Lassen wellicht oorzaak brand Alphense dief %sintratuin jsp Sa 1st \o% Winkeliers Koudekerk in problemen door vage afspraken met gemeente Alphenaar mag huurwoning toch voor 'een prikkie' kopen Leiden Regio Celstraf voor Rijnwoude doet 'iets euks' mèt meevaller Alkemade komt niet over 'De Brug' HSL bij Warmond wordt 'Walibi-achtig' spektakel .akse houding tost clubs Ukemade geld 50% S 30% Zoeterwoude in de aanval Kluiskraak ondanks inbraakalarm alphen aan den run Tienduizend gulden is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen uit een kluis van een kwekerij aan De Hoorn in Alphen. Ook werd een aantal bankcheques meegenomen. Rond één uur ging het alarm in het kantoorpand af, maar een servicemonteur die een kijkje kwam nemen merkte verder niets vreemds op. 's Ochtends bleek dat er toch onge wenst bezoek was langsgeweest. De kluis was met elf sloten be veiligd. Meisje ernstig gewond in Koudekerk koudekerk aan den rijn Een 12-jarig meisje uit Voorburg heeft gistermiddag ernstig hoofdletsel opgelopen bij een ongeval op de Hoogewaard in Koudekerk. Het meisje werd op het fietspad ingehaald door een bromfiets, die werd bestuurd door een 24-ja- rige man uit Mijdrecht. Op het moment dat de bromfietser het meisje passeerde ging zij naar links en werd zij geraakt door de bromfiets. Daarbij kwam de wielrijdster ten val. In bewusteloze toestand is zij overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Lei derdorp. Vogelringstation In duinen afgebrand wassenaar Een vogelringstation van het Duinwaterbedriif Zuid-Holland in de Wassenaarse duinen is gisteravond geheel in vlammen opgegaan. Ook een stukje duingebied rond het kleine houten huisje, dat een eindje achter boerderij Meyendel stond, ging verloren. De brand werd rond 22.30 uur bij toeval ontdekt door surveillerende agenten, die rook uit het gebouwtje zagen komen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vol gens de brandweer is het mogelijk dat er iets aan de hand was met de gasflessen die in de keet stonden. Maar ook brandstich ting wordt niet uitgesioten. Zeilwedstrijden om Vlietland-cup eidschendam/voorschoten Vatersportcentrum Vlietland ïoudt zaterdag en zondag le vijfde keer de zeilwedstrijden im de Vlietland-cup. Er zijn di- erse wedstrijden voor de jeugd, o, taar ook de oudere zeilers ko- Snen aan bod. Er wordt gezeild net Optimisten A en B, de [plash, de Laser en 'Familiebo- 2d Vanavond is er al een wed strijd voor senioren, die om 18.00 uur begint, zaterdagmor gen gaan de zeilers om 10.00 uur van start. Burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschen- dam reikt op zondag om 17.30 uur de prijzen uit. Op zaterdag avond wordt de nieuwbouw van WSC Vlietland door de burge meester geopend om 18.00 uur. °hen aan den run. luurder J. van den Bosch kan le woning aan de Oudshoorn- leweg 96 in Alphen aan den lijn kopen voor 195.000 gulden. 5 )at is hetzelfde bedrag waar- foor de gemeenteraad het huis KI, me niet van de hand wilde loen. Een tweede taxatie van iet pand is echter op dezelfde ;oopsom uitgekomen. Een neerderheid van de Alphense taad legde zich gisteravond 'neet bij deze taxatie. -tVD'er G. van As was er woe lend over. Hij vond het onver standig en voorbarig om de wo ning te verkopen voor een be drag dat nog.-lager ligt dan de waarde van de grond. Van As kreeg steun van D66, SP en Groen Links. T. Viezee van het RPF/GPV hekelde de houding van de te genstanders, die volgens hem 'huilen omdat ze hun zin niet krijgen'. CDA'er P. Vree vatte het beste samen waarom de ge meente er verstandig aan doet het pand te verkopen. Volgens hem brengt achterstallig onder houd zoveel kosten met zich mee dat verkoop het financiële belang van de gemeente het beste dient. Gemeente heeft drie ton over 13 unwoude ruud sep Meevallers zijn om leuke din- ;en mee te doen en niet om aai op de bank te zetten. Dat is le reactie van de collegepartijen IDA, WD en PvdA op het on- erwachte overschot van de ge- neente Rijnwoude over 1993. lurgemeester en wethouders tellen voor om de 300.000 gul- en die de gemeente plotseling, iver blijkt te houden te storten i de algemene reserves. De aadsleden van de drie partijen lebben echter andere bestem- ningen in gedachte. C. de Best (PvdA) was het neest resoluut - en het meest rivool - in zijn bestemming van jet overschot. Hij wil het be- Irag gebruiken om volgend jaar le gemeentelijke lasten voor de nwoners van Rijnwoude iets te erlichten. De Rijnwoudenaren ouden op die manier gemid- leld vijftien gulden per persoon n hun zak kunnen houden. Een wat minder lichtvoetige lestemming staat de CDA'er W. loevé voor ogen. Hij wil in elk ;eval een deel van het geld be teden aan computerprogram- natuur die het mogelijk moet naken dat de Rijnwoudenaren oortaan hun gemeentelijke chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Ramptoeristen massaal naar Warmond Vervolg van voorpagina Voor de familie Sprünken was het gisteren een ramp zalige dag. Mevrouw Sprünken, in tranen van wege het uitbranden van het familiebedrijf, was tij dens het blussen nog te ge ëmotioneerd om iets te zeggen. Het toegestroomde publiek was vooral geïnte resseerd in de sensatie die een brand teweegbrengt. Veel ramptoeristen, aange lokt door de rookpluim van de brand die van grote af stand te zien was, hadden plaatsgenomen op recrea tie-eiland Koudenhoorn om de brand vanaf de overkant van de Leede te kunnen zien. Nieuwsgieri gen hadden zich ook in de Dorpsstraat verzameld, maar konden hier door de politie makkelijk op grote afstand worden gehouden. warmond frank buurman „Eindelijk gebeurt er weer iets in Warmond", aldus een en thousiaste toeschouwer. De laatste grote brand in het dorp dateert volgens brandweercom mandant H. Baardscheer alweer van 22 jaar geleden. Een be langstellende kan zich herinne ren dat er begin jaren tachtig nog een behoorlijke bedrijfs- brand heeft gewoed. Maar branden van enige omvang zijn toch zeldzaam in Warmond. „Dat komt omdat er veel aan brandpreventie wordt gedaan. En meestal worden beginnende branden snel geblust. In dit ge val is de brand waarschijnlijk wat laat ontdekt. En het is ook De brandweerkorpsen van Warmond, Leiden en Oegstgi loods, links de woning die ternauwernood kon worden g erg snel gegaan", zegt Baard scheer. De oorzaak van de brand staat nog niet vast, maar er werd vlak voor de brand nog aan het casco van een boot ge last en mogelijk is er iets blijven doorsmeulen toen de boten bouwers even thee gingen drin ken. Vermoedelijk zijn door de hitte van het oplaaiende vuur gasflessen ontploft, waardoor de brand zich snel kon uitbrei den. Burgemeester G. van der Wel was in het gemeentehuis toen de brand uitbrak. „Ik ben gelijk hier naartoe komen fietsen. Het is verschrikkelijk als zoiets ge beurt. Er bekruipt je een gevoel van machteloosheid. Ik heb ge probeerd de familie Sprünken wat moed in te praten, veel meer kan je op zo'n moment niet doen. Gelulckig zijn er geen slachtoffers gevallen. De brand weer heeft goed werk verricht, de woonhuizen zijn gelukkig gered. Ik heb begrepen dat het bedrijf goed verzekerd is. De ge meente kan mogelijk steun bie den voor een snelle wederop bouw." Van de uitgebrande houten loods is alleen nog het stalen geraamte over. Een groot schip staat, volledig verbrand, nog op dezelfde plaats. Een booteige naar, wiens boot in de loods lag, loopt enigszins verloren rond. „Ik heb het niet goed kunnen zien, maar ik geloof niet dat mijn boot de brand heeft over leefd. De meeste brandende bo ten zijn direct het water in ge sleept." Als de brandweer met nablus sen bezig is begint het te rege nen. „Als de regen eerder was begonnen was de brand vanzelf uitgeregend", beweert een klein meisje in de Dorpsstraat stellig. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 26-jarige Alphe- naar veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar voor diverse dief stallen met geweld, inbraken en vernielingen. En omdat de Al- phenaar deze delicten had ge pleegd in de proeftijd van een ander vonnis, heeft de recht bank bepaald dat hij de toen opgelegde straf van drie maan den cel, ook nog moet uitzitten. De man verdwijnt dus in to taal 27 maanden achter de tra lies. Dit vonnis is overeenkom stig de eis van de officier van justitie. De Alphenaar bedreigde be gin maart onder meer mede werkers van Radio Modern in Alphen. Zij hadden hem betrapt terwijl hij een cd-speler pro beerde te stelen. Bovendien be dreigde hij personeel van de Al- bert Heijn met een 25 centime ter lange schroevendraaier, na dat zij hem hadden aangehou den voor het stelen van twee bekertjes yoghurt. Tevens had de man ingebroken in diver wo ningen in Alphen. De Alphenaar verklaarde tij dens de behandeling van zijn zaak door de rechtbank al dat hij niet zo'n moeite zou hebben met een gevangenisstraf. „Ik zat in een vicieuze cirkel van drug verslaving en strafbare feiten. Ik werd steeds gewelddadiger. Het liep helemaal uil de hand", zo zei hij twee weken geleden. „Maar nu is het genoeg ge weest. Ik ben nu gemotiveerd om te stoppen met mijn oude leven. Maar ik moet wel hulp krijgen." Het is dan ook de be doeling dat de man tijdens en na zijn straf hulp krijgt om van zijn verslaving af te komen. aanslagen in termijnen betalen. Op die manier zouden de inwo ners nog jaren lang 'plezier' hebben van de eenmalige mee valler over vorig jaar. G. Geen- jaar-Cové (WD) had nog geen concrete bestemming voor de drie ton in gedachten, maar vond een storting in de algeme ne reserves geen goed idee. „Misschien hebben we het wel nodig om ergens een gat te dichten", lachte zij. Alleen de D66'er P. Kerkvliet toonde zich saai en degelijk. „Lastenverlichting klinkt erg sympathiek, maar als je dat nu doet zit je volgend jaar met een dubbele verhoging. De meeval ler is immers eenmalig", waar schuwde de democraat. Nu de gemeente bijna alle reserves heeft aangesproken, is het vol gens hem belangrijk dat de meevaller in de algemene reser ves verdwijnt. Burgemeester M. Boelen ging echter soepel mee met de meer derheid van de raad. Hij vond het 'een goede suggestie' om de meevaller niet op de bank te zetten maar er iets leuks mee te doen. De burgemeester beloof de voor de raadsvergadering van begin september met een voorstel te komen. roelofarendsveenTien ouderen uit Alkema de bezoeken één dag in de week Dagopvang De Brug in Huize Jacobus. Coördinator A. van der Meer zou het liefst zien dat de dagopvang wordt uitgebreid naar twee dagen in de week. „Met tien ouderen zitten we helemaal vol. We hebben vier mensen op de wachtlijst en voor sommige deelnemers aan de dagopvang zou het heel goed zijn als ze twee dagen in plaats van één dag in de week naar De Brug zouden komen. Dat zou de familie nog meer ontlasten", legt ze uit. Voorlopig komt de ge meente Alkemade echter niet over de brug met geld voor een tweede dag. Dat bleek de ze week wel tijdens de raadscommissie wel zijn. Pas als de nieuwbouw van HuizeJaco- bus is gerealiseerd, wordt bekeken of de dagopvang kan worden uitgebreid. „Het is heel jammer", reageert Van der Meer. „Maar ik had het wel verwacht. Je hoort van alle kanten dat de gemeente moet bezuinigen." FOTO BEN DE BRUYN min het vuur aanzienlijk min der aan de schenen gelegd dan tijdens eerdere bijeenkomsten. De vragen waren vooral tech nisch van aard. A. van Rij, pro jectleider voor het Noordelijk HSL-tracé somde zelf al een deel van de rampspoed op die Sassenheim en Warmond zou treffen bij aanleg van het spoor. „We gaan over de jachthaven. Het is nog niet duidelijk wat daar dan gebeurt, misschien heeft dat drooglegging van de haven tot gevolg. Dat zou dan de tweede keer zijn dat de ha ven wordt getroffen, want voor de Schiphollijn was ook al een verplaatsing nodig", constateer de hij droogjes. In antwoord op vragen van de jachthavendirecteur meldde Van Rij dat het niet mogelijk is de trein ondergronds de Ring vaart te laten passeren. Daar zou een vaste brug, negen me ter hoger dan de Schiphollijn, moeten komen. „Dat levert dus Walibi-achtig spektakel op. Een viaduct lelijker dan het Prins Clausplein", oordeelde de jachthavendirecteur. Maar van Rij nuanceerde dat. „Dat plein bestaat uit een groot aantal bulten, dit is er maar één." Andere vragen hadden met name betrekking op de aantal len treinen (tien per uur), ge- luidoverlast (de hinder mag niet groter worden dan nu het geval is) en trillingen in de bodem, met name langs de Padoxlaan in Warmond. sassenheim rudolf kleun De jachthaven moet misschien gedempt worden. Er is een ne gen meter hoge vaste spoorbrug over de Ringvaart nodig, de dorpskern van Warmond wordt ieder uur door tien treinen op geschrikt en de recreatie op de Klinckenbergplas komt in ge vaar. Het zijn maar een paar van de bezwaren die in Sassen heim en Warmond leven tegen mogelijke komst van de hoge snelheidslijn (HSL) naar die ge meenten. De kans is overigens maar klein dat de supersnelle trein - gebundeld met de Schiphollijn - door de zuidelijke Bollen streek komt te rijden. Ook het nieuwe kabinet heeft inmiddels al zijn voorkeur voor een nieuw tracé door het Groene Hart uit gesproken. Maar om op alles voorbereid te zijn hielden de twee gemeenten gisteren een gezamenlijke informatie-avond in het gemeentehuis van Sas senheim. Wethouder A. Wage- makers van Sassenheim kon digde er aan dat de twee ge meenten een bezwaarschrift voorbereiden tegen het HSL- tracé langs de Schiphollijn. Zo dekken ze zich bij voorbaat in mocht de regering onverhoopt van gedachten veranderen. De vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat en de Spoorwe gen kregen tijdens de zeer druk bezochte bijeenkomst niette- BEDRIJF - De stichting Werkgelegenheid Leiden houdt dinsdag 6 september een bijeenkomst voor mensen met een uitkering die een eigen bedrijf willen starten. Het is mogelijk anoniem vragen te stellen over de eigen situatie. De bijeenkomst, die plaatsheeft in het Olga-bedrijvencentrum aan de Evertsenstraat 99 in Leiden, wordt verzorgd door medewerkers van het GAK en de sociale dienst en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname kost 20 gulden, belangstel lenden moeten zich van tevoren opgeven via 071-146878. )e gemeente Alkemade treedt oortaan strenger op tegen ver- nigingen die hun subsidie- anvraag niet op tijd indienen, eden van de commissie wel- ijn drongen deze week aan op leze aanpak. Aanleiding was iet voorstel van B en W om oetbalclub DOSR alsnog subsi- lie te verlenen. De vereniging ad haar ledenlijst niet ingele-' rd zodat de gemeente niet on zien hoeveel leden jonger an 18 jaar DOSR heeft. Ze eigde daarmee 756 gulden is te lopen (3,50 per lid onder e 18 jaar). De voetbalclub ijgt de subsidie nog wel, maar dere lakse verenigingen hoe- en voortaan niet meer op cle- entie te rekenen. Want bijna het gehele assortiment gaat weg voor ongelofelijke lage prijzen. Zorg dat u er bij bent! Tot en met zaterdag 3 september! HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071 - 763748 "OttlHl 30% *0*11*® zoeterwoude koudekerk aan den run ruud sep Wat hadden de gemeente Rijn woude en de winkeliers van het Koudekerkse winkelcentrum Midden waard nu precies afge sproken in 1991? Dat de ge meente driekwart van de kosten van herinrichting zou betalen, of dat de winkeliers maximaal 100.000 gulden zouden bijpas sen? Eigenlijk werden allebei de afspraken gemaakt, of geen van beide. Want nadat de winkeliers hadden verklaard maximaal een ton te willen betalen, kwam de gemeente met een voorstel waarin de middenstanders 76.000 gulden betaalden en de gemeente 220.000. Daarmee kwam de eerdere afspraak in zekere zin te vervallen. Maar betekende die nieuwe verdeel sleutel nou dat de gemeente hoe dan ook driekwart van de kosten voor haar rekening nam? Niemand zou zich ooit over deze vragen hebben gebogen, wanneer de herinrichting van het Koudekerkse winkelcen trum een afgesloten zaak zou zijn. Maar dat is het niet. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden moet er voor de herinrichting nog een bedrag van 36.000 gulden op tafel ko men: een naheffing van de be lasting die de oorspronkelijk te ruggegeven BTW toch weer opeist. De nieuwe' inspecteur der belastingen vond bij nader inzien dat de BTW indertijd ten onrechte was teruggegeven. De vraag is nu hoe die 36.000 gulden moet worden verdeeld over winkeliers en gemeente. Beide partijen kiezen de voor zichzelf gunstigste uitleg van de afspraken. De middenstanders herinneren zich dat de gemeen te driekwart betaalde, en vraagt nu een gemeentelijke bijdrage van 27 mille. De gemeente gaat iets verder terug in de geschie denis en meent dat de winke liers nog 24.000 gulden op tafel kunnen leggen. Na het aanhoren van de ver halen van gemeente en mid denstand waren de leden van de Rijnwoudse commissie fi nanciën gisteren niet in staat een Salomonsoordeel te vellen. En dus zit er niets anders op dan dat de kemphanen zich sa men no£ eens gaan wijden aan de exegese van de afspraken van drie jaar geleden. Uiterlijk eind september moet er een verdeelsleutel zijn gevonden voor de belastingschuld van de Middenwaard-winkeliers. De fiscus wil uiterlijk op 1 oktober zijn centen zien. Lukt het niet om voor die tijd over de brug te komen of wil de gemeente te weinig bijdragen, dan betekent dat waarschijnlijk dat de stich ting waarin de winkeliers zijn verenigd het faillissement moet aanvragen. De gemeente Zoeterwoude laat een nota opstellen over de posi tie van het dorp in de regio. Zoeterwoude hoopt zo een be leid te kunnen vastleggen om de vele aanvallen op de ge meente in de toekomst te kun nen afslaan. „We hebben de dreiging van een bebouwing van de Grote Polder, de moge lijke komst van de hoge snel heidslijn die het veenweidege- bied doorsnijdt, de NVG-nota over het bestaansrecht van klei ne gemeenten en de forse in grepen in het gemeentefonds die voor onze gemeente de sastreus kunnen zijn", somde PZ'er j. Stuijt gisteravond in de gemeenteraad op. Volgens wet houder R. Hogenelst moet de nota vooral 'tactische en strate gische informatie' bieden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13