Arnie is toch geen watje! Langzaam en aandachtig e kan Arnold Schwarzenegger, met die afmetingen en dat n. 'Hasta la vista, baby'. i, nou levensecht overkomen als zachtmoedige romanticus? De Grote Vernietiger zou er goed aan doen zijn nieuwe imago als de wiedeweerga om zeep te hel- FOTO UNIVERSAL ZADE ROSENTHAL ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1994 Langzame mensen worden in onze cultuur niet erg ge waardeerd. Snelheid van begrip en van handelen, daar entegen, zijn twee van de meest positief gewaardeerde eigenschappen en worden vaak beschouwd als bewijzen van meer dan gemiddelde intelligentie. In zijn roman 'De Ontdekking van de Langzaamheid' beschrijft Sten Nadol- ny de ontwikkelingsgeschiedenis van een 'langzame in telligentie'. Sir John Franklin (1786-1847), Engels poolon- derzoeker en vanwege zijn ontdekking van de noordwes telijke' doorvaart door de ijszee in de adelstand verheven, is bijzonder zwaar op de hand en langzaam. Hij heeft veel tijd nodig om dingen in zich op te nemen en te le ren, in de ogen van zijn omgeving veel te veel. Maar wat hij opneemt, houdt hij beter vast en gebruikt hij slimmer dan de anderen. In de loop van zijn leven triom feert hij met deze bijzondere intelligentie-kwaliteit over de sneldenkers om hem heen en over wat Nadolny omschrijft als 'de fatale versnelling van moder ne tijdgeest', die in de loop van Franklin's leven net op gang be gon te komen. Van Franklin is ook de typerende uitspraak: „Je moet niet op de tijd passen, je moet zorgen dat de tijd past." Een van de meest kenmerken de eigenschappen van de laat- twintigste-eeuwse leefstijl is dat we voor veel dingen niet een passende hoeveelheid tijd ne men, of anders gezegd, dat we ze niet langzaam genoeg doen. We staan 's morgens te snel op, rij den te snel naar ons werk, we eten te snel, drinken te snel, le zen te snel, denken te snel, kortom, we leven te snel. Ons ex cuus, als we gevraagd worden naar het waarom van dat pa troon, is steeds hetzelfde: 'er is ook altijd zoveel te doen', 'er komt ook zoveel op je af, de we reld verandert ook zo snel'. De psychologe Ellen Langer van de universiteit van Harvard in de Verenigde Staten en schrijf ster van het recent verschenen boek Mindfulness (zoiets als: Aandachtigheid) stelt dat er een verband bestaat tussen de snel heid waarmee we dingen doen en de beleving en kwaliteit ervan. Hoe sneller we dingen doen, hoe meer automatisch, onnadenkend of onopmerkzaam we ze doen en hoe minder we er aan beleven. Het omgekeerde blijkt ook waar: hoe nadenkender of met hoe meer opmerkzaamheid we dingen doen, hoe langzamer we ze doen en hoe rijker onze erva ring daarvan. Nou is het natuur lijk niet altijd even handig en be paald ook niet altijd veilig als we eerst overal uitgebreid over gaan nadenken of bij stil gaan staan, voordat we tot actie overgaan. Maar er zijn ook een heleboel dingen waar we, door ze veel te snel, te onnadenkend of onop merkzaam te doen, kwaliteit en genoegen aan ontnemen en de eventuele bedreiging die ze voor onze gezondheid en welbevin den inhouden van over het hoofd zien. Een voorbeeld daar van is onze ademhaling. Zeer veel mensen halen in allerlei alle daagse situaties onopgemerkt op een zodanige manier adem dat ze daardoor (extra) gespannen of angstig raken en op den duur echte stressklachten ontwikke len, zoals spier-, gewrichts- en hoofdpijnen. [n haar boek stelt Langer de le zer de vraag: „Hoe vaak be steedt u een paar minuten op een rustige manier aandacht aan uw ademhaling in situaties als: a.) Vijf rode stoplichten op een rij als u op weg naar een afspraak bent; b.) In de wachtkamer bij uw (tand)arts vlak voor u naar binnen moet; c.) In een wachtrij staan; d.) Een kamer binnenlo pen waar al een heleboel mensen ziften; e.) Niemand nog aan tafel terwijl u het (warm) eten al hebt opgediend? Aandacht, bijvoor beeld door uw rechterhand net onder uw navel op uw buik te leggen, door uw neus in te ade men, in gedachten het getal 10 te zeggen, uit te ademen, met de volgende inademing door uw neus het getal 9 te zeggen, dan weer uit te ademen enzovoorts, tot u bij 0 bent. Langer haalt een hele reeks van studies aan, waar uit blijkt dat deze en soortgelijke eenvoudige manieren van mind ful ademhalen allerlei lichamelij ke spanningsreacties verminde ren, het hart rustiger doen klop pen en het risico op boze, angsti ge of paniekreacties verminde- teit van Harvard en schrijver van het uiterst invloedrijke boek The Relaxation Response (De Ont spanningsreactie), heeft aange toond dat ook andere manieren van mindfulness, zoals het lang zaam en aandachtig uitvoeren van een eenvoudige dagelijkse activiteit, zulke effecten kunnen hebben. Een van zijn recepten is het volgende: „Kies iedere dag een dagelijkse activiteit die u al leen kunt doen, zoals tanden poetsen, douchen, de afwas doen, de hond uitlaten. Doe die activiteit met aandacht en let tussendoor steeds even op uw ademhaling. Ervaar ieder mo ment zo volledig mogelijk. Begin maar eens met het eten van een sinaasappel. Adem een paar keer diep in en uit en ontspan uw li chaam zoveel mogelijk. Doe dan een korte ademhalingsoefening (zoals de bovenbeschrevene). Richt uw aandacht op het mo ment van nu, en laat het verle den en de toekomst even voor wat ze zijn. Neem even tijd om u af te vragen waar de sinaasappel vandaan is gekomen: bekijk zorgvuldig zijn kleur, vorm en zijn schilstructuur. Als u nu be gint met 'm te schillen, richt dan uw aandacht op de geur van de vrucht. Bekijk nu, alsof u het voor het eerst ziet, hoe de sinaas appel van binnen uit verschillen de parten bestaat en maak die dan langzaam een voor een los. Eet nu part voor part, heel lang zaam, alsof u nog nooit eerder een sinaasappel hebt geproefd, Geef aandacht aan hoe u kauwt. Aan welke kant van u mond? Hoe vaak kauwt u voor u doorslikt? Als u de neiging hebt te snel te kauwen, trap op de rem. Telkens wanneer uw gedachten afdwalen van de activiteit van het mo ment, stop even met eten (met lege mond), adem een paar keer diep in, en ga dan weer door. Tenslotte, sta u zelf toe letterlijk het genoegen te smaken van zo aandachtig te eten." Benson heeft in zijn laboratori um tal van proefpersonen zo laten eten en daarbij gevonden dat ze niet alleen meer genoten dan anders en zich innerlijk rus tiger voelden worden, maar dat ook de concentratie van een be paald stresshormoon in hun li chaam afnam. Typerend is wat veel proefpersonen na afloop zei den: „Waarom doe ik het zo niet vaker?" Maar sommige proefper sonen maakten ook de terechte krifische opmerking: „Als ik nou voortaan altijd zo moeten eten, dan kom ik nooit meer aan iets anders toe!" Het antwoord op die kritiek le vert Langer in haar boek. Het is duidelijk, zo stelt ze, dat we on mogelijk met alles in onze omge ving mindful kunnen omgaan, maar duidelijk is ook dat het in ieders voordeel is altijd tenmin ste iets met aandacht te doen. Dat dat iets regelmatig varieert, is alleen maar gunstig, want zo komen allerlei aspekten van ons leven en onze relaties tenminste aan bod. De moraal: wie slim is, is lang zaam en wie niet langzaam is, is niet slim. Of het leven zou toch haastwerk moeten zijn. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Arnold Schwarzenegger is niet dom. Hij nadert de vijftig en na een reeks films waar het bloed van af droop Commando, Predator, Raw Deal, Red Heat, The Running Man wordt het zo langzamerhand tijd dat hij zijn imago om bouwt. Arnie wil een vriendelijker, zachtaar diger superster worden, maar de wereld geeft hem geen kans. Vorig jaar dacht hij zowel het publiek van zijn thrillers als dat van zijn comedy's [Twins, Kindergarten Cop) te plezieren met de film Last Action Hero, die officieel alleen voor kin deren was bedoeld. De reacties waren vernie tigend „een film die riekt naar tunnelvisie, bekrompenheid, zelfvoldaanheid, cynisme en schaamteloos winstbejag", aldus een rela- tief gunstige recensie en Columbia Pictu- I res leed een recordverlies van 124 miljoen dollar. Het was Arnolds eerste flop en een grote, zoals alles aan Schwarzenegger boven- B maats is. Onverschrokken probeert hij het dit jaar opnieuw met een romantische comedy an nex spionage-thriller getiteld True Lies (bin nenkort in de Nederlandse bioscopen). De film kostte ongeveer evenveel als er op Last Action Hero werd verloren en in de Verenigde Staten lopen de bezoekersaantallen nu al te rug. In drie weken tijd bracht de film daar slechts 85.168.601 dollar in het laatje en de kans dat 'True Lies' zich alsnog tot een kas kraker ontpopt, lijkt gering. En wat erger is, vriend noch vijand zijn ge lukkig met de combinatie van romantiek en actie, waarmee Schwarzenegger op twee paarden lijkt te wedden. Wanneer Toby Young, redacteur van Modern Review, Schwarzenegger schaapachtig naar Jamie Lee Curtis ziet lonken, bekruipt hem de vraag: „Waarom wringt hij zich in zoveel bochten? Waarom beperkt hij zich niet tot het uitscha kelen van terroristen?" Maar de Amerikaanse filmcriticus Michael Medved ergert zich juist aan het bloedvergieten en vraagt zich af of het Übermensch -imago niet een gedateerd restant is uit de genadeloze actiecultuur van de jaren tachtig. En Schwarzenegger moet zich hetzelfde af vragen. Al zijn inspanningen ten spijt is de grootste hit van het seizoen niet voor hem, maar voor Tom Hanks met zijn Forrest Gump Het publiek prefereert de idiot savant van Hanks boven Schwarzeneggers gelikte ge heimagent, ondanks Arnie's strategisch ge timede vertolking van een computerverte genwoordiger met huwelijksproblemen. Schwarzenegger kampt met een schier onop losbaar probleem: hoe kan hij 'levensecht' zijn wanneer zijn afmetingen, ego en vraag prijs allemaal op het surreële af zijn? de mythe Als mager jochie met hangende schouders en een ingevallen borst droomt de jonge Arnold in het Oostenrijkse dorpje Thai van een leven voorbij het boerenbestaan. Bodybuilding wordt zijn toegangsbewijs voor Amerika en Hollywood. Op 15-jarige leeftijd verbaast hij zijn liefhebbende ouders de politie agent Gustav en de werkster Aurelia door zijn voetbalschoenen aan de wilgen te han gen en zich toe te leggen op gewichttraining. Hij werkt zich net zolang in.het zweet tot hij letterlijk misselijk wordt of er bij neervalt. Zijn obsessie is zó groot, dat hij in sportzalen inbreekt om zeven dagen per week te kunnen trainen. Hij bereikt een gewicht van 123 kilo en de Europese kampioenschappen stapelen zich op. In 1968 volgen de Amerikaanse titels: zeven keer Mister Olympia, vijf keer Mister Universe, een keer Mister World. Vanaf nu neemt zijn carrière een vlucht. Dankzij de documentaire Pumping Iron ver werft hij met zijn maffe poses ook bekend heid buiten het wereldje van de gecultiveerde spierbonkert. Hij verschijnt in goedkope pulpfilms zoals Hercules in New York, wint aanzien door zijn optreden in Bob Rafaelsons klassieke cultfilm Stay Hungry, speelt mee in de komische western Cactus Jack en werkt voor de televisie The Jayne Mansfield Story). Dan breken de inhalige jaren tachtig aan. Een spekkie naar Arnie's bekkie: een tijdperk van competitie, afslanken en fitness. Welkom Conan de onstuitbare, de grootste superster ter wereld. Amerika sluit hem in de armen. De Democraten vergeven hem zelfs dat hij Republikein is wannéér hij in het huwelijk Publiek keert zich af van romantische Schwarzenegger Wat zullen we nu hebben? De Terminator is toch geen watje! Zijn vorige film 'Last Action Hero' was een ongekende flop en zijn nieuwste werk 'True Lies' lijkt nu al een mislukt avontuur. In de Amerikaanse bioscopen is na drie weken de loop er al uit. Het publiek moet niks hebben van een zachtaardige Arnold Schwarzenegger. De geforceerde combinatie tussen geweld en romantiek zou Arnie wel eens de kop kunnen kosten. treedt met de nicht van John F. Kennedy, de televisiepersoonlijkheid Maria Shriver. Ze vormen immers een perfect koppel als geen andere familie kunnen de Kennedy's begrip opbrengen voor de dwangmatige competitiedrang van de man van één miljard en voor zijn behoefte om in de schijnwerpers te staan. En wat geeft het dat hij een buiten lander is? Met zijn uitpuilefide spiermassa's belichaamt hij een wezenlijk aspect van de Amerikaanse Droom. De werkelijkheid In haar niet geautoriseerde biografie Arnold, schrijft Wendy Leigh dat de jonge Schwarze negger met gewichten ging trainen om zich beter te kunnen verdedigen tegen zijn vader, een gemene, autoritaire dronkelap en ex-na- zi, die er sadistisch genoegen in schiep om zijn tweede zoon de stuipen op het lijf te ja gen totdat hij het in zijn broek deed van angst. „Gustav heeft altijd geprobeerd Arnold te kleineren. Arnold sloeg terug door zich breed te maken. Letterlijk." Wel, het is een bekend feit dat tweede zonen harder hun best doen dan anderen. Leigh schildert een gedetailleerd portret van iemand met een alles overheersende be hoefte om alles onder controle te hebben. Schwarzenegger duldt geen enkele vorm van zwakte of tegenstand en kan kritiek maar slecht verdragen. Toen hij in Conan de bar baar de rol van de fantasy-kri)get vertolkte, kregen fotografen al de wind van voren als hun foto's niet flatteus genoeg waren. Johnny Carson, de onbetwiste koning van de Ameri kaanse talkshows, kreeg te horen dat hij Schwarzenegger niet als een bodybuilder moest aankondigen, maar als een 'onder scheiden acteur'. De verslaggeefster Jessica Berens herinnert zich een ontmoeting met Arnold voor een ge sprek over zijn zakelijke ondernemingen onroerend goed, sportscholen, trainingsvi deo's, Planet Hollywood. Aan het begin van het interview kreeg ze de volgende instructie: „Let goed op. Wanneer ik deze knop hier in druk, betekent dit dat de vraag oninteressant is. Als ik deze knop indruk, betekent het dat u een boeiende, creatieve vraag heeft gesteld." Misschien was dit een staaltje van Schwarze neggers vermaarde Teutoonse humor, maar Berens kon er niet om lachen. Toch kun je het hem nauwelijks kwalijk nemen. Imago is van levensbelang voor ster ren en helemaal voor een ster als Arnold. Zijn lichtgeraaktheid houdt wellicht verband met het feit dat hij aanvankelijk niet serieus werd genomen. „Een condoom vol walnoten", luidde de vernietigende kwinkslag van Clive James. Toen Schwarzenegger nog zijn spier ballen toonde om in zijn levensonderhoud te voorzien, werd er al gelachen zodra hij zijn mond opentrok. En niet alleen vanwege zijn loodzware accent (dat zelfs na twintig jaar spraakles niet wezenlijk is veranderd), maar vooral omdat hij een bodybuilder was en wie had gedacht dat een stomme bodybuilder ook nog kon praten? Deze denigrerende hou ding blijft Arnold achtervolgen, hoeveel Chagalls, Miro's en Picasso's hij ook verza melt. Charme Schwarzenegger wil serieus genomen wor den. En tot op zekere hoogte is dat hem op een slinkse manier ook gelukt door een jovia le luchtigheid uit te stralen waar iedereen om kan lachen. Zijn fysieke kracht zou bij een frontale confrontatie beangstigend kunnen zijn (om niet te zeggen seksueel bedreigend), daarom is zijn imposante verschijning stevig verankerd in zelfspot en een voorraad hand zame uitspraken: „I'll be back"!„You sure are one ugly motherfucker"/,,Consider this a di vorce"/, .Hasta la vista, baby". Dankzij zijn natuurlijke charme is hij zijn eigen parodist. En tot voor kort lukte het hem om de tegenstrijdigheden in zijn persoon on der tafel te vegen: een Oostenrijker die Ame- rikaanser is dan apple pie, een idool dat zijn onnatuurlijkheid als blakende gezondheid exploiteert, een aanhanger van het feminis me die er op staat dat zijn vrouw geen broek draagt in het openbaar. Tot voor kort. Zijn drie dochters ('de drie gratiën') zullen wellicht voor elkaar krijgen wat een leger van buitenaardse wezens, huurmoordenaars en van vorm veranderen de robots niet is gelukt: Schwarzenegger om zeep helpen. De milde invloed van het vader schap heeft hem „een gevoeliger kijk op de dingen gegeven" en de combinatie van Schwarzenegger en gevoeligheid lijkt voor het. publiek niet te verteren. Ondertussen zitten jongere rivalen zoals Jean-Claude Van Damme hem dicht op de hielen. En de filmstudio's bekijken de kasop- brengst van True Lies en vragen zich af of Ar nie over zijn hoogtepunt heen is, net zoals die andere stripfiguren Eddie Murphy.en Syl vester Stallone. Als Schwarzenegger uit de gratie zou val len, kan hij natuurlijk altijd het voorbeeld van een beroemd mede-acteur volgen en zich in de politiek begeven, waar hij de mond vol van heeft. Zoals zijn vrienden hem steeds voorhouden, het gouverneurschap van Cali fornia ligt voor het grijpen. De logica is on ontkoombaar: wie durft er nee te zeggen te gen de Terminator? VERTALING: MARGREET HESUNGA Schwarzenegger met tegenspeelster Jamie Lee Curtis in 'True Lies'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35