Bedrijven kunnen personeel 'lenen' Binnenland Kerkvoorzitter gebruikt kerkgeld als hypotheek Procedures Betuwelijn tijdelijk stop Travestietenshow tegen bont Philips hield levensduur TL-lampen bewust kort 'Media moeten blijven schrijven over Bosnië' 'Neder-speak rukt op' Het lichaam terug in de onbedorven aarde VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Nederlander gokt niet zo erg den haag Nederlanders geven jaarlijks gemiddeld 240 gulden uit aan kansspelen en staan daarmee negende op de Europese gokranglijst. De Spanjaard is de onbetwiste gokkampioen van Europa met een inzet van ruim 1000 gulden, aldus een onder- ^erj'?oek van het Nederlands Instituut voor Kansspel Onderzoek leuT(NlKO). De als gokker bekend staande Brit is tweede met 563 J gulden, Belgen en Duitsers geven ongeveer evenveel geld uit aan 'Pp-gokken als Nederlanders. De laatste jaren geven de Nederlan 'en ders echter veel meer uit aan gokken. Zo is de laatste vier jaar de omzet van de casino's gestegen van 338 naar 563 miljoen en de 'at omzet van de staatsloterij van 624 naar 804 miljoen, jroi ;n, Emmen krijgt enorme waterplas I emmen Emmen krijgt een enorm waterrecreatiegebied. De raad stemde gisteren in met de bouw van het Parkdomein Bargerhol, waarmee zo n 200 miljoen gulden is gemoeid. In totaal komen aan een 200 hectare groot zeilmeer 675 bungalows, een overdekt zwembad, tennis- en golfbanen, een vijf-sterrencamping en winkels en restaurants. Op den duur levert het 250 permanente arbeidsplaatsen op. De gemeente Emmen staat garant voor 5 j'gj jpiljoen gulden. Daarnaast leent de gemeente 5,25 miljoen gul- I den aan de exploitatiemaatschappij van een aantal nieuwe in vesteerders. De garantstelling door de gemeente was een eis van de Rabobank, die samen met een Belgische kredietbank als co- financier optreedt. we Meteropnemer is uitstervend beroep Apeldoorn Energiebedrijven in de grote steden zijn bezig met proeven om de gasmeter op afstand op te nemen. Dat kan zowel via de telefoon-, de televisie- als de elektriciteitskabel. Het zijn vooral de investeringskosten die de nutsbedrijven nog afhouden van het invoeren van dit soort systemen op grote schaal. Het mi nisterie van economische zaken heeft subsidie verstrekt om het qpnemen van de meter op afstand te verfijnen. De gasmeter is dan via het gewone elektriciteitsnet op afstand uitleesbaar voor lip <fe gasbedrijven. Door de meterstand vaker op te nemen, bij voorbeeld een keer per week in plaats van een keer per half jaar, ontstaat zowel bij verbruikers als bij energiebedrijf een beter in zicht in het verbruik. Uit proeven blijkt dat dit kan leiden tot energiebesparing. lie, 500 winkeldiefstallen in vier maanden eindhoven» De politie heeft een 31 -jarige Eindhovenaar aange houden die ervan wordt verdacht dat hij de afgelopen vier maanden vijfhonderd winkeldiefstallen heeft gepleegd. In een tiantal gevallen ging hij op pad samen met een 33-jarige plaats genoot die ook is ingerekend. Bij de diefstallen is voor meer dan 100.000 gulden buitgemaakt, aldus de politie. De buit is gebruikt om drugs te kopen. De hoofdverdachte gaf daar dagelijks 400 gulden aan uit. Netelenbos onderzoekt 'rijke scholen' den haag Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs gaat uit zoeken of er in Nederland een toenemende kloof ontstaat tussen rijke en arme scholen. Volgens Netelenbos is uit een inventarisa tie op het departement gebleken dat er grote verschillen bestaan in ouderbijdragen die door scholen worden gevraagd. „De een vraagt honderd gulden, de ander vijfhonderd gulden meer.'' Rij ke scholen kunnen meer faciliteiten bieden, 'omdat ze meer geld hebben te besteden. De staatssecretaris maakt zich zorgen dat ,fijke scholen ontoegankelijk worden voor kinderen uit sociaal zwakkere milieus. Vertegenwoordigers uit het bijzonder onder wijs openbare scholen mogen geen ouderbijdragen vragen hebben verbaasd gereageerd. Volgens hen bestaat het probleem van rijke scholen nauwelijks in Nederland. nsgnini tirnalmiu uuttiJilui Kamer eens met uitzending naar Haïti piftUMc. De TOeeailRtefSteunt hf!t vttcWrteritÉritfarttellta- binet een fregat en een Orion-verkenningsvliegtuig in te zetten voor de multinationale strijdmacht in Haïti. Deze troepenmacht kan eventueel tot een invasie overgaan om de militaire macht hebbers van het Caribische eiland te verdrijven. De Kamer on derstreepte nog eens dat de manschappen niet aan eventuele gevechten mogen deelnemen. zwolle anp-gpd Tegen de 67-jarige oud-voorzit ter van de Doopsgezinde Ge meente in Giethoorn heeft de Zyvolse officier van justitie giste- ,r ren een jaar cel geëist, waarvan Mé helft voorwaardelijk. De man rïjzqu bijna vier ton van zijn kerk I hébben verduisterd. Nadat de I huidige kerkeraad aangifte had gedaan, heeft hij het bedrag te- rugbetaald. De man zelf houdt vol dat hij het geld heeft geleend als hypo theek. Het mes zou zo aan twee kanten snijden. De Doopsgezin de Gemeente kreeg een hogere rente dan bij de bank en hijzelf betaalde een lagere rente dan vqor een gewone hypotheek. Volgens de mede-kerkeraadsle- den vertelde de voorzitter hen dat hij het geld zou beleggen te gen een zo hoog mogelijke ren te. Dat hij het privé ging gebrui ken, vertelde hij er niet bij. De zaak kwam aan het rollen na vragen door de kascominis- sie. De schuldbekentenis kwam pas toen erom werd gevraagd. •Twee nieuwe bestuursleden van de kerkeraad deden vervolgens aangifte. Advocaat Ruis vindt dat zijn cliënt hooguit moreel iets valt te verwijten door alles in zijn een tje te regelen, maar materieel zou er niets fout zijn gegaan. Hij wees erop dat de man de rente- bedragen bijhield in het spaar bankboekje en die rente zelfs jaarlijks verhoogde. Werk voor honderden Rotterdamse werklozen Twee Rotterdamse bedrijven gaan vanaf begin volgend jaar de concurrentie aan met het zwarte en grijze circuit in het midden- en kleinbedrijf. Maatschappij Charlois en Maatschappij Noord gaan de markt op met vooral flexi bele en redelijk goedkope arbeid tegen een tarief van tus sen de 22,50 en 27,50 gulden per uur. rotterdam gpd De twee nieuwe bureaus aan de onderkant van de uitzendmarkt willen samen zo'n zeshonderd werklozen in dienst nemen. De werkzoekenden van het ar beidsbureau of de cliënten van de sociale dienst krijgen een vaste baan aangeboden bij de maatschappij met een salaris dat zo'n honderd tot tweehon derd gulden boven het mini mumloon ligt. Hoeveel en bij welk bedrijf ze dan vervolgens worden ingezet, is een zaak van de 'werkmaatschappij'. Het is de bedoeling dat op den duur een kwart doorstroomt naar een regulier vaste baan. De vooruitzichten van de twee nieuwe bedrijven zijn me de gebaseerd op onderzoek van het Bureau voor Economische Argumentatie, waaruit blijkt dat het midden en kleinbedrijf be hoefte heeft aan flexibel inzet bare arbeidskrachten voor en kele uren. Het is het risico voor de twee nieuwe bedrijven dal ze hun personeel zoveel mogelijk uren kunnen inzetten bij andere be drijven. De niet-betaalde uren worden voor werknemers na een vrij uitvoerige basistraining van twaalf weken weliswaar omgezet in verplichte aanvul lende training. Deze uren (ten hoogste veertig procent van de werkweek) zullen ook moeten worden gefinancierd. Het RBA Rijnmond en de gemeente Rot terdam hebben hun hoop daar bij gevestigd op toestemming van de nieuwe minister van so ciale zaken en werkgelegenheid Melkert om gedeeltelijk uitke ringsgelden te mogen inzetten. De bedrijven hebben inniid dels een eerste opdrachtgever. De Collectieve Uitvaart Vereni ging Rotterdam heeft grote be langstelling voor het inhuren van tenminste zes dragers. Het bedrijf huurt deze mensen nu nog zelf in. elke keer weer zes mensen voor de duur van een uitvaart. Mussolini stond toch aan onze kant? ARNHEM ANP De Airborne-gekte stijgt in Arn hem en omstreken naar onge kende hoogten. Dat heeft een luxe banketbakker annex lun chroomhouder in het centrum van Arnhem er zelfs toe verleid een Pasta Plate Mussolini op de kaart te zetten. Na een flink aantal klachten wordt die bena ming echter geschrapt. De Mus solini-pasta prijkte de afgelopen tijd tussen kleine gerechten als Omelet Grebbeberg en Omelet Arnhem. Verscheidene klanten rea geerden echter geschokt op de benaming Pasta Plate Mussoli ni, zo blijkt uit ingezonden brie ven aan plaatselijke kranten. De banketbakker, die inmiddels nieuwe menukaarten laat druk ken, reageert korzelig op de commotie: „Ach, dat gezeur." Zijn reclameadviseur pro beerde deze week de zaak recht te trekken: „Gewoon een vergis- sinkje. De banketbakker wist ei genlijk niet precies wie er nou goed of fout is geweest." Twintig jongeren urenlang vast in kermisattractie zutphen anp Twintig jongeren hebben gister avond urenlang vastgezeten in een attractie op de kermis van Zutphen. Drie van hen zijn met onderkoelingsverschijnselen en een lichte shock voor nader on derzoek naar het ziekenhuis overgebracht. De jongelui zaten in de Disco very, een attractie die rond draaiende bewegingen maakt. Zij waren zoals gebruikelijk in dit gevaarte met beugels op lichaam en voeten 'vastge zet'. Door de zware regenval ontstond kortsluiting. Daardoor trad de beveiliging van het ap paraat in werking. Het systeem raakte vergrendeld, waardoor de beugels muurvast kwamen te zitten. Het personeel van de kermis attractie bleek onvoldoende deskundig om de storing direct te kunnen verhelpen. In de commotie die daardoor ont stond poog<T(?n omstancfëfs de jongeren te bevrijden. Dat leid de ertoe dat het mechanische systeem ontregeld raakte en het uitschakelen van de beveili gingsinstallatie werd bemoei lijkt. De brandweer kreeg de jongeren uiteindelijk los. De at tractie is voor nader onderzoek gesloten. den haag anp Het ministerie van verkeer en waterstaat staakt op korte ter mijn alle procedures voor de aanleg van de Betuwelijn. Pas als het kabinet definitief besluit tot aanleg van het omstreden goederenspoor, worden de voorbereidende werkzaamhe den hervat. Tijdens de formatie besloten WD, PvdA en D66 de beslissing over de Betuwelijn een half jaar uit te stellen. Desondanks gin gen de voorbereidingen gewoon door, hetgeen voor veel verwar ring zorgde. De actievoerders tegen de lijn zijn blij. Amsterdam Afgelopen nacht beleefde Nederland een primeur. In de Amsterdamse discotheek It werd de 'Furschrikkelijke' modeshow gehouden, als protest tegen het gebruik van bont in de kledingindustrie. De ver foeide kledingstukken werden geshowd door zogeheten Drag Queens, extravagant uitgedoste travestieten. Volgens initiatiefnemer Enzo dal Verme van het Italiaanse Animal Amnesty dragen Nederlandse vrouwen niet zoveel bont. „Wat dat betreft zijn jullie beschaafder. Hoewel jullie bontboerderijen hebben. Veel pelzen die bij ons tot jassen worden verwerkt, komen uit Nederland." De Furschrikkelijke modeshow ging vorig jaar in Milaan in première. „Ik weet niet of het alleen daardoor kwam, maar dat jaar daalde de bontverkoop met der tig procent", aldus Dal Verme. foto anp Raymond rutting Ingenieurs moesten huis snel loten doorbranden den haag gpd Philips heeft in de jaren vijftig de levensduur van zijn Tl lampen bewust ingekort. De lampen hielden het zo'n 2000 uur vol, terwijl de Philips- techneuten al TI-lampen met een vijf keer zo lange le vensduur konden ontwikke len. Dat schrijft de Delftse scheikundeleraar dr. Mole naar in zijn proefschrift over het Verbond van Weten schappelijke )nderzoekers. een club kritische weten schappers uit de jaren vijftig. Molenaar promoveert er van daag op in Amsterdam. Het verhaal over de opzet telijk minder presterende lampen achtervolgt Philips zowat al sinds zijn bestaan. Tot nu waren echter de gloei lampen verdacht. Het Eind- hovense elektronica-concern houdt het in een reactie op een 'kwestie van definitie'. „Wat noem je de levens duur van een lamp? Hoe lang blijft de lamp branden tot hij het begeeft, of noem je de le vensduur de tijd dat de lamp een behoorlijke hoeveelheid licht geeft?" Volgens de Plu lips woordvoerder loopt die discussie tussen wetenschap pers en verkopers tot op de dag van vandaag. In zijn proefschrift onthult Molenaar dat Philips inge nieurs weiden gedwongen kathoden te ontwikkelen die' relatief snel doorbrandden. De oud directeur van Philips' beroemde Natlab. professor Casimir. zou dat hebben be vestigd. De beschuldiging dat Philips de levensduur van zijn lampen met opzet be kortte, zorgde in de jaren vijf tig al eens voor grote opwin ding. Het ministerie van eco nomische zaken stelde toen een grootscheeps onderzoek' in. maar kon geen bewijzen' vinden. Maar toen concurrent Syl vania in de jaren vijftig met een veel langer werkende TL- lamp op de markt kwam. wist Philips binnen de kortste ke ren een TL model te produ ceren dat het 20.000 uur vol hield. Simone van Driel krijgt dagblad/trijs den haag gpd I )e Prijs voor de I )agbladjourna listiek 1994 is gisteren in Am sterdam uitgereikt aan de jour naliste Simone van Driel (31). Van Driel, buitenlandredactrice van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) waarbij ook de ze krant is aangesloten, werd onderscheiden voor haar repor tage 'Sarajevo rest slechts waar dig lijden'. De voormalige buitenlandre dactrice van het I.eidsrh Dag blad bracht eind vorig jaar en kele weken door in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo voor een vijfluik over gewone men sen in oorlogssituaties. Zij be schreef op indringende wijze hoe het leven daar door de voortdurende oorlog ingrijpend is veranderd. De jury prees onder meer de gekozen vorm van oorlogsjoui nalistiek. „Haar reportage geeft partijen die oorlog voeren geen enkele kans om de onafhanke lijke pers te misbruiken voor ei gen doeleinden. Met deze vorm is Simone van Driel doorge drongen tot de top van de pro fessie." Van Driel noemde in huiir dankwoord de oorlog in Bosnië 'de grootste (ragedie van Euro pa sinds de I weede Wereldooi log', /ij bestreed de opvatting dat Bosnië geen nieuws meer is en riep de media op de algehele oorlogsmoeheid permanent te bevechten „Wat hebben de jaarlijkse herdenkingen werke lijk voor betekenis, ais wij in Eu ropa alleen maar exclusief do den herdenken on ons niet druk maken om mensen die nu woi den vermoord en op de vlucht gejaagd r" Kennis van Engels haart hoogleraar zorgen DEN HAAG GPD De kennis van moderne vreem de talen laat in Nederland te wensen over. Dat zei hoogleraar Engelse taalkunde Aarts van middag tijdens zijn afscheids college in Nijmegen. Vooral de kennis van het Engelse baart de hoogleraar zorgen „In Neder land zijn we bezig een soort Ne der-speak te ontwikkelen waar van iedere anglicist bij het ho ren ineen krimpt." Het onderwijs in vreemde ta len staat volgens Aarts nu nog op een redelijk peil, maar hij vreest dat dit door verdere be zuinigingen snel zal verande ren. De gevolgen van eerdere bezuinigingen op de universi teil zijn volgens de scheidende hoogleraar nu al duidelijk merk baar in de studieresultaten. „De huidige groep studenten gaat straks les geven op de middel bare scholen en als de leraren het vak al niet meer beheersen dan kan het niveau van de leer lingen ook nooit hoog worden". Naast Sea-speak (liet Engels voor zeelui) en Air speak tóe lucht vaart taal) introduceert Aarts Neder-speak, Dat is lu-i beste te omschrijven als steen kolen Engels. „Nederlanders hebben de pretentie dat ze het Engels goed beheersen, muiir dat valt in do praktijk behoorlijk tegen. Er worden ontzettend veel fouten gemaakt en ook de woordenschat is gering." De somberheid van Aarts wordt niet onderschreven dèbr de onlangs gepubliceerde Euro barometer van het onderzoeks bureau NIPO. Daaruit blijkt dat Nederlanders in Europa nog steeds op kop lopen als liet gaal om de beheersing van Engels, Duits en Erans. I )e praktijk wijst volgens Aarts echter anders uit „Wij Nederlanders zijn altijd ge neigd geweest ons vrolijk te ma ken over het slechte I ngels van domme buitenlanders. Maar de situatie in ons land is niet zo rooskleurig als wij builenlun ders willen doen geloven. Het zou goed zijn als we ons eens wat bescheidener zouden op stellen." r W/tr 18 Nou 'T órRcrrr VCCRCGO, VAN VRGÜWCN IN HCT KA&lNtT MINDêR manncn (N Her ilabinêt, Overleden hoer wilde perse op eigen erf begraven worden HART HENK HARMSEN SHAGT VOOR 'N €£fU.t)K£ PRiys. Roken schaadt de gezondheid Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. 'Te koop: melkprodukten, kruiden, groen ten, planten, zaden. Rustoord voor planten. Zij ontvangen hier de zegeningen der kos mos'. Zo luidt het handgeschilderd bordje aan het begin van het begroeide bospad, dat zich slingerend door een tunnel van groen een weg zoekt naar de biologisch-dy- namische boerderij van de familie Van Ipenburg in de Aaltense buurtschap I)e I laart. Woensdagvond werd op dit idilly- sche plekje het stoffelijk overschot van de 56-jarige I lenk van Ipenburg opgegraven. Het heeft de buurt geschokt, maar niemand in de verre omtrek gelooft in boze opzet. De uit 1841 daterende boerenhoeve gaat rondom op in de plantcnweelde. De voor deur blijft onbereikbaar, doordat het pad langs het huis zich verliest in de manshoge kletsnatte stengels. Dan de zijdeur maar. Op het geroep komen uit een donkere gang de biologisch dynamische boerenzoons Jeroen en Erik aangesloft. Argwanend vor sen ze de vreemde bezoeker, tnaar 'geon politie' blijkt het sleutelwoord: dc gezichten Idaren meteen op. Hoewel het duo niet uit munt in welsprekendheid, laten ze weten vaders wil te hebben gevolgd. En die was weer gebaseerd op de biologisch-dynami- sche theorieën van Rudolf Steiner. waarvan vader een 'ernstig discipel' was. Daarover valt te praten. Maar na vragen wie er verder nog in huis zijn en hoe vader I lenk zo jong is overleden, slokt het gesprek. I loe kon de man, die alom bekend stond als de profeet van het gezonde leven in volle harmonie met iods Natuur, zo betrekkelijk jong sterven? Waarom werd hij in april vo rig jaar bij de politie als vermist opgegeven? Op die laatste vraag geeft I lenk van Ipen burg tussen de regels zelf antwoord op een interview in maart 1992. Hij heeft op zijn ei gen uitdrukkelijke wens zijn lichaam terug willen neven aan dal etui je onbedorven aarde dat hij had ingericht aan de Driehon- derdmeterweg. „We leven bij gratie van de natuur, zijn maar een piepkleine fractie van die natuur", iel de fllosoflst he bioboer Hij haalde toen fel uit naar de vernietiging van de aarde, maar was op niemand boos, want de mensen wisten niet beter. „Het kind dat niet bij mania blijft en wegholt, komt onder de fiets en raakt gewond. Zo is de mens bij God weggegaan en in handen van de Arri- man (Satan, red.) gevallen." terhoek. Vliegtuigen noemde hij voortaan 'vleermuizen van Amman'. De profetische woorden vanuit zijn grote grijze baard maakten op menigeen grote indruk. Maar de I laartse boeren zagen het allemaal nieL zo zitten. Volgens I lenk van Ipenburg zijn dierlijke organen nodig om compost te laten ont staan die de bodem gezond maakt. Nu zijn fjezonde landbouwmethoden zijn leven niet lebben kunnen redden, heeft de overlede ne zijn lichaam laten toevertrouwen aan ei gen bodem, om het proces van gezondma king in zijn land van melk en honing, zoalft. hij het zelf noemde, te helpen bevorderen. Vervoer van het stoffelijk overschot naar el ders zou met de huidige middelen van vei- voer trouwens ondenkbaar zijn geweest, want Van Ipenburg was wars van auto's. „De automobiel moet weg, evenals elektri citeit en kunstmest. Want toen de kunst mest opkwam, is de irote Verharding be gonnen. De zandwegen kregen klinkers en asfalt, de lemen huizen maakten plaats voor steen en beton. Pest werd kanker en kanluo werd AIDS, het eindpunt. Ze zullen nooit iets tegen AIDS uitvinden." De zoons Remco, Jeroen en Erik stonden al tijd onvoorwaardelijk achter de theorieën en werkwijzen van vader en twijfelden geen moment aan hem. Zr* noemen zich alle dfje 'BD-boer' en hebben hun kostje wel ge kocht. Maar als ze eens verkering krijgen? „Och. de boerderij levert voedsel genoeg op voor iedereen", zegt Remco, de jongste van de drie. vanonder een grote strohoed.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3