Archeon krijgt meer spektakel Westerhove gaat terug in de tijd Alkemade stelt besluit reinigingsdienst uit Rijnwoude onzorgvuldig met godsdienstonderwijs -(Jaarmarkt in Koudekerk Rijn Veenstreek Bushalte sneuvelt door vandalisme Werk aan aquaduct ligt goed op schema Buitendienst Alkemade al jaren in onzekerheid ■Vrijdag 9 september 1994 15 Inbrekers maken Cd-spelers buit zoeterwoude Uit het 1 instelling aart de Blankaartweg in Zoeterwoude-Dorp zijn drie cd-spelers gesto len. De daders sloegen een ruit van het restaurant in. De inbraak is in de nacht van woensdag op donderdag gepleegd. Inbrekers bezochten woensdagnacht ook een huis aan de Nas- saulaan in Zoeterwoude-Rijndijk. Ze forceerden de achterdeur. Het is nog onduidelijk wat er precies is gestolen. Leidenaar breekt sleutelbeen alphen aan den run Bij een aanrijding op de kruising Stadhou dersplein en Prins Bernhardlaan in Alphen heeft een 59-jarige Leidenaar een sleutelbeen gebroken. De man, die op een fiets reed, gaf volgens een woordvoerder van de politie geen voorrang aan een 17-jarige Boskoopse bromfiet ser die over de Prins Bernhardlaan reed. Door de botsing kwam de wielrijder ten val. Hij moest zich onder behandeling van een arts stellen. Kastjes opengebroken alphen aan den run» Vijf personeelsleden van de chocoladefa briek Baronie aan de Eikenlaan in Alphen aan den Rijn zijn woensdag het slachtoffer geworden van diefstal. x)e dader brak in de kleedruimte van het bedrijf de kastjes van ;Üc medewerkers open. Vermist worden een horloge, rijbewijs, Cheques en de bijbehorende pasjes. De diefstallen zijn gepleegd Lissen 15.00 en 23.00 uur. Jrlet Koudekerkse winkelcen trum Middenwaard staat op za terdag 17 september volledig op feijn kop in verband met de tra- pitionele jaarmarkt. Bij de win- ;els staan tussen 10.00 en 17.00 )'n tachtig kramen opge steld, waarin oude ambachten worden uitgeoefend en waarin verenigingen zich presenteren. Voor de kinderen zijn er bijzon dere attracties als een spring kussen, een levensgrote koffie pot en een enorme rijdende knakworst die is ingericht als speeltoestel. i» Ze staan nog geen 1 Woubrugge was de half jaar langs de provinciale wegen in de gemeente Jacobswoude, de gloednieuwe blauwe bushaltes. Aan de halte geen lang leven beschoren. Vandalisten vernielden daar de ruiten en bogen de palen, foto» ben de bruyn NEGMOND.071 JS6414 f Opknapbeurt zander verrassingen haarlemmermeer eric jan weterincs Het is een stevig kabaal onder het aquaduct bij Nieuwe Wete- ring. Dp zondagmiddag wordt druk gehakt en gespoten aan de betonnen bak boven rijksweg 4. Twee rijbanen zijn afgesloten om het werk te kunnen uitvoe- vijl op een paar afstand het raast Het Ju lorbij 'ei gaat nog^ door vier rijbanen tot zijn beschik- Ungbljgt. De opknapbeurt van het aquaduct verloopt naar wens constateert Hans lager. Namens Rijkswaterstaat controleert hij of het werk naar behoren wordt uitgevoerd. ..'lot nu toe zitten we aardig op schema. Ik ver wacht dat we nog twee week einden nodig hebben 0111 de klus te klaren." Onverwachte te genvallers bij de tienjaarlijkse opknapbeurt is lager nog niet tegengekomen. „We maken eerst een uitgebreid bestek, dus onplezierige verrassingen zijn eigenlijk niet te verwachten Vanaf vrijdagavond zeven uur is een aannemer continu in de weer geweest. Om het verkeer zo weinig mogelijk overlast te bezorgen wordt alleen in de weekeinden gewerkt. De gewo ne werkdagen zijn gereserveerd voor klussen die het verkeer ni* hinderen, zoals het schilden1 van leuningen. In de weekeit den worden de betonnen wai den gezandstraald, scheurt' worden uitgehakt en met mo tel opgevuld, waarna de ver spuit het karwei afmaakt. liet aantal arbeiders dat aan het aquaduct werkt wisselt. Za terdag bijvoorbeeld waren zes mensen bezig met zandstralen, ande diet: aan het uithakken, terwijl tien schilders de verfspuit hanteer den. „Dat was zo n beetje de maximale bezetting." zegt la ger. „Ie bent bezig op een be t rekkelijk klein oppervlak en als je meer mensen inzet gaan die elkaar maar in de weg lopen." Terwijl vorig weekeinde files van 9 kilometer lang ontston den, is het de afgelopen dagen erg meegevallen. Wel liep het verkeer op zaterdag vast wegens de grote drukte van het bloe mencorso en ook s' nachts raakte de rijbaan uit de richting Rotterdam verstopt. Toen een concert van popgroep l'ink i loyd in de Maasstad laai in de avond was afgelopen, kon die meer verwerken. „Ik dacht slim te zijn door 's nachts hier naar toe te rijden," zegt lager. „Kwam ik dus toch nog in tie li Ie terecht." Themapark moet meer bezoekers trekken Intrekken subsidie wordt uitgesteld Vervolg voorpagina Archeologisch themapark Archeori hoopt volgend jaar meer bezoekers te trekken door hot park spectaculairder te maken. Voor de extra actie moet onder andere een .toernooiveld worden ingericht waarop gladiatoren elkaar <te lijf kunnen gaan. In het weekeinde van 17 en 18 sep tember loopt het themapark al een beetje vooruit op de nieuwe aanpak wanneer Romeinse gladiatoren uit Ne derland, België, Engeland, Schotland en Duitsland de monstraties geven. alphen aan den run Ruud sep straks meer vermaak wil bieden, zal Archeon niet afglijden naar Hoewel het park de bezoekers het niveau van een prehistori sche Efteling, verzekert hoofd personeelszaken A. Vialle. „Ar cheon is een themapark. Bin nen ons thema kun je heel veel leuke dingen doen. We zullen ook in toekomst niet afwijken van onze doelstellingen", aldus Vialle. Archeon moet op korte ter mijn het roer omgooien om niet al te zeer in de rode cijfers te komen. Huisbankier ABN-Amro heeft geëist dat er iets wordt ge daan aan de tekorten die zijn door de tegenvallende bezoekersaantallen van de afge lopen maanden. Het ziet er naar uit dat het park dit jaar slechts driekwart van de ver wachte 600.000 bezoekers mag begroeten. Niet bang Vialle is niet bang dat de bank op korte termijn de geldkraan definitief dicht zal draaien. Pes simisten voorspelden al voordat Archeon in april dit jaar de poorten opende dat het de bank vooral te doen was om de grond waarop het themapark is ge bouwd. Als het themapark fail liet gaat. krijgt de bank de be schikking over de zestig hectare park waarop vervolgens mooie villa's gebouwd zouden kunnen worden. „Dat zwart kijken is heel Nederlands", reageert Vial le nuchter. „Ik kan alleen maar zeggen dat de bank op ons een andere indruk maakt. Het is ze ker niet zo dat de bank niet ach ter ons staat. De bank heeft na tuurlijk zijn eisen. En daar heb je gewoon maar aan te voldoen als je van de bank geleend hebt." Bosnische kinderen zoeken gastgezinnen VOORSCHOTEN/WASSENAAR Pax Christi Kinderhulp wil in de komende kerstvakantie vluchte- lingetjes uit het voormalige Joe goslavië naar Nederland halen, zodat zij drie weken op vakantie kunnen. Hiervoor zoekt de or ganisatie gastgezinnen in Voor schoten en Wassenaar. De kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zitten nu in kant in Vinkovci en Nustar en zijn gevlucht uit Bosnië. Ze ko men in Nederland aan op 18 dëcember en vertrekken weer op 8 januari. Informatie: W. Schumm. Tel:070-3853287. Voorlichting over dementie Diverse hulpverlenende instan ties houden op dinsdag 20 sep tember en dinsdag 4 oktober in het café Het lage Land in Oud- Ade voorlichtingsavonden over dementie. Deze bijeenkomsten zijn bedoeld voor inwoners van Hoogmade. Rijpwetering en Oud-Ade. Tijdens de eerste bij eenkomst, die het thema 'wat is dementie' draagt, wordt onder- andere de video 'Verloren Tijd' vertoond. De informatie-avond op 4 oktober gaat over thuis het beste kan worden gezorgd voor een dementerend familie-lid. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. VRIJE TIJD Jeugdland Tijdens de jaarmarkt op woens dag 18 september in Alphen aan den Rijn houdt de Herenhof een jeugdland, met een schminck- huis. een ballenbud. een trein, draaimolen, voetbalspel en grabbelen. Het kindertheater \M*)MAD houdt drie voorstellin gen. Het Jeugdland is geopend van 10.00 tot 15.30 uur. nrkt fe openbare basisschool de To- nvalk in l.eimuiden houdt op erdag 24 september een elmarkt. Die duurt van 5.00 tot 18.00 uur in de school a de Kastanjelaan. De activiteitencommissie van Westerhove bij de verzameling miniaturen die zondag in het dienstencentrum te z Remmerswaal, E. Holtslag en H. Vergeer. "J DEN RUN RUUD SEP Oud speelgoed, oude videojour naals, oude liedjes gezongen door het koor van de platte landsvrouwen en een negen tiende eeuwse dienstbode die haar verhaal vertelt. Het zijn slechts enkele onderdelen van de themadag 'Van Romein tot Alphenaar' die de activiteiten commissie van dienstencen trum Westerhove op zondag 11 september organiseert. Van tien tot vijf uur zijn deze dag alle openbare ruimtes van het dien stencentrum ingericht in stijl van grootmoeders tijd. Al twee maanden lang zijn de vrijwilligers van de activiteiten- commissie in de weer met de voorbereidingen. „We zijn op zolderkamers geweest... Je weet niet wat je ziet", vertelt M. Remmerswaal. „We waren bij die op zolder ber gen punnikklosjes, blokkendo zen, oud speelgoed en allerlei andere spullen had. In het mid den was op de vloer een smal paadje waar je net aan over heen kon lopen, terwijl aan het plafond een hele verzameling diabolo's hing." Modelbouwer Van die en vele andere Alphen- se zolders werd een klein deel overgebracht naar Westerhove. Ook een modelbouwer uit Al phen levert de nodige zaken aan de expositie van oude spul len. „Die modellen zijn zo mooi", verzucht H. Vergeer. „Kijk. in die dingen van die me vrouw zie ik niet zo veel. Voor mij is dat gewoon oude rom mel. Maar deze man maakt prachtige modellen en dat alle maal van afval. Zo gebruikt hij de ijzeren handen waar stapels stenen mee bij elkaar gehouden worden voor de bandjes om de wielen van zijn modellen." Het archeologisch themapark Archeon levert ook een bijdrage aan de dag. Verklede Archeon- medewerkers gaan met dia's te rug naar het Romeinse verleden van Alphen. „Alphen was in de Romeinse tijd h^el bijzonder weet E. Holtslag. „Het was de meest noordelijke versterking van de Romeinen. Veel ouderen blijken - zeker na de komst van Archeon - interesse te hebben voor het vroegste verleden van Alphen. Daarom besteden we daar ook aandacht aan." De organisatoren verwachten dat de 'one woman show' van T. Everaarts het hoogtepunt van de dag wordt. In het eerste be drijf komt de Amsterdamse op als negentiende eeuwse dienst bode die allerlei anekdotes ver telt. Na de pauze is zij een rijke RUNWOUDE RUUD SEP dame uit dezelfde tijd die zich in het nachtleven verdiept. De 'one woman show' duurt van De organisatoren van de acti viteitencommissie verwachten dat naast bewoners van Wester hove ook mensen van huiten de dag zullen bezoeken. Holtslag: „We hebben dat ook de afgelo pen jaren gezien wanneer we iets groots organiseerden. Veel familie van de bewoners plant dan speciaal een bezoekje aan opa of oma." „Ik denk zelfs dat er meer mensen van buiten ko men dan bewoners", vult Ver geer hem aan. „Sommige bewo ners komen nergens meer voor naar beneden en er zijn er ook die pertinent bezwaar maken tegen het feit dat we dit op zon dag doen. We hadden het dan ook eerst op dinsdag gepland, maar dan krijg je weer veel min der aanloop." Burgemeester en wethouders van Rijnwoude hebben toege geven onzorgvuldig te zijn ge weest bij het intrekken van de subsidie voor godsdienstonder wijs op openbare scholen. B en W hadden eind vorig jaar toege zegd te overleggen met de ker ken voordat de subsidie dit schooljaar zou worden gehal veerd. Dat blijkt nog niet ge beurd te zijn. Bovendien werd het raadsbesluit pas drie maan den nadat het was gevallen ver stuurd naar de kerkbesturen. B en W spreken nadrukkelijk van 'onzorgvuldigheid' en stellen voor de korting een jaar uit te stellen. In de grote bezuinigingsronde van vorig jaar december besloot de Rijnwoudse gemeenteraad de subsidie voor godsdienston derwijs op openbare scholen dit schooljaar te halveren en het jaar daarop volledig af te schaf fen. Maar voordat het zover zou komen, zou het gemeentebe stuur nog gaan praten met de kerken die dat onderwijs tegen een geringe vergoeding verzor gen. Vorig jaar gaf Rijnwoude hier 12.300 gulden aan uit, voor alle vier de openbare basisscho len bij elkaar. Al in juni van dit jaar kreeg de CDA-fractie spijt van het be sluit. Onder druk van de achter ban vroeg de fractie het besluit nog eens onder de loep te ne men. Het omstreden besluit was indertijd genomen met al leen de fracties van WD en u\ vöAi D66, SGP/RPF en PvdA - de partij van de huidige onderwijswethouder G. van der Lecq-de Knikker stemden te gen Bij nadere beschouwing van de gang van zaken rond de uit voering van het besluit, bleek daar alle reden voor te zijn. Van het toegezegde overleg met de kerken was niets terecht geko men en het besluit was drie maanden in de ambtelijke la den blijven liggen voordat de kerken officieel op de hoogte werden gesteld. B en W stellen nu voor het besluit van vorig jaar gewoon een jaar uit te stel Icn. Bovendien willen zij nu eerst gaan overleggen met de kerkbesturen om vervolgens tot een 'integrale hernieuwde afwe K'»g' In het godsdienstonderwijs op openbare scholen worden tie leerlingen vertrouwd gemaakt met de beginselen van het christelijk geloof. Ook worden de andere wereldgodsdiensten in het onderwijs behandeld. De lessen worden buiten het gewo ne rooster gegeven aan uitslui tend de leerlingen die voor de lessen zijn opgegeven. In Kou dekerk en Benthuizen volgen de meeste leerlingen het niet vet plichte godsdienstonderwijs. In Hazerswoude is de belangstel ling een stuk kleiner. Onderzoek naar kosten op lange termijn ALKEMADE MARIETA KROFT Het besluit over het afstoten van de reinigingsdienst in Alke made wordt twee maanden uit gesteld. Burgemeester en wet houders van Alkemade willen in de tussentijd onderzoeken wat de kosten op langere termijn zijn van het overdragen van de dienst aan de reinigings-NV van de gemeenten i laarlemmer- meer en Aalsmeer op langere termijn. Op ko^e termijn is het hand haven van de eigen dienst het goedkoopst. Nu kost de afvalin zameling 635.000 gulden per jaar. Afstoten kost zeker een ton meer, zo blijkt uit het onder zoek dat het bureau BEA in op dracht van de gemeente Alke made heeft uitgevoerd. Het bu reau voorspelt niettemin dat de overdracht op langere termijn wel goedkoper is. B en W willen dat nader onderzoeken om op 28 november de knoop door te kunnen hakken. Het Alkemadese college heeft tevens besloten om de komen de maanden een sociaal plan op te stellen. Want één ding is wel duidelijk: als de gemeente de reinigingsdienst afstoot, dan gaan de zeven acht perso neelsleden mee, BEA voorspelt dat afstoten Vah de reiniging uiteindelijk goedkoper is omdat de reini- gings-NV efficiënter kan wer- Het bureau raadt de gemeen te ook aan te onderzoeken hoe snel de kosten omlaag kunnen die nu nog samenhangen met het hebben van een eigen reini ging. Een voorbeeld is de ge- meentewerf aan de Korte Goog in Roelofarendsveen. Die is straks misschien niet meer no dig, maar blijft wel geld kosten. Dat kan worden gedrukt doo de werf te verhuren. Het bureau heeft drie opties bekeken: Alkemade blijft zelf het afval ophalen, uitbesteding aan een particuliere inzamelaar rn deelname aan de reiniglngs NV van Haarlemmermeer en Aalsmeer. Uitbesteding aan een particuliere onderneming valt af omdat zo n bedrijf niet bereid is het personeel van de gemeente over te nemen. Bovendien is dat duurder dan de huidige werk wijze. Het rapport van bureau BEA komt volgende week don derdag ter sprake in een com missievergauering. Het plan voor afstoten van de reiniging maakt de sfeer er niet beter op onder het perso neel van de buitendienst van de gemeente Alkemade. „Gisteren hebben we de ne gende voorlichtingsbijeen komst gehad over de mogelij ke privatisering van de reini gingsdienst. Maar nog is er niets bekend. De buiten dienstmedewerkers blijven in onzekerheid", zegt voorzitter G. van Emmerik van de mede zeggenschapscommissie over het voornemen van B en W om pas in november een te beslissen over de reiniging. De circa dertig buitendienst medewerkers verkeren al en kele jaren in onzekerheid. En kele malen hebben ze de ge meenteraad al een brief ge schreven met het verzoek niet te privatiseren. De betrokke nen willen liever bij de ge meente blijven werken. Ook het personeel dal niet bij de reiniging werkt, leven in angst. Nu is het de reiniging, maar welke dienst zal als volgende worden geprivatiseerd?, zo vragen ze zich af. Volgens Van Emmerik kan op basis van het rapport van bureau BRA geen snelle beslis sing worden genomen. „Wil len ze de weg naar privatise ring verder bewandelen, dan moet eerst duidelijk worden dat dit goedkoper voor de ge meente is. Gisteren vroeg ie mand van het personeel zich af waarom er niet een jaar of vijf wordt gewacht. De Reini gings-NV is immers een nieu we onderneming. Over enkele jaren is het veel duidelijker welke voor en nadelen er zijn te verwachten van deelname. Daarz.it ook wel wat in."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15