Leiden Reclamebelasting blijkt 'goudmijn' Tegen citroen is graffiti niet bestand Robot speelt in december weer op stadhuiscarillon Avondwinkels ook in Leiden-Noord en -Oost Disco-portier beboet wegens mishandeling Burgemeester piekert niet over vertrek Kiwanisclub gaat ook in Leiden aan de slag 1QVOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 Motorclub sf q De Voorschotense I J motorclub Grey Fal cons gaat zaterdag weer op pad met gehandicap ten. 'Genieten voor be stuurder en passagier1. Piraterij a a Een Leidse klokken- I verkoper maakt zich volgens een Maastnchtse concurrent schuldig aan plagiaat, diefstal en pirate rij. Berk 1 C Alphenaar Dick I D Leertouwer wil niet dat de berk in zijn voortuin wordt gekapt De woning- bowuvereniging wil de boom verwgderen. EGMOND 071 -356414. PlV -CHEF HANS KOE NE KOO. 071-356479 Vrouw beroofd door zakkenroller iiden Een 29-jarige vrouw uit Oude Wetering is gistermiddag op de Leidse Haarlemmerstraat beroofd van een portemonnee met vijfhonderd gulden en een bankpasje. De vrouw was aan het winkelen toen ze ontdekte dat een dief haar schoudertas had opengeritst. Geld en pasje waren verdwenen. Fietsster gewond .EiDENEcyi 21 -jarige fietsster is gistermiddag licht gewond I geraakt bij een aanrijding op de Aloëlaan in Leiden. De vrouw reed in de richting van de Maredijk toen ze werd geraakt door een onbekend gebleven automobiliste. Die sloeg vanuit de Ven delstraat linksaf de Aloëlaan in. Volgens de fietsster nam de vrouw de bocht te ruim, waardooor ze haar achterspatbord raakte. De fietsster viel en is met verwondingen aan scheenbeen en schouder naar een ziekenhuis gebracht. Brandje in woning leiden ln een woning aan de Rijn- en Schiekade in Leiden heeft gistermiddag een brandje gewoed. Het vuur ontstond in de voorkamer op de eerste etage. Volgens de politie heeft een de fect aan een computerprinter mogelijk de brand veroorzaakt. De brandweer wist de schade te beperken. leiden hans koenekoop Ook Leiden-Noord en -Oost (Burgemeesters- en Professo- renwijk) moeten een avondwin kel krijgen. Dat verlangen uitte de raadscommissie economi sche zaken gisteravond. I. de Coo (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) pleitte ervoor één avondwinkel te gunnen aan een allochtone ondernemer. Wet houder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) zal ;zich sterk maken voor beide In een nieuwe verordening, die voortvloeit uit de winkelslui tingswet, is opgenomen dat Lei den per 1 september acht avondwinkels mag toestaan en het aantal koopzondagen mag verdubbelen van vier naar acht. iDe gemeente wil dat de acht winkels, die zich moeten beper ken tot de verkoop van de ge wone levensmiddelen, ver spreid door de stad komen: Twee in de binnenstad en ver der in het stationsgebied, de Merenwijk, de Stevenshof, het Morskwartier en in Leiden Zuid-West. „Er is gekeken naar de grootte van de wijken, meer zit er niet achter", antwoordde Walen kamp op de vraag van verschil lende commissieleden waarom Leiden-Noord en de Burge meesters- en Professorenwijk in het voorstel ontbreken. Hij wees er wel op dat niet elke plek in de stad even geschikt is voor een avondwinkel. Factoren als een veilige omgeving en voldoende parkeerruimte spelen een be langrijke rol. Tot nog toe heb ben zo'n twintig ondernemers interesse getoond voor het star ten van een avondwinkel. Peuter gered door snel optreden van voorbijgangers Twee doortastende mannen hebben gistermiddag aan de Van der Helmlaan in Leiden het leven van een anderhalf jaar oud jongetje gered. Het ventje was vanuit een nabijgelegen woning aan het toezicht van zijn moeder en grootmoeder ontsnapt en in een sloot beland. Op een gegeven moment miste de grootmoeder het kind. Ze rende naar de moddersloot die aan de overkant van de wo ning ligt. Daar zag ze nog juist wat kleding drijven van haar kleinkind. Het jongetje bevond zich onder water. Zijn oma liep de moddersloot in en slaagde erin het ventje uit het water te halen. Het gaf ech ter geen teken van leven meer. Een 27-jarige Leidse automobi list, die toevallig langsreed paste reanimatie toe. Hij werd daarbij geholpen door een ambulance broeder uit Gouda die even la ter langsfietste. Samen slaagden ze erin het leven van het kereltje te redden. Het is naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Heffing levert Leiden zes in plcuits van drie ton op HOM De reclamebelasting levert de gemeente Leiden twee keer zoveel op als begroot: zes ton in plaats van de ge raamde drie ton. Fractievoorzitter A. Geertsema van de WD vindt dat die meeropbrengst terug moet naar de on dernemers die opdraaien voor de gewraakte heffing. „We belasten de bedrijven meer dan noodzakelijk. Dat vind ik niet gepast." leiden hans koenekoop Hij zei het gisteren in de raads commissie economische zaken en refereerde in die vergadering meteen aan het onlangs gepre senteerde onderzoek onder 55 Leidse ondernemers. „Dat wijst uit dat Leidse bedrijven in ver gelijking met bedrijven elders de belastingtarieven veel te hoog vinden. In dat licht bezien zeg ik, brengt de hoogte van de reclametarieven terug naar de gewenste opbrengst Wethouder Walenkamp (CDA) van economische zaken ging niet in op de suggestie van Geertsema, die overigens door geen enkele andere partij werd gesteund. Wel beaamde hij dat de opbrengst van de heffing groter is dan bedoeld. De ge meenteraad van loeiden besloot in november 1992 tot het invoe ren van de reclamebelasting, die wordt geheven op reclame- uitingen van bedrijven die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Het duurde twee jaar voordat ambtenaren de 2100 aanslagen verstuurden. De wethouder vertelde dat weliswaar voor een bedrag van den haag/leiden persbureau cerberus Wegens mishandeling en het bezit van een boks beugel is een 34-jarige ex-portier van disco De Grote Beer in Leiden maandag door de Haagse politierechter, mr. I. Ruijs veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden. Deze straf is lager dan de eis van de officier van justitie, die een boete van 1000 gulden had geëist. De portier werd vrijgesproken van drie van de vier ten laste gelegde mishandelingen omdat hij uit noodweer had gehandeld. Zelf ontkende de gewe zen portier geweld te hebben gebruikt. Bij een in cident op 22 mei van het afgelopen jaar zou een bezoeker, die de toegang geweigerd werd. hem bedreigd hebben met: 'Ik schiet je door je kop'. Om erger te voorkomen zou de portier hem in een houdgreep genomen hebben waarna de man in het water van een Leidse gracht verdween. „Door de worsteling verloor hij zijn evenwicht", luidde de verklaring van de portier. De man heeft inmiddels een ander beroep gekozen en werkt voortaan in de schoonmaakbranche. Hogeschool helpt dierenambulance leiden aaaria straatsma Twee kantinemedewerksters van de Leidse Hogeschool zijn - gisteren een inzamelingsactie begonnen voor de dierenambu lance. Ineke Keizer en Bep van der Wiel lazen in het Leidsch Dagblad dat de stichting dieren- hulp en -ambulance hard geld nodig heeft voor een nieuwe wagen. „Het leek ons een goed idee om hiervoor wat te gaan doen. We hebben overlegd met de di rectie en zij vonden het een heel leuk initiatief', zegt Ineke Keizer. De pastor van de Hoge school was ook meteen enthou siast en riep de studenten in de kantine op om de actie te steu nen. „Die reageerden heel goed en er zijn zelfs al studenten die zich hebben aangemeld als vrij williger bij de dierenambulan- m ce." Hoeveel geld de actie tot nu toe heeft opgebracht weet Ineke niet. „We hadden hier in de kantine een fooienpot staan en le daar zat tweehonderd gulden in, die hebben we er maar meteen bij gedaan. Dat is al een aardig beginnetje." De actie loopt tot dierendag 4 oktober, 1 dan zal de opbrengst worden - aangeboden aan de dierenam bulance. De beheerster van de dieren- 1 ambulance noemt het initiatief 'hartverwarmend' en bracht gis- n teren direct collectebussen en de ambulance naar de Hoge school. De Stichting dierenhulp i en -ambulance heeft onlangs de gemeenten om financiële hulp - gevraagd maar op Voorhout na i heeft nog geen enkele gemeente steun toegezegd. Burgemeester Cees Goekoop 'piekert er niet over om met de VUT te gaan. niet dit jaar en ook niet volgend jaar'. Hij verklaar de dat gisteravond tijdens een commissievergadering. Goe koop, die sinds 1980 burge meester van Leiden is, reageer de op de aanhoudende geruch ten over een op handen zijnde vertrek. De burgemeester zei geen leu kere baan te weten dan eerste burger van Leiden. „Ik geniet en wil dat zo houden. Deze krasse knar blijft dus", aldus Goekoop die beloofde dat hij zijn vertrek ten minste een half jaar van te- I voren zal melden. Een masker, veiligheidsbril en oorbeschermers. G. Polane heeft veel weg van een marsmannetje als hij met een zandstraal mach ine enkele leuzen van een muur verwijdert foto hiflco kuipers Schoonmaakteams winnen terrein leiden dorith ugtvoet Langzaam winnen ze terrein op Maniak. Phos en alle andere graffiti spuiters die Leidse monumenten, muren en scholen met hun kreten 'verfraaien'. Het anti-graffi- titeam van de Zijlbedrijven is dan ook al en kele jaren bezig met een tegenoffensief. In het begin met middelen waar de honden geen brood van lusten, tegenwoordig met biologisch afbreekbare middelen die naar citroen of sinaasappel geuren. Dinsdagochtend 09.00 uur. Het gymnasi um aan de Fruinlaan is een van de plaatsen waar een van de twee graffiti-teams aan de slag kan. G. Polane spuit een ragdun laagje schoonmaakmiddel op een van de deuren aan de zijkant van het gebouw. De zwarte viltstift druipt in dunne straaltjes naar be neden. Met een sponsje haalt zijn collega Wenning de strepen weg. „Dit is vérse graf fiti. dus gemakkelijk te verwijderen", zegt Polane. „Maar je moet die strepen wél di rect weghalen, want viltstift droogt snel in en dan blijft er een grijze vlek achter." Even verderop heeft een onbekende 'ar tiest' een van de muren onder handen ge nomen. Daar moet een zandstraalmachine aan te pas komen. Meters lange slangen worden uitgerold. „Zestig meter halen we met gemak", vertelt Polane. „En soms is dat ook noodzakelijk. Zo hebben we bijvoor beeld twee keer de Burcht moeten schoon maken. De eerste keer hebben we de ketel al die traptreden opgesjouwd. En dat terwijl zo'n machine met zand toch snel 350 kilo weegt. De tweede keer waren we slimmer, toen hebben we het zand apart in een krui wagen geladen. Maar ook dat ging niet ge makkelijk, omdat de trap erg schuin loopt." Het team heeft zich dan ook heilig voorge nomen om de Burcht alleen nog maar te reinigen als het monument van onder tot boven is volgespoten. Sinds kort is de ploeg ook actief in de bui tenwijken van de stad. In het centrum nam het werk voor de twee teams langzaam maar zeker af. „Neem nou de Haarlemmer straat. Toen we daar klaar waren met het reinigen van al die winkelpanden konden we weer van voren af aan beginnen. Maar als je de zaak dan nog een keer schoon maakt. neemt de graffiti af." Het duo is dan ook blij dat hun werkterrein i$ uitgebreid. Vooral de scholen bij het Val ken pad en het Broekplein in de Merenwijk bleken een waar eldorado voor graffiti-artiesten. Da genlang zijn de twee ploegen daar bezig ge weest. Hoewel de eerste kreten alweer zijn aan gebracht. vindt het duo zijn werk niet frus trerend. Zelfs niet toen ze na een schoon maakbeurt van 1.100 afvalcontainers weer opnieuw konden beginnen. „Dat ze op nieuw spuiten, daar raak je aan gewend. En zo blijven wij ook weer lekker aan het werk", zegt Polane breed grijnzend. Wen ning noemt zijn werk afwisselend. „Je werkt steeds op verschillende plekken in de stad en elke keer ineen andere omgeving." Polane werkt het langst bij het schoon - maakteam. In vijf jaar tijd heeft hjj de ploeg en het aantal hulpmiddelen zien groeien „ln het begin werkten we vooral met che micaliën. Een soort pasta die je op de mu ren smeerde. Maar dat was enorme troep, die in witte vlokken zri de kolk in spoelde, 's Avonds hadden we hoofdpijn, een pijnlijke strot en was onze eetlust weg. Bovendien was het in de auto niet te harden. Zelfs ge durende de winter reden we rond met ons hoofd buiten het raam." „Nu werken we mat middelen die zijn ge maakt van plantenextracten. We hebben een goedje dat naar citroen zou moeten rui ken en een middel op basis van sinaasappe lextracten. Die middelen werken perfect en je hebt er zelfs geen masker meer voor no- dig." De schoolgebouwen aan de Fruinlaan zien er inmiddels een stuk beter uit. Alleen op een van de deuren is nog een witte kreet zichtbaar. „Die krijg ik er niet af zegt Wenning. „Hier moet een schilder bijko men." Helaas blijkt de schilder net ziek. „Zonde" vindt Polane. „Als wij leuzen niet weg kunnen halen, zullen ze de boel eerder opnieuw onderspuiten. Als ik graffiti moet laten zitten, baal ik echt." zes ton is aangeslagen, maar dat lang niet alle bedrijven al heb ben betaald. 'Lot nog toe is pas veertig procent over de brug ge komen. 750 bedrijven hebben nog helemaal niet gereageerd op de aanslag, zelfs niet in de vorm van een bezwaarschrift. Walenkamp: „En ik wijs erop dat de aanslag die nu is ver stuurd alleen voor het jaar 1993 geldt. We moeten eerst de ach terstand inhalen. Eind van dit jaar wordt de aanslag over 1994 verstuurd." Het aantal ingediende be zwaarschriften tegen de recla mebelasting bedraagt tot nog toe 174, dat is tien procent van het totaal. Deze bezwaarmakers hebben zich aangesloten bij de Verenging van Ondernemingen (voorheen de leidse Vereniging voor Industrie), die een proef proces tegen de reclamebelas ting wil beginnen bij de Belas tingkamer. Werkstraf voor bestelen baas den haag/lf idcn persbureau cerberus Voor het bestelen van haar werkgever is een 27-jarige ex- caissière van Vroom en Drecs mann in Leiden gisteren door de Haagse politierechter I. Ruijs veroordeeld tot 118 uur onbe taalde arbeid. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De vrouw, die werkte om haar studie te bekostigen, heeft be kend tussen augustus 1992 en september 1993 meer dan 10.000 gulden uit de kassa te hebben weggenomen. Het geld ging op aan het uitdelen van rondjes in het studentenleven. Volgens het rapport van de re classering had de vrouw in haar jeugd te weinig aandacht gekrc gen en probeerde zij populari teit te kopen. De vrouw betaalt haar ex-werkgever maandelijks 250 gulden terug. Ik ben er flink van geschrokken. Veel consumenten zouden liever hun boodschappen in Alphen aan den Rijn doen dan in leiden. Die gegevens zijn ontleend aan een zogenaamd koopstroomonderzoek. Het is niet voor niks dat dat rapport eerst in Alphen is uiige lekt. Na de flop van themapark Archeon dit jaar kunnen ze daar wel een positief bericht gebruiken. De cijfers vormen vast en zeker de harde, naakte waarheid, maar ze gaan er in mijn kop maar moeilijk in. Leiden of Alphen; alsof er een keus is' Nog onlangs verkeerde ik in het Alpheuse. Er is in die paar weken toch niet zoveel veranderd? spookte het door mijn kop. Terstond ben ik poolshoogte gaan nemen en heb in het Alphens centrum rondgereden En dat rondrijden kunt u ge rust heel letterlijk nemen. Heeft u ooit uw schoonmoeder met haar enkel in loodzwaar gips van het Alpheuse gemeentehuis (hoge zijde) gereden naar de Aarhof (lage zijde)? Ik ook niet. Maar het lijkt mij zo een beetje de grootste crime die er bestaat. Niet vanwege de schoonmoeder, vooral ook vanwege de onnavolgbare route die door het Alphense stadshart met tie automobiel gereden moet worden. Alphenaren die ik spreek duidelijk anderen dan die waarop het koopstroomonderzoek mede is gebaseerd klagen zelf steen en been over de bereikbaarheid van de binnenstad Op zaterdagen en koopavonden zijn de problemen in Al pben niet wezenlijk anders dan die in Leiden. Natuurlijk is het lxidse stadshart niet makkelijk te hereiken. I let is een hele opgave voor met name automobilisten die via de Hoge Rijndijk komen. Om nog maar te zwijgen over de problemen van de lammenschanswegen het stationsge bied. In het centrum moet nog veel geticurcn om de ver keersstromen vlekkeloos te laten verlopen. Een monumentale, oude binnenstad als die van leiden vecht altijd een moeilijke strijd met moderne verlangens van publiek, commercie en verkeer. I let is eeuwig zoeken naar evenwicht in schoonheid en nuttige functies. Alphen heeft daarvan geen last. Een bom op het centrum van Al phen en in recordtijd staan dezelfde kleurloze gebouwen er weer. Alleen al vanuit een zeker romantisch gevoel kies ik blinde lings voor leiden. Wie alleen maar met de auto een broek of een trui wil kopen, kan overal terecht. Wie dat wil doen in een warm. klop|H'nd hart komt naar leiden. Ik word boos over reacties als die van de Kamer van Koophandel die zich af vraagt of maatregelen ter verbetering van de leidse binnenstad wel voldoende zijn, ofwel: komt het ooit nog goed met leiden? |c zal als leidse zakenman maar lid zijn van die club. Kamer van Koophandel, pak je boeitje op en ga in Alphen zitten! leiden frank buurman vervolg voorpagina De vertrouwde carillonklanken van het stadhuis aan de Brce- straat zijn al enige tijd niet meer te horen. Hel zal nog nog enkele maanden stil blijven, want het carillon is gisteren in gedemon teerde staat grotendeels afge voerd naar klokkengieterij Ko ninklijke Eijsbouts in het Bra bantse Asten, waar het zorgvul dig wordt gereviseerd. Ook de tijdklok van het stadhuis wordt bij dat bedrijf grondig gereno veerd. Een forse hoogwerker van Verschoor was gisteren op het Stadhuisplein enkele uren bezig om het carillon, evenals de tijd klok. stukje bij beetje uit de to ren naar beneden te brengen. Volgens chef kabinet II. van Woerden van het gemeente huis, die het carillon vanuit zijn kamer zelf op afstand contro leert is dat een noodzakelijke operatie. „Het publiek kon dat niet zo direct horen, maar de beiaardiers hebben ons er op gewezen dat het carillon hard aan een revisie toe was. Dat is niet zo verwonderlijk, want het zit in zijn huidige staat al sinds 1968 in de open toren, waar weersinvloeden vrij spel heb ben. Daardoor beginnen er on derdelen te verroesten en verlie zen de klokken door aanslag hun mooie klank. De gemeente raad heeft enkele tonnen be schikbaar gesteld voor het her stel van carillon en tijdklok en het herstel van de binnenkant van de toren, die nu ook meteen wordt aangepakt. Daar was verder weinig discussie over. ledereen was het er over eens dal de parillontraditie in loeiden, die al sinds 1460 be staat, in stand moet worden ge houden", vertelt Van Woerden. De originele beiaard, ge bouwd door de beroemde klok kengieter l'ierre Hcmony da teert uit 1677. Dat carillon leid de een ongestoord en werk zaam bestaan totdat in 1929 de stadhuisbrand het klokkenspel in een denderend slotakkoord voorgoed het zwijgen oplegde. In 1939 werd hot nieuwe caril Ion van de firma Van Bergen uit Heiligerlee in de nieuwe stad huistoren geplaatst, maar dat was een kort leven beschoren. Tijdens de Duitse bezetting werden de klokken verwijderd en omgesmolten tot kanonnen voor het Duitse leger. In 1950 kon de firma Van Bergen we derom aan de slag en werd een nieuw carillon geplaatst. Dit ca rillon bleek niet geheel te vol doen, waarna in 1968 Eiisbouts de huidige beiaard installeerde, waarbij overigens gedeeltelijk de oude Idokken werden ge bruikt. Het huidige carillon is aange past aan de moderne tijd en nu computergestuurd. Het wordt meestal door een elektro-mag netische 'robot' bespeeld. De Sinterklaas en Kerstliedjes bij voortrede! zijn geprogrammeerd en worden in de vorm van com puterchips in de electrnnischc carillonbesturing gestoken, als betrof hel een Nintendo spel computer. Maar er zijn ook nog 'steeds beiaardiers die elke woensdag van half oen lot half twee 'live' in de sladhuistorcn musiceren. Het carillon geeft door middel van geluid perfect de lijd aan, omdat het via satelliet en atoomklok rechtstreeks wordt aangestuurd. De tijdklok van het stadhuis wordt ook op die manier gestuurd, maar ook hier levert het versletem mec haniek problemen op. „Er is speling gaan zitten in het mec haniek, waardoor de klok gevoelig is ge worden voor stormen. De wij zers waaien clan alle kanten op. Dat probleem is straks na de re visie opgelost", verwacht Van Woerden. Overigens zijn gisteren alleen de kleinste 24 klokken, in vier rijtjes van zes, uit het stadhuis toren verwijderd. De 25 grotere klokken, waaronder de grote luidklok met een hoogte van twee meter, zijn blijven hangen. Die klokken zijn Ier plaatse al door de firma Eijsbouls ge reinigd en op de juiste toon ge bracht. De gemeente verwacht tijdklok en carillon begin de cember weer in bedrijf te heb ben. leiden derd Kiwanisclubs met in totaal zo'n 2000 actieve leden. De servicer lub vindt zijn oorsprong in de Amerikaanse stad Detroit, waar in 1915 de eerste afdeling werd opgericht. De naajn van de club is ontleend aan een indiaanse spreuk die zoveel be tekent als 'laat zien wie je bent'. In een tijd van slinkende subsidiepottcn hopen de Kiwanis een belangrijke bijdrage te kunnen le veren aan allerlei sociaal culturele activiteiten in de lx id se regio. De Kiwanis. een wereldwijde serviceclub met 350.000 leden, begint binnenkort een afdeling in Leiden. De club stelt zich ten doel bij te dragen aan de verbetering van het sociaal-cultureel kJi- maat in de stad. I)e activiteiten van de Kiwanis variëren van het bouwen van speeltuinen tot het werven van fondsen voor lokale of regionale den* len. Nederland telt op dit moment ongeveer hon

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11