Chris Boardman maakt het waar V erstappen-gekte in Francorchamps n Erik Breukink op souplesse naar vierde plaats Cruit pas met licht aan langs Van Stein Sport erlies voor Timman Van der Sterren Leidsch Dagblad Tennis Circuit''0^ JJDAG 26 AUGUSTUS 1994 an Siemerink treft Krajicek York» Eén Nederlandse tennisser bereikt in elk geval de i( feede ronde van de open Amerikaanse tenniskampioenschap- ;n op Flushing Meadow. De loting koppelde Richard Krajicek Jan Siemerink. Jacco Eltingh treedt in de eerste ronde aan gen de Rus Jevgeni Kafelnikov, die als veertiende geplaatst is. t iul Haarhuis ontmoet de Amerikaan Alex O'Brien. de vrouwen stuit Brenda Schultz in haar eerste optreden op êxandra Fusai uit Italië. Miriam Oremans speelt tegen de ancaise Alexia Dechaume, Kristie Boogert tegen Ruxandra ii ragomir uit Roemenië, Manon Bollegraf tegen de Duitse Bar- a Rittner en Stephanie Rottier tegen Nathalie Tauziat uit ankrijk. icole Muns-Jagerman speelt tegen Janette Husarova uit Slowa- chef willem spierdijk. 071 -356464. plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 OP begint met overwinning ssENHEiMTOP is op het eigen prominententoernooi begonnen et een nipte 17-15 zege op VEO. De Sassenheimse overgangs isser kon pas na rust (7-7) een voorsprong nemen die halver- -ge de tweede helft 14-11 bedroeg. In de laatste vier minuten ird het gelijk (14-14), maar Steven Baart (2) en Tim van der >rst zorgden toch nog voor een goede afloop. Danaïden bleef tegen Tempo eveneens met twee doelpunten n het goede eind van de score: 16-14. De Leidenaars stonden nvankelijk steeds achter om daarna het initiatief over te ne en. Marcel Keijzer zorgde na 11 -11 voor een 13-11 voorsprong larna Marcel den Hertog en Martijn Hooijer er nog even de anning inhielden 14-13. Keijzer en Sandra Kalthof bepaalden eindstand op 16-14. Het toernooi wordt morgen afgesloten. heo van der Veer snelste in Edam \m Theo van der Veer was gisteren in Edam de snelste in een atenloop over tien kilometer. De aüeet van AV Holland legde parkoers af in 31.23 min. Van der Veer verbeterde daarmee record dat tot gisteren op 32.04 stond. Nummer twee Louis im bleef eveneens onder die tijd (31.58), maar vormde geen _l jment een serieuze bedreiging voor Van der Veer. roers Kouwenhoven wereldkampioen ■sinkiBennie en Jan Kouwenhoven hebben de wereldtitel zei- in de 470-klasse behaald. De Zuidhollandse tweelingbroers hielden in de zesde race in de Finse hoofdstad Helsinki hun orsprong in het algemeen klassement. De Kouwenhovens ein- ;den in 1991 al als tweede bij het WK in Brisbane. jax laat grote voorsprong schieten M» Ajax heeft de verdediging nog niet op orde. Dat heeft de fencampagne tegen grote buitenlandse clubs wel uitgewezen. Amsterdammers speelden gisteravond Lazio Roma geduren- één helft volledig van de mat, maar incasseerden na rust vier 'entreffers. De eindstand van het oefenduel, waarin verdedi- s Reiziger en Blind met rood voortijdig het veld moesten ver- t de en, was 4-4. Ajax won nog wel de strafschoppenserie. catania gpd Gerrie Knetemann heeft Erik Breukink weer een beetje onder de mensen gebracht. Maar, vierde worden op een WK dat is nou precies de slechtste plaats denkbaar. Over de rand van het podium. Breukink sneuvelde op twaalf seconden van de bronzen Duitser Jan Ullrich, officieel gisteren de beste amateur, al staat de amateurwereldkam pioen van vorig jaar op het punt toe te treden tot de profs van Telekom. Breukink bleef ook in bloedheet Catania dus nog altijd zonder jaarzege; zijn laatste tijdrit-over winning dateert al weer uit de Ronde van Neder land van vorig jaar. De confrontaties met het hor loge hadden hem dit seizoen meer dan ooit aan het twijfelen gebracht. Knetemann: ,,En als daar iemand mee tobt, was hij het wel. Hij zit veel sneller in de put dan je denkt. En er is meestal niemand die hem emit komt halen. Ik heb gezegd, dat hij het niet alleen in kracht moest zoeken; dat een goeie tijdrit ook op souplesse moet worden gereden. Breukink startte met een lichtere versnelling dan waarmee hij finishte. Onder het motto: wat overhouden voor het laatste stuk. Hij schommel de de hele race tussen de derde en vijfde plaats, en eindigde precies tussenin. Knetemann: ,,Erik is en blijft een goeie renner. Die komt er echt nog wel bovenop. Je moet hem alleen rustig benaderen. Je moet zorgen dat die stress er bij hem af gaat. Het is voor veertig pro cent faalangst." Bij Once heeft Manoio Saiz kennelijk ook niet de juiste methode gevonden Breukink weer op het juiste spoor te zetten. Maar ze willen hem wel houden, heeft Breukink uit de laatste gesprekken Zou Knetemann eigenlijk zelf niet eens een ploegleiderschap willen oppikken? ,,lk ben al die jaren nog nooit gevraagd. En eer lijk gezegd hoe langer het gaat duren, hoe minder zin ik krijg. Dit is net mooi genoeg, een paar we ken per jaar. Maar om het dag in dag uit met die gasten bezig te zijn? Je ruilt je complete sociale le ven ervoor in." Knetemann kon Breukink wél inspireren tot een bevredigende klassering, met Servais Knaven lukte het minder. De vervanger van Jelle Nijdam werd 22ste, en had bijvoorbeeld 1.51 min meer nodig dan Henk Vogels, de winnaar van Olympi ad Tour, die als Australiër op Ullrich na de beste amateur was, en achtste werd. Vanavond geniet Chris Boardman zijn verjaarsdagdiner aan dezelfde tafel als oud-Rolling Stones' bassist Bill Wy- man. In Londen, waar hij toch moest overnachten omdat er gisteren geen vliegtuig meer van Catania naar Liver pool vloog. ,,Kom dan bij ons langs," nodigde een van de road-managers van de Stones Boardman bij voorbaat uit. ,,Maar denk erom, je bent alleen welkom in een regen boogtrui." 'erdam anp zijn achterstand op koplo- Artoer Joesoepov op een punt kunnen houden. De erlander had in zijn partij n de Amerikaan Benjamin it voordeel, maar kwam niet er dan een halfje. esoepov stuitte op Van der ren en incasseerde een heel De tegenwoordig vopr :sland uitkomende schaker i zes ronden met 4,5 jt de eerste plaats. Met een i minder volgen Piket, de Brit Adams en de Bosniër Soko- lov. Van der Sterren probeerde Joesoepov te verrassen in de opening. Zijn opzet mislukte. De voormalige kampioen van Nederland liet zichzelf verras sen. Piket moest na een voorde lige stand eeuwig schaak toe staan aan Benjamin en zag zijn achterstand met een half punt toenemen. Timman, de derde Nederlan der in de hoofdgroep, verwierf snel een gewonnen positie te gen de Chinese wereldkampioe ne Jun Xie. De Nederlander raakte gaande de partij volledig de draad kwijt. catania peter ouwerkerk gpd-verslaggever Boardman, gisteren gevierd als eerste wereldkampioen tijdrij den, hééft iets met de Stones. Zijn vader Keith reed in zijn jeugd wielerkoersjes met Mick Jagger; Jagger schreef het voor woord in Boardmans onlangs verschenen biografie, en ook Bill Wyman heeft zijn passie voor de racefiets nooit verheeld. En, zong Herman Brood niet voor niets: 'Als je wint, heb je vrienden'. Het begin van Boardmans missie naar het tweede goud binnen een week was gisteren trouwens al even uniek. Hij werd op weg gestuurd als een kasplantje, in al zijn intimiteit gadegeslagen door tientallen verbaasde Italiaanse wielertifo- si. Kwart over één gistermiddag, in een antieke patio van het Ca- tanese stadhuis. Boardman had zich warm gereden, en moest nog even uit de blaas. Hij kon zo gauw geen andere plaats vin den dan de beschutte achter kant van een trots geparkeerde eeuwenoude koets. De klarinettist, die anderhalf uur later het 'God save the Queen' voor hem zou meebla- zen, vond de 'move' interessant genoeg om er een kijkje te gaan nemen. Blozend blies de muzi kant de afmars. Waarna Board man zich gereed maakte voor het volgende ritueel: de lichte dompeling. Zijn vaste soigneur van GAN haalde een planten spuit uit de koelbox, gevuld met ijskoude eau de cologne, en sproeide iedere draad aan Boardmans lijf kleddernat. 'Mister wet T-shirt' gaf zijn soigneur een high-five, schoof een bidon achter het zadel, en stapte op zijn Lotus. Op weg naar een nieuwe triomf aan zijn steeds rijker beladen palmares. Na de wereldtitel achtervolging, nu ook de eerste regenboogtrui voor pure eigen kracht op de weg. Boardman was topfavoriet, en maakte dat waar ook. Veel beter dan zijn teamgenoot, de Schot Greame Obree, die zich niet kon revancheren op de UCI (de afgekeurde fiets in Palermo), eerst zijn helm afgooide, daarna zijn maag omkeerde, en uitein delijk diep ontgoocheld als... dertigste finishte. Veel beter ook dan Giro-sen satie Evgueni Berzin, rond wie het de laatste tijd sportief ge zien niet voor niets zo stil was geworden: 21ste. En beter dan alle andere papieren favorieten voor de medailles, als Zülle, Ma rie, Mauri, Olano en Kasputis. Zó weinig grote tijdrijders aanwezig in Catania (geen In- durain, Rominger, de las Cue- vas, om de belangrijkste afwezi gen te noemen), zó moeilijk toch om het erepodium te ra den. Want, eerlijk: wie had gere kend op Andrea Chiurato (zil ver) en Jan Ullrich (derde), de Duitse wereldkampioen ama teurs van vorig jaar? Chris Boardman is inmiddels aan het succes gewend. Sinds het werelduurrecord van vorig jaar juli is het alleen maar cres cendo gegaan met de sinds van daag 26-jarige Brit. Vorig jaar nog vier tijdritzeges, waaronder de GP Merckx; dit jaar zes tijd ritten, een etappe in de Dauphi- né, de wereldtitel achtervolging Chris Boardman juicht. De Brit mag zich de eerste wereldkampioen tijdrijden noemen. én de gele trui in de Tour. Wat had de rasracer uit Nor- th-Wirral, Liverpool, het geel graag mee Engeland ingedra gen. En wat had hij de pest in op zijn GAN-genoten, die in de ploegentijdrit niet over de heu vels van de pas de Calais kwa men. Wat keek hij jaloers naar Johan Museeuw en Flavio Van- zella, die de Tour over Britse wegen mochten aanvoeren. „Maar sport bestaat voor ne gentig procent uit teleurstelling. Daarom kun je niet genoeg ge nieten van succes dat er soms dus ook is." Nog voor de Pyreneeën had hij de Tour gedag gezwaaid. Aan hem dit jaar geen bergen besteed. Zoals hij het in Zwit serland had gedaan, verdween hij ook na de tijdrit uit de Fran se ronde. Simpel omdat hij zich heel bewust speciale doelen stelt. Na Zwitserland de Tour proloog, na de Tourproloog de tijdrit door de Périgord, na de Périgord de WK's achtervolging en tijdrijden. Tussen Trélissac en Bergerac had Boardman nog compli menten gekregen voor zijn vijf de plaats in de entourage rond de (eerste) beslissende stoot van Indurain. Maar hij was er zelf niet tevreden mee. „Op bijna vijfeneenhalve minuut? Dan had ik dus ruim vijfeneenhalve minuut sneller moeten kun nen." Boardman sprak zo, omdat hij voor zichzelf al heeft uitge maakt, dat hij 'over drie jaar de Tour wil winnen'. De lichaams- bleke Engelsman heeft talent én zelfvertrouwen genoeg om dat in de toekomst ook proberen waar te maken. „Ik heb mijn leven lang niet anders gedaan dan tijdritten rij den. Vier op de vijf Engelse wedstrijden gaan tegen de klok. Logisch dat ik eerst in een pelo ton moest leren rijden, dat ik bergetappes moet zien te verte ren. Maar elk leerproces is er een in fases." ,,lk gun mezelf zeven jaar. En waarom niét op een Tourover winning gokken. Doe je het niet, win je 'em zeker nooit." Of hij nog onrustig was ge worden van Indurains voorne men het werelduurrecord te veroveren op Obree? „Ik zal het met belangstelling volgen. Dit jaar begin ik er zelf in ieder ge val niet meer aan. En als Indu rain boven de 54 kilometer uit komt, denk ik volgend jaar ook niet. Mijn hoofddoel wordt in 1995 de Tour de France. Ik wil in ieder geval Parijs zien." Top zorgt voor goud met een oranje randje catania anp De gouden medaille van Karen Kurreck had een oranje randje. Coach van de eerste wereldkampioene tijdrijden is de Nederlandse Hennie Top. Sinds drie jaar is de voormalige wielrenster en schaatster bondscoach van de Amerikaanse vrou- wenploeg. Full-time. En niet zonder succes. In Sicilië behaalde Janny Eickhof brons op de achter volging, de Amerikaanse vrouwen eindigde als derde tijdens de ploegentijdrit. De wereldtitel voor Kurreck is op zijn minst curieus te noemen. De computerpro grammeur in Cupertino, Californië, begon pas twee jaar geleden met wielren nen. Tot dan was ze turn ster. Een blessure dwong haar te stoppen. Ze wilde toch blijven sporten en koos op 30-jarige leeftijd voor het wielrennen. „Dinsdag na de wegwed strijd zag ik het somber voor haar in", vertelde Top gisteren in Catania. „Ze stapte na vier ronden af en was een half uur na afloop nog steeds duizelig. Maar voor de start vanochtend wist ik al dat Kurreck een goede tijd zou gaan rijden." Top, van de generatie Keetie van Oosten-Hage en Mieke Havik, heeft tot en met de Olympische Spelen van Atlanta nog een over eenkomst met de Ameri kaanse wielerbond. Ze heeft het naar haar zin, maar wil in de toekomst ook best in Nederland werken. „Te pra ten valt er altijd. Onder be paalde voorwaarden wil ik best in Nederland aan de slag. En dan bedoel ik geen financiële eisen, maar faci liteiten om te trainen." nheim peter klein ismedewerker Brand is bij Sassenheim 'oorbeeld van zowel een ja- ins-a- als het wild waarop gejaagd iit. Vandaag opent de Bos- :r in de BI de jacht op Mar- rerkerk, die na het wegval- i'an Jan-Willem Lugthart in r, gevjnderste helft van het sche elde de belangrijkste kandidaat agenq een finaleplaats is. In zijn voorn categorie is de als eerste rtenikatste Brand het wild. De iktenlten van Jasper van Ingen pje: 4en echter de zuiverheid, zo- 10 puhet Boskoopse rendier hier rde del op weg is naar de strijd. 1 liet I adig kole van Stein bleef het coos jr van de bij de B-vrouwen loublötweede geplaatste Ingrid 12 puit goed volgen. Het Hille- voor ke raspaardje werkte in de Ide set twee wedstrijdpun- Joeltreffend weg en bereikte p-5 stand. De overstap naar cht terrein werkte in het tieel van Kruit. De Dekker- ïster, die vannacht vanuit (land over de plas terug- )32 re *n Nederland, had haar j j voldoende droog gehou- -110 7 jom alsnog de laatste twee ps te pakken. jn aan het toernooi toege in bondsgedelegeerde ziet Mettend toe, dat een wed- 1 tussen clubgenoten in de Ie schifting wordt verme- I Dat is bij Zuid-West In m zuilrolgend station kan hij of zij ijs ge Niefl kwam de clubstrijd echter niet meer voorkomen. Pupil Joost Roth- barth greep de kans om zijn in de Cl als tweede geplaatste leermeester, Rico Jong a Tai, beentje te lichten. Ook clubgenoot Wijnand van Deurzen was op weg naar een verrassing. Favoriet Erik-Paul van Weeren herstelde zich in de tweede set op tijd. Bij de voor de Masters voor een definitief deelnamebewijs strijdende Taco Stoppels ging het na een gewonnen eerste set verkeerd. Danny van der Doe kreeg steeds meer de overhand en won in drie sets. Dat bij de loting wel eens wat over het hoofd wordt gezien bewijzen Cor Brouwer en Cor Strijk. De met drie toer nooizeges heersers in het D 30+ herendubbel lootten in de eer ste ronde tegen het duo Kerk hof/Roseleur. Het werd een triest afscheid voor de als eerste geplaatsten. De slachting onder de ge plaatste koppels in Leimuiden gaat door. Marieke Brouwer de Koning en Kitty Huisman wip ten in de Cl koploopsters Wil- ma Beijen en Thera de Croix. De Kudelstaarters Hulsbos en Van Leeuwen lieten de geplan de finalisten Peter Doesselaar en Hans Vinkesteijn met de staart tussen de benen afdrui pen. Hanneke van Dorst en Hennie Paauw evenaarden deze truc tegen Riet Akerboom en Emmy Zevenhoven. Mare Brand, titelfavoriet in B2, kan het Martin Verkerk CIRCUIT IN CIJFERS obankQ Sassenheimse TV HEB1: kwartfinale: J Boogmans - H. van Schie 6-2 6-3 DEB1: kwartfinale- W. van Beusekom - L. Colson 7-6 6-3; I. Kruit - N. van Stein 6-3 7-5. HEB2: 2e ronde: M. Brand - J. van Ingen 6-1 6-3; A. van Duin - P. vah Hal &/.o.; M. Aartman - X. Hertz- mann w.o.; G. Koekkelkoren - R. Wellner 6- 1 6-1. Kwartfinale: A. van Duin - M. Aartman 6-3 3-6 6-4; J.P. Roeloffs - G. Koekkelkoren 6-1 6-3; P. van Meel - K. Ko renhof 6-4 7-5. DEB2; kwartfinale: C. Delsasso- l.v.d. Plas 6-2 6-1; M. ten Berge - L. Colson 6-1 6-1; W. van Beusekom - A. Leijten 6-3 6-2. HEC1: 2e ronde: B. Minnema - S. Kraan 6- 3 1-6 6-1; E. Warmerdam -J. Manuputty 6- 1 6-2; K. Korenhof - M. Langelaan 6-2 7- 5; E. Snelders - J. Zeilmaker 1-6 7-5 6-0; E. Crama - M. van Overschot 7-6 7-6. DEC1: kwartfinale: C. Zandbergen - M. Dekker 6-3 6-2; l.v.d. Plas - C. Voskuyl 7-5 6-0; L. Nouwens - Kr. Wilbrink 6-3 6-3; M. ten Berge - S. Klint 6-2 6-3. HED1: 2e ronde: C. Vrieze - R Siemerink 6-1 6-1; L. Donker - J. Tromp 6-2 6-1; R. Jansen - B.v.d. Kwaak 6-1 6-1; F. Abraham - M. Landwer Johann 6-3 6-2; B. Tromp - E Wijnen 6-1 6-2; S. de Wolf - H. van Leeuwen 6-2 6-2; B. Bisschops - R. Verde- gaal 6-4 6-4; N.v.d. Reijden - M. de Jong 7-4 4-6 7-5; G. van Zuilen - B. Pieters 7-6 6-1; R. Bakker - J. Verdegaal 7-6 7-6; E. Damo- E.Veth 6-2 6-1.r Zuid-West Leiden HEB: le ronde: Ph. Nagtegeller - R. Lam mens 6-7 6-3 6-2. 2e ronde: W. Visser - Ph. Nagtegeller 6-2 1-6 6-4 DEB: kwartfi nale: N Weijermans -1. van Santen 6-2 7- 6. HDB: le ronde: M.Cats/R. Fasel - M. Hoekstra/M. Mellema 7-5 2-6 6-4. HEC: 2e ronde: E.P. van Weeren - W. van Deurzen 6-7 6-4 6-2; D.v.d. Doe - T. Stop pels 4-6 6-4 6-1; J. Rothbarth - R. Jong a Tai 6-2 4-6 6-2. HEC2: kwartfinale: G. Rhijnsburger - M. van Velsen 6-4 7-5; M. Volwater - R. Wijnveldt 7-5 1-6 6-4. HDC: E.P. van Weeren/L. van Wijk - GJ. van Geen/W. Steggerda 6-2 3-6 7-5. HED1: 2e ronde: G.J. Hop - Van Vught 6-1 6-4; B.v.d. Goes - R. Hynderich 6-4 6-4. Kwartfinale: I. Burgerhout - J Kwestro 6-3 7-5; H. van Marwijk - E. Maassen 4-6 6-1 6-4; W. van Veen - J.W.v.d. Kaay 5-7 7-6 6-4. DED1: kwartfinale: F. de Boer - C. Doesburg 6-3 6-3. Bentlanden Benthuizen HEC1: le ronde: A. Tol - A. Klem 4-6 6-1 6-4; R. Bisschoff - L. Lampe 7-5 6-3; P. Smith - G. van Kempen 6-1 6-2; T. Linders - H. Nolte 6-3 3-6 6-2. Kwartfinale. J. Buijs - M. Belien w.o.; P. Smith - R. Bis schoff 6-4 6-1; V. van Renesse van Duiven- bode - T. Linders 7-5 6-4. HED1: 2e ronde: T.K. Doorschot - J. Jans sen 6-4 6-0; N. Peerdeman - J. Groos 6-1 6-4; S.J. Jonkeren - R. Palm 6-4 6-0; A. Chevalier - D. van Houten 6-2 6-2; M. Lijk- wan - D. Degenaar 6-4 6-0; C. Boeter - E. Carnier 4-6 6-4 7-5; W. de Zwart - F. Kwak 6-4 6-2; R.v.d. Watering - E, Tahapary 6-3 6-1DED1: le ronde: L. Ruijgrok - A Koet sier 6-1 6-1; J. Lloyd - D. Versluis w.o.; F. Wubben - S. Heukels 6-4 6-1; Y. Streef- land - J. Haagman 4-6 6-1 7-5. Kwartfina le: F. Wubben - M, Janssen 6-1 6»1. Circa 30.000 supporters naar Fl-race in België francorchamps gpd Jos Verstappen blijft stoïcijns als altijd. Zelfs de prachtige podiumplaats in Hongarije en het feit dat hij zondag voor een 'grote supportersmenigte zijn kunsten zal etaleren in Francorchamps, laten de Lim burger koud. „Leuk," vindt hij het wel, „maar verder doe ik niets anders dan op welk an der circuit van de wereld ook. Naar schatting 30.000 Ne derlanders zullen zondag een bezoek brengen aan de Arden nen om de Grand Prix van Bel gië bij te wonen. Daar waar ons land in het verleden niet of nauwelijks interesse toonde voor de autosport, is nu een ware Verstappen-gekte uitge broken. Nederland heeft weer een sportheld en dat zal de rest van de wereld weten ook. De fanclub Jos Verstappen heeft inmiddels haar duizend ste lid mogen begroeten. Meer dan de vier Limburgse prof clubs uit het betaalde voetbal bij elkaar. „Het lijkt wel of die derde plaats in Hongarije ie dereen gek heeft gemaakt," zegt Verstappen. „Voor mij is het echter niet meer dan een volgende stap op weg naar de top." Ofschoon de Limburger am per een uur rijden van Franc orchamps vandaan woont, lo- geert hij in een hotel dicht bij het circuit. „Beter voor de concentratie," beweert Ver stappen, die gisteren het cir cuit per scooter al even ver kende. De fraai gelegen baan wordt door de coureurs alge meen gezien als het mooiste circuit van de wereld. Zelfs nu de beruchte Eau Rouge-passage, daar waar de echte toprijders vol gas met bijna driehonderd kilometer per uur door een steil bergop iopende links-rechts- combi natie flitsten, middels een chi cane van haar charme is ont daan. „Jammer," vindt Ver stappen, „maar gezien de ge beurtenissen dit jaar begrijpe lijk. Veiligheid gaat immers voor alles." Verstappen zegt geen extra druk te voelen nu een comple te natie zijn verrichtingen volgt. „Waarom zou ik pre gek laten maken. Ik kan niet meer dan mijn best doen. En waar we dan uiteindelijk terecht ko men, zien we zondag wel." Benetton Waar het team van Verstap pen, Benetton, uitkomt, weet de Brits/Italiaanse formatie pas na 7 september. De stal van Flavio Briatore hangt een fikse straf boven het hoofd na een drietal incidenten, dat de overkoepelende autosportfe deratie FIA zeker niet onge moeid zal laten. Het begon allemaal amper zeven weken geleden bij de Grand Prix van Engeland. Mi chael Schumacher negeerde in Silverstone de zwarte vlag, die hij gepresenteerd kreeg na een ongeoorloofde inhaalmanoeu vre in de opwarmronde. De Duitser trok zich op last van teambaas Flavio Briatore niets aan van de oproep om onmid dellijk de strijd te staken. De FIA nam de zaak hoog op en schorste Schumacher voor twee races, terwijl zijn tweede plaats in Engeland nietig werd verklaard. In afwachting van het hoger beroep, dat dinsdag in Parijs dient, moet de leider in de tussenstand van het we reldkampioenschap zijn straf nog uitzitten. Nauwelijks drie weken later werd Benetton openlijk door de FIA beticht van het gebruik van ongeoorloofde soft-ware om bij het accelereren het doordraaien van de achterwie len te voorkomen, de zoge naamde traction- control. Of schoon niet bewezen is dat het team tijdens een of meerdere races daadwerkelijk gebruik heeft gemaakt van de ge wraakte hulpmiddelen, blijft Benetton verdacht. Tenslotte was er nog het tankincident in Hockenheim, waarbij Jos Verstappen bijna levend verbrandde. Daarbij is komen vast te staan dat Be- netton zonder schriftelijke toe stemming van de FIA een filter heeft verwijderd, waardoor de benzinetoevoer versneld werd. Bovendien is de Duitse justitie een onderzoek naar de affaire gestart en wordt het team wel licht van grove nalatigheid be schuldigd. Vooral het laatste, levensbe dreigende, incident gaat Be- netton waarschijnlijk zwaar aangerekend worden. Diskwa lificatie van het wereldkam pioenschap moet zelfs niet uitgesloten worden. Onder druk van de overige formule 1 - teams is besloten deze zaak al op 7 september, nog voor de Grand Prix van Italië, te be handelen en niet pas, zoals aanvankelijk de bedoeling was, medio oktober.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19