uren raadhuis eisen wee ton vergoeding 4 Rijntaptoe duimt voor mooi weer Leiden Regio Woerden helpt Alphen mogelijk aan volwaardig ziekenhuis ZVerplaatsing markt Leiderdorp onvermijdelijk TIUII Varend dankbetoon Dienstverlening voor ontucht met nichtje Voortbestaan van bedrijven Doeslaan «taat op de tocht f; 4 Raadslid J. Boogerd dient zijn ontslag in ^ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1994 t CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV.-CHE? 1 IS KOENEKOOP. 071 JS6429 alphen aan den rijn ruud sep 'etvlHet gemeentebestuur van Al- *>en aan den Rijn en het Comi- /andF R'inoord werken samen met roo#el Woerdense Hofpoortzieken- ivarwiuis aan plannen om Alphen winaweer een volwaardig ziekenhuis :ig ome geven. Het Rijnland zieken- n enriuis. waar het Rijnoord deel van stroLitmaakt, is tot nu toe niet bij ^Pjde plannenmakerij betrokken iekïevveesl' ikelT Gezamenlijk presenteerden Vertegenwoordigers van de ge- ieente. het comité en het per Woerdense ziekenhuis deze ;en /eek het plan om de gezond en eidszorg in Alphen op een ?UI.! ieuwe leest te schoeien. De keli tan Gemeente, Comité Rijnoord en Hofpoort werken samen plannen houden kortweg in dat alle handelingen die niet per se in het dure ziekenhuis moeten worden uitgevoerd, elders ge schieden. Hierdoor krijgt de huisarts een belangrijker taak en wordt de verpleging zoveel mogelijk verplaatst naar een zo genoemd zorghotel of gewoon naar huis. Als gevolg van deze operatie zou de ziekenzorg be ter en goedkoper moeten wor den. Alphen werpt zich op als proefgemeente voor dit systeem dat naadloos aansluit op de be leidsvoornemens van de rijks overheid. Wanneer dat lukt. be tekent dit voor /Viphen dat de gemeente een ziekenhuis (of zorgcentrum) krijgt dat onge veer twee maal zo groot is als het Rijnoord ziekenhuis van voor de inkrimping. De opwaar dering van het Alphense zieken huis zou ten koste moeten gaan van de ziekenhuizen in Leiden en Leiderdorp. Onaanvaardbaar Het is niet voor niets dat Alphen voor deze plannen steun heeft gezocht in Woerden en niet bij de Leiderdorpse directie van het Rijnland ziekenhuis. Wat die di rectie met het Alphense Rijnoord ziekenhuis wil is voor het gemeentebestuur 'onaan vaardbaar', zoals wethouder 1. Korver (PvdA/gezondheidszorg) laat weten. De directie heeft de afgelopen tijd onder andere de kinder- en kraamafdeling en de afdeling spoedeisende hulp van het Rijnoord gesloten. Als het lukt om de nu voorlig gende plannen te verwezenlij ken. dan krijgt Alphen een zie kenhuis dat qua omvang te ver gelijken is met het Woerdens ziekenhuis. Dat telt nu 260 bed den, terwijl Alphen op grond van de huidige normen in aan merking zou komen voor 325 bedden. Door die gelijkwaardig heid zou een mooie samenwer king kunnen ontstaan bij kleine specialismen en dure appara tuur. Zo zou het Alphense zie kenhuis. dat eventueel in het gebouw van het huidige Rijnoord zou kunnen trekken, gebruik kunnen maken van de mobiele niersteenvergruizer van het Hofpoort. Voordat de plannen werke lijkheid worden, moeten eerst de zorgverzekeraars, de rijks overheid en de provincie wor den overtuigd van het nut er van. Die partijen zijn dan ook uitgenodigd om hun visie te ge ven op de ideeën. Tot de groe pen die naar hun mening wordt gevraagd is overigens ook de di rectie van het Rijnland zieken huis. Die uitnodiging is voor de di reet ie aanleiding om zich - in ieder geval naar buiten toe - niet gepasseerd te voelen. Een woordvoerder laat weten dat het Rijnland volledig achter de plannen voor een volwaardig Alphens ziekenhuis staat. ,,Wij hebben ook steeds gestreefd naar uitbreiding van het aantal functies in Alphen. Maar wij werden daarbij flink gehinderd door financiële problemen", al dus de woordvoerder, die te vens meldt dat de directie van het Rijnland ziekenhuis gaarne bereid is om mee te denken over de opbouw van de zieken zorg in de Rijnstreek. De bewoners van het Frederik van Eedenplein in Hazers- yvoude-Rijndijk eisen van de gemeente een bedrag van )|25.000 gulden als vergoeding van de schade die zij lij- L-Aen door de uitbreiding van het raadhuis van Rijnwoude. L De claim is ingediend door de bewoners die de nieuwe oostvleugel van het gemeentehuis recht voor de deur -^krijgen. Het gaat daarbij om drie huishoudens die ieder èJ5 mille van de gemeente willen hebben. Ambtenaren zsOan Rijnwoude adviseren burgemeester en wethouders W^een onafhankelijke schadebeoordelingscommissie zich dft)ver de zaak te laten buigen. mazerswoude-rundijk» ruud sep be vergoeding moet de waarde- - faling van de huizen dekken ^Jilus de vermindering van het woongenot. Door een makelaar u,rons de waardedaling vastgesteld ?edrAp 25.000 gulden per huis. Het 'gednjyoi het verlies aan uitzicht, aan lichtinval en aan privacy. Voordat de drie buren van het gemeentehuis een schadeclaim indienden, hebben zij steeds geprobeerd de uitbreiding van hej gebouw tegen te houden. Deze pogingen werden door de rechter verijdeld en inmiddels is het werk aan de vergroting van het gemeentehuis in volle gang. De rechter erkende weliswaar dat de buren er in hun woonge not op achteruit gaan, maar vond dat het belang dat was ge diend bij de uitbreiding van het gemeentehuis zwaarder moest wegen. Volgens een ambtelijk advies zal de gemeente er niet onder uit komen om een schadever goeding te betalen aan de bu ren. Het staat vast dat door de uitbreiding van het gemeente huis de waarde van de drie hui zen daalt, terwijl ook het uit zicht duidelijk minder wordt. En wie uitzichtschade lijdt, komt in principe in aanmerking voor schadevergoeding. Alleen over de hoogte van de te beta len vergoeding valt nog te twis ten. De ambtenaren stellen voor dit werk over te laten aan een onafhankelijke commissie. Wanneer B en W het ambte lijk advies overnemen, kan die commissie binnenkort worden gevormd. De buren mogen één lid aanwijzen, de gemeente een tweede. Samen zoeken die twee dan een derde deskundige met wie zij binnen vier maanden overeenstemming moeten be reiken over de schadevergoe ding. Nadat de commissie ad vies heeft uitgebracht, moet de gemeenteraad binnen twee maanden een definitief besluit nemen over de uit te betalen vergoeding. Komen de twee partijen er niet uit, dan kunnen de buren altijd naar de Raad van State halen om daar alsnog hun gelijk te halen. eiderdorp judy nihof 3Qpet lijkt erop dat de Leider- 4o[orpse weekmarkt zijn langste llljd aan de Hoofdstraat heeft 19|éhad. Verplaatsing van de J^jffvdrkt ligt meer dan ooit voor de pand, gezien de steeds luider pordende roep om verfraaiing in de Hoofdstraat. „Op grond in de verkiezingsprogramma's enk ik dat er meer ruimte is m knopen door te hakken", •gt wethouder C. Huigen. „En lat moet ook wel, want de plan ten voor herinrichting van de der ^oofdstraat hangen ermee sa- 3n rnen." De discussie over de markt is h Leiderdorp weer in alle he- Sgheid losgebarsten. Veel be- L 994 toners en ondernemers van de Ioofdstraat, verenigd in de erkgroep Herinrichting oofdstraat, willen de markt jraag behouden. Ze willen ech- fer ook dat de gemeente zich in- pant om de straat een fraaier i^ianzien te geven. En die twee temp ingen vallen volgens de wet- iax mi ouder moeilijk met elkaar te 2Q jjmen. „Zoals de werkgroep de Hoofdstraat wil inrichten, is er geen plaats om de marktkra men op te stellen. De brand weer kan er dan niet meer door." Een mini-markt van on geveer zeven standplaatsen kan volgens haar wel'heel goed. Vol gens de werkgroep is in de plannen echter wel degelijk re kening gehouden met de markt en de jaarlijkse braderie. Ook het geld is een probleem. De verfraaiing van de Hoofd straat kost het nodige, terwijl de gemeente jaarlijks geld moet toeleggen op de markt omdat er zoveel plaatsen onbezet zijn. Als het aan de WD-wethou- der ligt, krijgen de marktkoop lieden een nieuwe plek tussen de winkelcentra Santhorst en Winkelhof. „Dat is een verster king en een mooie afronding van beide winkelcentra." Ondertussen zet de teloor gang van de markt aan de Hoofdstraat steeds verder door, meldt Chris Verplancke, woord voerder van de marktkooplie den. „Deze zomer zijn er weer kooplieden verdwenen. En je krijgt ze niet terug als ze een maal op een andere markt een plekje hebben. We zijn ooit be gonnen met 65 kramen, eind '92 waren het er nog 42 en het holt alleen maar verder achter uit. Het is een veredelde mini- markt." Een groot aantal marktkoop lieden maakt zich vanwege de dalende omzetten al vele jaren sterk voor een 'volwassen' markt tussen Santhorst en Win kelhof. Tot dusver was de poli tiek echter niet voor dit idee te porren. Volgens Verplancke zijn de marktlieden de laatste tijd niet meer zo strijdbaar. „We zijn apatisch geworden. Met de ge meente zijn we uitgepraat. We wachten maar af wat de om standigheden in petto hebben." Het is volgens hem wel gunstig dat er nu een 'zakelijker ge meenteraad' zit, maar erg veel reden tot optimisme heeft Ver plancke niet. „Het punt staat al jaren op de agenda." Weggaan uit de Hoofdstraat zou Verplancke aan de ene kant jammer vinden. „Het is een he le leuke straat. Zeker na een herinrichting. Maar het is on mogelijk om daar een goede, grote markt te hebben staan. Een mini-markt wel, met brood, groenten, kaas, vis en dergelijke. Die kramen lopen nu ook goed." chAchA Cf o*trot Quickstep Jiv® "tRacé. "iRo-Cé Mambo ()/)n/,s katwijk» Tijdens de traditionele Gondelvaart in Katwijk voer gisteravond ook 'De Zuydtwijck' mee. Dit schip neemt elke zomer zieken en ge handicapten aan boord voor een bootreisje. Met het bord 'Leidsch Dagblad bedankt' duidt schipper Gilles van Beelen op de inzamelactie die de ze krant hield om het schip in de vaart te kunnen houden. foto holvast/mark iamers den haag/hazerswoude-dorp Een 40-jarige inwoner van Hazerswoude-Dorp is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening met aftrek van voorarrest. De man had in 1984 ontuchtige handelingen verricht met zijn toen 6-jarige nichtje. Volgens het slachtoffer heeft hij haar zelfs gedwongen tot seksuele gemeenschap. Vanwege gebrek aan bewijs werd de man hiervoor vrijgesproken. Officier van justitie M. Renckens had twee weken geleden vier maanden cel plus vier maanden voorwaardelijk geëist. Advocaat L. de Miliano vroeg daarentegen om een werkstrafVoor zijn cliënt. De Hazerswoudenaar kan binnenkort naar Amerika om daar een op leiding te volgen tot docent op een Montessori lerarenopleiding. Met een gevangenisstraf zou hij die opleiding wel kunnen vergeten, omdat hij de VS niet zou binnenkomen. De rechtbank heeft blijk baar oor gehad voor het pleidooi van de advocaat. Internationaal muziekspektakel zoeterwoude-rijnpuk tjiderdorp judy nihof 22 iWe willen hier blijven. Onze antenkring zit hier. Elders in 25 jri land zitten ze niet op ons te 20 ïachten. Dan kan er met een 27 2jop geld gezwaaid worden, j aar de voordelen van deze lo- atie vallen gewoon niet in geld 25 lit te drukken." Jan Keyzer, me- 21 fe-eigenaar van de jachtwerf 2Q pning-Keyzer in Leiderdorp 34 pelt niets voor verplaatsing van 30 an bedrijf. „Ik wil er niet eens 18 ver nadenken." 21 Keyzer maakt zich zorgen. De 28 jchtwerf is een van de zes be- 18 rijven aan de Doeslaan en de 22 l WAAROP M0ETU MIKKEN NU WAO ZO AF- BROKKELT? i/fPEN'SIOimpESK Doeswerf die in hun voortbe staan worden bedreigd door de plannen voor woningbouw in het Doeskwartier. De huizen moeten komen op het terrein van handelskwekerij Vegmo- plant en het aangrenzende wei land. De mogelijkheden van de woningbouw worden momen teel uitgebreid onderzocht. Voor de bedrijven in het gebied kan dit verstrekkende gevolgen hebben. Zo bekijkt een gespe cialiseerd bureau momenteel hoe het zit met de geluid- en stankhinder van de zes onder nemingen. Als blijkt dat bepaal de normen worden overschre den, moeten er oplossingen ko men. Dat kan in het ergste geval betekenen dat er bedrijven weg moeten, of dat er ingrijpende aanpassingen nodig zijn om de hinder tegen te gaan. Keyzer is verontwaardigd dat er met toekomstige bewoners- rekening wordt gehouden, ter wijl er nu - op de Doeslaan - ook al mensen wonen, die vol gens hem nooit klagen. „Wij zit ten hier al dertig jaar. Dan heb ben wij toch meer recht van spreken. Net als de huidige om wonenden, maar die hoor je niet." Keyzer wil woningbouw niet koste wat het kost tegen gaan. „Kijk, het meest ideale is de huidige situatie, maar we willen en kunnen de vooruit gang niet tegenhouden. Maar we kunnen toch gezamenlijk - bewoners en bedrijven - in har monie verder leven. Dat is nu Verplaatsing is voor jachtwerf Koning-Keyzer onbespreekbaar. „Elders in Nederland zitten ze niet te wachten op je produkt." foto »ben de bruyn ook het geval." Volgens Keyzer is er niks aan de hand als de huizen maar op een behoorlijke afstand van de jachtwerf wor den gebouwd. Over aanpassin gen valt met Keyzer ook te pra ten. Als hij maar kan blijven zit ten. „Anders gebruiken we elk middel om vierkant protest aan te tekenen." Ook mevrouw Ginjaar van de kleiwarenfabriek. waar zeven mensen werken, is verontrust over de bouwplannen. „We zit ten hier al sinds 1920 en we zit ten hier goed." Ginjaar staat, net als Keyzer, achter het Comi té Doesbrug, dat zich sterk maakt voor behoud van het lan delijke karakter van het Does kwartier. „Bebouwing van het Vegmo-terrein is niet erg. Daar staan nu toch al kassen. Maar verder, nee," aldus Ginjaar. W. van Groeningen van de andere jachtwerf aan de Doe slaan maakt zich veel minder druk. „Er wordt al vijftien jaar gesproken over woningbouw. Of ik het allemaal nog mee zal maken, betwijfel ik." Dat neemt niet weg dat hij niet op ver plaatsing zit ie wachten. „Ik heb een goed draaiend bedrijf en mijn zoon wil me opvolgen." Van Groen ingen wil er hoe dan ook niet op achteruitgaan. „Als ik mijn bedrijf zou moeten sta ken, dan zou er een heel be hoorlijke vergoeding tegenover moeten staan." Woensdag 8 september houdt de gemeente een inspraak avond voor omwonenden en bedrijven over de plannen voor woningbouw in het Doeskwar tier. liesbeth buitink De uniformknopen zijn glim mend gepoetst, de laatste repe titie is achter de rug. De organi satoren van de Internationale Rijntaptoe zijn klaar voor zater dag 3 september. Tot die dag is het alleen nog wachten. Op droog weer. Want bij een flinke hoosbui zijn de 450 muzikanten en de verwachte 1500 tot 2000 bezoekers voor niets naar de" parkeerplaats bij de Eendenkooi gekomen. De Internationale Rijntaptoe moet het grootste muziekspek- ALPHEN AAN DEN RUN Het Alphense raadslid J. Boogerd van de eenmans fractie Initiatiefgroep Demo cratisch Alphen (IDA) heeft zijn ontslag ingediend. Boogerd zegt om ideële rede nen niet langer een raadsze- tel te kunnen bekleden. Dat komt doordat vanaf 1 okto ber zijn inkomsten voor het raadswerk in mindering wor den gebracht op zijn WAO- uitkering. „Ik heb echter al tijd als ideaal gehad om het raadslidgeld af te staan aan de partij, maar dat wordt me nu, door een verandering in de wel, onmogelijk ge maakt." Boogerd wordt in de raad opgevolgd door de 39- jarige C. van Doeland. Zij stond vierde op de lijst van IDA bij de gemeenteraads verkiezingen. De nummers twee en drie van die lijst heb ben afgezien van opvolging. takel worden dat Zoeterwoude ooit heeft gezien, als het aan de organisatoren ligt. Uit de hele regio komen de fanfarekorpsen opdraven: de Zoeterwoudse Rijntamboers en de St. Jansfan fare, Adest Musica uit Sassen heim, de Floraband uit Rijns- burg. Uit Delft komt Exelcioren uit net Belgische Turnhout de 'Lowland Pipes and Drums Lowland Dancers'. Het inter mezzo van de avond wordt ge vormd door een Chinese Leeu- wendans, waarbij in Nederland woonachtige Chinezen hun tra ditionele dansen opvoeren. Het Engelse legerkorps dat zou deelnemen kon uiteindelijk niet komen, waardoor de kosten voor het evenement terugliepen van 25.000 naar 17.000 gulden. „We zitten krap met de financi en, maar we denken wel dat we de kosten kunnen dekken als we alle 400 tribuneplaatsen hebben verkocht", verwacht or ganisator Rob Blauw. De korpsen spelen vanaf 19 uur, maar ook 's middags ge beurt er van alles op de parkeer plaats bij het multifunctioneel centrum. Muziek, sportdemon straties em de touwtrekwedstrij- den om de Rijntaptoe Bokaal duren van 13-16.30 uur. Voor de kinderen zijn er speeltoestellen en de Eendenkooi verzorgt twee terrassen. De eerste Rijntaptoe lijkt ge heid in elkaar te zitten. „Maar het moet wel goed weer zijn", weet Blauw. „De uniformen zijn dik genoeg om een stevige bries te kunnen weerstaan, maar als het echt slecht weer is, kan het niet doorgaan. We nemen het risico: het moet mooi weer zijn. En met een klein beetje regen gaat het ook gewoon door. Pro bleem is dan natuurlijk wel of er nog publiek komt. De omwonenden van de Een denkooi krijgen wat Blauw be treft zo min mogelijk overlast van het evenement. De auto mobilisten die op de Rijntaptoe afkomen moeten parkeren op het industrieterrein. „Na afloop evalueren we of er toch klach ten waren, zodat we dat de vol gende keer beter kunnen doen. Want wat ons betreft doen we dit elke twee jaar."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11