Vaticaan blij met abortuscompromis Buitenland Met krulspelden bij de Klaagmuur 'Verrijkend' gesprek met oppositie Algerije Kohl neemt afstand van verdeling Europese Unie in drie groepen VS en Cuba worstelen zich met moeite door gesprekken Kabinet Italië verdeeld over 'dictaat Di Pietro' Oliestaking Nigeria nu echt voorbij DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 5 Overvallers maken miljoenen buit new york Twee gewapende mannen hebben gisteren bij een overval op de juwelier Tiffany and Co., in het centrum van de Amerikaanse stad New York, juwelen ter waarde van 2,2 miljoen gulden buitgemaakt. Dat heeft een politiewoordvoerder laten weten. De rovers overmeesterden ongewapende bewakers van de beroemde Newyorkse juwelierszaak en namen een uur de tijd om driehonderd met edelstenen bezette horloges, armban den en ringen te stelen. Ook namen de mannen de videoband van de vciligheidscamera mee. Indonesië overweegt export olifanten jakarta» Indonesië overweegt een overschot aan olifanten te ex porteren. In vijf jaar tijd vielen in één provincie alleen al veertien doden door toedoen van olifanten die verwoestend door dorpen trokken. Het probleem doet zich vooral voor op het westelijke 'eiland Sumatra, behalve het aantal olifanten neemt het aantal mensen neemt ook toe en steden en akkers op Sumatra breiden zich dus snel uit, waardoor het leefgebied voor olifanten kleiner wordt. Gaddafi verdeelt dollars onder armen tripoli De Libische leider, kolonel Gaddafi, wil voortaan jaar lijks een half miljard dollar (875 miljoen gulden) van de olie-in komsten van zijn land verdelen onder een miljoen van zijn arm ste onderdanen. „Honderdduizend gezinnen met gemiddeld tien leden krijgen vanaf nu elk jaar vijfduizend dollar op hun bankrekening." Gaddafi, die inmiddels 25 jaar aan de macht is, zei dat gisteren in een radiotoespraak. Libië telt ongeveer vijf miljoen inwoners. De inkomsten uit de oliewinning beliepen vo rig jaar vijf a zes miljard dollar. Parlementariër Australië vermoord Sydney Hen Australisch parlementslid is gisteravond voor zijn woning in een voorstad van Sydney vanuit een geblindeerde au to doodgeschoten. De moord op de de 47-jarige sociaal-demo craat John Newman is de eerste politieke gewelddaad in Austra lië sinds bijna dertig jaar. Newman zette zich actief in voor de rechten van etnische minderheden. De politie gaat ervan uit dat de aanslag met die activiteiten te maken heeft. Rusland wil veel meer atoomstroom wenen Rusland hoopt de stroomopwekking door middel van kernenergie in de komende vijftien jaar te verdubbelen. Dat heeft de minister voor atoomenergie, Sidorenko, gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen gezegd op een conferentie van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie. Overigens zal de tot 2010 sterk toenemende Russische behoefte aan elektrici teit voor het grootste deel worden gedekt door stroomcentrales te stoken met gas en kolen, zo zei hij. Pauselijke gezant ontmoet Arafat gaza-stadEen gezant van de paus, Roberto Mario, heeft giste ren in de Gazastrook met de Palestijnse leider Arafat gesproken over de ontwikkeling van officiële betrekkingen. De paus maakte zaterdag bekend dat het Vaticaan, nadat het eerder dit jaar al di plomatieke betrekkingen had aangeknoopt niet Israël en Jorda nië, nu ook een officiële relatie wil aangaan met de Palestijnen. Geen geld voor 'München 1972' münchen» De regering van de Duitse deelstaat Beieren heeft een eis tot schadevergoeding afgewezen van familieleden van Israë lische atleten die werden gedood door Palestijnse terroristen bij de Olympische Spelen van 1972. De familieleden eisten bijna tachtig miljoen gulden. Ze beroepen zich daarbij op documen ten waaruit zou blijken dat de gegijzelde atleten tijdens een be vrijdingsactie door de Duitse politie zijn gedood. De Beierse mi nister van binnenlandse zaken zei gisteren dat er geen aanwij zingen zijn dat fouten zijn gemaakt die voor compensatie in aanmerking moeten komen. Mogelijk speciale status Oost-Timor diu» Indonesië overweegt een speciale status toe te kennen aan Oost-Timor. Dat heeft de commandant van het militaire district, generaal-majoor Adang Ruchyatna, gisteren gezegd. Hij zei niet wat de speciale status zou moeten inhouden. Het ministerie van binnenlandse zaken in Jakarta weigerde desgevraagd commen taar. Indonesië lijfde Oost-Timor in 1976 in. Eerder was het een Portugese kolonie. Proces dreigt voor Mitsotakis athene Een onderzoekscommissie heeft het Griekse parlement gevraagd de onschendbaarheid van oud-premier Mitsotakis op te heffen, zodat hij kan worden vervolgd voor het aannemen van steekpenningen. De conservatieve regeringsleider en twee van zijn oud-ministers zouden in 1992 zo'n veertig miljoen gulden hebben gekregen bij de verkoop van een staatsbedrijf aan een Italiaanse onderneming. Met de transactie was vierhonderd mil joen gulden gemoeid. Critici Bossi uit Lega Nord gegooid milaan» 1 let bestuur van de Italiaanse regeringspartij Lega Nord heeft drie vooraanstaande tegenstanders van partijleider Bossi uit de partij gezet. Onder hen is onderminister van buitenlandse zaken Rocchetta, die Bossi ervan had beschuldigd zich als dicta tor te gedragen. Rocchetta vervulde de voornamelijk ceremonië le functie van president van de Lega. Ook twee parlementsleden, Marilena Marin en Vittorio Aliprandi, moeten de partij verlaten. Kritiek op Rome en moslim-fundamentalisme bij VN-conferentie CAIRO» AFP-DPA-Rtr-GPD Het Vaticaan heeft gisteren op de eerste dag van de VN- bevolkingsconferentie positief gereageerd op een com promis over abortus, een voorstel van de Europese Unie. De omstreden passages over abortus worden niet opge nomen in het hoofdstuk over gezinsplanning, maar in dat over gezondheidszorg. Ook wordt vastgelegd dat zwangerschapsonderbreking nooit mag worden gebruikt als middel van geboortenbeperking. Vooral tegen het laatste had het Vaticaan, dat abortus totaal afwijst, grote bezwaren. pulaire maatregelen te nemen en niet te veel te letten op min derheden 'met oogkleppen'. De Noorse minister-president Gro Harlem Brundtland wees de kritiek van het Vaticaan en islamitische fundamentalisten op het actieplan van de hand. Katholieken en moslims vrezen dat abortus een instrument wordt om de bevolkingsgroei te beteugelen. „Moraal kan niet uitsluitend een vraag zijn van controle over seksualiteit en be scherming van het ongeboren leven", sprak de Noorse pre mier die veel bijval kreeg. „Mo raal heeft ook te maken met keuzevrijheid voor het individu en het vermijden van persoon lijke tragedies. Abortus komt nu eenmaal voor en het minimale antwoord daarop moet zijn dat zwangerschapsonderbreking uit de criminele sfeer wordt ge haald." Boutros Ghali riep de afge vaardigden op de 'gouden kans' te grijpen van het breed opge- „Met vreugde hebben we ken nis genomen van deze verande ringen waardoor de tekst dich ter bij het standpunt van de Heilige Stoel komt", zei woord voerder van het Vaticaan Joa quin Navarro-Valls gisteren. Ook in fundamentalistische is lamitische kringen bestond gro te kritjek op het ontwerp-actie- plan van de conferentie. De Pakistaanse premier Ben azir Bhutto van Pakistan sprak zich met nadruk uit voor ge zinsplanning. maar wees abor tus af als middel om bevol kingspolitiek te voeren. Het ac tieprogramma bevat volgens haar een reeks ernstige tekort komingen, maar toch moet men in Cairo niet blijven steken in gehakketak over zaken waar over men het niet eens is. Een confrontatie van verschillende culturen dient vermeden te worden. Ze riep de politiek ver antwoordelijken op ook impo- zette actieprogramma, dat tal rijke aanbevelingen voor ge zinsplanning. voorlichting en anti-conceptie bevat. Ook be helst het voorstellen voor een betere opleiding van vrouwen en hun gelijkstelling in de sa menleving. De VN-secretaris generaal waarschuwde voor 'voorzichtige compromissen', 'halve maatregelen' en een 'ab surde' woordenstrijd. „Het geeft geen pas dat de internationale gemeenschap enigerlei filoso fische, morele of godsdienstige overtuigingen wordt opgedron gen of dal de 'vooruitgang van de mensheid' wordt geblok keerd." Zowel Boutros Ghali als de Egyptische president Hosni Mubarak riepen de ongeveer 160 deelnemende landen aan de conferentie op tot tolerantie. Bij alle bevolkingsvraagstukken moet men rekening houden met culturele eigenaardigheden en religieuze overtuigingen. Mubarak onderstreepte dal Egypte alle aanbevelingen zal ahvijzen die 'in strijd zijn met onze geestelijke waarden, god delijke wetten en de fundamen tele beginselen van onze grond wet'. Aan de conferentie in Cairo, waarvoor de Egyptische autori teiten zeer strenge veiligheids maatregelen hebben getroffen, nemen ongeveer 15.000 gedele geerden en vertegenwoordigers van nieGgouvernementele or- Duitsland en Japan nog niet in V-raad NEW YORK AP ganisaties deel. Circa 8.000 journalisten verslaan de bijeen komst. Als de conferentie over een week voorbij is, zijn er weer twee miljoen nieuwe wereld burgersgeboren. De Pakistaanse premier Benazir Bhutto verwoordde gisteren in Cairo het islamitische standpunt. Zij verwierp abortus als middel om bevolkingspolitiek te voeren. H )t( RH WK Duitsland en Japan krijgen vooralsnog geen permanente zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Een VN- commissie is het na intensief beraad niet eens geworden over uitbreiding van de Veiligheids raad en toekenning van een permanente zetel aan Japan en Duitsland. Het overleg over uit breiding van de vijftien leden tellende raad zal later deze maand worden voortgezet. Er is zeven maanden over de kwestie gesproken, maar daarbij 'zijn nog geen duidelijke conclusies getrokken', aldus een VN-rap port. De Veiligheidsraad telt vijf permanente leden de Vere nigde Staten, Rusland. Groot Brittannië, China en Frankrijk. Die vijf hebben vetorecht. De andere tien leden van de raad bezetten die zetels bij toerbeurt, telkens voor een periode van twee jaar. Er is al enige tijd bre de overeenstemming dat de economische grootmachten Duitsland en Japan ook in de raad thuis horen. Daarnaast wil men de landen van de Derde Wereld een grotere rol toebede len Maar hoe dat precies in het vat moet worden gegoten, is nog steeds een strijdpunt. Moe ten Frankrijk en Groot Brittan nië als grootmachten in verval worden geschrapt als perma nent lid? Moeten de nieuwe permanente leden ook ve torccht krijgen? Welke andere landen moeten worden toegela ten? Over het antwoord op al deze vragen bestaat nog on enigheid. FIS-leider bereid tot concessies Jeruzalem Gisteravond begon het Hebreeuwse Nieuwjaar. Om er piekfijn uit te zien droeg deze orthodox-joodse jongen gistermiddag krulspelden tijdens zijn bezoek aan de Klaagmuur in Jeruzalem. Vandaag is het volgens de Hebreeuwse tijdrekening de eerste dag van het jaar 5755. foio»(PA Mf NAHEM K AH AM A algiers afp-anp „Verrijkend en positief. Zo om schreef een Algerijnse rege ringswoordvoerder het gesprek achter gesloten deuren dat de Algerijnse autoriteiten gisteren voerden met vijf oppositiepar tijen. Het voornaamste gesprekson derwerp op de bijeenkomst in de hoofdstad Algiers is de terug keer van het Islamitisch Red dingsfront (FIS) als legale partij op net politieke toneel. )p 20 september worden de gesprek ken voortgezet, zo is gisteren af gesproken. Begin 1992 werd het FIS door de regering ontbonden. Dat ge beurde toen deze radicaal-isla mitische partij de parlements verkiezingen met overweldigen de meerderheid leek te winnen. De verkiezingen werden daarop geannuleerd. Een half jaar eerder waren de belangrijkste leiders van het FIS, Abassi Madani en Ali Benhadj, gearresteerd. Vanuit gevangen schap wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid zit hij een straf uit van twaalf jaar heeft Madani onlangs een brief aan president l.iamine Zéroual geschreven. In die brief toont Madini de bereidheid om aan de politieke dialoog deel te nemen. Een zegsman uit de omgeving van de president heeft het bestaan van de brief en het aanbod van Madani gis teren desgevraagd bevestigd. Madani zou bovendien onder voorwaarden 'de constanten van de natie' willen respecteren. Die constanten heeft president Zéroual geformuleerd. Ze be heizen respect voor de bestaan de (wereldlijke) grondwet, handhaving van het republi kelnse staatsbeste! met de islam als staatsgodsdienst, waarhor ging van de mensenrechten, politiek pluralisme en wisseling van regeringspartijen via alge mene verkiezingen. Er valt volgens Zéroual over deze 'constanten' volstrekt niet te onderhandelen. Deze princi pes stroken echter niet met de idealen van het orthodoxe FIS. In ruil voor het toch eerbiedi gen van deze 'onveranderlijke waarden' eist Madani dat het FIS weer legaal wordt en vrijla ting van alle gevangen FIS-Ie den. De islamitische terreurbewe ging Gewapende Islamitische Groepering (GIA) heeft intussen gedreigd met nieuwe acties als komende week de schoolvakan ties voorbij zijn. De GIA eist dat alle scholieres in de pubertijd en ouder plus hun onderwijzeressen gesluierd gaan. verder eist de groepering dat jongens en meisjes niet meer gezamenlijk in een klas zitten en dat lichamelijke op voeding voor meisjes wordt af geschaft. Tot slot wil de GIA dal de muzieklessen van de lesroos ters worden geschrapt. BONN Rtr-AFP-DPA De Duitse kanselier, Kohl, heeft gisteren afstand genomen van omstreden vobrstellen uit zijn ei gen CDU om te komen tot een Europese Unie van verschillende snelheden met een kern van vijf landen. Aanvankelijk was aangenomen dat Kohl het met het plan eens was, omdat het was gepresenteerd door zijn vertrouweling Schauble. Deze is echter niet uit het veld geslagen. In een vandaag gepubliceerd artikel in de boulevard krant Bild verdedigt de CDU-fractieleider het plan met verve. Hij schrijft dat „een sterke kern van Europese staten, vooral Frankrijk en Duits land, de andere landen als een krachtige motor moet meetrekken". Genbeurt dat niet, dan „blij ven niet alleen zij, maar ook de Europese eenheid achter", aldus Schauble. De Duitse voorzitter van het Europese Parle ment, Ha (SPD), heeft de CDU-voorstellen giste ren verworpen. Maar een van de opstellers van het CDU-rapport zei dat het niet goed is begre pen, en dat binnen de Europese Unie (EU) nu al een „harde kern" bestaat. De Britse regering wees het plan van de hand en in Italië zei regerings partner Bossi dat 'Europa dreigt te vallen onder de Pruisische laars'. Het CDU-document bepleit dat Duitsland, Frankrijk en de Benelux gaan werken aan verdere onderlinge integratie, terwijl de andere EU-leden wat op afstand blijven. In 1996 houden de EU-re- geringsleiders een conferentie om te kijken hoe het dan staat met de vooruitgang naar politieke en economische eenheid sinds het Verdrag van Maastricht. „Dit rapport wordt meegewogen. waarna de regering met haar mening komt", al dus de Duitse regeringswoordvoerder namens Kohl. Het CDU-document, waarin ook wordt opge- roepen tot grondige hervorming van de EU in stellingen, werd vorige week gepresenteerd door CDU-prominent Schauble. de tweede man in de partij en naaste vertrouweling van Kohl. Het idee van een EU van diverse snelheden heeft de instemming van de Franse premier Bal- ladur. Volgens het plan zouden Groot-Brittannië, Italië en Spanje plaats krijgen in een tweede groep landen, die niet aan alle criteria voor de Europese Monetaire Unie hoeven te voldoen. De andere landen belanden dan in een soort derde divisie. In een reactie op de kritiek zei CDU-politicus learners, een van de auteurs van het rapport, dat het niet is begrepen. „In de praktijk bestaat er ^J een kern in Europa. Er staat dat niemand daarvan zal worden uitgezonderd en het deelnemen hangt alleen af van de bereidheid van elk land of, in het geval van de Monetaire Unie, van .het vol doen aan de criteria." Liga-Nordleider Bossi, partner in de Italiaanse regering, keerde zich gisteren fel tegen het CDU- voorstel. Volgens hem verdelen de Duitsers 'met traditionele Teutoonse arrogantie Europa in twee kampen'. Europa dreigt volgens Bossi te vallen 'onder de laars van de erfgenamen van de Pruisi sche aristocratie'. De Italiaanse premier. Berlusconi, keerde zich zaterdag al tegen het CDU-plan. Hij noemde het 'potentieel explosief. CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295.- Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende Het examen is op 4 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bednjfQe) te beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kar» men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kantine, etc beheren SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. TT 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF new york AP Gisteren ontmoetten de twee delegaties elkaar voor de vierde achtereenvolgende dag op de Cubaanse missie bij de Verenig de Naties in New York. De Ame rikaanse delegatieleider David Johnson wilde na afloop van de gesprekken weinig zeggen. Hij waarschuwde tegen 'voortijdige speculaties' over de uitkomst. Het overleg tussen de Verenigde Staten en Cuba over de vluchte- lingencrisis is gisteren na een gesprek van een uur weer on derbroken zonder dat veel voor uitgang was geboekt. Ook zon dag hadden de gesprekken niets opgeleverd. Minder straf voor wie schuld bekent ROME EELCO VAN DER LINDEN correspondent Het door de Milanese magi straat Di Pietro gelanceerde plan voor een 'politieke oplos sing' van het corruptie vraag stuk, heeft verdeeldheid ver oorzaakt binnen het Italiaanse kabinet. Vooral minister Rion- di van justitie verzet zich tegen het 'dictaat van Di Pietro'. Het plan beoogt onder meer met strafkorting voor degenen die nu schuld bekennen een einde te maken aan de eerste fase van 'Tangentopoli' zoals het al drie jaar lopende smeergeldonderzoek wordt genoemd en door het ver hogen van straffen corruptie in de toekomst te ontmoedi gen. Teruggave van het smeer geld en een verbod op uitoefe ning van publieke functies voor corruptcn maken ook deel uit van het plan. Minister Biondi, wiens 'voorarrest-decreet' enkele weken geleden werd getorpe deerd door de vijandige hou ding van Di Pietro, zei het te waarderen dat Di Pietro wil sa menwerken met alle belang hebbende partijen. Vervolgens verwierp hij de belangrijkste elementen van het voorstel. De minister is tegen het idee dat corruptie en heling even zwaar moeten worden bestraft en ook tegen het gebruik van 'spijtoptanten' om door te dringen in het corruptie-sys teem. Dankzij de verklikkers behaalde en behaalt de Itali aanse justitie veel successen in de strijd tegen het terrorisme en de maffia. Di Pietro ver wacht met het slechten van de muur van de 'omerta' (de eed van de maffia, red.) ook de corruptie te kunnen terugdrin gen. Volgens Biondi zal deze me thode echter leiden tot wraak acties en lastcr-praktijken. „Premie-regelingen invoeren in onderzoeken naar een zo wijdverbreid fenomeen als corruptie is veel te riskant. Op deze wijze zal misschien een fase van Tangentopoli worden afgesloten, maar tegelijkertijd een nieuwe - die van de wraak en de laster - worden inge luid", aldus de minister. Duizenden werknemers in de Nigeriaaose olie-industrie zijn gisteren weer aan het werk ge gaan. Daarmee is de twee maanden oude staking in de oliesector voorbij en tevens mislukt. Inzet van de staking was dat de leider van het rnili taire bewind, Abacha, de inacht zou overdragen aan Moshood Abiola. Deze zakenman zou de presidentsverkiezingen vorig jaar hebben gewonnen als het militaire regime niet de puhli katie van de verkiezingsuitslag had verhinderd. Het einde van de staking is een overwinning voor het mili taire regime, dat zich had voor genomen de staking met alk- mogelijke middelen te breken. Een woordvoerder van Shell Nigeria bevestigde dat het con cern, dat meer dan vijftig pro cent van de Nigeriaanse olie produceert, gisteren weer bijna op volle kracht draaide. Hon derden gefrustreerde werkne mers waren vorige week al aan het werk gegaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5