>9 'Uitstel Betuwelijn is geen afstel' 'Alleen om een meter stof om m'n hoofd' Binnenland ^Energieheffing kan op z'n vroegst pas eind '96 ingaan Surinaamse maffiosi zitten in Nederlandse politie Lastenverlichting door Oort ging weinig naar lage inkomens DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Politie Arnhem pakt pyromaan arnhem» De politie verdenkt een 21 -jarige Arnhemmer die zij zondag op heterdaad betrapte bij het in brand steken van zijn schuur, ook van het stichten van verschillende branden in het centrum. Het gaat daarbij om de brand in een modezaak, een aantal containerbranden en pogingen tot brandstichting in wo- ningen. Omdat de gebeurtenissen onrust veroorzaakten onder I met name de winkeliers in het Arnhemse centrum, richtte de politie begin augustus een speciaal team op. Nederlander gepakt voor drugsmokkel bangkok De Thaise politie heeft een Nederlandse man opge pakt die wordt verdacht van drugsmokkel. Volgens de politie in de hoofdstad Bangkok werd de Nederlander aangehouden in de badplaats Pattaya toen hij probeerde dertig kilo hasj het land uit te smokkelen. Zes jaar voor moord op vriendin Maastricht» De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren een 48-ja- rige Kerkradenaar veroordeeld tot zes jaar cel voor de moord op zijn vriendin. Toen na dertien jaar een einde aan hun relatie dreigde te komen omdat de vrouw in Duitsland een nieuwe vriend had gevonden, steeg de spanning tussen de twee. Op 16 mei ontstond de fatale ruzie. De man trachtte haar te wurgen. Toen ze bewusteloos op de grond lag, haalde hij een broodmes uit de keuken en stak haar ettelijke keren in buik en hartstreek. De man stond al jaren bekend als de schrik van de buurt. Vele getuigen brachten naar voren dat hij de vrouw geregeld mishan delde. Acht procent HBO'ers zoekt werk den haag Acht procent van de afgestudeerden van het hoger beroepsonderwijs heeft na anderhalf jaar nog geen werk. Iets meer dan 70 procent werkt en 22 procent is verder gaan leren, aldus de HBO-monitor, een jaarlijks enquête. Vergeleken met het vorige onderzoek wijken de percentages nauwelijks af. Ook toen meldde 8 procent nog op zoek te zijn naar een baan. Het totale werkloosheidspercentage onder HBO'ers is volgens de on derzoekers in 1993 licht gestegen, van ruim 11 procent naar 12 procent. De onderzoekers noemen het opvallend dat allochto nen na de HBO-opleiding vaker (en langer) werkloos blijken te zijn. Hasjfeest in de kiem gesmoord lemmer Wat een groot hennepoogst-feest van de Nederlandse Cannabis Consumenten Bond (NCCB) in Lemmer moest wor den, is door toedoen van burgemeester Bosnia in de kiem ge smoord. De bond had voor zaterdag een zaal besproken in het dorpshuis, maar de beheerder is op zijn afspraak teruggekomen. Burgemeester Bosma is tegen het feest omdat er marihuana ge bruikt en verhandeld zal worden. Dat heeft hij de beheerder dui delijk gemaakt en die vindt nu dat hij vals is voorgelicht door de NCCB. Het NCCB is vastbesloten met het hennepoogst-feest door te gaan. Zo nodig gaan de leden het op straat vieren. Kunstbeen verraadt vernieler tegelen Een trap met zijn kunstbeen door een ruit heeft de da der verraden. Een inwoner uit Tegelen kreeg hpoglopende ruzie met een plaatsgenoot. Bij de ruzie trapte de man de ruit van de voordeur van zijn tegenstander in. De politie zei gisteren dat de schop zo krachtig was dat het kunstbeen door de ruit vloog. De vernieler sloeg daarna hinkend op de vlucht. Met het been in de hand was het daarna een koud kunstje om de dader op te spo ren. Op het politiebureau kreeg de man een proces-verbaal voor vernieling. Ambtenaren in geheime notities formatie: den haag gpd -De door het kabinet-Kok ge wenste energieheffing kan niet met ingang van 1996 ingevoerd worden. Dat wordt op zijn vroegst aan het eind van dat jaar. Bovendien zal de heffing niet alleen voor particulieren, maar ook voor kleine bedrijven moeten gelden. Dat blijkt uit tot nu toe gehei me ambtelijke notities die bij de formatie van het kabinet-Kok een rol hebben gespeeld. In het regeerakkoord staat dat er met ingang van 1996 een nationale energieheffing komt als daar voor die tijd niet in EU-verband toe besloten is. De energiehef fing is de enige milieumaatregel van betekenis in het akkoord. Uit de stukken blijkt dat pas begin volgend jaar zal worden begonnen met het opstellen van een wetsvoorstel energieheffing. Dat duurt ongeveer vier maan den. Voordat de heffing er dan is (advisering, parlementaire behandeling) duurt het nog an derhalf jaar. Op basis van deze planning kan de heffing er niet voor oktober 1996 zijn. Hier kunt u altijd op rekenen. J°Oo Hierop maar tijdelijk. A Hart S'ibbrig Greeve B\. importeur van Mitsubishi, beslaat 70 jaar. En om dal te vieren maken h ij. als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om Daar kunt u in ieder geval of» rekenen. 7° Mensenrechtenactivist Rensch waarschuwt Kanier tijdens informeel overleg rotterdam jolande van der graaf Een Nederlandse politieagent die enkele maanden geleden de opdracht kreeg om in Surinaamse misdaadkringen te infil treren en een partij cocaïne aan te ko pen, is door zijn collega's in Nederland verraden en ternauwernood aan de dood ontsnapt. Dat zegt de Surinaamse men senrechtenactivist Rensch, die gisteren de Tweede Kamer over de situatie in Su riname informeel heeft geïnformeerd. Het incident bewijst volgens hem dat Surinaamse criminelen zijn geïnfiltreerd tot in de meest geheime politiediensten. „De politieagent,zegt Rensch. „ope reerde undercover en had de deal bijna beklonken toen hij werd gepakt door de drugsbaronnen. Voor ze hem op ver schrikkelijke wijze afgetuigden, werd de man gezegd dat hij door zijn eigen colle ga's in Nederland was verlinkt. Bouterse had gelijk met zijn bewering dat hij ook in Nederland sterk staat. Zijn mannen zitten overal." De afgelopen jaren circuleerden steeds geruchten over infiltratie door Suri naamse misdadigers in Nederland. In fe bruari vorig jaar werd een Amsterdamse politieman van Surinaamse afkomst ont slagen op grond van een rapport van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) dat repte over nauwe banden met Bou terse. Verder bleek onlangs dat belangrij ke informatie van het Nederlands justi tieel opsporingsteam CoPa. belast met onderzoek naar de drugsconnectie tus sen Suriname, Colombia en Nederland, is uitgelekt. Surinamer Asgarali. een in Nederland wonende voormalig lijfwacht van Bouterse. dook onlangs onder na ernstige bedreigingen. Asgarali is een van de kroongetuigen in het politieon derzoek naar het zogenoemde Surikartel en kreeg kort na zijn verhoor een ver blijfsvergunning en een Nederlands pas poort. Justitie zou zijn veiligheid hebben gegarandeerd, maar Asgarali gelooft niet langer in die garanties. Ook onder de twaalf Surinaamse ex- militairen die naar ons land uitweken omdat zij niet wilden deelnemen aan de moordpartijen van Bouterse of represail les vrezen vanwege hun verleden bij het Junglecommando, bevinden zich infor manten van justitie en het CoPa-team. Om onduidelijke redenen heeft justitie hun asielverzoeken echter steeds afge wezen. Rensch vindt het onverantwoord dat Suriname in Nederlandse ogen een veilig en democratisch land is waarnaar ieder een kan worden uitgezet. Ook het uitblij ven van ondertekening van het rechts hulpverdrag met Nederland kwam aan de orde. Naar de motivatie van de Suri naamse president Venetiaan kan Rensch alleen gissen. „Ondertekenen betekent dat maffiosi in Suriname met de Neder landse nationaliteit kunnen worden uil- geleverd aan Nederland. De Surinaamse rechtsstaat is nog van onvoldoende kwa liteit om dat aan te kunnen. Die maffiosi zitten op hoge plaatsen of zijn in staat een complete anarchie te creëren." Jorritsma stelt Rotterdam gerust bij opening Rail Service Centrum De heffing zal niet alleen gaan gelden voor gezinnen maar ook voor kleine bedrijven. Pas als jaarlijks meer dan 100.000 kilo wattuur stroom en 1 miljoen kubieke meter gas wordt ver bruikt, geldt de heffing niet. De eerste 800 kilowattuur stroom en 800 kubieke meter gas zijn vrijgesteld van de heffing. Eerder werd al bekend dat de heffing 11 cent wordt voor gas en 4 cent voor elektriciteit. De opbrengst wordt per jaar ge schat op 2,7 miljard gulden.'Het kabinet wil dat geld door via lastenverlichting teruggeven aan burgers en bedrijven. De ambtenaren stellen voor het laagste belastingtarief voor burgers te verlagen. Het verho gen van de belastingaftrek we gens arbeidskosten (arbeidskos tenforfait) kan ook. Dat is mo gelijk nog beter voor de werkge legenheid. Bedrijven kunnen geholpen worden door de toe slag te verlagen die zij nu moe ten betalen op het brutoloon van werknemers (overhevelingstoeslag) of de so ciale premies. Uitstel van de beslissing over de Betuwelijn met een half jaar betekent echt geen afstel. Dat benadrukte de nieuwe minister van verkeer en waterstaat Jorri tsma gisteren bij de ope ning van het Rail Service Centrum van NS Cargo in Rotterdam. Dat zij van me ning is dat de spoorlijn er uiteindelijk toch zal ko men, bleek wel uit haar toezegging dat de Rotter damse haven in ieder geval zal kunnen beschikken over een goede spoorver binding met Duitsland. rotterdam gpd-anp Het paarse kabinet heeft de be slissing over de Betuwelijn een half jaar opgeschort. Een com missie van 'wijze mensen', van wie overigens de namen nog niet bekend zijn, gaat binnen kort alle voor- en tegens nog eens tegen het licht houden en serieuze alternatieven en vari anten op een rijtje zetten. Jorritsma beklemtoonde dat een alternatief niet duurder mag uitvallen dan de 7,3 miljard die nu voor de Betuwelijn is uit getrokken. „Ik zou mij dood schamen als ik naar het park- ment zou moeten voor meer geld". De minister reageerde daar mee op de bijtende kritiek van Rotterdams burgemeester Pe per en NS-topman Den Besten. Volgens Peper is het vertrouwen in de haven van Rotterdam in het geding gekomen door het uitstel. Hij wreef de minister nog eens onder de neus dat de Rotterdamse haven al met al 300.000 mensen werk biedt. De Jorritsma zorgde gisteren voor enig vuurwerk door bij de opening van het RSC een oud kanon af te schieten. Met haar vingers in haar oren wachtte ze vervolgens gespannen de knal af. foto s anp tegenstanders van de Betuwe lijn lieten gisteren weten dat ze zo snel mogelijk overleg met de nieuwe minister willen over al ternatieven. Jorritsma nam de gelegenheid te baat om haar voorgangster Maij nog even haar halsstarrig heid voor te houden. Jorritsma stelde dat er bij de besluitvor ming over de Betuwelijn door het vorige kabinet veel fout is gegaan. Daardoor staan diverse partijen, ook de voorstanders, nu veel te veel 'met de hakken in het zand'. „Meer openheid, een betere dialoog met de sa menleving en een betere sa menwerking met het maat schappelijk middenveld", zo beloofde Jorritsma gisteren. Nog beperkt kaarten beschikbaar voor zo 11. di 13, WO 14, do 15 september! Tl* PHANTOM ofihe OPERA PHANTOM PHONE 06 - 300 100 De Kam en Sturm bestrijden conclusies ministerie deventer» anp den haag gpd VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Invoer en export blijven stijgen Ongeveer driekwart van de export ging naar ander EU-lan- den, terwijl ongeveer zestig pro cent van de import uit EU-lid- staten kwam. Vooral de handel met de EU-kandidaatleden Zweden, Noorwegen en Finland groeide sterk, vooral met Zwe den. De import uit Zweden liep met 24 procent op, de export met 23 procent. De Nederlandse uitvoer blijft ste^k stijgen. In de eerste vijf maanden van 1994 werd voor 112,8 miljard gulden geëxpor teerd, tien procent meer dan vorig jaar. De invoer nam met 8 procent toe tot 103,4 miljard gulden, zodat er een handels overschot was van 9,4 miljard. Van de 4,2 miljard gulden aan lastenverlichting die vanaf 1 ja nuari 1990 met de belasting operatie-Oort over het volk werd verdeeld, is 63 procent te recht gekomen in de tweede schijf van de inkomstenbelas ting. Slechts 20 procent kwam terecht in de eerste inkomens schijf (thans tot circa 45.000 gulden), waar de mensen met de laagste inkomens in vallen. Tot die slotsom komen de Groningse onderzoekers De Kam en Sturm in een onder zoek op basis van gegevens van het inkomenspanelonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De uitkomst staat haaks op een recente eva luatie van het ministerie van fl nanciën. Daarin viel te lezen dat bijna de helft (49 procent) van de lastenverlichting, die Finan ciën overigens op 4,8 miljard gulden raamt, 'neersloeg' in de eerste helastingschijf. De Kam constateert ook een groter voordeel dan het minis terie voor de inkomens uit de derde en hoogste schijf, mensen die 60 procent belasting moeten betalen. De Kam. oud Kamerlid voor de PvdA en spraakmakend fiscalist, komt uit op 16 procent, tweemaal zoveel als het minis terie. )p basis van deze uitkomst bepleit De Kam nader onder zoek. „De vraag aan wie de las- Turks gezin in rep en roer over besluit Heemskerks Baandert-college Westerlaken ziet weinig in centraal akkoord den haag gpd-anp De vakcentrale CNV voelt wei nig voor een centraal akkoord met het kabinet en werkgevers. De christelijke centrale ziet geen heil in afspraken over het scheppen van banen 'met lo.ooo of loo.ooo arbeidsplaat sen tegelijk'. Daarmee zette CNV voorzit ter Westerlaken vanochtend de loon voor het komende overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbonden. In Westerlakens toespraak klonk de teleurstel ling over de uitvoering van het vorige centraal akkoord duidc lijk door. In november 1993 werden, onder dreiging van een loonstop door de toenmalige minister De Vries, afspraken ge maakt over loonmatiging, her verdeling en scheppen van werk. Herverdeling van werk is er echter niet gekomen. Het christelijk vakverbond is uitsluitend bereid tot 'open' overleg met het kabinet, waarin bovendien de eigen doelstellin gen de hoofdmoot van de agen da vormen. Het christelijke vak verbond presenteerde eind au gustus al zijn ontwerpnota ar beidsvoorwaarden. 1 )aarin werd ook al voorzien dat de loonsver hoging volgend jaar niet boven de inflatie (2.25 tot 2.5 procent) uitkomt. Verder wil het CNV zijn onderhandelaars de vrije hand geven. Zij moeten per be drijf of bedrijfstak zien wat de ruimte is om de arbeidsvoor waarden te verbeteren en de werkgelegenheid te bevorderen. De CNV-voorzitter bekriti seerde nog eens zijn collega Ste kelenburg van de FNV, die waarschuwt voor looneisen, wanneer het kabinet verzuimt zich voldoende in te spannen voor meer werk. „We moeten dat vooral met werkgevers rege Ion. En niet meteen jammeren om hulp uit Den I laag." Overigens wordt de weerzin van het NV tegen een centraal akkoord gedeeld door de FNV. Ook daar vindt men de inspan ningen van kabinet en werkgc vers voor de werkgelegenheid niet erg indrukwekkend. „Wij willen wêl afspraken maken met het kabinet over herverdeling van werk. Als de werkgevers daaraan geen behoefte hebben, dan blijven ze maar weg", luidt het laconieke commentaar. 'Vermiste' man lag begraven op eigen erf aalten anp tenverlichting van 4 tot 5 mil jard uiteindelijk is toegevallen, is belangrijk genoeg om een grondig aanvullend onderzoek te rechtvaardigen", aldus de au teurs. Dat zou het ministerie van financiën dan moeten doen omdat die het rei in die privacy van mensen te schcn- den Als de «Oortse lastenverlich ting inderdaad voornamelijk aan de middelste belastingschijf is toegevallen, staat dat op ge spannen voet met de alom bele den wens vooral laag betaalde arbeid goedkoper te maken. Het percentage van 16 procent voor de topinkomens is ook veel ho ger dan de bedoeling was. heemskerk» ab winkel 'Schoolleiding en medewerkers vinden het belangrijk dat alle leerlingen ruimte krijgen om zichzelf te zijn en elkaar res pecteren en accepteren.' De informatie brochure van het Baandert College voor het huidige jaar is duidelijk en vervolgt met begrippen als 'respect' en 'ontwikkeling'. Toch werd een 13-jarig Heemskerks meisje gisterochtend op haar eerste MAVO-3 schooldag uitgeslo ten van lesseri, omdat zij een hoofddoek draagt. Het Baandert College in Heemskerk opende gisteren voor net eerst de deur voor zo'n 900 leerlingen. De school biedt voortgezet onderwijs aan kinderen op verschillende niveaus. Net als overal in de IJmond heeft de school veel te maken met kinderen van andere nationaliteiten. Op het college zijn er naast de Neder landse momenteel acht te vinden. Het dragen van een hoofddoek kwam niet eerder voor op de school. Dat is wel het geval op een openbare scholenge meenschap in de gemeente. In het geval van de 13-jarige Heemskerkse kwam haar wens als een verrassing, omdat ze in haar eerste twee jaren op school geen hoofddoek droeg. De reden is naar haar eigen zeggen dat ze in de vakantie een godsdienstige scholing volgde in een in ternaat. Voorlopig is haar uitsluiting niet defi nitief. Directeur Straatman: „Maar we willen wel eerst goed weten waar het toe kan leiden. Hoewel onze school veel er varing heeft met kinderen met een al lochtone achtergrond is het verzoek om permanent een hoofddoek te mogen dragen nooit voorgekomen. We willen weten wat de gevolgen voor de leerlinge in kwestie kunnen zijn. maar ook voor de mede-leerlingen en het personeel. Het gaat om het eenvoudige feit dat ie mand zich ineens heel anders gedraagt. Het is gevoelig voor alle betrokkenen, dus moeten we goed weten wat we moe ten doen. In ieders belang, niet in de laatste plaats van hel kind zelf" Voorzitter Weder staat achter de han delwijze van directeur Straatman. „Ons reglement staat niet toe dat leerlingen in de klas een jas dragen of een pet. Nu gaat het om een hoofddoek. Hoe ga je daar mee om? Dat is nieuw voor ons". Bestuur en directeur vinden het logisch dat de leerlinge wordt geweerd zolang het incident niet besproken is. Het gezin van het Turkse meisje is in rep en roer door de kwestie. De scholiere zelf is furieus: „Ik wil vanuit mijn over luiging een hoofddoek dragen. Maar op schooi zeggen ze dat de omgeving daar niet geschikt voor is. Andere leerlingen zouden me erdoor kunnen uitlachen. Maar ik zie niet in waarom. Bovendien zou dat mijn probleem zijn en ik ben mans genoeg om me te verweren. Het is toch gewoon gek? Alleen omdat ik een meter stof om mijn hoofd heb." Haar ouders weten van geen afspraak met de directie over de tijdelijke verwijdering. Volgens hen is enkel meegedeeld dat er maandag een beslissing volgt. Ze voelen zich vernederd en gekrenkt. Het Nederlands Gentrum voor Buiten landers is geschokt. Volgens woordvoer der Oukbih is het in Nederland nooit ge beurd dat een leerlinge blijvend is ver wijderd om het dragen van een hoofd doek: „Maar er is veel dat niet aan de op pervlakte komt. Ouders die onder druk besluiten naar een andere school om te zien. Het blijft in die gevallen een indivi dueel probleem. Vaak is het al gebeurd als je het hoort. Maar als wij er van we ten nemen we er altijd stelling tegen en dat zullen we nu ook doen." De Achterhoekse politie is be gunnen met een nader onder zoek naar de begrafenis van een 56 jarige inwoner van Aalten. Gisteren werd het lichaam van de man, die sinds april 1993 als vermist te boek stond, op zijn eigen erf opgegraven. Hij is een natuurlijke dood gestorven. Het gezin van de man gaf hem in april '93 als vermist op bij de politie. De zaak deed veel stof opwaaien in de Achterhoek. Op basis van verschillende aan wijzingen werd de zaak kortge leden heropend. De politie had toen al het sterke vermoeden dat de vermiste op zijn eigen erf begraven was. iislcren werd de familie de hele dag verhoord Uiteindelijk wees zij de plaats aan waar de man begraven lag. De familie is niet aangehouden. De politie gaat er voorlopig vanuit dat het de wens van de 56-jarige zelf was om op zijn ei gen grond begraven te worden. Aangezien dit echter bij wel ver boden is, kwam het gisteren lot het vooronderzoek. De familie wordt in elk geval valse aangifte aangerekend. 'Dioxine in melk van moeder is niet schadelijk' den haag gpd Er is geen enkele reden af te zien van borstvoeding. Alleen in de eerste zeven maanden is eni ge invloed van dioxine in moe dermelk merkbaar. Tot deze conclusie komt een groep Ne derlandseonderzookers. Borstvoeding geven staat al enige jaren ter discussie omdat er schadelijke stoffen als dioxine en PGB's in zitten. Onderzoe kers van de universiteiten In Rotterdam. Groningen, Wage ningen en TNO hebben gecon stateerd dat de tweehonderd onderzochte baby's die met de borst waren gevoed, wat minder spierspanning vertoonden dan tweehonderd kinderen die fles voeding kregen. Het verschil In ontwikkeling is zeer gering en na achttien maanden niet meer aantoonbaar. Voorzover ze dat nu kunnen beoordelen, achten de onderzoekers de voordelen van borstvoeding groter dan de nadelen, zelfs voor vrouwen bij wie relatief veel PCB en dioxine werd aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3