Leiden Oude industrieterreinen vaak doelwit Zoutwaterbad en biocabine in Sauna 5 Mei i Een zolderkamer vol met treinen Horecabond pleit voor straf Catena Meteropnemers mogen luiken met asbest optillen Ondernemers staken verzet tegen tunnel libstort heeft geen gevolgen voor milieu IRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 - IS KOENEKOOP. 071-356429 Peuter gewond leiden Bij een ongeluk op de Lange Mare in Leiden heeft een tweejarig meisje een hoofdwond opgelopen. Het kindje zat bij haar moeder voorop in een fietsstoeltje. Doordat de handtas van He vrouw tegen het voorwiel kwam vielen moeder en dochter te gen een geparkeerde auto. Het slachtoffer is naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Snelheidsmaniakken bekeurd reiden Bij snelheidscontroles op de Willem de Zwijgerlaan, Éhurchillaan en Kanaalweg zijn gisteren 63 bestuurders betrapt, ijdens de controles passeerden 735 voertuigen. De hoogst ge- leten snelheden bedroegen respectievelijk 94, 88 en 99 kilome ter. Op de bewuste wegen bedraagt de maximumsnelheid 50 ki- Vrouw tracht gestolen cheques te innen .leiden De politie heeft gisteren een 22-jarige Leidse vrouw inge rekend die een dag daarvoor een tas had gestolen in een super- arkt in Oegstgeest. De vrouw probeerde gisteren voor de derde die dag vergeefs een cheque te innen bij een supermarkt het Levendaal. Het personeel waarschuwde de politie die de tw aanhield. Ze bekende de diefstal van de tas. Beslag op illegale videobanden ileiden Bij invallen in woningen aan de Van Lennepstraat en IDrückerstaat in Leiden zijn 300 illegale videobanden in beslag genomen. Tevens nam de politie zes recorders en een televisie Een 25- en 39-jarige Leidenaar aangehouden. De jongste ie twee is inmiddels weer vrij. De tweede verdachte zit nog Hij leefde van een uitkering, maar had wel inkomsten van erhuur van de banden. Volgens de politie gaat het om dui zenden guldens die de man ten onrechte heeft geïnd. De actie werd uitgevoerd in samenwerking met de sociale dienst en Buma/Stemra. eiden aad rietveld ondernemersorganisatie en de stichting Leids Sta- ionsgebied hebben hun verzet egen de tunnel onder het Sta- isplein opgegeven. Zij gelo- niet dat zij de strijd voor aftakking van de tunnel r de binnenstad nog zullen nen van de gemeente. ,,En lan is het natuurlijk weinig zin- ti maar te blijven procede- zegt L. Palm, scheidend voorzitter van de ondernemers- De ondernemers hebben gro- bezwaren tegen het feit, dat aanleg van de tunnel auto's hiet meer van het Stationsplein Via de kortste weg de Leidse innenstad kunnen bereiken, en dat de bereikbaar- het centrum door aan- de tunnel afneemt en at dat een gezond onderne- leiden frank buurman Het illegaal storten van kolken- slib nabij de Molenaarsbrug in het wijkpark van de Merenwijk heeft geen nadelige gevolgen d voor het milieu. Dat is uit onderzoek van de gemeente Leiden gebleken. De huismeester van de flat had het slib, afkomstig uit de van de parkeergarage van de Rosmolenflat, in augustus naast de Molenaarsbrug gede poneerd. Volgens een bewoon ster ging het om verontreinigd slib, dat door een gespeciali seerd bedrijf had moeten wor den afgevoerd. Dat zou echter al twee jaar niet meer gebeurd zijn. Ook zou het slib olie en schoonmaakmiddelen bevatten Onderzoek TNO: geen gevaar De meteropnemers van de EWR mogen asbesthoudende luiken boven meterputten weer optillen om de stand op te nemen. On derzoek van TNO heeft volgens de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland uitgewezen, dat het openen van de deksels geen gevaar oplevert. Het aantal asbestvezels dat kan vrijkomen bij het lichten van de luiken blijft ver beneden de wettelijk vastge stelde n Hoewel het astbest nu dus geen beletsel meer vormt voor de meteropnemers, blijft de EWR in gesprek met de Leidse woning bouwverenigingen over verwijdering van de putdeksels. Want aan die luiken kleeft nog een ander bezwaar. Ze zijn loodzwaar en het dag in dag uit lichten ervan leidt tot rugklachten. Het besluit van de EWR om de watermeters onder astbesthou- dende luiken niet meer op te nemen leidde tot veel klachten van huurders. Zij vonden het onzin, dat Het optillen van de deksels voor de meteropnemers kennelijk te gevaarlijk was, maar dat hen vervolgens werd gevraagd om dan maar zelf de meter op te nemen. Woede s« Q Leefbaar Oegst- I J geest heeft zich de woede van de gemeente raad op de hals gehaald. De positie van de wethou ders is 'politiek onzuiver'. Reiniging r Alkemade stelt het I J besluit over het af stoten van de reinigings dienst met twee maanden uit. De kosten op lange termijn worden eerst on derzocht. /t Zuid-Holland heeft I O minister Jorritsma geadviseerd de flitstrein over een nieuw spoor door het Groene Hart te laten rijden. Politie schrikt niet van uitkomst enquête Vervolg van voorpagina Vooral bedrijfsterreinen die lang geleden zijn aangelegd, zoals in Leiden bijvoorbeeld De Waard, hebben last van criminaliteit. Indertijd werd helemaal geen aandacht besteed aan de inrichting van het gebied", zegt J.H la Ri- vière, werkzaam bij de afdeling preventie van het politie korps Hollands Midden. Hij is allerminst geschrokken van de uitkomsten van de enquête van bureau Lagendijk. ,,Ik weet dat ondernemers in Leiden de industrieterrei nen onveilig vinden." leiden hans koenekoop de indruk dat er op bedrijfster reinen overdreven veel misdaad plaatsheeft. Het is bij mij geen: 'bingo'." En als bedrijven be hoefte hebben aan meer veilig heid, dan kunnen ze daar vol gens Stuifbergen zelf beter voor Toch reageert politievoorlichter T. Stuifbergen verbaasd op de uitkomsten van het onderzoek. „Ik lees elke dag de politierap porten door en krijg daarbij niet zorgen dan de politie. „Met goede alarminstallaties en nachtbewaking bereikt een be drijf waarschijnlijk veel meer dan een met extra surveillance van een politieauto." Op dat gebied bespeurt La Ri- vière een kentering. „Steeds meer bedrijven zien in dat in vesteringen in de omgeving van het terrein nodig zijn. Nu wordt het inbrekers te gemakkelijk ge maakt. Over hei algemeen lig gen industriegebieden er vooral in de avonduren verlaten bij en is het lucratief om er te stelen. De pakkans is gering. Uit een andere enquête is gebleken dat een op de drie slachtoffer is van criminaliteit." In gesprekken met de Kamer van Koophandel en het bedrijfs leven probeert politieman La Rivïère bedrijven op één lijn te krijgen. „Het is natuurlijk veel goedkoper als bedrijven in een bepaald gebied gezamenlijk in vesteren in de beveiliging. Zoals dat nu van start gat in Katwijk. Daar politie e het eerst erken ge bed rij ve mersklimaat aantast. Maar de protesterende ondernemers hebben tot dusverre alle stap pen tegen de tunnel verloren. ,,'t Is niet anders. JeJcunt niet al tijd winnen", is de luchthartige reactie van PalVn. Nadat de strijd voor een af slag verloren was, hebben SOL en de stichting Stationsgebied nog geprobeerd ervoor te zor gen, dat bij de bouw van de tunnel in elk geval de mogelijk heid werd opengehouden om later een afslag richting binnen stad te maken. „Met een paar ton had dat volgens ons verwe zenlijkt kunnen worden", zegt Palm. „En als je ziet dat de prijs van de tunnel bij de aanbeste ding ontzettend is meegevallen, zou je toch denken dat daar geld voor overschiet. Maar we trekken toch steeds aan het kortste eind. We hebben ons best gedaan." J. Rol met zijn grote liefde: spoor 1-modellen van de blauwe tram. Modelspoordag in Voorschoten FOTO HOLVAST/MARK IAMFRS voorschoten/leiden die schadelijk zijn voor het milieu. Volgens het onderzoek zijn er twee emmers kolkenslib bij de Molenaarsbrug terechtgeko men. De huismeester heeft het slib zelf weer weggehaald. De gemeente heeft de Vereniging van Eigenaren van de Rosmolen is gesommeerd het slib voort aan door een gespecialiseerd bedrijf te laten afvoeren. Het slib bevatte geen schadelijke stoffen. De gemeente trof er ook geen olieresten in aan. Volgens mevrouw M. Verkuij- len-Optendrees van de Vereni ging van Eigenaren is het slib nu op de wettelijk voorgeschre ven wijze afgevoerd. „We heb ben de put laten leegzuigen door een bedrijf en daar 511 gulden voor betaald." Een echte treinenfanaat mag de 64-jarige J. Rol wel worden ge noemd. Op de zolderkamer in zijn huis heeft hij een enorme model-spoorbaan aangelegd, met complete bergketens, rijen huizen, tunnels en molens. De vele modellen treinen uit zijn collectie hebben één ding ge meen: ze zijn alle gebouwd op schaal 1:25 - spoor 1 in vakjar gon - de grootste maat model treinen die er bestaat. De verza meling blauwe trams van Rol, lid van de zeventig.leden tellen de landelijke grootspoorgroep, is de grootste in dit formaat in heel Nederland. „Allemaal handgemaakt zegt Rol trots. „Doormijn goede vriend Van Dijk uit leiden. Ik heb indertijd tekeningen ge kocht van de erfgenaam van een spoorwegingenieur en Van Dijk is er mee aan de slag ge gaan. Die man heeft echt gou den handen." De collectie is morgen te zien in het Vlietland College in Voorschoten waar een modelspoordag wordt ge houden in het teken van de blauwe tram. „Ja inderdaad. Ik heb wat mo deltreinen en zeker wat de blau we tram betreft, een tik", zegt Rol. „Ik ben eigenlijk net een kleine jongen als ik met die trei nen en trams bezig ben. Maar het is een ontspannende hobby. Je kunt je er lekker in uitleven. Als je tenminste fantasie hebt. Want als je dat niet bezit, kun je beter kippen gaan houden. De spoor 1-modellen zijn ontzet tend mooi, zo groot en zo ste vig, dat je ze 's zomers en win ters door de tuin kunt laten rij den. Sneeuw, regen, het maakt allemaal niets uit." De blauwe tram, zegt Rol, spreekt nog steeds tot de ver beelding van vele mensen in de regio. „Het is toch echt een be grip geweest. Ie hoort nog steeds de roep om de tram te rug te halen, het leeft nog steeds. Ik heb er zelf ook nog goede herinneringen aan, je kon van Scheveningen helemaal naar boven Amsterdam rijden. Met overstap weliswaar en je deed er een halve dag of langer over, maar je kwam er. Maar ik denk toch niet dat we dat ooit nog zullen meemaken. Ik zie die 'Boedapesters' van twintig me ter lang echt niet meer in Voor schoten door het dorp rijden. Ik weet zeker dat er morgen op die blauwe tramdag ontzettend veel mensen af zullen komen. Oude bazen van tegen de tachtig, die vroeger nog op de tram gewerkt hebben bijvoorbeeld." Een aanhangwagen vol brengt hij over naar de Voor- schotense school. „Want als we er dan toch een show van ma ken, wil ik het gelijk goed doen. Anders sta ik daar voor raap." Alle modellen, alle series die ooit op de diverse lijnen hebben gereden, heeft Rol in zijn collec tie. Tot in de kleinste details nauwkeurig nagemaakt. Zo heeft bijvoorbeeld de tram uil de serie die ooit tussen Lei den en Katwijk heeft gereden net als in het echt - een Leidse kop (met de lampen ver uit el- gangswegen en beveiliging /o belangrijk zijn voor tie l eidse ondernemer. „Meestal hechten bedrijven meer waarde aan menselijk kapitaal, kennelijk is dat in Leiden minder het geval. Hoewel je ook zou kunnet cluden .lal de kwaliteit de pel. eden is t het perso- slecht veiligheid. Dan moet je denken aan één bewakingsbedrijf dat surveilleert, goede openbare verlichting en een terrein dat overzichtelijk is. Het gaat erom dat zo'n gebied uitstraling krijgt." Wethouder J. Walenkamp van economische zaken is verrast dat materiële zaken als toe- Dat bedrijven l^eidei bereikbaar vinden, verbaast Walenkamp niet. „Tegenwoor dig doe je er al drie kwartier over om in Delft te komen. De A4 en A44 slibben zo snel dicht. Wat dat beteft is het voor Lei den van groot belang dal rijks weg 11-oost zo snel mogelijk wordt aangelegd." Uit de leidse steekproef komt tevens naar voren dat ondeme mers behoefte hebben aan ge regeld contact en overleg met de gemeentelijke overheid. Een vast aanspreekpunt voor alle kwesties en een terugkerend te vredenheidsonderzork zoals ook het rapport van Lagendijk kan worden beschouwd wor den toegejuicht. Voorts zijn de Leidse ondernemers zeer te spreken over de aanwezigheid van een universiteit en over de voorzieningen op het gebied van telecommunicatie. Daaren tegen zijn .Ie bedrijven niet be reid mee te betalen aan de aan leg va» snelwegen. Horeca Nederland, afdeling Lei den, wil dat de gemeente streng optreedt tegen overtredingen van studentenvereniging Ca tena. De horecabond vraagt B en W om bestuursdwang uit te oefenen, een dwangsom op te leggen of de vergunning van de sociëteit in te trekken. Catena zou voortdurend zijn boekje te buiten gaan met het organise ren van activiteiten voor niet studenten. iet op een heksen ir t Catena gaat zich tier bedienen van narkt en dat is na- irzitter van Je „Wij zijn r jacht uit, ma op deze ma de regulieri I.B, Ponsioen, voorzittei Leidse afdeling van Horeca Ne derland. „Catena is grensover schrijdend bezig door te werven op de lokale markt. Desnoods moet dat met bestuursdwang worden aangepakt. Per slot van rekening hangt dat de overige horeca ook boven het hoofd als ze zich niet aan de regels hou den." In de brief aan B en W somt de Leidse bond een aantal 'grensoverschrijdende' activitei - ten van Catena op. De studen tenvereniging zou onder meer verschillende feesten ('Birthday party's' en een 'Van God los party') bij niet-leden aankondi gen via strooibiljetten. De ac- commodatie zou verder nog Startersavond De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt dinsdag 13 sep tember weer een startersavond steeds worden verhuurd aan derden. In het voortgezel on derwijs zou Catena actief zaal huurders werven. Voorts ver spreidt de sociëteit affiches waaruit volgens Horeca Neder land blijkt dat 'Catena als open baar café fungeert'. H. Bink. secretaris van Ca tena, ontkent alle beschuldigin gen van de bond. „De angst van horeca-ondcrnemers is een beetje overtrokken. Het is abso luut niet zo dal wij iedereen binnenlaten. We zijn een beslo ten vereniging en laten alleen niet-leden toe als introducés .ui leden." Strooibiljetten zijn volgens Bink nooit verspreid onder niet leden en ook op scholen zou den nooit zaalhuurders zijn ge worven. Aan derden wordt de zaal niet verhuurd, zegt Bink. „Wij verhuren alleen aan leden en studieverenigingen." AfTï ches zijn de laatste weken wel opgehangen, maar dit zou uit sluitend dienen als reclame voor eerstejaars studenten. „I let wordt door de politie oogiui kend toegelaten dat wij in de in troductieweek voor eerstejaars studenten posters ophangen." atena is In hei verleden wel eens berispt wegens het verhu ren van zaalruimte aan niet Ie den. De politie verbood twee jaar geleden een feest dat niet door de studentenvereniging zelf was georganiseerd. Onderzoek naar behoefte aan fietsenstalling i die eigen zaak leiden FOTO HOL VAST/MARK LAMfRS kaar) en een Kaïwijkse kop (de lampjes dicht bij elkaar. Behalve de collectie van Rol zijn er op de modelspoordag in Voorschoten HO-modellen (de meest gangbare schaal 1:87) van de blauwe tram te zien en te koop en een video met oude beelden van de blauwe tram. Verder is er een ruilbeurs van tweedehands modeltreinen met toebehoren. Het Vlietland Col lege (Van Beethovenlaan 10, Voorschoten) is van 10-15 uur geopend. willen beginnen. Aan de orde komen onderwerpen als hoe te beginnen, hoe bepaal je omzet en winst, welke investeringen zijn nodig en belastingen. De bijeenkomst wordt van 20-22 uur gehouden in het Olga be drijvencentrum. Belangstellen den moeten zich vooraf melden via 071 I JOH7M PADDESTOELEN In de biblio theek aan de Nieuwstraat wordt op zondag een lezing gehouden over paddestoelen in de stad. De lezing wordt gehouden in hel kader van de tentoonstelling over en door de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging. Er zal aan de hand van dia's vertelt worden over wel 138 soorten paddestoelen. De lezing begint om twee uur. De toegang is gratis. De gemeente Leiden wil weten hoeveel fietsenstallingen er no dig zijn rond bet nieuwe NS station. Een verkeerskundig hu reau heeft daarom gisteren fiet sers in de buurt van hel slation geïnterviewd. Door de actie 'fiets fout, fiets weg', die deze zomer werd gehouden, worden er nu veel minder fietsen aan de- voorkant van het station gezel. Maar het probleem van her en der neergekwakte fietsen is nog niet opgelost. Het heeft zich verschoven naar de achterkant van het station. De gemeente wil om die reden misschien ook openbare stallingen achter het station maken. Ook het minis terie van verkeer en waterstaat wil precies weten hoeveel stal lingen er nodig zijn en subsidi eert het onderzoek. Mogelijk subsidieert het ministerie ook de bouw van fietsenstallingen. Verbouwing kost 3,5 miljoen leiden dorith ligtvoet Sauna 5 Mei aan de Telderskade in Leiden breidt fors uit. Het aantal \ierkante meters verdub belt en de sauna krijgt nieuwe snufjes zoals Zoutwaterbaden en een biocabine. Na de uitbrei ding behoort de sauna tot de grootste in Nederland. Naar verwachting beginnen de werk zaamheden volgende maand. De bouw neemt anderhalf jaar in beslag en kost ongeveer 3.5 miljoen gulden. De sauna heeft straks voldoende facilitei ten om driehonderd bezoekers te ontvangen, twee keer zoveel als nu het geval is. In plaats van de huidige 1100 meter telt de sauna straks 2500 vierkante me teroppervlakte. De uitbreiding komt tot stand door aan de Telderskade een vleugel met twee etages te bou wen. Bovendien worc^t extra ruimte gewonnen door onder het huidige gebouw een souter rain te bouwen. De vleugel wordt straks vooral gebruikt voor beauty-dagen. De inrich ting wordt hierop afgestemd. Ook komt er een kinderdagver blijf, waar personeelsleden en bezoekers hun kroost kunnen onderbrengen. Omdat de nieuwbouw aan het Vijf Meibad grenst, ver dwijnt het raam aan de kant van het peuterbad. Daarom heeft de eigenaar van de sauna. H. Vis, het dak boven dit deel van hel Vijf Meibad laten voor zien van een lichtkoepel. Dat is tijdens de zomervakantie ge beurd, toen het binnenbad was gesloten. Een van de onderdelen van het bouwplan is het graven van een souterrain onder het huidi ge gebouw. „Dat levert een enorme hoeveelheid extra ruimte op", aldus Vis. „Eerst dacht ik dat we dit deel van de plannen niet zouden kunnen realiseren, omdat het te veel zou kosten. Maar met hulp van Sportfondsen, die ervaring heeft met dit soort verbouwingen, is het om tot een goed plan te ko- De sauna draait gewoon door als er een drie meter diep gat wordt gegraven. Volgens Vis zullen bezoekers nauwelijks iets van de werkzaamheden hoeven te merken. „Het zal niet een voudig zijn en er zullen mis schien -pittige discussies met aannemers volgen, maar ik ga ervan uit dat het te doen is om de sauna open te houden. Dat moet ook wel, want ik kan mijn bedrijf niet maandenlang slui ten." In het souterrain komen extra saunacabines en de nieuwste snufjes op saunagebied zoals zoutbaden en een biocabine. In zo'n cabine wordt de tempera tuur kunstmatig rond de 55 gra den gehouden, een stuk lager dan in een sauna waar tempe raturen van rond de 90 graden kunnen heersen. Zoutwaterba- den komen in Nederland nog nauwelijks voor. Aan de eenper soonsbaden wordt zoveel zout tisch blijft drijven. Hierdoor ontstaat een gevoel van ge wichtloosheid en komt men tot rust, zo is althans de bedoeling. Relaxruimte, restaurant en keuken worden ook flink uitge breid. „Dat is noodzakelijk, om dat men steeds meer eisen stelt aan een sauna", zegt Vis. „Vroe ger kwam een bezoeker voor een of twee uurtjes, tegenwoor dig stelt hij hogere eisen en wil hij hier een hele avond kunnen doorbrengen met alles erop en Als de verbouwing achter de rug is, wil Vis de openingstijden van zijn bedrijf verlengen. Nu is de sauna van twee uur 's mid dags tot half een 's nachts open, straks zal het bedrijf twee uur eerder open zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11