregeling. De man heeft dan vaak geen poot om op te staan. foto anp herman pieterse den haag gpd Minister De Boer (VROM) is te ruggekomen op het besluit van haar voorganger Alders tot gas opslag in het Drentse Langelo. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft De Boer eerst de al ternatieven te willen onderzoe ken. Die alternatieven betreffen gasopslag in de omgeving van Alkmaar en in het Friese Tie- tjerk en in lege olievelden. De beslissing van De Boer is op merkelijk, omdat ze eerder te kennen had gegeven te kunnen leven met het besluit van Al ders. Het besluit tot gasopslag in Langelo viel op 18 augustus tij dens de laatste ministerraad van het toen demissionaire ka binet en stuitte daarom op veel kritiek. Milieu-organisaties we zen er op dat demissionaire mi nisters volgens traditie omstre den besluiten overlaten aan hun opvolgers. De Boer heeft in haar vorige functie als commis saris van de koningin van Dren te zelf altijd geageerd tegen de opslag. den haag gpd Huishoudens met een modaal inkomen (ongeveer 40.000 gul den bruto) gaan er volgend jaar in koopkracnt op achteruit. Ook alle overige groepen die bene den modaal verdienen zullen in 1995 minder hebben te beste den. Dat blijkt uit de nog ver trouwelijke Macro Economi sche Verkenningen (MEV), die zijn gemaakt door het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel de koopkracht min der afneemt dan tot nog toe werd aangenomen, is er geen sprake van dat de aantrekkende economie modaal en minima extra financiële bestedings ruimte zal geven. Recente be richten dat de groei van de eco nomie aan ledereen ten goede zou komen, lijken daarmee te enthousiast. In de MEV brengt hel CPB de voorziene koopkrachtontwikke ling van vier inkomensgroepen voor komend jaar in beeld: rno daal, minimum plus. mini- mum-uitkering met kinderen en minimum-uitkering zonder kinderen. rotterdam gpd et ko de Binnen de PvdA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad zijn lijkheid van een ambtswoning voor burgemeester, en partijge noot, Petx*r. De gemeente wil het pand tegenover het muse um Boymans-Van Beuningen voor 1,3 miljoen gulden kopen en vervolgens voor enkele hon derdduizenden guldens verbou wen. Hei gebouw zou ",.k ais gemeentelijke ontvangstruimte dienst moeten doen. De IN-dA dringt aan op een debat in de commissie algeme ne bestuurlijke zaken waarin het college met voldoende argu aankoop te rechtvaardigen. Aansluitend daarop kan een voorstel aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Overigens staat de PvdA al leen in haar bedenkingen. Coa litiepartijen CDA, WD, IX»6 en Groenlinks zijn voor de aan koop. D66 fractievoorzitter Ra- vestein: „We vinden het prima. Het Ontwikkelingsbedrijf Rot terdam koopt een monumen taal pand en verhuurt dat. Daar is toch niets mis mee? En als de burgemeester eruit gaat. heb ben we een mooi gebouw waar we allerlei geschikte bestem mingen aan kunnen geven." F. van Loon. adjunct directeur van de VI ii Enkele maanden geleden kwam de VEH met de beet hul diging dat makelaars in het ge niep toch prijsafspraken maak ten. Dat is verboden onder de wet economische mededinging. Tot het la-gin van dit jaar werk te de NVM wel met vaste larie ven, nadien werd die afspraak verboden in het kader van het anti-kartelbeleid. Volgens Van Loon toont het verbod op ad .lat De Nederlandse Vereniging van Makelaars M wibiedl de eigen leden te adverteren met hun tarieven voor bemiddeling. Dat is in strijd met het principe van vrije marktwerking en moet worden verboden, meent de Vereniging I igen Huis Al IE De VEH meent dat de NVM zich met het verbod recht streeks bemoeit met de bedrijfs voering van de individuele ma kelaar. „Het is aan elke onder nemer zelf te beslissen of hij openlijk wil concurreren met zijn prijs. Dat mogen de make laars htei niet van de NV M Volg,-ns OnS gaan hunner hun boekje te buiten", aldus de NVM eilijk kan liikheid. „Zo blijft het toch het clubje mensen dal elkaar de bal toespeelt en de concurrentie buitensluit." Consumentenbond: Ook nieuwe Omo Power funest voor was den haag. gpd wassen op veertig graden is die slijtage minder, maar nog altijd groter dan bij vergelijkbare middelen", zo concludeert de Consumentenbond. „Theedoeken hadden na veertig keer wassen een kwart tot een derde van de sterkte vei loren. Dat betekent dat het veel eerder is versleten dan je bij normaal gebruik mag vcrvynch ten. Bovendien gaat deze slljta ge soms gepaard met een sterke verbleking van de kleur", aldus de bond. De Consumentenbond vindt dat ook de vernieuwde Omo Power te veel slijtage veroor zaakt aan hel wasgoed. Uit een uitgebreide test, die volgende week in de Consumentengids wordt gepubliceerd, blijkt dat do levensduur van katoen 'merkbaar' korter wordt „De chemische slijtage gaat langzaam en ongemerkt door, tot je ineens gaatjes en scheur tjes in je goed ontdekt. Rij het HAARIEM. ALLARDBESSt BVD-hoofd Docters van Leeuwen: sche organisaties i i Ijgl da BVD moeilijk greep op de stroming. De BVD'er, die lid is van 1)66, windt zich op over de lakse houding die de Nederlandse politiek aanneemt ten aanzien van de extreemrechtse organi saties en partijen. „Omdat het zo langzaam groeit en het ko mische en koddige bijverschijn selen heeft, bagatelliseert leder een hel Hei is een trend, een beweging, een lungzanm was sende vloed, die naar mijn me ning nog altijd niet voldoende serieus genoeg wordt genomen. Ik vind dat er een democratisch debat moet worden aangegaan. Je zult het debat dus heel scherp moeten voeren, want anders wordt het niets, liet rechts extremisme is een seri euze bedreiging." A. Docters van Leeuwen, het hoofd van de Binnenlandse Vei UghefdsdleDst (BVD), maakt zich zorgen over de onderschat ting van het opkomende rechts extremisme in Nederland. In een lezing voor leden van de Haarlemse afdeling van D66 be pleitte het ia Ihoofd glatei avond voor het opzetten van een 'scherp debat'. Docters van Leeuwen: „Het rechts extremisme is een ge vaarlijke ontwikkeling die nog niet onder controle is. Het blijkt dat er een toename is van het aantal incidenten. Daar ben ik van geschrokken. Het probleem blijft langzaam groeien en dat begin ik redelijk zat te worden", Door het 'ongeorganiseerde' ka rakter van veel re, htsextremisti- rotterdam peter louwerse inlegbedrag op f 10.000, ligt en de rente nu 4.6H* is. Girorekening- houders die Kapitaal- of De Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag zonder kosten van opnemen. .Zelfs bedrag boven de f25.000. als u dit maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook de Leeuwrekening, waarbij het Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuü doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog weten, belt nu even Klantenservice Sparen het wil 591 82 20. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Hoe fout was het Nederlandse Rode Kruis tijdens de Tweede Wereldoorlog? Tamelijk fout, concludeert de Nijmeegse onderzoe ker Ioo van Bergen die vandaag aan de Erasmus Universiteit promoveert op het proefschrift 'De zwaargewonden eerst? Het Nederlandsche Roode Kruis en het vraagstuk van oorlog en vrede 1867-1945'. Van Bergen draait er niet omheen: de rol 11 het Nederlandse Rode Kndi (NRK) tij dens de bezetting was niet fraai. De Nij meegse historicus heeft geen bewijs gevon den dat het NRK als vereniging heeft gecol laboreerd. maar individuele leden van het landelijke bestuur hebben zich tijdens de oorlogsjaren wel degelijk schuldig gemaakt aan collaboratie. „Niet de hulpverlening aan slachtoffers stond centraal, maar men zette alles op alles om in functie te blijven", zo luidt zijn harde oordeel. Uit het onderzoek van Van Bergen blijkt dat het Nederlandse Rode Kruis veel moeite had om een juiste koers uit te stippelen. De organisatie balanceerde tussen hulpverle ning aan slachtoffers en dienstverlening aan het gezag. Na de capitulatie in mei 1940 raakte de hulporganisatie al snel het spoor bijster. Gedurende de oorlog, concludeert Van Ber gen. kwam het Nederlandse Rode Kruis in steeds dubieuzer vaarwater. Het algemeen bestuur, dat vooral bestond uit aristocraten van conservatief-reactionaire signatuur, ging in 1942 zonder slag of stoot akkoord met het uitvoeren van de anti-joodse bloed transfusiemaatregel, joden mochten alleen aan elkaar bloed geven. De namen van de joodse burgers werden op last van de bezet ter doorgegeven aan de gemeenten. „Makkelijk voor de Duitsers", zegt Van Ber gen sarcastisch. I let bestuur van het Rode Kruis dacht niet aan aftreden, zelfs niet toen de bezetter be sloot om de NSB'er Engelbrecht in het be stuur te zetten. Als argument om tc blijven zitten, voerde het Rode Kruis-bcstuur aan dat de NSB'ei zit h niet zou bemoeien met het beleid. Van burgemeesters in oorlogstijd en instel lingen als de Joodse Raad kan nog worden gezegd dat ze schipperden om nog te red den wat er te redden viel. Van het Neder landse Rode Kruis kan dat echter na 1942 met de beste wil van de wereld niet meer worden gezegd, vindt Van Bergen. Als voor beeld van de gretigheid waarmee het Rode Kruis hand en spandiensten verrichtte aan de bezetter vermeldt Van Bergen de uitrus ting van een complete Oostfront ambulan - ce voor SS-vrijwiliigers. De Duitsers hadden de hulporganisatie ongedragen om hiervoor de zogeheten Kriegsbeute h\ te dragen. Dat was de militair geneeskundige apparatuur die het Duitse leger in het begin van de oor log had buitgemaakt. „De waarde was on geveer 65.(XX) guldenlegt Van Bergen uit. ..Maar het Nederlandse Rode Kruis deed daar zelf in 1944 nog eens 50.000 gulden bovenop, zonder dat men dat verplicht Ook werkte het NRK in september 1940 mee aan de oprichting van de Nederland sche Zeereddlngsdienst, hoewel eventuele Britse drenkelingen na aankomst in Neder land krijgsgevangen zouden worden. Dat bleef zo, ook toen tegen de afspraken in Duitse militairen op de reddingsboten wer den meegestuurd en toen In 1942 een van de si hepen werd gebruikt voor het hergen en binnenhalen van een Brits oorlogsschip. Pas toen rijkscommissaris Seyss-lnquart tic collaborateur CL Piek in november 1944 be noemde tot secretaris generaal van het Ne derlandse Rode Kruis, gaf het bestuur er de brul aan. Maar heldhaftig valt die houding niet te noemen. I Iet verzet tegen Picks be noetning werd onderbouwd met het argu ment dat hij niet geliefd zou zijn hij de NSB I let echte motief is volgens Van Bergen dat Piek afkomstig was van de concurrerende organisatie Winterhulp. Uit kinnesinne tra den de Rode Kruis bestuurders dus wel af. Van Bergen is helder In zijn eindoordeel over het Rode Kruis in oorlogstijd. „Men gaf toe aan de bezetter, omdat anders het werk onmogelijk zou worden gemaakt. Maar uit eindelijk hielp men niet de slachtoffers, maar het regime dat die slachtoffers veroor zaakte." Van de toenmalige NRK bestuurders leeft niemand meer. De huidige NRK direr teur W. Cense is liet in grote lijnen met Van Ber gen» conclusie eens. Wel benadrukt hij in een reactie op het proefschrift dat niet de vereniging, maar het hoofdbestuur heeft gefaald. rverj{oedinji per 27 april 19*

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3