Vrees voor synode als 'super-kapittel' Kerk Samenleving Parochie koestert 'herrezen' Adrianus WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 1JV eilighei maximaal twee jaar detentie zonder proces toestaat. Thai land, waar Ashaari in balling schap leefde, wees hem 011 langs uit. BUITENLAND KORT Sceptisch De Noordicrse kerken zijn nog sceptisch over de kansen op een duurzame vrede. Zij stellen zich afwachtend op en vragen zich af, of het 1RA- bestand wel permanent zal zijn. Tot deze conclusie is een oecumenische delegatie gekomen, die Noord-lerland na het afroepen van het staakt-het-vuren door de IRA heeft bezocht. De Wereld raad van Kerken, de Konfe- rentie van Europese Kerken (KEK) en de Lutherse We reldfederatie hadden de de legatie afgevaardigd. Veel ge sprekspartners in Noord-ler land nebben grote zorgen over het feit dat de protes tantse paramilitaire organi saties niet aan het staakt het vuren meedoen en dat de IRA de wapens nog niet heeft afgezworen, zei Carol Abel van de Wereldraad. De Noordicrse kerken kunnen volgens haar veel meer voor de verzoening tussen pro testanten en rooms-katholie- ken doen. I loewel er de afge lopen tien jaar op het niveau van de kerkleiding een toenadering valt te bespeu ren, moet die op lokaal ni veau nog op gang komen. De mensen zijn daartoe wél be reid, zo constateerde de dele gatie. Decourtray De Franse kardinaal Albert Decourtray ligt na een her scnbloeding in coma. De aartsbisschop van Lyon heeft gisteren het sacrament der stervenden ontvangen. Vol gens het ziekenhuis in Lyon, waar hij werd opgenomen, is zijn toestand 'uiterst zorg wekkend'. ,,We hebben vrij wel geen hoop meer", aldus één van zijn medewerkers. De 71 -jarige 'prelaat van Gal lic', zoals zijn officiële kerke lijke titel luidt, staat bekend als een liberale rooms-katho- lieke geestelijke. Hij is vooral bekend geworden door zijn bijdrage aan de verhuizing van het klooster van de Kar melietessen in Auschwitz naar een plek buiten het voormalige concentratie kamp. Ook zijn roep openheid over het kerkeli onderdak dat de logsmisdadiger Paul Touvier jarenlang heeft genoten, bracht Decourtray In de pu bliciteit. Decourtray, sinds dit voorjaar lid van de Acadé mie I rurK.aise, werd in 1991 door de joodse organisatie B'nai BTith onderscheiden voor zijn bijdrage aan betere betrekkingen tussen de gods diensten. Eerder had hij de I ranse mensenrechtenprijs in ontvangst genomen voor zijn Inzet voor minderheden. Moslimsekte Indonesië is niet van plan le den van de in Maleisië ver boden inoslimsektc Al Ar- qam te arresteren, maar heeft wel een commissie in gesteld om de aanhangers te begeleiden. Dat meldac het officiële Indonesische pers bureau Antara. „We arreste ren ze niet omdat het .ook onze mensen zijn", aldus de Indonesische minister van religieuze zaken Tarmidzi Thalier. Volgens hem is de regering niet van plan Al Ar- qam te verbieden, maar staat het Indonesische provincies vrij dal wel te doen. In Ma leisië viel de politie tijdens het afgelopen weekeinde di verse centra van Al Arqam binnen, /.ij arresteerde onge veer vijftig mensen en nam apparatuur en materiaal in beslag. Ashaari Muhammad, de leider van de sekte, zit ge- D66 heeft geen behoefte aan regelmatig overleg met kerken De wereldbisschoppensynode in oktober over religieuzen wordt de eerste, waar niet-westerse deelnemers in de meerderheid zijn. Dr.* jacques van Nieuwenhove ver wacht 'verrassende uitslagen', waar religieuzen in het Westen niet altijd gelukkig mee zullen zijn. Hij is door de Nederlandse religieuzen afgevaardigd om in de wandel gangen van de synode zijn oor te luisteren te leggen. religieuze instituten'. Een deel van de kritiek vanuit de basis is verwerkt in het werkdocument, dat het uitgangspunt vormt voor de vergadering in oktober. „Een keurslijf past ons niet meer", zo zei één van de be stuursleden van het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (CMBR), dat de dag had georga- nisecrcf. „We hebben geen be hoefte aan regels en nieuwe de finities van het religieuze le ven." Nederlandse religieuzen Op het eerste voorbereidende stuk, opgesteld door het Vati- caan, hebben vele religieuzen zeer kritisch gereageerd, signa leerde Van Nieuwenhove giste ren op een bijeenkomst van Ne derlandse religieuzen in Den Bosch over de synode. Zij vre zen dat de synode 'een soort su per kapittel zal worden, waar van de besluiten dwingend zul len worden opgelegd aan alle vragen daarentegen erkenning telijk leven en de specifieke bij drage die zij leveren aan de mis- Erkenning van de volledige participatie van vrouwen in het religieuze leven noemde pater Van Nieuwenhove de 'belang rijkste testcase van de synode'. „Het is tot het bewustzijn van Rome doorgedrongen dat 72,5 procent van de religieuzen vrouw is", zo merkte hij enigszins schamper op. Zesen veertig vrouwelijke religieuzen zijn uitgenodigd om als toe hoorster de vergadering bij te wonen. De Witte FJater sprak de hoop uit dat zij de moed heb ben om hun mond open te doen in het gezelschap van 265 mannen (173 bisschoppen, 90 religieuzen en 2 leken). D66 heeft geen behoefte aan re gelmatig overleg met de kerken. Tweede-Kamerlid L. Groenman van deze partij gaat dan ook niet in op de uitnodiging van de voorzitter van de hervormde sy node, ds. W. Beekman, om een werkbezoek te brengen aan de Nederlandse Hervormde Kerk. Dat zei ze voor de EO-radio. Vorige week dinsdag zei op een bijeenkomst over geloof en maatschappelijk middenveld dat zij de kerken niet tot dit terrein rekende. Vol gens haar omvat het maat schappelijk middenveld organi saties waar de overheid directe s mee heeft. Beekman begrijpt niet hoe Groenman als vertegenwoor digster van een van de rege ringspartijen kans ziet om le vensovertuiging en politiek te scheiden. Nieuwe secretaris Willibrordvereniging Drs. Geert van Dartel is per 1 oktober benoemd tot secretaris van de Sint Willibrordvereni- ging, het officiële rk-adviesor- gaan voor de oecumene. Hij volgt dr. Teije Brattinga op, die op 4 november pensioneert. Van Dartel (1956) studeerde theologie in Nijmegen. In Za greb (Kroatië) studeerde hij tus sen 1978 en 1983 oecumenische theologie aan de katholieke theologische faculteit. Daarna was hij enkele jaren als docent katechese werkzaam op een middelbare school in Venray. Van Dartel was verder jarenlang actief in verschillende commis sies van de Raad van Kerken in Nederland. Bisschop Van Luyn sluit feestweek Langeraar af met eucharistieviering Hoge pauselijke onderscheiding KRKS-voorzitter LANGERAAR DICK V elijke Met meer dan de gebruikelijke herderlijke belangstelling ziet de Langeraarse pastoor I.E. van Dommelen uit naar de afron ding van de restauratic van de I leilige Adrianuskerk. „Al sinds mijn komst naar deze parochie zit ik in de rotzooi", verzucht hij. Eerst door de grondige ver- houwing van de pastorie en de laatste anderhalf jaar door de grote opknapbeurt van de mo numentale kerk, die pal naast zijn woonhuis annex werkruim- U' is gelegen. Voornamelijk uit vrouwen sa mengestelde schoonmaakploe gen wervelen deze week nog door het gebouw heen, maar dan kan de Adrianus-parochie zich opmaken voor een feeste lijke 'afsluilingsweek' waarbij het hele dorp zal worden be trokken. De activiteiten berei ken een hoogtepunt op zondag 25 september als bisschop A.JL van Luyn van Rotterdam - sa men met de drie pastoors Van Dommelen, J.P. Seysener en J.N. van Rossum - voorgaat in een eucharistieviering. „Deze parochie is de eerste die mij het sterke staaltje laat meemaken waarvan ik, vóór ik bisschop werd, wel eens met enige scep sis of verbazing hoorde: dat het ook in onze tijd mogelijk is in vrij korte tijd een ingrijpende en kostbare kerkrestauratie rond te krijgen", schrijft Van Luyn in het gedenkboekje dat bij de afronding van de werkzaamhe den wordt uitgegeven. „Uw prestatie, het grote bedrag dat u in goed één jaar met verschil lende acties op tafel wist te krij gen, heeft grote indruk gemaakt op iedereen." De bisschop doelt op de som van één miljoen gulden die de parochieleden moesten op hoesten als onderdeel van de totale restauratiekosten van 3,2 miljoen. Met de uitgifte van obligaties, door tal van giften en inzamelingsacties werd deze ei gen bijdrage in recordtijd boven tafel gebracht. 'Eén miljoen, sa men doen' was een slogan die aansloeg in het dorp. De succesvolle inzamelings actie vormde di* kroon op het werk van het parochiebestuur, dat met een alert inspelen op rijkssubsidieregelingen de snel le restauratie van liet kerkge bouw mogelijk maakte. De eer ste plannen voor een ingrijpen de opknapbeurt van de uit 1902 daterende 'Adrianus' dateren weliswaar uit 1986, maar de he le operatie kwam in 1989 in een stroomversnelling toen hel mi nisterie van (toen nog) wvc aan kondigde dat er een eenmalige De voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving, M.J.C. van den Muijsen- bergh-Geurts uit Goirle, is be noemd tot commandeur in de Orde van de H. Gregorius. De versierselen die bij deze hoge pauselijke onderscheiding ho ren, werden haar op een KRKS- bijeenkomst in Ede uitgereikt door bisschop A.H. van Luyn van Rotterdam. De KRKS-voorzitter kreeg de ze onderscheiding omdat zij zich 'op buitengewone wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor kerk en maatschappij'. Zij is ook lid van de bisschoppelijke beleidsadviescommissie, het klankbord van de Nederlandse bisschoppen. Van den Muijsen- bergh heeft veel gedaan voor de 'humanisering' van de kerk, zei de woordvoerder van Neder landse kerkprovincie. Ook voor moeilijke karweien wordt af en toe een beroep op haar gedaan. Zij was voorzitter van de zware commissie die dit voorjaar bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem adviseerde tijdelijk enige taken aan zijn vicarissen, te delegeren. Het is voor het eerst dat een Nederlandse vrouw een pause lijke ridderode krijgt. In 1991 heeft paus Johannes Paulus II deze mogelijkheid geopend. Tot dan kregen vrouwen met grote verdiensten voor de RK Kerk een lagere onderscheiding. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ameide-Tienhoven: F. Wijnhorst te Ridderkerk,- te Veenen- daal (toez.): J. Maasland te Kootwijk; te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp: J. de Visser, kandidaat te Maarssen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Opheusden W n te Wouters- Pastoor J.P. van Dommelen bij een schaalmodel van 'zijn' Adrianus: na 3,5 het som van 130 miljoen gulden be schikbaar zou kome: dreigende verval van de Neder landse kerkmonumenten eer halt toe te roepen. Het architec tenbureau Van der Sterre Peet oom kreeg de opdracht het uit eindelijke restauratieplan u ontwikkelen en de subsidie aanvraag ging op 25 juni 1990 de deur uit. Ruim een jaar later kwam de definitieve toestem ming van het ministerie binnen. De feitelijke werkzaamheden begonnen in februari 1993. Met gepaste trots neemt de parochie komende vrijdag, krap anderhalf jaar later, met een eu charistieviering en een vrijwilli- gersavond de in alle luister her rezen 'kathedraal van de Rijn streek' weer in gebruik. Deze bijeenkomsten vormen tevens het begin van de afsluitings- week, die loopt tot en met 25 september. Bedankt: voor Elspeet: W. Pieterste Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ommoord-Zevenkamp (ten behoeve van de geestelijke ver zorging in Zorgcentrum Laurens te Rotterdam), mw. drs. L.M. Schipper- Schermers te Capelle aan den lJssel (geestelijke verzorging Capelse Ver pleeghuizen) die dit beroep heeft aangenomen; te Berkum: drs. A C. Bronswijk te BloemendaaKvoor het Radio-Evangelisatiewerk Kerk zonder Grenzen); te Enter: R.J. Visser te Uel- sen (Duitsland). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; te Middelharms: A. Bac te Bodegra ven; te Vlissingen: P. Mulder te Ca pelle aan den IJssei-Middelwatermg; te Hoogeveen: A.J. Gunst te Tholen; te Middelburg-Centrum: C.A. van Die ren te Stolwijk; te Hoogvliet: A. Bac te Bodegraven; te Urk: J. Spaans te Norwich (Canada). DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ADV/OCATÊM ZOALS WJ.COMFRfeRE JOiCHEKJ DE &ROCl DER. C-R^iMA- /f) LiTElT TOB. ZOAVS EEM PARAPLÜ- OERKOPEK BL-'J (S MET ZO ZONJ VJJJ BU> MET £EM CX/Efev/uOEO AAW CRIMIWELEN TOCH WORD IK v/ANl BEiDE SOM5 WEER- SLACHTiG... tECTIE B M Esscnberg, G.P. Arnold (adj), J Nypek. Henk van der Post (ad|) 1 30 uur 071-356215, of per post IOOFDKANTOOR, RoosevclNtraat 82.2321 8M Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden Fam bcnchten 071-323508 ma vn| van 08 30-17 00 uur; Telefoon 071-3 562 30 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur; Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030bijvooruitbetOnd BTW) oer acc giro autom bet. per maand 29.30 per kwartaal ƒ85.55 84.55 periaar 329.30 328.30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18 00-19 30uur. zat 10 00-12.00 uur Tel 071-143241 HET WEER Veel te koud Herfstmaand september doet het nog steeds 'erg goed' wat de neer slag aangaat. Halverwege de maand is het nog geen heel etmaal droog gebleven. Het voorlopig maandtotaal is in de westelijke kuststrook al opgelopen tot gemid deld 70 millimeter. De maand zal ongetwijfeld veel te nat gaan uit vallen; de komende dagen komt er weer veel regen bij. Eigenlijk valt er al ruim een jaar veel neerslag in Nederland Van juli 1993 tot en met juni 1994 viel gemiddeld over Nederland 1059 millimeter (nor maal circa 750 mm.) Daarmee is dit tijdvak recordhouder van deze eeuw geworden over een willekeuri ge aaneengesloten periode van 12 maanden. Station Haarlem noteer de een totaal van 1146 millimeter; het natste jaar sedert 1966. De overmaat aan neerslag kan di rect in verband worden gebracht met een sterk toegenomen depres sie-activiteit in het afgelopen jaar. Naast de buitensporige neerslag som was ook de neerslagduur maatgevend voor het slechte weer. In de twaalf maanden van juni 1993 tot en met mei 1994 regen de het in de Bilt maar liefst 974 uur tegen normaal 604 uur. De af gelopen julimaand doorbrak dat patroon; op sommige plekken viel de neerslag van de hele maand in slechts enkele uren. Sinds half augustus werd de oude l draad weer opgepakt. Dinsdag hield Pluvius een korte adempau ze. Na een paar kustbuien in de I vroege morgen klaarde het aardig op bij maxima van 18 graden. Van- daag raakt het septemberweer in een diep dal. Een depressie boven West-Frankrijk diept verder uit en komt donderdag met een kerndruk van circa 980 millibar boven Dene marken aan. We komen dan in de achterkamer van de depressie te recht. De sterke noordoostenwind krimpt naar noord tot noordwest en er bestaat vooral aan de noordkust! reëel stormgevaar; 8 tot 9 Beau fort. In de aangevoerde koude en onstabiele lucht is geinig ruimte voor zon. Buien, soms met hagel ol onweer, houden het kwik op een bedenkelijk niveau: maximaal 12 tot 15 graden. Vrijdag neemt de wind wat af, maai de buiigheid blijft. De computer berekent de komende 48 uur 20 tot 40 millimeter regen langs de Nederlandse kust. Pas in het week einde volgt een lichte verbeterin met wat bredere opklaringen. Hele maal droog wordt het niet en het blijft veel te koud voor midden sep tember. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag af en toe zon. maar ook een enkele bui. Morgen in het zuiden meer bewolking en perio den met regen. Middag- temperatuur tussen 8 en toenemende be wolking gevolgd door re gen. Ook morgen bewolkt en regen. Middagtempera- tuur dalend tot 13 graden op morgen Engeland, Schotland, regei olkt en vooral in Ierland en n van Engeland perioden Morgen minder neerslag, langs de Noordzee een stevige :n wind. Middagtemperatuur rond België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en flink wat re gen. Morgen wisselend bewolkt en enke le buien. Middagtemperatuur r graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen. Van daag later op de dag enkele opklaringen. Morgen wisselend bewolkt en enkele re gen- en onweersbuien. Middagtempera tuur circa 16 graden. Portugal: Vandaag half tot zwaar bewolkt en voor namelijk ten noorden van Lissabon en kele buien, mogelijk met onweer en langs de kust vrij veel wind. Morgen aan Neerslagkans Mimmumtemp. diddagtemp de Costa V sope' droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 18 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, ook zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 25 gra in de noordwestelijke helft overwegend bewolkt, perioden met regen of onweer langs de Golf van Biskaje enige tijd WEERRAPPORTEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Zon O" h133"13^6" Zononder j 9 53 Maan op 17.35 Maan onder02.1^ Waterstanden Katwijk Hoogwater 23 43 12.28 Laag water 07.56 20.27 Weerrapporten 13 september 20 u m. Middagtempera sen 15 en 20 graden. Aan de Costa's in het zuiden en oosten zonnige perioden en alleen alleen aan de Costa Brava en Dorada kans op een bui. Middagtempe ratuur meest tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Eerst vrij zonnig, later geleidelijk meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. gen lagere temperaturen. Zuid-FTankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Middagtemperatuur ver der dalend naar 16 graden op het Cen traal Massief en ongeveer 20 graden aan de Middellandse-Zeekust. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Italië: In het zuiden vandaag zonnig, morgen wat meer bewolking. Droog. In het noor den en vanaf vanmiddag ook het midden enkele stevige regen- en onweersbuien, mogelijk met zware windstoten. Middag temperatuur van 19 graden in het noor den tot rond 30 in het zuiden. Vandaag op enkele plaatsen in het zuiden nog maxima rond 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm Middagtemperatuur aan de stranden tussen 27 en 33 gra- Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur aan de kusten tussen 28 en 35 graden. Duitsland: Vandaag in het noorden en oosten eerst nog af en toe zon. Verder veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera tuur rond 17 graden. Zwitserland: Bewolkt en veel. plaatselijk zware buien Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Oostenrijk: Overwegend bewolkt en veel buien Plaatselijk kan yeel neerslag vallen. In het oosten vandaag eerst nog af en toe zon. Middagtemperatuur circa 19 gra den. vandaag in het oosten 1 Amsterdam Half tx Rotterdam half be* Boedapest Bordeaux Istanbul Klagenfurt Kopenhagen 19 13 19 12 00 19 11 19 11 18 13 0 3 19 10 0.0 18 11 0.0 33 21 00 15 8 00 wil 29 22 0.0 6 23 16 0.0 5 21 18111.0 Luxemburg rwaa'bew no 2 18 Buenos Aires 1 Casablanca t Johannesburg I Ne* Tort licht be* 11 01 27 23 00 19 00 31 20 0.0 *1 30 17 0 0 22 16 0 0 31 22 00 30 20 0 0 30 gra

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12