EIDEN Ophalen huisvuil drastisch anders Droge boterhammen als protest Vechtpartijen in de binnenstad 141 VOC-kistje hangt weer bij Klaverblad Leiden schrikt van weerzin in de regio Van Dalsum geridderd 10 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1994 Operatie levert Leiden zeven ton op De reinigingsdienst gooit op 26 september in heel Leiden rigoureus het ophaalschema voor huisvuil om. De maat regel levert, volgens directeur P. Peters, per jaar 700.000 gulden gaat op. „We gaan efficiënter en dus goedkoper te werk, maar we bieden dezelfde service. Alleen op andere dagen en met minder mensen", zegt Peters. indeling is er meer evenwicht." De grootste bezuiniging vloeit overigens niet voort uit een ver mindering van het aantal vuil niswagens, maar uit een verla ging van de loonkosten. De for matiesterkte wordt van 55 te ruggebracht naar 44. In praktijk betekent dat, dat er slechts veertig vuilnismannen in vaste dienst zullen blijven. Het geld dat voor de overige vier forma tieplaatsen is gereserveerd, wordt gebruikt om losse krach ten in te hureh tijdens topdruk te, vakantie-periodes en griep- golven. De maatregelen komen voort uit een efficiency-onderzoek, dat door Schenk Business Con sultancy werd afgeleverd. Al eerder voerde dit bureau een meer algemeen onderzoek uit naar de doelmatigheid van de reinigingsdienst. De mensen van de uitvoering hadden daar, volgens Peters, veel kritiek op. „Er moest toen een vervolgon derzoek komen, toegespitst op de Leidse situatie", zegt hij. ,,Dat tweede onderzoek heeft Om chaos rond de invoering van het nieuwe ophaalschema te voorkomen, begint de reini gingsdienst met een groot scheepse voorlichtingscampag ne. Alle Leidenaars krijgen be richt van de reinigingsdienst 'dat er iets gaat veranderen'. Een week voor de invoering worden de nieuwe ophaalsche- ma's huis-aan-huis verspreid. „De laatste keer dat de 'oude prak' volgens het huidige sche ma wordt opgehaald, plakken we bovendien op elke bak de stikker 'Ik word op een andere dag opgehaald'," meldt reini- gingsvoorlichter F. Delemarre. De stikker-actie geldt niet voor de vuilniszakken die in de bin nenstad worden aangeboden. De nieuwe werkwijze heeft tot gevolg dat de reinigings dienst minder wagens hoeft in te zetten. Ze rijden wel kortere routes. De indeling van de wij ken is veranderd. „Op dit mo ment hebben we een aantal he le zware wijken en een paar lichte wijkjes", zegt Peters. „Met inmiddels de volledige instem ming van onze mensen gekre gen." De directeur geeft toe dat het 'voor de mensen op de werk vloer een ingrijpende maatregel is'. „Maar er vallen geen ge dwongen ontslagen", zegt hij. „De afgelopen anderhalf jaar hebben we geen vacatures meer vervuld maar gebruik gemaakt van uitzendkrachten. Van de 55 formatieplaatsen zijn er daar door op dit moment maar 47 ingevuld, zeven te veel. Zeven mensen hebben zich bereid verklaard naar de sector wijken over te stappen. Op 26 septem ber is het alleen definitief afge lopen voor de uitzendkrachten •die we hadden ingehuurd." Pe ters kondigde gelijk ook een tweede efficiency-onderzoek aan voor de rest van zijn organi satie, dat binnen anderhalf jaar zal worden afgerond. De bezuiniging - zeven ton - is 200.000 gulden meer dan het verzoek van de gemeente. Zij vroeg na te gaan of het mogelijk was eeu half miljoen te bezuini gen. Dit heeft overigens niet tot gevolg dat de reinigingstarieven omlaag gaan. „We hebben ook te maken met verwerking en transport. En daarvan stijgen de prijzen nog steeds", aldus wet houder Laurier gisteravond tij den de commisievergadering voor werk, sociale zaken en wijkbeheer. De politie heeft gisteravond en vannacht haar handen vol gehad aan twee vechtpartijen. Een er van eindigde zelfs op hel politiebureau aan de Langegracht. De politie had vanochtend nog geen enkele aangifte binnen waaruit wordt afgeleid dat geen der betrokkenen 'vrij-uit' gaat. Wel heeft een aantal mensen een bezoek aan het ziekenhuis ge bracht. De eerste vechtpartij ontstond voor de deur van een kroeg aan de Jan Vossensteeg. Daar stond rond elf uur een travestiet voor dè deur die zojuist had opgetreden. Twee vrouwen van 19 en 21 jaar zouden de man in vrouwenkleren hebben uitge scholden waarna hij met de dames op de vuist ging. Omstanders hebben hem daarbij een hand je geholpen. Om vier uur begon op de brug bij de Korte en Lange Mare de tweede vechtpartij. Een groepje mannen en vrouwen kreeg het om onduidelijke redenen aan de stok met eén groep studenten. Het bestuur van studentensociëteit Quintus wist de verhitte gemoederen te sussen maar op de Lange Mare werd het gevecht hervat. Een Leidse man van 20 jaar kreeg op een gegeven moment twintig studenten achter zich aan en zette het op een lopen richting het politiebureau aan de Lan gegracht. Daar was hij nog altijd niet veilig. Agen ten moesten hem ontzetten. Monorail Het gemeentebe- stuur van Alphen aan den Rijn heeft het licht op groen gezet voor de aanleg van de monorail naar Archeon. Bestuurscrisis A C Het is onduidelijk I IJ wie er moet op draaien voor de financiële strop als gevolg van de be stuurscrisis aan de Leidse universiteit. HUWELIJKSPERIKELEN De Leidato komt er weer aan. Ik vind dat leuk, want ik mag graag een paar uur rond stappen in de Groenoordhal. Niet dat al die stands zo opwindend zijn, zeker niet. Het leuke voor mij is vooral dat er veel Leidenaars komen. 1 let heeft iets van de Taptoe die aan de vooravond van 3 oktober wordt gehouden: de ene helft van Leiden staat langs de kant om naar de andere helft van Leiden te kijken die meeloopt in de optocht. Er doen veel verhalen de ronde over het succes van de Leid se huishoudbeurs. Ik heb mijn voorhoofd weieens gefronst als ik na afloop de bezoekersaantallen hoorde van de orga nisatie. Dan had ik er toch zeker drie of vier keer rond gelo pen en gedacht: het wordt minder. Maar dan 'bleek' het succes nog weer groter dan het vorig jaar. Dat vertelde de organisatie tenminste, controleren kon ik het niet. Er wordt natuurlijk geld verdiend met de Leidato, anders werd de beurs niet meer gehouden. Voor de gemeente Lei den zeifis het een belangrijke bron van inkomsten, want de Groenoordhal is zeker tien dagen verhuurd. Ook de leden van het organiserende Leidato-comité houden er een onbe kend bedrag aan over. Dat comité bestaat officieel uit on dernemer J.B. van der Klugt en mevrouw H.P. de Jong-Erke- lens. Mevrouw De Jong is de partner van André de Jong. directeur van de Groenoordhallen waar de Leidato al sinds jaar en dag wordt gehouden. Zij is een fortuinlijke vrouw, want haar aandeel in het Leidato-comité is geld waard. De Leidato maakt winst en zij kan haar plaats in de organisatie eigen lijk een bedrijf dus - verkopen. Hoeveel dat opbrengt weet ik niet. maar een aantal jaren geleden ving het toenmalig lid Jan van Zijp bij verkoop toch zeker een ton. De spanningen in het gezin De Jong moeten de laatste maanden zijn opgelopen. Directeur De Jong zit namelijk aan het eten van zijn vrouw. Voor het eerst moet er worden betaald voor parkeren tijdens de Leidato, 3,50 gulden. Dat is geen stimulans voor een bezoek aan de huishoudbeurs, waarvoor daarnaast ook 6 gulden entree moet worden neer geteld. Het kon er weieens op uitdraaien dat mevrouw De Jong een boterham minder moet gaan eten wegens tegen vallende baten. Eens even bellen o;n uit te zoeken hoe partners nou met dat soort huwelijksperikelen omgaan. Ik draait de Groenoordhallen, w inrichting van de huis houdbeurs. al druk wordt gewerkt a Een vrouw neemt de hoorn op: "Met het Lt dato-comité." Ik vraag: "Ismevrouw Jong van het Leidato-co mité aanwezig? Het antwoord: "Nee hoor. maar eigenlijk is ge woon mijnheer De Jong van de organisatie." Een pak van mijn hart, er is dus helemaal geen ru zie in het gezin. Mevrouv De Jong is gewoon mijn heer De Jong! Gewoonhuis 1 -J Gewoonhuis is de I J naam van een ver- pleeghuisje in de Alphense wijk Kerk en Zanen: een gewoon huis waar zes be jaarden wonen. leiden Oud-directeur Hermans van de voormali ge koffiebranderij Het Klaverblad, heeft zojuist het nieuwe 'uithangbord' van het gelijknamige koffie- en theewinkeltje aan de Hogewoerd onthuld. Het zaakje vierde gisteren de 225ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan werd het 'oude' uithangbord van de Vereenigde Oostindische Compagnie op nieuw geïnstalleerd aan de gevel. Het kistje mag er hangen omdat het patent van de VOC ('voor de verkoop van koloniale waren') nooit is ingetrok ken. Ook binnen herleefde de sfeer van weleer. Zo had eigenares Marion de Vries zich gehuld in kle ding uit de oude doos. foto holvast/mark lamers Symposium over volkshuisvesting Verbaasd en geschrokken waren Leidse raadsleden, ambtenaren en vertegenwoordigers van wo ningbouwverenigingen gister avond na het symposium over regionale volkshuisvesting in Roelofarendsveen. Discussie was er nauwelijks, maar de wet houders uit Leiderdorp en Voorschoten die zich in het ge sprek mengden stemden de Leidse afvaardiging allerminst gelukkig. Sinds 1 juli hanteren de zes gemeenten in de Leidse regio dezelfde regels voor alle wo ningzoekenden uit de regio. Een Leidenaar die op zoek is naar een goedkope huurwoning kan nu ook in Voorschoten, Oegst- geest en Leiderdorp terecht. Veel Leidenaars maken daarvan gebruik. Maar de regio is daar niet gelukkig mee. loeiden heeft alle problemen - gebrek aan geld, veel bewoners met een laag inkomen en een grote woningnood - aan zich zelf te wijten: dat was kortweg de mening die de Voorschoten- se wethouder H. Smits (D66) en zijn Leiderdorpse collega A. van Dijk (Buurgerbelangen) verkon digden. De Leidse wethouder T. van Rij pleitte ervoor, dat de ge meenten in de regio zich net als leiden meer gaan bekommeren om mensen die 'soms wat af wijkend gedrag vertonen', men sen die 'hopelijk tijdelijk' in de vernieling zijn geraakt. Van Hij vinat het een plus punt dat door de nieuwe, regio nale huisvestingsverordening Leidenaren die wat minder geld te besteden hebben ook kans maken op een huis in Oegst- geest of Voorschoten. „Voor mensen met veel geld beston den die gemeentegrenzen al niet. Voor mensen met minder geld zijn ze gelukkig nu ook wat minder scherp geworden." En juist om die mensen moeten de gemeenten zich druk maken, betoogde Van Hij. Maar waar de Leidse wethouder pleitte voor het slechten van grenzen, daar spraken de regiobestuurders slechts over de gevaren daar van. „We moeten doorstroming bevorderen, mensen die te goedkoop wonen prikkelen om een passende woning te betrek ken. In plaats van aan woon ruimteverdeling moeten wij aan 'verhuisverleiding' gaan doen", zei Van Hij. De wethouders van leider dorp en Oegstgeest vonden dat leiden zijn eigen problemen moet oplossen. „I-aat de ge meente die altijd tekorten heeft", zei Van Dijk, doelend op Leiden, „zelf zorgen voor meer inkomsten en de belastingen verlagen." En zijn Voorschotcn- se collega Smits zei: „De proble men in Ix'iden kunnen maar op één manier worden opgelost: als Leiden zijn eigen economie gaat stimuleren." Leidse raadsleden en ambte naren waren verbijsterd over zoveel 'egoïsme' bij de randge meenten. „Dit was nou geen avond om vrolijk van te wor den", zei PvdA-raadslid II. Haaijens. Maar de uitlatingen van zijn collega-wethouders hadden Van Hij niet verrast. Het sterkte hem in zijn overtuiging, dat de regionalé volkshuisvcs- tingsproblemen alleen maar kunnen worden opgelost als de grenzen tussen de gemeenten worden opgeheven en er een sterk regionaal bestuur komt. „Anders is dit een proces waar je niet uit komt." ONTSPANNING De Ouderen Activiteiten Commissie leiden /.uid-Wesi houdt op zondag 1 september van half drie tot half vijf in Verzorgingstehuis Haag- wijk aan de Beethovenlaan in l-eiden een ontspanningsmid dag voor 55-plussors. Bewoners in Leiden zuid-west kunnen zich via telefoonnummers 071 - 313987 voor vervoer opgeven. 'Herbie' richt grote schade aan leiden De politie heeft vanochtend een auto zonder inzittenden onder het Plesmanlaan-viaduct bij dë A44 aangetroffen, waar mee een enorme schade is aangericht. Omliggend groen was omgeploegd, houten palen waren omvergereden, evenals een ANWB-bord. Het carter van de auto was opengescheurd en er lag een grote plas olie op het wegdek. Inmiddels is vast komen te staan dat een 27-jarige Leidenaar de auto heeft bestuurd. 1 lij had hem geleend van zijn moeder en zat bij zijn vriendin bibbe rend van de schrik maar ongedeerd op een telefoontje te wach- Gewonden na aanrijding leiden Bij een aanrijding ter hoogte van de fietsersoversteek plaats op de Gooimeerlaan zijn gisteren twee mensen gewond geraakt. Een 14-jarige Sassenheimse fietser is met kneuzingen naar het AZL overgebracht, evenals de 21 -jarige Leidse automo biliste, die hem buiten haar schuld aan heeft gereden. Zij kreeg een glassplinter in haar oog. Inbraak opgelost leiden De politie heeft gisteren een 25-jarige Hagenaar aange houden die mogelijk op 28 juni heeft ingebroken bij zijn baas, een Leidse eigenaar van een Voorschotense pizzeria. Daarbij is een geldbedrag van 4.000 gulden gestolen. De verdachte had bij zijn aanhouding enkele grammen cocaïne bij zich. Dè Haagse werknemer heeft hoogstwaarschijnlijk de sleutels van de woning uit de jas van zijn baas gehaald die op de kapstok in het restau rant hing. Na de inbraak heeft hij de sleutels weer teruggestopt. Het ontbreken van braakschade en een nauwgezette reconstruc tie van de gebeurtenissen hebben geleid tot de aanhouding. „Alstublieft, een droge boter ham." Met deze mededeling reikten studenten van de Leidse Hogeschool gisteren boterham men uit aan de aanwezigen bij de opening van het studiejaar. Protesterende studenten zagen dit als de toekomstige studen- tenhap als de nieuwe maatrege len van het Rijk voor het HBO doorgaan. „Hoezo de opening", redeneerde een van hen, „op deze manier valt er straks niet eens meer te studeren." De protestactie verwees naar de jongste plannen van het ka binet Kok. Zij betekenen voor de studenten van het hoger be roeps onderwijs onder meer een studiebeursverlaging. Dit keer gaat het om een bedrag van honderd gulden per maand voor een uitwonende student. Dan schiet er nog een bedrag van 470 gulden over, net genoeg om de kamerhuur te betalen. Een thuiswonende student houdt 135 gulden over. Naar verwachting zullen deze bedra gen nog verder dalen. Ook ligt een plan op tafel om in 1998 het hoger onderwijs een geheel andere opbouw te geven. Dit betekent dat alleen in de eerste drie jaar nog een basis- en aanvullende beurs beschik baar is. Wie door wil studeren, zal alles moeten lenen. „Vroeger kon je alleen stude ren als je ouders veel geld had den. Op deze manier krijg je die er. En een baantje om het zelf te financieren kan ook niet," zegt de 25-jarige stu dente Paula van Manen: „Want daar heb je dan geen tijd meer voor." Het is niet de eerste keer dat zij zich inzet voor de stu denten. Verleden jaar was ze in de Tweede Kamer in beeld als Zwarte Piet. Met een vriendin wilde ze op deze manier laten zien dat studenten volgens hen de zwartepiet toegespeeld kre gen. De mensen die op de officiële opening zijn afgekomen waar deren de ludieke actie wel. Slechts een persoon laat zijn onvrede merken met de actie. Het is Juan Garcia, de coördina tor van de civiele dienst. „Ik vind alles best, maar de mensen laten de boterhammen overal slingeren. Jullie mogen best blij ven staan, als je die zooi zelf maar opruimt." De twee brooduitdelende studenten ma ken een deal met Garcia, net als ze dat gisteren al deden met de bakker die het brood wel wat goedkoper wilde leveren. De ko pieerkosten zullen ze nog pro beren te verhalen bij de voorzit ter van het College van Bestuur. Later op deze dag zal Bregje van Sleeuwen gehuldigd wor den. Zij krijgt de Leidse Hoge school Prijs voor het beste af studeerwerkstuk. Aan de eerste prijs is een bedrag van 1500 gul den verbonden. Als ze nog door wil studeren, is zij een van de weinige studenten die zich nog niet echt zorgen hoeft te maken. Zie ook pagina 15. leiden maria straatsma De voormalig directeur van het Vormingscentrum voor Jonge ren, H.C.J. van Dalsum, is gis termiddag in Leiden benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur van het centrum ontving hij het lintje uit handen van PvdA-wet- houder H. Koek. Van Dalsum was blij met de onderscheiding maar be schouwde het vooral als waar dering voor het vormingswerk in zijn algemeenheid. Het vor mingscentrum verzorgt cursus sen voor jongeren die in het ge wone onderwijs niet mee kun nen komen, omdat ze nog ge deeltelijk leerplichtig zijn, werk zaam zijn in de sociale werk voorziening of van buitenlandse afkomst zijn. Het centrum pro beert te bevorderen dat de jon geren zichzelf kunnen redden in de maatschappij. Al sinds 1965 is Van Dalsum directeur van het dat bij zijn aantreden nog de katholieke levensschool genoemd werd. Toen begeleid de hij zelf ook nog jongeren, maar vanaf 1974 heeft hij zich niet meer bezig kunnen houden met het 'directe werk'. Zijn functie als directeur bracht voornamelijk bestuurlijk werk met zich mee, „maar altijd met de deur open", benadrukt hij zelf. Het contact met leerlingen en medewerkers bleef voor hem van groot belang. De van oor sprong katholieke grondslag is helemaal verdwenen, dit was mede het resultaat van verschil lende fusies. Ook nu weer heeft het vormingscentrum te maken met een fusie. Sinds 1 augustus van dit jaar is het centum gefu seerd met de streekschool. Vol gens Van Dalsum zal dit een heel andere sfeer met zich mee brengen omdat het centrum nu deel uit gaat maken van een veel grotere school. „Dat doet wel een beetje pijn", aldus Van Dalsum. Droge boterhammen bij de opening van het studiejaar van de Leidse Hogeschool. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11