Leiden Ambulance dierenhulp op instorten Verdwijnen lijn 60/61 een 'regelrechte ramp' Kruistocht tegen onzedelijkheid MULTICOPV De Zijl en EZC gaan nauw samenwerken Pacellischool veertig jaar 'Leiden moet referendum toestaan' DE MULTICOPY KOPIEERLIJN Tweede graffiti-team in Leiden aan de slag MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 7 ar Leidseweg 9 De onveilige Leidse weg is een doorn in het oog van vele Voor schotenaren. Vooral kin deren en fietsers zijn het kind van de rekening. Boule7 De zweetdruppels I U vlogen vannacht voor de laatste keer in het rond in de Noordwijkse discotheek Boule7. 'HEF HENNY VAN ECMOND. C iat "Noodkreet om geld voor reparatie no mi netai timisj VOOI i i JdggJ)e Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden en omge- von}ing heeft snel geld nodig om een dierenambulance op e dride weg te houden. De motor van de wagen is stuk en ïmeltmoet worden vervangen. De reserve-ambulance roest zo "eJrg dat die zo goed als zeker niet door de keuring komt. ^■erf£ipen/oegstgeest iverk-MARIA STRAATSMA ^jjlleheerster C. van Steenbergen ran de hulpdienst, die aan de lgenPe8st8eester Haarlemmer- voontraatwe8 's gevestigd, heeft een triël^0°dkreei uit doen gaan naar oneifie veertien gemeenten waarin twjnnj werkzaam is. Voorhout is tot nog toe de enige gemeente die positief heeft gereageerd en de gevraagde 1.000 gulden heeft toegezegd. Als er 14.000 gulden binnenkomt, kan de ambulance jk ivorden gemaakt. 17 30 De dierenambulance is finan- '3.70 cieel volledig afhankelijk van '4,80 donateurs. Een vaste subsidie is 6,50 nooit aangevraagd, omdat het de zelfstandigheid niet ten goe de zou komen. Normaal ge sproken kan de hulpverlening worden betaald uit de donaties, maar nu er onvoorziene uitga ven gedaan moeten worden, is er geldgebrek. Van Steenbergen, die ook het vogelasiel beheert, heeft goede hoop dat het geld beschikbaar wordt gesteld. Zij stelt dat door het werk van de dierenambu lance elders kosten worden be spaard. „Wij halen heel werk uit handen van de gemeenten en de politie", aldus Steenbergen. De dierenambulance bestaat al 22 jaar en draait 24 uur per Man (20) mishandeld leiden Een 20-jarige man uit Leimuiden is vrijdagavond van de Burcht afgeduwd door een stel voorbijgangers. De Leimuidenaar hield aan zijn val een gebroken pols en gekneusde voet over. De man zat met zijn vriend op de rand aan de binnenzijde van de Burcht toen een groep van vijf jongens arriveerde. Nadat ze om sigaretten hadden gevraagd, duwden ze hem van de rand. De daders waren ongeveer 16 jaar oud. Kas supermarkt geleegd leiden ln winkelcentrum De Stevensbloem is zaterdagmiddag zon 15.000 gulden gestolen uit de kassa van een supermarkt. Het geld is weggehaald uit een zogenaamde afroombox: een aparte box voor briefjes van 100 en 250 gulden. Het personeel ontdekte de diefstal tegen sluitingstijd. Computers gestolen leiden Bij een bedrijf aan de Schipholweg is dit weekeinde voor 11.000 gulden aan computer-apparatuur gestolen. De daders kwamen het pand met een valse sleutel binnen en namen een computer-notebook met bijbehorend modem mee. Reeks auto-inbraken Bothastraat leiden Vier auto's in de Bothastraat zijn dit weekeinde openge broken. De diefstallen diefstallen werden alle gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. In totaal werden dit weekeinde vijftien auto's opengebroken. Ongenode gast J.P. Coenhof leiden Een 23-jarige bewoonster in de j.P. Coenhof kreeg giste ren onverwacht bezoek van een stomdronken man, die in haar huis zijn roes wilde uitslapen. De man is vermoedelijk per abuis de verkeerde woning binnengegaan. De deur van de woning was niet goed gesloten waardoor de man naar binnen kon komen. De vrouw had de grootste moeite de ongenode gast haar huis uit te krijgen. De man moest een straat verder zijn om zijn woning in de Van Riebeeckhof te bereiken. Gespreksgroepen COC leiden De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homo- sexualiteiit COC organiseert op 13 september een introductie avond. Aansluitend hierop gaan nieuwe gespreksgroepen van start. Deze gespreksgroepen behandelen o.a. onderwerpen als seks, religie, AIDS en familie. Belangstellenden kunnen bellen naar: 071-214285. Buiten het kernwinkelgebied in Leiden is een tweede graffiti schoonmaakteam van De Zijl Bedrijven aan de slag gegaan. De woningbouwverenigingen die in de oostelijke binnenstad actief zijn, hebben afspraken gemaakt om hun panden in dat gebied schoon te laten houden, i Het nieuwe evenementenplein bij winkelcentrum de Kopermo len in Slaaghwijk wordt even- eensschoongehouden. Dat juist in de Slaaghwijk en de oostelijke binnenstad het nieuwe team niet-gemeentelijke i eigendommen gaat schoonhou- - den, heeft te maken met het feit dat de wijkgroepen sociale ver nieuwing in deze gebieden een i financiële bijdrage leveren. Vol- gens woordvoerder J. Janssen van De Zijl Bedrijven is het uit eindelijk de bedoeling dat de schoonmaakacties 'als druppels uitwaaieren over een steeds groter gebied'. De graffitibestrijders gaan Het plan om de met w werkgelegenheid belaste ren van de dienst en sociale zaken te laten sa menwerken met De Zijl Bedrij ven, heeft instemming gekregen van de voltallige raadscommis sie voor werk. sociale zaken en wijkbeheer. Ook de diei sche iale /.aker- De Zijl Bedrijven staan te trap pelen om de plannen verder uit te werken. „Leiden staat op het punt een pilot-project te begin nen, een voorbeeld voor heel Nederland was een van de lo vende reacties. Volgens wethou der Laurier is er bij het project - dat straks wellicht vorm krijgt in een werkmaatschappij met de naam VOF Werk - per se geen sprake van een fusie. „We neb- kingsproject, een joint venture. waarbij we gebruik gaan maken van de verschillende identitei ten van de diverse onderdelen", aldus Laurier. „De Zijl Bedrijven zijn bijvoorbeeld heel sterk in het vinden van detacherings plaatsen; de sector werk is weer goed in het ontwerpen van de trajecten - inclusief scholing naar een baan toe. Laat ik de term maar gebruiken; synergie, daar zit de grote winst in." Langzamerhand roest de ambulance weg. Van Steenbergen heeft haar hoop gevestigd op de gemeenten. dag op vrijwilligers. Behalve het grote naamsbekendheid en er vervoer van gewonde dieren wordt dan ook veel van hun verleent de dienst ook eerste diensten gebruikgemaakt. Door de grote vraag wordt Van Steenbergen ook met een tweede, probleem geconfron teerd. Er is niet alleen geldge- hulp. Volgens Van Steenbergen verloopt de samenwerking met de asiels en dierenartsen goed. De dierenhulpdienst heeft een brek, ook het aantal vrijwilligers schiet tekort. „Alles komt nu te gelijkverzucht Van Steenber gen. „Want' het is ook enorm druk met de opvang van die- Maar eerst moeten de proble- FOTO HENK BOUWMAN men met de ambulance uit de wereld. „De reserve-ambulance moet binnenkort door de APK keuring. Het is de vraag of hij dat haalt." leiden»reünie vóór oud leerlingen en oud-leerkrachten. De basisschool heeft nu niet alleen leerlingen uit de Lage Mors. maar ook uit de Juwelen wijk. Bronckhorst en Koppel stein en zuid-west. Oud leerlingen die op zater dag 24 september van 15-17 uur naar de reünie willen komen, kunnen contact opnemen met C. Stuifzand via telefoonnum mer 071-146084. De katholieke Pacellischool viert dit jaar het veertigjarig be staan. De lagere school begon in 1954 in de Dage Mors en kreeg er twee jaar tater een kleuterschool bij. De school viert het jubileum van 21 tot en met 24 septemner met een op tocht, eucharistieviering, speur tocht, feestmiddag voor de leer lingen, kinderkennis en een Irritatie over uitspraak HSL De SP is verbaasd en geïrriteerd over uitlatingen van wethouder T. van Rij (PvdA/ruitmelijke or dening) over de Hoge Snel heidslijn. Volgens de socialisten heeft de wethouder in zijn reac tie op een rapport van de Tech nische Universiteit Delft, waarin werd geconcludeerd dat de HSL over bestaand tracé kan rijden, de gemeenteraad buitenspel ge zet. Van Rij toonde zich in een eerste reactie geen voorstander van de TU-variant. „Van Rij had dat rapport juist moeten omar men, omdat het overeenstemt met het standpunt dat de ge meenteraad in september 1991 heeft ingenomen", zegt SP'er C. Vergeer. De commissie volkshuisves ting èn ruimtelijke ordening vergadert op 14 september over de HSL. D66-kamerlid Thom de Graaf: haag» mkuys „Leiden moet niet moeilijk doen en een initia tief van de burgers serieus nemen. De gemeente dient het referendum over het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis en het gemeentelijk bouwbe leid toe te staan." Voor mr. Thom de Graaf, voormalig gemeen teraadslid in Leiden en nu lid van de Tweede Kamer voor D66, lijdt het geen twijfel, dat Lei den gehoor moet geven aan het verzoek van de burgers. De Graaf weet waarover hij spreekt. Hij stond mede aan de basis van de referendum-verorde ning in Leiden en is een van de vormgevers van een initiatief wetsvoorstel van D66 voor het in voeren van referenda. Dat voorstel ligt teel ter beoordeling bij het kabinet Kok. Volgens het kamerlid maakt het niets welke fase van de besluitvorming burge men met het verzoek een referendum te hou den. „De verordening zegt daar niets over. Bo vendien is het zeer fnuikend, wanneer het aller eerste verzoek voor een burgerreferendum van wege hoogst procedurele bezwaren wordt afge- Hij heeft wel begrip voor de positie van het Leidse gemeentebestuur dat door gemaakte af spraken mogelijk een afkoopsom moet betalen als het bouwplan op de plaats van het Konink lijk Militair Invalidenhuis niet kan doorgaan. „Maar dat is geen argument voor het tegenhou den van het referendum." De Graaf wijst erop dat de gemeenteraad ook na het referendum kan besluiten tot sloop over te gaan. „Het refe rendum blijft volgens de nu geldende regels een raadgevend referendum. Maar in dat geval doe je de democratie echt geweld aan. Nee, ik zie geen argumenten om het referendum tegen te houden." Wanneer u snel over grote aantallen professionele zwart-wit kopieën* wilt beschikken, belt u dc Multicopy Kopieerlijn. Uw opdracht wordt direct uitgevoerd en snel weer afgeleverd. Al dan niet geperforeerd, geniet, gebrocheerd of gevouwen. .Bovendien ontvangt u zegels voor een gratis diner of korte vakantie Het telefoonnummer van de Multicopy Kopieerlijn bij u in de buurt is: Multicopy Leiden-Centrum, Tel. 071 - 14 62 91 Multicopy Lciden-Zuid, Tel. 071 - 32 11 01 Multicopy Noord wijk, Tel. 01719 - 1 26 45 Multicopy Sassenheim, Tel. 02522 - 1 50 99 KWALITEIT IN VEELVOUD Na drie maanden verstoken te zijn geweest van buslijn 60/61 weten twee oudere bewoonsters van de wijk Meerburg het zeker: „Hier wennen we nooit aan." De vrouwen - de één een be woonster van een aanleunwo ning bij verzorgingshuis Room- burgh, de ander van een huis daar tegenover - klaagden vrij dag met vele anderen hun nood bij de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. „De ouderen in de wijk Meerburg zijn verdrietig en down", zeiden ze. Het opheffen van buslijn 60/61 - op 29 mei van dit jaar - is vooral voor de oudere bewo ners van Meerburg een 'regel rechte ramp', zeiden de vrou- Roomburg te bebouwen" Flippo. „Wai ba; een ellende het i te zijn van open wen. „Ons postkantoortje is ook al wegbezuinigd. Nu moet ik om geld te halen achthonderd meter lopen naar de bushalte op de Hoge Rijndijk, met de bus naar de Breestraat, lopen naar het postkantoor en dan die hele weg weer terug. Als ik dat ge daan heb ben ik geen half mens meer. Het is verschrikkelijk." 't Is stiller geworden in het verzorgingshuis en de aanleun woningen na het schrappen van de buslijn. „Ik ben daar zes jaar geleden heen gegaan en het was zalig: een huis met de bus voor de deur. Maar de mensen kun nen nergens meer heen en ze krijgen veel minder bezoek. U heeft de ontnomen te zijn. E^ Leeuw, ee dat doe je d'r het genoegen dagje i de Gouden laar Katwijk; ?r. De oude- Roomburgh zijn allemaal bedroefd." Vertegenwoordiger A. Flippo van de stichting Meerburg wees op het hoge percentage oudere bewoners in de wijk Meerburg. 28,8 procent van de Meerbur- gers is 60 jaar en ouder. „Die mensen zijn extra gedupeerd. Want je kunt als oudere of ge handicapte wel tegen aangepast tarief met de taxi, maar dan ben je toch altijd 11,50 gulden kwijt voor een ritje naar de stad. Ik zou haast de gemeente afraden Voorzitter B. Olivier van de commissie beroep en bezwaar leek aangedaan door de klach ten uit Meerburg. „Ik blijf zitten met de sociale compone Olivier na afloop. mee ze aar blijft de ad De doet op 23 septei ber uitspraak over de bezwaren tegen het opheffen van lijn 60/61. Overigens krijgen de be zwaarmakers al eerder open baar vervoer terug. De gemeen te studeert op een buslijn dat de bedrijven in Roomburg, het nieuwe asielzoekerscentrum en de wijk aandoet. Bibliotheek weer op zondag open De bibliotheek aan de Nieuw straat in Leiden is vanaf 11 sep tember ook op zondag open. Het is het vijfde jaar dat er openstelling op zondag is. Om dat te vieren treden Tino en de Rosino's op en is er een lezing over paddestoelen. De opc ningstijden op zondag zijn van 12-16 uur. Muziek is er van 14 14.30 uur en van 15-15.30 uur. De lezing begint om 14 uur. Tot en met 23 april 1995 zal de een trale bibliotheek op vrijwel elke zondag open zijn. verder aan de slag met gemeen telijke eigendommen als ban ken, prullenbakken, speeltoe stellen en wijkcontainers in de hele stad. Ook gemeentelijke gebouwen - bijvoorbeeld scho- -len en buurthuizen - zullen zo veel mogelijk worden schoon- gehouden. In het zogenaamde 'kernwin kelgebied' bestrijdt een team van De Zijl Bedrijven al drie jaar lang kladvandalisme. Winkeliers en oewoners kunnen daar een abonnement op de dienst ne men. Volgens Janssens zijn de schoonmaakacties in het gebied een groot succes. „Het aantal vierkante meters graffiti is daar met vijftig procent vermin derd." Een meer dadergerichte aanpak in de winkelstraten lijkt ook succes af te werpen. Een onlangs huis-aan-huis versprei de brief - waarmee bedrijven en bewoners De Zijl Bedrijven machtigen aangifte te doen bij de politie van kladvandalisme - heeft vele positieve (machtigingen) opgeleverd. Leids Jaarboekje 'Zedenmeester' P. Aalberse, rooms-katholiek gemeenteraadslid, slaagde er in 1904 in een bordeelverbod door de Leidse gemeenteraad te krij- leiden frank Een kruistocht tegen de prosti tutie. Leiden kreeg er, net als andere steden in Nederland, rond de eeuwwisseling mee te maken. De Nederlandsche Ver- eeniging tegen de Prostitutie nam hiertoe het initiatief. Maar pas na hevig verzet gaf het over wegend liberale gemeentebe stuur van Leiden zich in 1904 gewonnen. Toen werd er een bordeelverbod van kracht. Sociaal-historicus D.J. Noor- dam van de Rijksuniversitteit Leiden wijt er een beschouwing aan in het Jaarboekje 1994. Het eerste exemplaar daarvan kreeg burgemeester C. Goekoop van daag aangeboden. Rond 1900 waren er in Leiden vijf geregistreerde bordelen, alle in de Camp. Er werkten tegen de tien prostituees. Maar er wa ren ook vijftien clandestiene huizen van ontucht met zo'n zeventien illegale prostituees. Medisch controle was hierdoor De Leidse bordelen waren klein. Bekend is het studenten bordeel van 'Rooie Mina', een dikke joodse vrouw die haar klanten met grammofoonmu- ziek lokte. Zij heette in werke-. lijkheid Mina van Gelderen en vestigde zich in 1891 aan de Lange Vrouwenkerksteeg 15. In 1894 verhuisde ze naar de Mi- chielstraat 22 waar ze een ver dacht bierhuis dreef. De kelne rinnen in bierhuizen waren vaak verkapte prostituees. In 1900 woonde ze aan de Sionsteeg 10 en tenslotte kwam ze terecht in de Korte Lijsbeth- steeg 2. In 1902 verliet ze Lei den. In 1892 deed de NVP de eer ste poging om een bordeelver bod in Leiden van kracht te la ten worden. Het college stelde, na een negatief advies van de politiecommissaris, voor het verzoek van de NVP af te wij zen. De overwegend liberale ge meenteraad nam dat standpunt over. De NVP wijzigde haar tac tiek en besloot de kerkeraden te benaderen. Dat leidde tot de oprichting van een Leidse afde ling van de NVP. In 1901 kwam het prostitutievraagstuk weer in de gemeenteraad, maar weer vond de NVP de gemeenteraad op haar weg. Onder aanvoering van het rooms-katholieke raadslid P. Aalberse werd in 1904 een nieu we poging gedaan. De overheid, zo werd gesteld, moet ontucht niet bevorderen. Het geven van gelegenheid wekt genegenheid op. Na verhitte debatten kreeg de motie van Aalberse genoeg steun. Er kwam een bordeelver bod. In eerste instantie stelde het college voor de bordeelhou der alleen strafbaar te stellen als hij 'bewust' gelegenheid tot on tucht gaf. Aalberse wist deze vluchtweg via een amendement geschrapt te krijgen. De over winning van de 'zedenmeesters' was compleet, want er werd ook een lok en tippelverhod van krach! In 1911 wijzigde het Rijk de Zedenwet en werd het bordeel verbod algemeen. In Leiden werd in 1912 nog overwogen het 'hoerenlopcn' strafbaar te stellen, maar dat voorstel werd door de gemeenteraad wegge vaagd. In 1994 is het bordeelverbod nog steeds van kracht, al stelt het weinig meer voor. In Ix*idcn bestaan nauwelijks meer borde len, dc gemeente treedt er niet tegen op. De bevolking soms wel: vorig, jaar werd een seks club aan de Marcdijk via een krachtige buurtactie wegge werkt. In het Leidse Jaarhoekje 1994 (86e editie), dat dikker is dan ooit, staan verder artikelen over Paulus Buys (door M. van Am- stel-Horak), de inventaris van een Leidse apotheek in 1587 (I I. Bosman -Jelgersma), de jonge Rembrandt (I.. Couprie), cle kerkmeesterkamer in de Pieter skerk (C. Willemijn lock), Schotse studenten omstreeks 1700 (C. van Strien), suiker werkfabriek Pel (E.J. Wetcrings), de gevelstenen van Huis lol in Koudekerk (D. van Tol), paro chieblad het Goede Zaad (H. van der Wereld) en Veranderin gen in het stadsbeeld 1993 (E. Veldhuyzcn). Het jaarboekje is een uitgave van de Vereniging Oud Ixddcn. Het kost 28 gulden en is ver krijgbaar bij boekhandel Kooyker en het Leida Gemeen te-archief.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7