Lichtpuntje voor Van Damme Onze Top 5 van deze week. oh ristalaanbiedingen. 'Verlaging loonkosten levert 380.000 banen op' Binnenland Vishandel vijzelt imago op Hoofddoekje mag toch op Baandertcollege Drugkoeriers krijgen vijf jaar in Brazilië Cabines voor asielzoekers 8.95 SP eist duidelijkheid over bestaan Gladio Klapbord moet hardrijder remmen -ü INSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Nederlander geeft meer aan goede doel den haag Nederlanders hebben vorig jaar voor 1.058 miljard gulden aan goede doelen geschonken. Dat is een stijging van 7.4 procent vergeleken met de 985 miljoen van 1992. Het Centraal Bureau voor Fondsenwerving noemt het verrassend dat het pu bliek ondanks de slechte economische vooruitzichten voor 1993 toch weer meer aan goede doelen heeft gegeven. Nummer één is net als in 1992 Foster Parentsplan met 135 miljoen. Daarna volgen de Nederlandse Kankerbestrijding met 79 miljoen. Uni cef met 58 miljoen en de Hartstichting met 54 miljoen gulden. Asielzoekers weer uit ziekenhuis oisterwuk Vier Algerijnse honger- en dorststakers uit het asiel zoekerscentrum in Oisterwijk die het afgelopen weekeinde in het ziekenhuis waren opgenomen, zijn gisteren in het opvang centrum teruggekeerd. Of zij hun actie doorzetten is nog niet bekend. In het ziekenhuis kregen de vier vloeistof toegediend en namen ze ook zelf voedsel tot zich. Het viertal maakte deel uit van een groep van aanvankelijk zeven Algerijnen, die op zondag 4 september besloten niet meer te eten en te drinken omdat ze te horen hadden gekregen dat ze terug moeten naar Algerije. Daar zouden ze hun leven niet zeker zijn. Van den Broek verdeelt coalitie den haag De paarse coalitie is onderling verdeeld over het weg vallen van EU-commissaris Van den Broek als kandidaat voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO. De WD vindt het reemd dat het kabinet Van den Broek heeft teruggetrokken. PvdA en D66 kunnen zich daar wel in vinden. Volgens minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft het alleen zin om met een Nederlandse kandidaat te komen als die geen kans heeft op die baan. Politiebond waarschuwt voor Europol eindhoven De Nederlandse Politiebond (NPB) is bang voor de ontwikkeling van Europol. „Niets is gevaarlijker dan een super politie die mogelijkheden heeft in te grijpen in de nationale sa menleving", aldus NPB-voorzitter Van Duijn vandaag tijdens een congres van internationale politiebonden in Eindhoven. De NPB is 'allerminst overtuigd' van de noodzaak van een zelfstan dig Europol dat zich beweegt buiten de directe invloedssfeer van de nationale overheid. Asser gezin gewond in achtbaan rolde Omdat de remmer van de achtbaan op de kermis in Rol de vergat een wagentje af te remmen, raakten gisteren een vader en twee van zijn kinderen gewond. Hun wagen botste met volle snelheid op een wachtende rij wagens. Een 8-jarige jongen liep wellicht blijvende verminkingen aan zijn gezicht op, terwijl een 11 -jarig meisje gewond raakte aan de knieën. De vader liep kneuzingen op. KNOV: Minimumloon is nu te hoog den haag gpd Indien de loonkosten met twin tigprocent zouden dalen, levert idaf volgens het ondernermers- Iverbond KNOV 380.000 banen in net midden- en kleinbedrijr op. Ruim zes van de tien onder nemers zeggen in een KNOV- onderzoek extra mensen in dienst te willen nemen als de loonkosten structureel dalen. Uit de enquête blijkt dat bijna de helft van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf de loonkosten te hoog vindt. Met name jongeren zouden veel te duur zijn. Bij de veronderstelde loonkostendaling komen 140.000 banen voor jongeren vrij. Een op de drie ondervraag den gaf aan in zo'n geval jonge mensen in dienst te nemen. Op het moment dat de eco nomie echt aantrekt, zullen er volgens het KNOV vooral banen voor goedgeschoolden bij ko men. KNOV-voorzitter Kam- minga vindt dat ook met een minimumloon Hoogleraar: CRI-informantschap werpt nieuw licht op doodvonnis De ter dood veroordeelde Johannes van Damme kan de strop in Singapore ontlopen als de CRI of andere officiële kanalen in Nederland zwart op wit toegeven dat de man een informant was. Singapore zou daarop kunnen be sluiten de zaak opnieuw te bekijken. De kans is groot dat dan wèl kan worden bewezen dat Van Damme erin is ge luisd. den haag anplicht plaatsen. In het geval van Van Damme is volgens De Waart het feit dat hij een undercover agent van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) zou zijn geweest, tot nu toe niet aan de orde ge weest. Van Dammes advocaat Pereira probeerde wel aanne melijk te maken dat Van Dam me erin was geluisd, maar kon dat volgens de rechter niet hard Volgens de Amsterdamse hoog leraar volkenrecht De Waart is het in elk land. ook in Singapo re. mogelijk dat al helemaal uit gevochten juridische procedu res opmieuw worden gevoerd. Een dergelijke revisie is echter alleen mogelijk als nieuwe fei ten aan het licht komen die het gewezen vonnis in een ander maken. Dat Van Damme in het geheim voor de CRI werkte, was toen niet bekend. Van Damme zou de CRI informatie hebben verstrekt over een Nigeriaanse criminele organisatie, die alleen al in Nederland zeker twintig zakenlieden zou hebben opge licht voor bedragen van enkele tonnen tot miljoenen. Die mis daadorganisatie zou hem op deze manier hebben willen te rugpakken. „Voor de autoriteiten in Singapore zou zo n revisiepro cedure geen gezichtsverlies be tekenen. Hooguit kan men het de Nederlandse regering kwalijk nemen dat ze dit feit willens en wetens verborgen heeft gehou den. waardoor de rechters een onjuist vonnis moesten wijzen aldus De Waart. Tot nog toe blijft zowel Bui tenlandse Zaken als de CRI zwijgzaam over de zaak Van Damme. Onder het mom van stille diplomatie worden niet of nauwelijks mededelingen ge daan De Waart: „Om een revisie- procedure te laten starten is het niet nodig dat Nederland daar over openlijk de mond open doet. Maar de advocaat van Van Damme zal wel zwart op wit moeten krijgen dat het infor mantenverhaal juist is". Volgens de Singaporese am bassade in Brussel is tot nog toe nog niet over revisie gesproken. Wel ontmoette de ambassadeur vorige week buitenlandspecia listen van de vier grote partijen. „Maar daar is helemaal niet ge sproken over hel heropenen van da zaak Van Damme De man is berecht en veroordeeld en heeft alle kansen gehad vol gens het recht van Singapore", aldus een verklaring van de am bassade gisteren. Van Damme wacht nog steeds In zijn dodencel op de strop waartoe hij begin juli werd veroordeeld. Singapore houdt ondanks vele gratieverzoeken tot nu toe vast aan de wetten van het land: wie met drugs binnenkomt, moet hangen. Van Damme zou de eerste wester ling zijn die wordt opgehangen. Agenten redden zwangere vrouw uifT.ceo Iwee politieagenten en een huisarts in llift hebben dankzij tijdige reanimatie het leven ge rit! van een zwangere vrouw en haar ongeboren kind. IV vrouw kreeg zondagmid dag een h.irtsiilsiaiul als gevolg van een allergische reactie. Haar echtgenoot reed haar Hxlgang naar huist i Ulft. ok al De rijstijl van de snel ile aandacht van de agen ten. die de achtervolging inzet ten. Bij de praktijk van ile dienstdoende arts ontfermden de arts en de agenten zich over het slachtoffer. De vrouw is na reanimatie naar het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchcm overgebracht. werk moeten worden geholpen. „Het is voor de arbeidsmarkt van levensbelang om ook die mensen aan het werk te krijgen. Op dit moment is het mini mumloon veel te hoog en is het voor werkgevers niet rendabel mensen met het minimumloon in dienst te nemen", aldus Kamminga. In het regeerakkoord heeft de regering vijfhonderd miljoen gulden gereserveerd voor het midden- en kleinbedrijf. Kam minga wil met dat geld onder meer de investeringsaftrek ver hogen, waardoor het aantrekke lijker wordt te investeren. Ook wil hij het leerlingwezen verder stimuleren. „Op dit moment hebben ondernemers meer last dan gemak van het stelsel. We moeten ervoor zorgen dat on dernemers beter worden van het leerlingwezen, door 150 procenf van de kosten aftrek baar te maken. Duizenden jon geren kunnen zich dtfn via het leerlingwezen ontplooien". 'Discussie gaat voorlopig door' HEEMSKERK .GPD A Amsterdam Gewone en ongewone vissen volop tijdens VIS 94, de vakbeurs voor de vis handel die deze week in de RAI wordt gehou den. Het Produktschap voor Vis en de Neder landse Visdetailhandel kwam gisteren met een nieuwtje: een eigen hygiënecode, die de Keu ringsdienst van Waren zal gebruiken bij con troles. De code bestaat uit tips en aanbevelingen voor vishandelaren. Eén van de auteurs van het lijvige boekwerk is Cees Weber, bioloog van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek in Umuiden. Weber heeft in het verleden her haaldelijk kritiek geuit op het ontbreken van voldoende hygiëne bij viswinkels. Verder bleek uit een twee jaar geleden gehouden onderzoek van de Consumentenbond dat dat vis in win kels veel bacteriën bevatte. Het Produktschap hoopt dat door de hygiën ecode de consument meer vertrouwen krijgt in visprodukten. Daarnaast moet de code Inspe len op de steeds kritischer wordende houding van diezelfde consument. Volgens produkt- schapvoorzitter Langstraat vergt de code geen grote investeringen van de detaillisten en „werken volgens de code geeft garantie voor goede hygiëne en kwaliteit. Dat levert weer waardering van uw klanten op." Bovendien, zo vertelde de voorzitter, kunnen de deelnemers minder vaak bezoekjes van de keuringsdienst verwachten. foto anp march antonmi „Ik heb steeds gezegd dat ik aan alle lessen mee wilue doen, ook aan gym. Je gymt toch met je li chaam en niet met het hoofd doekje? Ik kan best een hand stand maken met een hoofd doek om." Eigenlijk begrijpt Se- vim Yildiz alle drukte toiul haar persoon niet. Ze wil gewoon naar school om later iets in de administratie te kunnen doen. i ii hel Udri wil ze naai hel Heemskerkse Baandert College, omdat ze dat een goede school vindt. Dat ze als islamitische een hoofddoek is gaan dragen om zic h af te schennen van mannelijke belangstelling brengt daarin wat haar betreft geen verandering. Maar vorige week werd ze op haar eerste schooldag weer naar huis ge stuurd 'omdat een hoofddoek appelleert aan fundamentalisti sche denkbeelden over de (on gelijkwaardigheid tussen man nen en vrouwen', aldus direc teur Straatman. Om dat punt draaide het gis teren tijdens een urenlange ver gadering tussen directie en be stuur. Op de vergadering kwam volgens Straatman nadrukkelijk de zorg naar voren' dat het dra gen van het islamitische ken merk 'wellicht bijdraagt aan de ongelijkwaardige positie van de vrouw'. De uitkomst was uitein delijk dat een hoofddoekje mag. op voorwaarde dat de leerling manausgpd Uit de bedieningsafdeling o /i n CU Slagersachterham, 100 gram^ö^Z.^y Del Monte ananasschijven 1820 gram) of-perziken op sap 1 nn (825 gram)blik l.yy Bulgaarse Cabernet Sauvignon of .c Chardonnay, fles 0.75 liter 4-.4-D Gehakt half-om-half, nn 500 gram 5.99 4.25 kilo Jitt /W Gouda-Stealux theelichten, zak 100 stuks Twee koeriers van de onlangs opgerolde cocaïnelijn tussen Columbia en het Groningse café Het Stoofje zijn door de Brazi liaanse rechtbank veroordeeld tot vijf jaar cel. De 25-jarige man en de 24-jarige moeder van twee kinderen werden en kele maanden geleden op het vliegveld van Manaus aange houden. Zij droegen een spe ciaal voor drugkoeriers ontwor pen corset waarin 5,5 kilo zuive re cocaïne was verstopt. De cocaïne was afkomstig uit Columbia en bestemd voor een syndicaat in Groningen, waar van de vier sleutelfiguren on langs zijn gearresteerd. Het tweetal zal de straf moeten uit zitten in de gevangenis van Manaus, waar omstandigheden heersen die volgens westerse normen ondraaglijk zijn. Overi gens is vijf jaar de minimum straf voor drugsmokkel in Brazi lië. De beide noordelijke drug koeriers willen in hoger beroep gaan. Zij menen dat zij door taalbarrières en desinteresse van hun pro-deo-advocaten on voldoende gelegenheid hebben gehad hun visie op de zaak voor het voetlicht te brengen. JAW Extra kristalzegel bij: 01 Weekendbroodjes. Nu 30 cent goedkoper o.a. Kaiserbroodjes, i en verpakt 4 stuks l.Dy Andy allesreiniger, normaal of citroen, 0 flacon 750 ml Aanbiedingen geiden t/m zaterdag 17 septembe vanaf donderdag verkrijgbaar. s Landsgrootste kruidenier lijft op aekleintjes letten. nele organisaties. Ook hebben sommige netwerkleden volgens het kranteartikel grote hoeveel heden semtex een speciaal soort springstof - uit onder grondse bewaarplaatsen aan de Ierse IRA en de Baskische ETA verkocht. Volgens de topman hebben Gladio-mensen in 1988 ook in gebroken bij munitiefabriek Franerex in Hoogerheid en daar semtex gestolen, maar volgens directeur Verwey 'is dat werke lijk een zwamverhaal. Er is in die tijd nooit ingebroken en we hebben nooit met die springstof gewerkt'. In een verder verleden zou Gladio van bedrijven als Philips en Siemens militaire communi- catie-apparatuur,hebben gesto len om buiten elke overheidsbe groting te kunnen blijven. Als iets misliep, kregen officieren van justitie van hogerhand op dracht om de inbraak te sepo neren. Eén van hen was volgens de man de Bredase officier Kie- pe. maar die ontkende gisteren in alle toonaarden. De Rijks voorlichtingsdienst geeft geen De ministers Sorgdrager van justitie en Dijkstal van binnen landse zaken moeten snel op heldering geven over de stand van zaken rond Gladio. Naar aanleiding van publikaties in onder meer deze krant wil de Socialistische Partij weten of Gladio-agenten inderdaad springstof hebben verkocht aan de IRA en de ETA en of er nog steeds geheime wapenopslag plaatsen bestaan. Gladio werd na de oorlog op gericht op initiatief van de Ame rikanen in alle Westeuropese landen om een eventuele Sov- - bezetting te saboteren. Oud- premier Lubbers heeft de Ne derlandse tak opgedoekt toen duidelijk was dat vanuit het Oosten niets meer viel te vre- Een anonieme Gladio-top- man onthulde in deze krant dat de politieke en economische af delingen nog steeds bestaan. V oormalige leden van de opge heven militaire Gladio-poot zouden inmiddels hun diensten hebben aangeboden aan crimi- commentaar. Politie zet nieuw wapen in leeuwarden gpd In drie provincies is gisteren een project gestart dat automobilisten voor eens en altijd moet af leren te hard te rijden op provinciale wegen. In Friesland, Overijssel en Flevoland vinden zeer frequent, onopvallend cn op steeds wisselende plaatsen snelheidscontroles plaats. Nieuw is het ecbruik van een klapbord met de tekst: 'Uw snelheid is gecontroleerd! Politie'. Dat atten deert alle automobilisten die de controleplaats zijn gepasseerd op het feit dat hun snelheid is gemeten. Hoewel overtreders niet door de politie staande worden gehouden (ze krijgen de be keuring thuisgestuurd), is daarmee toch sprake van voor iedereen zichtbaar pofitie-optreden. Dat moet potentiële snelheidsovertreders af schrikken. Als het systeem blijkt te werken, wordt het in het hele land ingevoerd. Vooral in Friesland wordt al sinds maart in tensief gecontroleerd. Sinds gisteren wordt daarbij net klapbord gebruikt In f riesland wordt het systeem toegepast op veertig provin ciale wegen. Daarbij wordt onder meer gebruikt gemaakt van zogeheten ratiarguns die zo snel en zo gericht bediend kunnen worden dat ze radarverklikkers te snel af zijn. De politie vindt het systeem al geslaagd als nog maar vijftien procent van de automobilis ten te hard rijdt. De eerste ervaringen zijn hoopgevend. De afgelopen maanden daalde het aantal overtreders op 80-kilometerwegen In Friesland van 42 procent naar 12 procent, en op autowegen van zeven naar vijf procent. Om te voorkomen dat de politie overstelpt wordt met bekeuringen is een voorlichting* campagne gestart. Promotieteams van Veilig Verkeer Nederland reikten op tal van plaatsen brochures uit. 85 procent van de weggebruikers in Friesland zegt het project te steunen, twintig procent vindt de controle te intensief. Aijspiograi Die dist vseltcrnij n hel 13- i hekend n Neder vught De toestroom van asielzoekers is op het moment zo groot, dat er voor ongeveer zeshonderd asielzoe kers geen ruimte meer is in de opvangcentra. In het Brabantse Vught zijn daarom op het terrein van de voor malige Isabellakazeme port-cabins geplaatst waar 150 asielzoekers voorlopig kunnen verblijven. FOTO ANP RAYMOND RU TT INC het hele on i deel te ne- c is nog niet verstomd. In een na afloop uit gegeven verklaring staat dat de gedachtenvorming over het on derwerp zal worden bevorderd binnen alle geledingen van do school. Hel gezin Yildiz is direct van do beslissing op tie hoogte ge bracht cn zou vanmorgen een nadere toelichting krijgen. De voor Sevim positieve uitslag he tekent dal een tweede meisje zich bij de school zal inschrij ven en In hel Baandert College met hoofddoek op tie lessen zal wilpn Nichtje Hadjira duikt ook onder in Nederland GASStLTf SNUVIIN ANRGRO Een tweede Frans meisje is al gclo|x*n weekeind ondergedo ken in Nederland. Het Is een 13 jarig nichtje van de 7-jarige Hadjira Oherrhour die vorige week besloot hij haar plcegou ders in het Groningse Nlekerk te blijven en niet terug te keren naar haar tirannieke Parijse moeder Dat heeft mevrouw Spiegelenherg uit Gi veen. plöcgmocdcr v mcltje. gistere gemaakt. De meisjes waren land in het kader van een va kantieproject voor kinderen uit achterstandsgezinnen. I let nichtje bracht de vakantie door hij de familie Spiegelenherg. Hadjira verbleef bij hel echtpaar Dljkema in Niekerk. De kinde ren, die allebei bij lladjlra's moeder wonen, zeggen In Parijs zwaar te worden mishaqdeld. Het 13-jarige meisje besloot in Nederland politiek asiel tc vragen. Daarvoor moest zij naar een asielzoekerscentrum In Nunspeet. Afgelopen weekend moest zij dat centrum verlaten en onderduiken aangezien de tante dreigde haar inet geweld te koinen halen Afgaande op de verhalen van <le families Dijkema en Spiege lenherg spelen zich in hel Paril se gezin buitengewoon geweld dadige taferelen af. Het nichtje i& door haar Algerijnse ouders aan haar tante afgestaan. Net als Hadjira zit zij onder de litte kens die het gevolg zijn van hys terische uitbarstingen van haar tante. Ik-halve Hadjira en het nichtje telt het Parijse gezin nog vier kinderen. Die zijn na afloop van de vakantie wel tcruggc gaan en zouden zwaar zijn mis Handeld. Sinds haar pleegdochter het asielzoekerscentrum In Nun speet heeft moeten ontvluch ten. weet mevrouw Spiegelen berg niet waar ze verblijft. „Maar het meisje wil heel graag hij ons in huis blijven en wij wil len dat ook heel graag. Daar zal ik voor vechten tot ik er dood bij neer val."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3