Feyenoord toont wil om te winnen Koningskoppel brengt PSV naar overwinning Sport Koss uitblinker op 'Nederlandse' dag PSV koopt Verlaat Aankopen Utrecht renderen Taument niet naar Luxemburg 1"°- DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 21 AC Milan verliest van Palermo milaan» AC Milan heeft in de tweede ronde van het toernooi om de nationale beker verloren van Palermo, dat uitkomt in de Serie B. De wedstrijd in San Siro eindigde in 0-1, door een rake kopbal van Iachini in de 42ste minuut. Milan heeft nog een kans zijn fout te herstellen, tijdens het tweede duel op Sicilië. Ruud Gullit speelde alleen de eerste helft. Hij kreeg drie kansen, maar kwam niet verder dan een kopbal tegen de lat. De wedstrijd speelde zich af voor slechts 3100 toeschouwers. Het bekertoernooi is weinig populair bij de tifosi. AC Milan, op 14 september in Am sterdam tegenstander van Ajax in de Champions League, voet balde zonder vedetten als Baresi, Maldini en Savicevic. Zwembond: strengere dopingcontrole rome» De internationale zwemfederatie wil de controle op het gebruik van verboden middelen aanscherpen. Aan de voor avond van de wereldkampioenschappen, die gisteren in Rome I feestelijk geopend zijn, zei voorzitter Mustapha Larfaoui dat de FINA in Rome het olympisch voorbeeld volgt. Elke wereldkam pioen^) moet urine inleveren, het lot wijst nog twee a-finalisten voor de dopingcontrole aan. Dit jaar zijn wereldwijd veertig zwemmers tijdens trainingen gecontroleerd. Dat aantal wil de bond opschroeven. Hoeveel controles in Rome worden uitge voerd, maakt de FINA niet bekend. „Om veiligheidsredenen", aldus Richardson. chef «willem spierdijk. (tl 356464, piv -chef rob onderwater. 071-396463 parus»anp Zelfs nu hij als actief sporter is gestopt, overschaduwt Johann Olav Koss de Nederlanders. De Noorse schaatser blonk gisteren in Parijs uit met een betoog tij dens het Olympisch Congres in Parijs, een dag waarop het me rendeel van de Nederlandse deelnemers zich roerde onder het thema 'de moderne top sporter'. „Er is meer dan topsport", hield Koss de zaal voor, „weg met het egoïsme. Toen ik in Lil- lehammer mijn gouden plakken won, waren mijn gedachten bij mensen van mijn leeftijd in Eritrea, die zich harder dan ik moesten inspannen om hun kinderen eten te geven." In de sessie, voorgezeten door de Nederlandse wielervoorman Hein Verbruggen, was er op nieuw een aanhoudende stroom boodschappen uit de hele sportwereld. Verhevene en hoogdravende, zoals de Ameri kaan Ed Moses aan het begin van de dag sprak. Zijn betoog viel zwaar tegen. Nee, dan Koss, die het IOC opriep de topsporter bewuster te maken van zijn omgeving. Of John Rodda, veteraan-journa list, die tegen het einde van veertig jaar sportjournalistiek moest vaststellen dat hij veel mooie stukken over bedriegers had geschreven. Pas nog. in Vic toria, was hij nog zo blij geweest met de prestatie van de sprinter Horace Dove-Edwin uit Sierra Leone. Een prachtig produkt van de olympische ontwikke lingshulp. Maar de snelle man bleek gedrogeerd te zijn, zoals een aantal voor 'schoon' versle ten leden van de Britse ploeg. „Het olympisme is nog ver van de ideële doelstellingen", vond Rodda. Hij vroeg het IOC het voorbeeld van de niet-ro- kencampagne in diverse landen te volgen. Er waren mooie re sultaten mee geboekt. „Hoe behouden wij de men selijkheid van topsport?Met deze vraag confronteerde Hein Verbruggen zijn sessie waarin de potentiële gevaren van de moderne topsporter ter sprake kwamen. Kort na Koss sprak Els van Breda-Vriesman, binnen kort secretaris-generaal van de internationale hockeyfederatie. Zij zag een parallel tussen de snelle ontwikkeling van de sa menleving en de invloed van sport op die samenleving. Zij bepleitte sponsorgelden ook te besteden aan ex-topsporters als zij moeite hebben een plaats in de maatschappij te veroveren. Philip van der Ven. vice-voor- zitter van de wereld squashfe- deratie, las met veel aplomb de rede van voor zaken vertrokken NOC-voorzitter Wouter Huib- regtsen voor. Hij profiteerde van de gelegenheid, met drie woorden, zijn eigen sport (wel olympisch erkend, niet op het programma) te promoten. Hui- bregtsen constateerde dat top sporters („als een squashspe- ler") als voorbeelden voor de massa wetenschappers, musici, revolutionairen, generaals en presidenten zijn voorbij ge streefd. „De topsporter heeft daardoor grote verantwoorde lijkheden gekregen." Hersens, stem, hart, ziel, moed, spieren en stevige voeten heeft de topsporter nodig om te presteren en als voorbeeld te dienen, las Van der Ven van Huibregtsens papier voor. „Hij heeft niet meer alleen verant woordelijkheid naar zichzelf, maar ook naar het publiek, een verantwoordelijkheid die veel verder reikt dan records en kampioenschappen." Als laatste van het contingent Nederlanders sprak Harriet van Ettekoven, drie keer actief bij olympische roei wedstrijden. Vandaag volgen nog IOC-lid Anton Geesink en NOC-secreta- ris Wim de Heer over de ver banden tussen top- en breedte sport. „Zonder doping kan de topspon nog vooruitgang boe ken", zei Van Ettekoven, „ik heb een ontwikkeling doorgemaakt, van niets naar uitgebalanceerde training door lactaattesten en zo. Die ontwikkeling zet zich voort. Het kan nog veel beter door de kennis over training en materiaal uit alle sporten bij el kaar te halen, zodat er nog veel meer van kunnen profiteren." EINDHOVEN gpd PSV heeft ook Frank Verlaat naar Eindhoven gehaald. De ex- Ajacied is de vervanger van Gica Popescu van wie de transfer naar Tottenham Hotspur bijna rond is. Verlaat speelt al enkele jaren bij het Franse Auxerre. Ooit schreef hij geschiedenis door bij Ajax zijn debuut te maken in een Europa Cup-finale. Dat betrof de eindstrijd in het toernooi de bekerwinnaars, in Athene tegen Lok.1 ip/ig Het oog van PSV viel mede op Verlaat vanwege zijn pas poort. Met Popescu, Ronaldo en Nilis heeft PSV drie basisspe lers die het in Europa Cup-wedstrijden onmogelijk maken dat ook de Belg Tom van Mol meedoet. Dat probleem wordt opge lost als Popescu door een Nederlander wordt vervangen. Ver laat is overigens dit jaar in geen geval speelgerechtigd in de Eu ropa Cup. Daarvoor had het contract voor 15 augustus bij de UEFA aangemeld moeten zijn. Sparta aanvallend machteloos De overwinning (1-0) en de inzet stemden hem tevreden. ,,En er werd soms aardig gespeeld", voegde Wim van Hanegem er aan toe. Die momenten waren echter schaars bij Sparta-Feyenoord. Te weinig om de 13.000 toeschouwers op het bijna volle Kasteel met een voldaan gevoel huiswaarts te doen keren. De Rotterdamse derby voldeed niet aan de verwachtingen. Enerzijds omdat Feyenoord de inventiviteit miste om tot uitge speelde kansen te komen, an derzijds omdat Sparta het heili ge vuur ontbeerde om de gasten daadwerkelijk in de problemen te brengen. Feyenoord kreeg de zege uiteindelijk in de schoot geworpen, omdat een combina tie van angst, een vorm van misplaatst ontzag en een ver keerde instelling Sparta vooral voor rust tot een ongevaarlijke ploeg maakten. „Het enige dat ontbrak waren de doelpunten", had Van Hanegem halverwege dan ook in de kleedkamer ge constateerd. Ondanks zijn gespierde taal na de 1-1 tegen Dordrecht'90 had 'de Kromme', op de ge dwongen wissels na vanwege de schorsingen van Ulrich van Gobbel en John de Wolf en de blessures John van Loen en Gaston Taument, niet zo diep in zijn formatie gesneden als hij had aangekondigd. Zelfs zondebok Orlando Trustfull kreeg een nieuwe kans. „Mijn eerste gedachte was zon dag inderdaad om hem te ver vangen, maar ik wilde hem een kans geven op rehabilitatie", verklaarde Van Hanegem zijn „Want voetballen kan Trustfull natuurlijk wel. Hij moet alleen beseffen dat een spelbepaler op het middenveld loopt en dat een libero een te genstander moet opvangen en gaten moet dichten. Dat heb ik hem de afgelopen dagen op een groot bord duidelijk proberen te maken. En ik moet zeggen dat hij het goed heeft gedaan." Teleurstelling Waar de tevredenheid bij Van Hanegem overheerste, daar was Sparta-trainer Han Berger flink teleurgesteld. „We hebben be neden verwachting gespeeld. De verwachtingen waren na het afgelopen weekeinde hoog op geklopt, er werd gesproken alsof iedereen van Feyenoord kon winnen. Maar ik had liever ge zien dat Feyenoord zondag had gewonnen. Dat was voor Sparta beter geweest." Pas na rust leek er even spra ke van een echte krachtmeting, nadat Milco Pieren de aanval lend falende Gerald Sandel bij Sparta was komen vervangen ter ondersteuning van de een zame spits Dennis de Nooijer. In die periode kreeg de thuis- .club meer greep op de wed strijd, zonder echter tot uitge speelde kansen te komen. Deze meer aanvallende instelling bracht Feyenoord meer ruimte Feyenoorder Henryk Larsson in duel met John Veldman van Sparta. voor afstandsschoten van Rob Witschge (net over) en Ruud Heus (een schuiver in de han den van Edward Metgod). Feye- noords enige soepele combina tie in de tweede helft leidde in de 21ste minuut tot de 0-1 van Witschge. Henryk Larsson ver lengde met een knappe bewe ging de lange pass van Ruud Heus op Regi Blinker, die direct voorzette op Witschge. De lin kermiddenvelder passeerde Metgod met een prachtige stift- baL Na deze treffer had Feye noord niets meer te vrezen van het aanvallend onmachtige Sparta, dat slechts in Dennis de Nooijer een nijvere spits had, terwijl John Veldman als centra le verdediger tot de beste man van het veld uitgroeide. „We hebben niet de overtuiging ge had dat we konden winnen", moest Han Berger later be amen. Feyenoord daarentegen toonde wel de wil om voor de winst te gaan, al overdreef Rob Maas daarbij enkele malen met onbesuisde acties, wat hem op een gele kaart kwam te staan na een grove overtreding op de te genvallende Nico JaKnk. Ook Alfons Groenendijk kreeg bij zijn voorzichtige Sparta-debuut het geel onder ogen na een felle charge jegens Henryk Larsson. Groenendijk; Van der l.aan. Dennis de Nooijer. Fortes Feyenoord: De Goev; Maas. Trustfull, FC Utrecht staat aan de leiding van de eredivisie, samen met PSV. Beide clubs hebben fors aange kocht en dat levert niet alleen rendement op voor de Eindhovenaren, maar ook voor de ploeg uit de Domstad. Die won gisteren van Heerenveen. Ajax en Volendam, die niet speelden, zijn de enige an dere clubs zonder puntverlies. Belangrijkste aankoop van FC Utrecht was de ouderwetse nummer tien Edwin Gorter, die als tiener naar het buitenland vertrok en op zijn 31ste wel weer in Nederland wilde wonen. Zon dag scoorde hij twee keer tegen NEC, gisteren te gen Heerenveen (4-0) was hij bij drie van vier doelpunten betrokken. De makers waren allemaal nieuwelingen: Booy (2), Hofstede en Nascimento. Van de oud-Utrechters heeft alleen Plugboer een doelpunt gemaakt. Feyenoord klom naar de derde plaats door de winst op Sparta, dat voor het eerst dit seizoen speelde, net als MW. Ook de Maastrichtenaren verloren. Thuis nog wel, van nieuweling NEC: 1 -2. De Nijmegenaren combineerden soms snel en kwamen twee keer op voorsprong: door de Noor Stock en de van Vitesse overgenomen Pothuizen. Tussendoor maakte Joordens gelijk. Naast Sparta en MW is ook Go Ahead Eagles zonder punten. NAC en Vitesse, met ambities voor een positie in de top-vijf, speelden een slechte partij in Bre da: 0-0. Dordrecht, behaalde na de gelijke stand tegen Feyenoord zijn tweede punt. 'legen FC Twente stond de ploeg met 2-0 voor na twintig minuten, door Rook en Robbemond. Boerebach en de 19-jarige Platvoet zorgden in de tweede helft alsnog voor een Twents punt. FC Groningen versloeg Willem II met 3-1 en dat was verdiend. Gall en Hofstede kregen in de slot fase de rode kaart omdat zij volgens scheidsrech ter Van Dijk de boosdoeners waren in een tumul tueuze knokpartij. Roda JC verzamelde zes gele kaarten en een punt bij het bezoek aan RKC. Van Galen scoorde voor Roda, Boogers voor RKC, dat Brands een strafschop zag missen. Rotterdam anpden hebben afgesproken het weekeinde vo< terlands geen competitieduels te programm De Italiaanse bond is daarvan in enkele gevallen afgeweken, zodat Inter en Lazio weinig anders konden dan de twee spelers vrijgeven. Inter overwoog bij de KNVB een verzoek in te dienen Jonk zondag te laten opdraven in de wed strijd tegen Torino, maar zag daarvan af. Lazio opent de competitie in en tegen Bari. Ook andere clubs missen zondag buitenlandse internationals. Zo speelt Parma, tegenstander van Vitesse in het UEFA-bekertoernooi, zonder de Zweed Brolin te gen Cremonese. Dennis Bergkamp ontbreekt in ieder geval in de selectie van Dick Advocaat. Bergkamp neeft door een rugblessure nog niet gespeeld en vindt niet dat hij zich dan wel kan aansluiten bij Oranje. Het is overigens mogelijk dat hij wel meedoet tegen Torino, zondag. Bergkamps zaakwaarnemer Rob Jansen heeft deze week met de leiding van Inter gesproken over de positie van de spits en diens relatie met andere aanvallers. Bergkamp was geïrriteerd over uitlatingen van de Uruguayaan Sosa. die liet we ten liever samen te spelen met de Macedoniër Pancev. Vorig seizoen lag Bergkamp geregeld in de clinch met Sosa. Gaston Taument speelt niet met het Nederlands elftal tegen Luxemburg. De aanvaller van Feye noord heeft een dijbeen-blessure. Hij deed giste ren niet mee in de derby tegen Sparta. Bondscoach Dick Advocaat maakt de selectie van Oranje vandaag bekend. De zestien gekozen spelers verzamelen zich morgen in Noordwijk. Een dag later is de al bijna traditionele oefenpartij tegen Jong Oranje, in Amsterdam. De wedstrijd van woensdag in Luxemburg is de eerste wedstrijd van Oranje sinds het WK. Het be treft een kwalificatieduel in het kader van de Eu ropese titelstrijd. Van de groep die voor Oranje in de Verenigde Staten actief was ontbreken in ieder geval ook Wouters. Rijkaard en Koeman. De drie routiniers hebben hun interlandloopbaan beëin- digd. Internazionale en Lazio Roma laten Wim Jonk en Aron Winter zonder problemen naar Neder land vertrekken, waar ze zich morgen melden in het trainingskamp van Oranje. Het duo mist daardoor de openingswedstrijd van de Italiaanse competitie. Bondscoach Advocaat maakt gebruik van zijn recht de spelers vrijdag bijeen te roepen. Veel lan- Ronaldo en Nilis scoren opnieuw De uitslag staat als een huis: 4-1. Thuis tegen Go Ahead Eagles was van PSV ook niet veel minder verwacht. De wedstrijd zelf maakte echter ambi valente gevoelens los: PSV won verdiend, maar niet zoals verwacht. Integendeel. Voor rust was Go Ahead Eagles zelfs de beter voetballende ploeg. De Mos erkende dat ('zeer gedurfd gespeeld, voortreffelijk gedaan'), Ten Ca- te bracht dat ook naar voren ('wij kwamen om te voetballen, bij vlagen hebben we dat uitstekend gedaan'). Maar de coach van de Eagles was realis tisch genoeg om daarmee geen puntje te claimen. „De kwaliteit gaf toch de doorslag. Die kwaliteit werd bij PSV gisteravond vooral gevormd door wat De Mos al 'een koningskoppel' noemde. „Nilis was absoluut de beste van het veld en geloof mij, Ronaldo speelt nog pas op 60 percent van z'n kunnen." Dat belooft nog wat, want tegen de Eagles kwam Ronaldo tot twee goals en produceerde de Belg er eentje, die zelfs in Brazilië maar zelden wordt gezien. In vier dagen heeft het duo samen al zes goals gemaakt; ieder drie. Alle vier de doelpunten van gisteren hadden kwaliteit. De eerste viel meteen na de aftrap; Nilis lanceerde Pahlplatz, diens voorzet werd door Ro naldo achter het standbeen om - via een kluts met het been van Marbus - tegen het net gewerkt: Weggetikt Het duurde drie kwartier alvorens PSV opnieuw scoorde. De rest van de eerste helft slaagde Go Ahead er niet alleen in het verder droog te hou den, maar zelfs beter te gaan spelen dan PSV. De ploeg van Ten Cate combineerde naar hartelust, PSV werd bij vlagen weggetikt. De beste kans op de verdiende gelijkmaker werd echter door de matig koppende Schenning gemist. Het spel van PSV stak in die fase zelfs armoedig af tegenover het verzorgde, snelle, verrassende voetbal van de Eagles. Jan Wouters, laatste man en spelverdeler tegelijk, zag niemand om de aan val mee op te bouwen en was zodoende genood zaakt steeds maar weer met een lange lel de spit sen aan het werk te zetten. De Mos had dat zo ook gedeeltelijk bedoeld. „Ik wilde Jan vandaag niet te vaak op het middenveld hebben, omdat Go Ahead dan binnendoor zou gaan snijden. Maar sowieso moet er nog gewerkt worden aan bepaalde zaken. Het is soms nog wat onwennig allemaal. Dat zal het voor de vleugelspitsen Hoekstra en Pahlplatz ook zijn, die zich in het 4-4-2 van De Mos anderhalf uur uit de naad moeten lopen. Na rust was de pijp vooral bij Hoekstra leeg, al kwam de jonge linksbuiten nog wel, op aangeven van Wouters, aan een prachtig doelpunt. Dat betekende de 3-0, want meteen na rust had Ronaldo weer uitgehaald. Heel snel en soepel dit keer. De goal begon bij een vrije trap van Nilis die smoorde, waarna Linskens een schot probeerde. Het schot mislukte, maar werd ineens een perfec te pass toen Ronaldo in de weg bleek te staan. Minder dan een seconde later lag de bal tegen het Stiftbal Het indrukwekkendste moment moest toen nog komen. Tien minuten voor tijd draaide Nilis de bal met een fantastische voetbeweging voorbij Arts, die en passant door Nilis zelf ook werd ge passeerd. De Belg ving vervolgens de pass op zichzelf op, passeerde om tenslotte Hiele met een subtiele stiftbal kansloos te maken: 4-0. Op dat moment stond Ronaldo overigens al on der de douche; hij werd na een uur gewisseld voor de luid bejubelde Erik Meijer. Kennelijk we ten de PSV-supporters zowel aristocratie als goed werkmanschap te waarderen. Het elftal hinkt in tussen op dezelfde gedachten: hard werken en mooi voetballen gaan echter pas samen als een elftal is ingespeeld en bovendien bestaat uit elf min of meer gelijkwaardige spelers. PSV heeft, zeker op de backplaatsen, die gelijk waardige spelers niet. De jongelingen Prom- mayon en Fuchs komen simpel te kort voor het hoogste niveau. Gelukkig voor PSV stond er giste ren een goeie keeper achter de laatste lijn. Stanley Menzo slaagde in elk geval voor zijn eerste, zo be langrijke thuis-examen. Als Ajax-keeper heeft Menzo in Eindhoven en kele gedenkwaardige blunders op zijn naam staan, gisteren speelde de donkere ex-internatio nal nagenoeg foudoos. Menzo had voor rust ge luk toen hij een schot van Heering voor de voet van De Gier bokste, die zo snel niet kon profite ren. Later in de wedstrijd groeide Menzo, schuld loos aan de tegentreffer van Leferink, naar grote hoogte. En zo hoopt De Mos dat ze een voor een naar een grote vorm groeien. Veel tijd voor het volgen de examen is er niet. Over minder dan twee we ken wacht Bayer Leverkusen. Tot die dag speelt PSV nog nul wedstrijden. PSV: Menzo; Prommayon, Wouters. Popescu. Fuchs (72. Zenden); Linskens. Numan; Pahlplatz, Ronaldo (76. Meijer). Nilis, Hoekstra GA Eagles: Hiele; Hulshof. Arts. Marbus en Verkuvl (26. Mi- chels); Valk, Schenning; Heering. Pothoven (64. Leferink). De Gier. Rorije Ploeasma, Hobbelen (Eindhoven) Cambuur - Telstar 4-1 (2-1) 24 Arts 1-0, 31. Nok 1 -138. Van der Ark 2-149. Van k 3-170. Van der Ark 4 1 Scheids EREDIVISIE Joordens 1-1, 72. Pothuizen 1-2 Scheids rechter Van Vliet. Toeschouwers 5000. Gele kaart: Dikken. Stock. Pothuizen (NEC) FC Groningen - Willem II 3-1 (2-0) 8. Bom barda 10. 42. Veenhof 2-0. 49 Meijs 2- 1. 90 Blaauw 3-1. Scheidsrechter: H van Dijk Toeschouwers: 12.212. Rode kaart: 90. Gall (FC Groningen). Hofstede (Willem EERSTE DIVISIE Oud-Noordwijkspeler Cees Marbus (rechts) probeert Ronaldo van de bal af te zetten. foto»anp De Graafschap - veendam 3-0 (l-O) 42

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21