N Bier uit 1744. per :fekt op dronk. Protestanten Ulster zetten strijd voort «J U Buitenland Frans offensief tegen corruptie Tekst over abortus weer gewijzigd op VN-conferentie YS-Cuba spraken in '74 al over normalisering VN-gezant bang voor guerrillastrijd Rwanda Akkoord Angola gemeld Berlijn neemt afscheid van westerse bondgenoten VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Mitterrand zit rit uit, ondanks ziekte parus De Franse president Mitterrand heeft gisteren in een in terview met de krant Le Figaro verklaard van plan te zijn ook de laatste acht maanden van zijn ambtstermijn te zullen volmaken. Mitterrand lijdt aan prostaatkanker. Hij zei in de ex-voorzitter van de Europese Commissie Delors zijn opvolger te zien als pre sidentskandidaat van de Socialistische Partij. Syrië tegen Israëlisch Golan-voorstel den haag/jeruzalem» Syrië voelt niets voor het Israëlische voorstel voor een gefaseerde terugtrekking van de Golan-Hoogvlakte. Dat zei de Syrische minister Farouq al-Shara'a (buitenlandse zaken) gisteren tijdens een bezoek aan Den Haag waar hij sprak met onder anderen zijn collega Van Mierlo. De Israëlische premier Rabin stelde zijn kabinet gisteren een beperkte terugtrekking in drie jaar van de Golan-Hoogvlakte voor. In die tijd zou Jeruza lem de vooruitzichten op vrede met Syrië kunnen testen. Huishoudboekje Windsors te grabbel londen Om meer inzicht te krijgen in de wijze waarop de 52 miljoen pond wordt besteed die Britse belastingbetalers per jaar moeten opbrengen voor het onderhoud van vijf koninklijke pa leizen, heeft een commissie van het Britse Lagerhuis de verschil lende posten eens op een rijtje gezet. Zo bedroeg de telefoonre kening van de koningin vorig jaar ruim twee miljoen gulden. washington correspondent De Amerikaanse regering heeft tussen 1974 en 1976 in het diepste geheim gepraat met Cuba over normalisering van de betrekkingen. Het initiatief daartoe ging uit van de toen malige minister van buiten landse zaken, Henri Kissinger. De pogingen van de regering van president Ford om direct met de Cubaanse leider Castro te onderhandelen liepen ech ter op niets uit. In een artikel in de New York Review of Books wordt geci teerd uit tot nog toe geheime documenten en gesprekken met Amerikaanse en Cqbaanse functionarissen. Volgens die bronnen zijn Amerikaanse on derhandelaars destijds in het geheim naar Cuba gereisd en Cubanen naar de VS. De eerste ontmoeting vond plaats in ja nuari 1975 in een koffieshop in De Angolese rebellenbeweging Unita stemt in met een voorstel van de Angolese regering om de macht te delen. Verwacht wordt dat de Unita ook akkoord zal gaan met een nieuw mandaat voor de Verenigde Naties om tussen de partijen te bemidde- Ter gelegenheid van ons 250- jari£ jubileum i iedere krat Bommelsck Pils met een verrassing. Kijk in liet krat voor koe en wat. Dc/e ..luie i» *el<!i« van 5 I m 24 sopten,k-r 1994. Al zes topmanagers in korte tijd in aanvaring met justitie parus hans gertsen Cairo ap-dpa-Rtrsonen in een ongeschikte om geving. Dat het Vaticaan zal in- Ondcrhandelaars bij de bevol- stemmen met de nieuwe tekst kingsconferentie in Cairo heb- valt volgens onderhandelaar Ni- ben gisteren een laatste wijzi- colaas Biegman en Nafis Sadik, ging aangebracht in de tekst de secretaris-generaal van de over abortus, in de hoop dat zo conferentie, niet te verwachten, goed als alle landen zich daarin Gisteren heeft de ene na de an- •kunnen vinden. Belangrijkste dere spreker zijn ongenoegen wijziging is de vervanging van laten horen over de onevenredi- de term 'legale abortus', waar- ge aandacht die wordt besteed aan het Vaticaan zich in het bij- aan het abortusprobleem en de zonder stoorde, door 'abortus manier waarop het Vaticaan het die niet tegen de wet is'. debat domineert. Ook wordt, om de landen die Als de tekst wordt aanvaard problemen hebben met het on- als onderdeel van het slotcom- derwerp tegemoet te komen, muniqué betekent dat nog niet een definitie toegevoegd die de dat de problemen voorbij zijn. Wereld Gezondheidsorganisatie Na het onderwerp abortus ko- geeft aan onveilige abortus. De men vandaag nog verschillende WHO noemt een abortus onvei- paragrafen aan de orde waarin lig als deze wordt uitgevoerd sprake is van andere omstreden door niet-gekwalificeerde per- kwesties rond seksualiteit. New York, waar Kissingers toenmalige rechterhand, Eagleburger, twee Cubaanse diplomaten ontmoette. Volgens de Amerikanen liep het initiatief stuk, toen Cuba besloot troepen te sturen naar Angola. Kissinger zou hebben gesteld dat het ontoelaatbaar was om Castro in Afrika oorlog te laten voeren en toch de rela ties met Cuba te verbeteren. Bovendien durfde Gerald Ford, met de presidentsverkiezingen van 1976 voor de deur, geen vergaande concessies aan Cas- De onthulling komt op het moment dat vanuit het Ameri kaanse Congres steeds meer druk op president Clinton wordt uitgeoefend om de har de houding tegenover Cuba te laten varen. Besprekingen tus sen de VS en Cuba over het be perken van de stroom boot vluchtelingen werden woens dag in New York opgeschort. CORRESPONDENT Het offensief van de Franse justitie tegen cor ruptie begint langzamerhand te lijken op de Italiaanse operatie 'Schone Handen'. De Franse onderzoeksrechter Renaud van Ruymbeke stel de deze week topman Jean-Louis Beffa van Saint-Gobain, een van de grootste glasprodu centen ter wereld, in staat van beschuldiging in verband met een smeergeldaffaire. Beffa is daarmee in korte tijd de zesde Franse top manager die het met justitie aan de stok krijgt. Volgens Van Ruymbeke heeft Saint-Gobain enkele jaren geleden via een dochteronderne ming anderhalf miljoen gulden aan steekpen ningen betaald om een lucratief waterleiding- contract in de gemeente Nantes te verkrijgen. Het geld zou via ingewikkelde transacties met banken in Brazilië, de Bahama's en Zwitserland in de kas van de Republikeinse Partij (PR) te recht zijn gekomen. De PR, een van de 'bloedgroepen' van de centrum-liberale UDF, is al eerder in verband gebracht met grote smeergeldaffaires. De hui dige minister van industrie, Gérard Longuet, zou eind jaren tachtig als penningmeester van de PR bij diverse dubieuze transacties betrok ken zijn geweest. Tegen Longuet loopt nog een onderzoek. Eind mei werd Pierre Bergé, directeur van de Yves Saint Laurent-groep, aangeklaagd in ver band met een verdachte aandelentransactie. Hij zou dankzij misbruik van voorkennis enkele tientallen miljoenen gulden hebben opgestre ken. Enkele dagen later kwam de topman van elektronicagigant Schneider, Didier Pineau-Va- lencienne, in aanraking met de Belgische justi tie. Hij bracht twaalf dagen en nachten in een Brusselse cel door. Zijn bedrijf zou enkele jaren geleden meer dan 250 miljoen gulden aan winst voor de aandeelhouders hebben verdon keremaand. Omdat hij gisteren niet kwam op dagen voor een gesprek met een Belgische on derzoeksrechter heeft de Belgische justitie nu een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Half juni was het de beurt aan Jean-Louis Pe- triat. De voormalige topman van verzekerings concern GMF zou, zonder goedkeuring van de raad van bestuur, vlak voor zijn vertrek voor twee tol drie miljard gulden aan kredietbrieven hebben getekend. Zijn opvolger wist op het nippertje te voorkomen dat die door een be ruchte zwendelaar zouden worden geïncas seerd. En Pierre Suard, algemeen directeur van Alcatel Alsthom, de tweede industriële groep van Frankrijk, werd begin juli in staat van be schuldiging gesteld omdat hij zijn huis voor ruim anderhalf miljoen gulden zou hebben la ten verbouwen door onderaannemers in ruil voor opdrachten. En dan is er natuurlijk nog Bernard Tapie, die op weg lijkt naar een notering in het Guinness Book of Records. Het aantal juridische proce dures waarin hij is verwikkeld, is al lang niet meer op de vingers van twee handen te tellen. Het lijkt allemaal nog slechts het topje van de ijsberg. Volgens een gisteren door het dagblad Le Monde gepubliceerde enquête onder enkele honderden ondernemers, gelooft 64 procent van de Franse ondernemers dat illegale praktij ken in het bedrijfsleven eerder regel dan uit zondering zijn. Eveneens 64 procent van de on dernemers vindt dat het de hoogste tijd is voor een Franse operatie 'Schone Handen'. Veel voorwaarden aan staakt-het-vuren londen. ceesv Protestantse doodseskaders in Noord-Ierland hebben gisteren geweigerd de IRA te volgen in haar bestand. De Ulster Volunteer Force (UVF) en de Ulster Freedom Figh ters (UFF), de twee voornaamste milities, stelden in een schriftelijke verklaring een groot aantal voorwaarden aan een staakt-het-vuren van hun kant. UVF en UFF hebben de afgelopen drie jaar meer slachtoffers gemaakt dan de IRA. stand. Die hoop werd goeddeels de bodem ingeslagen met de harde verklaring van de 'Combi ned loyalist Military .'ommand waarin UVF en UFF hun ac ties coördineren. Sommige waarnemers ontle nen echter enige hoop aan het feit dat UVF en UFF de moeite hebben genomen om met een verklaring te komen. Dat zou erop kunnen duiden dat beide milities bereid zijn ook een poli tiek spel te spelen. De UW is een organisatie die bijna tachtig jaar geleden werd opgericht met het doel het noordelijke deel van Ierland Brits te houden. De Britse rege ring willigde dat verlangen in toen zij in 1921 Ierland haar on afhankelijkheid teruggaf, onder meer omdat de UVF in de I er correspondent De protestantse doodseskaders willen dat ook de Irish National Liberation Army 1NLA). een mi nuscule splinter van de IRA. de wapens neerlegt. Voorts eisen ze dat het IRA-bestand perma nent is. En ten slotte willen UVF en UFF de garantie dat Noord- Ierland een deel blijft van het Verenigd Koninkrijk. Nadat de IRA vorige week een bestand had afgekondigd, ver moordde de UFF een katholieke man en pleegde de (JVI an aanslag op een kantoor van Sinn Fein (de politieke arm van de IRA) lil Hrii.isi Niettemin was er begin deze week hoop dat de protestantse milities ook bereid zouden zijn tot een be ste Wereldoorlog naast de Bril ten had gevochten. Nu is de UW geen schaduw meer van de vroegere gevechtseenheid. De - illegale organisatie bestaat uit enkele honderden leden die zich voornamelijk bezighouden met het doodschieten van ka tholieken. De UFI is de 'militaire' tak van de Ulstm Dtfmet bm la tion, een organisatie die even eens illegaal is verklaard. De Ui l ontstond pas aan het begin van de jaren '70, maar heeft de UVF in omvang en kracht over Irugrld De UI I BOU enk.-Ir honderden actieve leden heb ben. maar daarnaast kunnen te rugvallen op duizenden UDA leden. In sommige ghetto's van Belfast zou tachtig procent van alle jongens zich hij de UDA hebben aangesloten. Nadat een nieuwe generatie enkele jaren de macht overnam, zijn de UF'I--doodseskaders zich van steeds cynischer geweld gaan bedienen, i en van hun meest geliefde methoden is een katholieke pub binnenlopen en alle aanwezigen doodschieten. Hutu's bereiden zich in buurlanden voor correspondent Voor Rwanda dreigt een nieuwe guerrilla-oorlog. Slechts twee maanden na de overwinning van het Tutsi-leger wijzen alle tekenen erop dat leden van de verslagen Hutu-strijdkrachten vanuit de buurlanden Zaïre, Tanzania en Burundi een der gelijke strijd voorbereiden. De eerste Hutu-soldaten zijn al ge signaleerd in Zuidwest-Rwanda, in gevechtstenue, met vuurwa pens, munitie en proviand. „Die troepenbewegingen zijn de klassieke voorbereidingen van een guerrilla", zegt de spe ciale afgezant van de Verenigde Naties in Rwanda, Shahryar Khan. Hij spreekt zijn veront rusting hierover uit in een uit gelekt memorandum aan het VN-hoofdkwartier in New York. Khan meent dat er weliswaar nog geen reden voor paniek is en dat men niet onmiddellijk dramatische gebeurtenissen hoeft te verwachten, maar dat het wel degelijk gaat om 'zorge lijke ontwikkelingen, omdat we hier praten over een land dat nog steeds zeer instabiel is'. Bij de in juli geëindigde oorlog zijn rond een miljoen mensen om het leven gekomen. Hoewel verslagen, hebben le den van het voormalige Hutu- regime en -leger er nimmer een geheim van gemaakt de gewa pende strijd niet te zullen opge ven. Vanuit de vluchtelingen kampen in met name Zaïre waar in Goma en Bukavu zo'n 30.000 voormalige regeringssol daten verblijven hebben zij daar sinds juli het voorwerk voor verricht. De Zaïrese autori teiten knepen een oogje dicht en legden hen geen strobreed in de weg. Aanhoudende oproepen aan het adres van Zaïre om de Rwandese strijdkrachten te de mobiliseren en te ontwapenen om te voorkomen dat de versla gen soldaten zich konden her groeperen, haalden niets uit. Kinshasa beloofde veel maar deed weinig, onder het mom dat het simpelweg niet genoeg r dat werk had. In een vluchtelingenkamp 30 kilometer van de Zaïrese plaats Goma deelt het Rode Kruis zakken meel uit. PIlRRf VtRDY ,60a Lissabon aplen. Dit hebben Portugese me- ,00 dia vanochtend gemeld. Volgens het persbureau Lusa wil de Angolese regering nog geen commentaar geven op de berichten, zolang de VN niet formeel bekend hebben ge maakt dat de Unita de voorge stelde machtsdeling aanvaardt. Feestelijkheden voor hoogwaardigheidsbekleders, niet voor bevolking Samenwerking in strijd tegen atoomsmokkel BERLUN» PETER V CORRESPONDENT Ze werden in alle toonaarden geprezen. Dankzij de onverzet telijkheid van zijn inwoners werd Berlijn een 'symbool van de vrijheid', zei de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Christopher met krakende bariton. De Franse minister van defensie Léotard memoreerde hoe de Russische dictator Stalin zich had vergist in de standvas tigheid van de Berlijners. De Britse premier Major sprak zijn bewondering uit voor de moed van mensen die ruim veertig jaar aan de 'frontlijn van de vrij heid' hadden geleefd. En bondskanselier Kohl prees de vastberadenheid van de Berlij ners, waardoor de Duitse rege ringen en de westerse bondge noten de vrijheid en de levens vatbaarheid van de stad hadden kunnen veiligstellen. Wie zo wordt gefêteerd, mag meestal rekenen op een ere plaats bij de plechtigheden. Maar de Berlijnse bevolking was gisteren in geen velden of we gen te bekennen bij het officiële afscheid van de drie westerse bondgenoten die 49 jaar over de stad hebben gewaakt. De gewone Berlijners hebben de' afgelopen maanden afscheid kunnen nemen van de bezetters die in de loop der jaren hun be schermers waren geworden. Tij dens grootse volksfeesten wer den de Amerikaanse, Britse en Franse militairen uitgeluid. Daar vond het echte afscheid plaats. Gisteren was het de dag van de staatslieden en andere VIP's. Voor de 'gewone' Berlij ners werd de 'historische acht ste september' vooral een dag waarop ze nog meer dan nor maal rekening moesten houden met verkeersopstoppingen. Toch was het een belangrijke dag. Mitterrand, Major en Christopher waren naar Berlijn Onder de genodigden in Berlijn was aan de luchtbrug. gekomen om met het vertrek van hun troepen het definitieve einde van de Koude Oorlog luis ter bij te zetten. Verleden week hadden de andere overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog, de Russen, al het toneel verla ten. Het is inderdaad het einde van een tijdperk. Ruim veertig jaar. tot de val van de Muur, was Berlijn de stad waar de spanning tussen Oost en West was samengebald. De afgelopen dagen passeerden de crises opnieuw de revue. Een van de hoogtepunten van de plechtigheden was de herden king van de slachtoffers die vie len tijdens de luchtbrug van 1948/'49. In juni 1948 onder nam Stalin de eerste poging om Berlijn, de voorpost van het Westen in de door de Russen bezette oostelijke zone van Duitsland, tot capitulatie te dwingen. Alle toegangswegen werden geblokkeerd. Het Westen antwoordde met een luchtbrug waarmee de stad werd bevoorraad. Acht maan den duurde het communisti sche beleg en tijdens deze pe riode werd Berlijn het symbool van de westerse vrijheid. „Hét geronk van de vliegtuigmotoren was voor vele Berlijners een symfonie van de vrijheidaldus minister Christopher bij het momument bij vliegveld Tem pelhof voor de 79 bij de luchtbrug omkwamen. In juni 1953 volgde de op stand in Oost-Berlijn tegen de regering van de inmiddels ge stichte DDR. in 1957 dreigde Sovjet-leider Chroesjtsjov met het opslokken van de stad en in 1961 stonden Amerikaanse en Russische tanks tegenover el kaar. De regering van de DDR had een muur laten bouwen om leegloop van haar boeren- en arbeidersparadijs tegen te gaan. VÖOl veel I >DR burgers was Berlijn, en vooral de westelijke helft, het ontsnappingsluik naar de vrijheid geworden. Met de bouw van de Muur had de ideologische scheidslijn zijn uit beton en steen opge trokken markering gevonden. „Ich bin ein Berliner", /ei de Amerikaanse president Kenne- dy tijdens zijn bezoek aan de stad in juni 1963. Als uitdruk king van de symboolwaarde van Berlijn voor het Westen is zijn uitspraak nooit overtroffen. Sinds het uitbreken van de eerste Berlijn-crisis in 1948 is Duitsland als lid van het wester se bondgenootschap geaccep teerd. Ook gisteren heieed bondskanselier Kohl de Duitse trouw aan de Europese eenheid en de westerse alliantie die, zo zei hij, de hereniging van het land in 1990 mogelijk hebben gemaakt. ,,l)e afgelopen veertig jaar hebben wij ervaren wat het be tekent vrienden te hebben op wie je kunt bouwen. Namens mijn landgenoten bedank ik u. Wij zullen onze Amerikaanse, Engelse en Franse vrienden nooit vergeten. En u kunt ook op ons bouwen. Duitsland zal niet werkeloos toekijken als vre de en vrijheid in de wereld wor den bedreigd. Wij Duitsers ken nen onze verantwoordelijkhe den en zullen onze partners niet in de steek laten." De drie belangrijkste partners werden gisteravond bij de af sluiting van de feestelijkheden op traditioneel Duitse wijze ge ëerd voor hun steun in de moei lijke jaren. Een bataljon Duitse soldaten hield een taptoe, waar bij ze met brandende fakkels door de verduisterde Branden burger Tor trokken. Het was hel meest omstreden onderdeel van het programma. Dp 30 januari 1933 hielden duizenden nazfa een fakkeloptocht voor Adolf Hitler, die op die dag bondskan selier was geworden. Linkse ac tivisten hadden daarom pro testacties tegen de taptoe aan gekondlgd. Maai vooi kohl is de tijd voorbij dat tradities wegens misbruik door de naz.i's voor eeuwig besmet zijn. De Europese Unie en zes Mid den- en Oosteuropese landen gaan samenwerken bij de strijd tegen de smokkel van nucleair materiaal. Aan de grenzen, op de vliegvelden en in de havens van Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, I sjechië en Slowa ldje /ai met hulp van del1epe dale apparatuur worden opge steld om radioactieve stoffen op te sporen Ook zal de EU hulp bieden bij de beveiliging van nucleaire installaties tegen diel stal van splijtstof. De laatste weken is in de Duitse pers gesuggereerd dat de atoomsmokkel ten dele is uitgc lokt door de Duitse inlichtïn gendienst BND. Er zou (nog) geen reële markt zijn voor splijt baar materiaal. De West en Oosteuropese ministers van binnenlandse zaken en justitie, die gisteren in Berlijn vergader den, nemen de zaak echter hoog op. In hun verklaring neemt In t hoofdstuk 'nucleaire smokkel' verreweg de meeste plaats in. Minister van justitie Sorgdra- gcr toonde zich tevens bezorgd over de export van nucleaire kennis. „Er zijn heel veel men sen in Rusland die er veel vanaf weten, maar er in Rusland niets meer mee kunnen doen." Sorgdrager zei dat Nederland 'nog redelijk vrij' is van de ille gale handel in nucleair materi aal. „Maar dat wil niet zeggen dat het niet kan komen." Vol gens het meldpunt Handel in Bijzondere Metalen van het mi nisterie van economische zaken zijn in een jaar tijd in Nederland zo'n honderd gevallen geregi streerd van Oosteuropese aan biedingen van radioactieve of giftige stoffen. Dal gebeurde veelal per fax of telefoon. Er is echter in Nederland nog nie mand aangetroffen die ook der gelijke stoffen in zijn bagage had.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7