Sport Indurain kan nóg harder OLTC poetst het goud van oud weer op KNVB kan Vitesse flink straffen voor actie Jongejans: niet goed genoeg Leidsch Dagblad Tennis Circuit1^ Capriati in oktober terug ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 arnhem. gpd Vitesse riskeert een flinke straf van de KNVB als het volgende week zondag het A-jeugdteam naar Amsterdam stuurt voor de competitiewedstrijd tegen Ajax. De Arnhemse club heeft met deze actie gedreigd omdat het absoluut niet tegen Ajax wil spelen in verband met de Euro pa-Cupwedstrijd Vitesse-Parma op dinsdag 13 september, twee dagen later dus. De KNVB wees het verzoek van Vitesse in een eerder stadium al af omdat er volgens de voetbalbond geen andere datum te vinden is. Een ander elftal dan de hoofdmacht inzetten is verbo den. Het reglement betaald voetbal meldt in artikel 10, lid 1 dat een club niet opzettelijk een zwakker elftal mag opstellen. In dat geval wordt het duel als niet gespeeld beschouwd. Iets - en dat is het komische - wat Vites se dus graag wil. Maar de schul dige moet zich verantwoorden bij het bestuur betaald voetbal en kan een zware straf tegemoet zien. Bij de KNVB kan en wil men overigens niet ingaan op het dreigement van Vitesse. Rein Papenburg, directeur van Vites se, zei eergisteren nog een brief op hoge poten te hebben ge schreven richting Zeist. „We Hebben géén brief gekregen van Vitesse", zegt voorlichter De Leede. „Een eerder verzoek van Vitesse om de wedstrijd te mo gen verschuiven is bij het be stuur in behandeling geweest, maar is toen afgewezen, omdat het programma al boordevol zit". Een politiewoordvoerder van de gemeente Diemen bevestigt dat het spelen van de wedstrijd op zaterdagavond onmogelijk is: „Op zaterdag is de slotavond van het Diemer Festijn, een feestweek, waar veel mensen op afkomen. Supporters van Vites se. zo n 400. zouden dan op het station in Diemen aankomen en daarna te voet naar het Ajax- stadion gaan. Daar is politie no dig. Nu heeft de gemeente Die men op zichzelf niets te maken met het reilen en zeilen bij Ajax. Maar in dit geval ligt dat iets an ders omdat de supporters via Diemens gebied naar het sta dion gaan. Diemen is dan ver antwoordelijk voor de openbare orde". Vitesse-trainer Herbert Neumann heeft absoluut geen begrip voor de KNVB: „De bond t moet als hoogste instantie op- komen voor de belangen van al le clubs. Vitesse moet binnen drie da gen tegen twee Europese top clubs: dat kan geen enkel team op de wereld. Als de bond niet meewerkt, zou ik dat schandalig vinden. Dan lijdt men geweldig gezichtsverlies. Ik hoop dat men volgende week tot andere ge dachten komt." 'Super-kampioenverbetert werelduurrecord bordeaux. anp Van de weg naar de baan. Het leek een onmogelijke op gave voor de onervaren 'pistier' Miguel Indurain. De 30- jarige Spanjaard bewees in Bordeaux het tegenoverge stelde. De viervoudige Tour-winnaar veroverde in de Franse wijnstad vrijdag als eerste Spanjaard het wereld uurrecord, brak de grens van 53 kilometer met veertig meter, kwam 327 meter verder dan de oude recordhou der Graeme Obree. ken, de temperatuur in de hal laag te houden. Lichamelijk was hij in perfecte staat gebracht door Sabino Padilla, ploegarts van Indurains werkgever Ba- nesto en de man achter het ma rathonsucces van Martin Fiz tij dens de Europese titelstrijd atle tiek in Helsinki. 'Het zwaard', de conventionele fiets, werd ge leverd door Pinarello. De rest moest Indurain zelf doen. Hij koos voor het verzet 59x14. waarmee elke pedaalslag hem 8,765 meter verder bracht. Overigens een kleiner verzet dan waarmee Obree in april in dezelfde hal het record op 52,713 kilometer had gebracht. De Schot liet in april 52x12 monteren, waarmee hij 9,25 me'ter per pedaalslag vooruit kwam. Indurain hechtte belang aan een evenwichtig ritme. „Het ging erom een uur lang de juiste houding te bewaren. Het kostte me al veel moeite die te vinden", zei hij na afloop van zijn solo. Zijn start was belangrijk, be zorgde hem vooraf angst. Kon hij zijn tachtig kilo lichaamsge wicht en de 7,2 kilo van de fiets in een korte tijd op snelheid krijgen. Voor de eerste volledige ronde gebruikte de Spanjaard 25 seconden. Veel langzamer dan de recordhouder Obree. Het duurde 20 kilometer voor hij de negatieve marge met de Vijf weken trainde de Bask na zijn vierde achtereenvolgende Tour-zege op de baan. Een kor te aanpassingsperiode voor een typische wegrenner, ook al be schikt die over ongeëvenaarde kwaliteiten op het gebied van tijdrijden. Dè renner van de ja ren negentig nam de poging se rieus, draaide geconcentreerd zijn trainingsrondjes, probeerde de juiste houding en de beste versnelling te vinden, voelde hoe moeilijk het was om zijn gewicht van bijna tachtig kilo met hoge snelheden in een strakke lijn door de korte boch ten te jagen. Voor zijn succesvolle onder neming had Indurairr geen technische snufjes nodig, hoef de hij geen laser-haas en andere moderne hulpmiddelen te ge bruiken om ruim 53 kilometer te overbruggen. De geslaagde, race tegen de klok was geba seerd op fysieke kracht en zijn ervaring op het gebied van lan ge tijdritten in de Tour de Fran ce. Topfit meldde hij zich gister middag in het velodrome in Bordeaux, waar slechts 2500 toeschouwers een half ugr voor aanvang van de show toestem ming kregen de hal te betreden. Op die manier probeerde men de luchtvochtigheid te beper- Schot had weggewerkt en het idee kreeg dat het hem ging luk ken. De ontlading kwam kort voor het verstrijken van het hele uur. Induraih passeerde de afstand van Obree en voegde er nog 327 meter aan toe. Ondanks de pijn die hij had. Net als in de Tour tijdrit naar Bergerac ontwikkel de zich een kleine wond aan het zitvalk. Een gevolg van een plooi in zijn broek, die door de wrijving vervelend langs de bil len schuurde. „Ik voelde me sterk aan de start, meende in staat te zijn het record te pakken. Een aantal ke ren heb ik op het scorebord ge let of ik op schema zat. De laatste tien ronden wist ik dat ik het zou halen. Maar de laatste twintig minuten waren erg zwaar. Het is, net als in een Tour-tijdrit, moeilijk het ritme vast te houden, de juiste positie op de fiets te behouden. Maar ik ben er ook achter gekomen dat ik nog beter kan. Met bewondering sloeg Eddy Merckx de tocht van de Span jaard gade. De Belg had zelf het uurrecord van 1972 tot 1984 in handen. Gevestigd in Mexico, zonder moderne poespas. „Voor de prestatie van Indurain heb ik respect. Meer dan voor Moser, Obree en Boardman. De prestaties van die drie waren gebaseerd op de technologische ontwikkelingen, waarbij het materiaal van meer doorslagge vende betekenis was dan de mens. Indurain benadert het meeste mijn prestatie van 1972", verklaarde de oud-Tour winnaar. „Bij Indurain was fy sieke kracht de basis van het succes." Merckx ziet alleen in Boardman een gevaarlijke te genstander voor de toekomst. De Brit gaat volgend jaar probe ren de afstand van Indurain te verbeteren. De Spanjaard doet in dezelfde periode ook een nieuwe aanval. Na het WK in Colombia, ook in Mexico. „Indurain brengt het record op 55 kilometer of meer", is de overtuiging van Merckx. „En dan wordt het voor iedereen bijna onmogelijk nog verder te komen." Jongejans tijdens een sprong in de kwartfinale. De 27-jarige schoonspringer haalde nog wel de halve finale maar vervolgens was een vierde plaats niet voldoende voor deelname aan de finale. foto anp Edwin Jongejans is gisteren af getreden als wereldkampioen schoonspringen op de 1-meter plank, maar niet afgegaan. Hij was bepaald niet slecht maar ook niet goed genoeg. De halve finales, met de beste acht ter wereld, waren het eindstation. Zijn coach Frans van de Ko nijnenburg was bij het insprin gen nog wel zo veelbetekenend op een trede - de laagste, dat wel - van het ereplatform gaan zitten om het doel aan te wij zen. Het betekende niet dat Jongejans daar als titelverdedi ger in Rome ook automatisch even op zou stappen. Garanties kent de sport niet en schoonspringen zeker niet. Jongejans, al meer dan tien jaar aan de top, weet dat als weinig anderen. De specialist van het eerste uur op de 'lage', Euro pees kampioen hij de introduc tie in 1989 in Bonn, droop iets te vroeg af. HIJ was teleurge steld, maar niet uit het veld ge- ■taan. Voor de onbevooroordeelde kijker viel de Badhoevedorper nauwelijks iets te verwijten. Hij groeide in het toernooi, kwam overtuigend de kwartfinale door en ging bij alle zes sprongen van de voorlaatste ronde aardig vertikaal gestrekt het water in. Hij miste nauwelijks iets, maar bracht ook niets extra's. Daar om kwam Jongejans uiteindelijk tien punten tekort voor een plek bij de beste vier; het verschil tussen steeds een voldoende en een rapport met af en toe een plusje meer, zoals de latere win naar Evan Stewart. Zelf vond Jongejans dat hij niet naar zijn mogelijkheden had gepresteerd. „Nee, maar dat heeft hier tot nu toe nie mand gedaan. Een vreemd toer nooi. Normaal zijn we allemaal goed voor een puntentotaal van rond de 400. Die Chinees, die Lan Wei, haalde de finale met 360. Het lijkt of niemand hier wil winnen. Ja, ik was ook ge spannen vooraf, maar dat vind ik wel lekker. I let ging ook niet slecht, maar het had allemaal beter gekund, gemoeten." Lan gaf overigens met zijn laatste sprong de gouden me daille weg aan de Zimbabwaan Evan Stewart. Ook contra-expertise Bugno positief rome Gianni Bugno staat een schorsing van twee jadr te wach ten. De Italiaanse wielerbond maakte gisteren bekend dat ook de contra-expertise bij de voormalige wereldkampioen positief is uitgevallen. In de urine van Bugno werden op 17 augustus na afloop van de Agostoni Cup sporen van het verboden middel ca feïne gevonden. De tweede test leverde een identiek resultaat op. Bugno verklaarde na hot bekend worden van de positieve test dat hij voor de wedstrijd een aantal koppen koffie had ge dronken. Hij ontkende het verboden middel te hebben gebruikt om betere prestaties neer te zetten. De coureur moet zich woensdag voor de strafcommissie van de Italiaanse bond ver antwoorden. De Italiaan ziet de bui al hangen. Hij sprak gister middag over stoppen. „Ik verwacht geen andere keus te hebben. De strafmaat is twee jaar. Dat zegt genoeg." Bosz vervangt Van Gobbel noordwuk Bondscoach Dick Advocaat heeft de Feyenoorder Peter Bosz opgeroepen als vervanger van zijn geblesseerde club genoot Ulrich van Gobbel. De snelle verdediger meldde zich gis terochtend nog wel in het trainingskamp van het Nederlands elftal in Noordwijk, maar werd door bondsarts Frits Kessel naar huis teruggestuurd. Van Gobbel ondervindt te veel hinder van een enkel en achillespeesblessure om woensdagavond tegen Luxemburg te kunnen worden ingezet. Danny Blind is de nieu we aanvoerder van Oranje. De 33-jarige Blind, tevens de oudste voetballer in de selectie, volgt Ronald Koeman in dubbel opzicht op: als vrije verdediger en als captain. Volle Bak verrassend kampioen leiden De heren-softballers van Volle Bak zijn gisteravond kam pioen geworden na een overtuigende overwinning (37-2) op Wings uit Den I laag. De Leidenaars die vorig jaar promoveerden naar de eerste klasse van het rayon Den Haag eindigden tot hun verrassing bovenaan, gelijk met het Haagse Kokolishi. Het is on duidelijk of de twee ploegen een beslissingswedstrijd moeten spelen voor deelname aan de promotieklasse, of dat Volle Bak daaraan kan meedoen omdat de Leidse ploeg een beter runsal do heeft. Deelname aan de nacompetitie biedt uitzicht op pro motie naar de landelijke klasse. Roeiers klaar voor Kanaal-race leiden De roeiers van Njord zijn klaar voor hun Kanaal-race. Als de weergoden geen roet in het eten gooien, maken vijf Leidse studenten morgen de oversteek van Dover naar Calais in een houten roeiboot van het type C-4. Als de Njord-equipe dat ook nog eens binnen drie uur en 35 minuten doet, kan zij als record houder aanspraak maken op een vermelding in het Guiness book of records. De lengte van het smalste stuk van de Noordzee tussen Engeland en Frankrijk bedraagt 22 zeemijlen, ongeveer 35 kilometer. In verband met de verwachte windrichting en de medewerking van de Engelse autoriteiten, die groter is dan die van hun Franse collega's, kiezen de roeiers voor een start in Dover. Zaak Schumacher naar woensdag parus anp oegstgeest rob van der zanden Het is een doordeweekse avond op OLTC. Het is al midder nacht, maar op het centre-court lijkt deze tennisdag nu pas goed te beginnen. Herman van der Capellen slaat een afgemeten lob en 'rukt samen met zijn broer Freek op naar het net. Aan de andere kant van het net staan Waldo Jansen en Henk Janssen. Ook al twee tennislera- ren die morgen weer vroeg uit de veren moeten. Als de bal stuit en Waldo zich opmaakt voor een smash (niet direct zijn sterkste punt) beginnen de Van der Capellens keihard te lachen aan het net. De smash verdwijnt prompt richting terras waar het publiek in een deuk ligt. Oude tijden herleven deze week op OLTC. Het park aan de Hofbrouckerlaan ademt de sfeer van begin jaren tachtig en het 'goud van oud' is door de wed strijdleiding opgepoetst voor deze gelegenheid. De Van der Capellens, Janssen en Jansen (ook wel 'The Jansen Brothers'), Bob van Overbeeke, Frans Grimbergen, Hans Tönjann. Ze staan er allemaal weer. Het is B- 30-plus in Oegstgeest en ieder een geniet met volle teugen van de toppers van toen. Hennie Koemans werd gezocht maar niet gevonden. Bub van der Zee haakte geblesseerd af. Wouter Fok was te laat met reageren en is eerste reserve. De dertigers (sommigen zijn het nog niet helemaal, maar OLTC verleende met graagte dispensatie) zijn opgetrommeld en in de meeste gevallen ge vraagd. Startgeld krijgen ze niet, maar als tegemoetkoming hoe ven ze geen inschrijfgeld (13 gulden) te betalen. En ze krijgen wat biertjes van de organisatie. Want bij deze heren is het ten nis dan wel wat minder gewor den, de biertjes, de sigaretjes en De toppers van toen: Hans Tönjann (links) en Frans Grimbergen, uit respectievelijk Rotterdam en Amsterdam naar Oegstgeest gekomen om daar de tijden van weleer te doen herleven. foto holvast/marklamers de bitterballen doen het alléén competitie bij Plaswijck. Grim- maar beter. Tönjann komt helemaal uit Rotterdam en zijn partner Grimbergen uit Amsterdam. Ze speelden samen in de toptijd bij bergen ging na Unicum zelfs wat hoger spelen bij Joy Mozaïk en is pas na vorig jaar een beetje teruggetreden als speler. Daarom vinden ze dit soort uit- Rabobank 9 Unicum en waren daar de voor- stapjes wel leuk. gangers van Jacco Eltingh en Er wordt bij OLTC gespeeld in Jan Siemerink. Tönjann hield twee poules van vier (de kop- het in '86 voor gezien („Ik ging pels komen dus minimaal drie een jaartje wedstrijdroeien, dat keer in het veld) en dit weekein- was pas aanpakken") en speelt de zijn de kruisfinales. Voor vol- nu nog een beetje zaterdag- gend jaar wordt overwogen om gewoon een single-lijstje van 32 te maken voor de routiniers. Maar daar kan de wedstrijdlei ding nog beter een nachtje over slapen. De 'krasse knarren' trek ken dat geestelijk en lichamelijk niet meer. Dan moeten ze bij voorbeeld aantreden tegen die verse B-spelers die dit seizoen de C-Iijst verlaten, zoals bijvoor beeld Erik Paul van Weeren. Met alle respect, maar dat is na tuurlijk geen nostalgie. Nee, dat huidige systeem, lek ker een beetje dubbelen en vol gens een vaste planning (ze hebben vaak ook al een vrouw en kind thuis zitten) dat werkt het best. Als er volgend jaar wordt gesingled, haken sommi gen direct af. Bob van Overbeeke, met 39 jaar de oudste van het veld, vindt deze opzet leuk. „Je moet dit soort toemooitjes ook niet vaker dan een of twee keer per jaar houden. Het moet geinig blijven. Een beetje dubbelen, oude verhalen ophalen. Nee, ik word niet emotioneel of wee moedig als ik al die jongens weerzie." Volgens Herman van der Ca pellen (38) was vroeger de amu sementswaarde hoger. „Een beetje heimwee naar toen heb ik toch wel gekregen deze week. Wij deden wat extra's voor het publiek. Tegenwoordig zit er bij die gasten niks meer bij, behal ve tennis dan. Ik heb trouwens bij OLTC wel twijfels wat ik in een partij zal doen. Dan sla ik zo'n gekke bal tussen mijn be nen door met mijn rug naar het net en dan smashen ze hem soms direct af. Dan denk ik de volgende keer ook: hekijk het maar, ik probeer ook meteen het punt te maken. Voor een leuke show heb je vier spelers nodig. Maar in het algemeen proheren we deze week wel wat spektakel te brengen." Frans Grimbergen (29) zegt dat die oude tijden niet moeten worden geidealiseerd. „Daar hebben veel mensen een hand je van. Die hebben het nog steeds over die clan van toen. Maar je moet niet vergeten dat wij toen een vast groepje waren. We wisten precies in welke wedstrijden we gekke dingen konden doen. Je kwam toch wel bij de laatste acht of vier en dan begon het echte werk. Je had een kleine top. Wij hadden de ruimte om te dollen." Hans Tönjann (31), van wie Grimbergen zegt dat-ie veel te zwaar is geworden, neemt nog een bal en een biertje. „Toen ik jong was zei ik: 'Als ik dertig ben ga ik echt niet zo'n plustoer- nooitje bij OLTC spelen'. Tien jaar later sta ik hier gewoon om een uur 's nachts te ballen. En ik vind het nog leuk ook." De Internationale Automobiel Federatie (MA) heeft het beroep van formule 1-renstal Benetton tegen de diskwalificatie Van WK leider Michael Schumacher in de Belgische Grand Prix van maandag 5 naar woensdag 7 september verschoven. Dan buigt de I IA zich eveneens over de brand die de wagen van de Nederlander Jos Verstappen trof in de Duitse Grand Prix op Hoc- kenheim. Schumacher werd in Spa, waar hij won, gediskwalifi ceerd omdat een houten bo demplaat onreglementair zou zijn bevestigd. NEW VORK SIP Jennifer Capriati maakt begin oktober haar rentree in het in ternationale tenniscircuit. Zij borg vorig jaar haar rackets op om haar middelbare schoolop leiding af te ronden. In mei, na haar examens en vlak voor de geplande terugkeer, arresteerde de politie in Florida de tennis ster. In het huis waarin Capriati zich op het moment van de aanhouding bevond, trof justitie kilo's cocaïne aan. CIRCUIT IN CIJFERS Drie Kljver Drie Zoctcrwoudc-Dorp HEB ?e rond" A van do Berg M Fleisctieuer 7-6 7-6 Kwartfinale 0. Guinau A Hert/berger 6-3 6 I J Vink V/ van Tongeren 6-4 b 4 HEC: kwartfinale H van Vul/en A. Hert/ berger 6 0 6-4; P Roggeveen T.v.d. Voort f> i'. 4 DEC: kwartfinale Zandbergen P Groenewegen 6 1 6-2, l.v.d Plas 1 ,t HED: ",nde i Burgerhout -C. Sti|nman F» 3 6 4. M Spigt Marti|ii van Leeuwen 6 6 4, D Tlondronogoro B van de Goe* 6 36 1. R. Sweers B Otliauo 6 3/6, W van Veen Mitch leimond |r 6-2 6-1 DED: kwartfinale A van Cleel C van Vel zen 6-4 6-2.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21