i Dienstenbond dreigt met staking over winkeltijden Nu Tl Universiteiten uiten forse kritiek op paars Binnenland Regen spelbreker bij Airborne-tocht Justitie laat verdachte van liquidatie garagehouder vrij Boeing wil aantal vliegrampen snel terugdringen Meer dan een troostprijs zat er voor Kosto niet in Solexen in de bocht 744. 'Zo moet het zijn geweest tijdens de holocaust' 4M. iAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 Auto tegen boom; twee doden meyel» Twee inwoners van Tegelen zijn zaterdagnacht bij een verkeersongeluk in het Limburgse Meyel om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een 20-jarige vrouw en haar 19-jarige vriend. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw tijdens een inhaalmanoeu vre de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. De twee inzittenden overleden ter plekke. Jongen bekent doodsteken vriend Een 16-jarige jongen uit Winschoten heeft dit weekeinde bekend een 19-jarige vriend te hebben doodgesto ken. De verdachte, die vrijdagavond werd aangehouden, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een ruzie vormde de aanlei ding voor de fatale steekpartij. De avond van vorige week maan dag was de verdachte samen met het slachtoffer in een leeg staand huis aan de Otterlaan in Winschoten. Uit onderzoek is gebleken dat het slachtoffer de dader domineerde. Als de 19-jari- ge vond dat zijn jongere vriend iets niet goed deed, schold hij hem uit of sloeg hij hem, aldus de politie. Politie vindt verstekeling in autobus enkhuizen» Bij de politie in Enkhuizen kwam gisternacht een op merkelijke melding binnen. In de bagageruimte van een auto bus zou iemand zijn opgesloten. Ter plekke hoorden de agenten inderdaad tegen de zijkant van de touringcar bonken. Toen de inmiddels gewaarschuwde buschauffeur arriveerde en de laad ruimte opende, kwam er een 20-jarige man uit Enkhuizen te voorschijn. De verstekeling had te veel gedronken en kon zich absoluut niet meer herinneren hoe hij op deze slaapplaats te recht was gekomen. Met een bekeuring op zak kon hij alsnog naar huis Hardleerse dealer opnieuw betrapt breda Een 27-jarige man uit Hoensbroek heeft van een gevan genisstraf van zes jaar wegens drugshandel weinig geleerd. Tij dens een proefverlof heeft de politie hem en zijn 24-jarige vrien din dit weekeinde in Breda op heterdaad betrapt tijdens het transport van drieduizend XTC-pillen. Bij een huiszoeking vond de politie bovendien nog eens twee kilo cocaïne, duizend XTC- pillen, een hoeveelheid hasj, twee pistolen, een granaat, een ma chinepistool en 100.000 gulden. Portiers mishandelen barbezoekers den haag De Haagse politie verdenkt drie portiers van een bar in Scheveningen en twee andere mannen van zware mishande ling van drie bezoekers. De slachtoffers zijn met ernstige hoofdwonden opgenomen in een ziekenhuis. De politie heeft de verdachten nog niet gearresteerd, omdat de bewijsvoering nog niet rond is. De slachtoffers zijn nog niet gehoord. De drie be zoekers wilden de bar in de nacht van vrijdag op zaterdag bin nengaan. Een portier hield hen tegen omdat ze niet correct ge noeg zouden zijn gekleed. De bezoekers protesteerden omdat andere mensen in soortgelijke outfit de bar wel binnen moch ten. Toen ze zich naar de zin van de portier niet snel genoeg uit de voeten maakten, kwamen plotseling de overige verdachten naar buiten om vervolgens met honkbalknuppels op de bezoe kers in te slaan. den.haaft De bestuurlijke, top van de Ne- derlandse universiteiten heeft vandaag de opening van het i academisch jaar aangegrepen j om forse kritiek te spuien op de et plannen van het kabinet met het hoger onderwijs. Inclusief een miljard gulden op de stu- ,t diefinanciering, komen de kabi- at netsplannen volgens de instel lingen neer op een bezuiniging van ongeveer 1,8 miljard gulden j in 1998. Rector magnificus Gevers van de Universiteit van Amsterdam suggereerde in de hoofdstad dat hij maar weinig onderbouwing had gehoord van de nieuwe op- j zet voor de studiefinanciering. Zijn VU-collega Brinkman en kele kilometers verderop ging j vooral in op het invoeren van het plan om een 3-jarige basis- i opleiding in te voeren voor zo- I wel universiteiten als hogescho len. „Dat is volgens mij een I miskenning van het feit dat de j kennismaatschappij eerder meer dan minder hoog ge- J schoolde mensen nodig heeft, I aldus Brinkman. Bestuursvoorzitter Veldhuis van de Universiteit Utrecht noemde de bezuinigingsplan nen 'desastreus' en de plannen r het de t derwijsprogramma's van HAVO en VWO, een strengere selectie van HBO'ers die naar de univer siteit willen en een strengere se lectie op de universiteiten zelf. Dat kan leiden tot een kwart minder studenten in sommige studierichtingen, en daardoor verlies aan arbeidsplaatsen. „Maar de maatregelen zijn no dig, ook uit een oogpunt van toenemende internationale concurrentie", aldus Veldhuis. Voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), voor malig rector magnificus van de Erasmusuniversiteit, hekelde in Maastricht als gastspreker de 'woeste en ondoordachte wijze' waarop de noodzaak tot bezui niging op de studiefinancering is vertaald in een ingrijpende wijziging van het hoger onder wijs. De werkgeversvoorzitter stelde vast dat studiefinancie ring het onderwijs moet volgen, en niet andersom. Werkgevers en werknemers in de levensmiddelenhandel staan lijnrecht tegenover elkaar over het verruimen van de winkeltijden. De Dienstenbond FNV wil zelfs stakin gen organiseren als de leden zich tegen langere ope ningstijden verzetten. Dat is de werkgevers in het ver keerde keelgat geschoten. den haag gpd De Dienstenbond FNV organi seert de komende weken onge veer vijftig bijeenkomsten om de mening te peilen over ruime re winkeltijden, die mogelijk worden gemaakt in het regeer akkoord. Als op een landelijke manifestatie op 17 september in Utrecht het personeel massaal tegen het loslaten van de slui tingstijden blijkt, staan de win keliers stakingsacties te wach ten, aldus bestuurder V( len het afgelopen weekeinde. Blijken de werknemers van wa renhuizen en supermarkten geen bezwaar te hebben tegen vrije openingstijden, dan wil de FNV voor haar leden in de CAO extra geld of vrije tijd bedingen. De werkgevers zijn wel tegen vrijere winkeltijden, maar vin den dat de Dienstenbond FNV verkeerd bezig is. „Ik kan me niet voorstellen dat je gaat sta ken in bedrijven die zelf tegen stander zijn van verdere verrui ming", aldus voorzitter Van der Geest. Als woordvoerder van 150.000 tot 160.000 winkeliers vindt hij dat de bond zijn actie tegen de politici moeten rich- Van der Geest: „Staken op de winkelvloer zal nooit leiden tol het terugdraaien van een poli tiek besluit over de openingstij den. Dat is waanzin. Het enige dat ze kunnen bereiken is dat werkgevers geen gebruik maken van de ruimere openingstijden. Maar daar zullen wij in een fat soenlijk gesprek met FNV en CNV wel uitkomen". Volgens het Vakcentrum is zo'n zeventig procent van de grote winkels tegen vrijere win keltijden en van de kleinere on dernemingen honderd procent. Als zonodig actie moet worden gevoerd, meent Van der Geest, laat dat dan in de grote waren huizen gebeuren die wèl voor vrijere sluitingstijden zijn. Het kabinet is van plan de maximale openstelling van win kels te verruimen van 55 naar 60 uur per week. De extra uren zijn te verdelen over een extra koopavond, het eventueel vroe ger openen op de piekdagen vrijdag en zaterdag en eventu eel de sluitingstijd te verschui ven naar uiterlijk 21.00 uur. Dit alles geheel naar keuze van de detaillist, in goed overleg met personeel en vakbonden. Man licht banken met valse paspoorten voor miljoenen op amsterdam Een 23-jarige Amstelvener heeft verschillende banken voor miljoenen guldens opge licht door met valse paspoor ten geld te lenen. De verdach te gaf zich uit als enquêteur van het NIPO en wist zo in het hele land persoonsgegevens van mensen los te krijgen. Met die gegevens in de hand meld de de man zich daarop bij ge meentehuizen en vertelde dat hij zijn paspoort was verloren. verstrekt met de persoonsge gevens van zijn geênquêteei den en voorzien van zijn eigen pasfoto. Op deze vrij eenvoudige wij ze zag de man kans tientallen 'spookpaspoorten' in handen te krijgen. Valse loonstroken maakte hij op zijn personal computer. Met deze vervalste documenten in de hand wist hij bij een reeks banken zon der problemen een fikse per soonlijke lening los te krijgen. Als doel van zijn kredietaan vraag noemde hij woningver betering. De zaak kwam aan het rol len toen de geënquêteerden aanmaningen ontvingen om hun lening af te lossen. Een gedupeerde inwoner in Eer beek wist een goed signale ment van de Amstelvener te geven. Toen deze zich vorige week meldde bij een bankfili aal in de Van Baerlestraat in Amsterdam, herkende perso neel de man en waarschuwde de politie. De man zit inmiddels vast op het politiebureau in Eer beek. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) verza melde alle binnengekomen meldingen uit het hele land. De politie gaat er vooralsnog vanuit dat de verdachte geheel in zijn eentje opereerde. De Nederlandse Vereniging van Banken pleit naar aanlei ding van de zaak voor een zorgvuldiger werkwijze in de afgifte van paspoorten. Zo zouden gemeentehuizen aan vragers van een paspoort schriftelijk op de hoogte moe ten stellen dat het door hen bestelde paspooft kan worden afgehaald. De Amsterdamse justitie heeft, naar nu pas blijkt, op 18 augus tus na drie dagen een man vrij- ge'atc wegei voor de stelselherziening 'on doordacht'. Hij presenteerde een alternatieve aanpak met tien actiepunten, die moeten leiden tot een selectiever hoger onderwijs. Zijn punten omvatten onder oosterbeek Een Unifil-detachement passeert de erebegraafplaats in Oosterbeek tijdens de 48ste Airborne wandeltocht. Wegens de vijftigste her denking van de Slag om Arnhem had de organisatie gehoopt het record van 36.026 deelnemers uit 1987 te breken, maar de regen bleek spelbreker: er liepen zaterdag ruim 33.000 mensen mee. De wandeltocht is destijds opgezet als herdenking voor de gevallenen in de Slag om Arnhem. De tocht voert langs de belangrijkste plaatsen uit die strijd. foto anp ruud hoff de moord op de direc teur van een aantal Ford-gara- ges. De garagehouder werd op 30 maart 1993 op de snelweg Amsterdam -1trech t dood ge - schoten. Op 15 augustus hield de poli tie de verdachte aan, die tijdens een bezoek aan een gedetineer de in de Bijlmerbajes gedetail leerd verslag deed van de liqui datie. Het gesprek werd door de politie op de band opgenomen. Bovendien kon een bewaker die om de hoek van de deur zat, de conversatie van a tot z volgen. Ook de zoon van de gedeti neerde die de man in de Bijl merbajes had bezocht, werd ge arresteerd. Hij zou van de zoon van de vermoorde garagehou der de opdracht hebben gekre gen om de directeur te doden. Drie dagen later waren beiden alweer op vrije voeten. De aavocaat van de gedeti neerde, Doedens, eist van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking opheldering over de vrijlating en inzage in de processen-verbaal van de verhoren. Volgens Doedens weet de verdachte dat zijn ar restatie volgde op het gesprek met zijn cliënt. Hel feit dat de gedetineerde medewerking aan de politie gaf door de verdachte diens bekentenis te ontlokken en die op een band te laten op nemen, levert volgens Doedens acuut gevaar op voor zijn cliënt. Op 16 september krijgt de man zijn eerste weekendverlof en Doedens eist voor hem be scherming 'tegen de kennelijk ontembare liquidatiedrang van de verdachte'. Doedens eist bovendien op heldering over de vrijlating en wil weten of de banden met het bezwarende gesprek inderdaad zijn verdwenen. De advocaat vermoedt dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst met de zaak heeft te maken en dat 'hogere belangen' een rol hebben ge speeld bij de vrijlating. amsterdam anp De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing heeft de aanzet gegeven tot een onderzoek naar een aantal recente vliegtuigongeluk ken. Als in de komende jaren niets wordt gedaan aan de veiligheid dan verongelukt door de toename van het luchtverkeer in 2010 elke twee weken een straalvliegtuig. Voor Nederland doen de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) en het Nederlands Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium (NLR) mee aan het onderzoek. Volgens RLD-directeur Wol- leswinkel wordt bij het onderzoek uitge gaan van een relatief nieuwe benadering. In het verleden werd na een ongeval toege werkt naar één oorzaak. Maar vaak vindt een ongeval plaats als gevolg van een keten van kleinere en grotere oorzaken. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een internationale groep luchtvaartspecia listen, die zich richten op ongelukken waar bij normaal bestuurde vliegtuigen 'zomaar' tegen de grond vliegen. Het aantal ongeluk ken in deze categorie neemt de laatste jaren toe en eist een groot aantal levens. In 1993 alleen al waren er elf van zulke ongelukken met 295 doden. Door maatregelen moet het aantal ongelukken in deze categorie in vijf jaar worden gehalveerd. VVD blijft bij vervanging Van den Broek Aft V Bier uit la perfect op c .ronk. ®ee!F 1J'iIÉBÖÏ iÈÊil$ ïpM® Ter gelegenheid van ons 250-jarig jubileum nu iedere brat Doinmelsch Pils met een verrassing. Kijk in het krat voor hoe en wat. D.,.. „li,,, i. 4..|Ji4 5 i/.., 24 ..-ptcntcT 1994. De WD blijft aansturen op het vervangen van de huidige Euro pees commissaris Van den Broek (CDA-) door een liberaal. De uitlatingen van D66-minis- ter Van Mierlo van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde over het aanblijven van de CDA'er noemt WD-woordvoer- der Weisglas 'erg onverstandig'. Morgen bezoekt de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie Santer Nederland. Op de agenda voor het gesprek met premier Kok en Van Mierlo staat een nieuwe verdeling van de portefeuilles van de Com missie. Van den Broek is com missaris voor Buitenlandse Be trekkingen. Van Mierlo speculeerde er gisteren op dat Santer niet zal schuiven in de reeds verdeelde portefeuilles. „Dat maakt de kans dat Van den Broek blijft een stuk groter", aldus Van Mierlo. Net als Kok vrijdag maakte ook Van Mierlo duide lijk daar geen bezwaar tegen te hebben. De WD heeft dat wel. Vol gens Weisglas stelt de porte feuille van Van den Broek niet zoveel voor. „Veel reizen en pu bliciteit, maar inhoudelijk bepa len de ministers van buiten landse zaken het beleid. Niet de Europese commissaris." De WD wil dat Nederland de commissaris voor landbouw, transport of concurrentiever houdingen levert. Dat moet dan wel een WD'er zijn. „Die porte feuilles zijn voor Nederland een stuk profijtelijker. Maar met de uitlatingen van Van Mierlo in het achterhoofd zie ik Santer dat niet doen." joure» Ook al heet hun club AOW (Altijd Onder Weg), de 150 Solexen zaterdag in Joure waren duidelijk nog niet met pensioen. Ze streden daar om het inmiddels tot traditie geworden Solex-kampioenschap van Nederland. foto anp Aad Kosto (56) viel tijdens de kabinetsformatie buiten de boot. Er was geen plaats voor hem: de post van Justitie ging naar D66. Kosto gaat daarom naar de Raad van State als Staatsraad. De politieke loop baan van Aad Kosto, die 24 jaar duurde, liep zo na een kort mi nisterschap op Justitie ten ein de. En dat is op zijn minst sneu voor hem te noemen. Vier jaar lang roeide hij als PvdA-slaats- secretaris tegen de stroom op. En zowel op het terrein van de toelating van asielzoekers als van het cellentekort bleek de zijn voortvarend te werk dat de WD nauwelijks op positie tegen hem voerde, ter wijl hij menigmaal in botsing kwam met zijn partijgenoot Van Traa. Buiten de politiek was de kritiek echter hard. Kosto werd menigmaal beschimpt en zijn huis werd doelwit van een bom aanslag. Na de val van Hirsch Ballin over de IRT-affaire mocht Kosto enkele maanden aan hel door hem fel begeerde ambt van mi nister ruiken. Dat hij in het nieuwe kabinet wilde, heeft hij nooit geheim gehouden. Het liep anders. De PvdA zette tij dens de kabinetsformatie met Van Kemcnade alle kaarten op Binnenlandse Zaken. Dat mis lukte. De commissaris van de koningin in Noord-Holland weigerde de post. Inmiddels was Justitie al bezet door D66 met Sorgdrager. Kosto lijkt zich er inmiddels bij te hebben neergelegd. In Het Parool zei hij vorige week: „Op het ministerie van justitie sta je onder voortdurende emotionele druk, elke dag weer, zeker met het vreemdelingenbeleid in je portefeuille. Je moet jezelf daar niet al te lang aan blootstellen. Dan ga je het risico lopen een keer te falen". Maar het is schijn. Het drie maanden durende minister schap was niet de kroon op zijn politieke carrière zoals Kosto die zich had voorgesteld. Hij had er graag vier jaar aan vast geplakt. Zeventien jaar was hij kamerlid voor de PvdA, onder meer als voorzitter van de ka mercommissie voor justitie. In het kabinet Lubbers-3 mocht hij plaatsnemen als staatssecreta ris. Het was een klein kroontje op zijn werk. Meer is het voor Kosto niet geworden. Militairen keren terug na vijf weken helpen in Rwanda soesterberg „Ik denk dat we nog wel een terugslag krijgen. Je zit daar in een totaal andere wereld. Mensen in een hopeloze situatie, de eerste weken vooral lijken langs de weg. Eens beboste hellingen zijn nu kaal. Het is daar zoals je je de hel kunt voor stellen." Gisteravond kwamen honderd militai ren terug uit Zaïre op de vliegbasis Soes- terberg. Ze hebben vijf weken lang enige orde geschapen in de vluchtelingenkam pen rond het Zaïrese Goma. Ongeveer een miljoen Rwandezen, Hutu's, leven daar bovenop elkaar, gevlucht voor de massaslachtingen in hun vaderland. „Vooral de eerste weken waren de om standigheden zwaar. Inmiddels is de si tuatie echter aanzienlijk verbeterd", zegt commandant Van de Graaf, „de water verdeling is goed op gang gekomen en daardoor krijgen ziektes als dysenterie en cholera veel minder kans. De lijken zijn opgeruimd en er gaan veel minder mensen dood. Ook de verdeling van voedsel heeft vorm gekregen." De missie, opgezet door minister Aanzoek Voor de militairen zijn psychologen beschikbaar voor de nazorg. Voor de terugkerende Karin Wubbe uit Hel mond was de nazorg meteen voor handen. Toen zij het vliegtuig uitstap te, zag ze een brandweerwagen met een enorm spandoek met de vraag: 'Karin, wil jij met me trouwen'. In de vrachtwagen zat haar vriend Kees van Bockel gekleed in witte smoking. Hij wilde haar verrassen. Karin heeft ove rigens ja gezegd. Pronk voor ontwikkelingssamenwerking en toenmalig minister Ter Beek van de fensie, is uitgevoerd door militairen van landmacht, luchtmacht en marine die zich vrijwillig hadden aangemeld. Het was voor het eerst dat deze legeronder delen gezamenlijk hun diensten aanbo den aan de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Luitenant-arts Oomen zegt in zijn 15- jarige loopbaan als tropenarts in India, Zambia en Jamaica nog nooit zo'n acute rampsituatie meegemaakt te hebben. „In het kamp lagen tweehonderd doodzieke mensen schouder aan schouder. Om bij hen te kunnen komen moest ik op mijn tenen staan en door mijn hurken gaan om niet teveel plek tussen de lichamen in te nemen. Ik keek in de holle ogen en het was voor de eerste keer als arts dat ik hen niets anders kon bieden dan een aai over de bol of een bemoedigende blik. Ik had geen medicijnen of ze werkten niet tegen de dysenterie. Toen dacht ik bij mezelf: zo moet het ook zijn geweest met de joden tijdens de holocaust. Ge lukkig kwam er later wel een geneesmid del dat hielp". Op zijn netvlies staat nog vers het beeld van de apathie in de ogen van do Rwandezen. „In het begin reageerden zij nergens op. Zelfs als hun kind doodging, was er geen uiting van verdriet. Pas de laatste tijd pakten mensen de draad weer op. Kinderen speelden en aan huisjes werd druk getimmerd." Eenmaal op vaderlandse bodem rea geren de militairen heel verschillend op de gebeurtenissen. De een zegt onaange daan: „Dat zie je ook op televisie", maar een ander zegt: „Het is wel heel anders als je er tussen in zit'. Weer een ander had al soortgelijke ervaringen opgedaan in Cambodja. „Maar dit is veel ingrijpen der."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3