99 j99 99 Protestantse aanslag op zetel Sinn Fein Buitenland Gesprekken Cuba-VS zijn nog vruchteloos Aanhang Doedajev lucht het hart - Serviërs verjagen 800 moslims uit Bijeljina Belgen klappen hun handen stuk Duitse politici beginnen eindsprint naar stembus j MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 5: Tampons in plaats van loon moskou Houthakkers in de regio rond Archangelsk, in het noorden van Rusland, krijgen hun loon in tampons uitbetaald, aldus persbureau ITAR-TASS. Een houtverwerkingsbedrijf in Ja- rensky kreeg een lading tampons in ruil voor de levering van zijn eigen produkten. Door gebrek aan geld zijn veel Russische be drijven ertoe over gegaan hun werknemers in natura te betalen. Die produkten kunnen de arbeiders dan proberen te ruilen te gen artikelen waaraan ze meer behoefte hebben. Vredesakkoord Bougainville getekend Sydney Na zes jaar guerrilla-oorlog hebben de nieuwe premier van Papoea-Nieuw-Guinea en de onafhankelijkheidsbeweging op het eiland Bougainville in het afgelopen weekeinde een vre desakkoord ondertekend. Premier Chan sprak van een grote tri omf en beloofde verbetering van de omstandigheden op het ei land in de Stille Oceaan. Moskee Hebron weer open op proef Jeruzalem» De moskee van Hebron, waar een joodse kolonist in februari zo'n dertig Palestijnse gelovigen vermoordde, wordt 12 oktober opnieuw opengesteld. Tien dagen lang zullen de nieuwe veiligheidsmaatregelen worden getest. Daarna wordt besloten of het gebedsoord permanent open blijft. Dit heeft de Israëlische radio gisteren gemeld. Rusland en China gaan samenwerken moskou De presidenten van Rusland en China, Boris Jeltsin en Jiang Zemin, hebben zaterdag in Moskou een verklaring onder tekend waarin beide landen beloven dat ze geen kernraketten meer op elkaar zullen richten. Verder beloven Rusland en China geen geweld tegen elkaar te zullen gebruiken. Voorts tekenden de twee presidenten akkoorden over economische samenwer- king. Invasie Haïti in oktober verwacht Washington Steeds meer functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie en van het Witte Huis zijn overtuigd van de noodzaak van een militaire interventie om de militaire junta in Haïti tot aftreden te dwingen. De Amerikaanse krant New York Times meldde dat gisteren. Volgens de krant is het zeer waarschijnlijk dat de interventie begin oktober zal plaatshebben. Vader dreigt met moord en zelfmoord toulon Een man die zijn pasgeboren kind uit een ziekenhuis in Toulon had ontvoerd, heeft de politie in Zuid-Frankrijk giste ren vijf uur lang van zich af kunnen houden door te dreigen de baby te vermoorden en vervolgens zelfmoord te plegen. De 26- jarige man liep tien kilometer met het meisje in zijn armen, ter wijl hij werd gevolgd door politieauto's en helikopters. Toen stemde hij er mee in de rest van de tocht naar het vliegveld van Marseille (hij wilde naar Algerije vliegen) in een politie-auto af te leggen. Toen de auto Noord-Marseille bereikte, werd de man overmeesterd en kwam het kind ongedeerd vrij. China gaat auteursrecht beschermen peking De Chinese regering gaat maatregelen nemen om de schendingen van auteursrechten tegen te gaan. Het officiële dagblad China Daily meldde vanochtend dat de maatregelen ge richt zullen zijn 'op eigendomsrechten van audiovisuele produk ten, computer-software, publikaties, handelsmerken en paten ten'. Schending van auteursrechten vindt in China op grote schaal plaats. MMM mag geen reclame meer maken moskou De Russische regering heeft het dubieuze beleggings fonds MMM een voorlopig reclameverbod opgelegd. MMM schendt met zijn reclame het decreet van president Jeltsin 'op de bescherming van consumenten tegen leugenachtige adver tenties', aldus persbureau Interfax. De maatregel geldt bij ge brek aan een wet op de handel in aandelen en andere waarde papieren voorlopig ook voor banken en andere investerings fondsen. washington hans de bruun correspondent De onderhandelingen tussen de VS en Cuba over de beperking van de stroom bootvluchtelin gen verlopen uiterst moeizaam. De Cubaanse delegatie vindt het Amerikaanse aanbod 20.000 visa voor legale immi granten volstrekt onvoldoen de. Het afgelopen weekeinde is het aantal bootvluchtelingen opgelopen tot meer dan 30.000. De leider van de Cubaanse delegatie, Ricardo Alarcón, zei zaterdag in New York dat de 20.000 visa die de VS willen ver strekken (tegen 2.700 vorig jaar) niet genoeg zijn om zijn landge noten ervan te weerhouden hun land te ontvluchten. Alarcón vindt dat de Amerikanen zeker een jaar lang aan alle Cubanen die naar de VS willen emigreren een visum zouden moeten ver strekken. De Amerikaanse rege ring voelt daar niets voor. Alleen al vorig jaar vroegen 134.000 Cubanen een Amerikaans vi- Alarcón hamerde er boven dien op dat de vluchtelingen stroom het effectiefst kan wor den ingedamd als de VS hun ja renlange economische embargo tegen Cuba opheffen. Maar dat onderwerp is voor de Amerika- Watervondst in vluchtelingenkamp Geologen hebben op 45 meter diepte drinkwater gevonden in het vluchtelingenkamp Kibum- ba bij de Zaïrese plaats Goma. Daar verblijven 350.000 Rwan dese vluchtelingen. Woordvoer der Ray Wilkinson van de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr noemde de vondst 'het beste nieuws dat we in weken hebben gehad'. Het Unhcr geeft per maand een miljoen dollar (1,75 miljoen gulden) uit om dage lijks twee miljoen liter water met vrachtwagens van een wa terzuiveringsinstallatie in Goma naar het kamp te brengen. nen tijdens de gesprekken in New York onbespreekbaar. President Clinton komt echter onder steeds grotere binnen landse druk te staan om de rela tie met Cuba te verbeteren en het embargo op te heffen. Het gezaghebbende Democratische Congreslid Lee Hamilton ver wijt Clinton dat hij te weinig initiatief- neemt. En de zwarte leider Jesse Jackson zei dat 'de VS nog bezig zijn een oorlog met Cuba te voeren die allang voorbij is'. Panama heeft gisteren for meel besloten tienduizend Cu banen op te nemen. Ze zullen in een militair kamp worden ondergebracht. Geen doden, geen gewonden, weinig schade bij eerste bomaanslag sinds IRA-bestand Protestanten hebben van nacht een bomaanslag ge pleegd op het hoofdkan toor van de katholieke or ganisatie Sinn Fein in de Noordierse hoofdstad Belfast. Er vielen geen do den of gewonden en de materiële schade bleef be perkt. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, noemde de aanslag 'een poging het vredesproces te ontwrich ten'.'De bomaanslag was de eerste sinds de IRA vori ge week een bestand af kondigde. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de Ulster Volunteer Force (UVF), een van de twee protestantse terreurorganisaties. De andere, Ulster Freedom Fighters (UFF), doodde vorige week een katho lieke man in reactie op het IRA- bestand. Er was vanochtend niettemin hoop in Noord-Ierland dat de UVF op het punt staat het voor beeld van de IFtA te volgen en de wapens neer te leggen. ,,Nu de aandacht van de wereld op ons is gevestigd, is voor alle loyalistische (protestantse) pa- Oliestaking in Nigeria lijkt bijna voorbij De staking in de Nigeriaanse olie-industrie, die al zo'n twee maanden duurt, nadert haar einde. De door de militaire re gering uit hun functies gezette vakbondsleiders hebben hun le den gisteren opgeroepen van daag weer aan het werk te gaan. Een woordvoerder van de oliewerkersbond Pengassan zei dat zijn organisatie en collega vakbond Nupeng na zeven uur overleg hadden besloten de sta king op te schorten 'in het be lang van de lijdende Nigeriaan se bevolking'. Milton Dabibi, secretaris-ge neraal van Pengassan, sprak gisteren echter tegen dat de be slissing al zou zijn genomen. Volgens hem wordt vandaag nog nader overleg gevoerd. De arbeiders in de oliesector legden in juli het werk neer uit protest tegen de arrestatie van Moshood Abiola. Dat is de op positieleider van wie wordt aan genomen dat hij de vorig jaar geannuleerde presidentsverkie zingen zou hebben gewonnen. Abiola zit gevangen. Hij wordt beschuldigd van hoogverraad nadat hij alsnog het president schap had opgeëist. Beleefde boeven Bankrovers in Japafi zich te houden aan de etiquette. Althans degenen die op 5 au gustus de Fukutoku-bank in Ko be beroofden en omgerekend 10 miljoen gulden buitmaakten. Inmiddels heeft de directie het volgend.e briefje ontvangen: „Dank u hartelijk voor de mee valler. We kunnen de rest van ons leven op deze buit teren". KARNEMELK BLOEMKOOL WITTE BOLLEN lit er pak per stuk zak 6 stuks van UT vaniW regering deed ;e poging i gen ie pro- ellen. Pr Britse militairen hielden vannacht de wacht bij de afzetting rond het Sinn Fein-hoofdkwartier, nadat daar een bom was ontploft. De muurschilde ring op de achtergrond stelt Bobby Sands voor, het IRA-lid dat in 1981 in de gevangenis bezweek aan een hongerstaking. foto reuter kevin lamarque ramilitairen de tijd aangebroken te formuleren op het IRA-be- aarzelingen bestaan. UVF en om te zeggen dat het voorbij stand. Een staakt-het-vuren UFF hebben de laatste jaren is", verklaarde een UVF-leider door de protestantse milities meer slachtoffers gemaakt dan in het weekeinde. zou de kans op blijvende vrede de katholieke IRA. De UVF en de UFF willen aanzienlijk vergroten. Gevreesd In de protestantse getto's morgen proberen een antwoord wordt echter dat binnen de UFF stuitte het IRA-bestand in het weekeinde nog op grote waan. Veel protestanten zeiden te vrezen dat de Britse en Ierse regeringen achter gesloten deu ren concessies hebben gedaan aan de IRA. mier Reynolds onthulde dag zelfs dat zijn regering gedu- rende ruim een jaar contact had j gehad met de protestantse UVF. Die contacten verliepen via - Chris Hudson, een Ierse vak- bondsman. De UVF gaf I ludson een lijst met /.even eisen, die Reynolds uiteindelijk liet opne men in de Downing Street Ver- klaring. Het was deze verklaring die eind vorig jaar het begin inluid de van het proces dat vorige weck leidde tot het IRA-be stand. Kern van het document is een uitnodiging aan de IRA om de wapens neer te leggen en vervolgens aan de onderbande- lingstafel aan te schuiven. De j| 'Downing Street Verklaring be- J vat ook de garantie aan de pro- testanten dat Noord-Ierland Brits blijft zolang /ij dat willen. In Londen en Dublin wordt pro- testantse medewerking gezien als de sleutel tot vrede Premier Major van Groot-1 Brittannië wil nog geen ont moeting met Gerry Adams, del leider van de Sinn Fein. Tegen- over de omroep BBC zei Major t dat hij er nog niet helemaal ze- kei an is dat het staakt het vu ren dat de IRA vorige week aan- kondigde, stand houdt. Grozny Aanhangers van de Tjetjeense president, Doedajev, geven lucht aan hun opvattingen. Inmid dels heeft de voormalige Russische parlementsvoorzitter Chasboelatov, zelf een Tjetjeen, laten weten dat hij een legereenheid gaat vormen om Doedajev ten val te brengen. Ook de autoriteiten in Moskou zou den graag zien dat hij verdwijnt. foto reuter Paus wil deze week naar Sarajevo sarajevo» p-dpa-fl De Bosnische Serviërs hebben gisteren achthonderd moslims liit het stadje Bijeljina gezet, na hen eerst te hebben beroofd. Het Rode Kruis maakte bekend dat de Serviërs nog eens tachtig tot honderd jonge moslim mannen hebben afgevoerd, ver moedelijk naar een werkkamp bij Lopare. Ook uit Banja Luka zouden 360 mensen zijn wegge jaagd. De uit Bijeljina verdreven groep moslims is de grootste sinds de Serviërs half juli be gonnen met een nieuwe golf van etnische zuiveringen in Bij eljina in het noordoosten en Banja Luka in het westen van Bosnië. Daarbij zijn volgens buitenlandse hulpverleners tot nu toe vijfduizend mensen ver jaagd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties veroordeel de vrijdag de nieuwe zuiverin- eldden De Verenigde Naties gisteren een verontrustende toename van het aantal schiet partijen in en rond Sarajevo. Servische sluipschutters namen een sportstadion onder vuur waar Deense blauwhelmen zijn) gestationeerd. De Denen scho-J ten terug. Ook waren er gevech, ten op de berg Igman, de enige aanvoerroute van goederen i over land naar de stad. De afgc- lopen twee dagen is een burger gedood en raakt gewond op de avond kwamen onder vuur; vijf king bij een Franse observatie post, de drie anderen vluchtten, aldus VN-woordvoerder Pasqui- «eg. Zaterdag- acht burgers ichten dek gen. Johar Toen hij zaterdag na precies vijftig jaar opnieuw trots over de Grote Markt paradeerde, dacht korporaal b.d. George Butler vooral terug aan het gekkenhuis dat de bevrijding van Brussel was. „Echt iedereen was de straat op gegaan. Op elke tank zaten wel vijftig mensen. We konden niet meer voor- of ach teruit. Als de Duitsers hadden gewild, hadden ze ons allemaal te pakken kunnen nemen, Brit ten en Belgen tegelijk." Volgens de nu 73-jarige vete raan van de Britse Coldstream Guards viel de bevrijding van de Belgische hoofdstad met geen enkele andere te vergelijken en Butler maakte er nogal wat mee. Niet voor niets is hij ook present als op 18 september de bevrij ding van Eindhoven wordt her dacht. De Coldstream Guards en de Welsh Guards hadden op 28 au gustus 1944 opdracht gekregen vanuit Normandië door te sto ten naar het noorden. Op de derde september legden ze niet minder dan 161 kilometer af om Brussel te bereiken, een militair record dat tot op de dag van vandaag niet is gebroken. De geallieerden namen in de nazomer van 1944 de ene Belgi sche stad na de andere in, Brus sel op 3 september, Antwerpen een dag later. Tienduizenden Belgen klapten zich dit week einde de handen stuk, toen ve teranen van weleer en militai ren van nu nog eens de drie aanvalroutes van 1944 aflegden. In 57 gemeenten, symbool voor 57 maanden Duitse bezetting van België, werden officiële plechtigheden gehouden met op veel plaatsen een défilé van veteranen en voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. De Belgische hoofdstad kreeg er zelfs twee: zaterdag voor de bevrijding van Brussel, gisteren voor de bevrijding van het hele land. Aan dit laatste défilé na men behalve Belgen, Britten, Canadezen, Fransen, Luxem burgers en Amerikanen ook Po len, Russen en Tsjechen deel plus de Nederlandse Prinses Irene Brigade. Op de eretribune zaten naast de Belgische ko ninklijke familie onder anderen de Britse prins Andrew en de Nederlandse minister van de fensie, Voorhoeve. Omdat de bevrijding van Brussel het afgelopen weekeinde werd herdacht, was de beroemdste Brusselaar, Manneke Pis, gehuld in een uniformpje van de Britse Grenadiers Guards. foto epa david pierson Paulus II hoopt deze week alnog naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo te reizen. Zaterdagavond verklaar de hij: „Ik hoop vurig dat ik naar Sarajevo kan gaan als een pelgrim van vrede". De Bosni sche regering juicht zo'n bezoek toe, maar de Bosnische Serviërs hebben gewaarschuwd dat ze de veiligheid van de kerkvorst niet kunnen garanderen. Junta wil praten met Aung San De militaire iunta in Myanmar (Burma) wil gesprekken op gang brengen met oppositie leidster Aung San Suu Kyi. De gesprekken moeten worden ge houden tussen nu en het einde van het jaar. Onderdirecteur Kyaw Win van de inlichtingen dienst van hel ministerie van defensie heeft dit vanochtend bevestigd. Hij deed dat tegen over Japanse journalisten in Tokyo. Het is de eerste keer dat de militaire regering officeel zegt de oppositieleidster te willen spreken. Suu Kyi heeft al vijf jaar huisarrest, ondanks de ver kiezingsoverwinning van haar partij in 1990. Juristen eisen 80.000 voor seksslavinnen de Tw M-kssi,. loet iedere vrouw dii ede Wereldoorlog erkei als voorlopige schadeloosstelling van 80.000 gulden uitkeren. Dat J stelt het Internationale Comité 1 van Juristen (KJ) in een voorlo-1 pig rapport over oorlogsmisda den die door Japanners zijn be- gaan. De in Clenèvc gevestigde] organisatie verwerpt het planj van de Japanse regering om een fonds in te stellen van 1,75 mil jard 'gulden, aldus de Japanse; krant AsahiShimbun. Met dit fonds wil Tokio onder;! meer vrouwencentra en uitwis selingsprogramma's betalen. I)e juristen eisen echter een indivi duele vergoeding voor de vrou- wen die in de oorlog werden ge- dwongen in bordelen te werken. I let comité roept de Japanse re-1 gering bovendien op een per- voor onderzoek naar oorlogs- misdaden en de slachtoffers; daarvan. Als dal onderzoek is' voltooid, moet een internatio I nale organisatie de betaling van! de uiteindelijke compensatiej aldus het ICJ. Tot de' behoorden ook vrouwen uit het voormalige Ne"' derlands-Indiö. Xb sjnuusenburg Voor de dichtstbijzijnde i u Geldig van maandag 5 t/m c.Hermans bel: 02154-83333 (tiUremaro) woensdag 7 september 1994 correspondent De Duitse politieke partijen zijn het af gelopen weekeinde begonnen aan de eindsprint op weg naar de parlements verkiezingen. Zes weken voor de gang naar de stembus, op 16 oktober, heb ben oppositiepartij SPD en twee kleine re regeringspartijen FDP en CSU hun aanhang opgeroepen de rijen te sluiten en de tegenstanders hartstochtelijk de mantel uitgeveegd. De CDU van kanse lier Kohl had dat vorige week ai gedaan. De SPD hield een groots opgezette toogdag. Ip het voetbalstadion van Borussia Dortmund hadden zich zo'n 40.000 aanhangers verzameld. Het gaat niet goed met de SPD en zijn lijsttrek ker, Scharping. In de peilingen verlie zen de sociaal-democraten per week meer terrein aan de CDU en de aan hang had behoefte aan opbeurende woorden en vertrouwenwekkende ge baren. In het laatste dacht Scharping te voorzien door zijn schaduwkabinet te presenteren. Zeven vrouwen en acht mannen, aangevoerd door Scharping en zijn 'superministers' Lafontaine en Schroder, moeten kansélier Kohl na twaalf jaar van het regeringspluche ver drijven. Voor de peptalk zorgde naast Schar ping ook de laatste SPD-kanselier, Hel mut Schmidt. Ze hamerden met veel elan op hetzelfde thema:het is de hoogste tijd voor een wisseling van de wacht. In Heidelberg en Miinchen verklaar den de leiders van de liberale FDP en van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, dat dat juist een ramp voor het land zou zijn. CSU-leider Waigel om schreef de verkiezingen af als een rich tingenstrijd: het succesvolle beleid van de huidige coalitie versus een ruk naar links onder leiding van de SPD. De regeringspartijen buiten momen teel heel handig een volgens veel waar nemers zeer grote blunder van de SPD uit. In Saksen-Anhalt heeft de SPD met milieupartij Bündnis 90/Grocnen op deelstaatniveau een minderheidskabi net gevormd dat afhankelijk is van de gedoogsteun van de PDS, de erfgenaam van de SED, die in de DDR de totalitaire lakens uitdeelde. Waigel en Kohl roepen nu dat dit ook op nationaal niveau staat te gebeuren als de SPD de kans krijgt. Scharping ontkent in alle toonaarden, maar hij heeft niet kunnen voorkomen dat dit schrikbeeld hem nu achtervolgt. De FDP staat oog in oog met een an der schrikbeeld. De liberalen vechten om boven de kiesdremopel van 5 pro cent te blijven. Zakkcq ze*eronder dan verdwijnen ze uit hel parlement en dus automatisch uit de regering. „Het is er op of eronder", aldus lijsttrekker Kinkel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5