Broriw Winst voor premiers in Duitse deelstaten Buitenland Verenigde Staten tonen junta Haïti nog eens spierballen Hoofddoekjes snel taboe in Franse schoolbanken Ook Nederlandse waarnemers naar grens van Klein-Joegoslavië Hoofd VN-team mensenrechten Rwanda legt werk gefrustreerd neer Vaticaan wellicht toch overstag MAANDAG 12 SEPTEMBER 1994 Zwitserse proef heroïne-verst rekking bern De Zwitserse regering wil de experimenten met verstrek king van heroïne onder medisch toezicht uitbreiden en drugs handelaren uit het buitenland zwaarder vervolgen. Het is de be doeling dat aan 950 verslaafden onder medisch toezicht heroïne wordt gegeven. Nu zijn dat er 250. Daarnaast komen er in Zürich en Basel 180 extra cellen waarin drugshandelaren uit het buiten land kunnen worden opgesloten. IRA-gevangenen op vlucht gepakt londen Politieagenten en cipiers hebben het afgelopen week einde een ontsnappingspoging van vijf IRA-aanhangers en een andere gevangene uit de Whitemoor-gevangenis verijdeld. Een cipier raakte bij de poging gewond. Volgens Sinn Fein, de poli tieke vleugel van de IRA, vormt de poging geen inbreuk op het bestand dat de IRA heeft afgekondigd. Duizenden ontvluchten Liberia conakry Duizenden mensen zijn na opnieuw uitgebroken ge vechten in Liberia naar buurland Guinee gevlucht. De hulporga nisatie Artsen zonder Grenzen schat hun aantal tussen 15.000 en 20.000. De toestroom van de nieuwe vluchtelingen naar Nzere- kore in het zuidoosten van Guinee geeft veel problemen omdat er al 94.000 vluchtelingen uit Liberia verblijven. Negen doden bij ongeluk in Rusland moskou Een frontale botsing tussen een busje met paddestoe lenplukkers en een vrachtauto op de snelweg tussen Moskou en St. Petersburg heeft zaterdag aan negen mensen het leven ge kost. Zeven mensen raakten gewond. Het ongeluk had plaats in het district Valdai, ongeveer 500 km ten westen van Moskou. Naar de precieze toedracht wordt een onderzoek ingesteld. Protest in Bangladesh: 500 gewonden dhaka In de Benagaalse hoofdstad Dhaka zijn zaterdag meer dan 500 gewonden gevallen bij botsingen tussen demonstranten en de politie. De demonstranten waren bijeengeroepen door de Awami-Liga, de grootste oppositiepartij van Bangladesh. Veel van de 10.000 demonstranten gooiden stenen naar de politie en sommigen lieten zelfgemaakte bommen ontploffen. Kernbom 'vergeten' in Kazachstan moskou In een mijnschacht in Kazachstan ligt nog een kern bom, vergeten in de chaos van de ineenstorting van de Sovjetu nie. Dat heeft de krant Nouaja Jezjednevnaja Gazeta zaterdag bekend gemaakt. De bom werd in mei 1991, enkele maanden voor de coup die de val van de Sovjetunie inluidde, in een mijn schacht geplaatst op het kerproeflerrein bij Semipalatinsk in Ka zachstan. Tientallen gewonden bij rellen Milaan milaan Bij ongeregeldheden na een demonstratie zijn zaterdag avond in Milaan tientallen gewonden gevallen en zeker 25 beto gers gearresteerd. De rellen braken uit nadat bijna 15.000 linkse jongeren de straat op waren gegaan uit protest tegen de sluiting van het Centro Leoncavallo, een cultureel, sbciaal en politiek in 1976 door linkse politieke partijen was gesticht. België en Israël leveren politiemensen puerto rico-washington De Brandenburgse premier, Manfred Stolpe, en zijn deelstaat een klinkende overwinning heeft geboekt. De Verenigde Staten hebben de militaire macht hebbers op Haïti nadrukkelijk hun spierballen la ten zien door een marineschip tot drie kilometer van de kust \an de hoofdstad Port au Prince le laten opstomen. Vandaag zouden bovendien zo n 150 soldaten uit Caribische landen op het Ameri kaanse eiland Puerto Rico met de training begin nen vooreen mogelijke invasie van Haïti. De Amerikaanse regering heeft geen geduld meer met de militaire leiders van Haïti, zo bleek gisteren uit uitlatingen van minister van buiten landse zaken Christopher en VN-ambassadeur Albright. Christopher benadrukte dat het aanzien van de VS op het spel staat bij het herstel van de democratie in Haïti. Volgens de minister zal pre sident Bill Clinton doorgaan met plannen voor een militaire actie ook al bestaat daartegen verzet in het Congres en onder de bevolking. „Een pre sident moet doen aldus 'hristopher klaarde Albright v< hebben Christopher en Amerikanen op zi bijdragen aan eei .at in het nationale belang ..Hun dagen zijn geteld", irts over de Ilaïtiaanse mat Albright bevestigden dat tie •k zijn naar landen die willen politiemacht en waarnemers orde en rust in Haïti moeten garanderen. Isfaöl en België lieten gisteren weten dat ze politiemensen beschikbaar zullen stellen. De Nederlandse regering beraadt zich nog over het verzoek om politiemensen te leveren. Minis ter Van Mierlo (buitenlandse zaken) gaf vorige weak in overieg naai de huwde Kami aan. >i..t het zou kunnen gaan om 15 marechaussees Daarover zijn echter geen harde toezeggingen ge daan. Nederland neemt al wel met een Iregat en een Orion-patrouillevliegtuig deel aan de interna tionale blokkade van Haïti. De parlementsverkiezingen in de Duitse deelstaten Bran denburg en Saksen zijn een persoonlijke triomf gewor den voor de zittende regeringsleiders. Hun partijen, de SPD in Brandenburg en de CDU in Saksen, behaalden gisteren de absolute meerderheid. Voor de liberale FDP en de alternatieve Bündnis'90/De Groenen waren de ver kiezingen in beide deelstaten een debacle. Ze struikelden over de kiesdrempel van vijf procent en krijgen dus geen enkele zetel. n nuusenburg correspondent De PDS, de opvolger van de communistische SED, die voor de val van de muur de DDR re geerde, boekte in beide deelsta ten grote winst. De opkomst van de stemgerechtigden viel tegen: slechts 56 procent. De* Brandenburgse minister president, Manfred Stolpe, had gehoopt op meer dan 40 pro cent van de stemmen. Bij de vo rige deelstaatverkiezingen had zijn SPD 38,2 procent gekregen. Stolpes partij maakte echter de historische sprong naar de aboslute meerderheid: 54,1 pro cent. Dat is des te opmerkelijker omdat er rond Stolpe nogal wat rumoer is geweest wegens zijn vroegere contacten met de Sta si, de geheime dienst van de voormalige DDR. Voor de Bran denburgse kiezers bleek dat geen handicap. Volgens opinie peilingen is 84 procent van de kiezers over Stolpe dik tevreden. In Saksen profiteerde CDU- lijsttrekker Kurt Biedenkopf van zijn populariteit onder de be volking. In 1990 had de Saksi sche (dn met mem dan 533 procent al de absolute meerder heid behaald, maar Biedenkopf bleek in staat dit percentage nog te verhogen tot ruim 58 procent. Voor de belangrijkste opposi tiepartijen, de CDU in Branden burg en de SPD in Saksen, zijn de verkiezingen derhalve op een gevoelige nederlaag uitgelopen. Dat zowel de (koenen als ae li berale EDP de kiesdrempel niet haalden, was geen verrassing. Vooral de FDP moet nu de stormbal hijsen. Ook bij andere deelstaatverkiezingen scoorden de liberalen matig tot slecht en als deze trend aanhoudt, loopt de partij het risico bij de Bonds dagverkiezingen van 16 oktober buiten het parlement te blijven. Wat voor coalitiegenoot kanse lier Kohl (CDU) een vervelende zaak zou zijn. Bündnis'90/De Groenen staat er landelijk beter De PDS profiteerde van het ongenoegen bij veel kiezers uil de voormalige DDR over de hereniging van het land. De PDS boekte in Brandenburg ruim vijf en in in Saksen bijna zes procent winst. Ze is in beide staten de derde partij. In Bran denburg met bijna 19 procent, in Saksen met meer dan 16 pro cent. correspondent Als het aan de Franse minister van onderwijs Francois Bayrou ligt, mogen moslim-meisjes binnenkort In de klas geen sluiers of hoofddoeken meer dragen. „Met geloof behoort tot het prlvédomeln en de sa menleving moet verenigd en neutraal blijven, In het bijzon der de school", zo stelt de mi nister In een zaterdag gepubli ceerd interview in het week blad Le Point. Bayrou is van plan op korte termijn duidelijke instructies te geven aan alle Franse schoolbesturen om het dragen van hoofddoekjes niet meer toe te staan, loerlingen die weigeren aan de richtlijn te voldoen, dienen geschorst of definitief geweigerd te worden. Met zijn uitspraken neemt de minister een duidelijk standpunt in in een kwestie die al sinds 1989 uitersl gevoelig ligt. Een school in de Parijse voorstad Creil stuurde toen vier moslim-meisjes naar huis omdat ze weigerden in de klas hun hoofddoek af te doen. Dat leidde tot een felle polemiek. De Franse Raad van State deed uiteindelijk een uitspraak die niemand echt bevredigde. Volgens de raad is het dragen van hoofddoeken in de klas niet per definitie Strijdig niet het principe van de neutraliteit van het onderwijs, maar mag de vrijheid om via het dragen van de hoofddoek een mening uit te dragen geen 'demonstra tief of provocerend karakter' krijgen. In de praktijk kunnen schoolbesturen met die genu anceerde uitspraak weinig aan. Op sommige scholen wordt het dragen van hoofddoekjes in de klas oogluikend toegestaan, el ders leidt een verbod tot Inci denten. De machtige onderwijsvak- bond PEN staat achter de on- duhbelzinige uitspraak van on derwijsminister Bayrou. „We zitten volledig op dezelfde golf lengte. I in.lelijk een duidelijke stellingnanie", zo reageerde FEN-voorzit ter Guy le Ncouan- nic in het weekeinde. Allan Boesak stapt op als ANC-voorzitter kaapstad runa hellinga correspondent De Zuidafrikaanse dominee Al lan Boesak is afgelopen week einde afgetreden als voorzitter van het ANC (Afrikaans Natio- - naai Congres) in de Westkaap na aanhoudende kritiek op zijn funedbneren. Hij werd in de partij verantwoordelijk gesteld voor de verkiezingsnederlaag die het ANC in de Westkaap heeft geleden. Formeel trad hij af omdat zijn I voorzitterschap niet te combi neren was met zijn functie als minister van economische za ken van de Westkaap. Maar zijn positie was wankel sinds de ver kiezingen in april. De Westkaap was de enige provincie waar het ANC minder dan 50 procent van de stemmen haalde. Gezien het overweldigende resultaat el ders werd de Westkaapse 42 procent door de organisatie als een regelrechte nederlaag be schouwd. De opvolger van Boesak wordt de eveneens uit de kerk afkomstige Chris Nissen. Nissen moet de ANC-campagne voor de lokale verkiezingen volgend jaar gaan leiden. Leider Krim trekt macht naar zich toe moskou-simferopol afp Het besluit tot ontbinding v^n het parlement van de Krim, dat de president van de autonome Oekraïense republiek Joeri Mesjkov gisteren heeft geno men, is ongrondwettig. Dit heeft de voorzitter van het Krimse parlement, Sergei Tsek- ov, gezegd in een verklaring die het persbureau Itar-Tass heeft aangehaald. „Wij zijn bezig maatregelen te nemen om een eind te maken aan dit verschil van mening", zei Tsekov. Mesjkov maakte gisteren be kend het parlement te ontbin den en alle macht aan zich te trekken. Enkele dagen geleden hadden de afgevaardigden in het parlement van de Krim ge stemd voor wettelijke maatrege len die de bevoegdheden van de president duidelijk aan banden leggen. De Krim kwam in 1954 onder supervisie van Oekraïne, maar de inwoners ervan bestaan voor 67 procent uit Russen. Mesjkov is een Rus die in januari met bijna 73 procent van de stem men is gekozen. Hij wil dat de Krim onafhankelijk wordt. EU onder voorwaarden akkoord met opheffing embargo bansin-londen aly knol en cees van zweeden correspondenten Mogelijk al over enkele dagen gaat een groep waarnemers naar de grens van Klein-Joego- slavië (Servië en Montenegro) om te controleren of het land zich houdt aan het embargo dat zij tegen de Bosnische Serviërs heeft ingesteld. In totaal zijn 135 waarnemers noodzakelijk. Nederland is bereid om waar nemers te leveren en ook Duits land heeft veertig mensen toe gezegd. Als blijkt dat het de Servische president Milosevic ernst is met het embargo tegen de Bosni sche Serviërs is de Europese Unie bereid enkele sancties te gen Klein-Joegoslavië op te Paus in Zagreb ZAGREB DPA-AFP-Rtr Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het is de eerste keer dat de leider van de katholie ke kerk het gebied betreedt van het vroegere Joegoslavië. Eerder deze week was het voorgenomen bezoek van de paus aan de Bosnische hoofd stad Sarajevo afgeblazen in verband met de onveilige si tuatie daar. Johannes Paulus II was in Kroatië om het 900- jarig bestaan te vieren van het bisdom Zagreb. schorten. Het gaat in eerste in stantie om sport, cultuur en de burgerluchtvaart. Dat hebben de EU-ministers van buiten landse zaken dit weekeinde op het Oostduitse schiereiland Usedom bepaald. Als reactie op de mislukte aanslag afgelopen weekeinde op het hotel waar de 'Europese burgemeester' van Mostar, Hans Koschnick, verblijft, heeft de Nederlandse minister Van Mierlo zijn EU-collega's aange spoord snel de 180 politiemen sen te leveren die in Mostar no dig zijn voor de openbare veilig heid. Van Mierlo deed dat in zijn functie van halfjaarlijks voorzitter van de Westeuropese Unie, de 'militaire arm' van de EU. Volgens Van Mierlo is er in de Europese Unie sprake van een 'groeiende ongerustheid' over het voornemen van de Verenig de Staten om het wapenembar go tegen de Bosnische moslims op te heffen. Als Nederland ziet aankomen dat het embargo wordt opgeheven „zullen we maatregelen treffen, waarbij we zeer nauw zullen samenwerken met de Britten", aldus Van Mierlo. Hij impliceerde dat Ne derland dan net als Groot-Brit- tannië zijn troepen zal terug trekken. Volgens de Britse krant Sun day Times zal de Britse legertop premier Major vandaag vragen zijn goedkeuring te hechten aan terugtrekking van de troepen uit Bosnië. Volgens de krant wil het leger weg zijn uit Bosnië tegen Vanuit zijn pausmobiel zwaait paus Johannes Paulus II de duizenden gelovigen toe die in Zagreb bijeen waren gestroomd, foto fpa robirtrajtic de tijd dat Amerika het wape nembargo tegen de moslims opheft. Dat zou in december kunnen gebeuren, indien de Bosnische Serviërs blijven wei geren het vredesplan te aan vaarden. De Britse minister Rif kind (defensie) omschreef de suggestie gisteren als 'een sprookje'. De Serviërs hebben gezegd .dat zij opheffing van het wape nembargo zullen beschouwen als een oorlogsdaad. Die daad zou vergolden worden met aan vallen op de aanwezige VN- troepen. De Nederlandse minister Voorhoeve (defensie) heeft in het weekeinde de Nederlandse blauwhelmen in Bosnië be zocht. De minister verti daag uit Lukavac om zoek te brengen aan h Kort bataljon in Busova ij aan de terugreis naa land begint. Botsingen tussen Rwatulese vluchtelingen en Zaïrese soldaten KIGALI Rtr-AP Het hoofd van het team van de Verenigde Na ties dat een onderzoek instelt naar de mensen rechtensituatie in Rwanda heeft ontslag geno men. De reden dat VN-delegatieleider Karen Kenny is opgestapt, is vermoedelijk dat het on derzoeksteam veel te weinig middelen heeft om het ingewikkelde werk te doen. Kenny leidde dc uit vier personen bestaande groep, die al ruim drie maanden in Rwanda aan het werk is. Het VN-team heeft te weing personeel, een gebrek aan geld en is slecht uitgerust. Naar schatting zijn sinds april tussen de half miljoen en miljoen Rwandezen bij slachtpartij en om het leven gekomen. De voormalige Hutu- regering en Hutu-milities voerden massaslach tingen uit. waarvan vooral Tutsi's en gematigde Hutu's het slachtoffer waren. Uit vrees van wraak van de kant van de door Tutsi's gedomi neerde nieuwe regering, ontvluchtten miljoe nen Hutu's de afgelopen maanden het land. Een verbetering van de situatie van de mensen rechten kan ertoe leiden dat de Hutu's naar hun land terugkeren. In het dichtbevolkte vluchtelingenkamp Ki- bumba in Zaïre hebben zich in hel weekeinde botsingen voorgedaan tussen Rwandese vluch telingen en Zaïrese militairen. Daarbij zijn door militairen tenminste twee mensen doodschoten nadat vluchtelingen stenen naar hen hadden gegooid. Er zitten ongeveer 340.000 vluchtelin gen in het kamp Kibumba. Bij een ander incident in Coma werden zater dag twee Zaïrese soldaten gedood en werden vier voertuigen gekaapt tijdens een botsing met Zaïrese burgers. Aanleiding was volgens inwo ners dat soldaten een burger hadden doodge schoten die weigerde ïd te gaan op een eis voor een omkoopsom. Bevolkingsconferentie in Cairo zet eindspurt in cairo ad bloemendaal correspondent Het Vaticaan sluit niet langer uit dat ze het actieprogramma van de VN-Conferentie voor Bevol king en Ontwikkeling in (^airo toch zal ondertekenen. Door de nieuwe concessies op het ge bied van abortus laat de Heilige Stoel haar aanvankelijke weer stand wellicht varen. Maar de onderhandelingen zijn nog niet voorbij. Ook over de cis van dertig ontwikkelingslanden dal gastarbeiders nadrukkelijk het recht' krijgen hun familie te la ten overkomen, is het laatste woord nog niet gezegd. Afgelopen vrijdagavond leek het Vaticaan redelijk tevreden over een definitie van 'onveili ge' abortus, die nu als voetnoot aan het actieprogramma is toe gevoegd. Dit soort abortus wordt omschreven als 'een pro cedure voor het afbreken van een ongewenste zwangerschap door personen die daarvoor niet zijn opgeleid of in een omge ving zonder de noodzakelijke medische voorzieningen, of bei de'. Eerder al was een compro mis-tekst van de Europese Unie in grote lijnen aanvaard. Daarin staat onder meer dat abortus nooit een manier van gezins planning mag zijn. Na de enige rustdag, gisteren, buigt de belangrijkste ommis sie van de conferentie zich van daag opnieuw over de passages in de tekst waarover de afge vaardigden het nog niet eens zijn. Zo moet er nog een oplos sing worden gevonden voor het probleem van de definitie van samenlevingsvormen. Dp ver zoek van moslimlanden was eerder besloten uit de zinsnede 'huwelijk, andere verbanden en gezinnen' de eerste twee be- erentiege- Israël blij met verklaring van president Assad jeruzalem damasi us hu oi'a elkouul Israël heeft een rede Syrische president Hale \ss.ul gisteren ve Israëlische functionarissen spraken van een „vredesver klaring die erop was gericht het Syrische volk voor ie be reiden op een akkoord met Israël". Assad sprak zaterdag In een rede voor hel Syrische parlement over de vredeson derhandelingen met Israël Hel was voor het eerst dal hij publiekelijk over vrede sprak. Hoewel Assad het Israëlische plan voor een stapsgewijze terugtocht van de in 1967 op Syrië veroverde Golan-hoog vlakte verwierp, sprak de Is raëlische minister van bui tenlandse zaken, Peres, toch van een vredesverklaring. „Bij voorgaande gelegeuhe den ging net gewoonlijk om een oorlogsverklaring, /.ater dag hebben we een vredes verklaring gehoord", aldus Peres. De Israëlische pre mier, Rabin, bood Syrië gis teren opnieuw geheime be sprekingen aan. Het Israëli sche parientent praal deze week over een eventuele le rugtrekking van de Golan hoogvlakte. Weer incident Japan-Kusland rond Kocrilen VLADIVOSTOK RU grippen te schrappen. Conser- vatieve moslims en katholieken zijn bang dal 'andere verban den' kan worden uitgelegd als een goedkeuring van homo- De arrestatie van drie journa listen, afgelopen zaterdag, zorg de voor enige opschudding. Drie verslaggevers van een evangelische publicatie In hei zuiden van de Verenigde Siaten werden in f m i confer bouw aangehouden feministische groep een van hen beschuldigde van mede plichtigheid aan moord op Amerikaanse artsen die abor tussen uitvoeren. Tussenkomst van de Amerikaanse ambassa deur zorgde ervoor dat de drie op het laatste nippertje niel op een vliegtuig naar huis werden gezet. De Russische kustwacht heeft vanmorgen het vuur geopend op zes Japanse holen die wei den betrapt hij het vissen rond de omstreden Koerilen ellan- den. Het is het tweede Incident van deze aard binnen twee we ken. De Russische schepen schoten met lichte wapens op de Japanse boten nadat <lie waarschuwingsschoten hadden genegeerd, Of de opvarenden letsel opliepen is niet hekend. Eind augustus werd een Japan se visser gewond bij een soort gelijk incident. Rusland beschuldigt Japan er van het illegaal vissen rond dc eilantjen toe te staan. Maar Ja pan heeft het Russische bestuur over de eilanden nooit erkend. Turkije vraagt uitlevering van I)ev Sol-leider Turkije vraagt Frankrijk op kor te termijn om de uitlevering van Dev Sol-leider Durstin Karatas die zaterdag in Menton werd gearresteerd. De leider van de linkse stadsguerrillagroeperirig probeerde in de Frans Italiaan se grensplaats met behulp van valse documenten vanuit Italië Frankrijk in te komen Volgens het hoofd van Turkse politie is dc arrestatie van Karatas het gevolg van een nauwere samenwerking met de Franse autoriteiten in tic afgelo- i op het gebied van de ehestrijding. Karatas was één van de meest gezochte mannen van Turkije. Naar wordt aangenomen heeft hij sinds de militaire staatsgreep van 1980 buiten zijn vaderland geleefd. Dev Sol is Turkije'» meest ge welddadige stadsgnerrillagroep en haar leden hebben onder meer westerse militairen en za kenlieden vermoord alsmede vooraanstaande Turkse militai ren. Dev Sol heeft de afgelopen jaren echter aan kracht inge boet door onderling gekrakeel en de arrestatie van een aantal belangrijke leiders. pen ja

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5