'Vrede is oorlog in Noord-Ierland' Curiositeit als vluchtelingenkamp Feiten &Meningen AOW toont nu al onmacht van paars aan In een volgend leven terug als rendier Enkhuizer Almanak al jaren een zeer trouwe vraagbaak VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 2 „Misschien kan, wat ik wil, überhaupt niet in Nederland", zei WD-leider Frits Bolke- stein vorige maand nog enigszins triest. Hij fulmineert al jaren tegen het onvermogen van de 'stroperige' vaderlandse politiek en tegen de Haagse reflex grote maatschappe lijke problemen te lijf te gaan met compro- misjes. Bij het aantreden van 'zijn' paarse coalitie moest de liberale ideoloog en partijleider deze week definitief zijn nederlaag erken nen: „Wordt Nederland met dit kabinet een ander land? Nee. Een land verandert niet zo maar van aard, en zeker Nederland niet". De regeringsverklaring van het trio Kok- Dijkstal-Van Mierlo smoorde de Paarse Re volutie: niet alleen in holle frasen en uitge stelde keuzen, maar mede dankzij Bolke- stein in bestuurlijke details. Het was uitgerekend in de discussie over de AOW waarin de huidige onmacht van het Binnenhof het duidelijkst bleek. Sinds het CDA dit voorjaar een geweldige uitglij der maakte over de oudedagsvoorziening geldt de AOW als politiek uiterst riskant ter rein. ledereen kent de rapporten waarin deskundigen sinds jaar en dag waarschu wen voor de rekening van de vergrijzing. Hoe meer bejaarden er komen, hoe duur der de AOW en de gezondheidszorg worden en hoe minder jongeren er zijn om de kos ten te dragen. Maar de opkomst van de ou derenpartijen en de geweldige maatschap pelijke onrust die rond de AOW is ontstaan, hebben de grote partijen kopschuw ge maakt. Tijdens de formatie-onderhandelingen tekende Bolkestein nog voor een bezuini ging van maar liefst 450 miljoen op de AOW. Dat klinkt fors, al moet het bedrag worden gezien in verhouding tot de 33 mil jard die in dit land jaarlijks naar de twee miljoen AOW-gerechtigden wordt gesluisd. De 'paarse' plannen, ingangsdatum boven dien 1996, treffen lang niet iedereen. Om precies te zijn: circa 50.000 65-plussers met een aanvullend pensioen die een jongere partner hebben, zullen er tijdelijk onder te lijden hebben. Desalniettemin was het land te klein. De ouderenbonden kwamen met even alarmerende als dubieuze berekeningen over een achteruitgang in koopkracht met 35 procent. En overal dook het sentiment op dat het Binnenhof zijn lesje nog niet heeft geleerd en nu toch 'ouderen, chro nisch zieken en gehandicapten op alle fron ten de kinderen van de rekening Iaat zijn', zoals de kersverse fractievoorzitster Iet Nij- pels van de ouderenpartij AOV het demago gisch zei. Bolkestein koos prompt eieren voor zijn geld. Maar ook de aftocht die de WD koos en de uitweg die het kabinet bood. waren type rend. De liberale visionair Bolkestein beriep zich erop dal hij tijdens de formatie niet alle voetangels en klemmen van de AOW-bezui- niging had overzien. Dat klonk als een goedkope uitvlucht, maar die indruk werd snel weggenomen. Per slot van rekening moest ook premier Kok, die zich in navol ging van zijn voorganger Lubbers een meester toonde in het platwalsen van poli tieke problemen met saaie verhandelingen vol details, erkennen dat hij niet alle letter tjes van de polisvoorwaarden van de AOW had bestudeerd. Kok maakte het mijnenveld rond de AOW vervolgens naar beproefd recept onschade lijk: er komt nadere studie. Die vlucht naar voren belooft wat voor de talloze andere studies die het kabinet nog moet uitvoeren: naar de sociale zekerheid, het buitenlands beleid, de gezondsheidszorg, de politie, het hoger onderwijs en de studiebeurzen en de staatkundige hervormingen. Op al die ter reinen is paars ten prooi gevallen aan ver twijfeling en onzekerheid of het de maat schappelijke problemen wel aan kan. De eerste nota's verschijnen rond de kerst, maar voor ingewikkelde onderwerpen als de gezondheidszorg denkt het kabinet tot 1996 nodig te hebben om te weten wat het wil. Die neiging tot uitstel komt vanzelfspre kend voor een deel door de enorme me ningsverschillen die bestaan tussen libera len en sociaal-democraten. WD en PvdA zijn door de malaise bij de christen-demo craten tot elkaar veroordeeld. Ze weten nog steeds niet of ze nu een 'gelegenheidscoali tie of een verlegenheidscoalitie zijn aange gaan'. zoals de rustig startende CDA-fractie- voorzitter Heerma het in een van zijn spit sere bijdragen aan het debat uitdrukte. Voor de derde regeringspartij, D66, is paars een 'jongensdroom' spotte Heerma. Van Mierlo is er echter nog niet in geslaagd ook maar één brug te bouwen over de kloof die gaapt tussen liberalen en sociaal-democra ten. l ukt hem dat niet, dan valt D66 onver biddelijk eens in het ravijn. Het voor zich uit schuiven heeft ook een heel andere reden. De regeringspartijen zijn als de dood dat de kiezers weglopen wan neer het kabinet echt knopen gaat doorhak ken. De AOW-malaise heeft aangetoond dat veel overheidsregelingen zo ingewikkeld zijn geworden dat er geen jota meer aan kan worden veranderd zonder onvoorziene gevolgen en enorme onrust op te wekken. Paars betrad deze week onder leiding van Wim Kok het doolhof dat Den Haag met de maatschappij verbindt, tleblinddoekt en gehinderd door partijpolitieke spanningen hoopt het rond 1996 op de tast de uitgang te hebben gevonden en in de boze buiten wereld te komen. Nu al is het beducht voor wat het daar zal aantreffen. DEN HAAG PETER DE VRIES Noord-Ierland leeft sinds gisteren tussen hoop en vrees. De wapenstilstand van de IRA is nog maar net een dag oud, maar alle commentatoren van naam hebben hun zorg al uitgesproken over de nabije toekomst. Een aantal van hen ziet weliswaar een kansje op vrede, maar vrijwel eensgezind constateren ze toch dat Ulster de komehde tijd zal moeten leven in het angstige besef dat kwade opzet, onwil of sabotage elk moment weer roet in het eten kunnen gooien. De pessimisten spreken uit ervaring. Het vorige IRA-bestand van enige be tekenis negentien jaar geleden kwam snel tot een einde. Niet alleen omdat protestanten lukraak katholie ken begonnen te vermoorden, maar ook omdat de IRA-leiding simpelweg niet al haar eigen mensen onder con trole bleek te hebben. Er is helaas weinig reden om aan te nemen dat de omstandigheden voor vrede nu veel gunstiger zijn, of dat er minder hard aten zijn die een spaak in het wiel kunnen steken. Vijfentwintig jaar verbitterde strijd heeft er namelijk voor gezorgd dat de kloof tussen katholieken en pro testanten alleen maar groter is gewor den, en dat er zelfs binnen beide be volkingsgroepen gevaarlijke scheurin gen zijn ontstaan. Vreemd genoeg is die verwijdering ten dele veroorzaakt door het feit dat er op sociaal en eco nomisch terrein veel is verbeterd, sinds Ulster in 1972 onder direct be stuur van Londen kwam te staan. Anti-discriminatiewetten en miljar den ponden aan Britse steun hebben sindsdien geleid tot het ontstaan van een katholieke middenklasse, een vroeger onbekend verschijnsel. Kre gen katholieken voorheen geen of slecht werk, nu konden ze aan de slag in de zorgsector, bij de overheid of in werkgelegenheidsprojecten. Zo gauw deze 'nieuwe rijken' het zich konden veroorloven, verlieten ze de getto's om zich in betere wijken te vestigen. De protestanten waren vóór het Brit se ingrijpen al beter af, maar ook on der hen deed zich dit verschijnsel Deze middenklassers zijn sterk voor een breed gedragen politieke oplos sing van het probleem. Ze hebben zich ontworsteld aan hun armoedige bestaan, en willen dat graag zo hou den. Ze beseffen dat dat niet lukt door gedwongen Ierse eenwording of ge dwongen voortzetting van de unie met Groot-Brittannië. In de midden klasse is dan ook een relatief groot aantal voorstanders te vinden van een zelfstandig Ulster, dat zijn eigen boontjes dopt. Maar los van de toe komstige staatsvorm staat één ding voor deze groep vast: ze is niet gebaat bij voortzetting van het geweld. Voor de middenklasse mag het motief voor de gewapende strijd goeddeels zijn verdwenen, voor de minder ge lukkigen is het alleen maar sterker ge worden. In de leeggelopen getto's zijn vooral de kanslozen achtergebleven. Zo woont in de omgeving van de ooit relatief welvarende protestantse Shankill Road in Belfast nog maar net de helft van het aantal mensen dat er in 1969 woonde. Hetzelfde geldt voor katholieke bolwerken, zoals de Falls Road. Verarming, verpaupering en leegstand zijn het gevolg. In deze buurten is daardoor een nieuw probleem ontstaan, de zoge noemde double alienation of dubbele vervreemding. De achterblijvers voe len zich niet alleen Iers in Groot-Brit- tannië of juist Brits in Ierland, maar ze raken ook sociaal en politiek ver vreemd van het meer welvarende deel van de eigen bevolkingsgroep. De getto's worden nu vooral bevolkt door mensen die vinden dat ze niets meer te verliezen hebben. Een deel van hen zal het staken van de strijd zien als verraad aan respectievelijk de Ierse of de Britse zaak. Het is niet denkbeeldig dat enkele 'ongeleide projectielen' uit deze wijken het ge weld weer op gang brengen met een aantal willekeurige moorden. Uit onderzoek is gebleken dat radica le groeperingen juist in deze wijken hun aanhang vinden. Zo stemt bij voorbeeld de Falls Road bij verkiezin gen hoofdzakelijk op de felle nationa listen van Sinn Féin, terwijl de gema tigd republikeinse SDLP haar kiezers vooral trekt in de betere katholieke buurten. En in de Britse krant The Guardian liet een bewoner van de Shankill Road deze week weten dat zijn buurt de protestantse paramili tairen steunt, omdat de officiële unio nistische partijen niets voor de gewo ne man zouden doen. Een voor het vredesproces ten minste zo fnuikend gevolg van 25 jaar Trou bles is de nog altijd toenemende fysie ke scheiding van de bevolkingsgroe pen. Tussen getto's als de Shankill en de Falls staan al jaren in het oog springende peace walls, maar uit het zicht voltrok zich in ooit gemengde wijken en steden een vergelijkbaar proces. De uittocht van de midden klasse en de verharding van stand punten verstoorden de fragiele ba lans, met als gevolg dat de kleinste groep zelf wegtrok of door 'de ande ren' werd weggepest. Zo loopt door het hart van de stad Derry. ooit een bolwerk van pro testantisme in overwegend katholiek gebied, nu een 'vredesmuur' van wa ter: ten westen van de rivier de Foyle is de stad vrijwel geheel katholiek ge worden, aan de andere kant van de brug protestant. Vaak is de scheiding minder duidelijk. In Lurgan, een pro vinciestadje in Armagh, moet je maar net weten dat de openbare toiletten op het marktplein een soort grens vormen: na het vallen van de avond blijven beide bevolkingsgroepen vei lig aan hun eigen zijde van de uri- Ook op andere gebieden zijn de twee gemeenschappen in de afgelopen 25 jaar nauwelijks nader tot elkaar geko men. Ondanks de nieuwe wetgeving worden katholieken nog altijd nauwe lijks aangenomen door protestantse werkgevers. Andersom zijn er vrijwel geen protestanten werkzaam in ka tholieke bedrijven. En werd twintig jaar geleden de oprichting van de eer ste gemengde school gezien als een hoopvol teken, anno 1993 bezocht maar net iets meer dan één procent van de scholieren een niet-sectari- sche onderwijsinstelling. Waar mensen vrijwel strikt geschei den wonen, werken, leren en uitgaan, daar wordt het zonder twijfel een hel se opgave om begrip en verbroede ring te kweken. En juist dat is volgens SDLP-leider John Hume, een van de architecten van het huidige vredesini tiatief, de belangrijkste voorwaarde voor duurzame vrede. De somberen onder de commentatoren zien het zo ver dan ook niet komen. Er komt geen vrede, tenzij het begrip 'vrede' op zijn Orwelliaans wordt uitgelegd, schreef de Ierse commentator Conor Cruise O'Brien gisteren in een zwart gallige analyse: Vrede betekent oor- HAARLEM PATRICK V De Amerikaanse militaire basis Guan- tanamo Bay op Cuba is een van de best beveiligde militaire complexen die maar denkbaar zijn. Aan de ene kant het water van de Caribische Zee, en aan de landzijde een metershoog prikkeldraadhek en wat 's werelds grootste mijnenveld wordt genoemd. Amerika's eigen IJzeren Gordijn. Er zijn slechts twee kleine doorgangen, die zwaar worden bewaakt. Die ondoordringbare barricades wer den jaren geleden aangebracht om te voorkomen dat Cubanen, die Fidel Castro moe waren, er hun toevlucht zouden zoeken. Het is daarom juist zo ironisch dat nu al 14.000 Cubaanse bootvluchtelingen toch op de basis bivakkeren. Zij werden op hun vlucht met wankele bootjes en vlotten door de Amerikaanse kustwacht uit zee opgepikt en naar Cuantanamo ge bracht. Maar ook al zijn zij weer terug op Cuba, dit is voor hen een stukje Amerika. De poort naar de vrijheid. Cuantanamo Bay, of'Gitmo' zoals de 2.900 marinemensen hun verblijf noemen, is een historische curiositeit. Nergens anders heeft een land een militaire basis op het grondgebied van de 'vijand', laat staan tijdens de Koude Oorlog. Cuantanamo aan de baai waar Columbus tijdens zijn tweede ontdekkingsreis in 1494 aan legde is uiteraard een doorn in het oog van Castro, die dan ook al 35 jaar weigert de huurprijs van 4057 dollar te incasseren, die de Amerikanen voor het ruim tachtig vierkante kilo meter grote stuk Cuba moeten neer tellen. Castro heeft zich er ruim dertig jaar geleden na de Cubacrisis bij moeten neerleggen dat permanent Amerikaanse soldaten op Cubaanse bodem zouden verblijven. De VS heb ben met Cuba een huurovereenkomst voor 'Gitmo' die al dateert van voor de revolutie van 1959. Zij zitten zelfs al sinds 1903 (toen Cuba door Ameri ka bezet was) in Guantanamo, dat daarmee de oudste Amerikaanse overzeese militaire basis is. Na het eind van de Koude Oorlog en het wegv allen van de militaire drei ging van Cuba. was het belang van de basis steeds minder geworden en be schouwden Amerikaanse soldaten het allerminst als een pretje om naar de kurkdroge, hete plek in het zuidoos ten van Cuba te worden overge plaatst. Daar is de laatste maanden drastisch verandering in gekomen. Eerst beslo ten de VS om op Cuantanamo 13.000 Haïtiaanse bootvluchtelingen te huis vesten, die de Amerika niet binnen mochten en twee weken geleden be sloot president Clinton daar de Cu baanse bootvluchtelingen aan toe te voegen. Op het terrein van de basis verblijven nu dan ook al 27.000 vluch telingen in grote tentenkampen. De Cubanen in Camp McCalla en de Haïtianen in het acht kilometer ver der gelegen Camp Bulkeley worden angstvallig gescheiden gehouden, uit vrees voor botsingen. De Haïtianen vinden toch al dat de Cubanen een voorkeursbehandeling krijgen. Tot vorige week mocht elke Cubaanse vluchteling automatisch de VS in, ter wijl Haïtianen onverbiddellijk werden teruggestuurd. De Haïtianen vrezen dat de Cubanen uiteindelijk toch geholpen zullen worden, terwijl de VS voor henzelf ta boe blijven. Tot nog toe zijn proble men uitgebleven, en Haïtiaanse lei ders hebben al bezoeken aan het Cu baanse kamp gebracht. Twee weken geleden brak een kleine opstand on der de Haïtianen uit, waarvan som migen al maanden in Guantanamo Bay zitten. Zestig mensen raakten ge wond. Er zijn voorbereidingen gaande om de opvangcapaciteit van de basis tot 60.000 mensen uit te breiden. Guan tanamo heeft geen ruimtegebrek. Het heeft de oppervlakte van een grote stad. Een probleem zijn wel de sani taire en andere voorzieningen. Er zijn kilometerslange waterleidingen aan gelegd om de vluchtelingen in de hit- Om voldoende water en elektriciteit te hebben zijn 2.200 familieleden van de 2.900 Amerikaanse militairen tij delijk naar de VS gestuurd. Zij mogen later weer terugkeren. De komende weken zal het aantal soldaten overi gens met 5.000 tot 7.000 moeten wor den opgevoerd, om de stroom aan vluchtelingen in goede banen te lei den. De Amerikaanse militaire aanwezig heid in het gebied rond Cuba is trou wens toch al enorm. Er zijn inmiddels zestig schepen van de kustwacht en tien marinefregatten actief, die boot vluchtelingen oppikken en naar Gu antanamo brengen. De commandant van de kustwacht, admiraal Kramek, klaagde deze week al dat zijn dienst hierdoor een aantal andere belangrij ke taken moet laten schieten, zoals het opsporen en aanhouden van bo ten met drugs, die op weg zijn naar Florida en andere Amerikaanse kust- HANS DE BRUUN Matti Konttaniemi twijfelt er niet aan. In een volgend leven kom ik terug als rendier. Matti heeft het zelf gezegd. Tijdens een ceremonie in een Kotta een door de Sami gebruikte tent van rendierhuiden prevelde Matti enkele bezwerende for mules en markeerde hij mijn hoofd met houtskool. De twee zwarte vegen geven de plek aan waar in de toekomst het gewei uitgroeit. Matti heeft de plechtigheid waarschijnlijk zelf verzonnen. Je moet als rendierhouder toch wat bedenken om de dagelijkse stroom bezoekers een halfuur tje zoet te houden. Matti heeft zich daarom ook gehuld in een Sami-kostuum. De échte Sami nog steeds beter bekend on der de door hen als scheldnaam ervaren naam 'Lappen' zou den zich ervoor schamen. Maar ach, geen toerist die echt van nep kan onderscheiden. Teppo, de gids tijdens deze excursie naar de rendierhouderij, geeft het aarzelend toe. Alleen in het noorden van de Finse provincie Lapland dragen de oudere Sami in het dagelijks leven nog hun oude kleder dracht. De jongeren doen het alleen op feest- en hoogtijda gen. En 'gewone' Finnen pose ren er graag in als er geld mee valt te verdienen. Wat dat be treft zijn Volendam en Marken niet uniek. Matti's tent staat naar eigen zeggen precies op de poolcircel, even boven Rovaniemi, de hoofdstad van Fins Lapland. Een blik op de kaart overtuigt me ervan dat de ondernemende veehouder de poolcirkel ten ei gen voordele enigszins heeft 'verplaatst'. Dat mag de pret niet drukken. Met een vlijm scherp mes, dat normaal ge sproken wordt gebruikt voor het merken van rendierkalveren, pretendeert Matti in de nek van zijn gasten een snede te maken. Dit ten teken dat de poolcirkel is gepasseerd. Een slok rendier- melk moet de ceremonie authenticiteit geven. Met een kwinkslag vertelt Matti erbij dat hij verkruimelde rendierhoorn in de melk heeft gedaan. De he ren weten waarom. Rendier hoorn, dat potentieverhogend zou werken, vindt gretig aftrek in Azië, vooral in Japan. Het ef fect, zo verzekert Matti, wordt pas merkbaar in de hotelkamer. Nonsens, maar wellicht als idee bruikbaar voor een handige veehouder in de Haarlemmer meer. Biedt toeristen een on duidelijke rite met veel water aan, en verkoop een certificaat waarop staat vermeld dat ze een verblijf onder de zeespiegel bebben overleefd. Combineer het met een bezoek aan een boerderij, laat een paar koeien opdraven en succes is gegaran deerd. Vraag maar aan Matti. Die heeft drie rendieren uit zijn kudde klaar staan om geduldig voor de bezoekers te poseren. Ik verwacht meer te zien, maar de rendieren worden maar een paar keer per verzameld. Wie in deze maanden een kudde wil zien, moet zich tevreden stellen met een ansichtkaart. Matti wil niet zeggen hoeveel rendieren hij bezit. Dat zeggen veehouders nooit, beweert Tep po. „Hier een paar en daar nog wat." Een beetje levensvatbare I veehouderij telt al gauw 250 rendieren maar veel grotere aantallen zijn ook mogelijk. De rendierteelt is streng geregeld. De rendierhouders zijn lid van corporaties, die elk lid zijn van een nationale organisatie. Die is bijvoorbeeld verantwoordelijk voor het registreren van waar( oor)merken en voor het in stand houden van de hekken rondom het woongebied van de rendieren. Matti is een van de achthon derd rendierhouders, die Fin land rijk is. Volgens de laatste tellingen zijn er zo'n 230.000 rendieren in Lapland: jaarlijks worden er 130.000 meest kal veren geslacht. Het verkeer en de spoorbaan kosten 4.500 rendieren het leven. Toeristen zorgen er voor dat een aantal veehouders, zoals Matti, een aangename aanvulling op het inkomen krijgt. Voor anderen zijn nieuwsgierige toeristen juist een plaag. Ren dieren schrikken van te veel be langstelling en raken van slag. „Je kunt het bezoek maar beter controleren", aldus Matti. HELSINKI «HANS JACOBS CORRESPONDENT Hollandser kan bijna niet. Alle weetjes over weer, waterstan den en wielerrondes staan erin. De Enkhuizer Almanak. Voor schippers, boeren en buitenlui. Doet het ook goed naast wijn en chocolaatjes in het kerstpakket. Binnenkort verschijnt de vier honderdste jaargang van deze vraagbaak voor deskundologen. Misschien is de Enkhuizer nog wel ouder, maar de oudste die is teruggevonden, stamt uit 1595. Hij werd gevonden op Nova Zembla, bijna stukgelezen door Willem Barendsz, Cornelis de Rijp en Jacobus van Heems- kerek tijdens hun beroemde overwintering in de poolstreek. Als het aan uitgeefster Fransje Jongert ligt, overleeft de Alma nak ook de komende eeuwen. De 46-jarige Jongert heeft er geen verklaring voor waarom het kleine boekje zoveel aftrek vindt. Een jaarlijkse oplage van 200.000 maakt de Almanak tot een absolute bestseller. „Mis schien omdat hij altijd gewoon is gebleven, vanzelfsprekend, traditiegetrouw", zegt ze. „Iedereen heeft wat te lezen. En niet alleen op de WC. Bootjes mensen krijgen de waterstan den en de sluistijden, anderen de stand van de planeten." En dan al die evenementen. Ze wil nog geen kampioenschap kuiltjeknikkeren missen. Dat is haar eer te na. „Mogelijk staan niet alle kattententoonstellin gen vermeld. Ik hou niet van katten." Maar de jaarlijks terug kerende braderieën zijn com pleet. van Domburg tot Delfzijl. De Almanak lijkt al jaren dezelf de. De pijprokende visser, ge kleed in pikbroek en schip perstrui. muts op het hoofd, prijkt al sinds 1916 op het titel blad. „Toch verandert de in houd mondjesmaat. Tegen woordig staan behalve bij voor beeld de joodse en christelijke ook de islamitische feesten ver meld. Bij de evenementen is sinds kort Parkpop te vinden." In haar politieke overzicht van het afgelopen jaar besteedt de uitgeefster in de recente uit gaven ook aandacht aan de ver anderingen in de sociale wetge ving. Zodat door de velen die de Almanak als naslagwerk bewa ren, is terug te zoeken hoe de AOW er pakweg vijf jaar geleden uitzag. Ook heeft Jongert de ro de drukinkt weer ingevoerd voor belangrijke mededelingen. Fransje Jongert, uitgeefster van de jubilerende Enkhuizer Almanak. FOTO CPD JOOP OFFRINCA Veelbesproken zijn de weers voorspellingen in dit beroemd ste Enkhuizer exportprodukt. Zelfs de kenners van het KNMI nemen die serieus. Jongert trots: „Het juistheidspercentage van de weerdeskundigen op de korte termijn is 83 procent. Wij voorspellen tussen de 70 en 80 procent raak." De sinds kort in Enkhuizen woonachtige Jongert had haar voorspellingen voor geheel 1995 al drie maanden geleden klaar. Het geheim van de smid is de theorie van Christiaan Nell uit 1920. Deze wetenschapper con stateerde dat in ons grillige kli maat een zeker patroon is terug te vinden. En dat patroon kan worden berekend. „De bijna tropische zomer hadden wij tot midden juli grotendeels voor zien. De Almanak schreef echter dat het de 2 lste juli koeler zou worden en blijven tot half au gustus. Dat bleek onjuist." Komende zomer is een ver weg gelegen costa niet nodig om bruin te worden. „Juli '95 ziet er goed uit met meestal lekker warm weer en ook in het begin van augustus zomert het flink. Verderop in de maand zakken de temperaturen onder het ge middelde maar rond de 18de kent ons land een aantal be stendige zomerdagen", verklapt Jongert. Een Elfstedentocht zit er ook volgend jaar niet in. Januari is vooral guur, in februari komt er vorst, maar die zet niet genoeg door, en ook in maart zal het maar een paar dagen vriezen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2