(Leiden Kritiek op werkwijze vreemdelingenpolitie 'Het is knalhard nodig dat ze snel verhuist' iJi VERBIJ S TE RE N D jAannemer: milieuregel fis verspilling van geld van Affentlon) UN ilNSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Tolhuisbrug A a De brug die de Oegstgeester I I wijken Morsebel en Haaswijk verbindt met het recreatiegebied de Klinckenbergerplas heet straks Tol huisbrug. Rolstoel A Op het Katwijkse strand I Z wordt geëxperimenteerd met een speciale rolstoel. Dankzij grote, brede wielen is het mulle zand geen hindernis meer. Studenten A 3 Het aantal studenten in Lei- I J den is de afgelopen vijfjaar afgenomen. Terwijl er elders sprake was van een stijging, noteerde Lei den een daling van tien procent. Mis arts Crul pleit voor betere huisvesting longpatiënte op Trekvaartplein laar artsen hebben dringend erzocht om andere huisves- aar de gemeente is on- [erbiddelijk. Longpatiënte T. Jo- (52) krijgt geen toestem- ïg om op het Trekvaartplein i 'noodplek' te bezetten, in i goed uitgeruste woonwa- [en. Het Trekvaartplein is over- noet als gevolg van lan- lelijk beleid juist inkrimpen. De longpatiënte is een van de 'overbezetters' op het Trek- jaartplein. Deze bewoners zijn Jigenlijk illegaal, maar worden l jaren gedoogd. Ze worden Jiet weggesleept, omdat het de lemeente aan rechtsmiddelen Jntbreekt. Wordt de illegale §lek van Josee door de gemeen- omgezet in een officiële Itaanplaats dan zullen de overi- 19 'overbezetters' wellicht |iet eenzelfde verzoek bij de ge meente aankloppen. Gemeen- p-ambtenaar J. Landkroon: ij uitzonderingen gaan Siaken begeven we ons op heel Jlad ijs. „Want waar leggen we dan de grens? Er zijn meer mensen die met dit soort zielige verhalen bij ons aankomen." De toch al slechte gezondheid van Josee wordt ernstig bena deeld door haar slechte woonsi tuatie, zegt de Leidse huisarts Crul. Hij betreurt het dat de ge meente zich zo stringent aan de regels houdt, zonder de per soonlijke omstandigheden van Josee in ogenschouw te nemen. „Het is echt knalhard nodig dat ze snel verhuist. Ze ligt meer wel dan niet in het ziekenhuis." Vanwege ernstige astmaklach ten verblijft Josee jaarlijks zo'n zes tot zeven keer langdurig in het Academisch Ziekenhuis. Josee woont in een kleine toercaravan met houten uit bouw. De wagen verkeert in een slechte conditie en beschikt niet over een toilet en douche. De ramen kunnen niet meer open, op verschillende plekken lekt het en er zijn diverse schimmel- plekken. Om de ruimte te venti leren staat de voordeur altijd fPaniek op Nieuwe Rijn door gaslucht a leiden De Leidse brandweer moest gisteravond rond half zeven uitrukken vanwege een enorme gaslucht op de Nieuwe Rijn, ter hoogte van de Oranjegracht. Na onderzoek bleek dat een aanne- Imer met een chalon, een rood-witte stok die landmeters gebrui- iken, een gasleiding had doorgeprikt. De brandweer hoefde niet (verder in te grijpen omdat er geen direct gevaar voor omwone- nenden bleek te zijn. Medewerkers van het energiebedrijf heb- Iben het lek gedicht. Drugverslaafde dood gevonden leiden Een 46-jarige Leidenaar is gisteravond dood aangetroffen in een woning aan de Anna van Burenhof in Leiden. De man is gestorven aan een overdosis drugs. Hij stond bekend als een drugverslaafde. Het bewuste huis wordt gekenschetst als een 'drugpand'. Het slachtoffer werd gevonden door een kennis. De politie sluit een misdrijf uit. 1 Vrouw bij geldautomaat beroofd j leiden Een 27-jarige inwoonster van Leiden is vanmorgen be- gvoofd van 150 gulden in de Pieterskerkchoorsteeg. De vrouw had ■het geld net gehaald uit een geldautomaat op de Breestraat. Zij werd vervolgens achtervolgd door een man, die haar in de steeg ïn mes bedreigde en om haar portemonnee vroeg. 1 Brandwonden na stroomstoot i leiden Een 33-jarige man uit Zevenaar heeft gistermorgen I brandwonden opgelopen bij werkzaamheden aan het nieuwe I spoorwegstation in Leiden. De man was voor een onderaanne- I mer bezig met plaatsen van zekeringen in een elektriciteitskast. D Daar onstond kortsluiting, waardoor hij een stroomstoot kreeg en werd getroffen door een steekvlam. Het slachtoffer is overge- 1 bracht naar het AZL. Katwijker rijdt te snel leiden Een 25-jarige Katwijker is vannacht op de Koolstraat in Leiden aangehouden na diverse verkeersovertredingen. Op de Plesmanlaan reed hij 100 kilometer per uur (50 kilometer per uur is daar het maximum) en negeerde hij een rood verkeers licht. Ook in de stad reed hij veel te hard. Bij de aanhouding bleek de man te veel alcohol op te hebben. Ook had hij geen rij bewijs of kentekenbewijs op zak. Er is proces-verbaal opgemaakt loest zonder auto na^r huis. leiden hans koenekoop Onbegrijpelijk en niet uit te leg- gen aan de burgers. Zo betitelt lirecteur W. Hettinga van het aannemingsbedrijf Be- :ooy de milieuregel in Leiden lat voor elk nieuw bouwsel, duurder dan 35.000 gulden, een Gr zogeheten verklaring van scho ne grond is vereist. Vooral als zo'n bouwsel niet meer dan een kleine uitbreiding van een be staand gebouw is, vindt Hettin ga, begin jaren 90 zelf wethou- /an Leiden, die eis van schone grond 'zinloos en een /erspilling van geld'. „Want :o'n verklaring kost minimaal 1000 gulden." oe „Al bouw je tien meter boven de grond in bijvoorbeeld de 'linnenstad, altijd moet je die schone grond-verklaring heb- ben. Behalve dat in zo'n geval bodemonderzoek belachelijk tfdri overkomt, wat heeft het voor zin om een stukje grond ergens middenin de stad te saneren, terwijl er met de grond erom heen, die dan uiteraard ook ver- jvuild is, niets gebeurt." Hettinga verwacht van de ge- jmeente Leiden een pragmati scher opstelling. „Ik kan me yoorstellen dat wanneer je in de polder een woonwijk bouwt, Van tevoren onderzoekt of die grond niet is verontreinigd. Vol gens mij is die regelgeving ook bedoeld om gevallen als Lekker- kerk (waar een nieuwe woon wijk weer moest worden afge-" broken, red.) te voorkomen. Maar zoals Leiden die regel nu toepast, lijkt het meer een fop- open. Longarts H. in 't Veen, van het AZL, spreekt in een brief aan de gemeente over een 'zeer erbarmelijke huisvesting' Door de vochtige omgeving en de grote temperatuurver schillen is de gezondheid van de bewoonster de laatste vier jaar flink achteruit gegaan. „Door die temperatuurwisselin gen neemt mijn benauwdheid toe. Ik heb regelmatig niet ge noeg lucht om de tafel om te bouwen tot bed. Door een vi rusinfectie heb ik hoge koorts, maar ik als ik naar de wc moet moet ik toch naar buiten." Josee is een week geleden uit het zie kenhuis ontslagen, maar heeft inmiddels weer zodanige klach ten dat ze vreest voor een spoe- ziekenhuisopna- Josee keerde in 1987 terug naar het Trekvaartplein, na een kort verblijf op een woonwa genkamp in Haarlem. Ze vroeg bij de gemeente Leiden een staanplaats aan, maar ving bot. Crul meent, evenals longarts In 't Veen, dat de gemeente 'om medische en menselijke rede nen' de Leidse alsnog een staanplaats moet toewijzen. Maar hun pogingen dit voor el kaar te krijgen zijn tot op heden op niets uitgelopen. Josee komt wel in aanmer king voor een staanplaats in een andere gemeente. Ze zou bin nen enkele maanden kunnen verhuizen naar een nieuw aan te leggen woonwagenkamp in Rijnsburg. De Leidse voelt hier echter niets voor omdat ze, zie kelijk en alleenstaand, afhanke lijk is van de steun van familie den die op het Trekvaartplein wonen. „Ik heb wel een zoon die mee wil verhuizen naar Rijnsburg, maar die is vracht wagenchauffeur en dS meeste tijd in het buitenland. Als ik naar Rijnsburg ga, heb ik nie mand om op terug te vallen en ik heb juist veel hulp nodig. Hier in Leiden zit ik bovendien vlak bij het Academisch Zieken huis. in noodgevallen kan ik daar snel naartoe worden ge bracht." Gemeente-ambtenaar J. Landkroon heeft begrip voor de 'sociale problemen' van Josee, maar ziet een verhuizing naar Rijnsburg als enige oplossing. Hij meent dat het mede aan Jo see zelf te wijten is dat een ver huizing zo lang op zich laat wachten, „yier jaar geleden had ze iets alerter moeten reageren toen het kampje in de Stevens hof in gebruik werd genomen, dan had ze daar een staanplaats kunnen krijgen. Maar misschien ben ik toen zelf ook wel iets te kortgeschoten." En ook al zou voor Josee een uitzondering gemaakt worden, dan moet ze op termijn toch van het Trekvaartplein af, ver wacht Landkroon. „Het is zeker dat ze daar niet kan blijven, want het aantal staanplaatsen moet van tachtig naar veertig worden teruggebracht. Dege nen die er het langst wonen ko men eerst voor een staanplaats in aanmerking, en daar zit Josee zeker niet bij. Dus ze kan beter over een paar maanden naar Rijnsburg gaan." Leids comité maakt zwartboek over 'willekeur bij aanhouden migranten SCHRIJVENDE LEZERS Het comité De Leidse Fabel van de Illegaal maakt in sa menwerking met de Leidse rechtswinkel en het Meld punt Discriminatie Leiden een zwartboek over het ge drag van de vreemdelingenpolitie in Leiden. Volgens Pe tra Schultz van de Leidse Fabel houdt de vreemdelingen politie op straat vaak willekeurig migranten aan om hen naar hun legitimatie te vragen. leiden roelf reinders De politie mag alleen in voet balstadions, in het openbaar vervoer, op de werkplek en aan mensen die vermoedelijk ille gaal zijn naar een legitimatiebe wijs vragen. De Leidse Fabel van de Illegaal heeft de indruk dat de vreemdelingenpolitie ook mensen op basis van huidskleur aanhoudt. „Een tijd je geleden is er een man in zijn auto aangehouden. Het ging echt zo van: jij bent immigrant, dus bewijs maar eens dat je geen illegaal bent", aldus Schultz. „Als de politie op straat een illegaal aanhoudt, kan zij niet vermoeden dat het om een illegaal gaat. Er moet in zo'n ge val dus wel sprake van discrimi natie zijn." Bij het comité zijn de afgelo pen twee maanden vijf meldin gen van dergelijke aanhoudin gen in Leiden binnengekomen. Volgens Schultz is het werkelij ke aantal onwettige aanhoudin gen groter. „De Leidse Fabel is nog niet bekend bij alle migran ten. De bekendheid onder Marokkanen is vrij groot, onder Ghanezen weer veel minder. Il legalen hebben toch al een weerstand tegen instanties. En als ze aan het werk zijn, is het zelfs onmogelijk om bij instan ties te klagen." De Leidse fabel heeft gesprek ken gevoerd met de Leidse rechtswinkel en het Meldpunt Discriminatie Leiden. Afgespro ken is dat de klachten over de vreemdelingenpolitie die bij de ze twee instanties binnenko men, aan de Leidse Fabel van de Illegaal worden doorgege ven. Zo hoopt het comité een volledig beeld te krijgen van het gedrag van de vreemdelingen politie in Leiden. Medewerkers van de Leidse Fabel verwijzen mensen met klachten over de vreemdelingenpolitie ook door naar het justitioneel klachten bureau van de Rechtswinkel. Dit bureau schakelt bij zijn on derzoek naar klachten ook altijd de politie in. Voorlichter Robert Blom van de Leidse politie heeft geen in- 'Het gaat vaak gewoon om treiteren Het comité Leidse fabel van de Illegaal gaat ook zelfstandig een zwartboek over de vreemdelingenpolitie in Leiden maken. Daarin zullen volgens Karin Toren van het comité de gevallen van 'intimidatie en machtsmisbruik'jegens opgepakte illegalen worden geboekstaafd. In het boek worden de voorvallen van il legalen beschreven waarvan het het comité tijdens zijn weke lijks spreekuur voor illegalen heeft vernomen, maar die niet verder zijn gecontroleerd. Toren: „Het gaat vaak gewoon om treiteren. Een jaar geleden is een man opgepakt die nog een kans had in het land te mo gen blijven. Zijn advocaat was daar mee bezig. De politie ver telde hem steeds: 'Over 24 uur ben je het land uit. Het vliegtuig is al geregeld.' Hij voelde zich als een crimineel behandeld." Het comité kent gevallen waarin illegalen niet of pas heel laat een advocaat toegewezen kregen of waarin zij geen middelen hadden om zich schoon te houden. Toren: „De behandeling is vaak geheel willekeurig. Van de ene bewaker mag er een twee uur worden gelucht, van de andere maar een half uur. Ook merken we dat de politie onvoldoende rekening houdt met is lamitische gebruiken tijdens de ramadan." Volgens Toren hebben twee advocaten de verhalen over wil lekeurig en intimiderend gedrag van de vreemdelingenpolitie bevestigd, maar willen zij niet dat hun namen bekend worden gemaakt. Het comité wil het zwartboek volgend jaar januari aan de Leidse gemeenteraadsleden aanbieden. dicatie dat de vreemdelingen politie in Leiden onwettig te werk gaat bij het aanhouden van mensen op straat. Toch ontkent hij niet dat er af en toe wel eens 'iets kan misgaan'. Blom: „Als de vreemdelingen politie soms willekeurig mensen „Het speen. Hobbyisme van ambte naren." Hettinga moest voor het bou wen van een kleine verdieping (oppervlakte 92 vierkante me ter, bouwkosten een ton) bo venop een tehuis (oppervlakte 8600 vierkante meter, bouwkos ten 10 miljoen gulden) eerst zo'n beruchte verklaring van schone grond hebben alvorens Te mogen bouwen. „Formeel al lemaal correct, maar in de prak tijk een wel erg rigide v de." Volgens de directeur t kooy winden veel a Leiden zich op c leidt er nog toe dat onderne mers geen heil meer zien in het ontwikkelen van nieuwe bouw plannen binnen de singels." Hij wijst erop dat Leiden voor zich zelf wel die soepelheid kan op brengen. „Indertijd zijn die ca bines voor de de mileuambte- naren achter het stadbouwhuis zonder pardon op sterk vervuil de grond neergezet." Wethouder Tj. van Rij (PvdA) van volkshuisvesting: „Ik weet niet beter dan dat onze afdeling bouw- en woningtoezicht in de praktijk soepel die regel han teert. Zeker als het gaat om in- .wendige verbouwingen, bij voorbeeld op de bovenetages van winkels in de Haarlemmer straat, nemen we die eis niet zo letterlijk." De wethouder meent dan ook dat Hettinga zich onte recht boos maakt. „Ik ken die andere aannemers niet die boos zijn. Ook merk ik niets van af nemende interesse voor het maken van bouwplannetjes in de binnenstad." I TTLfZT- I Uit de collectie 100% gewassen zijde, in 10 kleuren. S t/m XL. Keuze uit blouse met of zonder zakken, kort of lang gilet. Van 79.90 Voor 39 'Attention' de Bijenkorf (J^j Bijna 900 zwemmers bij vierdaagse De zwemvierdaagse die gis teren in de Leidse openlucht- baden De Zijl en De Vliet van start ging trok op de eerste avond 885 deelnemers, bijna honderd meer dan vorig jaar. Enthousiaste zwemmers kunnen ook vanavond nog inschrijven, want de 'vier daagse' is uitgesmeerd over vijf avonden. Deelnemers die in vier avonden twee kilome ter zwemmen krijgen een medaille. Inschrijven is in beide baden mogelijk tussen zeven uur en half negen. naar hun legitimatie vraagt, mag dat natuurlijk niet onder stoelen of banken worden ge stoken. Toch zou ik liever zien dat het comité met een klacht naar de politie stapt, zodat de klacht onmiddellijk kan worden bekeken." Het comité heeft met het Meldpunt Discriminatie Leiden vanaf het begin van de beperkte legitimatieplicht op 1 juni van dit jaar kaarten onder illegalen verspreid. Daarin staat uitge legd wanneer de politie naar een legitimatiebewijs mag vra gen. De twee organisaties roe pen via de kaart illegalen op om te melden als zij 'zomaar, op grond van een zogenaamd 'on- nederlands' uiterlijk' zijn aange houden. De Leidse Fabel gaat binnenkort met het Ondersteu ning Komité voor Illegale Arbei ders (OKIA) in Den Haag, het Haags Initiatief tegen Fascisme en het Meldpunt Discriminatie Leiden een nieuwe serie kaarten onder illegalen verspreiden. Referendum 1 Volgens onze informatie bereidt u mede activiteiten voor om het gemeentebestuur van Leiden te bewegen een referendum te houden over de sloop van de serre en de eetzaal van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis en aan de Hoge Rijndijk in Lei den de verwijdering van een aantal monumentale bomen ten behoeve van nieuwbouw ter plaatse. Wij ondersteunen uw activiteiten ten zeerste vanwege de belangrijke cultuur- en na tuurhistorische waarde van de huidige situatie. Om die reden hebben wij al eerder in ons bul letin de Sluitsteen een artikel geplaatst met een kunsthistori sche beschrijving van het Invali denhuis en de plaats van dit monument in het oeuvre van de architect. Cuypersgenootschap Vereniging tot behoud van negentiende- en twintigste- eeuws cultuurgoed in Nederland Wassenaar Referendum (2) Nog lang niet wakker hoorde ik vanochtend op radio West de adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad mij arrogant noemen. Na lezing van zijn hoofdredactioneel commentaar in de krant van maandag be grijp ik iets meer van zijn rede nen hiervoor. Dat is altijd pret tig, als je een (begin van) verkla ring hebt voor een uitgesproken oordeel. Om de lezer van de krant zelf een zo goed mogelijk oordeel te laten vellen over het door de krant ondersteunde re ferenduminitiatief, zal ik zo kort mogelijk uiteenzetten, waarom nu een referendum over het nieuwbouwplan in de tuin van Hoge Rijndijk 25 mij geen goe de zaak lijkt. De belangrijkste reden voor dit standpunt is, dat onafhankelijk van de referendumuitslag de verleende bouwvergunning in stand blijft. Dit geldt ook voor de in 1993 verleende sloopver gunning voor voormalige eet zaal en serre. Deze vergunnin gen zijn na een jarenlange dis cussie met instemming van de gemeenteraad verleend en kun nen niet door de gemeente wor den ingetrokken. Om dan nog aan iedereen in de stad te gaan vragen hierover advies uit te brengen, is verspilling van moeite en geld. Vermoedelijk begint de bouwer zijn tweede fase al op het moment dat een eventueel referendum wordt ge houden. Minder zwaarwegend, maar ook van belang, vind ik de vraag of een bouwplan voor twee woongebouwen, niet ho ger dan het bestaande en geluk kig al gerestaureerde, monu ment wel een onderwerp voor een gemeentebreed referendum is. Eerder komt een hiervoor mijns inziens een algemener onderwerp dat de hele stad raakt, in aanmerking. Ik reali seer me echter dat ik me in deze discussie terughoudend moet opstellen en laat het daarom nu hierbij. Tjeerd van Rij, wethouder volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de gemeente Leiden Referendum (3) De steun van het Leidsch Dag blad voor het referendum heeft mij blij verrast. Natuurlijk moe ten die heerlijke oude bomen bij de Hoge Rijndijk blijven staan, dat kan een kind begrij pen. Maar hel gaat om meer, zoals u weet. De reacties van de politieke machten op de protes ten tonen aan, dat het tijd wordt voor actie. Bij de verkie zingen kregen de heersende partijen een flinke dreun. Er lijkt in Leiden niets te zijn veran derd. D66 mag nu meedoen, maar ik merk er weinig van. Groen Links blijft zoals ver wacht fungeren als slippendra- ger. Onze vertegenwoordigers hebben duidelijk moeite met een andere aanpak. Woning bouw zal overal steeds moeilij ker worden, omdat het milieu ontzien moet worden. Anders zijn wij straks allemaal asielzoe ker. Grootgroeiplannen zoals HSL en Schiphol - Ophol? - zul len ook niet leiden tot een beter milieu. Het' Groene Hart en de Haarlemmermeer verschrom pelen tot speelparkjes tussen wegen en bebouwing, als de heersende machten doorgaan. Ook de stedelijke leefbaarheid zal een extra dreun te verwer ken krijgen. Nieuwe verbindin gen leiden ook altijd tot een groei van de mobiliteit. Dat ver vuilende proces moet gestopt worden, op straffe van uitroei ing op termijn. Wanneer wij zorgen voor een leefbaar milieu, kan die mobiliteit zich stabilise ren. Nodig is een ander beleid. Ik hoop dat een referendum de dodelijke verstarring van de Leidse politiek kan helpen doorbreken. W.M. van Rooijen Marislaan 11 Leiden. (van redactiewege ingekort) i i 1 Ja, ik wil een referendum over het bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 I en omgeving en daarmee over het i I beleid de stad steeds verder l J vol te bouwen met woningen. Naam: I I I Adres:I J Woonplaats:J. Datum:I I I I Handtekening: I I Bon in envelop opsturen naar Leidsch Dagblad, La.v. redactiesecretariaat, i antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) Notabene: alleen Leidenaars die kiesgerechtigd zijn, kunnen de Leidse I Alleen zii kunnen de bon in/enden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9