.Besturenfusie scholen /Ukemade is haalbaar Rijn Veenstreek h resentatie veenweidekaas: Droom wordt werkelijkheid' Jongens stelen zonnebrillen Fusie geen redding voor De Regenboog Hier tegen kun je je niet beschermen Eerste Oudajer die honderd NDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 tij zonder produkt van tien boerderijen lond straatsma het aanbieden van een veidekaas aan de burge ter Van der Wel van War- md werd gistermiddag op irderij 'De Eenzaamheid' van familie Van Schie de veen- fidekaas aan het publiek ge- esenteerd. Deze kaas is een euw produkt uit het Westelijk ^ngebicd van de provincies lid-Holland en Utrecht en is paf vandaag in de winkels te lop. m dia-presentatie over enweidegebied en de kaas hield Cees van Ga- korte toespraak over de istandkoming van het pro- jkt. „Een groot probleem was n aan het idee, aan de droom, inden en voeten te geven." tes van Galen is voorzitter van 1 Stichting Streekeigen Pro-. Ictie in het Westelijk Veenwei- gebied die drie jaar geleden het initiatief nam voor het ont wikkelen van de kaas. „Nu is dan eindelijk die droom werke lijkheid geworden." Coöperatie De schrijver en columnist Koos van Zomeren leverde een bij drage met het voorlezen van verhaaltjes over het veenweide- gebied in het Groene Hart. Met het onthullen van het logo van de veenweidekaas werd de pre sentatie afgesloten. Veenweidekaas is zo bijzon der omdat het produkt alleen wordt gemaakt op tien veehou derijbedrijven, waaronder be drijven in Warmond en Zoeter- woude, die met het maken van de kaas ook het behoud van streekeigen natuur- en land schapswaarden nastreven. De bedrijven hebben zich verenigd in de Coöperatie van Veenwei- dekaasproducenten en willen hun produkt zonder tussen komst van derden aan kaashan delaren verkopen. Hiervoor hebben de veehouders dan ook een speciale training gehad. De veehouders die de kaas leve ren hebben ieder een bedrijfs plan opgezet waarin eisen wor den gesteld aan de bedrijfsvoe ring. Deze bedrijfsvoering is ge richt op het beheer van natuur en landschap. Dit betekent dat de boeren de weidevogels be schermen, de groei van weide- bloemen stimuleren en ook oog hebben voor het karakteristieke landschap van het gebied. Door al deze voorwaarden wordt de kaas voor de consument wel duurder maar volgens Jos van Egmond, de voorzitter van het bestuur van de coöperatie, is er toch een markt voor de veen weidekaas. „Je kunt het produkt vergelijken met een scharrelei tegenover het ei uit de legbatte rij." Suikerpatientjes adopteren aapje Kinderen met diabetes mellitus. die in het Rijnland Ziekenhuis worden behandeld, gaan een wolaapje adopteren. De sytnbo lische overdracht van deze drie jaar oude aap Quincy heeft op 14 september plaats in het Eli sabetnziekenhuis in Leiderdorp. Meer dan 20 kinderen doen mee aan dit adoptieproject, dat een initiatief van de Diabetes Jeugd lub Nedeiland iv i iet geld dat ze bijeen brengen komt ten goede aan natuurbescher mingsprojecten in het Bra/.i- liaanse Amazonegebied, waar wolapen in het wild leven. Quincy is gclxircn op !l janu.i ri 1091 in het dierenpark Apen heul in Apeldoorn. Haar moe der Yoko, was in 1972 de eerste wolaap die in Apenheul werd geboren. De kinderen hebben voor wolapen gekozen omdat deze dieren, net als de kinde ren. verschijnselen van suiker ziekte vertonen, als er niet op de voeding wordt gelet. De kin deren krijgen iedere drie maan den een kort verslag van de bij zonderheden van Quincy. cholen nemen deze maand principe-besluit ■kemade/hoogmade !et is wettelijk mogelijk dat alle scholen -openbaar, pro- jstants-christelijk en rooms katholiek- in Alkemade en loogmade onder één bestuur komen te vallen, met be- pud van de eigen identiteit. Die conclusie trekt het Edu- Brn, een aftakking van het Algemeen Pedagogisch Stu- iecentrum, dat in opdracht van de scholen een onder- Dek naar de haalbaarheid van de bestuursfusie heeft ge- pan. de praktijk niets als de rechts vorm wordt veranderd. „Het is voor ons slechts een manier om te kunnen deelnemen aan de besturenfusie." Alkemade is een van de eerste gemeenten in Nederland waar alle basisscholen - zowel protes tants-christelijk (2) als rooms- katholiek (7) en openbaar (1) - mogelijk onder één overkoepe lend bestuur komen. In maart schakelden de scholen het bu reau Edukern als extem des kundige in om de haalbaarheid moest onderzoeken. Volgens dit en voorwaarde is wel dat de penbare school De Elcerlyc lorden omgezet in een 'alge- leen bijzondere school met oenbare kenmerken' omdat de et het niet toestaat dat het be- uur van een openbare school iseert met besturen van in het ijzonder onderwijs. Nu vormt e gemeente Alkemade het be- [uur van de Elcerlyc. Volgens èmeentesecretaris I. van Elk jerken ouders en leerlingen in ir Autokraken in Benthuizen n- benthuizen» Autokrakers hebben in de nacht van dinsdag op ;h woensdag toegeslagen in Benthuizen. Aan de Croesinck en de Margrietstraat werden vier auto's opengebroken. Gestolen wer- iden waardepapieren, een cd-speler en een autotelefoon. ilt Twee gewonden bij aanrijding ibenthuizen Bij een ongeluk op de Hoogeveenseweg in Benthui zen zijn gistermiddag een 32-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn en haar vijfjarige zoontje gewond geraakt. Zij werden met onbekend letsel overgebracht naar een ziekenhuis in Zoeter- f meer. De vrouw kwam door nog onbekende oorzaak met haar auto op de verkeerde weghelft tereebt en daarna in de berm. Zij botste vervolgens op een boom en een lichtmast. Daarna kwam ,de auto tot stilstand in ondiepe sloot. Kantoren doelwit van inbrekers alphen aan den run Dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in twee kantoren in Alphen. In de Stevin- tstraat werd 350 gulden gestolen. Bij de stichting Opvang Vluch telingen in de Prinses Marijkestraat bedroeg de buit een compu ter met toebehoren en een telefoon. In beide gevallen werd een raam opengebroken. Bodegraver gewond in Alphen alphen aan den run» Een 69-jarige inwoner van Bodegraven is gisteravond bij een botsing op de Conradstraat gewond geraakt. Het slachtoffer werd met een hoofdwond opgenomen in het Groene Hartziekenhuis in Gouda. De man kwam met zijn auto in botsing met een tegenligger, die werd bestuurd door een 53- jarige Alphenaar. De man uit Alphen botste door nog onbekende oorzaak tegen de trottoirband en kwam vervolgens op de ver keerde weghelft terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De Conradstraat is anderhalf uur lang afgesloten geweest. Brandje bij dakpannenfabriek alphen aan den run De brandweer heeft gisteravond rond elf uur een brandje geblust bij dakpannenfabriek Van Oordt aan de Churchilllaan in Alphen. Het brandje werd ontdekt door de be- I veiligingsdienst van het bedrijf. In de middaguren waren lassers aan het werk geweest in een van de loods. Vermoedelijk zijn daarbij gleiende metaaldelen tussen de dakbedekking terecht I gekomen en gaan smeulen e schade bleef beperkt. t brand geraakt. De «bureau kan de Stichting Samen werkende Basisscholen Alkema de Plus op 1 augustus 1995 een feit zijn. Ieder schoolbestuur moet wel voor 1 oktober aan staande een intentiebesluit ne men waarna hel uiteindelijke besluit om al dan niet te fuseren in maart '95 moet worden ge- In zijn rapport noemt Edu kern diverse voordelen voor een fusie van de in totaal negen be sturen. Zo kan de deskundig heid worden gebundeld. Dat wordt des te belangrijker omdat steeds meer taken door de over heid worden doorgeschoven naar de schoolbesturen. Finan ciële risico's kunnen worden ge spreid. Er zijn meer mogelijkhe den om de werkgelegenheid te garanderen en er zijn meer fi nanciële mogelijkheden door bijvoorbeeld gezamenlijke in koop en onderhóud en het ge zamenlijk inhuren van externe deskundigen. Hierdoor zijn er weer meer mogelijkheden om samen de huisvesting betaal baar te houden en lokaties in stand te kunnen houden. Het bestuur zou volgens Edu kern drie leden moeten tellen: uit iedere richting iemand (pro testants-christelijk. rooms-ka- tholiek en openbaar) en twee ongebonden deskundigen. Maar eerst zou moeten worden gestart met een overgangsbe- stuur. een afgevaardigde uit ie der bestaand bestuur. Om de afstand tussen school en be stuur niet te groot te maken, is het overigens de bedoeling dat iedere school een eigen be- heeft. Elke be- bestuurt een school met betrekking tot iden titeitsgevoelige en onderwijs kundige zaken. oorschoten naar achteren werd gestuurd, hebben twee jongens kans ge- ërwijl de opticien van een win- zien twee zonnebrillen te stelen, el aan de Schoolstraat in Voor- Toen de opticien terug in de thoten gistermiddag rond winkel kwam, was het tweetal wart voor twee met een smoes verdwenen. woubrugge» Tientallen kinderen togen gistermiddag naar de hob byclub Woutje Brugge voor het Jeugdland, de eerste middag van hei nieuwe seizoen. Pannenkoeken bakken en bloemstukjes maken wa nde belangrijkste activiteiten. In het n dag vanaf half twee een knutseluurtje v< jaar. foto HENK 6CJUWMAN Auto-inbraken in Voorschoten voorschoten» alkemade marieta k Het bestuurlijk samengaan van alle scholen van Alkema de en Hoogmade leidt 'in principe niet' tot de redding van De Regenboog in Nieuwe Wetering. Volgens voorzitter F. Klein van het bestuur van de met opheffing bedreigde Regenboog gaat het hier niet om een scholenfusie. „Het zou het behoud van de school betekenen als behalve de be sturen ook de scholen zouden fuseren. Gekozen is voor de op één na meest vergaande stap: een besturenfusie." Toch zouden de levenskan sen zijn vergroot, zo meent Klein, als de besturenfusie vier jaar eerder was verwe zenlijkt. Klein: „In dat geval hadden we nu een bestuur op afstand gehad, een bestuur dat naar het totale onderwijs aanbod in de hele gemeente kijkt en geen directe binding heeft met een bepaalde school. Ik kan mij voorstellen dat zo'n bestuur zoveel voor delen ziet voor het behoud van de Regenboog, dat ze op lossingen zou zoeken voor het behoud ervan. Deze school is immers de enige in Nieuwe Wetering. We zitten in een ge bouw met lage onderhouds kosten. En ook de leerlingen- prognoses voor de toekomst zijn gunstig. Nu hebben we een club van elf bestuurders. We praten heel gezellig met elkaar, zolang we maar van eikaars school afblijven. Nie mand is objectief." Oplossingen zouden hij voorbeeld volgens Klein kun nen zijn dat de Regenboog fu seert met de Wegwijzer, waar bij de Regenboog behouden blijft en de Wegwijzer dicht moet of dat gebruik wordt ge maakt van de 'tien-zesde-re- geling'. Dit is een regeling waarbij twee scholen met el kaar fuseren, waardoor het gemiddelde leerlingenaantal per school omhoog gaat, zo dat er een kleinere school in de gemeente mag blijven be staan. Een bestuur op afstand zou dergelijke besluiten mak kelijker kunnen nemen, aldus Klein. Overigens praten alle schoolbesturen van Alkemade vanavond over het behoud van De Regenboog. Ontzetting na overval op benzinepomp zwammerdam ruud si de Bij de benzinepomp Steekterweg is de overval van dinsdagavond het gesprek van de dag. „la, ze zijn nou druk be zig met de videobanden en zo. I let zal nog wel even duren", vertelt pompbediende Ca- roliene Kromwijk aan een klant. „Elk autootje dat langzaam voorbij rijdt maakt je aan het schrikken. Ie zit hier echt met de zenuwen in je lijf. Maar ja, het zal wel weer over gaan." De pomp werd gisteren over vallen op het moment dat pompbediende Willem een half uur voor sluitingstijd bezig was de emmers en de brandblussers binnen te zetten. „Ze waren nog met zijn tweeën. Ie zou dus zeg gen dat er dan niks gebeurt. Maar ineens kreeg ie een pistool onder zijn neus." De he vig geschrokken bediende zit de dag na de overval thuis en zijn collega is niet van plan hem te storen. „Vanmorgen is hij bij de dokter geweest. Hij moet voor lopigeven rust hebben." Voor de 54-jarige Willem was het de tweede keer dat hij werd geconfronteerd met gewapende overvallers. „Dat het nou juist hem weer moest overkomen", verzucht Garoliene. „In oktober zit hij hier 25 jaar en tot vori«» jaar ging het altijd goed, werd i alle ichts inge broken. Vorig jaar november was de eerste keer dat de pomp werd overvallen en ook toen had Willem net dienst." De pomp aan de Steekterweg is wil jaar geleden overgenomen door Het Motorhuis in Leiden. Directeur I. Uiman is hevig ge schrokken van de overval. „Ie gen deze vorm van geweld kun je je niet beschermen. Dit staat niet in verhouding tot wat je normaal gesproken zou kunnen verwachten. Zijn enige hoop is dat door toenemend gebruik van plastic geld het overvallen van benzinepompen op termijn niet meer lonend zal zijn. Maar tot het zover is wil hij toch niet met zijn armen over elkaar blij ven zitten. „Van elke overval leer je weer. Wat we gaan doen? IJ denkt toch niet dat ik dat aan de grote klok ga hangen?" Oud Ade viert verjaardag Jan van der Poel geluidsboxen weggenomen. Een Drie auto's in Voorschoten zijn auto aan de Zeven Provinciën gisternacht opengebroken. Uit had alleen braakschade en uit een auto aan de Jan Evertsen- een auto aan de Welterdreef laan werd een hoedenplank met werden twee cd's ontvreemd. oud ade kees van kuilenburg Wat minder voetbal en daar voor in de plaats de marktbe richten. Dat is om te beginnen een advies van de bijna hon derdjarige Jan van der Poel uit Oud Ade voor het Leidsch Dag blad. „Daar doe je veel lezers een plezier mee. Als boer ben je altijd benieuwd naar de prijzen op de vee- en kaasmarkten", wijst hij nadrukkelijk op het geen hij mist in de kolommen. De eeuweling - zaterdag 10 september is het zo ver - is een echte Oudajer. Geboren aan het Vennemeer en op z'n 27ste voor zichzelf begonnen op een boer derij aan de Zwarteweg. Boer is hij gebleven tot 1959. Daarna ging het bedrijf over in handen van zijn zoon. Al wil dat niet zeggen dat Van der Poel dui men ging draaien. „Op m'n 89ste stond ik nog gras te maai de Bijlmermeer. Toen ik 93 was hebben de kinderen mijn zeis afgenomen. Pa werd te gevaar lijk. vonden ze. Zoals ik ook niet meer mocht fietsen vanaf de kerk naar huis", glimlacht hij. Rust is dan ook niet aan hem besteed. Gaan leeftijdgenoten 's middags een uurtje liggen, Van der Poel steekt een sigaartje op. „Dal is mijn rust". Zelfstamdig Vertellen over zijn leven kan Van der Poel - die nog zelfstan dig woont - uren lang. Hij weet bijvoorbeeld nog precies wie er in de 24 huizen woonden die er rond de eeuwwisseling op het dorp stonden. Negen burge meesters heeft hij gehad en tien pastoors op Oud Ade meege maakt. „Zes sigaren voor een dubbeltje, twee cent voor een li ter melk en zeven cent voor een kilo Leidse kaas", kijkt de Oud- adenaar terug. Ook het heden heeft nog volop zijn aandacht. Zo heeft Van der Poel alles ge volgd rond de kabinetsformatie. „Veel mensen kijken de krant alleen maar in, maar ik lees hem dagelijks van voor naar achteren. Ik wil weten wat er in Jan van der Poel: 'Anderen gaan 's middags een uurtje rusten. Ik steek e de wereld geheuri en er over meepraten met de kinderen en anderen die bij me langs ko men. Behalve de sport. Dat in Vlaar iemand een beetje plagen nag best Van der Poel had al 1 ieg de Dat zorg gezi naast hecht hij vele waarde aan het contact met de familie. Da gelijks gaat er dan ook een brief de deur uit naar een van de kin deren of kleinkinderen in Nieuw Zeeland. „Dan blijven we tenminste op de hoogte wat er hier en daar gebeurt." Echte soldaten De militaire dienst bracht Van der Poel door in de Ix'idse Mor- spoortkazerne en in Bussum. „Echte soldaten waren wij zeg ik nog altijd tegen mensen die- in 1940 dienst deden. Wij heb ben in 1914 de moffen tegenge- houden. Dat lukte in mei 1940 niet. Al weet ik best dat de situ atie toen geheel anders was. kinderen. Zijn vader overleed op jeugdige leeftijd, zodat de jonge Jan de boerderij langs het Vennemeer runde. „Hard en lang werken. Ook bij de buren. De buurman had een ongeluk gehad. Dus hield ik dal ook nog in de gaten." In 1921 trouwde hij en begon voor zichzelf. Het echtpaar Van der Poel kreeg tien kinderen (zes zoons en vier dochters, die allemaal nog in le ven zijn), van wie er drie in Nieuw Zeeland wonen. In 1950 overleed onverwacht zijn Nieuw Zeeland Nadat hij in 1959 het bedrijf naar de kinderen in Nieuw Zee land. „Met de boot, samen met de twee jongste dochters Een tocht van 41 dagen. De eerste week dacht ik dat ik zou sterven van ellende, maar later kreeg ik het meei naai m'n zin 'en nod de tocht ook wel wat langer mo gen duren. Zo'n boot is net een stad, van alles is er te beleven." Ixtter heeft hij de trip nog een keer gemaakt, maar wel met het vliegtuig. Van der Poel verwacht veel bezoek op zijn eeuwfeest. Niet voor niets heeft hij naast zijn tien kinderen ook nog 37 klein i inderen en 11 at hterl leini in deren. Zo komen er alleen al uit Nieuw Zeeland ib deren en kleinkinderen over. „Dat mag ook wel want ik ben niet voor niets de eerste Oudajer die hou derd jaar wordt. Dan mag er best feest worden gevierd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19