Dominee is nog niet uitgeschreven Kerk Samenleving 'Garandeer moslims vrijheid van religie' es DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 redactie dick v HET WEER BUITENLAND KORT (ie vangen 1 De leider van de verboden moslimsekte Al Arqam, As- haari Muhammad, wordt sinds zaterdag in Maleisië gevangen gehouden. Hij werd vrijdag in Thailand ge arresteerd. Hij verbleef in Thailand sinds 1988. toen voor het eerst een verbod op zijn leer werd uitgesproken in Maleisië. Behalve de 57-ja rige sekteleider worden ook zijn vrouw, hun zes maan den oude dochter en vier vol gelingen vastgehouden. Als blijkt dal zij geen bedreiging voor de nationale veiligheid vormen, zullen zij worden vrijgelaten, zo heeft de Ma leisische regering gezegd. Ashaari wordt gevangen gehouden op grond van de binnenlandse veiligheidswet, die de politie toestaat indivi duen maximaal twee jaar zonder proces vast te hou den. De Maleisische regering verbood de sekte op 5 augus tus op beschuldiging van het verkondigen van een dwaal leer. Al Arqam zou een be dreiging vormen voor de opfenbare orde. De sekte heeft naar schatting 100.000 volgelingen in Maleisië en een groot aantal leden elders in Azië en het Midden-Oos ten. Al Arqam moet haar 48 centra en 257 scholen in Ma leisië sluiten. Gevangen 2 Afgelopen weekeinde was er in het centrum van de sekte in Kuala Lumpur echter nog niets van het verbod te mer ken. Het centrum omvat on der meer een school, een markt, een restaurant en een boekhandel. Leden van de sekte hebben kalm gerea geerd op de arrestatie van hun leider. „Zijn overwin ning is beloofd", aldus de woordvoerder van de sekte- in de Maleisische hoofdstad. De sekteleden geloven dat Ashaari is voorbestemd om een grote islamitische bewe ging te leiden die in Maleisië zal ontstaan en zich over heel zuidoost-Azië zal ver spreiden. Dat zou de voorbo de zijn van de opstanding van een islamitische messias in Oezbekistan. Kerknieuws Onder de hoede van vier in ternationale kerkelijke orga nisaties is het oecumenische persbureau Ecumenical News International (EN1) be gonnen. EN1 wil media over de gehele wereld, met name niet-kerkelijke media, van onafhankelijke berichtgeving over de kerken voorzien. ENI is de voortzetting van de in 1947 opgerichte Ecumenical Press Service (EPS) en wordt gefinancierd door de Wereld raad van Kerken, de Lutherse Wereldfederatie, de Wereld bond van Reformatorische Kerken en de Conferentie van Europese Kerken. Het persbureau begint beschei- mensen en een budget van 1,3 miljoen gulden. Volgens Gunnar Staalsett, de vertrekkende algemeen secretaris van de Lutherse Wereldfederatie, moet het succes van ENI afgemeten worden aan de mate waarin het persbureau er met zijn kerknieuws in slaagt door „de onzichtbare muur in de redactielokalen van kranten" te dringen. „Het verhaal van de kerk moet met dezelfde mate van belangrijkheid en relevantie worden verteld als verslagen van voetbalwed strijden", aldus Staalsett. Wim Jansen voelt zich een monnik, een zot soms In één van zijn gedich ten laat hij de lezer weten dat er in hem een monnik en een zot woont, een boeteling en - met een knipoog naar Felix Timmermans - een Pallie ter, een vreemdeling en één die op de aarde aardt... Wie goed leest ontdekt ze inderdaad allemaal, hoe wel we van de monnik de pastor/dominee zullen maken en we mogelijk de psycholoog moeten aan vullen. Bovendien bergen veel gedichten en stukken proza meerdere van bo vengenoemde typeringen in zich. veere jac de winter Wim Jansen woont in Veere, waar hjj sinds 1990 predikant is van de Gereformeerde Kerk en sinds kort ook van de hervorm den in de Samen op Weg-kerk. Zijn huis ligt aan de Kaai met uitzicht op de haven met zijn tientallen zeilboten, één van de mooiste plekjes van de provin cie Zeeland. Het feit, dat er op nummer 55 een dichter woont, past dan ook helemaal in deze omgeving. Verbazing wekt niettemin Jansens' bekentenis, dat hij zich in de eerste plaats een schrijver voelt, de uitkomst van een jon gensdroom, en dan pas pastor, hoewel die er dicht bij in de buurt komt. „Ik ben nu een maal heel geïnteresseerd in mensen; ik schrijf over hen en ik probeer hen nabij te zijn." Jansen (43) is als boerenzoon in Hoek bij Terneuzen geboren, studeerde voor onderwijzer, gaf les in Terneuzen en was hoofd der school in Geersdijk. Van 1981 tot 1988 studeerde hij theologie in Brussel en in 1989 in Kampen, waar hij zijn docto raal haalde. Tijdens zijn studie al was hij pastoraal-assistent in West-Zecuws-Vlaanderen, in 1988 docent godsdienst in Goes en sinds zijn benoeming als predikant in Veere en Gapinge tevens docent aan de Christelij ke Scholengemeenschap in Middelburg. Hij is getrouwd met Eliane en heeft vijf kinde ren, drie jongehs en twee meis- Wim Jansen: „Ik ben nu eenmaal heel geïnteresseerd ii i; ik schrijf over hen en ik probeer hen nabij te zijn.' jes van elf tot achttien jaar. „Ik ben pas echt begonnen met schrijven in 1987", zegt Jansen. HeP resultaat was een bundeltje van veertig gedichten. Vervolgens werd zijn scriptie in 1989 door het Boekencentrum in boekvorm uitgegeven onder de titel 'Pleidooi voor het pre ken met kinderen en volwasse nen samen'. In dat zelfde jaar volgde zijn theologische ver handeling 'Moet ik dat geloven' over onderdrukkende godsbeel den. Onlangs verscheen 'Een open huis met lage drempels' over nieuwe en oude vormen van geloofsbeleving. Nieuwsgierigheid Zijn talent als dichter en pro zaïst kwam nadrukkelijk in 1991 boven drijven bij het verschij nen van het poëziedagboek 'Het woord dat ik bedoel' bij Uitge verij Narratio in Gorinchem. Le zers werden op de laatste pagi na gevraagd te reageren. Zij konden uit 61 auteurs hun favo riete schrijver of schrijfster aan wijzen, Wim Jansen, die met tien gedichten vertegenwoor digd was, werd met duidelijke voorsprong eerste. Daaruit kwam 'Een monnik en een zot' voort, dat zo nadrukkelijk mijn nieuwsgierigheid opwekte. Wim Jansen dicht vooral over mensen. Over zijn vrouw: „Er is maar één mens op aarde bij wie ik zo naakt durf te zijn en zo ontdaan van alle franje, zo do delijk te kwetsen...Over zijn zoon, de puber:Mijn kind een onbekende man, wanneer is het gebeurd dat je van mij bent los geraakt en langzaam aan een ei land werd?" Over zijn jongere zoon, de brugklasser: „Tas, waar ga je met dat ventje naar toe? 'Tijd, waar ga je met mijn ventje naar toe?" Over de zeer christe lijke vrouw: „Ze gedraagt zich poeslief en zó verstandig en zéér evenwichtig. Nu snort de poes weer en geeft ze kopjes. Maar als straks de mensen weg zijn, dan haalt ze uit!" Over zijn vader: „Zo'n elf jaar na je dood. Ik zou zo graag eens met je pra ten, je hand vasthouden, en in de luwte van jouw goede woor den mezelf leeg janken." Wim Jansen heeft iets met zijn vader, de boer aan de rand van de Braakman, die voor de CHU wethouder in Hoek is ge weest en op 65-jarige leeftijd plotseling stierf. „Hij hield van kinderen, kon goed vertellen, was heel gelovig, maar heel ruim in zijn opvattingen. Hij was bijvoorbeeld als hervormde met mijn gereformeerde moe der getrouwd. Ik herken mezelf een beetje in hem", zegt Jansen, die op zijn beurt als gerefor meerde een katholieke vrouw heeft. Verwondering Dominee Jansen verkeert als pastor vrij vaak tussen bejaar den in het verzorgingstehuis van Veere en ook dat is in veel van zijn gedichten terug te vin den. „Oud meisje, je bent net een klein meisje. Een grijs, kaal wordend meisje. Meisje van ne gentig". „Ik zoek daar niet be wust naar onderwerpen", zegt Jansen, zoals ik dat trouwens nergens doe. Ik ben meer op jongeren gericht, maar ouderen komen gewoon op mijn weg en ze maken indruk op me. Ze staan dicht bij de dood en dat doet me iets." Zijn gedicht 'Oude vrouw in coma' lijkt een pleidooi voor passieve euthanasie, maar is dat niet „Nee", zegt Jansen, „in re gels als 'ik leg mijn hand maar op je hoofd en streel je wangen wat...' spreekt veeleer de mach teloosheid die ik op dat mo ment voelde. Leven en dood, de verwondering over het leven zijn zaken waar ik telkens weer bij stil sta." Uit die verwonde ring over het leven komt Jan sens' waardering voor de dich ter Gerrit Achterberg voort, 'die daar meesterlijk mee wist om te gaan'. Zijn beste gedachten en ge dichten komen bij hem op bij het aanschouwen van de na tuur. Zijn 'Apokalyptische ge dachten' over zonsonderdag en opgang bij winterstorm is daar in de bundel misschien wel het sterkste voorbeeld van. „Er komt meer, over één cl twee jaar", verzekert Jansen. „Ik heb nog dakboeken vol notities, bij voorbeeld van bezoeken aan Taizé en Hongarije. Ik ben nog lang niet uitgeschreven." uitgeverij Narratio, Gorinchem. 'Een open huis met lage drempels' door Wim Jansen, 140 pagina's, prijs 24,50 gulden, uitgeverij Ten Have in Islamkenner Slomp houdt rede bij opening van academisch jaar amsterdam Onze kritiek op gebrek aan godsdienstvrijheid in sommige moslimlanden is pas overtui gend wanneer we in het Wes ten moslims ook in de praktijk vrijheid van religie te garande ren. Dat zei islamkenner drs. J. Slomp gisteren in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Hij was tot vorig jaar de moslimexpert van de Gerefor meerde Kerken in Nederland en oud-voorzitter van de Is lam-in-Europacommissie van de Konferentie van Europese Kerken en de Raad van rooms- katholieke Bisschoppenconfe renties in Europa. Wie voor meer ruimte pleit voor de half miljoen moslims in Nederland, doet volgens hem de autochtone bevolking geen tekort. „Dit zorgt er juist voor dat er meer redenen voor begrip en acceptatie en minder voor frictie en ergernis zullen zijn", aldus Slomp. Hij spreekt tegen dat alle moslims „orthodoxe, fanatieke, bebaarde en gesluierde perso nen zijn, die trouw hun vijf plichten vervullen en een be dreiging voor onze democrati sche instellingen vormen". Uit een Amerikaans onderzoek blijkt dat slechts één op de tien moslims een missionaire in stelling heeft, gericht op de is lamisering van zijn nieuwe va derland. Volgens Slomp is er geen reden om aan te nemen dat de instelling van moslims in Europa anders is. „Onze steeds meer gesecula riseerde samenleving ziet racis me terecht als een grote be dreiging", meent Slomp. „Christenen mogen daarom aJs gelovigen ook aandacht vragen voor het gevaar van anti-isla- misme. Veel geseculariseerde mensen hebben daar geen an tenne meer voor." Abraham Kuyper, de stichter van de VU, had nog wel oog voor de over eenkomsten tussen christen dom, jodendom en islam: „Sy nagoge, kerk en moskee vinden in Abraham en Mozes haar his torisch verenigingspunt", schreef hij in 1908. Moslims die naar Nederland zijn geïmmigreerd, vrezen wel verlies van hun eigen identiteit. De steun die zij van de kant van de overheid, samenleving en kerken ontvangen bij het opbouwen van eigen instellin gen, is volgens Slomp tot nu toe te gering geweest. Liet reali seren van een eenvoudige ge bedsruimte gaat al gepaard met veel „bureaucratische hobbels". Dit heeft het integra tieproces van die helft van de allochtonen die uit moslims bestaat, vertraagd. Op verschillende terreinen van wetenschap hebben de ou dere islamitische universiteiten kennis overgedragen aan jon gere westerse instellingen. Bo vendien is er sprake van affini teit tussen islamitisch en chris telijk denken, dat gebaseerd is op gemeenschappelijke mo- notheïstische uitgangspunten. Zo delen zij bepaalde visies op het terrein van de medische ethiek. Op het gebied van het recht is het volgens Slomp juist van belang weet te hebben van verschillen in opvatting tussen islam en christendom. BEROEPINGSWERK Noordeloos; te Leiden (Vredeskerk) ds. J A. Wolthaus; te Goutum c a. G. Knol, aangenomen; te Ouderkerk aan den IJsseKwijk west) J. van Di|k te Tholen; te Ommen G A. de Roos te Lemmer; Bedankt voor Delft M. Treuren te 't Woudt (nadere beslissing); voor Heer- de K W.F. Borsje te Vriezenveen; voor Otterlo H. van Ginkel te Tiendeveen- Nieuw Balinge. GEREF.KERKEN e Ridderkerk-Slikkerveer n Gelder te Tricht-Geldermal- 'Sloop griezelhuis' londen afp Religieuze leiders van Glouces ter in het westen van Engeland willen dat het 'griezelhuis' wordt gesloopt, waar de stoffe lijke overschotten werden ge vonden van negen van de twaalf slachtoffers van seriemoorde naar Fréderick West en zijn echtgenote Rosemary. Zij willen een macabere toeristische trek- nleister voorkomen. Regenzones In deze tijd van het jaar zien we een steeds groter temperatuurs- verval tussen noord en zuid. In de subtropische oceaangebieden be reikt de zeewatertemperatuur pas rond begin september de hoogste waarde, terwijl boven het noorde lijk deel van de Atlantische oce aan al een geleidelijke afkoeling intreedt. Die groter wordende gra diënt in temperatuur activeert het polaire front, de betrekkelijk smal le scheidingslijn tussen koel en warm. Die frontale zone is op de satellietfoto soms te zien als een duizenden kilometers lange wol- kensliert, met diverse golfvormige uitstulpingen. Die golven ontstaan op plaatsen, waar de koude lucht een uitval naar het zuiden waagt of waar warme lucht naar het pool gebied oprukt. Deze ritmische be weging in de atmosfeer wordt naarmate het winterseizoen na dert. steeds duidelijker. Eigenlijk is er sprake van een steeds feller wordende machtsstrijd tussen de twee luchtmassa's, waardoor de Atlantische depressies dieper en omvangrijker worden. Vandaag ligt er niet ver van IJs land een exemplaar van 970 milli bar, op volle stormsterkte dus. Zijn invloed reikt van Groenland tot aan de Azoren en beheerst het vai maH :pq ssti. Vu weer in Europa ten noorden vai Alpen. Toch staat er voor de lai den rond de Noordzee nog geer herfststorm op het programma I Het zijn eerder de regenzones golfvormige storingen in het poj re front - die de regenmeters s aardig laten vollopen. Zo'n act» wolkenpluk trekt vandaag overt land. Morgen heerst er een betrekl lijke rust tussen twee randstoripe Op een kustbui na kan $r0( staan. Donderdag arriveert een*. Li volgende storing, die ook zachW0] lucht uit het zuiden meevoert, j ie gelijk wordt de 20 graden gepa-eiI( seerd, maar al heel spoedig wutog de koelere lucht uit het westennin eidei Naar het weekeinde toe verat dert er maar weinig. Een stevigjsn weste 11 j ke tot z u i d weste 11 j ke Uit straalstroom raast hoog boven ;an land en neemt in ijltempo volg^ees de regen- en windbrengende A8 lantische storingen mee. Het kf[. wordt na een tijdelijke oplevin^1^ weer teruggeduwd naar een mirvei dagniveau van 17 of 18 graderpro< HET WEER IN EUROPA Duitsland: Vandaag zon. Verder tamelijk van tijd tot tijd flink loop van morgen enkele opklaringen. Middagtemperatuur van 16 graden in Sleeswijk-Holstei n tot 22 m het zuiden; vandaag in het zuiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12