HSL-varianl Het circus rond de komst van de flitstrein is in volle gang. Sinds het kabinet een half jaar geleden voorstelde de HSL door het Groene Hart te laten rijden, hebben vele honderden bewoners op informatie-avonden hun bezwaren geuit. Gemeenten laten variant op variant doorrekenen terwijl her en der in den lande nieuwe trajecten en tunnels worden uitgedacht. De verschillen zijn soms klein, de gevolgen des te groter. Ondertussen hangt de regio vol met affiches waarop het ongenoegen over de komst van de flitstrein in het Groene Hart wordt duidelijk gemaakt. De democratie maakt het de burgers niet makkelijk. De vele varianten die nu op tafel liggen, met al hun mogelijkheden en onmogelijkheden, maken dat de geïnteresseerde burger slechts na een diepgravende studie in staat is een keuze te maken. En veel tijd is er niet meer want op 19 september sluit de termijn waarbinnen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Dat betekent overigens niet dat het circus dan ten einde is. Er volgen nieuwe inspraakronden en her en der zal opnieuw advies worden gevraagd. Dat kan er uiteindelijk toe leiden dat het kabinet begin volgend jaar een aangepast plan voorlegt aan de Tweede Kamer. Voor- en tegenstanders van de flitstrein door het Groene Hart hebben nog twee weken de tijd om zich uit te spreken over het plan om voor 5,7 miljard een nieuwe lijn voor de flitstrein aan te leggen, tussen de Belgische grens en Schiphol. Daarom zet het Leidsch Dagblad vandaag alle zaken nog eens op een rijtje: een overzicht van de varianten, de voors en tegens van een nieuwe lijn richting Brussel, Keulen, Londen en Parijs, de kosten etcetera, etcetera. Wanneer u aan het einde van de rit uw standpunt heeft bepaald, nodigt de krant u graag uit de enquête over de flitstrein in te vullen en naar hét Leidsch Dagblad op te sturen. Het is de bedoeling in de krant van volgende week zaterdag de resultaten van deze steekproef te publiceren. Ook nieuw kabinet wil flitsen door het Groene Hart De besluitvorming over de aan leg van de hogesnelheidslijn (HSL) zal niet wezenlijk veran deren door de benoeming van mevrouw A. Jorritsma van de WD tot minister van verkeer en waterstaat. Het paarse kabinet volgt het besluit van de vorige regering. „Het besluit tot aanleg van de HSL wordt bekrachtigd met inbegrip van de tracékeu ze", staat in het regeerakkoord, jorritsma heeft nooit verhuld voorstander te zijn van een nieuwe lijn door het Groene Hart. Ze veranderde ook niet van standpunt door het rapport van de Technische Universiteit in Delft, dat stelt dat de flitstrein snel, goedkoop en zonder veel te slopen langs bestaand spoor zou kunnen. De minister ziet bezwaren op het gebied van veiligheid en betrouwbaarheid, maar vindt wel dat sommige ge dachten 'nader moeten worden bestudeerd'. De fracties in de Tweede Ka mer zijn er nog niet geheel uit. Ze vinden dat studies van TU en TNO 'nadere bestudering' verdienen en wachten op de re sultaten van de lopende in spraakronde, die volgens ka merlid Versnel van D66 'ideeën kan opleveren, waar we iets mee kunnen'. CDA-kamerlid Leers blijft ook in de oppositie steun geven aan het voorkeurstracé' van het vo rige kabinet. Maar hij vindt wel dat de optie van HSL over be staand spoor nader moet wor den onderzocht. Fractiewoord voerder Dirk-Jan Blaauw van de WD wil allerlei zaken verder onderzoeken alvorens de fractie een meer definitief standpunt kan innemen. Volgens PvdA-ka- merlid Crone volgt zijn partij de voorkeurskeuze van het vorige kabinet volgt. Een andere keus is volgens hem alleen denkbaar, wanneer radicaal andere gege vens op tafel komen. Partijen verschillen overigens van mening over de gevolgen van de aanleg van de Betuwelijn voor de HSL. Leers verwacht dat een dure Betuwelijn de moge lijkheden van de 11SL zal beper ken. „De Financiële polsstok van het kabinet is niet langer gewor den. Dus als de Betuwelijn duurder wordt, zul je elders moeten beknibbelen." Een standpunt dat wordt gedeeld door Crone. Blaauw daarente gen vindt dat het hier gaat om twee afzonderlijke projecten, die los van elkaar beoordeeld moeten worden. Door het Groene Hart Route: Tussen Benthuizen en het nieuwe Bentwoud over een vijf meter hoge dijk. Onder het Ha- zerswoudse Westeinde door. In een tunnelbak met bovengrondse geluidsschermen in de stiltegebie- den rond het stuk Oude Rijn tus sen Zoeterwoude- en Hazerswou- de-Rijndijk. Via de Leiderdorpse Achthovenerpolder, over een 1,5 meter hoge spoordijk, richting A4. Om de rijksweg over te steken richting Rijpwetering en Schiphol- lijn, schiet de trein bij Hoogmade de hoogte in. Pergola-achtige constructies en dijken met een hoogte van meer dan negen me ter. Daarbovenop geluidsscher men, met hoogtes tussen de twee en vier meter. Aaplegkosten: 2,6 miljard. Gevolgen: In deze variant moeten in het traject boven Rotterdam zo'n 50 woningen verdwijnen waarvan zo'n dertig in deze regio. Reistijd: Het A1-tracé heeft de voorkeur van het kabinet. Het is ook het snelst: in 19 minuten ben je van Rotterdam in Schiphol, in 35 minuten in Amsterdam-cen trum. Varianten: Over de precieze plek van het spoor bij Alkemade (Rijp wetering en Nieuwe Wetering) en Jacobswoüde (Hoogmade), is nog geen duidelijkheid. De eerste vari ant snijdt de Rijpweteringse Zuid- weg op de plek waar nu de pro vinciale weg ligt, op twee meter boven het maaiveld. Daarboven op komen nog eens vier meter hoge geluidsschermen. Noordelijk van het dorp raast de trein dwars door de polders, op enige afstand van Nieuwe Wetering. Deze vari ant kreeg de naam A1 en'kost vooral in Rijpwetering de nodige woningen. De tweede deelvariant volgt de rijksweg bij Rijpwetering om bij Nieuwe Wetering wat af te bui gen. Deze variant heet de ver schoven A1-variant en kost zo'n vijf woningen minder. Maar in Nieuwe Wetering gaat-ie weer dwars door een nieuw glastuin bouwgebied. Nieuwe lijn langs de A4 Route: Komt de regio binnen aan de oostkant van de A4 bij Zoeter- woude-dorp. De TGV flitst daar door een tunnelbak. onder een bedrijventerreintje door en neemt ook de spoorbaan en de nieuwe rijksweg-11. In een tunnel schiet de trein onder de Oude Rijn en de A4 door. Om na zo'n tweeëneen- halve kilometer weer over te gaan Zwaanshoek Hoofddorp Noordwijkerhout Lisserbroek Nieuw-Vennef Noordwijk Abbenes >assenheim 'Buiten lofarendsveen Oegstgeest /oubrugge KetWe6 Leiden Leiderdorp Koudekerk lan den Rijn Alphen aan den ïterwoude- Dorp Voorsc Weipoort Zuidbuurt Stompwijl Hoogeveense Omleidingsweg Boskoop Zoetermeer Waddinxveer A1 (Groene Hart) A1v (Groene Hart) B3 (langs de A4) A MN8 (tunneltracé) Tjouda INFOGRAFIEK RUUD VOGELESANG FRED VAN GELDERENff bron: Mi,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16