Rijnwoude stelt wegenonderhoud uit Waardig afscheid van dakpannenfabriek Nieuwkoop breidt winkelbestand uit Leiden Regio 'Speeltuin de Peppel mag er niet op achteruit gaan' Stapenseastraat Leimuiden krijgt oude uiterlijk terug dag een feestdag toENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Sedrijven doelwit inbrekers EiDERPORPTwee computers en een printer zijn gisternacht uit n bedrijf aan de Reaal in Leiderdorp gestolen. De toegangs- leur werd opengebroken. Dezelfde nacht werd in De Winkelhof de stomerij ingebroken. De voordeur werd geforceerd. Uit de ;assa is een onbekend geldbedrag weggenomen. Uit e£n maga- htijn van een bedrijf in de Winkelhof is vanochtend een aantal lozen met lampen gestolen. Het slot werd uit de toegangsdeur :e ;ehaald. chef hennyvan egmond. 071 -356414. piv -chef hans koenekoop. 071 356429 Politici willen 'slechts' 1,4 miljoen uitgeven aan opknappen straten 'ietser loopt hoofdwond op lphen aan den run Een 15-jarige fietser uit Hazerswoude is gis- ermiddag aan zijn hoofd gewond geraakt bij een valpartij op de dphense Willem de Zwijgerlaan. De jongen fietste daar samen net een vriend en kwam door onbekende oorzaak ten val. Een j chterop komende fietser, een 15-jarige Alphenaar, kon de jon en niet meer ontwijken. Met een hoofdwond is de Hazerswou- enaar overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider- orp. Vutokraker gepakt in Alphen lphen aan den run» Een 24-jarige Amsterdammer is gisteravond i| epakt nadat hij een auto had gekraakt aan het Sterkenburg in lphen. Een getuige had gezien hoe de man een auto openbrak. r' )nduidelijk is of de Amsterdammer meer autokraken heeft ge leegd. Hij wordt vandaag verhoord. Een aantal straten in Rijnwoude dat op de nominatie stond om te worden opgeknapt, moet waarschijnlijk nog één of meer jaren wachten op een aanpak. De commissie verkeer schrapte de straten gisteravond omdat de politici niet willen dat de gemeente op dit moment al haar reser ves voor het wegenonderhoud aanspreekt. Unaniem stel den zij voor om tot halverwege volgend jaar 1,4 miljoen in de wegen te steken in plaats van de 2 miljoen die bur gemeester en wethouders voorstellen. gens 1,3 van. Op aandringen van de gemeenteraad werd het bedrag vervolgens verlaagd naar 1,1 miljoen, om op die manier de begroting sluitend te maken. Burgemeester en wethouders hadden bij nader inzien nu toch maar voorgesteld om een aan zienlijk hoger bedrag in het we- runwoude ruud sep Daarmee wordt het budget voor het wegenonderhoud voor de zoveelste keer in het afgelopen jaar veranderd. De adviseurs van de Heidemij stelden het een jaar geleden op 1,9 miljoen per jaar, B en W maakten er vervol genonderhoud te steken. Van uitstel worden de schade aan de wegen en de kosten van het herstel alleen maar hoger, zo re deneerde het college. Op een gegeven moment moet het werk toch gedaan worden, en dan is het bijzonder voordelig om meteen maar zo veel moge lijk tegelijk te doen. Want bij de aanbesteding van een klus van 2 miljoen kun je rekenen op een veel grotere kwantumkorting dan bij kleiner werk. Wethouder M. Vorenkamp-van de Weste- ringh (WD/verkeer) werd giste ren niet moe dat laatste argu ment tegenover de commissie te blijven herhalen. Dat de gemeente op die ma nier geen cent meer achter de hand houdt voor eventuele ca lamiteiten, zou volgens de wet houder geen probleem zijn. Wanneer de gemeente de on- derhoudsadviesen van de Hei demij opvolgt, worden de we gen immers al opgeknapt voor dat er een noodsituatie ont staat. ,,Als je rationeel raamt, heb je geen fondsvorming no dig omdat je geen calamiteiten hebt", aldus Vorenkamp. Zij vergat daarbij voor het gemak even dat Rijnwoude voor de ko mende jaren maar 1,1 miljoen voor wegenonderhoud heeft ge raamd, terwijl de Heidemij uit gaat van 1,9 miljoen. De commissieleden lieten zich dan ook niet overtuigen door de wethouder. Dus begon nen de commissieleden, die 's middags nog langs de op te knappen wegen waren gereisd, met het schrappen. De Gerard Doustraat, de Vermeerstraat en de Van Ruysdaelstraat in Ha zerswoude-Dorp kunnen nog wel een tijdje mee, was de alge mene opinie. En de l oreestlaan in Koudekerk hoeft slechts ge- deeeltelijk op de schop. Over een flink aantal andere wegen liepen de meningen uiteen, zo dat burgemeester en wethou ders er vandaag nog een hele klus aan zullen hebben om een definitieve lijst op te stellen. Die zal dan morgen door de ge meenteraad moeten worden bekeken. Dat is: wanneer B en W uit lachinefabriek eerste bewoner an bedrijventerrein Leimuiden Expositie over Van Oordt in Alphen alphen aan den run kees van kuilenburg Een waardig afscheid van een industrie die vierhonderd jaar in Alphen heeft bestaan. Zo noemt Jacques Plomp van de Historische Vereniging de expo sitie over dakpannenfabriek Van Oordt. Tot en met decem ber is in het pand Rijnkade 11 het wel en wee van Van Oordt te bekijken. De fabriek ging op 1 augustus van dit jaar dicht. De produktie is overgeplaatst naar Woerden en het Limburgse Reuver. De laatste dakpannen fabriek. Een tegenvaller voor de His torische Vereniging was dat het archief en ander materiaal aan haar neus voorbijging. De direc tie van de fabriek heeft het afge staan aan de Stichting Historie Grof Keramiek. „Dat was jam mer, maar belangrijk is dat het materiaal niet verloren is ge gaan zoals bij de sluiting van Oosthoek. Daar is niets van be waard van gebleven. Bovendien kunnen we nu met medewer king van de stichting deze ex- postie houden", zegt Plomp. Het vertrek van Van Oordt is volgens Plomp een afsluiting van een belangrijke periode. „Het was voor Alphen en omge ving een belangrijke industrie, waar veel mensen een boter ham in hebben verdiend. Ook al was dat niet gemakkelijk. Het was zwaar en hard werken. Ik zie ze nog die zware kruiwagens met klei de staal opduwen of trekken", aldus de Alphenaar, die als kind in de directe omge ving van de dakpannenfabrie- ken woonde. „Zeif heb ik er in de oorlog nog ondergedoken gezeten." Het bedrijf aan de Woubrug- seweg was niet de eerste dak pannenfabriek in Alphen. „Ene Van Meurs uit Meurs in het land van Kleef begon in Alphen op de plaats waar Oosthoek was gevestigd. Na de brand van 1619, waarbij een flink deel van eindelijk toch niet kiezen voor de oplossing die de D66'er P. Kerkvliet tijdens de vergadering aandroeg. In een reactie op het gehamer op het aanbestedings- voordeel bij het opknappen van zoveel mogelijk wegen tegelijk, stelde hij voor dat dan toch maar te doen. Maar dan moest uit het budget van 1995 de re serve wegenonderhoud weer worden gevuld met een kleine zes ton. De reserve zou op die manier in stand blijven, en daarmee zou aan de bezwaren van de commissie tegemoet worden gekomen. In haar eerste reactie wees Vorenkamp de suggestie af, al moest zij toege ven het 'een prikkelend idee' te vinden. Rijnsaterwoudenaar Biihrs wordt ridder runsaterwoude» De 55-jarige Rijnsaterwoude naar I. Biihrs is vanmiddag be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Btihrs ontving de onderscheiding uit handen van burgemeester W. van Beek ter ere van zijn 40-jarig jubile um bij een installatiebedrijf in Zaandam. Daar begon hij in 1954 als elektriciën. Inmiddels is hij directeur. Oud-Stompwijk komt aan bod op tentoonstelling leidschendam/stompwuk Jacques Plomp: „Van Oordt had een uitstekende naam op het gebied van dakpannen." Alphen in vlammen opging, kwam er veel werk voor Van Meurs. De plaatselijke overheid verbood het gebruik van riet en hout, zodat er stenen huizen moesten komen. Een dochter van Van Meurs begon samen met haar man Claes Jacobsz van Staveren een dakpannenfa briek op de plek waar later Van Oordt was gevestigd", vertelt Plomp, verantwoordelijk voor de inrichting van exposities, aan de hand van archiefstukken uit. Rond 1792 zijn Oudshoorn en Alphen het centrum van de Hollandse pannen- en steen bakkerijen. In 1881 kwam het bedrijf in handen van David van Oordt. Eind vorige eeuw waren er in Alphen acht dakpannen- bakkerijen. Dat de Rijnstreek bijzonder geschikt was voor deze indu strie lijkt duidelijk. Klei en turf - om de ovens te laten branden - waren volop beschikbaar. Aan- en afvoer via de Rijn was ook een voordeel. In diverse plaat sen waren er ook bedrijven. Be kende namen van dakpannen- fabrieken in Alphen zijn Van Leeuwen, Oosthoek en Van Rhijn en Kloot. In Koudekerk aan den Rijn waren dat onder meer Oppelaar en Van Leeu wen. Plomp heeft de expositie sa men met Rien Geerlof, oud-ver koopleider van Van Oordt en de heren Vriezema (manager bij Van Oordt) en Schdlingerhout (van de stichting Grof Kera miek) ingericht. „Vooral Geerlof heeft veel kennis op dat gebied. Hij heeft veertig jaar bij Van Oordt gewerkt." In de vitrines zijn veel fotomateriaal en ar- FOTO BEN DE BRUYN chiefstukken ie zien. Aan de müur een luchtfoto van het ge hele complex. Ook wordt er uit leg gegeven over de fabricage van dakpannen vroeger en nu en het kleien in de weilanden. Daarnaast een overzicht van di verse pannen en hulpstukken, zoals pirons en vorsten. De Stichting Historie Grof Kera miek heeft een gids voor de ex positie gemaakt, die bezoekers ter plaatse kunnen kopen. De tentoonstelling is te bekijken van dinsdag lot en met zaterdag van 10-17 uur. Adviesbureau wil duidelijkheid Jacobswoude VRIJE TIJD LEIMUIDEN YVONNE VAN TOL Het Haagse jeugdwerkadvies bureau Janzeuven heeft de ge meente Jacobswoude gevraagd duidelijkheid te geven over de verplaatsing van speeltuin de Peppel in Leimuiden. De Peppel is een van de 165 jeugdwerkor ganisaties uit Zuid-Holland die bij Janzeuven zijn aangesloten. „Er is al minstens vier jaar sprake van een mogelijke ver plaatsing van de speeltuin", al dus M. Klaver van het bureau. „Ik kan me voorstellen dat dit onrust geeft, zeker bij een speel tuin die sinds 1956 bestaat en door de buurt en vrijwilligers samen is opgebouwd. Wat deze onrust nog versterkt is de on duidelijkheid van de kant van de gemeente." Volgens Klaver hoeft de ge meente alleen maar ophelde ring te geven over het beschik bare budget, de tijdsplanning en over het terrein waarnaar de Peppel moet verhuizen. „De speeltuin mag er zeker niet op achteruit gaan. Het lijkt mij een goede aanleiding voor een re novatie, ook als honerering voor het jarenlange werk dat in de speeltuin is verricht", aldus Kla- Wethouder A. Kea (ruimtelij ke ordening/CDA) zegt 'erop te vertrouwen dat de gemeente in overleg met de Peppel een goe de oplossing zal vinden'. De Peppel moet verhuizen omdat er op de plaats van de speeltuin een complex van bejaardenwo ningen wordt gebouwd. Amnesty In de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden is tot eind september een tentoon stelling te zien van Amnesty In ternational over politieke moor den en verdwijningen. De ten toonstelling toont onder meer hoe Amnesty zich inzet om de schendingen van de mensen rechten te bestrijden. Aikido De aikido-vereniging Shi Zen Ruy in Leiden begint in septem ber met cursussen aikido en t'ai chi chuan, oude Japanse en Chinese krijgskunsten. De cur sussen worden gegeven in de gymzaal aan de Moiensteeg. In formatie via telefoonnummer 071-126302. EHBO Het Rode Kruis Leiden begint eind september een basisoplei ding tot vrijwilliger bij het Rode Kruis Korps. De opleiding om vat het EHBO-diploma, reani matie en verzorging. Voor infor matie: tel. 071-313705. Middeleeuwen De Utrechtse hoogleraar prof. dr. W.P. Gerritsen houdt op donderdag 1 september onder de titel 'Een avond in Ardre' een lezing over middeleeuwse ver haalkunst. Vrije toegang. Plaats: Groot Auditorium, Academiege bouw, Rapenburg 73, Leiden. Aanvang: 20.30 uur. Pleasure Party De Lesbische Vrouwen Leiden houden vrijdag 2 september in het COC-pand aan de I^ingeg- racht 65 in Leiden van half elf tot drie uur 's nachts een 'Plea sure Party' voor vrouwen. De entree bedraagt tien gulden. Ruilavond De Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdag 2 september in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden een ruilavond voor verzamelaars met postzegels, sigarenbandjes, suikerzakjes, munten enz. De ruilhandel duurt van 19-22 uur. De entree voor niet-leden be draagt 1,50 gulden en voor jon geren tot en met vijftien jaar één gulden. Foto's van de blauwe tram, het oudste archiefstuk van de ge meente Leidschendam en exemplaren van illegale bladen die tijdens de Tweede Wereld oorlog verschenen. Leidschen dam opent 10 september een tentoonstelling van uniek ar chiefmateriaal in het gemeente huis. De expositie heet 'Leidschen dam toen en nu'. Ook voor Stompwijkers is de expositie in teressant. Er zijn foto's van markante Stomwpijkse plekken, monumenten en gebouwen te zien. Van een aantal plaatsen zijn zowel afbeeldingen van de vroegere als van de huidige situ atie te zien. Wethouder L. van Ewijk opent de expositie zater dag 10 september tijdens de Open Monumentendag. Daarna is de tentoonstelling tot en met 22 september tijdens de ope ningsuren van het raadhuis te bezichtigen. Oversteken Zuidbuurtseweg straks veiliger ZOETERWOUDE Fietsers moeten binnenkort weer veilig de Zuidbuurtseweg kunnen oversteken. Floewel er nu wel met witte strepen een fietsoversteekplaats op de weg is aangegeven, is die door de hoge snelheden van automobi listen onveilig. Door de weg op die plek iets te verhogen, hoopt de gemeente dat de automobi listen hun snelheid minderen. De aanleg van de verhoging kost zo'n 8.000 gulden. „In de oude staat terugbren gen, wat betekent dat?", vroeg wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening/CDA) zich af. „Moet elke klinker weer op zijn oude plaats terechtkomen? Als je het letterlijk neemt wel." Door het bestemmingsplan te verande ren, kan dat probleem worden omzeild, verwacht Kea. NIEUWKOOP Het winkelbestand in Nieuw koop wordt uitgebreid met een supermarkt en vier winkels. In de nieuwe winkels komen zo veel mogelijk branches, die nu ontbreken. De nieuwe winkels komen op het Regthuysplein, in het bo- vendorp te staan. Door het leg gen van een grote brede brug over de Ringsloot wo.dt er als het ware één groter Reghthuys- plein gemaakt met een aaneen gesloten winkelfront. Om het hoogteverschil tussen de lager gelegen Achterweg en het Re- ghthuysplein te overbruggen, kan gebruik worden gemaakt van een trap, hellingbanen en een lift. Dat heeft de gemeente Nieuwkoop gisteren bekendge maakt. In 1989 heeft de gemeente raad zich al uitgesproken om in samenwerking met ABN-AMRO Projectontwikkeling een plan op te stellen voor de versterking van de winkelfunctie in het plassendorp. Na jaren onder handelen is het plan nu tot stand gekomen in overleg met de planontwikkelaar, kernwin keliers, Ondernemersvereniging Nieuwkoop-Noorden, begelei dingsgroep bewinkeling, inspre kers, de Kamer van Koophandel en het gemeentebestuur. Het plan kan in het gemeen tehuis van Nieuwkoop worden bekeken. Op 15 september heeft er een informatie-avond plaats in de kleine hal van De Steupel. Aanvang acht uur. De raad neemt op 24 november een be sluit. LEIMUIDEN YVONNE VAN TOL Als het aan een meerderheid van de Jacobswoudse politici ligt, krijgt de Dr. Stapensea straat in Leimuiden haar oude uiterlijk terug. De bewoners van de straat hebben bezwaar ge maakt tegen de manier waarop een gedeelte van de busbaan is verwijderd. De busbaan is niet opgenomen in het bestem mingsplan, maar kreeg in 1989 een tijdelijke ontheffing. De klinkerweg werd verbreed en geasfalteerd en de groenaan- plant werd verwijderd. Burge meester en wethouders van de toenmalige gemeente leimui den hadden daarbij toegezegd dat de situatie in de oude staat zou worden teruggebracht zo dra de verbreding van de Lei- muiderbrug was afgerond. De vervoersonderneming Centraal Nederland wil de bus baan nu echter houden. Burge meester en wethouders van Ja cobswoude willen daarom het bestemmingsplan wijzigen, maar de bewoners van de straat komen hiertegen in opstand. In de commissie ruimtelijke orde ning bleek dat zij waarschijnlijk een meerderheid in de raad aan hun zijde vinden. CDA'er C. Vink schaarde zich echter niet zonder slag of stoot achter zijn wethouder. „Je kunt niet hel asfalt eruit halen en de steentjes er weer inleggen", er kende hij. „Maar je kunt wel de groenaanplant weer aanbren gen. Laat eerst Centraal Neder land nog eens met de bewoners aan tafel gaan zitten om een goede oplossing te vinden." (Jok F. Witteman (Gemeente belang) vindt dat de gemeente zich aan haar belofte moet hou den. „de toezegging uit het ver leden om de situatie weer in haar oude staat te brengen, is tamelijk hard. Je moet wel ster ke argumenten hebben om die nu terug te trekken." D66'er I'. van Hoesel sloot zich bij hem aan. „je kunt nu niet het be stemmingsplan wijzigen, dat is een klap in het gezicht van de bewoners." -f VjT ir machinefabriek Eicon is het ste bedrijf dat zich van de eente Jacobswoude mag Y stigen op het nieuwe bedrij nterrein aan de Oosterweg in imuiden. Hoewel de bespre- igen rond de ontsluiting van t bedrijventerrein nog lang it zijn afgerond, heeft de V mmissie ruimtelijke ordening rmee nu al ingestemd. volgens wethouder A. Kea imtelijke ordening/CDA) wil den burgemeester en wethou ders de indeling van het terrein eigenlijk in één keer behande len. ,,,Maar voor Eicon hebben we een uitzondering gemaakt. Het bedrijf heeft te kennen ge geven dat de nood echt nijpend is. Eicon zou zelfs op zoek gaan naar een andere locatie als niet spoedig een beslissing zou wor den genomen." En dat risico durfde Jacobswoude niet te ne men. Voordat duidelijk is hoe het terrein er precies gaat uit zien, is de eerste 'bewoner' dus als bekend. fPcnl iel van 250 in de uit de kluiten ge wassen huiskamer geen uitzon dering. Dat ging lange tijd goed. Nadat ook de buurt was gaan klagen, besloot de gemeente in 1985 de vergunning in te trek ken. Over de manier waarop dat ging, kan Wik zich nog steeds opwinden. „Van de ene dag op de andere dag moest ik drie uur eerder dicht. Ik vond dat ik na 12 jaar wel wat verworven rech ten had." De zaak werd veranderd van bardancing in discotheek. In de tussentijd was Wik in de arties tenwereld terecht gekomen. Hij was manager van schoondoch ter en talentvol zangeres Glenda Peters. Nadat zij met een Randy Crawfordimitatie furore had ge maakt in Henny Huisman's Playback Show liep het storm. Op toernee in binnen- en bui tenland, contracten sluiten met platenmaatschappijen, televi sieoptredens regelen, Wik was er dag en nacht mee bezig. Door zijn contacten in de show biz kon hij ook gemakkelijk ar tiesten in zijn disco laten optre den. Mai Tai, Gerard Joling en ook Rene Froger. „Toen zong-ie nog voor tweehonderd gulden per avond." De scheiding van zijn toenmalige vrouw beteken de ook het einde van de samen werking met Glenda Peters. Missen doet Wik de showbiz niet. Hij noemt het een schijn wereld. Nu doet hij het dus wat rustiger aan. Hij is weer vrijge zel en heeft het prima naar zijn zin in de Hoofdstraat. Zijn lief ste wens is een mooi terras in de Hoofdstraat. „En dat met de gezamenlijke horeca exploite ren. Dat zou een groot stuk ge zelligheid brengen. de 'peetvader van de Lei- horeca'. Introduceer dorp een bardancing, er later een discotheek i runt nu op hetzelfde partycentrum Het Oude aan de Hoofdstraat. Wik is een rasech ts leiderdorper. Woont en op honderd meter afstand de plek waar hij 57 jaar ge werd geboren. Als het hal- 35 2ïlorp bij je feest, hoor je na- nogal eens wat. Vandaar men regelmatig zegt: Wik alles. „Er gebeurt weinig ik niks weet. Maar juist de mensen weten, dat ik ben, vertellen ze ook veel." 30 2i iak van iedere dag een feest- staat te lezen op de muur iter zijn bar. Het is meer dan reclamekreet. Het is Wik's preuk. „Elke dag dat ik ge ld opsta, denk ik: dat is toch •nlijk geweldig." Wik be- pt dat voor zijn gasten een ndje in zijn zaak iets bijzon is. En dat je als gastheer irin een belangrijke rol elt. „Ik geef de mensen per- nlijke aandacht, sta bijvoor- ld altijd klaar om bij binnen- ist de jas aan te nemen." zijn vooral de bewoners van oude dorp die Wik ontvangt, rel nooit iemand uit de jwbouwwijken. „Ik denk dat niet uitgaan. Ze wonen te ir. Ook in de Muzenhof zie je liet. Tot m'n verbazing ko- i daar alleen'oude dorpers' ei denaars." J t kwamen feestgangers uit iele regio naar Leiderdorp, waren de hoogtijdagen van jj dancing Wik, zo rond 1973. Y^-4dat de gemeente een ver- asK^ning tot vier uur had afgege- kwam menig stapper uit- ielijk bij Wik terecht. In die -n was een bezoekersaantal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15