VOOR U GESELECTEERD Zorgen om groter Theehuis Foutje van de beroepsschipper Waal laat zich op sleeptouw nemen Ganzen besparen maaikosten Cultuurbarbarisme van de ergste soort Schrijvende Lezers 3 teletekst Hifi Stereo 2x10 Watt [beeldbuis] 3 jaarl rjiw. Inh 5 kg Trommel links/ rechts draaiend ter voorkoming van kreuken RVS trommel koppen 48 voork zenders 8 progr I jaar time gratis 10 jaar :r: garantie Centrifuge 1200 tpm RVS trommel en kuip ontdooiing Vnesged 56 Itr. 100% CFK- I 1200 1 TOEREN PRÜS DOORBRAAK 3 JAAR garantie] [winkel I model losse icomponenteni I1100 I WATT I MËT I icp-speleri INHOUD I 24 LITER 10 lamps 3 hoogtes instelbaar |digftaal| program meerbaar 10 kops Druppel stop Wegdraat- baar filter met afneembare schenkkan i4^*"nu sharp kleuren tv 70 cm flatsquare beeldbuis Whirlpool droog- automaat stsjjsu teletekst M*rï; nu philips videorecorder dubbele 4 video 1111 1speelduur 4W9.-NU ZANUSSI miele koel- h kast i- Koelged n AKAI KTV 55 cm flatsquare beeldbuis sharp viewcam 8 mm systeem autofocus 8 x motorzoom LCD scherm 6 lux WAS- auto- leleleksl maat XVN: 22W technics hifi-set FM-slereoMCRG Duboct ca» deck CO spelee 2« 35 Watt f7»philips FW21 mini hifi-set FM stereo-MG-LG- Dubbel cassettedeck 5 bands equalizer tb* philips stofzuiger Electronische zuigkrachtregeling Metalen buizen H 1100 Watt Q easy beach zonne hemel sharp combi magnetron Vermogen 1000 Wan 5 vermogenstanden yvn. AKAI cd-speler 4-voudige oversampllng 3^>NU BRflUfl KOFFIEZETAPPARAAT 4x22 wattl qöb m piomeep ■appapau autoradio l&inimll cassette cd-wisselaar 10 - <6xi ia*-.... Afneembaar front citrus- pers yoko wekker Led- uittezing I max. i klantI •^philips PORT. SONY JSk RADIO- KLOK P*A RECOR RADIO jy ^^23 1H Dubbel 14*TNU cass deck mekken JtT -iff NU In de laatste aflevering van uw. overigens erg leuke, 'Waterkrant" las ik het artikel over de rondvaartkapiteins die o.m. de Kaag bevaren. De kapiteins (reders) Van Hulst, Parmentier, Slingerland en Diepen horst waren daarin aan het woord. Met verbazing las ik in dit artikel het commentaar van dhr. Ton Diepenhorst van de rederij Triton uit Katwijk. Hij heeft het daarin onder meer over die domme watersporters die niet eens het geluidssein 'lx lang en 2x kort' kennen. Volgens hem was dit het sein dat hij aan de verkeerde wal ging varen en die watersporters snap ten dit sein niet eens! In armoede vraag ik mij dan toch af: „Hoe kan het bestaan dat een beroeps- schipper zoiets kan verkondigen!" De eer ste de beste cursist van mijn vaarbewijs cursus kan hem vertellen dat volgens het Binnenvaartpolitiereglement, dit het zg. 'keersein (rondgaan) over bakboord' bete kent. Snap ik dat zo'n watersporter vreemd opkijkt bij zo'n sein, want een Triton rondvaartboot die wil rondgaan in het Oegstgeesterkanaal maak je niet dagelijks Als ik dat zo lees, dan adviseer ik hem weer eens een keer de schoolbanken van een vaarcursus op te zoeken. Is 'Jan Haas- noot's Vaarcursus' te Warmond niks voor je, Ton? Eigenlijk is het afgeven op het domme gedrag van de watersporters, zoals de he ren rondvaartkapiteins dit doen, wat te goedkoop. Men moet weten dat menig en thousiast watersporter het vaarbewijs al heeft gehaald of er mee bezig is. De vaar- cursussen zitten overal vol en niet alleen met speedbootbestuurders. Juist de jach- tenschippers zijn aanwezig. Er is onder de watersporters een duidelijke tendens gaande, om meer van de vaarregels op het water te leren kennen. Een honger naar nautische kennis dus! Beter zou zijn wanneer de heren kapi teins wat meer de hand in eigen boezem staken, want als we het toch hebben over ergerlijk gedrag, dan weten zeker de rond vaartkapiteins daar aardig raad mee. Want wellicht door hun eeuwige haast, varen zij altijd met zo'n stevige snelheid (en daar door zuiging) over de Kaag, dat al menig watersporter daarvan flinke overlast en ook schade heeft ondervonden. Beroepsvaart of niet; heren, besef alstu blieft dat jullie vaargedrag ook aan kritiek onderhevig is, net zo goed als die van de watersporter. En dom is die watersporter allang niet meer. En als je dan toch wat over de vaarregels zegt, doe dit dan vooral goed! Want dat staat pas dom, zeker als beroepsschipper! Met vriendelijke groeten aan de kapi- Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de da tum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor in gezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Gaarne wil ik reageren naar aanleiding van de artikelen in de kranten van 23 en 24 augus tus jl. over het door ganzen ver vuilde fietspad tussen Coebel - brugen Waddingersluisbrug. Om te beginnen is het meest vervuilde stuk niet groter dan 10 meter: de rest van het fiets pad is nagenoeg schoon. Het is dus onjuist als wordt gesteld dat de ganzen het totale fietspad zodanig hebben vervuild dat er een verkeersgevaarlijke situatie is ontstaan. Ruim 14 jaar woont onderge tekende nu aan de Haagweg. Twaalf jaar daarvan met uit zicht op het weiland waarop nu de Coebel is gebouwd. Dit wei land was het leefgebied van o.a. meeuwen en ganzen. Door. de bouwactiviteiten werden zij ver jaagd. Het gevolg was dat er eerst enorme klaagzangen in een deel van Zuid-West over 'overlast' door de meeuwen ontstonden. Volgens de berich ten in de media zou een hele kolonie overlast veroorzaken. Zolang als ik in zuidwest woon - zo'n 37 jaar - zijn geweest, vooral in de winter. Vier keer per dag fietste ik langs de 'kolonie' en ben nooit in staat geweest meer dan 20 meeuwen te ontdekken. Na uitgezeurd te zijn over de meeuwen begint men dus nu over de ganzen, die inmiddels langs de oevers van de Korte Vliet hun woongebied hebben terugveroverd. Alle mensen in de fiats in de Coebel hebben er voor gekozen om langs de wa terkant te wonen. Blijkbaar vin den een paar onder hen dat de waterkant en alles wat daar in en om leeft zich wel even aan hun eisen moet aanpassen en indien dit onmogelijk is, moet worden verwijderd. Zoals ge zegd, hebben meer dan 12 jaar lang de bewoners van de Haag- weg en de ganzen en meeuwen vreedzaam als buren geleefd: waarom kunnen de nieuwko mers in de Coebel dit niet? Waarom gaan mensen die niet tegen dieren kunnen in een 'landelijke' omgeving wonen? Het centrum van de stad lijkt mij voor hen beter geschikt. Eerst waren het nu zijn het de ganzen. Het zal mij niet verbazen als er volgend jaar klachten in de pers ver schijnen over de kikkers, want ook die blijken, na zo goed als te zijn uitgemoord door de bouwactiviteiten in de Coebel, aan het terugkeren. En zo kunnen we dus door gaan totdat alle diersoorten zijn verwijderd uit de Korte Vliet en ons slechts het lawaai en de ver vuiling van het verkeer en de treinen resten omdat proteste ren daartegen niet helpt. Voor wat betreft het fietspad: de ganzen houden alle openba re gazons in de Coebel keurig kort en zorgen er zo dus voor dat de gemeente maaikosten uitspadrt. Zou het niet fair zijn als de gemeente hen hiervoor beloont door eens in de zoveel weken even die slechts 10 meter die hun slaapplaats vormt, schoon te spuiten? Dan kunnen de klagers uit zuidwest gaan uit kijken naar een volgend slacht offer. Leiden dreigt zijn enige prach tige concertzaal te verliezen aan een gemeentelijk dom en kortzichtig plan. Dit behelst de verbouwing van de Stadsge hoorzaal tot een theaterzaal (waar niemand om heeft ge vraagd en waarmee niemand is gediend). De akoestiek van de concertzaal gaat absoluut verloren want ook in brede toonkunstenaarskringen is be kend clat een akoestiek voor gesproken woord niet is te ver enigen met die voor orkest muziek. Een voorbeeld daar van is het Congresgebouw in Den Haag. „Een mooie natuurlijk akoestiek is een kostbaar iets genoeg kan omspringen." waarschuwt violiste Vera Beths. Van dit type concertza len bestaan er in Nederland nog maar drie: het Concertge bouw in Amsterdam, de Ver eniging in Nijmegen en dus de Stadsgehoorzaal in Leiden. Hoe kostbaar een dergelijke akoestiek is, bewijzen de vele voorbeelden van mislukte of gedeeltelijk mislukte pogingen in nieuwbouwzalen, zoals het Muziektheater in Amsterdam, de concertzaal in tie Beurs van Berlnge waar de firma Peutz al zes jaar bezig is om enige ver betering aan te brengen, he laas zonder resultaat. Voor de leidse concertzaal is het gevaar overduidelijk dat geen herstel meer mogelijk is van iets dat vernield en ver knoeid wordt. Dit wordt cul tuurbarbarisme van tie ergste soort. Niet alleen de al jaren door de Volksuniversiteit K&O georganiseerde en ilruk be zochte orkestconcerten gaan verloren maar ook de amateu ristische kunstontplooiing van koren en andere culturele ai ti viin'rn Het kost de stad Leiden, die financieel al jaren op de rand van de afgrond balanceert, ka pitalen. Maar het ergste is de onbeschaamdheid waarmee men de nota voor dit wanbe leid presenteert aan de belas tingbetalers. Leiden is de ge meente met de op één na hoogste onroerend zaakbelas ting. Bep Rijnders, Leiden. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 In de krant van 25 augustus dis cussieerden Cees Waal en wet houder Van Rij over het bouw plan voor de achterkant van het voormalige invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. In het artikel werd niet vermeld dat beide he ren al eerder met elkaar over een bouwplan in de clinch heb ben gelegen. Alleen was de rol verdeling toen precies omge keerd. In 1978 was er de nodige op winding over een bouwplan van Studentenhuisvesting aan de Kaiserstraat. Tjeerd van Rij trad op als woordvoerder van de wijkvereniging Pieters- en Aca- demiewijk. De wijkvereniging vond het bouwplan veel te mas saal, waardoor de leefbaarheid van de wijk in gevaar zou ko men. Wethouder Waal voelde zich gebonden aan toezeggin gen die een vorig college aan de aspirant-bouwer had gedaan. Die gebondenheid ging zo ver dat het college tegen de advie zen van bouw- en woningtoe zicht in de bouwvergunning verleende. Uiteindelijk werd de wijkvereniging door de Raad van State in het gelijk gesteld. De plannen van Studentenhuis vesting zijn daarna in een veel bescheidener vorm uitgevoerd. Ik was het destijds als raadslid met de bezwaren van de wijk vereniging eens. Als ik nu nog raadslid zou zijn, zou ik de be zwaren van de groep-Biesheu vel anders beoordelen. In 1978 lag er een plan om honderden wooneenheden te bouwen in een al zwaarbelast stukje bin nenstad. De woningen achter het invalidenhuis komen in een buurt waar veel meer ruimte is. Cees Waal heeft als wethou der ruimtelijke ordening gewel dige verdiensten voor Leiden gehad. Het oude beleid van het stomweg volbouwen van steeds weer nieuwe polders maakte in zijn tijd plaats voor aandacht voor de mogelijkheden van de bestaande stad. Nu duidt hij het beleid dat de gemeenteraad al jaren geleden heeft aanvaard aan als 'al die inbreidingsellen de' en verwijt hij Tjeerd van Rij (volstrekt ten onrechte trou wens) dat die niet hard genoeg heeft gezocht naar nieuwbouw- locaties buiten Leiden. Het is jammer dat juist Waal zich zo op sleeptouw laat nemen door een klein groepje mensen van wie het uitzicht erop achteruit gaat. Laurens Beijen, i dden. Het Theehuisje in het Van der Werfpark. Zo zag het e krijgt wordt het eens zo groot. 11992 uit. Inmiddels is het met e Met verbazing heb ik kennisge nomen van het artikel in het Leidsch Dagblad d.d. 26 augus tus 1994 inzake de vergroting van de theekiosk in het Van der Werfpark. Voor de totstandkoming van deze kiosk zijn destijds diverse' besprekingen gevoerd in de Projectgroep Pieters- Acade- miewijk en Levendaal-West omtrent de aard, omvang en doelstelling van genoemd ge bouw (ondergetekende had als bestuurslid van de wijkvereni ging zitting in dit overleg). De wijkvereniging heeft toentertijd haar mening kenbaar gemaakt over het idee om de enige groenlocatie in de wijk te be bouwen. Na een onverkwikkelij ke bouwgeschiedenis is het ge bouwtje uiteindelijk op zijn plaats gekomen. Het bevreemdt mij dat nu juist de gemeente Leiden op dracht geeft om de huidige om- vaag te verdubbelen zonder daarvan de wijkvereniging in kennis te stellen. De motieven om de bedrijfsvoering te stop pen vanwege familie-omstan digheden acht ik uitgesloten omdat deze omstandigheden kennelijk niet meer bestaan in dien men toestemming verkrijgt voor het vergroten van het eta blissement. De motieven om de entree aan de parkzijde te ver leggen om op deze wijze kinde ren veiliger te laten spelen zijn weerlegbaar. Toentertijd is juist voor een ingang aan de straat zijde gekozen om het park te sparen. Het trottoir voor de kiosk is ter plaatse dermate breed dat juist voor de huidige situering gekozen is. Bij een eventuele vergroting, die - vol gens het artikel een verdubbc ling van het oppervlak inhoudt, moet rekening worden gehou den met een factor van 3 indien ook voor een terras in het park gekozen wordt. Naast al deze problematiek vereist een restaurantbedrijf al lerlei aanpassingen zoals schoorstenen, luchtafvoer, aparte ingang keuken t.b.v. aan voer leveranciers, afvalcontai ners, krattenopslag, etc., etc. Vooral over dergelijke aanpas singen - die erg kostbaar zijn - maak ik mij zorgen, omdat de huidige horeca in de Doeza- straat zich weinig rekenschap geeft over wat de buurt hiervan vindt over hoe zij hun aan- en afvoer, in de ruimste zin van het woord, regelen. Ten slotte dit. De gemeente Leiden is helaas niet rijk aan groen in de binnenstad. Óm die reden heeft de wijkvereniging zich destijds terughoudend op gesteld ten aanzien van bebou wing in het park. Deze zienswij ze heeft mijn instemming. Dat nu een dergelijke uitbreiding te wachten staat vind ik tegen alle gemaakte afspraken in en een uiting van zwak bestuur. Eén keer lang, twee keer kort meGcraooL;, .55» OTft „vl, DAAR KOM JE VOOR JE PLEZIER „1 JL ...J,,,,, f| alkmaar 072-110969 broek op langedijk 02260-20891 den helder 02230-25353 - haarlem 023-310079 heemskerk 02510-41 131 hoofddorp 02503-16279 hoorn 02290-10389 ijmuiden 02550-37617 leiden 071-125873 O 132900purmerend 02990-27041 zaandam 075-355060 Jl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21