Droommini op basis van Brits cultuurgoed adverted OP DE1E PAGINA? Weg en wiel Jaguar heeft draai weer gevonden A. Blankespoor B.V. Veel pijntjes bij fietsers DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Intruderdag Komende zondag, 11 september, wordt bij het Nationaal Automo bielmuseum in Raamsdonksveer (langs de A 27) een nationale ontmoetingsdag voor berijders van een Suzuki Intruder motor fiets gehouden. De Intruder is een klasse apart onder de custom-motoren, zo apart zelfs dat de eigenaren zich hebben verenigd in een eigen In- truder-club. Deze club organi seert de dag samen met Suzuki- importeur Nimag. De manifestatie begint om 10.30 uur en zal rond 17.00 uur worden afgesloten. Een van de activitei ten betreft een toertocht in de omgeving, die rond 14.00 uur start. Tegen een gereduceerde prijs kan men tevens een bezoek brengen aan het museum. Het oorspronkelijke ontwerp van de Jaguar XJS is al 20 jaar oud. foto kroymans Aanvankelijk leek het alsof Ford een behoorlijke miskoop had gedaan met de overname van Jaguar. Na een laatste succespe riode als zelfstandig merk daal den de verkopen bij het edele Britse merk, ondanks dat Ford veel investeerde, vooral in kwa liteitszorg. Maar dit en vorig jaar keerde liet tij drastisch, zo- dal Ford's overname waar schijnlijk net op het goede mo ment is gekomen. Overal ter wereld stegen Jagu ar's vérkopen in het eerste half jaar van 1994 vergeleken met het al goede jaar 1993. In zijn totaliteit bedroeg de stijging 13,5 procent (van 13.018 naar 14.781 procent Terwijl een grondig v vde XJ sedan in de startblokken staat om als centraal model in het gamma de belangstelling nog extra leven in te blazen. Maar Jaguar scoort ook goed met de feitelijk zeer oudgedien de XJS sportwagens. In weer verfraaide vorm gaan die op hun twintigste!!) modeljaar aan. Er gaan geruchten over een nieuw sportmodel dat zijn vol tooiing zou naderen, maar dat komt dan naast en niet in plaats van de XJS. De wijzigingen die men de XJS voor 1995 meegeeft zijn deels cosmetisch, om de af werking nog adellijker te maken en meer zichtbaar verschil te maken tussen 6- en 12-cilinder versies (met meer chroom op V12-modeIlen). Verder zijn er alweer nieuwe voorstoelen en voor de coupé een ruimere ach terbank, overgenomen uit de Convertible. Het technische nieuws is een verbetering van de 4.0 liter 6-ci- linder motor, die in dezelfde vomi straks in de nieuwe XJ se dan komt, mogen we aanne men. Aanpassing van details le vert nog meer vermogen (nu 241 pk) en treklaacht op. Het verschil moet goed merkbaar zijn. daar het liefst een volle se conde scheelt op de 0-100 km/h sprint, ofwel twaalf procent. Te gelijk wordt een lager verbruik opgegeven. Regionaal Jaguar Centrum Oostdorperweg 29-31 2242 ND Wassenaar Tel. 01751-19359 Holt splitst de multi-spray ledereen kent wel die multi functionele spuitbussen die te gen vocht beschermen, losma ken wat vastgeroest zit en pie pende scharnieren geluidloos maken. Deze combinatie van kruipolie, vochtver- drijver en smeermid- del brengt vaak uit- I komst en is derhalve I een handig hulpje in elke (hobhy)wcrk- plaats of garage. IUi, Aan die veelzijdig- LU heid kleeft echter ook gelijk het groot ste nadeel, zegt fa brikant Holt Lloyd. De spray is namelijk nergens echt goed in of goed voor en het blijft dus altijd een beetje behelpen. I let is dan ook niet verwonderlijk dat de tech nische industrie gebruik maakt van speciale onderhoudspro- dukten, die voor zeer specifieke toepassingen zijn ontwikkeld. Holt heeft nu als het ware de multi-spray ontleed en er twee aparte middelen van gemaakt die sinds kort gewoon op de markt zijn. I let eerste heet I lolts Maintance Lubricant No.l, kortweg HML1. Dit is een sneldrogend, vetvrij precisie-smeermiddel dat pene treert, reinigt, smeert, vocht ver drijft, stof en vuil afstoot en be schermt. Dit middel is bij uit stek geschikt voor het gebruik op precisiemechanismen en elektronische onderdelen. Het tweede middel, HMI2, iseenveel- I zijdige 'heavy-duty' I spray, die zowel P vocht verdrijft als behandelde voor werpen langdurige bescherming biedt dooreen niet-dro- gende oliefilm met een hoog smerend 'ri vermogen. Dit is ondermeerde roest-losmaker'. Een derde gespecia liseerde spray is de Teeroplosser. Deze spray bevat een snelwerkend oplosmiddel dat teer, olie, hars en vetvlekken week maakt, waarna men ze eenvoudig met een doek kan af- Tenslotte heeft Holt Lloyd ook een nieuwe Siliconen Spray. Deze spuitbus smeert en be schermt lichtbelaste mechani sche systemen. Alle I lolts onderhoudsproduk- ten zijn verkrijgbaar bij waren huizen, benzinestations en au- iaal-speciaalzaken. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Ter hoogte van de Velsertunnel. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van afrit RAL avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van Hoofddorp, avond en nacht. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Abcoude en Vinkeveen, avond en nacht. Tussen Vinkeveen en Breukelen, avond en nacht. Tussen Utrecht en knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Utrecht - Den Bosch (A 2) Op diverse plaatsen. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Op diverse plaatsen. Eindhoven - Maastricht (A 2) Op diverse plaatsen. Den Haag - Utrecht (A 12) Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn. Utrecht richting Arnhem (A 12) l ussen Veenendaal en Ede. avond en nacht. Den Haag - Rotterdam (A 13) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond en nacht. Rotterdam - Breda (A 16) Ter hoogte van de Moerdtjkbrug. Utrecht - Breda (A 27) Op diverse plaatsen. Historisch gezien hoort de Mini thuis in het rijtje VW Kever, Renault 4 en Citroen 2CV (Lelijke Eend). Met dit verschil dat de in 1959 door British Motor Corpo ration opgestarte produktie nog steeds voortduurt, de andere mobiele cultuur monumenten worden (he laas) niet meer gemaakt. HUISSEN I iet tegenwoordig als Rover Mi ni aangeduide betaalbare en handzame scheurijzertje, waar van inmiddels vele miljoenen exemplaren zijn gebouwd, staat sinds enige jaren weer volop in de belangstelling. Op 28 augustus vierde het ge niale ontwerp van Sir Alec Issi- gonis zijn 35-jarige bestaan op het Britse Silverstone-circuit. Het Huissensecarrosseriebe- drijf Cabrioni zette de feestelijk heden daar luister bij met hel debuut van de cabrioletversie Cöted'Azur. Het bijzondere daaraan is de elektrische bedie ning voor cabriodak en zijra men, waarmee het beeld van een miniatuur Rolls-Royce be naderd wordt. Sinds 1989 drijft Ed van Bon zijn carrosseriebedrijf onder de naam Cabrioni en bouwt hij Mini's om tot vierzits cabriolet. Daarmee bouwde hij inmiddels een hele reputatie op, zijn open Mini's doen het bijvoorbeeld uitstekend als exclusieve stads auto in het rijkeluisstaatje Monaco. Vandaar het gebruik van uit die buurt stammende namen als Cóte d'Azur en Mon te Carlo voor diverse ombouw- opties. Waarbij het wel verwar rend is dat Cabrioni ook een onthoofde Renault Clio biedt onder de naam Cóte d'Azur, naast geopende Fiats Panda en IJno en Peugeots 106. Mag er in de gehanteerde bena mingen wellicht wat fantasie ontbreken, om in een Mini ruimte te vinden voor elektri sche kap- en raambediening moet wel veel constructieve fantasie nodig zijn geweest. De levertijd van een Mini Cóte d'A zur, mede nodig voor de om bouw, beloopt dan ook drie tot vijf maanden. Op het in twee jaar ontwikkelde kapmechanis- me is patent aangevraagd, Van Bon denkt het nog in andere kleine auto's te gebruiken. Het spreekt vanzelf dat zo n ombouw nogal wat kost, de complete auto komt op circa 38 mille. Naast de achterbank moeten compleet nieuwe zij wanden komen, voorzien van ankerpunten voor de rolgordels voorin, luidsprekers, notehou- ten sierlijsten en ruimte voor elektrische raambediening. De vier zijramen zijn ook nieuw, nu de kap geen scharnierende steun meer heeft direct achter de portieren. Zo ontstaat meteen een mooi coupé-effect met de kap op en alle ruiten omlaag, zonder spijl in de raamopening. Welbeschouwd is het geen geld voor het gebodene. Leren bekle ding en veel notehouten versie ring horen erbij, die je zodra het weer dat maar even toelaat kunt laten zien met een in slechts tien seconden automatisch neerklappende kap. Een fa- brieksgebouwde Suzuki Swift cabriolet kost hetzelfde als deze Cabrioni-Mini, andere cabrio's zijn duurder. Geen wonder dat zelfs Japanners in Huissen een auto komen bestellen, al is dat mede omdat daar een Mini als traditioneel stukje Europees cultuurgoed zeer in de modieu ze smaak valt. Speciale VW symforock-Golf: Pink Floyd De drie spetterende concerten van de legendarische Britse symfo-rockgroep Pink Floyd in de Rotterdamse Kuip zijn voor bij maar hoofdsponsor Volks wagen wil de herinnering nog even levend houden. De fabrikant doet dat met een speciale versie van de VW Golf, die uiteraard de naam Pink Floyd draagt. Het actiemodel is gebaseerd op de Golf CL en is leverbaar in drie benzine- en drie dieselversies. Het Pink Floyd actie-pakket omvat onder meer speciale velgen met bredere (185 mm) banden, Pink Floyd-stickers, een elektrisch bedienbaar gla zen schuif-kanteldak, riekleurige buitenspiegels, een dakantenne, verwarmbare rui- tesproeiers, speciale Pink Floyd binnenbekleding. hoofdsteunen achter, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, een leren schakelpookknop en radio voorbereiding: 4 speakers plus ontstoring. De meerprijs voor dit pakket bedraagt 1.495. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Veel geoefende fiet sers hebben last van allerlei pijntjes on der het rijden. Dit blijkt uit afge lopen zomer gehouden cursus sen over duursport van de afde ling Cardio-sport van het St.Jo seph ziekenhuis in Veldhoven. De arts Kor van Huiten doet daarvan verslag in het tijdschrift Fiets. Van de 28 deelnemende Fietsers, waaronder vier vrou wen, had 57 procent zitklach- ten, 32% had last van de rug, 29".. van de ingers. 25" van nek en schouders en 7% van knie en kuit. De gemiddelde leeftijd was 41 jaar en de deel- s fiet: elk z Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) Ter hoogte van de Heinenoordlunnel. 3.000 km per jaar. De resultaten van het onderzoek komen over een met de uitkomsten van eer der gehouden onderzoeken. Het afwisselen van de houding op de fiets blijkt op alle geuite klachten een gunstig effect te hebben. Vaak zitten mensen te krampachtig op de fiets en bo vendien in een verkeerde hou ding. Volgens de arts Van Hui ten zitten veel mensen op een te lange fiets en staat het stuur te laag. Hij concludeert dit, om dat kleine wijzigingen aan de afstelling van de fiets wonderen verrichten. De Heemsteedse firma Bibia maakt al meer dan 30 jaar snel binders. De saaie zwarte rub berlinten zijn nog steeds verkrijg baar, maar een blik in goed gesor teerde fietsenwinkels leert dat er veel meer keus is. Snelbinders zijn er nu in allerlei kleuren, breed en smal, al of niet omwikkeld met stof. De snelbinders zijn uitgerust met diverse soorten haken en ogen, zodat ze voor alle soorten fietsen geschikt zijn. foto bibia Een fiets moet allereerst passen, maar bovendien luistert de stand van zadel en stuur bijzon der nauw. Een zadel moet hori zontaal staan. De zadelpunt een paar milimeter hoger zetten kan al ernstige zitklachten veroorza ken. zo blijkt uit het onderzoek. Een te laag afgesteld stuur kan de oorzaak zijn van pijn aan rug en nek. Ook kan het stuur een te lange voorbouw hebben, dat is het verbindingsstuk tussen de stuurpen en het stuur zelf. Rug en armen van de fietser worden daarmee onnodig uitgerekt. Bij zitklachten dient de fietser te letten op de kwaliteit van het zadel, de afstelling en de zeem in de broek. Veel mensen boven de veertig hebben zitklachten. Een kwalitatief goed zadel kan op deze leeftijd toch te smal, te hard of juist te zacht zijn. Expe rimenteren met zadels en afstel ling is de enige remedie. Het tintelen van de vingers of zelfs 'slapende' handen kan zijn oorzaak vinden in het te kramp achtig vasthouden van het stuur of het rijden op te dunne band jes die te hard zijn opgepompt. Dikkere banden geven meer vering. Een dikke polsteringop het stuur of speciale fietshand schoenen kunnen ook helpen. het Leidsch Dagblad Be,voorinfo.011-5S<»»0 S* uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel onze advertentie-afdeling. VW-motor voor Mercedes ruimtewagen Een korte maar intrigeren de mededeling van Merce des: kort geleden sloot deze Duitse fabrikant een con- :t met Volkswagen voor de levering van een hoeveel heid motoren. Het gaat om 's uiterst compacte 2.8 liter VR6 zescilinder en een bijpassende automatische Mercedes steekt rond 55 miljoen gulden per jaar in de transactie. De motoren zijn volgens de fabrikant uitsluitend bedoeld voor een nieuwe ruimtewagen, die onder de naam Viano op de markt wordt gebracht. Deze Viano is kennelijk een produktiemodel op basis van de experimentele F100, die begin 1992 werd ont huld en vorig jaar ook op de AutoRAI was te zien. In de El 00 was vanaf het begin al een ruimtebesparende, dwars opgestelde V6-motor gepland. De 5-deurs F100 lijkt uiterlijk enigszins op de latere studie Vision A, die vanaf 1997 als kleine Merce des in produktie gaat. Ford ontwikkelt snuffelaars voor kunststoffen AMSTERDAM GPD Samen met de Universiteit van Southampton heeft autofabri kant Ford twee apparaten ont wikkeld om kunststoffen in sloopauto's te identificeren. Om auto's voor een groter deel recyclebaar te maken kiezen fa brikanten zoveel mogelijk daar r geschikte kunststofsoor ten. Algemeen gebruikelijk is ook om kunststof onderdelen te merken, zodat een sloper ze naar soort kan bundelen. Want kunststof moet verdeeld zijn in partijen van gelijk® materiaal soort voordat het opnieuw ver werkt kan worden. Om het sorteren sneller en makkelijker te maken, en plastic delen die niet gemerkt zijn te identificeren, bedacht men een handzame 'snuffelaar' ter groot te van een strijkijzer. Deze be kijkt de elektrostatische eigen schappen van het materiaal en herkent de vier hoofdsoorten waartoe kunststoffen kunnen behoren. Het apparaat moet nog dit jaar in produktie gaan. Een ander nieuw apparaat her kent aan de weerkaatsing van infrarood licht op kunststof heel precies in enkele seconden de materiaalsoort. Het is niet al leen goed bruikbaar voor plastic delen van auto's, maar ook bij recycling van kunststof verpak kingsmateriaal, zegt Ford. Snel, eenvoudig en betrouw baar analyseren van kunststof fen maakt hergebruik van dat materiaal goedkoper en bevor dert dus de recycling. Nieuwe Skoda De Tsjechische autofabrikant Skoda, onderdeel van het Duit se Volkswagen-concern, brengt begin 1995 een nieuw midden klasse-model op de Europese markt. De 'Felicia' zal een ron dere carrosserie hebben dan de huidige vrij hoekige Skoda- modellen en voorzien zijn van een Volkswagen-motor. BUK IN HET VERLEDEN Het is de droom van vele (klassieke) autoliefheb bers: een wrakke boerenschuur binnentreden en dan oog in oog komen te staan met een stoffig exemplaar van een zeer zeldzame oldtimer. Het ge beurt nog steeds. Zoals kort geleden in het Engelse graafschap Kent, waar deze Jaguar SS100 uit 1937 onder het stro vandaan kwam. De zeldzame sport wagen was sinds 1971 alleen nog in gebruik als verblijfplaats voor broedende kippen. In de huidige vervallen staat is de Jaguar ongeveer een ton waard en na restauratie een veelvoud daarvan. Deze week is de klassieker in Londen geveild. foto ap

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10