'Fundamentalisme bestrijden' Kerk Samenleving 'Heerlen' wil met Rolduc samenwerken DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 REDACTIE DiCK VAN DER PLAS. 0 als BINNENLAND KORT Beleren 1 Maatschappelijke organisaties zoals Greenpeace en Natuur monumenten, die de laatste twintig jaar in opkomst zijn. willen de maatschappij niet be heren, maar beleren. Dat zei Dick Dolman, oud-voorzitter van de Tweede Kamer en lid van de Raad van State, in Den I laag tijdens een debat van po litici over maatschappelijke be trokkenheid in de jaren negen tig. Maatschappelijke organisa ties vertegenwoordigen van daag de dag niet een alomvat tende zuil, zoals in het verleden, maar richten zich op een speci fieke groep of thema, bijvoor beeld de belangen van vrou wen, patiënten of het beheer van het milieu. Daarentegen zijn de meeste politieke partijen in deze tijd meer gericht op be heren dan op beleren. ,,De be langrijkste politieke stromingen zijn meer geïnteresseerd in macht dan in een eigen smoel", aldus Dolman. Hij constateerde dat de meeste partijen een he kel hebben aan polarisatie. Daardoor schuiven ze naar het midden, zodat niet meer duide lijk is wat hun eigen gezicht is. Dat leidt tot verlies van leden, die willen weten welk beleid ze steunen. Beleren (2) Het debat met politici m thema „Ieder voor zich?" i de een vervolg op een studie conferentie van de Raad van Kerken, het Humanistisch Ver hond (HV) en de vakcentrales I NV en CNV in het voorjaar van 1993 over maatschappelijke be trokkenheid. Dit thema kwam voort uit behoefte aan inzicht in teruglopende ledentallen van kerken, IIV en vakbonden en de opvatting dat de samenleving alleen naar behoren kan func tioneren als mensen zich ..ver antwoordelijk weten voor el kaar". Volgens Hedy d'Ancona, oud minister van WVC. en lid van het Huropees Parlement, blijkt uit het dinsdag uitgeko men rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau dat er geen sprake is van 'een toene mende kloof tussen burgers en politiek. De deelname aan tra ditionele maatschappelijke or ganisaties, zoals vakhonden en levensbeschouwelijke organisa ties, is weliswaar laag, maar daar is een grote betrokkenheid bij nieuwe sociale bewegingen voor in de plaats gekomen. Bur gers zijn kritischer over politici, maar het ledental van nieuwe maatschappelijke organisaties is de laatste twintig jaar met maar liefst 58 procent toegeno men. D'Ancona benadrukte dat het vooral bewegingen betreft die zich richten op morele kwesties (euthanasie, abortus), natuur en milieu en internatio nale solidariteit. Organisaties die gericht zijn'op eigenbelang, zitten nauwelijks in de lift. Beleren (3) Cees Klop. plaatsvervangend di recteur van het wetenschappe lijk instituut van het CDA. wees vooral op de afname van het lidmaatschap van politieke par tijen, Was in 1945 nog 15 pro cent lid van een partij, nu is dat nog maar 3 procent. Hij pleitte ervoor om de invloed van maat schappelijke organisaties terug te dringen. Die ziet hij eerder als een bedreiging dan als een ondersteuning van de democra tie. Zij zijn gericht op een „enkelvoudig belang". Dat staat volgens hem haaks op hel alge meen belang dat de politieke partijen nastreven. Anton Wes- terlaken, voorzitter van het CNV. verzette zich daartegen: „Politici zijn niet de enige hoe ders van het algemeen belang", benadrukte hij onder algemene instemming van de circa tachtig deelnemers aan het debat uit met name kerken, HV en vak bonden. D'Ancona zag in te genstelling tot Klop in de maat schappelijke organisaties eerder een verrijking dan een bedrei ging. Bengaalse publicist Kabir is net als Nasrin een zondebok De Bengaalse publicist Shariar Kabir, vooraanstaand strijder tegen het oprukkende moslim-fundamentalisme in zijn land, voelt zich een 'zondebok'. Ontslagen door de regering, en voor vijand van de islam uitgemaakt door de fundamentalisten, vecht hij niettemin door. ,,Ik heb er vertrouwen in dat we die krachten kunnen elimineren." ZEIST GUIDO DE B Kabir is een goede vriend en landgenoot van de schrijfster Taslima Nasrin, die onlangs naar Zweden vluchtte nadat woedende moslim-fundamen talisten hadden gedreigd haar te zullen doden. Hij woont nog steeds in Dhaka, maar onder vindt ook veel tegenwerking. Onder druk van de minister van informatie moest hij zijn baan opgeven bij het veelgele zen weekblad Bichitra, dat ei gendom is van de regering. Ka- birs openlijke betrokkenheid bij de strijd tegen het fundamenta lisme in Bangladesh had de re gering in verlegenheid gebracht, zo gaf de minister als reden op. I let is juist die strijd tegen het opkomende moslim-funda mentalisme die Kabir mist in Nasrins roman 'Ixijja' (Schaam te), waarmee ze zich vorig jaar de woede van militante mos lims op de hals haalde. 'I-ajja' beschrijft de lotgevallen van een hindoe-gezin in Dhaka in de weken na de verwoesting van de Babri-moskee in het Indiase Ayodhya door hindoe-funda mentalisten. In Bangladesh leidde die gebeurtenis tot mas sale wraakacties van moslims op de hindoe-minderheid. „In die tijd was er ook een sterke anti-fundamentalistische beweging", aldus Kabir, die in Nederland is voor een conferen tie van het Europese Netwerk voor Bangladesh Studies. „In gebieden waar die goed georga niseerd was, waren er geen godsdienstrellen. Ik heb Tasli ma gezegd dat ze dat ook in haar boek had moeten noemen. Nu denken mensen in het bui tenland dat Bangladesh een fundamentalistisch land is ge worden, terwijl de meeste men sen nog steeds niets van de ver menging van godsdienst en po litiek moeten hebben. Nasrin belicht maar één kant van de zaak." Kabir deelt ook niet de som bere conclusie van 'Lajja' waar- in het hele hindoe-gezin ten slotte besluit dat Bangladesh onleefbaar is geworden en, net als vele hindoes eerder, naar In dia vlucht. „Natuurlijk is een groot deel van de hindoes in Bangladesh gefrustreerd geraakt en naar India vertrokken. Maar veel hindoes doen nog steeds mee met de strijd tegen het fun damentalisme. Die gaan nooit naar India." Sinds zijn ontslag bij Bichitra wijdt Kabir zich volledig zijn erk dat de idealen van de Bengaalse vrijheidsstrijd levend wil hou den. Het ijvert verder voor de berechting van oorlogsmisdadi gers uit de bloedige onafhanke lijkheidsoorlog van 1971. Vijf van de acht verdachten waarop de 'Volksrechtbank' van het co mité het vooral heeft gemunt, zijn nu vooraanstaande leden van de Jamaat-e-Islami, de be langrijkste moslim-fundamen talistische groepering in het land. Het comité, dat ongeveer dui zend vestigingen in het hele land heeft, kreeg grote bekend heid door de openbare berech ting van Jamaat-leider Golam Azam op 26 maart 1992, de dag waarop Bangladesh de onaf hankelijkheid viert. Een volks-, rechtbank bestaande uit oud- vrijheidsstrijders, juristen en schrijvers veroordeelde Azam tot de doodstraf wegens zijn aandeel in de verschrikkingen van de vrijheidsoorlog. Een toe gestroomde menigte juichte het „Volgens de lamaat zijn wij vijanden van de islam", zegt Ka bir. „Maar wij hebben de groe pering ontmaskerd. Het is een kleine groep die snel aanhang verliest. Ze hebben nu achttien zetels in het parlement, maar bij de gemeenteraadsverkiezin gen van vorig jaar hebben ze geen enkele zetel behaalt. We vertrouwen erop dat we deze krachten kunnen elimineren." Kabir, zelf een voorvechter van de onafhankelijkheid in 1971, is niet bang dat het funda mentalistische 'monster van Frankenstein' Bangladesh in de greep krijgt. Daarvoor ligt vol gens hem de ervaring van 1971 nog te vers in het geheugen. Pakistaanse troepen en hun Bengaalse handlangers, onder wie de lamaat, doodden toen naar schatting drie miljoen be woners van het toenmalige Oost-Pakistan. „En dat alles in de naam van de islam", verzucht Kabir. „We hebben toen ervaren hoe ie mand een ander in de naam van de godsdienst kan ombren gen. Daarom kan de jamaat hoogstens chaos in het land brengen of misschien aanzetten tot een militaire coup. Maar dat zal een tijdelijke zaak zijn." Kabir heeft met lede ogen moeten aanzien hoe de geest van de onafhankelijkheidsstrijd in de loop van de jaren steeds meer werd verkwanseld. „Wij streden als Bengali's voor onze etnische identiteit, taal en cul tuur. Godsdienst kwam pas op de tweede plaats. Maar na de onafhankelijkheid begonnen politieke partijen de religieuze sentimenten van het volk uit te buiten." Generaal Ziaur Rahman, die in 1975 na een staatsgreep aan Shariar Kabir „Veel hindoes doen nog steeds mee met de strijd tegen het fundamentalisme." foto de macht kwam, verving in de grondwet de scheiding tussen godsdienst en staat door 'abso luut vertrouwen en geloof in de almachtige Allah'. In de jaren '80 knabbelde de nieuwe mili taire leider Hussain Muhamad Ershad verder aan de oorspron kelijk seculiere en democrati sche grondwet door de islam tot staatsgodsdienst te verklaren. Daarmee manipuleerden bei den de godsdienstigheid van het volk, zegt Kabir. „Bengali's zijn zeer godsdienstig, maar houden er niet van de islam met politiek te vermengen. Ze komen niet in actie als de Ja- maat wordt aangevallen, maar wel om de koran te verdedigen. Daarom schilderen de funda mentalisten hun tegenstanders altijd af al vijanden van de is lam." Volgens Kabir is het heden ten dage in het democratische Bangladesh zover gekomen dat zelfs de Awami League, de 'kampioen van de vrijheidsstrijd en van het secularisme', de is lam gebruikt om stemmen te trekken. Dat zal hen echter niet uit de oppositiebanken helpen, voorspelt hij. „Als de Awami League een beroep doet op godsdienst, verliest ze aanhang. Werkelijk seculiere mensen stemmen niet meer op haar, en fundamentalisten kiezen toch voorde Jamaat." De politiek moet nu eindelijk eens ophouden godsdienst te misbruiken, vindt Kabir. „Het is de taak van de politieke partijen om de mensen te organiseren in de geest van de vrijheidsstrijd." Hij wijst er nog maar eens op dat het toen niet ging om gods dienst, maar om nationalisme, democratie en vooral secularis- Het Universitair Centrum voor Theologie en Pastoraat in Heerlen (UTP) wil samen werken met het grootseminarie Rolduc. Dit heeft de wetenschappelijk directeur, prof. dr. P. Stevens, aangekondigd. Stevens riep de IJTP-gemeenschap op zich daarvoor loy aal in te zetten. Onder de vorige bisschop van Roermond, mgr.dr. J.M. Gijsen, ston den UTP en Rolduc. dat door Gijsen werd heropgericht, op gespannen voet met el kaar. Sinds het aantreden van mgr. F. Wiertz als bisschop van Roermond in 1993 is er in dit bisdom weer een klimaat van dialoog ontstaan. In het kader hiervan behoren in zichten en ervaringen van docenten te wor den gebundeld, zei Stevens. Vijandbeelden kunnen verdwijnen naarmate groeperingen elkaar ontmoeten in hun gezamenlijke ver antwoordelijkheid. „Ze hebben elkaar nodig om hun eenzijdigheden te laten corrige Stevens zei een groot voorstander te zijn van verdere verdieping van de contacten met de bisschop van Roermond. Wijsheid en geduld zijn daarbij wei van groot belang. Ook vertrouwenwekkende daden zijn ver eist om een sfeer te ontwikkelen die onder linge samenwerking weer mogelijk maakt. In het afgelopen jaar heeft bisschop Wiertz van Roermond al enkele gesprekken ge voerd met het UTP. Vorig jaar fuseerde de Universiteit voor Theologie en Pastoraat te Heerlen met de theologische faculteit in Nijmegen. Daarbij werd Heerlen een 'instroomlocatie' van Nijmegen. Het aantal studenten aan de ge fuseerde faculteit (Nijmegen en Heerlen) bedroeg vorig jaar september 230, van wie er 96 in Heerlen stonden ingeschreven. Als gevolg van administratieve beslommerin gen is het aantal nieuwe studenten nog niet bekend. Stevens verwacht twintig nieuwe studenten voor Heerlen. Gezinsdienst in Valkenburg VALKENBURG- De Landelijke Protestants- Christelijke Vereniging van Ouders en Vrienden va; Afwijkend Kind houdt dag 11 september een aange paste gezinsdienst in de Her vormde Kerk aan het Castel lumplein in Valkenburg. Ds A. Tromp zal in deze dienst die om 15.00 uur begint, voorgaan. De blokfluitgroep 'Flageolet' verleent haar mu zikale medewerking. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ssrBDMscsrc"i'Dts&1.i Kiel (adi). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans ADVERTENTIES ma - vnj van 08 30-17 00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Tel 071-128030bijv (Ind BTW) auom Cq ities071 -323508 ichten 071-323508 Redactie071-321921 per kwartaal 85.55 per jaar 329.30 i VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18 00-19 30 uur. zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 HET WEER Herfst boekt terreinwinst Stap voor stap boekt de herfst verder terreinwinst boven Europa. Door toedoen van een omvangrijke oce aandepressie. waaromheen koele ruimte. Woensdagmorgen v\ voor het eerst dit najaar op grote schaal sprake van stralingsmist of laaghangende bewolking. Een typisch herfstachtig fenomeen, wat zich vaker gaat voordoen als tij dens de langer wordende nachten de lucht sterk afkoelt en verzadigd raakt. We hadden te maken met een zogenoemde inversie: een dunne koude plaklaag aan de grond, waar- behoorlijk hardnekkig bleef. De grij ze brij bleef een groot deel van de dag hangen, mede omdat een frontaal wolkenveld op een hoger ni veau de zon een groot deel van de dag blokkeerde. De verschillende wolkenlagen zorgden voor een don ker, novemberachtig beeld, waarbij ken. Later op de dag veranderde het aan zien van de hemel op slag, toen de stabiele laag aan de grond werd op geruimd De lage bewolking brak de nevel maakte plaats hel dere lucht met daarin bloemkoolc mige wolkengevaarten; het visite'^1 kaartje van een onstabiele lucht-f Weldra gingen buien vallen druppels, soms met hagel erbij. De buien passeerder soms^j de vorm van buienlijnen met een lengte van 100 kilometer of meeuj Op de satellietfoto waren typische^ wolkenplukken te zien in de vornr - van een komma. aa Deze actieve buienzones maken 4ig' rondedansje om de hardnekkige [ro kern van lagedruk, die de komen%e, dagen steeds te vinden is boven <Ln Britse Eilanden of het noordelijk de valt er elke dag wel neerslag. Soms gaat het om een enkele bui dan weer klitten de cumuli aanee^r tot een gesloten wolkendek met nic 'buiige regen'. Tussen de verschile I lende randstoringen van de depr®5 sie is er ruimte voor zon. De mist- kansen worden "s nachts wat min der, omdat de wind de neiging ha^ toe te nemen tot krachtig, met uir schieters tijdens buien. Derr blijven aan de lage kant voor september; tussen 16 en 19 HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig weer met van tijd tot tijd buiige regen, soms met onweer. Middagtempera- tuur van 13 graden op de Hebriden tot 19 in zuid- oost-Engeland. België en Luxemburg: van tijd tot tijd buiige re gen, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 17 graden. Noord- en Midden-Frank- Sterk wisselvallig weer met van tijd tot tijd f wat regen. Vooral in oostelijke helft kan neerslag vallen. Ook op onweer. Middagtempe ratuur rond 18 graden, fn rfiU|[anoorden geregeld wolkenvelden en kans op wat regen. Naar het zuiden toe perioden met zon Middagtempera tuur langs de kust van 19 graden m het noorden tot 27 graden in het zuiden. Madeira: Vrij zonnig, morgen ook kans op enkele wolkenvelden Droog. Middagtempera tuur rond 25 graden. Spanje: In het zuiden aanhouden zonnig Verder geregeld wolkenvelden en in het noor den, ook rond de Pyreneeen, vooral van daag grote kans op regen. Middagtem- peraratuur langs de Golf van Biskaje on geveer 20 graden, in de rest van Spanje langs de Costa's maxima van 27 tot 32 graden Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden ook kans op wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: Droog en flink wat zon. In het zuiden langs de kust ook kans op enkele wolkenvelden of/mst. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon. Middagtemperatuur 30 tot 35 Zuid-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en voor al vandaag veel regen en kans op on weer. Er is kans op zeer zware neerslag. Morgen nemen de regenkansen tijdelijk iets af. Middagtemperatuur van 21 gra- landse Zee. Mallorca en Ibiza: Naast zon van tijd tot tijd ook bewolking, vandaag kans op een enkele onweers bui Maximumtemperatuur circa 30 gra- Italië: Flinke perioden met zon. in het noorden geleidelijk meer bewolking en kans op forse regen- of onweersbuien, met mo gelijk veel neerslag. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden, maar in het merengebied in het noorden lager. Corsica en Sardinië: Flink wat zon maar morgen ook kans op een regen- of onweersbui. Vandaag nog vrij warm met middagtemperatuur rond 30 graden; morgen iets koeler. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog Middag temperatuur op de meeste stranden on geveer 30 graden, op het Griekse vaste land enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Rond de Dardanellen vandaag af en toe vee! wind. Middagtemperatuur 30 graden of iets hoger. mende bewolking en flinke regen- en onweersbuien, ook morgen. Plaatselijk kan erg veel neerslag vallen. Middag temperatuur rond 18 graden, maar van daag in het oosten nog wat warmer. Zwitserland: Bewolkt en vooral vandaag zware regen en onweersbuien. Morgen, later op de dag. kans op enkele opklaringen. Van daag koel met maxima rond 18 graden; morgen weer iets warmer Oostenrijk: Tamelijk bewolkt en regen- en onweers buien. Vandaag in het oosten eerst nog droog en wat zon. Vooral in Tirol kan plaatselijk veel neerslag vallen. Middag temperatuur rond 20 graden, vandaag in het oosten beduidend hoger. Polen: Af en toe zon.'vooral in het oosten. Van daag nog droog maar morgen van het westen uit flinke buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur van 18 gra den aan zee tot rond 23 in het zuidoos- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtepip Wind WEERRAPPORTEN «u VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 rri na Zon op 07.03 Zon onder 2(f£ Maan op 11.55 Maan onder 21^8 Waterstanden IJmuiden or Hoogwater06.09 18.35 ei Laag water 01.54 14.05 c Weerrapporten 07 september 20 u1 Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus 28 19 27 12 17 10 30 22 Buenos Aires h Casablanca h Johannesburg o p"'o co ag" rfl J,!') SQS o

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16