L Alphen moet §14 miljoen bezuinigen Rijnwoude verhoogt belasting 32 procent Onveilige Leidseweg doorn in oog van Voorschotenaren 'Ik berust in het onvermijdelijke' Acties tegen de HSL Rijntaptoe negeert regen Leiden Regio iringet fSteteplphen ma8 dan volgend jaar nog geen grote financiële be problemen tegenkomen, het gemeentebestuur buigt zich nd en bomende maanden toch ai over ingrijpende bezuini- een igingen. De afdelingshoofden van de gemeentelijke orga- de nisatie hebben deze week opdracht gekregen om aan te FranjSeven ^oe ZV vijfden procent op hun begroting kunnen an ve«besparen. Alles bij elkaar moet er op die manier voor 14 >dmkim^i°en 8u'den aan bezuinigingen worden gevonden. den run de andere kant zouden B en W bover c u f een In 1995 blijft alles nog één jaar irdzesrustig in Alphen. Maar daarna gematverwacht de gemeente - als er niet wordt ingegrepen - snel in (de rode cijfers te komen. De uil- ook graag zo veel bezuinigen dat ze uiteindelijk weer geld overhouden voor nieuwe din gen. Bij de bezuinigingen wordt voorlopig geen enkel onderdeel gespaard en is geen enkel voor- Ikering uit het gemeentefonds stel taboe. Bij de keuze van de t vele miljoenen teruglo- bezuinigingen stellen burge pen doordat het Rijk minder geld in dat fonds stort en het bovendien anders verdeelt. Al leen al de herverdeling van het gemeentefonds kost Alphen naar verwachting zo'n zeven miljoen per jaar. Dat de ambte naren nu voor 14 miljoen aan bezuinigingen moeten zoeken, wil nog niet zeggen dat dat hele I bedrag ook inderdaad wordt ge- ^vjsnoeid. Burgemeester en wet houders willen als het erop aan komt nog wat te kiezen hebben. Daarvoor is het nodig dat er straks een overaanbod aan mo gelijke bezuinigingen ligt. Aan meester en wethouders dat de dienstverlening aan de burgers zo veel mogelijk op peil moet blijven. Maar met de enorme bezuinigingsdoelen voor ogen, geven de bestuurders al toe dat de service waarschijnlijk wel te lijden zal- hebben van het snij werk. Over eventuele verhoging van de gemeentelijke belastin gen wordt op dit moment nog met geen woord gerept. Dat middel zal pas in beeld komen wanneer voor het eind van het jaar mocht blijken dat de ge vraagde bezuinigingen onmo gelijk zijn op te brengen. Fietser overleden ter aar De 67-jarige A. van der Hoorn uit Langeraar is vrijdag avond in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden aan de gevolgen van een aanrijding. De man werd 's middags om streeks vijf uur aangereden op de Langeraarseweg. Van der Hoorn fietste richting Ter Aar en sloeg linksaf om het Landlust- pad in te rijden. Hij gaf echter geen voorrang aan de 21-jarige bromfietser uit Langeraar, die uit tegenovergestelde richting kwam. Het slachtoffer liep een schedelbasisfractuur. Drinkers op de bon wassenaar Bij alcoholcontroles in Wassenaar zijn het afgelopen weekeinde zes mensen bekeurd die een paar glaasjes te veel op hadden. Eén man had zoveel gedronken dat hij een rijverbod kreeg opgelegd. De man trok vrijdagnacht bij een controle op de Rijksstraatweg de aandacht van de politie toen hij door het rode licht reed. Zaterdagnacht en zondagochtend waren er controles op de Katwijkseweg en de Stoeplaan. Het is niet bekend hoeveel auto's staande zijn gehouden. Snelkraak in Langeraar ter aar Dieven hebben in de nacht van zaterdag op zondag een televisietoestel en een midiset buitgemaakt tijdens een snel kraak bij een radiozaak aan het Kerkpad in Langeraar. Met een straattegel werd een gat in de etalageruit geslagen, waarna de snelkrakers hun gang konden gaan. Er ging een alarm af, maar de dieven konden niet meer worden achterhaald. Kettingbotsingen op Boskoopseweg Acht auto's zijn gisteravond betrokken ge raakt bij kettingbotsingen op de Boskoopseweg in Alphen, t hoogte van de spoorwegovergang. Aanvankelijk botsten twee automobilisten op een voorganger die stopte. Kort daarna reed een automobilist in op drie auto's die waren gestopt voor het eerste ongeval. Diverse auto's werden totaal vernield en moes ten worden weggesleept. Niemand raakte gewond. leiden veen. De actievoerders van de In Hoogmade, Rijpwetering, Oud Ade en Nieuwe Wetering worden tot en met 10 septem ber bezwaarschriften tegen de hogesnelheidslijn huis-aan-huis aangeboden en weer opge haald. Bewoners van Roelo- farendsveen en Oude Wetering kunnen een bezwaarschrift krij gen bij gemeentehuis, biblio theek en boekhandel Veenerick. Ze kunnen worden opgestuurd naar Den Haag of ingeleverd op Zuideinde 12 in Roelofarends- protestgroep Hoogmade/Alke- made willen ook op 16 septem ber 'met bussen vol' naar de openbare vergadering in het Haags provinciehuis. De bus vertrekt om half negen uit Hoogmade en Rijpwetering. In woners van Oude Wetering en Roelofarendsveen die mee wil len, kunnen contact opnemen met R. Hill ebrand (01713-13917 tussen 18 en 20 uur). Bezwaarschriften kunnen tot 16 september worden inge diend. De hele dag regende het pijpestelen, maar op het moment dat de vierhonderd muzikanten zaterdag bij de Rijntaptoe in Zoeterwoude hun instrumenten tevoorschijn haalden, werd het ineens droog. Ondanks de gunstig gezinde weergoden viel de opkomst van publiek op de parkeerplaats bij de Eendenkooi tegen. foto bendf bruyn n Rijnwoude gaan volgend jaar 32 procent meer onroerend zaakbelasting (OZB) betalen. Volgens burge meester ert wethouders is de verhoging noodzakelijk om de begroting voor volgend jaar sluitend te krijgen. Volgens hen zijn er op dit moment geen za ken waarop de gemeente nog kan bezuinigen. Ook voor 1996 en 1997 voorzien B en W OZB -verhogingen van rond de 25 procent. Zonder belastingverhoging komt Rijnwoude volgend jaar ruim zeven ton tekort. Dat te kort wordt aan de ene kant ver- DUIVENBERICHTEN oorzaakt doordat gepande be zuinigingen niet worden ge haald. aan de andere kant door dat het nieuwe kabinet de ge meente minder geld toeschuift. Doordat Rijnwoude steeds min der geld zal krijgen van de rijks overheid, loopt het tekort de ko mende jaren op tot bijna 2,5 miljoen in 1999. Dat is wanneer de gemeente niet snijdt in de begroting dan wel de belastin gen verhoogt. Dat B en W van Rijnwoude kiezen voor een serie van belas tingverhogingen heeft direct te maken met de kortingen van de rijksoverheid. Door de herver deling van het gemeentefonds krijgt Rijnwoude op termijn 1,4 miljoen gulden per jaar minder. Dat bedrag wordt bijna volledig veroorzaakt doordat de ge meente volgens de normen van het Rijk een te laag tarief han teert voorde OZB. Een aantal van de bezuinigin gen die de gemeenteraad eind vorig jaar heeft vastgesteld, blij ken niet te zijn gehaald. De grootste tegenvaller wordt ver oorzaakt door de brandweer. De gemeente hoopte daarop in 1994 een ton en in 1995 zelfs anderhalve ton te bezuinigen. Maar de uitgaven zijn dit jaar niet gedaald en de verwachting is dat dat ook volgend jaar niet zal gebeuren. Uit een onder zoek blijkt dat er niet kan wor den bezuinigd op de (vrijwillige) brandweer. Gebeurt dal toch, dan zou de Rijnwoudse brand weer niet meer aan de kwali teitseisen kunnen voldoen die aan een brandweerkorps wor den gesteld. Het niet doorgaan van de be zuinigingen op de brandweer scheelt de gemeente vanaf vol gend jaar 250.000 gulden per jaar. Doordat de geplande be zuinigen op het godsdienston derwijs, het schoonmaken van de scholen, het onderhoud van het openbaar groen en de woonruimteverdeling niet volle dig worden gehaald, zit de ge meente met nog eens 130.000 gulden aan tegenvallers. Overigens bestaat er nog een kans dat de belastingverhogin gen voor dit jaar en zeker voor de daarop volgende jaren zullen meevallen. Dat zal het geval zijn wanneer de gemeenteraad toch nog een post vindt om op te gaan bezuinigen. Volgend jaar zal de raad zich volgens plan ning buigen over de mogelijk heid om bepaalde overheidsta ken volledig af te stoten. Verder is het mogelijk dat de door de rijksoverheid opgelegde kortin gen nog wat meevallen. Zowel de korting op het gemeente fonds als de herverdeling daar van zijn nog niet voor de volle honderd procent uitgewerkt. Sn 1 van Oosten 4; M. Reijerse 5, 10; W. Jacobi 6. LPV De Vriendenclub G.P. Gijsman 1, 6; Comb. v. Wee- ren-Pracht 2; R. v/d Dop 3; Comb. Straathof-v/d Berg 4, 7; Comb. Bo- dijn en Zn. 5; Comb, v/d Nieuwen- dijk 8, 9; R. Metscher 10. PV De Blauwkras F. v/d Wetering 1; P. I.andesbergen 2, 3, 5, 6, 7, 10; J. Schouten 4; Comb, v/d Blom 8; P. Gijsman Zn. 9. PV De Zwaluw A. van Wissen 1, 7; W. van Ommen 2, 9; v/d Kooy-de Best 3. 5; P Ver- hoork 4; N. Meeuwenoord 6, 8; P. van Leeuwen 10. PV LPC Witteveen v. Gorkum 1, 3, 6, 7, 8; Groenendijk/Heiden 2; H. Pen 4, 10; W. Siera 5; Groenendijk Kor te 9. PV HetOosten Comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 2. 5; W. Kop 3, 7, 10; Bob van Putten 4, 6, 8, 9. PV De Reisduif H. Dusoswa 1,8; N. de Groot Zn. 2, 3, 4, 6, 9; D. Albers 5; Comb. Hartevelt 7; Tolboom-Klootwijk 10. kelijke r De Leidseweg is een school voorbeeld van de verkeerson veiligheid in Voorschoten. Voor al fietsers en kinderen zijn h(?t kind van de rekening. Maar ook op andere plaatsen is met name deze categorie weggebruikers niet veilig. Een kwart van de deelnemers aan een telefonisch onderzoek van de gemeente Voorschoten heeft dit laten we- Het zogenaamde burgerpa-' nel, zoals het onderzoek wordt omschreven, heeft als doel de band tussen burgers en ge meente te versterken. Het on derzoeksbureau Tangram uit Utrecht heeft 257 inwoners van Voorschoten telefonisch geën quêteerd. Over het algemeen zijn de Voorschotenaren tevreden over hun dorp. Negentig procent zou nergens anders willen wonen. De dorpse sfeer, de centrale lig ging nabij de grote steden, het goede leefklimaat en de betrek- i het groene karak- tevreden. Niette min zijn er zaken die verbeterd kunnen worden, waarbij met name de verkeersveiligheid bo venaan staat. De vraag of het centrum (Schoolstraat) autovrij gemaakt moet worden leeft bij veel van de ondervraagden, zonder dat overigens direct dui delijk werd of men voor of tegen Over de groenvoorziening zijn de meeste Voorschotenaren positief, maar sommigen vin den dat het onderhoud beter zou kunnen. Het winkelaanbod wordt getypeerd als voldoende gevarieerd. Tweederde van de ondervraagden is tevreden over de mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding in het dorp, maar de buurthuizen spelen daarin slechts een marginale rol. Slechts een op de tien onder vraagden bezoekt wel eens een buurthuis. De uitgaansmogelijkheden in Voorschoten zijn beperkt, vin den sommige geënquêteerden. De bioscoop (Greenway) wordt gemist en de horeca zou te wei nig mogelijkheden bieden. De speelgelegenheid voor kinderen is over het algemeen onvol doende. De relatie tussen gemeente en bevolking is redelijk positief. De mate waarin het gemeenbe- stuur luistert naar de mensen wordt gewaardeerd met het cij fer 6,6. In veel gemeenten ligt dat cijfer lager. Ongeveer de helft van de ondervraagden is voldoende op de hoogte van de plannen van het gemeentebe stuur. Veel respondenten den ken de meeste invloed op het plaatselijke bestuur te kunnen uitoefenen door een persoonlij ke benadering, door middel van het schrijven van brieven, het benaderen van wethouders of raadsleden of het voeren van acties. Toenemend vandalisme en criminaliteit zijn ook in Voor schoten tenslotte punten van zorg. Rustenborch bestaat twintig jaar Hij is 96 jaar oud en één van de vier oude ren die sinds de eerste dag in het katholieke verzorgingshuis Rustenborch in Oegstgeest wonen. Deze week viert Rustenborch dat het verzorgingshuis twintig jaar geleden werd geopend. De geboren Leidenaar 1'. Meershoek herinnert zich nog goed dat hij als 76-jarige als één van de eerste bewoners zijn kamer op de eerste verdieping betrok. Nog altijd woont hij in die kamer, waar hij behalve een bed ook een robuuste eetta fel. twee fauteuils en een aantal ouderwetse dressoirs heeft staan. In het halletje bevin den zich een keukenblok en een douche. ..Mijn vrouw is in '72 gestorven, anders was ik hier niet gekomenstelt Meershoek. „De hoofdzuster kwam op een gegeven moment vragen of ik hier wilde komen. Ik wilde be denktijd, want het is een grote stap. Ik mocht zeven dagen nadenken en toen heb ik 'ja' gezegd." Meershoek had vroeger een rijwielzaak. „Met een werkplaats en een woning in Lei den zuid-west. Dat was toen een nieuwe wijk. Ik had een driekamerwoning, dus ik moest natuurlijk flink ruimen. Dat was een moeilijk punt", herinnert hij zich. De nieu we bewoners trokken niet allemaal tegelijk in het verzorgingshuis. „We kregen van te voren bericht wanneer we konden komen, zodat niet iedereen tegelijk zou gaan ver huizen. Ik moest hier nog een beetje over het puin heenlopen, maar voor negentig procent was het wel klaar. Anders zouden ze hier een chaos gekregen hebben." Meershoek zorgt net als de andere bewo ners zelf voor zijn broodmaaltijden. Het warme eten verzorgt Rustenborch en be staat meestal uit een ouderwetse Hollandse pot. „Het brood kopen we zelf in het win keltje beneden. Vroeger kregen we daar een bonnenboekje voor, tegenwoordig doen we het gewoon met geld." Vanaf het moment dat het toen nog gloednieuwe Rustenborch op orde was, be gon Meershoek met een ontspanningscom missie. „We organiseerden hoofdzakelijk toneelvoorstellingen en muziekoptredens. Als er in de buurt een amateurgezelschap optrad gingen we kijken. We wilden geen iltijd blijspelen, dan konden de i lachen. En de was aangepast aan de bejaarden; niet van die herriemuziek. We hebben wel bijvoor beeld een keer een heel mooi concert gehad van een mondharmonicavereniging." Vanwege zijn hoge leeftijd hemoeit Meershoek zich inmiddels niet meer met de ontspanningscommissie. Hij brengt zijn da gen nu onder meer door met kaarten. „Er is niet veel veranderd in die twintig iaar. Er zijn hier nu alleen veel meer invaliden dan vroeger. Ik heb veel mensen overleefd. Dan moet je een beetje meeleven, maar ik laat rne niet te veel onder druk zetten. Je weet nscn hier komen ftAAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 Ashrani krijgt geen gymnasium De katholieke scholengemeen schap Ashram in Alphen krijgt geen gymnasium. Staatssecreta ris Netelenbos (onderwijs) heeft dat bekendgemaakt in het zoge heten Plan van Scholen 1995 1997. De provincie Zuid-Hol land heeft eerder een positief advies uitgebracht over de voor genomen uitbreiding van het onderwijsaanbod aan het Ashramcollege. Netelenbos% houdt echter strikt vast aan de voorwaarde dat een scholengemeenschap minimaal 2000 leerlingen moet tellen om voor uitbreiding van de voorzieningen in aanmer king te komen. Op de teldatum had Ashram 1839 leerlingen. De Onderwijsraad, een belangrijk adviesorgaan van de regering, heeft in zijn reactie op het Plan van Scholen het stringent toe passen van de 2000 regel bekri useerd. i >e raad noemt de norm 'vrij willekeurig' en wijst erop dat deze voorwaarde vooral in niet-verstedelijkte gebieden moeilijk toe te passen is. Om die reden heeft de raad een po silief advies gegeven over de ge vraagde uitbreiding in Alphen. I let Ashramcoliege voldeed voor het overige aan alle voor waarden. De school is dit jaar gefuseerd met tie Nieuwe Co ope-MAVO in Nieuwkoop en hoopte door de uitbreiding met een gymnuium een volledig onderwijsaanbod te kunnen bieden. Waarnemend rector Picket is dan ook buitengewoon teleurgesteld over tie afwijzing. „De voorspellingen over een verdere groei van ons college zijn gunstig. Een afdeling gym nasium erbij zou bovendien een wervend effiet t hebben 1 taarom is de afwijzing zeker teleurstel lend." Kippenbakker moet ramen dichthouden LEIDERDORP 1UPV NIHOF liet Ix'iderdorpse bedrijf Kal Ear East l ood Production aan de Doeslaan moet in het vervolgde deuren en de ramen dichthou den. Dan hoeft niemand in de buurf 'ast te hebben van tie geur van gebakken kip. Doet de eigenaar van het bedrijf dat niet, dan legt de gemeente hem een boete op van 500 gulden voor elke overtreding. De firma Kai Ear East Food Production heeft inmiddels aangekondigd airconditioning aan te. leggen Daarmee zou het probleem van de geuroverlast van baan zijn. Volgens de gemeente leeft het bedrijf in oosterse kipgerechten, de voorschriften van de vergun ning 'prima' na. „Wel bleek bij een integrale controle dat tij dens werkdagen ramen en deu ren nogal eens openstonden. Vooral op dagen dat het warm was." Ook ile regionale inspei tic milieuhygiëne kwam tot die conclusie. Het bedrijf wordt in de gaten gehouden na klachten van Buurtbewoner A. van Hecke. Deze meent zoveel lost heb ben van de lucht van de kippen bakker, dat hij geregeld naar hel ziekenhuis moet Met het dicht houden van ramen en deuren schiet hij weinig op, aldus Van Hecke. „Het probleem komt niet uit ramen of deuren, maar uit de pijp." Dat spreekt de ge meente tegen. „De lucht komt niet uit de pijp." aldus een woordvoerster. Bewoner Van Hecke pleit al enige tijd voor een hogere pijp op het gebouw van Kai. Dan zou de kippclucht over zijn wo ning waaien, is zijn overtuiging. NATUUR Op verzoek van Nieuwkoop verricht de provin cie onderzoek naar de mogelijk heden van beperkte natuuront wikkeling in een strook van 150 a 200 meter direct achter de lintbebouwing van het plassen dorp. Deze strook ligt in polder De Droogmakerij. Als het aan de provincie ligt. wordt van de hele polder een moerasgebied gemaakt. De gemeente Nieuw koop gaat daar niet mee al BOUWBEDRIJF GÜRCAY 2e Binnenvestgracht 4b Leiden verbouwingen en onderhoud

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9