De geneugten van 'Het Duivelsei' 'Invoegen is net als touwtjespringen' 'Een satelliet ziet echt wel wat meer' Het Gesprek van de Dag Helm voor fietsers maakt weinig kans ItVRIJDAC 9 SEPTEMBER 1994 Leidse spelletjesfanaten verenigen zich Ronde en twintighoekige veel kleurige dobbelstenen heeft Jo ris Wiersinga in zijn bezit. „Die ronde werken mei een gewicht je". Het illustreert de ware spel- letjesfanaat. Sinds maart be staat de door studenten op gang gezette Leidse spelvereniging 'Het Duivelsei'. „Kijk, dit is onze blikvanger op beurzen", zegt secretaris Joris. Hij wijst naar het spel Pyramis, een soort vijf e ope 1 nj.1 exemplaar is gemaakt. Ook i voorzitter Tamara Jannink en de leden Jeroen Doumen en El- lis Teunissen van Manen stellen zich op rond de spelletjesdozen, 'Waarv an de leden er in totaal zo'n 130 verschillende hebben. Maar het dertigleden tellende 'Het Duivelsei' - een middel eeuws begrip voor dobbelsteen - houdt zich niet alleen bezig Ynet bord- of kaartspelen in kar tonnen dozen. Spel is een breed begreep bij 'Het Duivelsei'. Opdracht Ook het 'role playing* of'Life role playing' neemt een grote plaats in haar wereld in. Bij 'role playing' vertelt iemand een ver haal, bijvoorbeeld over de ont voerde prinses, en spelen de an deren dan rollen die vastliggen, zoals de strijder en de tovenaar. Gooien met een dobbelsteen bepaalt dan bijvoorbeeld hoe sterk iemand is. „Maar het spel is dat je van tevoren niet het script kent. Iemands eigen idee- en maken het script", vertelt voorzitter Tamara Jannink. Het gaat dan om het uitvoeren van ;de opdracht. "Role playing' speel je om de ta fel, maar bij 'Life role playing' ligt dat anders. Daar komt heel Leiden aan te pas en je kunt het doen met een man of 50. De helft is deelnemer en de andere helft zit in de organisatie. Je hebt dan de opdrachten van te voren thuis gekregen. „Je moet dan bijvoorbeeld naar de Burcht om een monnik te zoe ken", zo vertelt Joris. Vorig jaar speelde iemand 'directeur van het museum van Oudheden'. „En hij werd nog doorgelaten ook", lacht Ellis. De clubleden hebben ook wel Rummycub en Triviant in hun bezit, ai lijken die spelen wat af gezaagd voor een vereniging die zulke exotische spelen op de ta fel heeft staan. Zoals bijvoor beeld 'Civilization', waarbij een beschaving moet worden opge bouwd of 'Kremlin', waarbij je politici door de hiërarchie heen naar het partijleiderschap moet brengen. „Dit is 'Magie', heel duur, met fraai getekende speelkaarten, waarbij het gaat om twee tove naars die met elkaar vechten. Je kunt telkens weer andere sets bijkopen", vertelt Joris. Het spel '1830' gaat om de opbouw van de spoorwegen in de Verenigde Staten, compleet met aan- en verkoop van aandelen. Joris: „We kopen de spelen op beur zen zoals in Eindhoven, in Es sen of bij gespecialiseerde za ken." De spelen zijn overigens eigendom van de individuele le den, de vereniging kocht tot nu toe naar een enkel spel ge meenschappelijk. Waar hem nou de gein in zit van al die spelletjes? Tamara: „Het gaat om de competitie. Maar ook als je slim gespeeld hebt en niet wint, kan dat een goed gevoel geven." Het gaat nooit om geld. „Vaak is onder handelen in een spel leuk, om dat je dan kan bepalen wie er wint. Het spel 'Kingmaker', waarbij iemand anders de kroon krijgt opgezet, is op dat principe gebaseerd", zegt Joris. Over ruim een week heeft de vereniging veel schik met het rollenspel 'Doomed'. Dan moe- tén teams van vier personen el kaar door heel Leiden heen ver- Een originele Belgenmop. Zo wordt in Nederland over het al gemeen gereageerd op het plan van de Belgische minister van verkeer Elio Di Rupo die alle Belgische fietsers wil verplich ten een helm te dragen. Natuur lijk vindt iedereen het veilig en verstandig, maar of invoering is te realiseren, daar zetten de deskundigen hier vraagtekens bij. De noodzaak van een helm wegnemen. Volgens Tom Go- dcfrooij, beleidscoordinatorvan de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB), moet je eerst in die richting denken. Waarna de helm zich vanzelf overbodig maakt. Veiliger Godefrooij wil het verkeer veil ger inrichten. Denkt bijvoor beeld aan een nog lagere max mumsnelheid voor auto's op woonerven. Hij vindt ook dat fietsers nog meer op fietspadc moeten kunnen rijden. Ellis Teunissen van Manen, Joris Wiersinga, Jeroen Doumen en Tamara Jannink kunnen niet genoeg krijgen v vol. moorden. Met een waterpistool weliswaar, maar toch. De leden raken dan ook in extase als ze van een vorige editie verhalen. Het is speurwerk om kenmer ken van de tegenstanders te verzamelen. Wat studeren ze, waar wonen ze. 's Nachts wordt er over de daken gekropen door the killers, je moet 's ochtends vaak een vooruitgeschoven post naar buiten sturen 'of er ie mand staat', want anders ben je de pineut. Er zijn ook veilige plekken, zoals collegezalen of de mensa. En er zijn extra pun ten te verdienen. „Voor wie de meest opzienbarende moord pleegt of voor wie spectaculair sterft", vertelt Ellis. De vereniging heeft nog meer ir de aanbieding. Het laatste weekeinde van oktober organi seert ze met anderen een speur tocht door heel Nederland via trein, bus en tram. Het is het laatste weekeinde van de oude OV-jaarkaart. „Het ligt aan de respons van andere verenigi- gen, maar we willen dan alle conducteurs en machinisten een presentje geven." Ook niet-studenten kunnen zich als lid aanmelden voor 25 gulden per jaar. informatie bij Tamara Jannink. Td. 071- 324220. EMIEL Godefrooij weet zeker dat de [)opulariteit van de fiets: „In een :eer weg zal zijn als een helm verplicht wordt. Je moet er toch niet aan denken dat jc voor elk ritje naar de bakker met een helm moet zeulen? Zo haal je de comfort van een fiets weg." Om het andere, overigens mislukte Belgische plan de invoering van een fietsrijbewijs - moet hij alleen maar lachen: „De enige manier waarop je dan nog nor maal over straat kan, is lopen. Waanzin is het." Fietsland I Ad Dijkstra, projectleider langzaam Verkeer van Veilig Verkeer Nedeiland (WN), weet zeker dat het plan van Di Rupo in Nederland nooit aan zal slaan. „Nederland is, net als Belgie, een fietsland bij uitstek. Maar wij hebben het Master- plan Fiets. Nederland heeft al Oiid-vuurtoremvachter Cor Vooijs verzorgt nu rondleidingen Het eerste wat Cor Vooijs doet in de Kat- wijkse bibliotheek is het woordje 'Duits land' doorstrepen. „De Noord Hinder lag niet in Duitsland! Die lag in Nederland!" I lij corrigeert het ter plekke. De oud vuurtoren wachter van Scheveningen is weliswaar met pensioen, maar een tentoonstelling over kustverlichting gaat hem aan hef hart. Vooijs had het als kind al. Geboren tussen de vissers in Scheveningen als kind van een bokkingroker, stond al vroeg vast dat kleine Cor ook een waterrat zou worden. En ja hoor, Vooijs was nog geen zestien jaar, of hij zat in een scheepsruim van twee bij twee op een vissersboot als reepschieter, een inmiddels uitgestorven beroep. Zijn taak in zo'n klein benauwd scheeps ruim was om een vier kilometer lang sleep touw (de reep), waaraan de drijfnetten be vestigd waren, heel zorgvuldig 'op te schie ten'. Oprollen zonder dat het touw in de knoop raakte. Als het touw opgerold was, was er nog maar nauwelijks ruimte over voor de reepschieter. „Daarom namen ze daar ook altijd van die kleine kereltjes voor" zegt hij lachend. inmiddels is de zesenzestigjarige gestopt met zijn werk als vuurtorenwachter. Toen eind jaren zeventig de toenmalige minister Smit-Kroes besloot dat vuurtorens geauto matiseerd moesten worden, kon ook Vooijs op zoek naar een andere baan. Dat was in 1977. Hij wist zijn verblijf in 'de mooiste vuurtoren van Nederland' nog twee jaar te rekken als onderhoudsman, maar na 22 jaar trouwe dienst zat het er toen echt op. Het was niet eens de bedoeling van Vooijs om vuurtorenwachter te worden. Het leven op zee vond hij wel best, maar zijn vrouw begon te protesteren toen het eerste kind kwam. Vooijs vond aan land al snel een nieuwe roeping. „Als het niet op zee mag," dacht hij, "dan maar met de zee." Zijn sala ris was niet hoog. De nieuwe vuurtoren wachter hield samen met vier anderen ze ven dagen per week, 24 uur per dag, de wacht over de schepen op zee. Vooijs kreeg 285 gulden per maand, ook in die tijd een schijntje. Maar ja, hij kon nu eenmaal niet zonder die zee. De vuurtoren van Scheveningen is een van de zestien vuurtorens die Nederland heeft. Hij is gebouwd in 1875. De toren wordt al lang niet meer bemand: De Zeeverkeers dienst heeft met computers alles overgeno men. De enige nog permanent bemande toren is De Brandaris op Terschelling. Als minister Jorritsma haar zin krijgt wordt de toreri van Schiermonnikoog dit ook. Hoe kijkt Vooijs tegen zijn opvolgers, de computers van de Zeeverkeersdienst aan? „Ach, alles draait nog steeds, dus het zal wel goed gaan. Ik denk dat het werk nu zelfs be ter gebeurt. Ik schrok me rot toen ik zag wat voor moderne toestanden allemaal in die torens staan, maar een satelliet ziet toch echt meer dan ik ooit kon." „Maar het was een mooie tijd hoor. Ik weet nog wel, het was om drie uur 's nachts en ik zat daar in m'n eentje veertig meter hoog. Het stormde hard, het was zo'n gore noord wester, het regende ook nog, en ik hoorde via Radio Scheveningen dat er een Pana- mees op drift was. Wat denkt u. zie ik eerst een klein lichtgevend vlekje, wordt dat vlek je steeds groter, tot opeens die brandende Panamees voor me ligt. De Parymar heette die volgens mij. Ik heb meteen alle instan ties opgebeld en die lui zijn allemaal gered. je de hele tijd zo ontzettend goed zit op te letten." De vuurtorenwachter van weleer raakt zelf ook op drift als hij over zijn oude beroep vertelt. Vuurtorens zijn zijn lust en zijn le ven. Toch moet hij er, vreemd genoeg, niet aan denken dat het beroep weer in ere wordt hersteld. „Nee, dan ga ik lelijk kijken. Daar zijn we met zijn allen toch niet voor weggestuurd? Gelukkig ben ik nog goed te recht gekomen." Dat is-ie ook. En, hoe kan het ook anders, na zijn ontslag werd Vooijs hoofd van de huishoudelijke dienst bij het Directoraat Generaal Scheepvaart Maritieme Zaken (DGSM). Vlak naast de toren waar hij werk te. „Een, twee keer per week geef ik nu een rondleiding in de toren. Ik ben er ook bezig met de aanleg van een kustlichtmuseum." Van zijn beroep heeft hij zijn hobby ge maakt. Vooijs zit op zijn praatstoel, maar wordt, net als vroeger ooit, door zijn vrouw terug gefloten. Ze moeten nog naar het museum. Naar een tentoonstelling van de schilder Henri Cassiers. Waarom is snel duidelijk: „Die man heeft prachtige schilderijen van de zee gemaakt." TIM KORENHOFF lang gekozen voor de richting die het in wil slaan met de fiets. De goede richting gelukkig." Dit plan van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft als doel de fiets zoveel mogelijk in te zetten voor ritjes die nu met een auto worden gemaakt. Dijk stra ziet het Belgische plan ook niet zitten. „Trouwens, in Australië is de helm al verplicht. Maar het aantal fietskilometers is daar veel minder geworden. Echt. begin er nooit aan." Toch is de Belgische minister vastbesloten. I lel aantal (dode lijke) fietsongelukken neemt in Belgie en Nederland sinds 1980 jaarlijks af, maar volgens een medewerkster van het Belgische Instituut voor Verkeersveilig heid (BIV) denkt Di Rupo dit aantal op deze manier nog snel Ier te verminderen. I ioofdbesclicrminK In Nederland is TNO al jaren bezig met het testen van deze hoofdbescherming. I let gaat om een soort pot model, met piepschuim van binnen en hard kunststof aan de buitenkant. In internationale wielerwedstrij den en in de Nederlandse ama teurwielerwereld is deze helm al verplicht. Opvallend genoeg is dat niet het geval bij Belgische koersen. „En die helm scheelt een stuk", zegt dokter De U'inarre, het hoofd van de polikliniek 1 leel- kunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden. „Ik heb hier ongelooflijk gekraakte wieier helmen gezien, maar het hoofd kwam er dan wel ongeschonden uit. Maar men gaat zich steeds slechter aan de regels houden. kijk maai naai motorwereld. I-etsel bij motorrijders neemt met dertig procent toe omdat motorrijders het gewoon vertik ken om of een helm te dragen of een helm te dragen die aan de veiligheidsvoorschriften vol doet." 'Stomme clinj» De fietshelm is in Nederland op enkele plaatsen daadwerkelijk getest, maar het experiment mislukte. Volgens de SWC )V, de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid, bleek uit onderzoek dat er wei nig draagvlak voor de helm is- ,De SWOV zoekt de oorzaak in de sociale druk die voor Neder landse kinderen te hoog zou zijn. Kinderen pesten elkaar ?t die 'suffe' helm, met als re sultaat dat 'dat stomme ding' voortaan nooit meer op gaat. „In een land als Zweden, waar de helm verplicht is, is het doodnormaal om de helm op te zetten omdat kinderen dal al gewend zijn als ze gaan schaat sen of sleëen. Hier voelt iemand zich al snel voor gek lopen, of beter gezegd fietsen." aldus een medewet kei van hei SWV Ben Heijnink, leraar van groep 7 en 8 aan de Iridse I lomschool erkent dit, maar zou deson danks direct meedoen als het plan hier van de grond kwam. „ik denl wel dat zoiets alleen maarzin heeft als kinderen le ren fietsen en dus nog twintig keer per dag van hun fiets afval len. Maar als ze hel eenmaal kunnen, dan heeft een helm geen zin meer," aldus meester Ben. TIM KORENHOFF Burgemeester van Warmond doet rijvaardigheidstest Eerst goed kijken, dan pas wegrijden. Burgemeester Van der Wel v kunnen autorijden. Mevrouw G. van der Wel-Mar kerink bestuurt Warmond. Nou ja, samen met nog wat anderen. Ze is namelijk burgemeester van die gemeente. In elk geval is ze daardoor met de regelmaat van de klok in het nieuws. Soms op een positieve manier, soms op een slechte. Dan is het toch een stuk gemakkelijker om in je eentje een auto te besturen. Niemand die commentaar op je. levert. Alleen, gaat haar dat rijden goed af? De test van BROEM (Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit) geeft wat dat betreft uitsluitsel. Voor alle duidelijkheid: deze proef stelt alle vijftigplussers uit de regio Legden in de gelegen heid hun rijvaardigheid te laten beoordelen. De burgemeester van Warmond (nog lang geen vijftigplusser!) mag bij wijze van publiciteit het spits afbijten. J. Remmerswaal van de gelijk namige rijschool uit Voorscho ten is haar ritadviseur.,.Adviseur ja. want het is géén examen." Desondanks worden de de ver schillende soorten rijvaardig heid - van inhalen tot in de spiegel kijken - scherp door hem beoordeeld. Potlood en papier houdt hij steeds binnen handbereik. „A is goed, B is re delijk en Cis slecht." De burgermoeder is verheugd. „Dus precies dezelfde catego rieën als bij bodemvervuiling." (wacht even met het dichtvou wen van de krant, ze heeft een bedoeling met deze woorden zoals uit de volgende zin moge blijken). „Ik ben heel lang tegen het rijder, in een auto geweest. Uit principe, in verband met de vervuiling." Juist, het gaspedaal ingetrapt en rijden maar burgemeester! En kletsen maar met de ritadviseur. Laten we er een genoeglijk tochtje van maken. ..Normaal doe ik dat geloof ik nooit, maar als ik wegrijd moet ik toch richting aangeven JajaEn je kant het stuur ook beter aan de buitenkant vast pakken. Aan de binnenkant zit ten van die spijlen. Als je snel moet draaien kun je blijven ha ken. „Ach ja. ik kan me mijn eerste nog wel herinneren. Het leek zo'n mooie dag. Maar in eens werd het donker. Het begon te onweren en te regenen. Ik pa niek kon ik het knopje voor het licht niet vinden. „Dan draaien we zo de snelweg op. Nou, nou. U kijkt goed en u voegt vlot in. „Ja. invoegen is net als touwtje springen. je moet het goede mo ment kiezen en je moet durven. „Oudere mensen hebben daar veel moeite mee. met dat invoe gen. Net als met het rijden op minirolondes. Dat doet u nu trouwens ook verkeerd.(ze rijdt zo vlot, we zijn de snelweg al weer af) „Hoezo?" Vóór u de rotonde oprijdt moet u aangeven waar u op de roton de wilt afslaan. Dus als u hem driekwart rond wilt rijden, moet u eerst linksaf aangeven. Een maal op de rotonde moet u dan wachten tot de afslag komt en dan rechts aangeven in dit ge val (rustig visualiseren beste le zer. pak er desnoods pen en pa pier bij). „O, ik weet dat ik nu stilsta op het fietspad. Maar dat kan nu niet anders. Die heg en dat bus hokje hinderen anders mijn uit zicht." „deen nood, het mag. Volgens de regels mag je er alleen niet zon - der noodzaak op stilstaan. Hier bestaat de noodzaak wel. GelukkigNou. ik ben be nieuwd wat er allemaal is ge constateerd (de rit is alweer ten bewuster. „liet ging allemaal wel goed. Al leen niet bij het verkeerspleinlje. En u moet uw stuur aan de bui tenkant vastpakken. Mevrouw M. van BoJhuis stapt binnen, van Veilig Verkeer Ne- elln „Allemaal A-tje1 „Nee, niet allemaal, maar toch ging het vrij goed", meldt Van der Wel opgewekt. „Wat het verkeer betreft mag u de burgemeester van mij nog jaren houden", zegt Remmers- waal. Ritadviseur Remmers waal, geen politiek adviseur. HERMAN JOUSTRA Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV j PEUGEOT Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17