Uitdag biedt extra podium voor enthousiaste 'gekken' Wisselend niveau finalisten orgelconcours Cultuur Kunst Expositie jubilerend Ars Aemula Naturae Pink Floyd verrast niet 1|MAAI 1*AAANDAG 5 SEPTEMBER 1994 RUYGROK 071 -356471PIV -CHEF JAN RIJSDAM. C muziek recensie lidy van der spek lentatie-concert Nationale Orgelcon- lurs, door de prijswinnaars Wim Winters, 6 Beijer en Wim Dijkstra. Georganiseerd Dr de Stichting Orgelstad Leiden. Ge- ord 3 September in de Hartebrugkerk n de Hooglandse Kerk, Leiden 'ervvijl drie jonge dirigenten op iet derde Internationale Kirill Concours in Am sterdam zich in 't zweet zwaai- jfclen of, zoals Zadhko als een "e€elegante prima-ballerina de 1 °?eindstreep haalde, zo streed af- ïuisUelopen week in de Hartebrug tor«n de Hooglandse Kerk een jtiental jonge orgelstudenten op het vijfde Nationale Orgelcon- °lJcours Leiden, op weliswaar minder spectaculaire wijze: hoog boven de luisteraar verhe ven achter manualen, pedalen en balustraden verscholen. Dit concours is georganiseerd door de Stichting Orgelstad Leiden onder voorzitterschap van René Verhoeff in samenwerking met een comité van aanbeveling, waarin o.a. de Leidse burge meester C. Goekoop en het Leidse Tweede Kamerlid L.C. Brinkman, adviseurs en een ar tistieke commissie waarin klin kende namen als Joop Brons. Folkert Grondsma en Jan van der Meer. De deelnemers konden zich inschrijven voor drie categorie- en: renai6sance-barok-rococo, de romantiek en de twintigste eeuw. De jury, Folkert Gronds ma, Hans van Nieuwkoop en Jan Welmers, docenten aan de conservatoria van resp. Rotter dam, Amsterdam en Utrecht, kozen uiteindelijk drie prijswin- pre- naars uit, die zaterdag e sentatie-concert gaven r feestelijk staartje: uitreiking van de prijzen met een toespraak van de loco-burgemeester J. Walenkamp en voor de geno digden een borrel in Nieuw Mi- nervan, een van de begunstigers van dit orgelconcours. Alle drie finalisten ontvingen een prach tig op het orgel geïnspireerd glas-in-lood object, ontworpen door de Leidse kunstenaar Carel Bruens en uitgevoerd in het ate lier van de firma lilleba even eens in Leiden. Wim Winters, prijswinnaar van zowel de cate gorie romantiek als renaissan- ce-barok-rococo, opende zater dagavond dit presentatie-con cert met de 5e Symphonic, deel 1, van Ch. Widor, een Allegro Vivace met een energiek mars achtig ritme en een opgewekt karakter. Fris en vitaal speelde Winters de stoere repeterende akkoorden, afgewisseld met vloeiende passages in de fanta sievolle ontwikkeling van het materiaal. Altijd weer verrassend zijn voor mij de composities van Jan Welmers: deze keer weerklonk het l^audate Dominum, indruk wekkend gespeeld door Jos Beijer, een werk met een groot evocatief karakter, opgebouwd uit steeds terugkerende dwin gende dalende intervallen om speeld door een simpele melo die, soms niets meer dan 'boer daar ligt een kip in 't water', of een huiveringwekkende resone rende grondtoon, die je mee neemt naar de bodem van de oceaan, beheerst door een be perkt maar obsederend kleu rengamma. Tenslotte vertolkte Wim Dijk stra Duruflé's 'Prélude et Fu gue'. ter herinnering aan de componist Jehan Alain, ge bouwd op het thema 'alain'. In de fuga wordt dit thema gecom bineerd met een thema uit de 'Utanies' van Alain. Hoe mooi dit werk ook opgebouwd is, Wim Dijkstra kon mij althans in deze uitvoering niet overtuigen van een eigen visie. Beslist goed gespeeld maar toch ontbrak er élan en spanning. Feta leert werelddansen leiden Morgen begint Feta met nieuwe cursussen werelddans voor volwassenen. Hen introductiecursus met Grieks, Oriëntaals en Kaukasisch van tien weken voor beginners of een vijf maan den durende cursus Internationaal voor gevorderden behoren tot de mogelijkheden. Tijdens de cursus wordt onder meer aan dacht besteed aan houding en techniek op basis van bewegin gen uit klassieke en moderne dans. Voor informatie bel: 071 - 215650 of 071-121639. Lenteklokjes houden open huis voorschoten De Voorschotense jeugdkoren de Lenteklokjes en de Alouettes zijn weer met repeteren begonnen. Kinderkoor de Lenteklokjes (5-9 jaar) oefent elke dinsdagmiddag van 16-16.45 uur in de Werf achter het Kruispunt. Morgen is daar open huis voor alle belangstellenden. Bij de Alouettes (10 jaar en ouder) zijn zanglustigen donderdagavond van 18.45 tot 19.30 uur wel kom. Zij repeteren op dezelfde plek. Hans Croiset bekroond den haag Hans Croiset krijgt dit jaar de Prijs van de Kritiek. De Kring van Nederlandse Theatercritici, die de onderscheiding jaarlijks toekent, heeft hem onderscheiden voor zijn gehele artis tieke loopbaan bij onder meer het Nationale Toneel en het Pu- bliekstheater. Winnaars Vocalistenconcours den bosch De Fran^aise Sophie Koch heeft op het Internatio naal Vocalisten Concours in Den Bosch de eerste prijs in de ca tegorie opera behaald. In de categorie oratorium ging de eerste prijs naar James Oxley uit Groot-Brittannië en de Italiaan Leo nardo de Lisi kwam als beste uit de bus in de liedsectie. Prijs voor vormgever Van Eyck Amstelveen De Kunst Aanmoedigingsprijs Amstelveen 1994 is toegekend aan Jerry van Eyck. Rijksbouwmeester-prof ir K. Rijn- boutt reikte de prijs van 20.000 gulden vrijdag in het Cultureel Centrum Amstelveen uit. Industriëel vormgever Van Eyck (1960) werd met name gelauwerd voor zijn badhuisproject. Leeuwen voor Pacino en Loach venetie» Voor hun bijzondere artistieke carrière zijn aan Al Paci no, de Amerikaanse Hollywood-ster, en de controversiële Britse regisseur Ken Loach de Gouden Leeuwen van het Filmfestival van Venetië toegekend. Aan de 80-jarige Italiaanse scriptschrij ver Suso Cecchi d'Amico, die met de beste Italiaanse regisseurs heeft gewerkt, viel de onderscheiding eveneens ten deel. Lu wint Kondrasjin-concours amsterdam De Taiwanees Shao-Chia Lu heeft het Kirill-Kon- drasjinconcours voor jonge dirigenten gewonnen. Tijdens de fi nale, afgelopen vrijdag en zaterdag in hét Amsterdamse Con certgebouw, eindigde hij voor de Amerikaan Dorian Wilson en de Oekraiense Victoria Zajdko. Elfde presentatie van Leids culturele leven in de Pieterskerk Metropolis nat maar niet niat ROTTERDAM GPO De zevende editie van Metropo lis was. zoals de organisatie gis teravond constateerde, 'wel nat maar niet mat'. Dregde h«m jaarlijkse muziekfestival in het Rotterdamse Zuiderpark giste ren bij de start nog letterlijk in het water te vallen, later op de dag bleken de boze voorgevoe lens onterecht te zijn geweest. Naar schatting 75.000 bezoekers (vorig jaar 85.000) lieten zich niet inpakken door de grillen van Moeder Natuur. Ze werden getrakteerd op veertien bands, verspreid over twee podia: een dubbelpodium i het open veltl lis-staf - t gigai che gew een expe- Metropo li' podium ent. Dance Rappers, jongleurs, dichters of zangers die zich tot nu toe beperkten tot de eigen huiskamer hebben er een nieuw podium bij. De Leidse Uitdag (LU) biedt iedereen de ge legenheid om op te treden. De fraaiste voorstellingen kunnen een plaats krijgen in het avondprogramma. Voor de elfde editie die zaterdag 10 september in de Pieters kerk van start gaat, heeft de organisatie zelf al wat gasten uitgenodigd. Voor volgend jaar hoopt de LU op zo veel verborgen talenten dat het publiek een verrassende, ge varieerde show krijgt voorgeschoteld. leiden letty stam Zaterdag zijn op het nieuwe po dium saxofoonkwartet Beaufort, Made in Leiden en toneelgroep De Onwijse Kater van scholen - gemeenschap AgnesBonaventu- ra te bewonderen. „Voor vol gend jaar zijn we op zoek naar enthousiaste amateurs", vertelt Henk Sannes van de organisa tie. „Het hoeven niet per se mensen te zijn die aan een ver eniging of club zijn verbonden. Wie er zo gek is om 15 of 20 mi nuten op zo'n podium te staan, die is welkom." Nieuw in deze elfde editie zijn ook de optredens in de Lok- horstkerk. In dit godshuis ko men verenigingen aan bod die in het niet zouden vallen op de grote podia in en bij de Pieters kerk. Zo zijn in de Lokhorstkerk onder meer te zien het Tolkien Genootschap, Vocaal Kwartet Katrijn, dansgroep Kuwung Kuwung, Schola Gregoriana Lugdunensis en Schrijversclub 1990. Het avondprogramma is min der 'bruisend' als de vrijwilligers zelf hadden gewild omdat een aantal sponsors zich terug trok ken. Als gasten komen het Toonkunst Orkest Leiden met werken van Rossini, Voormolen en Handel. Dansgroep Reflex danst de choreografieën Zonder Veren I en II van artistiek leid ster Patrizia Tuerlings. Het nieuwe koor Sturm und Drang presenteert zich. De vier zan gers en zangeressen kennen el kaar van Collegium Musicum. De Leidse amateur-blazers- groep Oerkest is de feestelijke afsluiter. Leiden viert de Leidse Uitdag en Open Monumentedag in middels traditiegetrouw samen. Met een schets voor twee heren openen burgemeester C. Goe koop en cultuurwethouder P. Langenberg beide evenementen om 10.30 uur in de Pieterskerk. Op de vier verschillende podia zijn de hele dag door optredens van onder meer Jong Concor dia, het Badkamerkoor, The red rose of Lochbuie, Boula Percus sie, LVP en balletstudio Giselle. Ter gelegenheid van monumen tendag is er ook muziek in het Arsenaal, het Gulden Vlies en het Stadhuisplein. Om 16.00 uur maakt de Werkgroep Ama- Belangstelling voor de kunstwerken van 300 bij 300 millimeter in het jubilerende Ars Aemula Naturae-gebouw/ Een expositie van werk van 40 Ars-leden ging gistermiddag officieel open. foto holvast/marklamers leiden annemiek ruygrok Wellicht is aan Cees Goekoop, burgemees ter van Leiden, een kunstenaar verloren ge gaan. Had hij zijn eerste echte tekenlessen niet van Anton Pieck gehad, maar van een van de leden van het Leidse schilder- en te kengenootschap Ars Aemula Naturae, dan was het misschien heel anders met hem ge lopen. Als pleister op de wonde mocht hij gistermiddag bij het genootschap de eerste jubileumexpositie openen. Ter gelegenheid van het ongeveer 300-jarig bestaan van Ars Aemula zijn er het komende jaar namelijk acht tentoonstellingen georganiseerd die al lemaal iets met dit - op één na oudste schil dergenootschap van Nederland - te maken hebben. Onder grote belangstelling opende Goe koop de tentoonstelling gistermiddag op de feestelijk versierde binnenplaats aan de Pie terskerkgracht. En, hoewel Leiden 'armlasti- g'is, bood hij de kunstenaarsvereniging een bescheiden checque aan: één gulden voor elk jaar dat zij bestaat. Om in stijl te blijven werd daar het Cornelis Joppensz-beeldje bijgevoegd. De eerste jubileumtentoonstelling bij Ars Aemula Naturae, wat 'de kunst wedijvert met de natuur' betekent, vloeit voort uit een opdracht aan de leden: op een afmeting van 300 bij 300 millimeter een kunstwerk ma ken. Het resultaat vormen werken van veer tig leden: beelden, tekeningen, grafiek, schilderijen en dat allemaal in relatie tot de 300 jaar die Ars bestaat. Helemaal zeker is het overigens niet dat Willem van Mieris en Carel de Moor precies in september 1694 het genootschap oprichtten, om zich als kunstenaars te onderscheiden van gewone handwerkslieden met wie ze samen in een gilde waren ondergebracht. Maar vaststaat dat omstreeks die tijd het naamloze ge nootschap onstond, om pas 105 jaar later met de huidige naam te worden gedoopt. Reden voor burgemeester Goekoop om al vast te zinspelen op een feestje over vijf jaar, wanneer het dus precies 200 jaar gele den zal zijn dat het huidige 'Ars' onstond. Een academie die grote namen heeft voort gebracht als Floris Verster, Menso Kamer- lingh Onnes en Christophe de Windt en niet te vergeten Jan Wolkers, die in de oor logswinter '43-'44 op de ateliers van Ars zijn tijd zoetbracht. Behalve de acht exposities die het eeuw feest van Ars tot juni opluisteren - één er van is in stedelijk museum De Lakenhal en een ander wordt samen met het Centrum Beeldende Kunst gehouden - is er ook een wisselende expositie op de binnenplaats. Beelden van bekende beeldhouwers uit Lei den en omgeving zullen daar gedurende de jubileumperiode te zien zijn. Frans de Wit is vanaf 8 september de eerste exposant, Maja van Hall en Fredy Wolf zullen - onder ande ren - volgen. Deze eerste ledenexpositie is tot 3 okto ber te zien. Openingstijden: donderdag t/m zondag van 13-16 uur. Theatergroep Intermezzo, één van de gasten tijdens de Uitdag in de Pieterskerk. teuristische Kunstbeoefening zich het meest origineel heeft gramma begint om 20.30 bekend welke club of vereniging gepresenteerd. Het avondpro- de Pieterskerk. foto yani en hiphop waren in deze prach tige tent geprogrammeerd, waardoor lichteffecten en sfeer optimaal tot hun recht konden komen. Acts die minder afhan kelijk zijn van een intieme, club-achtige sfeer bespeelden het veldpodium. Het begon al meteen heftig met de fel geëngageerde 'Pales tijnensjaal-band' Hun-Da-Men tal, tegen een decor van afbeel dingen van in lange kaftans ge hulde personen met zware handwapens. Wu lang Clan, was minder subtiel (voor zover je bij dit soort acts over subtili teit kan spreken), harder, saaier en voorspelbaarder. Andere koek kwam van Car- leen Anderson, een echte lady of soul. Wel aan de softe kant, zeker in gezelschap van voor noemde bands, maar misschien juist daarom wel zo zalig. Nach tegaaltje tussen roofvogels. Al was het geluid vooral tijdens de acceptabel. Ook een warm ge voel bii Urban Species, lekkere laid-back jazzhop uit Engeland, stimulerend, niet opgefokt en goed in elkaar gezet. De Nederlandse bijdrage van Pink Moon was teleurstellend. Ook de uit Noord wijk afkomsti ge formatie The Post wist, hoe wel iets luchtiger van toon dan Pink Moon, niet te overtuigen. Aan de andere kant: je eerste cd op een dergelijk festival presen teren, daar droomt iedere muzi kant wel van. Grote klapper van dit jaar: The Prodigy, ofwel 'de weer spiegeling van de getraumati seerde hartslag van onze maat schappij.' Alle gabbers in Ne derland hadden zich rond acht uur in en rond de tent verza meld voor de slotact van Metro polis 1994 die op een gedenk waardige wijze het festival wist af te sluiten. recensie louis du moulin Floyd in het Feyenoordstadion Ge- ird zaterdagavond en gisteravond Herhaling: vanavond. In het kader van 'The Division Bell Tour' vestigde Pink l loyd dit weekeinde als audio-attrac- tie zomaar even een kwaliteits record in de sector Nederlandse stadionconcerten. Vooral dank zij de instrumentale inbreng van de harde kern (David Gil- mour gitaar, Rick Wright toet sen, Nick Mason drums) plus met name saxofonist Dick Parry bij het reproduceren van de vele oude successen. Als leadzanger was Gilmour minder op dreef. Zijn stem was weliswaar behoorlijk krachtig, maar miste te vaak de nodige expressie. Een geboren zanger had ongetwijfeld de reeds opge roepen intieme sfeer beter be nut door meer accenten te plaatsen. Wat Pink Floyd te verwijten valt is de beperkte vernieuwing bij deze monumentale hi-tech totaalshow in vergelijking met het vorige toerneespektakel ter promotie van het album 'A Mo mentary Lapse Of Reason' (1988/1989). De tweede set kwam zeker zaterdagavond in houdelijk vrijwel overeen met de tweede cd van de live-dub- belaar 'Delicate Sound Of Thunder', de registratie van het pretpakket van zes jaar geleden. Gisteravond bij veel min der aangename weersomstan digheden, maar met een diago naal duikend vliegtuigje in net tweede bedrijf als extra attractie werd door meer terug te grij pen op 'Dark Side Of the Moon' meer van die overbekende rou te afgeweken. De gloednieuwe overkapping van de Kuip werkte niet alleen sfeerverhogend, maar lijkt te vens als een soort geluidsdem per dienst te doen. De Milieu dienst Rijnmond, die het aantal decibels tot ver in de omtrek re gistreerde. kreeg slechts drie klachten van omwonenden aangaande geluidsoverlast. leiden Dat de Duitse keizers niet tevreden waren met het sparen van eenvoudige suiker zakjes of sigarebandjes, moge bjijken uit deze automatenklok met Turkse pasja te paard uit de collectie van de latere keizer Matthias van Duitsland. Het is van de hand van een onbekende maker uit Augsburg en het werd vervaardigd eind zestiende Het verguld messing en kope ren uurwerk is een van de pronk stukken op de tentoonstelling 'Het Koperen kabinet' over we tenschappelijke verzamelingen die tot en met 5 maart volgend jaar te zien is in Museum Boer- haave in Leiden. Aan de tentoonstelling is ook een voor iedereen toegankelijk congres verbonden, dat zaterdag 10 september van half elf tot half een in het museum aan de Lange SJ. Agnietenstraat 10 wordt gehouden. Dan zullen 'be roepsverzamelaars' als dr. R.G.W. Anderson, directeur van het British Museum In Londen, praten over de problemen en toekomst van het (museale) ver zamelen. Entree tot dit congres is tien gulden. Reserveren is mo gelijk in het museum bij mevr. A. Rappard. foto»pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11