Hongaarse politie helpt bij opsporing gestolen auto's De spuitbus is bezig aan een comeback Veel belangstelling voor Indië-herdenking Binnenland F Van Mierlo onderzoekt risico's van uitwijzing 'Schoon' studentenprotest 'Zet nu die plastic zak maar op je hoofdDit is een goed moment' IDONDERDAC 8 SEPTEMBER 1994 Algemeen Nederland* Persbureau CPO Geassocieerde Pers Dtrmten Brinkman tijdelijk met verlof den haag De gewezen fractieleider van het CDA, Elco Brink man, gaat het voorlopig rustiger aan doen. Het kamerlid is voor onbepaalde tijd met verlof, om na alle commotie weer op krach ten te komen. De fractiesecretaris heeft Brinkman toestemming gegeven 'afstand te nemen en het rust te houden'. Hij is inge deeld in de commissies binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat. Sachsenhausen-monument beklad vught Nog geen dag na de onthulling is het monument ter na gedachtenis aan de Nederlandse slachtoffers van het concentra tiekamp Sachsenhausen met hakenkruizen beklad. De met witte verf geschilderde kruizen werden gistermorgen ontdekt en zijn inmiddels door de gemeente Vught verwijderd. Delftse ingenieur in Spanje vermist delft» De Delftse ingenieur dr.ir. C. Brakman wordt sinds 8 au gustus vermist. Op die dag vertrok hij alleen voor een wandelva kantie in Noord-Spanje. Na aankomst in Oviedo nam hij geld op en sindsdien is niets meer van hem vernomen. Op aanraden van de politie is de TU in Delft, waar Brakman werkt, in samenwer king met Hoogovens een advertentiecampagne begonnen in de lokale Spaanse kranten. GS nemen initiatief tot Waalbrug arnhem Omdat de rijksoverheid het heeft laten afweten, heb ben Gedeputeerde Staten van Gelderland besloten zelf het ini tiatief te nemen voor de bouw van een derde Waalbrug tussen de A73 en de A15 bij Nijmegen. Die is bedoeld om de Waalbrug in de A52 te ontlasten. GS willen een ton beschikbaar stellen om een startnotitie, het begin van een milieu-effect-rapportage (MER), te laten maken. Provinciale Staten moeten in november over het voorstel van GS beslissen. tte Soldaat mag ook bij Allah zweren den haag Moslims in het Nederlandse leger mogen voortaan hun officierseed afleggen in naam van Allah. Defensie is akkoord gegaan met aanpassing van de regels hiervoor. Officieren zwe ren trouw aan de koningin, gehoorzaamheid aan de wet en on derworpenheid aan de krijgsmacht. Meestal gebeurt dit met een eed op God of een belofte. Moslims kunnen nu trouw zweren 'in de naam van Allah, de Erbarmer, de Barmhartige'. Weer brandstichting in Eindhoven eindhoven Een kleine brand in de nacht van dinsdag op woens dag in de Regionale Groenschool in Eindhoven blijkt te zijn aan gestoken. Volgens een woordvoerder van de politie bewijst dat nog eens dat in Eindhoven meerdere brandstichters actief zijn. De politie hield onlangs een 27-jarige zwerver aan, die bekende de afgelopen weken brand te hebben gesticht in twee scholen, een kerkgebouw, een kinderdagverblijf en een caravan. De afge lopen maanden zijn in Eindhoven en omgeving dertien gebou wen door brand verwoest. Aantal VUT'ers voor het eerst stabiel den haag Het aantal mensen met een VUT-uitkering is vorig jaar voor het eerst niet gestegen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal VUT'ers bleef stabiel op 146.000. De vijfjaar daarvoor steeg het aantal mensen met een VUT-uitkering met tenminste 7000 per jaar. Volgens het CBS is de daling vooral te danken aan een daling van het aantal VUT'ers bij de overheid. Die verhoogde in april 1992 de VUT-leeftijd van 60 naar 61 jaar. Surinamer vreest voor zijn leven den haag anp Minister Van Mierlo van buiten landse zaken laat onderzoeken of het verantwoord is om de Su rinaamse asielzoeker H. Aboi- konie terug te sturen na&r Para maribo. Het departement van justitie heeft dat gisteren geant woord op een brief van Groen- Links. Daarin stellen de kamer leden Sipkes' en Varma dat de man in levensgevaar komt als j hij naar zijn land terug moet. De Tweede Kamer wil van minister Sorgdrager weten wat 1 Justitie in het algemeen doet met asielvragers die door poli- tie-inlichtingendiensten zijn verhoord. Aanleiding daarvoor i is de stelling van de Surinaamse mensenrechtenactivist S. Rensch dat gedeserteerde mili tairen van het leger van Bouter- se hun leven niet zeker zijn in Suriname. Aboikonie en tien andere ex- militairen zijn eind jaren '80 Rotterdam schenkt Oosteuropese collega 's VAR-computer rotterdam anp Om de bestrijding van de internationale criminele auto handel te intensiveren heeft de Rotterdamse politie een bruggehoofd gevestigd in Oost-Hongarije. Veel van de in Nederland gestolen auto's worden in het voormalige Oostblok verhandeld. Frankrijk en Zwitserland." De Rotterdamse politie gaat nauwer samenwerken met haar collega's in de provincie waar Sutka Sander werkt, Hajdi Bi- har. Vanuit deze streek verdwij nen veel gestolen auto's over de oostgrens van Hongarije naar achterliggende landen als Roe menië, Albanië, Turkije, Bulga rije, Moldavië en Oekraïne. Het VAR is het resultaat van een publiek-private samenwer king tussen de politie, de Ne derlandse verzekeringswereld, de Bovag en autoleasebedrijven. Ook de Rijksdienst voor het Wegverkeer was nauw betrok ken bij de ontwikkeling ervan. Via het systeem kunnen politie Korpschef R. Hessing overhan digde gisteren een zogeheten VAR-computer aan de Hon gaarse politiechef dr. Sutka San- der. Het Vermiste Auto Register (VAR) is een internationaal toe pasbaar computersysteem waarmee gestolen auto's kun nen worden geregistreerd en opgespoord. Volgens Sutka Sander is 20 procent van de gestolen auto's die in zijn district worden on derschept, uit Nederland af komstig. „Als leverancier van gestolen auto's is Nederland koploper, vergeleken met lan den als Duitsland, België. en verzekeraars gegevens van Belgische en Nederlandse au to's controleren. Met één tele foontje kan een auto als vermist worden geregistreerd. Daarmee wordt een snelle opsporing mo gelijk. Voordien waren twee tot tien dagen gemoeid met de ver werking van een aangifte. Het VAR wordt al enige tijd gebruikt en de bevindingen zijn bemoe digend. „Maandelijk worden zo'n tweehonderd gestolen auto's via deze computer teruggevonden. Doordat het VAR ook in een schootcomputer kan worden gebruikt, waardoor ook particu liere detectivebureaus ermee kunnen werken, zijn inmiddels vijftig gestolen auto's achter haald," zei G. Wesselink na mens de verzekeraars. Vooral de verzekeringsbran che kan baat hebben bij het nieuwe autoregister. Volgens een opgave van de Nederlandse verzekeringsmaatschappijen is in 1993 bijna een half miljard gulden uitgekeerd op grond van claims voor gestolen auto's. „Vorig jaar nog werden in Ne derland zo'n 33.000 auto's ge stolen. In verhouding is dat 1 op de 170 wagens die in Nederland staan geregistreerd. In 1994 zijn tot dusver 25.000 wagens gesto len. Reden dus de komst van het VAR toe te juichen", aldus Hessing. De samenwerking tussen Rot terdam en Hongarije is vorig jaar al aangegaan. Beide landen wisselen over en weer gegevens uit, maar met de schenking van het VAR wordt de samenwer king geïntensiveerd. De Rotter damse politie sprak gisteren de wens uit dat ook andere Eu ropese landen zich bij dit Hon gaars-Nederlandse initiatief aansluiten. ROTTERDAMOngeveer vijftig stu denten hebben gisteren de Cool- singel in het centrum van Rotter dam ruim een uur lang geblok keerd uit protest tegen de aange kondigde bezuinigingen op het hoger onderwijs. Het verkeer kon door de protestactie de Coolsin- gen aan de stadhuiszijde slechts mondjesmaat passeren. De mees te automobilisten reageerden la coniek. Onder toeziend oog van de politie lapten de studenten de ramen van auto's die tot stilstand naar Nederland gevlucht. Som migen van hen wensten niet langer deel te nemen aan moordpartijen die Bouterse zou aanrichten onder afvalligen. An deren namen de wijk uit angst voor represailles, omdat zij wa ren overgelopen naar het jung lecommando van Brunswijk. Justitie heeft alle asielverzoe ken afgewezen omdat Suriname officieel weer een democrati sche rechtsstaat is. Volgens Rensch en Moiwana '86 is dat een wassen neus. Dok een top ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in de Surinaamse hoofdstad heeft ge zegd dat mannen als Aboikonie 'geen zes maanden overleven'. De inlichtingendienst van de Nederlandse politie heeft Aboi konie en een vroegere lijfwacht van Bouterse, M. Nelom, ver hoord over onder meer de co caïnehandel in Suriname. Bei den zijn ondergedoken. Ook de leden van de 7de Septemberdivisie woonden de herdenking bij van de gesneuvelde militairen in het voormalig Nederlands-lndië en Nieuw-Guinea. roermond gpd Naar schatting tienduizend Indië-vetera- nen, nabestaanden en hun familieleden hebben gistermiddag in het Roermondse stadspark Hattem de zevende nationale dodenherdenking bij het nationaal In- dië-monument bijgewoond. Volgens de Stichting Nationaal Indië- Monument 1945-1962 was de belang stelling voor deze jaarlijkse herdenking van meer dan zesduizend omgekomen Nederlandse militairen groter dan ooit tevoren. Minister Voorhoeve van defen sie was een van de eregasten. Generaal buiten dienst G. Huyser pleitte voor de oprichting van een 'graf van de onbekende soldaat' als gemeen schappelijk herdenkingsmonument. Ne derland heeft in totaal zo'n 150.000 oor logsveteranen, die in dertig verschillende organisaties zijn verenigd. Hij pleitte ook voor het onderhouden van een 'gezonde veteranen-cultuur' in Nederland. „Nederland heeft de militairen inder tijd met een grote parlementaire meer derheid naar het voormalig Nederlands- lndië gestuurd. Uit oude enquêtes blijkt dat ook het Nederlandse volk groten deels achter die beslissing stond. Het be leid is naderhand niet haalbaar geble ken. Maar dat mag niet ten koste gaan van de steun en het respect voor de strij- FOTO ANP MARCEL ANTONISSE ders. Wij mogen hen niet beschouwen als de idioten van de geschiedenis. De Nederlandse krijgsmacht heeft de steun van onze maatschappij nodig." Bij het Indië-monument werd ook het borstbeeld van de toenmalige legercom mandant S. H. Spoor onthuld. In het stadspark is tevens een paviljoen in aan bouw dat zijn naam krijgt. Het ministe rie van defensie draagt daar 300.000 gul den aan bij. waren gebracht. Anderen deelden pamfletten uit. Daarin vroegen de Algemene Rotterdamse Studen- tenbond en leden van enkele jon gerenorganisaties, waaronder de FNV-Jongeren, om begrip voor hun actie. Volgens de demon stranten zou de extra besparing een fors kwaliteitsverlies van het hoger onderwijs veroorzaken. Ook komt volgens de studenten de toegankelijkheid ervan onder druk te staan. FOTO ANP PAUL STOLK Dodelijke ruzie oni de kinderen rotterdam anp Een 26-iarige Rotterdammer is gisterochtend overleden na een steekpartij voor de deur van de Raad voor de Kinderbescher ming. Hij was daar om samen met zijn ex-vrouw over de toe wijzing van zijn kinderen te pra ten. Hen 23-jarig familielid van de ex-vrouw stak de man neer. De vrouw had hem meegeno men omdat de echtgenoot haar onlangs in de rug had gestoken toen ze probeerde een van haar kinderen terug te krijgen. De man had het kind tegen de voorlopige beslissing van de rechter in meegenomen. Kinderen mogen postzegel op computer maken den haag anp Niet professionele vormgevers maar schoolkinderen mogen op de computer de Kinderpostze gel 1995 ontwerpen. Als thema is gekozen 'Kind en fantasie'. Alle scholen voor primair on derwijs Gij|vn «•••u wedstrijd pakket. De drie winnende ont werpen verschijnen als postze gel. De jury staat onder voorzit terschap van kinderboeken schrijver Dick Bruna. De wedstrijd is tevens onder deel van het Gomeniusproject. Via dit project van het ministe rie van onderwijs, gemeenten en schoolbesturen zijn 9000 scholen in vier jaar tijd voorzien van een 27.000 computers en softwure, onder andere teken programma's. Onderzoek leert dat inmiddels twee op de drie leraren de computer hij het les geven gebruikt. De postzegel wedstrijd stimuleert onderwij zers en kinderen nog eens extra om creatief met de computer aan de slag te gaan, aldus de initiatiefnemers. Dat zijn de Stichting Kinderpostzegels, de FIT,-het ministerie en Comeni- us. De kosten van de wedstrijd worden geheel gedekt door sponsorbqdrBgeD "1 den haag carine neefjes Suf van de slaapmiddelen, maar zielsgelukkig dat het ein de van zijn leven in zicht was, gaf de doodzieke 73-jarige man zijn vertrouwensarts een zoen. „Na die kus zei ik: 'Zet nu die plastic zak maar op je hoofd. Dit is een goed moment"', ver telt mevrouw H. Meiss, die gis teren door het Haagse ge rechtshof wegens hulp bij zelf doding werd veroordeeld tot. één maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Dat mevrouw Meiss zelf het tijdstip aangaf waarop de pa tiënt de plastic zak over zijn hoofd kon trekken, is haar zwaar aangerekend. Hel hof noemde deze mededeling 'een instructie voor zelfdoding. Dat is actief handelen en strafrech telijk verboden'. De vertrouwensarts werd ver oordeeld wegens onzorgvuldig handelen. Voordat ze tot hulp bij zelfdoding overging, had ze geen andere arts geraadpleegd. Meiss is teleurgesteld en over weegt in cassatie te gaan. „Ik wilde barmhartig zijn. Voor mijn gevoel heb ik wèl zorgvul dig gewerkt". Het was mei 1991. Via de Ne derlandse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie (NWK) werd Meiss ingeschakeld om de 73- jarige man te helpen bij zelfdo ding. Hij leed al jaren aan SLE, een immuunziekte die de af weer tegen infecties aantast, en wilde dood. Zijn huisarts wei gerde ieder advies hierover. Meiss: „Ik heb drie keer ge beld met de behandelend huis arts. Die bevestigde dat de man dood wilde, maar ze weigerde mee te werken. Ze wilde geen dossier van haar patiënt geven, ze wilde geen gesprek met mij onder vier ogen. Ook weigerde ze om een andere arts te bena deren die de patiënt ooit had behandeld". De huisarts had wel monde ling bevestigd dat haar patiënt wilde sterven, maar Meiss, die al vier jaar bij de IWVE werkte en zo'n tien keer euthanasie had toegepast, wist dat ze een rapport nodig had waarin een andere arts hulp bij zelfdoding schriftelijkondersteunt. Dat had ze niet, maar toch was zij ervan overtuigd dat ze zorgvuldig handelde. ..Ik heb nog nooit iemand gezien die z'n dood zo goed had voorbe reid. Hij had z'n huis verkocht, de crematie betaald, afscheids brieven geschreven. Tegen zijn vrouw had hij gezegd: Ik ben klaar met leven, ik ben er ge lukkig mee"'. Meiss heeft de dood van de man nog drie weken kunnen uitstellen. „In die periode heeft hij diverse malen gezegd dat hij zich wilde ophangen. Dat wilde ik per se voorkomen. Ik zei te gen hem: 'Zodra je met die ge dachte speelt, bel me dan op, ook al is het midden in de nacht.' Ik wilde het hem en zijn omgeving niet aandoen dat hij door ophanging een einde aan zijn leven zou maken". Het hof oordeelde dat Meiss zich zou zich hebben laten chanteren en daardoor had ze op een onzorgvuldige manier geholpen bij zelfdoding. De vertrouwensarts bestrijdt dit: ..Arts en patiënt zijn altijd af hankelijk van elkaar. Samen besluiten ze tot de beste me thode om het ondraaglijke leed te verlichten." De maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf zal ertoe leiden dat artsen nog meer onder gronds' hulp bij zelfdoding gaan toepassen, denkt Meiss. .Artsen zijn bang voor straf rechtelijke vervolging. Ik ben nooit bang geweest, dat blijkt nu mijn grootste fout". tilburg anp De populariteit van de spuitbus neemt weer flink toe in Neder land. Na jaren in het verdom hoekje te zijn gezet door milieu- minnende consumenten, zijn de bussen definitief bezig aan een comeback. De vervanging van ozon-aan- tastende chloorfluor-koolwater- stoffen (CFK's) door drijfgassen die het milieu sparen, laat de kassa's weer rinkelen. De pro ducenten zijn dan ook druk in de weer om het gedeukte imago van de bus verder op te poet sen. Een bemoedigend geluid kwam deze week van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Haar jaarrapport meldt dat de ozonlaag zich na 2000 zeer langzaam zal herstellen mits de internationale afspra ken goed worden nageleefd. De cijfers spreken voor zich: de produktie yan spuitbussen in ons land steeg in 1993 specta culair met 26 procent tot bijna 261 miljoen bussen. In 1990 wa ren dat er nog geen 200 miljoen. Vijf jaar eerder, tijdens de 'mil ieuhausse'. beliep de produktie bijna 170 miljoen bussen. Vol gens cijfers van de Nederlandse Aerosol Vereniging (NAV), de spuitbusbranche, vinden vooral huishoudelijke produkten (on der meer reinigingsmiddelen), luchtverfrissers en haarverzor- gers hun weg naar de klanten in een spuitbus. „Toch blijft de spuitbus nog steeds een negatief beeld op roepen", vertelt Ellen Kroese van de NAV. „Als we mensen vragen welk beeld de spuitbus heeft, komen nog steeds ozon laag en milieu-onvriendelijk als antwoorden. Dat is toch niet de waarheid." Uit branchegege- vens blijkt dat meer dan 95 pro cent van de spuitbussen in ons land CFK-vrij zijn. De chloor fluorkoolwaterstoffen worden nog wel op zeer beperkte schaal toegestaan en toegepast in be paalde medische en technische sectoren. Veel producenten schakelden jaren geleden al over op hand pompjes om hun produkt aan de man te brengen. „Dit alter natief van de spuitbus verliest nu toch terrein. Het gebruikers gemak van de spuitbus trekt veel kopers weer over de streep", aldus Kroese Deze laatste constatering is een doorn in het oog van milieu-activisten. Zij vinden dat veel produkten ook best zonder spuitbus kunnen worden ge bruikt. Scheerschuim kan in een bakje, verstuiverties kunnen een toilet ook lekker laten ruiken en insecticiden kunnen in zijn ge heel verdwijnen. Er bestaan tenslotte ook vliegenmeppers. Bovendien betekent de spuitbus als verpakkingsvorm cru afod probleen. Dat vele miljoenen spuitbus sen een aardige afvalberg ver oorzaken, heeft ook de NAV aan het denken gezet. Mede in sa menwerking met de Nederland se overheid proberen de branchevertegenwoordigers ook hier de aerosols in een beter daglicht te plaatsen. Voor veel consumenten is het onduidelijk of een lege spuitbus nu in de vuilniszak mag, of eventueel toch apart moet in de bak voor klein chemisch afval. De spuitbusbranche schakel de het onderzoeksinstituut TNO in om een antwoord te krijgen op deze vraag. De wetenschap pers stelden vast dat de spuit bus in principe gewoon mee mag in de gewone afvalstroom of in een speciale 'blikbak'. Hen door de overheid ingesteld 'KCA-logo' moet op termijn aangeven welke bussen, gezien de inhoud, beter als klein che misch afval (KCA) kunnen wor den behandeld. Zowel het ministerie van VROM als de milieubeweging staat intussen niet erg te sprin gen om het gebruik van de CFK-vervangers: HCFK's of HFK's. Beide vinden dat ook de ze verbindingen uiteindelijk uit de bus moeten verdwijnen. De toepassing van beide stoffen vindt overigens in ons land op beperkte schaal plaats. Neder land heeft vorige week nog tij dens een VN-bijeenkomst in Genéve als een van de eerste landen om een verbod van HFK's gevraagd. Hoewel de branche pogingen in het werk heeft gesteld de om streden alternatieven uit te ban nen, blijft het probleem voorals nog bestaan. „Bij voorbeeld in de bouw is het gebruik van drijfgassen in bepaalde toepas singen brandgevaarlijk. Daarom zijn de directe CFK-vervangers hier voorlopig de beste oplos sing", aldus de NAV. „Maar we werken aan alternatieven." De Nederlandse spuitbus branche loopt in Europees ver band voorop als het gaat om milieumaatregelen. Het gebruik van CFK's is met ingang van 1 januari 1995 binnen de Europe se Unie verboden. Alleen in zeer specifieke gevallen mogen de stoffen worden toegepast. Vol gens Willem-Jan Goossen van Greenpeace Nederland dreigen vooral Frankrijk en Groot-Brit- tannië op grote schaal van deze ontsnappingclausule gebruik te maken. „Er liggen aanvragen in Brus sel voor de toepassing van ruim 16.000 ton CFK in spuitbussen. Ook het gebruik van HCFK's blijft in grote mate in Europa bestaan. Deze zogenaamde 'zachte CFK's' tasten evenzeer de ozonlaag aan. Internationale afspraken staan het gebruik van de meeste alternatieven nog tot na 2000 toe. 1 let is een weinig verkwikkende ontwikkeling", al dus Goossen. De Greenpeace-medewerker benadrukt overigens dat de milieubeweging zich altijd ge nuanceerd over spuitbussen heeft uitgelaten. „Wij hebben ze nooit genoemd als de belang rijkste oor/aken van de aantas ting van de ozonlaag. Boven dien erkennen we dat de Neder landse spuitbusbranche de po sitieve koploper is in Europa. Maar wie hoog van de toren blaast moet zien nu ook op an dere vlakken laten gelden. De NAV zou haar Europese zuster organisaties kunnen aanspre ken op het gebruik van de CFK's. Bovendien zou de bran che werk kunnen maken van de zo veel besproken produktver- antwoordelijkheid. Dat betekent dat de spuitbusproducenten hun produkten in de afvalfase zelf terugnemen en verwerken. Daar zie ik nog wel een schone milieutaak voor de spuitbussec-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5