Universiteit klaar voor de strijd Het zijn de kleine dingen... ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 Charles Herbert Best was nog medisch student toen hij en zijn hoogleraar-begeleider Frederick Banting, er als eersten in slaagden om insuline uit de alvleesklier te ha len en de betekenis daarvan voor de behandeling van suikerziekte aan te tonen. Banting kreeg voor die presta tie in 1923 een (gedeelde) Nobelprijs, maar hij was zo verontwaardigd dat de rol van zijn 24-jarige student in deze werd genegeerd, dat hij besloot zijn deel van de prijs met hem te delen. Best ontwikkelde zich tot een vooraanstaand onderzoeker, erd directeur van het instituut :ior medische onder/.oek en hoofd van de afdeling voor fysio logie van de Universiteit van 'oronto. Intrigerend, juist van- vege zijn voornamelijk biolo gische benadering van ziekte en gezondheid, is daarom de dood Best. Op 31 maart 1978 over leed zijn zoon aan een hartaan val. Onmiddellijk nadat Best het vreselijke nieuws had vernomen, scheurde een bloedvat in zijn buik open en kort daarop stierf hij aan de gevolgen daarvan. T n 1967 publiceerden twee L Amerikaanse psychologen, Holmes en Rahe, een onderzoek irvan het uitgangspunt was dat levensgebeurtenissen, die r stressvol zijn ernstige scha- tan iemands gezondheid men toebrengen. Een van hun voornaamste bevindingen s dat de spanning of stress die zulke gebeurtenissen veroorza ken, cumulatiefis. Mensen die en ongebruikelijk aantal zeer stressvolle gebeurtenissen in een bepaalde periode hadden mee gemaakt, bleken een veel hoger risico op het ontwikkelen van ge zondheidsklachten en zelfs ern stige ziektes te hebben dan ande en. Holmes en Rahe ontwikkel den op basis van hun onderzoek ien schaal om de invloed van le- ensgebeurtenissen op onze ge- ;ondheid te meten: de zoge naamde sociale heraanpassings- schaal. In die schaal wordt aan elke gebeurtenis een aantal zoge naamde levensveranderingseen heden (LVE) toegewezen. De ge- rtenis die volgens de schaal neeste LVE krijgt, namelijk is 'verlies van levenspartner'. De gebeurtenis, die de minste ss oplevert, is 'een minimttle sovertreding' (zoals bewust lout parkeren). Deze krijgt 11 LVE. Tussen die twee uitersten komen tientallen levensgebeur- pend aantal LVE, zoals scheiding (73), gevangenisstraf (63), het erlijden van een goede vriend (37), (heftige) ruzie met de baas (23). Overigens komen in de chaal niet alleen negatieve, naar ook positieve levensge beurtenissen voor, zoals huwelijk (50) of vakantie (13, want hoe gek het op het eerste gezicht ook lijkt, ook zulke gebeurtenissen kunnen door de spanning die ze ebrengen gezondheidsklach ten oproepen (denk maar aan de hoofdpijnen en buikklachten van 1 aanstaande echtgenoten- tes), Holmes en Rahe vonden mensen die in een jaar tijd tussen de 200 en 300 LVE had den meegemaakt, een groot risi- o hadden om in het volgende :iar problemen met hun gezond heid te krijgen. Degenen met een -e van boven de 400, mensen die dus wel een hele hoop op hun levensbord te verstouwen hadden gekregen, bleken zelfs en hoog risico te hebben op het ontwikkelen van een ernstige, ;t zelden chronische, ziekte. et de schaal van 11 olm es en L Rahe is sinds 1967 in allerlei 'ianten en landen onderzoek gedaan. Een recent voorbeeld rvan is dat van een Italiaanse onderzoeksgroep onder leiding 1 De Benedittis, waarin chro- ;che hoofdpijnpatiënten in de leeftijd van 18-60 jaar vergeleken den met mensen die geen klachten hadden. In de twaalf maanden voorafgaande aan het begin van hun hoofdpijnklachten bleek uit dat onderzoek - hadden de betreffende patiënten :en sterke toename in stressvolle evensgebeurtenissen meegc- naakt. Niet alleen in vergelijking net degenen die zonder klach- en waren, maar ook in vergelij king met zichzelf voor wat betreft het jaar daar weer voor. Soortge lijke resultaten zijn ook gevon- voor wat betreft psychische klachten als (min of meer chro- tische) angst en depressie. Het is dus bepaald niet zo'n gek idee om wanneer we proble- i met onze gezondheid krij gen, eventueel met behulp van i schaal als die van Holmes en Rahe, na te gaan wat we in het afgelopen jaar allemaal voor on- e kiezen hebben gekregen. Dat bevordert niet alleen een beter begrip van onszelf en voorkomt 'eigen schuld, dikke bultge dachten, maar het maakt het vaak ook minder moeilijk om aan anderen uitleg te geven over 'hoe' en 'wat' en hen gericht in of hulp te vragen. haal v i de ontdekkingen die die t werkten, ook dede ook heel wat mens spanningsklachter samenhangende gezondheids klachten ontwikkelen, zonder dat hen in het voorafgaande jaar in grijpendelevensgebeurtenissen zijn overkomen. Nader onder zoek toonde aan dat het even goed alledaagse, maar steeds weer terugkerende irritaties kun nen zijn, die ons op den duur on deruit halen. Zoals: het steeds maar weer dingen niel lenig kunnen vinden, het altijd maar weer op je gewicht moeten lei ten, het werken onder een norse, onvriendelijke baas, onduidelijke werkafspraken tussen collega's onderling of het moeten werken met een computer of telefoon centrale die het op de meest on gelegen momenten begeeft. Hoewel het ietwat overdreven is om te stellen, zoals de beroemde Engelse schrijver Charles Dic kens deed in zijn hoek David Copperfield, dat 'kleinigheden ich op di' daagse frustraties i meest ongelegen momenten kunnen voordoen en op den duur het gevoel geven dat nooit iets 'gemakkelijk of vanzelf kan gaan, een belangrijke stressbron kunnen zijn. Er is de laatste jaren daarom ook uitvoerig onderzoek gedaan naar die 'minor' of dage lijkse stressbronnen, naar de meest voorkomende vormen daarvan en naar de gevolgen voor onze gezondheid. De psycholoog Kanner en zijn collega's ontwikkelden een schaal voor het meten van alle daagse irritaties en een schaal voor opkikkers en de invloed daarvan op gezondheid. Ze von den dat bij mannen en vrouwen van middelbare leeftijd, die 10 maanden lang eenmaal per maand de schaal invulden, de dagelijkse irritaties minstens zul ke goede voorspellers waren van gezondheidsproblemen als in grijpendelevensgebeurtenissen. Ze vonden ook dat alledaagse opkikkers het risico op zulke pro blemen weer verminderden, al thans bij vrouwen. Om duidelijk te maken waarom vooral bij hen, geef ik heide schalen. I >e tien meest genoemde alle daagse irritaties waren: 1. Gcwichtsproblemen. 2. Zorg over gezondheid van een n of r :t. Prijsstijgingen. '1. Huishoudelijk 5. Teveel dingen 6. Dingen verliez terug kunnen vinden. 7. Buiten-onderhoud aa huis. 8. Geldzaken, rekeninge ting 9. Misdaad, onveiligheit buurt/woonplaats. 10. Eigen uiterlijk, teest gem ker mde opkik- met eeltige 1. Een goede relai noot/partner. 2. (ioedevriendschapsrelaties. 3. Een bepaalde taak afkrijgen. 4. je fit voelen (bv. na sport), 5. icnoeg slaap krijgen 6. Buitenshuis eten. Eigen verantwoordelijkhede eken, bellen of iet zakelijke rc- nkun 8. Ie ma schrijvei denen). 9. Tijd r gen. 10. In ei valt. Hel lijkt me bepaald geen over bodige luxe deze beide lijstjes op een voor iedereen zichtbare plaats in huis op te hangen, voor regelmatige inventarisatie. Want het zijn ook de kleine dingen die maken dat we van de weg moe ten, zoals zo treffend wordt uit gedrukt in een gezegde uit liet oude iriekenland: 'Slechts één nagel had de schuld dat het hoef ijzer verloren ging'. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Paars bezorgt menig universiteitsbestuurder, hoogleraar, docent, medewerker en student kippevel Het kersverse paarse regeerakoord bezorgde half augustus menig universiteitsbestuurder, hoogle raar, docent, medewerker en student kippevel. Paars leidde in de hogere onderwijskringen tot koude rillingen van afschuw: in 1998 zouden de universiteiten en hogescholen hun studenten een wetenschappelijke basisopleiding moeten voorschotelen van maximaal drie jaar, een jaar korter dan de huidige eerste fase van vier jaar. Alleen de beste bachelors zouden vervolgens door mogen naar een tweede masters-fase van één tot drie jaar. Dit deel van de opleiding zou den de studenten bovendien helemaal zelf moeten betalen. Met deze plannen zou het mi nisterie van onderwijs een half miljard gulden kunnen besparen. Universiteitsrectoren en bestuurders rea geerden kortaf en kregelig: erg wetenschappe lijk klonk het allemaal niet. De Leidse rector- magnificus prof. dr. L. Leertouwer zei in uni versiteitsblad Mare: „Ik reageer niet meer op elke scheet uit Den Haag." Zijn collega-be stuurder J.K.M. Gevers van-de Universiteit van Amsterdam poemt de plannen 'onbegrijpelijke afspraken' en 'chocolaloze onzin'. De Leidse rechten-decaan, prof. dr. J. Reuge- brink, wordt er gek van. „Ik ben al sinds de ja ren tachtig aan het herstructureren en herprofi leren. Houdt het dan nooit eens op? Ik werk al dertig jaar aan de juridische faculteit in Leiden. Een ding weet ik heel zeker: een juridische op leiding in drie jaar proppen is volstrekt zin loos." Reugebrink belooft de Pieterskerk maan dag op zijn grondvesten te laten schudden in zijn rede tijdens opening van het Leidse acade misch jaar. Absurd De plannen zijn absurd, en volgens talloze be stuurders is het zinloos over de inhoud te pra ten, maar een enkeling denkt anders. Zoals hoogleraar bestuurskunde Roel in 't Veld. De vorig jaar vroegtijdig gesneuvelde staatssecre taris van onderwijs noemt.de plannen 'aan vaardbaar' maar tekent erbij aan dat zij 'op een onsamenhangende en daardoor schadelijke wijze in beleidsvoorstellen zijn verwerkt'. Zijn collega in Leiden, prof. dr. Theo Toonen, ziet wel degelijk voordelen in de plannen. Volgens hem sluit het nieuwe systeem, de opdeling in een algemeen kandidaats of bachelors-examen en een specialistisch mastersprögramma, veel beter aan bij de universitaire opleidingen in het buitenland. Toonen wijst de kritiek dan ook van de hand. Juist de huidige opzet, van een eerste fase van vier jaar die eindigt met een doctoraal, leidt volgens hem tot problemen met de internatio nale erkenning van de 'puur' Nederlandse graad van doctorandus. „De Nederlandse doc- torandus-nieuw-stijl wordt internationaal nau welijks erkend. Men zegt: die student moet nog een graad halen. Hij is dus een undergraduate. En daarmee wordt de Nederlandse 'drs' inter nationaal geplaatst op het niveau van bachelor ofwel kandidaat." „Binnen de huidige structuur moet het we tenschappelijk onderwijs twee tegengestelde belangen verenigen. De kaïididaatsfase en de afstudeerrichting zijn nu in feite samenge voegd. Maar hoe kun je in de huidige vier jaar aan de ene kant een brede basis leggen, zoals in het kandidaats, en tegelijkertijd de mogelijk heid bieden tot specialisatie?" In de toekomst moeten studenten hun 'masters'-studie zelf betalen, als het aan het kabinet ligt. foto's loekzuyderuin Prof. Theo Toonen ziet wel wat in de om streden kabinetsplannen voor het hoger derwijs: „Het betekent meer aandacht vc kwaliteit." De universiteiten maken zich maan dag met de opening van het acade misch jaar weer op voor een verbitterde strijd. Een strijd tegen 'Den Haag' waar politici en ambte naren opnieuw een onza lig plan hebben uitge broed om flink te bezuini gen op het hoger onder wijs. Maar alle scherpe redes van 5 september ten spijt: de universiteiten zijn moe, de rek is eruit. De Leidse Alma Mater, verlamd door een be stuurlijke crisis die haar voorzitter de kop kostte, reageert als door een wesp gestoken. „We worden de mist ingestuurd terwijl we de misthoorn niet eens gefinancierd krijgen!" Maar niet iedereen mort en klaagt. De Leidse bestuurskundige prof. Theo Toonen ziet wel wat in het nieuwe sys teem: „Het betekent dat Nederland zich aanpast aan de internationale praktijk. En dat is nodig. teit worden geschonken, vindt de Leidse hoog leraar. „Wij willen alleen zaken doen op het ni veau van Oxford of Cambridge. Leiden moet dat kunnen. Maar dan moet er wel worden na gedacht over hoe het onderwijs wordt inge richt. Als er maar drie jaar wordt gefinancierd zal de universiteit moeten besluiten zelf fond sen aan te trekken." Een ondernemende uni versiteit dus. Niet alleen h?t hoger onderwijs moet sober der, ook studenten krijgen opnieuw te maken met een korting op de studiefinanciering. Stu denten kunnen straks nog maar drie jaar reke nen op studiefinanciering. En dan alleen nog maar als zij gedurende het jaar behoorlijk ge presteerd hebben. Mislukt de studie een jaar dan houdt de betrokkene een schuld over die niet mis is. Een groot verschil met het doctoraal-oude- stijl, toen studenten veel royaler behandeld werden. De Leidse hoogleraar Toonen ziet de logica daar wel van in. „De samenleving is niet langer bereid de volledige studie via de staat te betalen. De ouders willen hel wel betalen, maar dat regelen ze dan liever zelf via een verzeke ring." 'Mistig' Decaan Reugebrink van de juridische faculteit kan Toonens mening niet delen. Drie jaar stu die plus iets extra's voor een selecte groep: dat vindt hij erg vaag en 'mistig'. De Leidse decaan wil 'de mist niet worden ingestuurd zonder een misthoorn'. „Die misthoorn krijgen we niet eens betaald! Ik vind dat je rechten, Frans en medicijnen niet over een kam kun scheren. Bo vendien is voor een echt wetenschappelijke op leiding naast feitenkennis een dosis afstand no dig: een houding waarbij studenten zich leren afvragen waarom iets is zoals het lijkt. Die 'waarom-vraag' is wezenlijk in de wetenschap. Pas in de laatste fase van de studie leren studenten een probleemstelling formule ren en twijfelen aan dp in formatie die ze krijgen. De nieuwsgierigheid wordt ge wekt. Nieuwsgierigheid en twijfel, daar gaat het in de wetenschap om." Met de opening van het academisch jaar maandag breekt een nieuwe periode van onrust aan. leiden mag dan wel dodelijk vermoeid zijn, de oudste universitaire gemeenschap van Neder land legt het hoofd zeker niet in de schoot, waar schuwt Reugebrink strijd lustig. ,,l.aat Den Haag zich niet verkijken op het onze kere vogeltje dat loeiden lijkt te zijn. Zo schuchter zijn we niet. Ik ben het met college voorzitter Loek Vredevoogd eens dat we de gelederen moeten sluiten. Elke tank zijn eigen commandant: dat is is niet goed. Dat schieten we overal over heen. We moeten als een heidssquadron optreden. Aan het eind van de eeuw mogen universitaire studenten zich na drie jaar'bachelor'noemen. Nu zetten Leidse studenten Kan je nagaan: eigenlijk na vier jaar hun 'doctoraal'-handtekening in het beroemde zweetkamertje aan het Rapenburg. ben ik antimilitairist." De vermindering van de formele studieduur van vijf naar vier jaar heeft niet het verwachte rendement opgeleverd, memoreert de hoogle raar. Daarnaast werden de studenten nauwe lijks aangespoord snel af te studeren: een beetje slimme student kon zes, soms zelfs ze ven jaar over diverse studies doen, voordat hij de maatschappij in moest. Internationaal ge zien zijn de gevolgen nog ernstiger, zegt Toonen. Vrijwel geen enkelê Nederlandse stu die sluit volgens hem aan bij de internationale 'Iets te licht' „Bij sommige uitwisselingen blijkt dat bijvoor beeld bestuurskundigen uit het buitenland al na twee tweeëneenhalf jaar hadden kunnen beginnen met een aanvullende studie. Maar omdat ze geen graad (diploma) konden tonen, moesten ze eerst hun doctoraal halen." Maar ook het omgekeerde komt voor: „Een Neder landse doctorandus-nieuwe-stijl blijkt vaak net iets te kort te komen om een buitenlandse op leiding met goed gevolg af te maken. Juist in de laatste fase blijkt vaak dat Nederlandse studen ten het uiteindelijk net niet halen. Daaruit blijkt dat het doctoraal examen vaak toch iets te licht is." Toonen noemt als voorbeeld de twee Eu ropese opleidingen in Brugge en Florence. „Ei genlijk is het niveau van het Nederlandse doc toraal te hoog voor het Europa College in Brug ge. Daar studeren vooral kandidaten. Maar de Nederlanders hebben een achterstand bij de post-doctorale opleidingen aan de Europese Universiteit in Florence. Daar werken ze geluk kig rpet een quotasysteem voor studenten uit de landen van de Europese Unie. Het aantal Nederlanders dat wordt toegelaten, valt uitein delijk dus nog wel mee." De terugkeer naar een wetenschappelijke opleiding van vijf jaar betekent dat Nederland zich aanpast aan de internationale praktijk, zo vindt Toonen. Als bachelor - kandidaat - be schikt de student over een erkende graad, die toegang biedt tot de doctoraalopleidingen. La ter kan hij met zijn mastersdiploma - doctoraal - toegang krijgen tot de internationale post doctorale opleidingen. „Je ziet dat in Engeland en Amerika juist in de graduale - doctoraal - fase de achterstand wordt ingehaald die zij in hun eerste fase ten opzichte van ons hebben opgelopen. Kennelijk vindt vooral in die fase de ontwikkeling plaats van het individuele talent", zegt de Leidse pro fessor. Bij ons gaat het nu anders: een student die het eerste jaar met het 'propje' - propaedeuse- afsluit, haalt daarna meestal ook wel het docto raal. Er zijn wel uitvallers maar er wordt niet meer geselecteerd. Voor de huidige universitei ten, die volgens steeds stemmen tot ware on derwijsfabrieken zijn verworden, gaat het er vooral om zoveel mogelijk studenten af te leve ren. Dat is ook een gevolg van de onderlinge concurrentie. Toonen: „Eigenlijk is er in Neder land een universiteit te veel." Ruimte over Het kabinet streeft nu naar een verkorting van de gemiddelde studietijd per student door een korte afgeronde basisopleiding. Voor een veel kleinere groep moet er dan een vervolgoplei ding beschikbaar zijn, waarvan de duur per studierichting kan variëren. In de ogen van Toonen biedt dit systeem studenten de kans met een diploma de universiteit te verlaten. Een veel kleinere groep kan dan doorgaan. ,Je hebt dan ruimte over. Als je er dan nog iets ex tra's bijdoet, dan zit je op een totale studieduur van vijf jaar." En er kan ook meer aandacht aan de kwali-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35