Leiden en Sassenheim hebben beste cafés Gevangenis begint afkick-experiment Jonge verdachten krijgen stripboek Veiligheid huurapparaten laat vaak te wensen over 'Vooral erg veel kleine ongelukjes op campings' Randstad Ajax-stadion krijgt vorm WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 9.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOU. »J Internationale gids beoordeelt kroegen In de I^eidse regio zijn drie van de driehonderd beste ca fés in Nederland te vinden. Het zijn De Bonte Koe en 't Vattegat in Leiden en De Twee Wezen in Sassenheim. Tenminste, dat beweert de nieuwste editie van 'Good Beer Guide to Belgium and Holland' van de Britse bier schrijver Tim Webb. leiden de Phil Collins cd-collectie en de levendige vrijdag- en zater dagavonden in het 'donkere Mallorca-achtige strand-café' worden geroemd. Of de vermel ding extra klanten zal opleve ren? Van Mil betwijfelt het: „We moeten het meestal van mond- tot mond reclame hebben. En of die totaan het buitenland Van de vorige editie werden 20.000 exemplaren verkocht, vooral in Verenigde Staten, Australië en Groot Srittannië. De winnende kasteleins hebben echter nog nooit van deze En gelstalige 'Michelin gids' voor bieren en cafés gehoord, laat dat de specteurs hebben opgemerkt in hun zaak. Ze zijn er niet minder trots door. „I let is altijd prettig te ho ren als je goed scoort. Dan doet je personeel blijkbaar goed z'n best"» meldt Jonen van Mil, ei genaar van 't Vattegat aan de Ixddse Garen markt. Volgens de biergids heeft 't Vattegat de beste biorkaart van i eiden, met zo'n 60 soorten. I let levert de har drie sterren voor sfeer en inrichting op. Ook reikt?" Als de Bonte Koe een buiten lander binnenkrijgt, is die meestal meegenomen door Ne derlanders. „Met een gidsje heb ik ze nooit zien binnenstap pen". meldt eigenaar Frans Bik. roch vindt luj net leui en aai dig' in de 300 pagina's dikke gids te staan. En meteen barst hij los over de 'eigen tapbieren' die hij importeert uil België (De Rijck) en Duitsland (het witbier Schneider). Toch is het vooral het café dat goed scoort: dat krijgt de maxi male score van vijf st< Want, zo meldde het tean Nederlandse kenners schrijver Webb: „Het is 1 schijnlijk het beste café i stad. l-evendig, met wandtegels uit de tijd dat het nog een slagerij was en vaste gasten die zich niet laten wegja gen door studenten en binnen vallende marktbezoekers." Süidskrocg Volgens de eigenaar zijn er 'veel goede cafés in leiden'. Zijn ei gen zaak noemt hij een 'kleine stadskroeg': „je kan er na je werk gezellig een biertje komen drinken." Met twee sterren voor het bier moet De Bonte Koe 't Vattegat laten voorgaan. Maar, zo meldt de gids, de twintig bie ren bij de Bonte Koe zijn slim gekozen. Maar liefst vier sterren voor het bier krijgt het cafê De Twee Wezen aan de Oude Ha ven in Sassenheim. Er staan dan ook tachtig soorten bier op de lijst, ontdekte bierschrijver Tim Webb. „Oh, wat ontzettend gaaf, zeg", gilt barkeeper Mieke van den Dool uit. als ze hoort dat haar kroeg in de gids staat. Ook haar collega's juichen mee. Mieke vindt het jammer dat de twee eigenaren Max en Herman er niet zijn. „Weten zij het al?", vraagt ze. „Wat zullen ze blij zijn. Het is de tweede keer dat het Sassenheimse café in de prijzen valt. Eerder was het lijdend voorwerp in een onderzoek naar koffie. Van den Dool over die eerste keer: „We hebben he lemaal niets van die inspecteurs gemerkt. Het enige wat ik nog weet, is dat het die dag hartstik ke druk was en dat de bediening heel rommelig was. Dat stond later ook in die beoordeling. Maar de koffie vonden de in specteurs wel heel lekker." Die zelfde koffie wordt ook in het bierboekje 'damn fine' ge noemd. terwijl het café zelf drie sterren krijgt. Eervolle vermeldingen zijn er voor de Leidse Burcht (Burg- steeg 14) en Barrera. Good Beer Guide to Belgium and Holland (ISBN 1-85249 115-9), Uitgeverij CAMRA, Brussel, 268 pag., adviesprijs 32,50 gulden. Amsterdam ziet af van bezuiniging amsterdam De gemeente Amsterdam ziet volgend jaar af van een nieuwe bezuinigingsronde. Na dertien jaar van ingrijpende bezuinigingen is de hoofdstad volgens wethouder van financiën I rank de Grave 'in stabieler vaarwater terechtgekomen'. De re kening over 1993 eindigt zelfs op een bescheiden plus van 25 miljoen, bleek bij tie presentatie van de begrotingsvoorstellen voor 1995. Bestrijding van de werkloosheid krijgt de hoogste prioriteit. )ok aan de beruchte kuilen in de Amsterdamse stra ten wordt iets gedaan. I )e aangekondigde bezuiniging van zes ton op de hoofdstedelijke VW is van de baan. De gemeentelijke belastingen en tarieven stijgen gemiddeld vier procent, hetgeen vooreen gemiddeld huishouden neerkomt op 83 gulden per |aar. Bedrijven somber over banen rotterdamOndcrde 100 grootste ondernemingen in de Bot terdamse regio heerst pessimisme over de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Bijna de helft van de ondernemers verwacht dit jaar een verdere daling van de werkgelegenheid. Op de mid dellange termijn ziet altijd nog een derde van de bedrijven een jaarlijkse afname van het aantal banen. Dat blijkt uit onderzoek van de accountantsgroep KI'MG. De groep constateert overigens dat voor de meeste sectoren het dieptepunt van de conjuncture le neergang is gepasseeerd. De Rotterdamse ondernemers zijn dan ook positief gestemd voorde toekomst. Peuterspeelzalen brandonveiiig De brandveiligheid in de peu terspeelzalen in Den Haag laat ernstig te wensen over. Dat con cludeert de afdeling jeugdzorg van de i laagse GGD na ondei zoek in de 149 peuterspeelzalen in de stad. Meer dan de helft van de lo- katies beschikt niet over een vluchtplan of brandinstructies. Bij eenderde van de onderko mens voor kleintjes ontbreekt een brandblusser. Vluchtwegen zijn vaak versperd. In Den Haag verblijven dagelijks 2500 peu ters in een speelzaal. De brandweer van Den I laag is inmiddels in overleg getreden met de beheerders van de speelzalen. Volgens een woord voerder van de brandweer is men zeer ter wille om de nood zakelijke verbeteringen alsnog Jonge arrestanten die voor het eerst van hun leven in een I laagse politiecel belanden, krij gen voortaan een stripboek on der hun neus. Het „Waute boe- kie". Boordevol informatie over de gevolgen van misstappen als brommertjes stelen, telefoon cellen kraken en met een buks op voorbijgangers schieten. Want het onbegrip bij aanhou dingen is niet van de lucht. Ve len denken dat de kous af is met een berisping. Anderen zijn er van overtuigd dat hun laatste uur heeft geslagen. Voor ouders geldt het zelfde. Met name allochtonen vrezen dat ze hun kind nooit meer te rug zien als het is opgepakt. In het land van herkomst zijn de regels immers vaak veel stren ger. Voor hen moet een video filmpje daarom uitkomst bren gen. I let boekje en de film zijn be dacht door de gemeente Den I laag. de I laagse politie, Justitie en Prejop (Preventiebureau voor Jongeren met Politiecon tacten). Gisteren presenteerden ze het aan korpschef J. Brand van de Haagse politieregio. Het Waute boekie is gericht op jon geren tussen de 12 en 15 jaar. „Waut" is een Haagse term voor politie. Het project is nieuw in Ne- Amsterdam Het nieuwe Ajax-stadion in Amsterdam zuid-oost krijgt zo langzaamaan vorm. Bouwvakkers zijn bezig met grote, stalen overspan ningen die de enorme afmetingen van het stadion laten zien. Volgend seizoen moet de bal hier gaan rollen. foto diikstra bv Frans Bik in zijn café de Bonte Koe. Volgens een internationale biergids is het misschien wel de beste kroeg van Leiden. foto henk bouwmai 'Waute Boekie' van Haagse politie derland. Enkele jaren geleden brachten de betrokken instan ties naar voren dat het mis schien goed was iets te doen aan het gebrek aan kennis van arrestanten en ouders. Ze on derzochten wat deze doelgroe pen misten, wat ze wilden we ten en hoe dat duidelijk kon worden uitgelegd. Na het eerste verhoor krijgt de verdachte het boekje mee in de cel. Hij mag het lezen terwijl de verbalisant het gesprek uit werkt. Bij de ouders zal een spe ciale voorlichter aan de deur komen die de videoband laat zien en uitleg geeft. In het voor lichtingsmateriaal wordt verteld met welke instanties de arres tant te maken kan krijgen. De advocaat, de rechter-commissa- ris, de officier van justitie, de kinderrechter, allemaal komen ze in beeld. Behalve voor het uit de weg ruimen van onbegrip, is het in formatiemateriaal ook bedoeld als waarschuwing. De videofilm wijst de ouders erop dat ze ook buitenshuis verantwoordelijk zijn voor hun kind. Uit onder zoek is gebleken dat ze dat veel te vaak overlaten aan de politie. De jongeren moeten door het stripverhaal de schrik te pakken krijgen. Net als de zwetende en sidderende boefjes in het Waute boekie. Directie wijst rapport af over dodelijk ongeluk capelle aan den ussel anp De directie van de scheepswerf Yssel-Vliet Combinatie in Capelle aan den Ijssel reageert veront waardigd op een rapport waarin staat dat door haar nalatigheid op de werf een ernstig ongeluk is gebeurd. Bij het ongeval op 1 septem ber kwamen twee mensen om het leven. „Het onderzoek loopt nog. Het is vreemd dat wij in de media nu al de schuld krij gen", zegt directielid H. Boer. De Dienst voor inspectie en informatie, de opvolger van de arbeidsinspectie, heeft het rapport opgesteld. Het onge luk ontstond volgens het rap port doordat er geen zuur stofmeting werd verricht in de boegschroefruimte van een vistrawler in aanbouw. En in die zéér zuurstofrijke ruimte ontstond brand. Onderzoeksresultaten 'bedroevend' leiden tim korenhoff De veiligheid van elektrische apparaten die bij onder meer bouwmarkten worden ver huurd. laat vaak te wensen over. Dit stelt de Keuringsdienst van Waren in Den Haag vast na een onderzoek naar produktveilig- heid. De conclusies staan in het onlangs gepubliceerde jaarver slag van de dienst. De Haagse keuringsdienst bestrijkt de re gio's Den Haag, Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Bij het onderzoek werden 127 elektrische apparaten geïnspec teerd. Bij de helft kreeg de on dernemer het dringende advies om zijn produkt te repareren of te vervangen. Naar aanleiding van deze ervaringen is besloten het onderzoek op grote schaal voort te zetten. De Keuringsdienst inspec teerde onder andere betonmo lens, zonnebanken, biertappen, koffieketels, stof-waterzuigers, hogedrukreinigers en parketrei nigers. De dienst no'emde de re sultaten 'bedroevend'. Zo ont brak bij de helft een gebruiks aanwijzing, bij meer dan een kwart was de aansluiting van het snoer van het apparaaat niet veilig genoeg. Bij bijna een kwart van de geteste toestellen was de stroomdraad tot de kern beschadigd. Verder nam de Keuringsdienst een groot aantal minder ernstige mankementen Naar aanleiding van een aan tal dodelijke ongelukken met bouwlampen in 1993, is de Keu- ringdienst van Waren samen met de Kema en Arbeidsinspec tie een onderzoek begonnen. In mei zijn de controles voorzich tig gestart om na de zomer vol ledig los te barsten. Inmiddels zijn 30 verschillende types uit de handel genomen omdat ze al te onveilig bleken. Het resultaat van de actie is dat het aanta bouwlampen dat is voorzier van een Kemakeur volgens d< dienst fors is toegenomen. De Keuringsdienst kreeg ook vorig jaar weer een groot aantak klachten binnen over bedorverl voedsel en slechte hygiëne. Ddr; dienst onderzocht 963 meldin-l0 gen. Vooral smaakafwijkingen, d bedorven etenswaren en voed*'1 selvergiftingingen scoorden^4 hoog. Zo kreeg een bedrijf daf>e maaltijden thuisbezorgde, apf snel de bijnaam 'salmonella b traiteur' van de dienst. Ook wer4ei den weer talloze plukjes shag/e! stukken glas, wormen, peukeriai en stukken dweil in maaltijden51' en conserven aangetroffen. Ho-j- P recagelegenheden werden vaak|o aangewezen als de veroorzakers!er van de verontreiniging. Volgen#*" de dienst kwamen de proble-fe men vooral voor bij exotischrfc restaurants. J t< Een tapijt dat echt niet slijt feil AMSTERDAM Het Amsterdamse Huis van be waring Demersluis is een af kick-experiment gestart voor straatjunks die ernstige delicten hebben gepleegd. Een paviljoen met 24 cellen wordt vrijgehou den voor problematische drugs verslaafden die zich willen on derwerpen aan urinecontroles en begeleiding. In ruil daarvoor krijgen zij meer mogelijkheden voor sport en recreatie en mo gen zij meer bezoek ontvangen. Het experiment is een onder deel van het straatjunkenpro- ject, waarbij junks mogen kie zen of zij in een kliniek willen afkicken of hun celstraf willen In 1992 maakten een derde van een groep van 153 extreem problematische ver slaafden de klinische afkickbe- handeling in het kader van het programma af. De groep kwam niet meer in aanraking met jus titie of politie. Gezien dat resultaat en het feit dat sommige verslaafden te zware misdrijven hebben ge pleegd om een klinische behan deling te mogen ondergaan, breidt justitie het project uit naar de gevangenis. De afkickbehandeling mag maximaal zes maanden duren. Wil de gedetineerde niet mee werken en geen urinecontroles ondergaan, dan wacht hem het 'basisregime': halve dagen wer ken, één uur per dag luchten, zeven uur recreatie per week, één uur sport en eenmaal per week bezoek. De rest van de tijd moet hij in zijn cel doorbren gen. Degenen die willen afkicken worden persoonlijk begeleid door penitentiair-inrichtings- werkers die een aanvullende opleiding hebben gevolgd bij het centrum voor alcohol en drugs. De individuele hulpverle ning wordt na de gevangenis straf voortgezet. Justitie wil met het experiment onderzoeken of de zware categorie druggebrui kers in de gevangenissen be reikt kan worden met hulpverle ning. Eurocross ziet vakantieleed toenemen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Volgens Eurocross was de organisatie deels voor bereid op de flinke toename van het vakantieleed dit seizoen. „We hoorden van de touroperators dat het aantal vakantiereizen enorm was toege nomen: van 2.6 miljoen dit seizoen naar meer dan 3 miljoen dit jaar. We hadden ons daar al op ingesteld door meer medewerkers aan te trekken voor de telefooncentrale", aldus adjunct-direc teur Rust. Hoewel zich minder natuurrampen over stromingen en aardverschuivingen voordeden, kwamen opvallend veel vakantiegangers toch in de problemen dit jaar. ..Vooral kleine ongelukjes: vallen, snijwonden of brandwonden aldus Euro cross-arts Bootsma. ,,Op de Griekse eilanden is de medische zorg zo slecht, dat veel vakantiegangers al ras moesten worden overgebracht naar het zie kenhuis in Athene. „Dat betrof zelfs mensen met glaswonden, ge scheurde pezen of kniebanden", zegt Bootsma. In Spanje, ook een 'topland' qua meldingen, zijn de medische voorzieningen wel goed. zodat vervoer naar elders hier minder vaak nodig was. „Wij hebben daar ook een netwerk van Nederlandse artsen en verpleegkundigen die we kunnen in schakelen.'' Het aantal verkeersongevallen dit jaar nam flink af. „Meer mensen namen het vlieg tuig", verklaart Rust. „Daarnaast hadden zij zich ook beter voorbereid op de reis." Frankrijk is nog steeds het belangrijkste vakan tieland voor Nederlanders, zo blijkt uit het grote aantal Eurocross-dossiers uit dit land. „Veel men sen gaan hier doorheen ook op doorreis richting Spanje bijvoorbeeld." OostEuropa is ook steeds meer in trek, zo blijkt uit het aantal telefoontjes naar Noordwijk. „Daar meldden mensen veel autodiefstallen. De Westeuropese auto's zijn daar erg geliefd." Bij opgravingen in het cen trum van Utrecht is een bij zonder gaaf gebleven mo- i— zaïek-tegelvoer uit het begin van de 14e eeuw gevonden. De vloer van 3 bij 7 meter, bevindt zich in het huis waar drie eeuwen na de aanleg de Utrechtse schilder Abraham Bloêmaert woonde. De bijna compleet be waard gebleven vloer bestaat uit in mozaïek gelegde tegels in geel, rood en zwart. Langs de haard zijn de tegels ver sierd met afbeeldingen van Franse lelies. Dergelijke vloe ren worden ook wel een 'slijtvast tapijt' genoemd. Éénmaal eerder, in 1869, is een gelijksoortige vloer a getroffen op het lanskerkhof in Utrecht. De beschilderde tegels vormen nu een van pronkstukken van het Cen traal Museum in Utrecht. Wegens de grote zeld zaamheid van de tegels zal de gemeente trachten de vloer in te passen in nieuwbouw die voor het ter rein gepland staat. Gemeenten slordig met vergunningen Utrechtse gemeenten springen onzorgvuldig om met de vragen van bedrijven voor milieuvergunningen. Hierdoor is de kans groot dat de uiteinde lijk afgegeven vergunningen het milieu te weinig bescherming bieden. Dit concludeert de Re gionale Inspectie Milieuhygiëne Utrecht na een steekproefsge wijs onderzoek onder 40 milieu-lec vergunningaanvragen bij 21 ge-J meenten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16