'Het is kantje boord geweest' Feiten &Meningen Steun aan Cuba beter dan boycot Bureaucratie drijft Bomhoff naar Nijenrode DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 De Verenigde Staten blijven ziende blind als ze naar Cuba kijken. Al ruim dertig jaar pro beren Amerikaanse leiders om president Castro te verdrijven van Cuba. Het enige re sultaat is dat het grootste deel van de twaalf miljoen inwoners er slecht aan toe is, om dat het eiland mede door de Amerikaanse handelsboycot in de loop der jaren is ver worden tot een ontwikkelingsland. Castro zelf is alleen maar onverzettelijker geworden. Hoe zwaarder de druk van -de VS, deste meer pressie oefent hij uit op de bevolking om de 'strijd tegen de Yankees' vol te houden. Van toegeven aan de verlan gens van de VS om politieke en economi sche veranderingen door te voeren, is nau welijks sprake. De Cubaanse economie is weliswaar enigszins geliberaliseerd, maar veel stelt het niet voor. Op het gebied van mensen(on)rechten staat het eiland nog al tijd hoog op de zwarte lijst van Amnesty In ternational. 35 jaar nadat hij het bewind van dictator Batista heeft verjaagd, kan simpel worden vastgesteld dat niet Castro, maar de bevol king van Cuba de dupe is geworden van de Amerikaanse boycot. Een groot deel van het openbaar vervoer is vervangen door fietsen, ossen hebben de plaats van auto's ingeno men. Eventuele kritiek op die teruggang in de tijd wordt door Castro steevast in uren lange toespraken de grond ingeboord met verwijzingen naar de VS: „Zij hongeren ons uit, zij staan niet toe dat we ons als een nor maal land ontwikkelen." De Amerikanen hebben hun boycot des tijds ingesteld naar aanleiding van het sta tioneren van kernraketten door de Sovjetu nie op Cuba. Met dat embargo werden de Cubanen definitief in handen van de Sov jetunie gedreven. Toen de raketten waren verwijderd, werd alleen het doel gewijzigd: Castro moest weg. De boycot bleef. Het verdrijven van Castro is voor de Ame rikanen tot de dag van vandaag een obses sie. Hoewel de Sovjetunie als wereldmacht na 1990 niets meer voorstelde en als gevolg daarvan ook van Cuba geen enkele dreiging meer uitging, bleven de Amerikaanse presi denten volharden in hun tactiek. Dat geldt nu met name voor Bill Clinton, die Cuba nog verder probeert te isoleren. Familieleden, die in de Verenigde Staten wonen, mogen geen geld meer overmaken aan achterblijvers op Cuba. Vorig jaar was daar nog een bedrag mee gemoeid van on geveer een miljard gulden. Verder wordt ge dacht aan een zeeblokkade. Enerzijds om de stroom vluchtelingen uit Cuba tegen te houden, anderzijds om Castro tot democra tisering te dwingen. Castro worden daarmee echter alleen maar nieuwe argumenten in handen gege ven om de VS de schuld te geven van alle ellende op zijn eiland. Clinton doet er daar om beter aan om de boycot op te heffen. Dat zal de Cubaanse economie ten goede komen en tot wat meer welvaart voor de bevolking leiden, zodat minder mensen zich gedwongen zullen voelen tot een ris kante vlucht over zee. Castro zal dan alsnog moeten duidelijk maken dat hij wel degelijk het beste voor heeft met zijn land. Het aantal vluchtelingen zal verder terug lopen als Castro in eigen land economische en politieke hervormingen doorvoert. Daar toe zal hij waarschijnlijk eerder geneigd zijn dan, zoals de afgelopen dertig jaar is geble ken, wanneer hij onder grote druk wordt gezet. JAN PREENEN Het formatiedagboek van WD-onderhandelaar Bolkestein Het kabinet vergadert over de regeringsverklaring. De WD-partijraad is achter de rug. Ex-onderhandelaar Bolkestein is nu weer fractievoorzitter van de liberalen. Hij zal de komende jaren moeten laveren tussen een kritische benadering van het regeringsbeleid en steun aan het regeerakkoord. Toch denkt Bolkestein dat niet de WD, maar D66 het moeilijk krijgt. Maar eerst blikt hij nog even terug op het tweede cruciale moment voor 'paars'. „Ik dacht, toen ik naar huis werd gereden, nou word ik de klas uitge stuurd. Kok keek me heel strak aan. Ik dacht: dit lukt niet. Kok kiest voor Brinkman. Ik denk dat het kantje boord is geweest." Voor ex-onder handelaar Frits Bolkestein was don derdagavond 28 juli het tweede, en tevens laatste cruciale moment in de formatie. „Ik kan niet in het hart van Wim Kok kijken", zegt Bolke stein, „maar na die nacht namen de gesprekken een andere wending. Er waren tot het laatst toe weliswaar hobbels, maar vanaf dat moment was er de oprechte wil eruit te ko men." Hoe het allemaal precies is gegaan, moet Bolkestein nakijken in zijn formatiedagboek. Dat wordt geen bestseller, als het aan de WD'er ligt. „Totaal niet te publiceren, stel je voorzeg." De handgeschreven aan tekeningen zijn een geheugen- steuntje. Want al enkele dagen na de installatie van het sociaal-libera le kabinet Kok, is de formatie voor WD-leider Bolkestein verleden tijd. Een klus die af is. Data, adviezen en gesprekken zijn al weer half verge ten. Op de donderdag van 'Het Mo ment' zag de buitenwacht Bolke stein omstreeks middernacht na een uitgelopen gesprek met Kok de Eerste Kamer uitkomen. Hij was veel meer gespannen dan normaal, lichtelijk geëmotioneerd zelfs. In al les straalde hij uit dat er een heftig gesprek had plaatsgevonden. En hij zei, voor het eerst echt duidelijk, dat hij graag met Kok in zee wou, maar dat hij twijfelde of Kok wel wilde. Nu vertelt hij wat zich die avond binnenskamers heeft afgespeeld: Toen al heeft hij Kok het compro misvoorstel gedaan om hoogte en duur van de uitkeringen onaange tast te laten, in ruil waarvoor Kok voor volgend jaar de halve koppe ling tussen lonen en uitkeringen zou moeten laten varen. „Kok stond toen nog voor de keus om met ons dan wel met het CDA in zee te gaan, of om zijn opdracht terug te geven. De zaak zat werkelijk muurvast." 's Middags had Bolkestein al uitvoe rig met vice-fractievoorzitter Walla ge van de PvdA gesproken. De be denkingen tegen inkomensbeleid voor de PvdA heel belangrijk had hij 's avonds nog eens tegenover Kok herhaald. „Ik heb verzet aange tekend tegen dwangmatige, gelijk matige inkomensontwikkeling. Voor de PvdA is dat een doel op zich, voor ons een mogelijk resul taat van beleid." „Op het eind zei Kok dat ik 'm daar mee voor zeer grote problemen had geplaatst. Hij vroeg of ik er nog een nacht over wou slapen. In de auto op weg naar Amsterdam wist ik ze ker dat Wim de voorkeur zou geven aan het CDA." De volgende morgen belde Bolke stein Kok op. Vanuit de auto, een comfortabel extraatje die hij nu weer heeft moeten inleveren. „Ik zei dat het me wel speet, maar dat ik niet van gedachten was veranderd." Door niet te willen meewerken aan nivellerend inkomensbeleid waren zijn kansen op regeren verkeken, dacht Bolkestein. „Maar om kwart voor twaalf belde Kok me met de mededeling dat hij toch voor paars had gekozen." Kok stemde in met het voorstel van Bolkestein om vooralsnog niet te tornen aan hoogte en duur van uit keringen als er in 1995 honderd procent zou worden ontkoppeld. Dat was volgens Bolkestein ook 'het hart' van de sociaal-economische paragraaf in het akkoord. „Het zou kunnen zijn dat dat initiatief hem over de streep heeft getrokken, naast zijn opmerkingen over de sta biliteit van het CDA, die ik geheel voor zijn rekening laat." Kok zei destijds dat de WD 'hem meer ruimte had geboden', wat overeen komt met Bolkesteins inschatting. Waarom kwam u al meteen com promisvoorstel nog voordat Kok zijn keuze had gemaakt? U had cen trum-rechts al opgegeven? „Er moest iets gebeuren. Er was een blokkade van D66. Mijn analyse was dat dit de enige praktische coalitie was. De andere was een CDA-WD- minderheidskabinet, met mokken de gedoogsteun van D66. Dat kan niets klaarmaken. Dat had dit re-. De partijraad van de WD heeft gisteravond in Utrecht inet een luid applaus de vijf ministers en vier staatssecretarissen die namens de VVD hebben plaatsgenomen in het maandag beëdigde kabinet. Kri tiek hadden de WD-leden vooral op de stiefmoederlijke bedeling van de landbouw in het regeerakkoord. Ook de bezuiniging op de AOW, de reorganisatie van het hoger onder wijs en het onvoldoende ingrijpen in de sociale zekerheid vonden de WD-leden een probleem. Maar het aantal critici bleef zeer beperkt. Partijleider Bolkestein had zijn partijgenoten overigens tevoren al enigzins de wind uit de zeilen genomen door aan te geven welke pun ten hij zelf als 'onaangenaam compromis' beschouwt. Tegenover de vier pimten die hij daarbij noemde, waarvan de gebrekkige bezuini ging op de sociale zekerheid de belangrijkste was, stelde hij echter tien punten, waar de WD volgens hem trots op kan zijn, en die vol gens hem een duidelijk 'blauw randje' dragen. De liberale jongerenorganisatie JOVD wil het zogenoemde Des Indes- beraad tussen toplieden van PvdA, WD en D66 vortzetten. Dit on danks het feit dat het doel van het overleg, de komst van een paarse coalitie, is bereikt. De JOVD denkt nu aan de opzet van een 'denktank' ten behoeve van de paarse coalitie. geerakkoord niet kunnen uitvoe- De wens om tot een centrum-rechtse coalitie te komen was niet zo groot? „Ik heb deze zomer diverse ge sprekken gevoerd met Brinkman, ook inhoudelijk. Over wat er moest worden gedaan." Gesprekken die volgens de WD-leider echter 'theo retisch' waren zolang D66 zijn blok kade volhield. Bolkestein betreurt deze houding van de democraten, ook al is hij tevreden met het re geerakkoord. „Ik zou bereid zijn ge weest tot een andere coalitie, maar die kans deed zich niet voor. Cen trum-rechts zat er niet in." Voor de WD is het steeds 'essen tieel' geweest dat D66 gaat regeren. En niet alleen omdat D66 als groot ste winnaar uit de bus kwam bij de verkiezingen. „D66 moet laten zien dat zij zich kan waarmaken. De par tij heeft in het verleden vaak com mentaar gehad op anderen zonder opgezadeld te zijn met regeerver- antwoordelijkheid. Nu moeten ze laten zien wat ze kunnen." Dat klinkt alsof u verwacht dat de democraten het heel moeilijk gaan krijgen? „Dat sluit ik niet uit. Zeker in een fractie met veel nieuwelingen. Daar zal mijn college Wolffensperger nog wel heel wat mee te stellen krijgen." Zijn zij de zwakke schakel? „Óf D66 iets kan bewerkstelligen, hangt af van de bewindslieden. Ik ben wel onder de indruk van de uit straling van Van Mierlo en zijn drie collega's in de ministerraad. En dat geldt zeker voor Borst-Eilers, die ik nog ken als Els Eilers omdat ze op de middelbare school een klas bo ven me zat." Volgens Bolkestein was het kabinet er nu nog niet geweest, als hij en Kok op die bewuste zondag dat de eerste poging tot paars klapte, niet frontaal waren gebotst. „Dat quasi- akkoord rammelde aan alle kanten. Vijf, zes, zeven miljard waren niet ingevuld. Daar kon ik niet mee ak koord gaan. Kok zei: dat moet je dan maar met het CDA proberen. Ik zei: dat moet dan misschien maar. Zonder die climax die een anti-cli max was, was paars er niet geweest. Dat hoef ik niet uit te leggen. Dat spreekt voor zich." Op die twee cruciale momenten in de onderhandelingen heeft D66-on- derhandelaar Van Mierlo geen rol gespeeld, zegt Bolkestein: „D66 is er de eerste noch de tweede keer aan te pas gekomen." De WD wil zich kritisch kunnen opstellen tegenover het kabinetsbe leid, en mede daarom heeft Bolke stein besloten als fractieleider plaats te nemen in de Tweede Kamer. „Ik wil vermijden dat het werk van de Kamer afglijdt tot dat van de dienst meid van het kabinet. Dat is niet de bedoeling van ons staatsbestel." „Als ik als politiek leider in het kabi- net-had plaatsgenomen, zou ikge- VVD-leider Bolkestein: „D66 moet nu laten zien dat zij zich kan waarmaken." bonden zijn aan de compromissen die daar worden bereikt. Nu niet. Hetgeen natuurlijk niet wegneemt dat de fracties naar letter en geest gebonden zijn aan het regeerak koord." Bolkestein blijft óók in de Kamer uit praktische overwegingen. „Ervaren fractieleden zijn tot het kabinet toe getreden. We hebben nu een fractie die uit vijftien oude, en zestien nieuwe leden bestaat. Die moet goed worden geleid. En verder, maar dat is niet de belangrijkste foto gpd cees zo? overweging, is het bestaan van een Kamerlid aangenamer en interes santer dan dat van een minister. Ik heb zo meer vrijheid en overzicht. DEN HAAG.* HARM HARKEMA EN ANS BOUWMANS WIM STEVENHAGEN a°N0foi6. kl'MT OiT H6T ?A1 -wekiqöoSHen? p/wir N/W WAT (AWéjER. I4JM80 Ai/NpeP> - WEMSaO itt PÉ. Twee redenen zijn de directe aanleiding voor het vertrek van hoogleraar prof. dr. E. J. Bom hoff bij de economische facul teit van de Rotterdamse Eras mus Universiteit. 'Een prachtig aanbod' van de Universiteit Nijenrode en ergernis over de steeds slechtere omstandighe den in Rotterdam zijn een combinatie die Bomhoff niet kon weerstaan. Hij neemt zijn secretaresse en zijn medewer ker drs. Arnold mee. Bomhoff, een spraakmakende hoogleraar monetaire econo mie met een groot aantal pu- blikaties op zijn naam, is recht streeks benaderd door Nijenro de. „De nieuwe decaan, P. Naert, is afkomstig van één van de meest vooraanstaande businesschools in Europa, het Insead. Hij heeft een visie op economisch onderwijs die mij aanspreekt. Dat is de voor naamste reden om op het aan bod van Nijenrode in te gaan." De tweede reden voor zijn ver trek, organisatorische en on derwijskundige problemen op de Erasmus Universiteit, is niet van vandaag of gisteren. Bom hoff: „Die problemen zijn er al lang, het wordt alleen steeds ernstiger. De bureaucratie, het eindeloze vergaderen... het is heel moeilijk werken. De Wet op het Wetenschappelijk On derwijs veroorzaakt de meeste problemen en maakt tegelijk onmogelijk dat die moeilijkhe den worden aangepakt." De economische faculteit van de Erasmus Universiteit moet flink bezuinigen. Een van de oorzaken is de afnemende be langstelling voor een economi sche studie in Rotterdam. „Minder studenten betekent ook minder inkomsten. Nu wordt er op mijn afdeling nog niet zo sterk bezuinigd, maar het tast wel de sfeer aan." Bomhoff ziet de toekomst van de Erasmus Universiteit som ber in. Op middelbare scholen verliest de economische facul teit langzaam haar goede, vroe ger zelfs uitstekende naam. At mosfeer en aard van de univer siteit sluiten niet aan bij de wensen van de huidige studen ten. „Het type student van de jaren zeventig, die jongens met zo'n koptelefoon op hun hoofd, is zo goed als verdwenen. Vroe ger bestond studeren uit eerst een jaar bier drinken, maar dat is voorbij." „Moderne studenten zijn agressiever, misschien ook wat rechtser of conservatievér. Vroeger was je als doctorandus verzekerd van een baan, van daag de dag is dat allerminst het geval. De studenten zijn bezorgd om hun eigen carrière en willen daarom tijdens hun studie een beetje opschieten. Daarom kiezen zij voor een an dere universiteit." De Erasmus Universiteit is niet geschokt door het plotselinge vertrek van Bomhoff. „Als hij meent minder aangename din gen over de universiteit te moeten zeggen, is dat zijn zaak. Wij geven geen enkele re actie. We zijn gewoon aan het werk zoals het hoort", zegt een woordvoerder. Drs. D. Smant, de tweede vaste medewerker van Bomhoff, meent dat de hoogleraar zich in het nauw gebracht voelt door de veranderingen van de universiteits-structuren en dat hij anderzijds niet om 'het goe de aanbod' van de universiteit van Nijenrode heen kon. Smant zelf kreeg geen aanbod mee te verhuizen naar Nijenro de. „Ik blijf gewoon hier." Bomhoff blijft wel verbonden aan de MBA-opleiding van de Erasmus-universiteit. „Hij blijft zelfs in het bestuur", meldt een woordvoerder van de postdoc torale managementopleiding, die Bomhoff in 1986 in samen werking met de Amerikaanse Rochester universiteit heeft op gezet. ROTTERDAM GPD Hoogleraar E. J. Bomhoff. foto gpd harry verkuylen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2