Cebemo bepleit in brochure ruimere geboortenregeling Kerk Samenleving Hindoes in Nederland vieren geboortedag Krishna VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1994 JRIJC redactie dick van der plas, c BUITENLAND KORT Ingrijpen De uiterst nationalistische grieks-orthodoxe bisschop van Konitsa heeft de regering in Athene gevraagd met tanks de Griekse minderheid in Albanië te beschermen. Mgr. Sévastianos zei dit gis teren tijdens een kerkdienst. Griekenland moet vijf tanks bij de grens met Albanië sta tioneren en deze meteen naar Albanees grondgebied dirigeren zodra de rechten van de 'Griekse broeders' worden geschonden, aldus de bisschop. In juli hadden ruim duizend aanhangers van de militante bisschop met de leuze 'tanks naar Al banië' in de straten van Athene gedemonstreerd. De Grieks-Orthodoxe Kerk en de drie grootste partijen steun den de demonstratie. Sévas tianos is er voorstander van dat Griekenland het deel van Albanië annexeert waar de Griekse minderheid woont. Hij beheert een radiostation waarmee hij de broeders over de grens moed in spreekt. SACC De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft het stij gend aantal moorden op po litieagenten scherp veroor deeld. SACC-secretaris Frank Chikane deed een beroep op de bevolking de politie te helpen bij de bestrijding van de georganiseerde misdaad. „De systematische aanvallen op de politie en de poging uit criminele hoek om de sa menleving te ondermijnen vervullen mij met grote zorg", aldus Chikane in een schriftelijke verklaring. Het vermoorden van politieagen ten moet met dezelfde kracht worden bestreden als dat met de apartheid is gebeurd. In de week van 11 tot 17 au gustus werden elf politie agenten vermoord. Vanaf be gin dit jaar zijn er al 165 agenten om het leven ge bracht. Volgens het hoofd van de Zuidafrikaanse poli tie, Johan van der Merwe, dreigt Zuid-Afrika naar anar chie af te glijden. Ook de rooms-katholieke bisschop penconferentie 'betreurt de moord op politieagenten, vooral nu Zuid-Afrika net een democratie is geworden'. Het feit dat de moorden in het hele land plaatsvinden, wijst er volgens een woordvoerder op dat 'criminele elementen proberen het land te destabi liseren'. Kritiek Tutu De Anglicaanse aartsbis schop Desmond Tutu heeft kritiek geuit op de regering- Mandela wegens de voortdu rende wapen export-en de sa larisverhogingen voor de parlementsleden. „Het is be schamend te weten dat Zuid afrikaanse wapens worden gebruikt in Rwanda en Sudan", zei de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede op een kerkelijke bijeen komst in Kaapstad. Tutu heeft Mandela in een gesprek onder vier ogen van zijn be zorgdheid op de hoogte ge steld. De Zuidafrikaanse wa penfabriek Armscor, die tot de tien grootste in de wereld behoort, moet naar de me ning van Tutu worden geslo ten. Twee jaar geleden heb ben de kerken dat ook al be pleit. Kortgeleden hamerden de rooms-katholieke bis schoppen eveneens op dit aambeeld. Verder had hij fel le kritiek op de parlementari ërs die als één van de eerste besluiten hun eigen salaris sen aanzienlijk verhoogden. Een parlementslid verdient nu 160.000 rand (ruim 100.000 gulden) per jaar, een hoog inkomen voor Zuidafri kaanse begrippen. Graftombe in Hebron blijft nog dicht hebron rtr De rk medefinancieringsorganisatie Cebemo pleit in de brochure 'Bevolking en ontwikkeling - een controverse' voor een ruimere toepassing van geboortenbeperking dan het Vaticaan toestaat. Dit zei directeur drs. H. Kruijs- sen gisteren voor de KRO-radio. hilversum» anp Seksualiteit is erg belangrijk voor de menselijke identiteit, vooral van die van vrouwen. Naar de mening van Kruijssen hebben vrouwen, ook in Neder land, nog te weinig te zeggen over het eigen lijf in vergelijking met wat mannen daarover me nen te zeggen. Een ontwikkelingsorganisatie als Cebemo moet juist vrouwen instrumenten in handen geven om hun eigen leven meer rich ting te geven. Dat houdt ook in dat zij worden geïnformeerd over het krijgen van kinderen en over het reguleren van de ei gen vruchtbaarheid. Dat gaat veel breder dan alleen aandacht voor voorbehoedsmiddelen en anticonceptie, zegt Kruijssen. Het gaat dan vooral om scho lingen werkgelegenheid. De discussie over de komen de bevolkingsconferentie in Caïro is naar de mening van de Cebemo-directeur verengd. Als of er daar alleen maar over voorbehoedsmiddelen en abor tus zou worden gesproken. Daar komen vraagstukken als armoede, ontwikkeling en be volkingsgroei in hun onderlinge samenhang aan de orde. Kerken moeten zich dan be scheiden opstellen. Jaarlijks ko men er 100 miljoen mensen bij. Eén op de 120 mensen is vluch teling. Tweederde van de mens heid leeft in pure armoede. Er is een verband tussen die vraag stukken, vindt Kruijssen. Die moeten in Caïro in één beleids plan worden samengebracht. Daarbij moeten mensen uit een andere cultuur en met andere religieuze opvattingen ook hun inbreng hebben. Israël heeft geweigerd het graf in Hebron, bij de moskee waar in mei een joodse kolonist 30 biddende moslims doodde, weer open te stellen. Het Graf van de Patriarchen - waar vol gens de traditie de aartsvaders Abraham, Isaak en Jakob begra ven liggen - blijft dicht zolang de veiligheidsvoorzieningen niet zijn verbeterd. Bij het graf heeft al vaak geweld tussen jo den en Arabieren plaats gevon den. De opperrabbijnen van Is raël, Yisrael Lau en Éliahu Baks- hi-Doron, bezochten gisteren de graftombe. De Israëlische militairen lieten de Palestijnse burgemeester niet toe. Geruchtenstroom over gezondheid paus houdt aan 'De paus wandelt zes uur op 1600 meter hoogte', 'de paus heeft zijn wandelstok vergeten op zijn tocht in de bergen', 'het geopereerde been zal niet de re den zijn als het bezoek aan Sa rajevo niet doorgaat'. De uit spraken van de pauselijke woordvoerder Navarro-Valls, zelf arts, doen denken aan de berichtgeving over Mao in diens laatste dagen. Een foto van de Grote Roerganger die in een brede rivier zwom, moest de wereld ervan overtuigen dat Mao nog topFit was. Wat dat betreft zijn de jongste foto's van de paus, die in de Ita liaanse bergen krachten verza melt voor zijn reis naar Sarajevo en Zagreb, minder verhullend. Daarop ziet de paus, overigens met stok, er als een oude man Ook de Italiaanse kranten winden er geen doekjes om. La Republica spreekt van een 'kruisweg van de paus omdat de pijn niet weggaat', La Nazione heeft het over 'een lijdensweg van een bleke en vermoeide paus' en de communistische krant Unita is getroffen door het 'van pijn vertrokken gezicht van de paus'. Afgelopen "zondag werd de paus door een commerciële tv- zender gefilmd toen hij na het i trapje afliep om de menigte te begroeten. Op dat moment werd de paus door een hevige steek in de zij getroffen. De bisschop van Aosta, die zondag met de paus de dienst had geleid, wist lag. De paus had alleen maar been was gaan staan. „Het gaat pijn gehad omdat hij bij het af- de paus lichamelijk goed. Allee- dalen van het trapje per vergis- en heeft hij wat moeite bij het sing eerst op het geopereerde lopen", zei mgr. OvidioLari. Zweden niet meer automatisch lid van Lutherse Kerk stockholm De Zweden zijn met ingang van 1 januari 1996 niet langer bij hun geboorte automatisch lid van de Evangelisch-Luther- se Kerk. Dat heeft de synode van de kerk gisteren besloten. De beslissing, die na een de bat van zes uur werd geno men, wordt gezien als een klei ne revolutie in een land waar kerk en staat niet gescheiden zijn. Het besluit moet door de regering ter goedkeuring aan het parlement worden voorge legd. Nu wordt elke Zweed, van wie de moeder lid van de Lu therse Kerk is, bij de geboorte automatisch als kerklid gere- gisteerd, tenzij de ouders schriftelijk te kennen geven dat niet te willen. Het synodebe sluit draait de situatie om. Ou ders moeten vanaf 1 januari 1996 ervoor zorgen dat hun kind als kerklid wordt geregi streerd. Ongeveer 95 procent van de 8,5 miljoen Zweden is aange sloten bij de staatskerk, die daarmee de grootste Lutherse kerk in de wereld is. Maar dat betekent niet dat de Zweden trouwe kerkgangers zijn. Vol gens de statistieken komt 5 tot 10 procent van hen elke week in een van de 2600 kerken. Kardinaal noemt opmerking over homogetto een 'grapje' buenos aires rtr De uiterst behouden Argentijn se kardinaal Antonio Quarraci- no heeft zijn excuses aangebo den voor zijn opmerkingen dat homo's thuis horen in een get to. Die opmerking was slechts een grapje, zo probeerde mgr. Quarricino zich eruit te draaien. Homoseksuelen in Argentinië hadden hem met een rechts: zaak gedreigd. De kardinaal had voorgesteld dat 'homoseksuele lesbische vrouwen in een groot gebied wonen, waarin ze hun eigen wetten, media en zelfs Grondwet zouden hebben'. Reeds vorig jaar overwoog de Argentijnse Beweging van Bur gerrechten voor Homoseksue len de kardinaal voor de rechter te slepen. De beweging had ge noeg van zijn discriminerende opmerkingen over homoseksu elen. den haag Hindoes in Nederland vieren maandag het feest van Krishna Janmastmi ter her denking van de geboorte van hun god Krishna. Tijdens vieringen in tempels worden verhalen van Krishna's leven ge lezen. 1 Iet Surinaamse hindoeïsme in Neder land kent twee belangrijke stromingen. De orthodoxe richting, de Sanatan Dharm, tracht de godsdienst te bewaren zoals die uit India is overgebracht. De Arya Samaj is in de negentiende eeuw in India ontstaan als een vernieuwingsbe weging die het hindoeïsme wilde zuive ren van beeldenverering en kasten. On geveer 20 procent van de 80.000 hindoes in Nederland behoort tot de Arya Samaj. In de beleving van de Sanatani's is Krishna één van de belangrijkste incar naties van de god Vishnu. Hij is de held van de Bhagavad Gita, een onderdeel van het Mahabharata-epos. Daarin ont vouwt Krishna zijn leer over het mense lijk handelen. De juiste weg is se, zo leert hij, maar handelen zonder begeerte en ambitie. Verder wordt Krishna vereerd vanwege zijn vele hel dendaden; slechte koningen en demo nen moesten het bij hem ontgelden. Binnen de Arya Samaj wordt Krishna niet als een god gezien, maar als een ver heven persoon. Zijn geboortedag wordt met een vuuroffer (havan-yajna) her dacht. „De Arya Samaj gelooft niet in beel denverering", legt Son Randjit, voorzitter van de afdeling in Lelystad, uit. „Voor ons heeft God geen vorm. God is overal, dus kan hij geen lichaam hebben. God is de universele kracht." Aanhangers van de Arya Samaj vieren net als Sangtani's ook andere belangrijke hindoeïstische feestdagen als Diwali en Phagua, zij het op eigen wijze. Diwali, het feest van het licht, wordt in oktober of november gevierd en staat in het te ken van de overwinning van het licht op de duisternis. Phagua of Holi is het hin doeïstische nieuwjaar en vindt meestal in maart of april plaats. HET WEER Frontale regenzone Een lezer uit Aerdenhout wilde iets meer weten over de positie van het poolijs; een belangrijke grootheid, die mede bepaalt hoe ons klimaat zich gedraagt. Sinds 1966 worden er in het Noordpoolgebied syste matisch metingen gedaan, die be trekking hebben op de hoeveelheid zeeijs. De Duitse weerdienst ver strekt maandelijks een ijskaart, waarop de ijsgrens wordt aangege ven in de zone tussen 50 graden westerlengte en 15 graden ooster lengte. De kaarten geven de maxi male en minimale uitbreiding van het poolijs aan, zoals zich dat heeft voorgedaan in de periode van 1966 tot 1994. De hoeveelheid ijs (in vierkante kilometers) bereikt doorgaans pas in de maand april een maximum; de ijsgrens neemt in september of oktober zijn meest teruggetrokken positie in. Het totale oppervlak dat bedekt is met zeeijs, kan van jaar tot jaar flink variëren. In de nog niet zo lan ge waarnemingsreeks reikte het ijs tegen het eind van de jaren zestig opvallend ver naar het zuiden en bedekte in de Atlantische sector zelfs een deel van de IJslandse kusten. De wisselwerking met het toenmalige heersende weertype was opvallend: we beleefden m W- Europa het koudste decennium van de eeuw. Oceaandepressies wer den door de uitbreiding van het ijs gedwongen een zuidelijke route te kiezen. HET WEER IN EUROPA De noordcirculaties waren eind j '60 talrijker en intenser; de winters relatief koud met v vdan tegenwoordig. SindJ 1983 trok het ijs zich terug; tegf verd lijkertijd warmde het op boven h Wii noordelijk halfrond, uitmondenc „Jjjj, een aantal extreem warme jaren 1 rond 1990. In overeenstemming met de zeer warme zomer boven]] USA en Europa dit jaar nan verder af tot een absoluut n i voor de maand juni. Toch hoeven we ons met veel zorgen t maken over een afsmeltende po; kap. Onlangs werd in de betreffe '"8e ijsoppervlaktev rige 1.72 miljoen vierkante kilomete i gemeten Het vrij probleemloze weer laatste dagen met slechts e kei bui, zon en maxima van den, wordt de komende dagen oj zij gezet. Er begint zich in de dri hoek IJsland-Noorwegen-Schot- land een groot depressiegebied t dat koelere, Noord-Atla tische lucht over ons land laat u stromen. Een frontale regenzone bereikt de westkust in de loop vó de vrijdagnacht. Ook zaterdag ov kou met heerst de bewolking, pas later oj t de dag klaart het een beetje op. steekt daarbij een frisse westen wind op. In de volgende dagen p seren regelmatig buienlijnen, af ring wisseld door zonnige perioden, f kwik komt op een bescheiden nij veau van 18 graden te liggen. Kli Mi kout mei: Vc KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: in het midden, bewolkt e peno motregen. In het noorden vandaag perioden met zon, morgen ook hier meer bewolking en kans op wat regen. Middagtempera- tuurrond 17 graden. In het zuiden bewolkt en perioden met regen. Mor gen bewolking en regen -e> ,or den. Maximumtempera tuur circa 20 graden, in het noorden morgen enke legraden lager. Denemarken: Overwegend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met voor langs de westkusten van tijd tot tijd n gen of buien. Middagtemperatuur va België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen overwegend be wolkt en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur rond 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon. ook wolkenvel den en plaatselijk nog wat regen. Mor gen perioden met zon en droog, maar ten noordwestën van Parijs wolkenvel den en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur vandaag rond 23, morgen ongeveer 26 graden. Bij Annecy hogere, aan de Kanaalkust lagere tem peraturen. Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Weinig verandering. Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Droog. Af en toe waait er een harde noordoosten wind. Maximumtemperatuur ongeveer 26 graden. Langs de Golf van Biskaje perioden met zon, elders overwegend zonnig. Middag temperatuur van 30 graden langs de Costa Brava tot bijna 40 graden in het binnenland. Langs de Golf van Biskaje temperatuur rónd 25 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant af en toe flink wat be wolking en een harde noordoostenwind. Aan de zuidkant vrij zonnig en warm. Middagtemperatuur rond 30 graden. Marokko: Vrij zonnig en droog. Maximumtempera tuur circa 28 graden. Zonnig en heet. Middagtemperatuur van 33 graden langs de kust tot boven de 40 graden in het binnenland Zuid-Frankrijk: Droog en geleidelijk meer zon. De Mistral gaat liggen. Middagtemperatuur van 25 graden in het westen tot iets bo- Mallorca en Ibiza: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. In het noorden vandaag nog wat bewolking. Middagtemperatuur I Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind VR ZA ZO 40 20 30 30 70 30 Ineei zw3 zw5 w4 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.42 Zon onder Maan op 22.46 Maanond Waterstanden Katwijk Hoog water 07 38 19.52 Laag water 03.57 15.46 Weerrapporten 25 augustus 20 ui Burt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12