Leiden Stadsgehoorzaal loopt tonnen mis Waar is die drukte goed 13 roenoord vreest langer overlast voormalige vuilverbranding 17! Verhuurders halen nat pak ONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 15 Honden i Honden mogen in uropese Unie ziet af van subsidie voor renovatie liden krijgt van de Europese Unie geen bijdrage voor 'novatie van de Stadsgehoorzaal. Cultuurwethouder P. ^ngenberg (D66) zei gisteravond dat het gemeentebe- juur wegens concurrentie van andere gemeenten een jbsidie van 300.000 gulden misloopt. Hoe het daardoor litstane tekort op het renovatiebudget aangevuld moet prden is nog onduidelijk. de Stadsgehoorzaal kost in to taal ongeveer tien miljoen gul den. Ook de verwachte bijdrage van het voormalige ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is onzeker. Langenberg hoopt op een rijksbijdrage van drie tot vijf ton maar heeft nog geen subsidie-aanvraag inge diend. Gezien de nog niet sluitende financiering pleitten enkele fracties gisteravond voor uitstel van de bouwopdracht. Bij dat verzoek speelde ook een rol dat bEN ERNA STRAATSMA jidanks de tegenvaller maakt jngenberg zich geen echte ;en. Tijdens een vergadering de raadscommissie voor Utuur zei hij dat er 'nooit ze- -frheid' is geweest over de [albaarheid van een Europese psidie. „Met een groot project b je soms meevallers, soms Renvallers. Dat de subsidie de Europese Unie niet orgaat is voor ons aanleiding aanvullende bedragen Izoeken." Het opknappen van Catvvijker gewond bij aanrijding iden» Een 12-jarige jongen uit Katwijk is gistermiddag tegen kalf vijf gewond geraakt bij een aanrijding met een 67-jarige au- pmobilist uit Leiden. Het ongeluk gebeurde op de kruising van e Koninginnelaan en de Lammenschansweg. De jongen die op e fiets reed, verleende geen voorrang. Hij is met kneuzingen r het AZL gebracht. Pedicure raakt spullen kwijt jEiDEN Autokrakers sloegen gisteravond een flinke slag. Uit een de Oude Vest namen ze een pedicure-koffer met in- loud weg. De koffer heeft een waarde van tussen de zes- en ze venduizend gulden. Een computer met een waarde van enkele luizenden guldens is gestolen uit een auto die op de Aalmarkt Itond geparkeerd. Koffer uit fietstas gegrist jeidenTerwijl een 34-jarige vrouw uit Leiden gisteravond tegen ien uur op de Breestraat fietste, griste een andere fietser een toffer uit haar fietstas. In de koffer zaten behalve wat persoonlij- —te spullen ook bankpassen en circa 150 gulden. longens mishandeld eiden Twee 15-jarige jopgens uit Katwijk en Sassenheim zijn isteren mishandeld door een groep van zo'n tien jongeren. Een an de jongeren, een 15-jarige Leidenaar, sloeg de Katwijker en Ie Sassenheimer in de buurt van een school aan de Sumatra- traat met een paal. De één liep kneuzingen aan zijn arm op en e ander kneuzingen aan zijn oog. De politie heeft de Leidenaar iter kunnen aanhouden. )uo bekent meer diefstallen eiden De twee Leidse jongens, 14 en 16 jaar oud, die zondag verden aangehouden wegens het roven van tasjes, hebben in- ïiddels ook twee insluipingen, een diefstal uit een woning en iet stelen van vijf mountainbikes bekend. De buit werd verkocht n van het geld kocht het duo eten en drank. Wethouder wandelt door Noord ithouder I. Laurier heeft maandag een forse wandeling door Lei- n-Noord op het programma staan. Op zijn weg door de wijk be- ekt hij het spreekuur van de Onderwijswinkel, het spreekuur van Raad en Daadwinkel en de bewoners van de Rondedans. De ilzijns- en buurthuiswerkers van buurtcentrum De Kooi hebben n onderhoud met de wethouder; een aantal bewoners van Lei- n-Noord praat met hem over de plannen voor zwembad De Zijl. Kleurrijk Leiden-Noord' ontmoet Laurier in buurthuis Groen- rd, de kunstenares Toyoko en buurtkinderen praten over een ke- niek-project aan de Maredijk, dat ook wordt aangedaan tijdens wandeling. In 't Spoortje houdt de wethouder om vier uur reekuur voor bewoners van Noord. Merenwijkers moeten illegale tuin ontruimen Een handjevol Bloemen in de Merenwijk moet op 1 november het stuk gemeentegrond, dat illegaal bij hun tuin is getrokken, leeg opleveren. Zo'n twintig anderen kunnen 'hun' lapjes grond van de gemeente hu ren of kopen. Dat staat in brieven die de betrokken be woners in de Bloemen on langs in de bus kregen. De actie in de Bloemen is onderdeel van een grotere actie in de Merenwijk, nadat halverwege vorig jaar bleek dat enkele honderden bewo ners van de laagbouw illegaal een stuk gemeentegrond in gebruik hadden genomen. Burgemeester en wethouders besloten dat de Merenwij kers - waar mogelijk - hun lapjes gemeentegrond moch ten kopen. Op een informatiebijeen komst vanavond in de Re genboogkerk van 19.00 uur tot 20.00 uur worden de be woners van de Bloemen op de hoogte gebracht van de gang van zaken. Vanmiddag is ook een dergelijke bijeen komst gehouden. De enke len, die hun lapje gemeente grond definitief moeten inle veren, krijgen dan te horen dat ze een gerechtelijke pro cedure aan hun broek krij gen, wanneer ze niet gehoor geven aan de oproep om 'hun' grond zonder bebou wing en beplanting op te le- Een paar bewoners van de Bloemen geven nu al te ken nen het niet eens te zijn met de gang van zaken. Zo zegt K. Tichar, bewoonster van de Zonnebloem, nogal ge schrokken te zijn van de brief die ze ontving. „Die brief heeft nogal een dreigende toon, de gemeente praat nu alover een rechtszaak. Als dat stuk grond inderdaad van de gemeente is, als de teken ingen dat uitwijzen, dan is het gewoon zo. Maar dat wist ik ook niet toen ik dit huis vijf jaar geleden kocht. De tuin was toen net zo groot als de toekomst nog maar op een beperkt aan tal plaatsen in recreatiege bied Vlietland los rondlo pen. Reddertjes y\ q De Katwijkertjes Koos en Krijn I O van Duijvenbode zijn gisteren beloond voor het redden van Sandra Karbongo. Zij zakte in februari door het ijs. Honderd 1 Q 'an van c'er '3°e'u'* I Oud Ade hoopt za terdag 100 jaar oud te worden. Hij is de eerste in woner van het dorp die die mijlpaal bereikt. de toekomst van de 'kleine zaal' in de Stadsgehoorzaal nog steeds onzeker is. De wethouder pleitte er voor de renovatieplannen voor de kleine zaal juist wel nader uit te werken. Ook al staat deze ruim te nog ter discussie in plannen voor de bouw van een winkel complex ('Sleutelhof) pal naast de Stadsgehoorzaal. Uitstel van een deel van de renovatie van de Stadsgehoor zaal leidt tot hogere kosten, al dus Langenberg. „De plannen voor de Ideinere zaal kunnen we nu beter meenemen omdat dat kostenbesparend is. Daarmee is - helaas - niet gezegd dat het Sleutelhof-project doorgaat", aldus de wethouder. „We lopen dus een risico. Als de Sleutelhof- plannen ingrijpend worden ge wijzigd moeten de zaak op nieuw bekijken." Agenten controleren 'verdachte types' in de omgeving van het Academiegebouw Rapenburg opgeschrikt door bezoek Major foto hoi vast/mark lamfrs leiden caroline v vervolg van voorpagina Woensdagmiddag 15.00 uur: het Academie gebouw is als vanouds bevolkt met jonge doctorandi en promovendi, bossen bloe men met zich meeslepend, een gelukzalige glimlach op het gelaat. Niets verraadt de komst van het hoge bezoek aan de Leidse Rijksuniversiteit, twee uur later. Even ver derop aan het Rapenburg staat een grote auto van 'Maison van den Boer', een cate ringbedrijf uit Veghel. Lekkere hapjes voor de Britse premier John Major worden uitge laden. Om 15.10 uur komen twee motoragenten van de rijkspolitie aanrijden. „Beveiliging? Daar hebben we niks mee te maken. Wij re gelen alleen het verkeer." Leidse studenten vragen zich af wat die televisiecamera's, het NOS-journaal en de BBC, daar doen, op de brug bij het Rapenburg. „Waar is die drukte goed voor? Premier Major? Oh. Hoe laat komt-ie? Om 17.00 uur pas? Gelukkig, dan kunnen we onze thee nog even opdrinken." Om 15.20 uur sluit de Hortus Botanicus de ijzeren hekken. „Ja, dat moet", zegt Ome Guus, de 73-jarige inval-portier van de Leidse heemtuin. „Ze zijn gisteren al hier geweest, die hoge heren, om alles te contro leren. Met honden kwamen ze en ze keken achter iedere boom. Mij hebben ze ook on dervraagd; hoe lang ik hier al werk, enzo. Nu moet de hele Hortus worden ontruimd en nemen we een andere uitgang. Straks gaan die hoge heren hapjes en drankjes ne men, na de lezing. Dat is te doen gebruike lijk. Alleen de portier krijgt niks. Nou ja, vind ik niet erg hoor", zegt hij stralend. Ome Guus zag oud-president Bush van de Verenigde Staten, koningin Beatrix en haar zonen al eens voorbij komen. Dus hij weet hoe 'die dingen' gaan. Om 15.45 uur arriveert een dreigend don kerblauw busje van de Mobiele Eenheid. Maar de tien ME'ers die daaruit komen, zien er allesbehalve dreigend uit. Ze hebben hun kogelvrije vesten - 'die dingen wegen tien kilo' - en helmen thuisgelaten en dra gen een nonchalant donkerblauw politie- jasje. Een brede grijns op de forse kaken. Ontspannen vertellen ze: „We komen uit Gouda/Schoonhoven en zijn opgeroepen als extra bewakers. Als de honden de ge bouwen hebben gecontroleerd op explosie ven, houden wij verder een oogje in het zeil." De politiemensen die de honden be geleiden, hebben wel kogelvrije vesten aan. De honden dribbelen nerveus heen en weer maar geen enkele keer klinkt hun waar- schuwingsgeblaf. Even later is er wel werk aan de winkel, maar dat gaat wederom vergezeld van een huiderend gelach. Een Leidenaar op de brug heeft twee plastic waterpistooltjes on der zijn jack. Een grap zeker, maar het kin derspeelgoed wordt onmiddellijk door de ME'ers in beslag genomen. Op het terras van café Barrera worden alleen 'verdachte types', 'punkers' volgens de café-uitbater, ondervraagd. Verder gebeurt er niks. „Toen Bush kwam, werden de grachten nog uitge baggerd door duikers. Nu niet." Om 16.30 verschijnen de eerste bekende gezichten op de binnenplaats van het Aca demiegebouw. De lijst van genodigden is dan ook indrukwekkend: premier Kok, oud premier Lubbers, Brinkman, Wallage, mi nister Van Mierlo, FNV- voorzit ter Stekelen burg,maar ook ambassadeurs, burgemees ter Goekoop, collegevoorzitter Vredevoogd en rector magnificus Leertouwer zien er voor deze gelegenheid op hun paasbest uit. Daar schuifelt ook mr. C. Oomen langs: de afgetreden collegevoorzitter van de Rijks universiteit glipt snel naar binnen. Ruud Lubbers, in een frivool hemelsblauw pak, blijft even op het plein staan: hij maakt een praatje met goede bekenden. Oud-minister Hirsch Ballin huppelt voor hem langs naar binnen. De sfeer is ontspannen maar de Britse May Gibson van de ambassade krijgt plot seling de schrik van haar leven. „Die men sen zijn niet van de pers", sist ze naar een ME'er met mobilofoon. Of hij inspecteur Nix, die de leiding van de operatie heeft, even wil oproepen om hem te laten weten dat het uit de hand loopt. De Leidse inspec teur komt naar buiten, overziet de situatie één oogopslag en stelt haar gerust. „Alles iMkenhal taboe voor martelaar Eleo Brinkman a straatsma Madame Tussaud is niet bereid het wassen beeld van EIco Brinkman af te staan voor een plaatsje in de Lakenhal. Dat schrijft het college van B en w In antwoord op vragen van Leiden Weer Gezellig/Groe- nen-raadslid M. Vlasveld. Vlasveld stelde het colle ge onlangs voor de wassen beeltenis van Brinkman op te nemen in de sociaal-his torische collectie van stede lijk museum de Lakenhal. Het beeld van de gewt CDA voorm Leiden el te daar tachtig irden behoed. Ook al was Madame Tus saud bereid geweest de wassen politicus af te staan, dan had een Leidse adoptie er toch niet direct in geze ten. laten B en W weten. Heeft de partij van Vlas veld er wel bij stilgestaan dat Leiden met de aanwe zigheid van het wassen beeld een bedevaartsoord had kunnen worden voor gekwelde GDA'ers'?, vragen B en W zich in hun ant woord af. 'Vertwijfelde kie zers' zouden in 'devote ver ering' naar de Lakenhal af reizen om daar een blik te werpen op het evenbeeld van 'martelaar Brinkman'. Maai OOk al ZOU «In niet tol verkeersopstoppingen leiden, dan nog was er een probleem geweest, schrijft het college. 'Er zouden heel speciale, voorzorgen voor het in stand houden van Brinkman genomen moe ten worden. Stel dat iiii zou smelten! Staand onder de overkapping van het voor plein had hij de afgelopen zomer zeker niet overleefd. Hij zou uitgelopen zijn en zijn trekken zouden zijn vervaagd, En wie zijn (was sen) neus schendt, schendt zijn aangezicht. Dat willen we zelfs een wassen Brink man niet aandoen.' in orde 17.08 uur: d wachte laguar paar minuutjes eindelijk de lang ver- de Britse premier, een r tijd. Gibson slaakt een :ht van opluchting als Major ongedeerd en ontspannen lachend naar buiten slapt. De dag is voor haar nog niet ten einde, net- zomin als voor de premier. Maar 'operatie Nix' is geslaagd. ï- KLEIN DIERENSHOW De leidse pluimvee- en konijnen sportvereniging houdt op zater- dag 10 en zonclAg 11 september een tentoonstelling van dieren die door de leden gefokt zijn. De kleindieren zoals cavia's» hamsters en sierduiven worden dan ook gekeurd. De tentoon stelling is op 10 september van 20.00 tot 22.00 uur en op 11 september van 10.00 tot 16.00 uur in het Vijf Bovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. De toegang is gratis. Wandelgids voor 'knalpotklerken' De Leidse ambtenaren die voor hun collega's een motortoer tocht door het Groene Hart or ganiseerden, krijgen een exem plaar van de wandelgids Het Groene Hart van Holland. Dat schrijven B en W in antwoord op vragen van M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groe- Vlasveld had bezwaren tegen het 'rumoerig imponeergedrag' van wat zij noemde 'de knalpot klerken'. „Het is niet aan ons de werknemers van de gemeente voor te schrijven wat zij in hun vrije tijd mogen of moeten doen", aldus B en W. woners van Groenoord-Noord vrezen dat langer overlast zullen houden van de iloverslag, die nu op het terrein van de ormalige vuilverbranding plaatsvindt, n oorspronkelijk was gepland. „Toen de ilverbranding vier jaar geleden dicht ging, afgesproken dat er op het terrein vuil- rslag mocht plaatsvinden tot januari 96. Die marge is indertijd heel ruim ge- men", zegt secretaris E. van Aelst van ïurtkomitee Groenoord'. „Maar we vre- n dat het langer zal gaan duren nu het er ar uit ziet dat er de geplande scheidings- vergistingsinstallatie er tegen die tijd nog :t is in Leiden." De angst bij de bewoners in de buurt tar een verlenging van de termijn voor uloverslag in Groenoord kwam gister- fond naar voren tijdens een bezoek van de PvdA-fractie aan de wijk. „Tegen die lange periode, tot begin 1996, hebben we als be woners indertijd geen bezwaar gemaakt", aldus Van Aelst. „Maar de angst begint nu in de buurt te groeien dat we er op 1 januari 1998 nog steeds aan vast zitten." PvdA-wethouder Tjeerd van Rij gaf tij dens het bezoek te kennen dat hij wil zoe ken naar een andere oplossing. „Ook als de scheidings- en vergistingsinstallatie er in Leiden tegen 1996 nog niet staat, zouden we misschien op het terrein, waar de instal latie moet komen, alvast overslag kunnen realiseren", aldus de wethouder. „Indertijd is de toezegging gedaan dat de toestand in Groenoord tot 1996 uiterlijk zou blijven voortduren en dan past het bij normaal be stuur als we ons aan die afspraak zullen houden." Hij wil zich er sterk voor maken om alvast een afzonderlijke aanvraag in te dienen bij de provincie voor een vergun- kenn overslag, zo gaf hij gisteren Een aantal omwonenden van de voorma lige vuilverbranding in Groenoord blijkt zich overigens ook druk te maken over het zwerfvuil dat zich ten gevolge van de over slag over het terrein uitspreidt. „Dat zwerf vuil wordt weliswaar regelmatig opgeruimd - en dat is ook toegezegd - maar van iedere vuilniswagen, die aan komt rijden, valt wel wat af', klaagde een bewoonster. Ook 'afvaltoeristen', die denken dat ze bij de voormalige vuilverbranding makkelijk van hun troep af kunnen komen, zijn de buurt een doorn in het oog. „Dan komen ze aanrijden en zien ze dat het hek dicht is. En vervolgens dumpen ze hun afval gewoon in of naast onze wijkcontainers", aldus een bewoner uit de Frans van Mierisstraat. „Wij hebben er echt genoeg van. Veel bewoners willen er ernstig tegen gaan optreden." leiden Werknemers van woningbouwverenigingen proberen elkaar met kleurige knuppels omver te kegelen. Het was een van de onderdelen van de zeskamp, waarmee de Federatie van Leidse Woningcorporaties gisteren rond zwembad De Vliet net 75-jarig bestaan vierde. In plaats van met bouwbeleid en klachten over woningonderhoud hielden de werknemers van de grote Leidse verhuurders zich gisteren be zig met 'fun fighting", sumo-worstelen en tobbedansen. En bij de prijsuitreiking hadden alle deelnemers een nat pak. Een van de twee ploegen van de stichting Leidse Studentenhuisvesting behaalde de eerste prijs. Van alle vijfde Leidse woningbouwverenigingen deden teams mee en ook het bestuur van de Federatie had een ploeg op de been gebracht, die vanwege de hoge gemiddelde leeftijd aan het einde van de dag de sportiviteitsprijs kreeg. Verder telde het deelnemersveld teams van ambtenaren die zich normaal gesproken bezig houden met woningbouw. De zeskamp was het ludieke deel van de jubileumviering. Maandag volgt een serieuzer onderdeel, als de corporaties op een symposium met elkaar praten over het terugtrekken van de overheid van de woningmarkt en de regionalisering van de volkshuisvesting, die weieens zou kun nen leiden tot de opheffing van de Leidse federatie. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15