Sport Sparta en Tons' moeten nog wennen P Arie van Eijden ruilt Ajax in voor KNVB Oranje wint in Haarlem Nederlands elftal wint oefenpotje 15 -^MAANDAG 5 SEPTEMBER 1994981 oo|Helemaal gesmeerd loopt dat nog niet met Sparta en Alf- jons Groenendijk. Hij is de voetballer met het linkerpoot te, de pass, het overzicht en de vrije trap. Kortom, de ;se jman van de extraatjes. Maar daar blijkt op deze zaterdag- jmiddag tegen FC Lisse bepaald niet veel van. Staat-ie jdaar luchtduels uit te vechten. En met zijn zwakke rech- 0 jtervoet ballen weg te rammen uit de eigen 'zestien'. !„Nou dan weet je het wel", zegt de Leidenaar. lisse rob van der zanden 3ek Natuurlijk kan Sparta beter voetballen dan het liet zien in idejhet bekerduel op sportpark Ter Specke waar de Rotterdammers heel gelukkig met een 1-2 over winning vertrokken. „En na tuurlijk kan ik óók beter", haastte Groenendijk zich te zeg- jgen na de wedstrijd. Hij is nog maar een paar weken over van Manchester City en wil op Het I Kasteel nog wat laten zien in de in laatste jaren (hij is er al 30) van v zijn profcarrière. „Dat lukt ook wel. Maar de laatste maanden zijn hectisch in geweest vanwege de overgang naar Sparta. Ik moet nu na de vr wedstrijd ook direct naar Schip hol. In Engeland heb ik wat za ken af te handelen en ik ben mijn verhuizing aan het rege- j len. Ik wil weer gewoon in Lei- ;r den gaan wonen, maar heb nog an i niets gevonden. Door al die ,e. randzaken ben ik nog niet echt tot rust gekomen. En vergeet niet dat ik toch weinig wedstrij- 3 den heb gespeeld in de laatste I helft van vorig seizoen en in de voorbereiding van deze compe titie. Het kan allemaal nog veel beter." Als 'The Fonz' straks weer ge woon 'Leidse Eons' is zal Sparta de echte Groenendijk te zien krijgen, belooft hij. In Lisse was het slechts een momentopna me. Volgens de trainer van de zaterdagclub, Mark Wotte, had Groenendijk (waar de coach trouwens ooit nog mee samen speelde bij FC Den Haag) in de ze vorm zelfs niet mee mogen doen bij de elf amateurs. En even later iets minder cynisch: „Natuurlijk is Alfons een aan winst voor Sparta. Dat hij nu zo speelde zegt niets." Wotte wast graag eerst iemand de oren voordat hij aan de voeten be gint. Van der Laan Het was vooral de verdienste van Lisse dat Sparta en Groe nendijk er in de tweede helft niet meer aan te pas kwamen. Nadat de profs in de eerste helft de wedstrijd dicteerden en hal verwege op 0-1 kwamen via ex- ARC'er Arjan van der Laan, was het na de pauze over en sluiten met de eredivisionist die nog maar sporadisch op de vijande lijke helft verscheen. Een van de oorzaken van de plotselinge ommekeer was het inzetten van Mark Ens. Hij be gon bij Lisse op de bank, maar het tegenvallende optreden van de talentvolle Barry Opdam ef fende de weg voor zijn inval beurt. Zo ben je ballenjongen en mag je de afewaaiers van je ploeggenoten uit de sloot gaan vissen en zo ben je in het veld de aanjager v^p je team. Ens is nooit een stilist geweest (Wotte: „Dat hoeft ook niet altijd in het zaterdagvoetbal") maar hij is wel iemand die een verdediging handenvol werk kan bezorgen. Ens kwam Erwin Hermes en Peter Wubben assisteren en de •twee aanwinsten bleven nu na drukkelijker voorin. Mid-mid Bert van Duyvenbode schoof van controlerende middenvel der op naar de positie van han gende spits en mocht de lange bal doorkoppen. Sparta kwam adem te kort en kwam er niet meer uit. Uit de verdediging niet en uit de problemen niet. In de eerste minuut al kopte Ens enkele centimeters over. Er kwamen meer kansen voor Lis se. Wubben kreeg een opgeleg de, Van Duyvenbode zag een kopbal van de lijn gehaald en de thuisclub kreeg wel acht vrije trappen rond de zestien-meter- lijn. Dat niet één daarvan tot echt gevaar leidde, was overi- amsterdam gpd De KNVB heeft een nieuwe Di recteur Betaald Voetbal. Peter Vogelzang volgt per 1 november Cees Wolzak op. In de persoon van Arie van Eijden presenteer de betaald-voetbalvoorzitter Jos Staatsen op een persconferentie in het Amsterdamse Holiday Inn bovendien de manager Marketing Betaald Voetbal, naar wie in Zeist zolang was gezocht. Beide functies waren tot dusver verenigd in één persoon, in die van Cees Wolzak, en lagen na diens vertrek medio mei van dit jaar op het bord van interim manager Pieter de Vries. Met de aanstelling van Vogel zang en Van Eijden heeft Staat sen het managementteam Be taald Voetbal van de KNVB compleet. De ploeg bestaat ver der uit Jan Huijbregts (Techni sche Zaken), Will van Rhee (Vei ligheid), Gerard Schoenmakers (financiën) en Harm Rozie (Communicatie). Staatsen ver klaarde in zijn nopjes te zijn met Vogelzang en Van Eijden. „Beiden", zei hij, „zijn profes sionals op hun terrein en heb ben daarnaast affiniteit met sport, met voetbal in het bijzon der.'-' Imposant Peter Vogelzang (49) kan terug zien op een imposante carrière bij de politie. Hij werkte onder meer als hoofd bijzondere re cherche, waarbij hij de bestrij ding van de zware criminaliteit in zijn portefeuille had. Daar naast was hij districtchef bin nenstad Utrecht en plaatsver vangend korpschef van de Domstad en later van de regio Utrecht. Van 1991 tot 1993 leid de hij de reorganisatie van de politie in de regio Utrecht. Begin dit jaar trok hij het uni form uit en stapte over naar het bedrijfsleven, naar het NOB (Nederlands Omroep Bedrijf), waar hij adjunct-directeur werd. Zijn snelle vertrek wordt hem door zijn huidige werkgever niet in dank afgenomen. Vogelzang kan zich dat, zo liet hij weten, goed voorstellen. „Ik heb het bij het NOB goed naar mijn zin en het is ook een perfekt bedrijf, maar in de afweging heeft uit eindelijk de doorslag gegeven dat ik het toch wel erg prettig vind werk te doen wat heel dicht bij mijn hobby ligt." Erebaantje Vogelzang, die zelfbij de vetera nen nog wekelijks een balletje meetrapt („ik voetbal al vanaf m'n tiende") mag voor het gro te publiek een onbekende zijn, hij is geen onbeschreven blad in de voetballerij. Hij is voorzitter van de Utrechtse amateurclub Elinkwijk, welk erebaantje hij van plan is neer te leggen, 'want ik denk niet dat beide functies te combineren zullen zijn'. Be- gens iets om over na te denken. Stormloop Als Sparta (waar Dennis Krijgs man als linksbuiten een zesje scoorde) ook maar even aan de stormloop van Lisse ontsnapte, was er meteen gevaar. Maar Marijn Mokveld was als keeper zeker van zijn zaak. Tegen de rebound van Gerard Sandel, na halve praeses van Elinkwijk („ik heb een blauwwit hart") maakt Vogelzang ook deel uit van de Veiligheidscommissie van de KNVB. Hij zegt nog geen kennis te hebben genomen van het Be leidsplan Betaald Voetbal, dat de profsectie voor de komende jaren heeft uitgeknobbeld en waarmee de clubs zijn akkoord gegaan. „Ik sta blanco tegen over mijn nieuwe functie", al dus Vogelzang, die de 'verdere verbetering van de organisatie van het betaalde voetbal' als zijn eerste taak beschouwt. De Utrechter, deze zomer recht streeks door de KNVB bena derd, was bij de grootste sport bond van het land al eerder in beeld als Directeur Betaald Voetbal. Destijds in combinatie met het managerschap Veilig heid. Hij koos toen voor het Ne derlands Omroep Bedrijf, waar na 'Zeist' in zee ging met Cees Wolzak en Will van Rhee. Frontlinie Heeft de nieuwe Directeur Be taald Voetbal een blauwwit hart, de manager Marketing verklaart een roodwit hart te hebben. „Ik heb", maakt Arie van Eijden duidelijk, „zeventien jaar in de frontlinie gestaan bij Ajax, ge weldige dingen met die club meegemaakt, zowel in positieve als in negatieve zin." Van Eijden (48) werd in 1977 bestuurslid van Ajax en trad in 1986 in full time dienst bij de landskam pioen, eerst als directeur alge mene zaken, later als commer cieel directeur. Daarvoor was hij negentien jaar in uiteenlopende marketingfuncties werkzaam bij Shell. Uitdaging Bij Ajax lag Van Eijden de laatste tijd onder vuur. Wegens zijn rol in de belastingfraude zaak bij Ajax in de begin en midden jaren tachtig werd hij onlangs door de ledenraad van Ajax geroyeerd. Ook oud-voor zitter Ion Harmsen en oud penningmeester Lou Bartels overkwam dat. Eerder werd Van Eijden al door de rechter ver oordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van vier maanden en een geldboete van 60.000 gulden. Het heeft vol gens hem geen enkele rol ge speeld bij zijn keuze voor de KNVB. „Ik zie deze functie", legt hij uit. „als 'een uitdaging. In de sportmarketingsector liggen de banen niet voor het opschep pen en ik krijg nu deze kans. Het lijkt me ook heel mooi om voor de KNVB te gaan werken. Zie het," voegt hij er ietwat plastisch aan toe, „als de bijna- intemational die eindelijk gese lecteerd is door de coach om in het grote Oranje te mogen spe len." een schot van Dennis de Nooij- er, was hij echter niet bestand. Het stond opeens 0-2, alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. Wie anders dan Mark Ens be sloot zich niet bij de feiten neer te leggen. Bij een typische actie van de gangmaker (met de rug naar het doel wurmde hij zich langs Gerard de Nooijer) werd hij vastgepakt en dat betekende strafschop. Wubben schoot aar zelend maar doeltreffend bin nen en Lisse had weer perspec tieven met nog tien minuten te spelen: 1-2. De Spartanen haal den met pijn en moeite de eindstreep. Lisse stond met lege handen en haalde de eerste twee in poule 14 van de Amstel Cup niet. Maar na de afstraffing foto lofk zuydfrduin op Nieuw Zuid tegen Quick Boys was dit optreden al met al meer dan een pleister op de wonde. FC Umt Vlakveld; lohn Vermeulen, l'nlm.m. Sprint Hum Mr K.iv .111 der /wet, Van Duyvenbode; Herme*. Wiihhen Ip.l.un I M Sparta: Metend; Taiiinem. De Bruin, Van den Berg. Orard de Nooijer la- Rnl 1 Ma Sandel tnendljk; Van der laan (Pieren). Dennis de Nooijer, Krijgsman HAARLEM ANP Optimisten bij de Haarlemse Volleybal Week beklemtoonden gisteren de geslaagde inhaal race van het Nederlands inan- nenteam. dat zich in de finale tegen Italië van 0-2 tot 3-2 terug vocht. Pessimisten wezen op de ongewone bijrol van Ron Zwer ver, die part noch deel had aan de zege. Realisten concludeer den dat meer dan zes spelers zin hebben in het wereldkam pioenschap. In Haarlem deed de overwin ning op Italië, dat na de voor sprong van 2-0 ernstig wegzak te. de volleyballers geloven in de goede afloop. Zo vaak won Ne derland niet een finale op een internationaal toernooi. Rocky Pitti breekt kuitbeen noorowuk Noordwijk-aanvaller Rocky Pitti heeft zaterdag tijdens de wed strijd tegen Volendam (3-3) een gebroken kuitbeen en een en kelbandenkwetsuur opgelopen. De meningen verschillen over de wijze waarop Pitti zaterdag zijn ernstige blessures opliep. Vaststaat dat Volendammer Ton Guyt met een tackle Pitti de bal afhandig wilde maken en dat de opspringende spits na zijn lan ding zwaar geblesseerd was. Fysiotherapeut Reginald Ha- gedoorn bracht de rechtervoet, die uit de kom was, ter plekke weer in de juiste stand. Daarna werd Pitti door de na vijf minu ten aanwezige ambulance ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in leiden, waar hij een operatie onderging. Daarbij bracht men een plaat en een pen in Pitti's kuit aan. Ruud Bröring hield het op domme pech. Hij verweet Guyt niets. „Hij kreeg wel een tikkie van die speler, maar het knakte bij het landen." Bestuurslid en oud-eerste elftalspeler Jacques Sluys dacht er heel anders over. „Het gebeurde vlak voor me. Het was een pure aanslag. En die speler kreeg nog niet eens een kaart. Arbiter Afman uit Hengelo liet inderdaad een straf achterwege. Hij floot ook niet voor een over treding. „De speler werd abso luut niet geraakt. Het was echt een ongeluk", verklaarde hij. Volendam-trainer Ron van Niekerk onderschreef Afman.s visie. „Ton heeft hem zeker niet geraakt. Al vindt hij het erg ge noeg dat het is gebeurd. Hij was er natuurlijk wel bij betrokken." Van der Sloot in 'Bond-film' AMSTERDAM MARTIN HOEKSTRA In 1986 vertolkte Phil Collins op Uve Aid een bijzondere rol. In de middaguren trad de zanger op in Wembley. Daarna spoed de hij zich naar een Concorde, die hem in allerijl naar Philadel phia bracht, zodat Collins zich ook tijdens het Amerikaanse deel van Live Aid kon laten zien. Gisteren deed Sandra van der Sloot, autocoureur uit Alphen aan den Rijn, op kleinere schaal en op haar specialiteit een po ging Collins te imiteren. Om in kort tijdsbestek te kunnen racen in zowel Zandvoort als Amster dam overbrugde de 19 jarige de afstand tussen de badplaats en de hoofdstad in zeventien mi nuten, met behulp van auto's en een helikopter Van der Sloot debuteerde als 17-jarige in de Citroën AX Cup. Vorig jaar eindigde zij in de strijd om de Ladies Cup als tweede. Voldoende reden voor het Rover Dealer Team om haar als coureur aan te trekken. „Zij wilden dat ik me alleen met het rijden in de Rover-klasse zou bezighouden, maar daar heb ik voor gepast", aldus Van der Sloot. „Ik wilde graag rally's rij den. Als de races tegelijk zou den zijn, dan moest ik een keu ze maken." Zoals gisteren dus. Van der Sloof moest twee races op Zandvoort rijden. Die kon ze niet afzeggen vanwege sponsor- belangen, maar de Alphense wilde toch ook aan de rally sprint bij het vervoerscentrum in het Amsterdamse havenge bied meedoen. Immers, in de strijd om de Fiat Cinquecento Trofeo-cup bezette Van der Sloot, met navigator Suzanne van Iperen. een tweede positie en de eerste vijf mogen straks mee naar de Europese kam pioenschappen in het Italiaanse Melfi. Na de vier klasse mentsproeven neemt het duo nog steeds een tweede plaats in de algehele rangschikking in. Kroatië wint eerste interland tallinn Ruim twee jaar lang bleven de beste voetballers uit het voormalig Joegoslavië verstoken van officieel interlandvoetbal. De Kroaten onder hen speelden gisteren hun eerste kwalificatie duel in de aanloop naar het EK van 1996. In Tallinn wonnen zij met 2-0 van Estland. Joegoslavië was geplaatst voor het EK in 1992, maar mocht overeenkomstig de internationale boycot te gen het door burgeroorlog geteisterde en verbrokkelde land niet meedoen. De UEFA riep de Deense internationals terug van va kantie en die wonnen maar meteen het toernooi in Zweden. Voor aanvang van de plaatsingsreeks voor het WK in 1994 ver wijderde de FIFA Joegoslavië uit de groep, zodat het voor Rus land en Griekenland niet meer zo moeilijk was kwalificatie af te dwingen. Polen, tijdens de laatste WK-kwalificatie tegenstander van Nederland, begon zijn EK-reeks met een nederlaag tegen Is raël. Morgen districtsbeker en LD-Cup leiden Op de voetbalvelden worden morgen wedstrijden ge speeld om de LD-Cup en de derde ronde van de districsbeker gespeeld. De strijd dm de LD-Cup nadert de beslissende fase. Districtsbeker (18.30 uur): RCL - Oegstgeest, Docos - UVS (19.30), Voorschoten - VCS, RKAW - Rijnsburgse Boys, FC Lisse (zo) - I er Leede, WSB - Noordwijk, DONK - Alphense Boys. LD- cup: GWS - Warmunda, Randstad Sport - SVLV (za). Alphia - Al phen, TAW - Altior, Abbenes - ASC, Bemardus - Hazerwoudse Boys, Stompwijk'92 - SVOW, Alkmania - UVS (za), ROAC'79 - Leiden, Gol Sport - LFC (za), DOSR - Woubrugge, FC Rijnland - LSW'70, SJZ - Sleutels. Lugdunum (za) - VCL, MYKV - UDWS, Kickers'69 - RCL, MMO - Koudekerk, Valken'68 - UDO, Leidsche Boys - VNA, SVLV (zo) - LFC (zo). Knock-out na negen seconden wiener neustapt Knock-out na negen seconden. In recordtijd is de bokser Daniel Jimenez er zaterdag in geslaagd zijn wereldtitel in het lichtvedergewicht (WBO) te behouden. De Puertoricaan legde zijn tegenstander Harald Geier uit Oostenrijk na negen se conden tegen de vlakte. Tien tellen later was de wedstrijd voor bij. De prestatie van Jimenez was een record in een gevecht om de wereldtitel bij de profs. Tot nog toe was het record 24 tellen, op 7 september 1991 verwezenlijkt door James Warring in een partij tegen James Prifchard. Voor Oostenrijks publiek, de wed strijd was in het centrum van Wiener Neustadt, raakte Jimenez zijn tegenstander al na negen seconden met een rechtste hoek op de kin. Oud-rugby-international vermoord den haag Vincent Dubbeldam, voormalig rugby-international en oud-speler van de Delftse studenten, is vrijdagnacht na een uitstapje in Willemstad (Curgao) om het leven gekomen. Hij is vermoord. Zijn lichaam is gevonden langs de straat. Over de juiste toedracht kon de politie nog geen mededelingen doen. Dodensprong nekt Edwin Jongejans rome» 1 let toernooi om de wereldtitels schoonspringen was voor Edwin Jongejans voorbij voor het echt begon. De Nederlan der was gisteren niet aanwezig in de finale op de 3-meterplank. In de spijkerharde competitie om een plaats bij de beste twaalf slaagde hij in de ogen van de jury leden niet voor het voor-exa men. Hij was dat met hen eens. De dodensprong, de drieëneen halve contrasalto, nekte de enige Nederlandse topper. Joyner en Morceli winnen klassement parus ackie Joyner-Kersee bij de vrouwen en Noureddine Mor celi bij de mannen hebben zaterdag in Parijs tijdens de finale van het Grand-Prixseizoen atletiek het algemeen klassement ge wonnen. Beiden kregen 180.000 gulden voor hun eerste plaats in het klassement en ongeveer 55.000 voor de overwinning zater dag op hun specialiteit. De Amerikaanse Joyner, Olympisch en wereldkampioene, verwezenlijkte een winnende sprong van 7,21 Nederlaag voor Samaranch parus Juan Antonio Samaranch heeft gisteren tijdens de eerste dag van de algemene ledenvergadering van het Internationaal Olympisch Comité een nederlaag geleden. De voorzitter stelde voor persoonlijk tien, in plaats van twee, nieuwe leden te kun nen benoemen. De vergadering, met 85 aanwezige leden onder wie Anton Geesink, stemde het voorstel af. De leden verklaarden de zeggenschap over nieuwe leden liever zelf te houden. Peter Vogelzang opvolger van Cees Wolzak John Bosman in duel met Ferdi Vierkan van Jong Oranje (rechts). fo AMSTERDAM GPD Het Nederlands elftal heeft het oefenpotje tegen Jong Oranje aan de vooravond van de EK-kwaJifi- catieinterland tegen Luxemburg met 1-0 gewon nen. In het Olympisch Stadion maakte Frank de Boer in de tweede helft het enige doelpunt. Uit een hoekschop van Marc Overmars, die door Stan Valckx werd doorgekopt, knalde hij van dichtbij raak. Het 'grote' Oranje speelde in de eerste helft on geïnspireerd. Of, om met Dick Advocaat te spre ken, 'een beetje slordig'. Na de pauze zat er welis waar wat meer agressie en diepgang in het spel. maar ook toen maakten de beste voetballers van het land weinig indruk. „Het was een trainings partijtje. de ambiance was er niet", sprak de bondscoach naderhand vergoelijkend. De sparringpartner van zaterdagmiddag had van Advocaat de opdracht gekregen defensief te spelen, met veel mensen achter de bal. „Zoals Luxemburg tegen ons waarschijnlijk ook gaat spelen." Omdat Jong Oranje nogal wat spelers miste (Edgar Davids en Marcel Koning waren ge blesseerd, Oscar Moens, Dick van Burik en Bas Roorda hadden met hun club bekerverplichtin gen), deden Edwin van der Sar en John de Wolf mee met de ploeg van bondscoach Rinus Israel. Het duel duurde twee maal vijfendertig minuten. Nederland* elftal De Goey; Valckx, Blind. I-rank de Boer; Winter, lonk. Wilsr hge (55. Numan); Overmars, Bosman (36. Van Vossen), Ronald de Boer, Roy (55. Boszi

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15