Gertjan Egberink weigert te kiezen 94 Novacek breekt definitief door Nederland akkoord met richtlijnen tot bestrijding van doping Sport i Leidsch Dagblad Tennis Circuit1 Boogmans struikelt over Vink WRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Popescu voor 9 miljoen naar Spurs den haag Gheorghe Popescu gaat van PSV naar Tottenham Hotspur. De Roemeense international tekent binnenkort een vierjarig contract bij de Londense ploeg. De Premier-Leagueclub van coach Ossie Ardiles betaalt een transfersom van circa 9 mil joen gulden. Eerder trok de Londense formatie de Duitser Jürgen Klinsmann en de Roemeen llie Dumitrescu aan. Erik Breukink rijdt knappe proloog l hospitaletErik Breukink is de Ronde van Catalonië goed be gonnen. De Nederlander eindigde in de eerste etappe, een tijdrit in l'Hospitalet, als derde. De Spaanse kampioen Olano won. Breukinks ploeggenoot Zülle eindigde als tweede. Olano reed de 6.8 kilometer in 7.05.15, een gemiddelde van 54,193 kilometer per uur. Zülle had op het winderige parcours zes. Breukink ne gen seconden meer nodig. De ONCE-ploeg had met de Belg Bruyneel (vijfde) nog een topper in huis. Post sleutelt aan Nederlandse ploeg Amstelveen Peter Post is in onderhandeling met een Nederland se sponsor voor zijn wielerploeg. De Amstelvener wil voor het einde van de maand uitsluitsel over een akkoord. Het contract met de huidige geldschieter Histor/Novemail loopt 31 december af. Post wil een Nederlandse ploeg die bestaat uit jonge, talent volle renners. „Om ze de tijd te geven voor een gedegen oplei ding, verlang ik van de sponsor een overeenkomst van minimaal vier jaar. In die periode kunnen de renners het vak leren en een opbouwen." Jeugdkampioene betrapt op doping londen De Russische aüete Jelena Lissak kan een schorsing van vier jaar tegemoet zien. Zij is in juli tijdens een junioreninterland tegen Tsjechië betrapt op het gebruik van het verboden spier- versterkende middel anabole steroïde. Lissak won een week voor de wedstrijd in Tsjechië twee titels op het WK voor junioren, op de onderdelen verspringen en hinkstap. De titels hoeft ze niet in te leveren, omdat het dopegebruik pas een week later aan het licht kwam. Aan een schorsing ontkomt de 18-jarige evenwel niet. Zij is dit jaar de vijfde Russische atlete, op een totaal van veertig officieel bekendgemaakte gevallen, die is betrapt op do ping. 'Om het tennis heen hen ik niet fanatiek Hij is één van de betere hockeyers in de regio Leiden en één van de beste tennissers in het district. En op een golfcourt kan hij ook behoorlijk uit de voeten. Gertjan Egberink heeft heel wat in zijn vingers. Een racket, een hockeystick, een golfclub. ,,En tussendoor een sigaretje en een biertje", zegt de 23-jarige Voorschotenaar, die gis teren bij de LD-Masters een belangrijke stap op weg naar de kruisfinales zette. Hij won in twee sets van Onno Guinau: 6-1, 7-6. leiden rob v i het t estal r t ten vol- Egberink is een natuurtalent. Hij zegt geen 'nee' tegen die kwalificatie. Dat is geen arro gantie. maar de waarheid. Het gaat hem allemaal gemakkelijk af. „Maar ik bén zelf ook ge makkelijk". bekent hij. Het be kende verhaal: de sporters die rijk zijn bedeeld met talent, be- le. Eigenlijk kan dat ook niet als je twee sporten tegelijk op hoog niveau beoefent. Hockeyen in het eerste van Forescate (eerste klasse) en tennissen in het dis trict Leiden op top B-niveau. Het is knap. maar tegelijkertijd ook onmogelijk om dan in één van de twee disciplines door te RabobankQ CIRCUIT IN CIJFERS j LEIDSCH DAGBLAD MASTERS HEB. poule B; Egberink Guinau 6-1. 7-6 Fieischeuer - De Regt 4-6. 6-2. 7-6, poule A Boogmans - Verkerk 3-6, 6-4. 6-3, Vink - Boogmans 6-2. 3-6.6-1 1 DEB. poule A Pennings - M. Zonderop 6- 1.6-1, poule B Wissink - Bethlehem 4-1 afgebr vanwege de regen, poule B: Zonder- op - Crama 3-6. 6-3, 6-3. HEC, poule A Van Weeren - Korenhof 6-4, 6-3, Van Velzen - Van Weeren 6-7. 6-1. 6- 0, poule B Van Leeuwen Kraan 6-4, 6-2. Kraan - Roggeveen 6-3, 3-6, 6-3. DEC Patiwael Griekspoor 6-7, 6-4, 6-4, PoeII - Hoekstra 6-3, 2-6. 6-0. Ten Berge - Van der Plas 6-2. 6-3. HED: Tromp - Burgerhout 6-4, 7-5, DED: I Korenhof - Van Keulen 7-6, 2-6, 7-5, Roth- Vriendendienst loont voor Hase 6-0. Pracht/Wetten - V; 6. 6-4, 6-2. Bijl/Por Zeist 2-6. 6-1,7-5 Leidsch Dagblad Tennis Circuit f Rabobank Q Advantage begint bij SPEELSCHEMA nmgs, HEC: i 18.30 uur: - Bethlehem, DEC: Ten Ber VINTERSPORT Rabobank. Aangenaam. Rabobank Q Door niet te zwemmen heeft Dagmar Hase een snoepreisje verdiend. De Duitse kreeg giste ren een beloning voor haar vriendelijke geste om de finale van de 200 meter vrije slag te la ten schieten. Hase trok zich* dinsdag ijlings terug toen bleek I dat landgenote Franziska van Almsick zich in de series met de negende tijd niet voor de eindstrijd had geplaatst. Door de afzegging van Hase mocht Van Almsick alsnog starten. De Duitse veroverde de wereldtitel verpulverde het wereldre cord. Van Almsick (16) bleef de trots aller zwemmende Duit ss, Hase mag veertien dagen op vakantie. De bestemming mag ze zelf kiezen. Een sponsor de Duitse zwembond be loonde haar gevoel voor lands belang. De bond krijgt nog een bonus van 65.000 gulden. Kater eindigt in achterhoede Wandy Kater is er niet in ge- igd een rol van betekenis te spelen op het wereldkampioen schap langebaanzwemmen. De 22-jarige Leidse kwam gisteren i het Italiaanse Terracina op de 1 25 kilometer niet verder dan de I twintigste plaats. De eindtijd de zwemster van De Zijl- LGB bedroeg 6 uur 40 minuten 53 seconden, ruim 52 minu ten achter de Australische win es Cunningham. Bij de man nen won de Canadees Streppel. Almar van der Meer werd zesde. Er zijn geen Nederlandse kunst zwemsters te bewonderen in de finales. Soliste Tamara Zwart slaagde er met de verplichte fi guren niet in haar achterstand op de concurrentes voor een plaats bij de beste acht goed te maken. De Amsterdamse ein digde als elfde met een punten totaal van 174,616, ruim drieën eenhalf punt te kort voor een optreden in de finale. Het duet dat Zwart vormt met Iris Sen- trop, haar vaste partner Marjol ein Both ontbreekt in Rome, klasseerde zich uiteindelijk met 173.666 punten als tiende. Het voldeed daarmee aan de doel stelling van bondscoach He ather Johnston, maar bereikte de eindstrijd niet. De ploeg ten slotte kwam het dichtst in de buurt van de finale. Het totaal van 172,784 punten leverde de negende plaats op, ruim twee punten verwijderd van de fina- bondscoach bij de vrouwenhockeyploeg, Tom van 't Hek, heeft zeven speelsters die op het WK in Dublin actief waren, niet geselecteerd voor de nationale ploeg. Touw (MOP), Van Haeringen (Amsterdam), Grijpma (Laren), Van 't Hek houdt grote schoonmaak Duijster (HGC), Smabers (HDM), Kuipers (Kampong) en Dijsselhof (Zwolle) werden be dankt voor hun diensten. De 221-voudig international riep gisteren vier debutanten op: Vossen en De Heij (Kampong), Scheepstra (MOP) en Van den Boogaard (Den Bosch). De se lectie is als volgt: Appels, Scheepstra, Teeuwen (MOP), Van den Boogaard, Donners en Toxopeus (Den Bosch), Derks, De Heij, Lewin, Vossen (Kam pong), Holsboer, Steenberghe. Van der Wielen (HGC). breken. „Ik heb er nooit aan ge dacht om me voor 200 procent te concentreren op één van de twee sporten. Wie weet wat er dan zou gebeuren." Hij kan hoger hockeyen dan eerste klasse zegt hij. En in plaats van een goede B-speler bezit hij ook de kwaliteiten om op de A-lijst iets te betekenen. „Volgend jaar wil ik nog een keer proberen om verder te ko men in A. Ik heb mijn grenzen nog niet bereikt en vind dat ik dat toch moet proberen in ten nis", aldus de speler van De Leidse Hout, die over een half jaar in militaire dienst moet. Op de tennisparken heeft hij een beetje het imago van de sa lontennisser. De werklust straalt er niet direct vanaf. Toch is het niet terecht om hem af te schil deren als iemand die maar een beetje aanrommelt. Hij heeft wel degelijk het heilige vuur, het is alleen niet altijd aan hem af te zien. Het komt door die relaxte houding, die sigaret die hij di rect na de wedstrijd opsteekt en dat biertje na afloop. „In de wedstrijd geef ik het beste, maar daarbuiten ben ik heel ontspannen. Om het tennis heen ben ik niet fanatiek. Mis schien speel ik juist daarom wel zo lekker. Ik kan wel eens slecht spelen, maar dat zal bij mij nooit te maken hebben met stress of te veel druk." Hij kijkt heel fris en onbevangen tegen de dingen aan. Dat is heel wat anders dan desinteresse. Deze week begon hij het Mas ters-toernooi met een kansloze nederlaag tegen Mark Fieischeuer. Toen begonnen ze al weer te kletsen dat Egberink niet tot het gaatje ging op het Eark van Unicum. Ook al omdat ij dan rondbazuint dat hij 'uit vorm' is. Maar hij herstelde zich daarna knap met overwinnin gen op Jasper de Regt en giste ren Onno Guinau. Hij hoort er weer helemaal bij en is bijna ze ker van een plaats bij de laatse „Tegen Mark ging ik maan dag dik onderuit net als in de fi nale van De Leidse Hout. Hele maal niet omdat ik er niet voor ging. Mark is de beste, vind ik. Ik was kansloos en toch weet ik hoe ik tegen hem moet spelen. Kort cross, die ballen de baan uit slaan, dan is hij te pakken. )e moet niet mee gaan rammen met hem. Er bestaat een kans op een revanche. Dat zou dan de finale moeten zijn." fOro»HOLVAS1t MAR! I AMIRS Ingrid van der Plas kwam er gisteren niet aan te pas tegen Ten Berge. Het rekenwerk is begonnen bij de Masters op het park van Uni cum. Sommige spelers met twee overwinningen op zak zijn nog altijd niet zeker van de kruisfinales. Ze moeten afwach ten op de derde ronde die van daag wordt gespeeld. Bij de B- vrouwen is alleen lieddy Boers 'binnen' in poule A Bionda Zonderop moet in de andere groep, ondanks haar tweede ze ge gisteravond op Renee Cra ma, nog even afwachten. Bij de mannen in B is Gertjan Egberink met twee zeges van daag afhankelijk van de uitslag tussen Mark Fieischeuer (hij won van De Regt) en Onno Guinau. In de andere poule moet Martin Verkerk aan de hak, na zijn nederlaag tegen Jeroen Boogmans. Omdat Boogmans 's nachts verrassend erloor v en Vink (heide gen) i i op i Verkerk vandaag in /en Vink winnen. Arthur Hertzberger is in door. In D zijn Colin Vrie/r en Bart Zuidervaart veilig. Bij de I) vrouwen hebben Femke de Boer. Manneke Kothharth en Sonja Korenhof een ticket voor het weekeinde. Duo Haarhuis/Eltingh dringt door tot finale US Open new york Michael Stich moest gisteren doorbijten ii bezighield. Karei Novacek heeft voor de eerste keer in zijn loopbaan de halve finale van de US Open be reikt. De 29-jarige speler uit Praag stuit daarin op een ande re nieuwkomer bij de laatste vier van New York, Michael Stich. Novacek. winnaar dit jaar op 't Melkhuisje, versloeg gisteren op het centrecourt de Peruaan laime Yzaga in vijf sets: 6-2 6-7 6-1 5-7 6-3. De Duitser, met plaatsingsnummer vier de hoogste overgebleven bescher meling, won vervolgens in vier sets van de jonge Zweed Jonas Bjorkman: 6-4 6-4 6-7 6-4. De andere halve eindstrijd gaat tus sen de Amerikanen Martin en Agassi. Voor Novacek, 56ste van de wereld, is halve finale in een grand slam-toernooi helemaal nieuw. Ondanks zijn tien jaar ervaring als proftennisser en zijn achtste plaats op de wereld ranglijst in 1991, reikte de Isjech nooit verder dan de kwartfinales van één van de vier grote toernooien. In Parijs strui kelde hii tweemaal in de kwartfinale, in New York was de drempel van de derde ronde al tweemaal te hoog. Yzaga had Novacek hoop op een verbetering van die presta ties gegeven. De Peruaan heeft in New York eigenlijk iedereen hoop gegeven door het toernooi van de onbetwiste nummer één van de wereld te ontdoen. Zijn marathonpartij tegen Pete Sam pras had echter zijn sporen ach tergelaten. Novacek, die de zichzelf op gelegde druk niet helemaal de baas bleef, 'weigerde' het kar wei echter snel te klaren. Pas na 3 uur en 21 minuten was de martelgang van Sampras' kwel geest afgelopen. „Bij 5-2 voor in de tweede set, met zes setpun ten, was ik in mijn gedachten al een ronde verder. Ik werd bloednerveus", verklaarde de winnaar die de tijd nam zich te herstellen. „Toen ben ik maar weer gaan werken, dat is voor mij altijd de beste methode", al dus het Tsjechische trainings beest. Michael Stich liet dit jaar nog weinig zien tijdens de grand slams. Op zijn minst favoriete, die van New York, kwam het herstel. Na verlies in de tweede (1992) en eerste ronde (1993) was de 25-iarigc man uit Elms- hom zonder al te hoge ver wachtingen de oceaan overge trokken. „Ik heb me niet zc- nuwwachtig gemaakt, mezelf steeds voorgehouden dat het maar een toernooitje is. Ik wilde een partijtje winnen, cn toen nog één. En nu? Nu nog twee." Tegen Bjorkman, die vorig jaar in de Nederlandse competi tie voor De Metselaars uitkwam, moest Stich voor de eerste keer een set prijsgeven. „En het had meer kunnen zijn", zei de 22-ja- rige Zweed, die slechts vier van zijn vijftien breekpunten verzil verde. Dubbel Paul Haarhuis en Jacco Eltingh drongen door tot de finale van het dubbelspel. De wereldkam pioenen, derde geplaatst in New York, versloegen Wayne Ferreira uit Zuid-Afrika en Mark Knowles uit de Bahama s in 1 uur en 17 minuten met 6-3 7-5. i laarhuls en I lüngh hebben een bijzonder Grand-Slamjaar in het dubbel. Ze wonnen de Australian Open, bereikten de kwartfinales op Roland Garros en Wimbledon en de eindstrijd in New York. Bovendien won nen ze Key Biscaync, het vijfde grand slam. Op Roland Garros verloren ze van Adams/OIhovs- kiy, het dubbel dat ze in New York in de kwartfinale versloc- gen. Op Wimbledon waren Woodförde/Woodbridge, hun tegenstanders in de finale van de US Open, te sterk. „Wij willen", zei Haarhuis na de overwinning, „aan het einde van het jaar i in het dubbel. Vorig jaar won nen wij de kleine toernooien, dit jaar de grote." De twee schroefden hun programma er bewust voor terug. „Paul speelt dit jaar 21 toernooien, vorig jaar 26'aldus i itinj'.ii „Ik dit laai 23, vorig jaar 29. We hebben onze rust en trainingsweken heel secuur gepland." Tegen Ferrnra/Knowles, zes tiende op de lijst, kwam het duo in de eerste <fct niet in gevaar: 6- 3. In de tweede liepen Haarhui s/Eltingh uit naar -I 1. Op die stand verloor Haarhuis zijn op slag. Op 5-4 verspeelde het tweetal drie matchpunten. „Het derde had ik moeten maken", zei Haarhuis, „inaar hij de smash liep ik van de schaduw in de zon en was ik de bal even kwijt," Op 6-5 had de dubbel weer drie matchpunten. Ferreira sloeg twee dubbele fouten. Op het eerste van de drie, het vier de in de wedstrijd, sloeg Lltingh met een secure volley toe. „Wij spelen heel constant in dit grand slam". aldus Haarhuis. „Net als Woodbridgc/Woodfor de. Die staan ook sterk te spe len. Die jongens hebben eigen lijk geen zwakke punten. Men taal zijn ze wat lanielcr dan wij. Daarvan moeten we kunnen profiteren." De Tweede Kamer heeft de Eu ropese Overeenkomst ter be strijding van doping geratifi ceerd. Het betekent dat Neder land zich conformeert aan de richtlijnen tot bestrijding van dope in de sport, die op 16 no vember 1989 in Straatsburg zijn opgesteld. Nederland tekende de overeenkomst op 26 maart 1992 reeds onder voorbehoud, met elf andere Europese lan den, terwijl dertien andere lan den zich er op diezelfde datum aan bonden. Staatssecretaris Terpstra van sport had gisteren bij haar eer ste optreden achter de rege ringstafel geen problemen het wetsvoorstel door de Kamer te loodsen. De kamerleden Liiipaly (PvdA), Soutendijk(CDA), Rijp stra (WD) en Fermina (WD) achtten het een uitstekende zaak dat ons land de overeen komst na ruim vijf jaar onderte kent. Zij vroegen de staatssecretaris echter wel nadrukkelijk ervoor te zorgen dat de privacy van de sporter gewaarborgd is. De ka merleden bleken zich ook zor gen te maken over de ondemo cratische wijze waarop het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) de lijst van verboden mid delen samenstelt. Liiipaly vroeg zich af of de lid staten invloed kunnen uitoefe nen op de samenstelling van de dopinglijst. Hij wees in dat ver band op een fax die het NOCNSF de kamerleden had gestuurd. Daarin wees de orga nisatie op het feit dat sedert 1989 zich nog al wat verande ringen hebben voorgedaan in de bestrijding van doping in de sport. WD'er Rijpstra vroeg ook een onderzoek naar dope-gebruik onder niet-georganiseerden met name bodybuilders en krachtsporters in sportscholen. Hij wees ook op het probleem dat zieke of geblesseerde spor ters steeds meer risico lopen positief te reageren bij een do- ping-controle bij het normale gebruik van geneesmiddelen. Volgens Terpstra is de bestrij ding van doping in eerste in stantie een zaak van de sport bonden zelf. „De overheid komt pas in actie als de volksgezond heid in het geding komt of als de sportbonden in gebreke blij ven. Deze ratificatie is geen in grijpende verandering in het huidige beleid." De staatssecretaris zal het na tionale dopinglaboratoruim in Utrecht, dat deze maand zijn laatste test van het IOC krijgt, tijdelijk Financieel ondersteu nen. „Dit zal de kosten van con troles drukken. Bovendien is een groot voordeel van een ei gen laboratorium dat de des kundigheid in eigen land be houden blijft. Daarnaast kan het laboratorium ook hulp bieden bij eventuele contra-experti- De staatssecretaris wil over drie jaar onderzoeken of het la boratorium in Utrecht nog re geringssteun nodig heeft. Voor lopig rekent zij erop, zich base rend op een onderzoek van on afhankelijke tltrtimillgrai dat Utrecht /al werken met een jaarlijks tekort van 450.000 gul den. Terpstra zegde toe de privacy van de sporter en de integriteit van het menselijk lichaam zo goed als in haar vermogen ligt te beschermen. „Out of compe tition controles zullen niet bij nacht en ontij worden uitge voerd maar met respect voor de sporter." Tegen dopingcontroles via bloedmonsters bleek de staats secretaris grote bedenkingen te hebben. „ïk heb grote twijfels over de waarde van een derge lijk onderzoek. Daarom zal ik daarover binnenkort overleg voeren met het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink." Daar naast kondigde /.ij een werk conferentie aan over het gr bruik van verboden middelen in sportscholen en fitness-centra aan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21