Verzet tegen 'hangplek' Leiderdorp yj Hek dierenweide Koudekerk wordt vervangen Leiden Regio 'Alles doen om Regenboog te behouden' Nieuwe verkeerslichten bij spoorweg in Warmond Belastingvoordeeltje voor inwoners Alkemade Ook Oegstgeest promoot milieuvriendelijke luiers Peuterspeelzalen tekenen convenanten voor subsidie Voorschotens huis uitgebrand 'Brug der Zuchten' heet straks Tolhuisbrug DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 _f Zoeterwoude Leerlingen Kleine Wereld houdt geld over kunnen in gebouw blijven 1 zoeterwoude 12 w[Pe gemeente Zoeterwoude i eeifheeft vorig jaar bijna 235.000 op j gulden overgehouden, zo blijkt :hte uit de jaarrekening over 1993. t be-. Volgens woordvoerder A. Belt laat|mag Zoeterwoude zich echter °""|nog niet rijk rekenen. „Die mee- til va^er bestaat voornamelijk uit nteikapitaallasten die nog niet zijn en] afgeschreven, maar dat komt 3 Bij volgend jaar alsnog. Dus het is Eu-1 een schijnvoordeel." Bovendien 'ensj kan Zoeterwoude net als veel rSen andere kleine gemeenten een forse korting van het Rijk ver- wachten. Alle leerlingen van de basisschool De Kleine Wereld in Leimuiden kunnen dit jaar les krijgen in het gebouw aan de Larikslaan. Vanaf dit schooljaar heeft De Kleine Wereld een tiende groep, waarvoor geen lokaal was. De extra groep zou daarom les moeten krijgen in de nabijgelegen Schakel. In werkelijkheid worden die lokalen ech ter gebruikt door het kinderdagverblijf Snoopy en de peuterspeel zaal Olleke Bolleke. De gemeente vond het doorschuiven van lokalen te ingewikkeld en te duur worden. Als een groep van De Kleine Wereld naar de Schakel zou gaan, moest de gemeente voor het kinderdagverblijf of de peuterspeelzaal vervangende ruimte zoeken. En daarom mag De Kleine Wereld haar eigen speellokaal voor de kleuters verbou wen tot leslokaal. De kosten voor die verbouwing, 18.500 gulden, worden betaald door de school, de gemeente en de Schakel. Voor de leden van de commissie welzijn was één ding gisteravond wel duidelijk: de gemeente Alkemade moet er alles aan doen om Nieuwe Wetering zijn enige school - De Regenboog - te behouden. Deze school dreigt met ingang van augustus 1996 te worden opgeheven omdat het leerlingenaantal ver onder de opheffingsnorm ligt. Om opheffing te voorkomen, moeten B en W daarom aandringen op een fusie met de andere protestants-christelijke basisschool in Alkema de: De Wegwijzer in Oude Wetering, zo stelden de commissieleden vast. Ook moet het college studeren op andere alternatieven, zoals het on derzoeken van een fusie met andere scholen in Alkemade. De commissie stelde voor om eens met alle schoolbesturen om de tafel te gaan zit ten. Wethouder L. Beelen (welzijn/WD) beloof de het verzoek van Overigens hadden de commissieleden er be grip voor dat splitsing van de gemeente in een dun- en een dichtbevolkt deel geen oplossing zou bieden voor de scholen van Alkemade. Om dat voor het dunbevolkte deel een lagere ophef fingsnorm zou gelden, zou De Regenboog hier door van de ondergang kunnen worden gered. Dit zou dan ten koste gaan van drie andere scholen in de gemeente. warmond k buurman De verkeerslichten op het kruis punt Herenweg-Padoxlaan- Oranje Nassaulaan-Van Wasse naarstraat - de spoorweg-on derdoorgang in Warmond - /ervangen. i het worde Naast de straatmeubilair moet ook he zogeheten detectieveld worder vernieuwd. Het huidige veld is te veel be schadigd en bovendien is voo een moderne installatie eet heel ander veld vereist. De ge - Bewoners Grotiuslaan vrezen overlast Jongeren laten rondhangen op een eigen plek in de Bloe- merd betekent slechts verplaatsing van de overlast, in plaats van een oplossing voor het probleem. Dat schrij ven bewoners van de Grotiuslaan in Leiderdorp in een brief aan het college van B en W. Ze protesteren tegen het plan van het college om de jongeren die op het Van Alphenplein voor overlast zorgden, een eigen plek te ven op een voormalig basketbalveld. leiderdorp* Zowel de Dwarswatering als een open speelterrein scheiden de huizen van de Grotiuslaan van de 'hangplek' voor de jongeren. Toch zijn de bewoners bang voor lawaai. Het water en het open karakter van het gebied zorgen er volgens hen voor dat het geluid uit de Bloemerd hun 'huizen gemakkelijk bereikt. „Gesprekken uit dit deel van de Bloemerd kunnen nu al vrijwel letterlijk door de bewoners van de Grotiuslaan worden ge volgd," aldus de bewoners. Ook vrezen de briefschrijvers voor 'onhygiënische en levens gevaarlijke situaties' op het naastgelegen kind erspeel ter rein. Nu het groen tussen de hangplek en de kinderspeel plaats is weggehaald, ligt het volgens de bewoners 'voor de hand dat de jongeren ook de kinderspeelplaats tot hun ter rein gaan rekenen'. De brief schrijvers wijzen er op dat de jongeren bij het Van Alphen plein de boel verre van netjes achterlieten. „Zo waren scholen de portalen te reinigen van bijvoorbeeld en werden er regelmatig gi hoeveelheden glasscherven flessen aangetroffen." Verder zijn de bewoners bang dat kinderen op weg naar de sportvelden in de Bloemerd worden lastiggevallen door de rondhangende jongeren. Ze verwachten dat ouders hun kin deren steeds moeten brengen en halen. 'Onverantwoord' noe men de bezwaarmakers de be slissing om de jongeren bij de Bloemerd onder te brengen. De door acht bewoners onderte kende brief is overigens niet het enige bezwaarschrift dat bij de gemeente is binnengekomen. In totaal kwamen er vier protesten binnen. De inspraakprocedure liep afgelopen vrijdag af. Volgens een woordvoerster van de gemeente is geen sprake van verplaatsing overlast, zoals in de brief wordt gesuggereerd. „Van een oplossing is juist wel sprake omdat er regelmatig ge patrouilleerd zal worden en aan de jongeren voorwaarden zijn gesteld, bijvoorbeeld dat ze de plek zelf onderhouden. Voor vijftig mille aan truien gestolen zoeterwoude- Vijf dozen rr inbraak in een bedrijf a herenpullovers zijn gesto- de Energieweg in Zoeter- de 149 kledingstukken be ien bij woude-Rijndijk. De totale waarde draagt ruim 52.000 gulden. De diefstal is al begin augustus ge pleegd, maar nu pas ontdekt. Gisteren tussen 16.00 en 16.30 werd een fax gestolen bij een bedrijf aan diezelfde Industrieweg. De dieven hadden het gemakkelijk, ze wandelden via de voor deur het bedrijf binnen en sloegen hun slag. Politie Alphen grijpt dief alphen aan den run. De Alphense politie heeft vannacht een 30- jarige man aangehouden die wordt verdacht van een autokraak aan de Honingzwam. Ook heeft hij vermoedelijk twee fietsen ge stolen uit een schuur aan de Binkhorst. Een getuige zag de man bezig bij de auto en waarschuwde de politie, die de man even la ter inrekende. De autoradio die uit de wagen was gestolen is nog niet teruggevonden. De Alphenaar reed op een fiets die eerder die nacht was weggenomen in de Binkhorst. Autodief heeft gemakkelijke dag wassenaar Een autodief werd het gistermorgen wel erg gemak kelijk gemaakt. De eigenaresse van een Mercedes wilde snel even een boodschap doen bij een slager aan de Luifelbaan in Wassenaar. De vrouw liet de deur open en tevens de sleutel in het contact zitten. Toen zij na vijf minuten terugkwam was de auto verdwenen. Vannacht trof de Haagse politie de auto aan in de Waldorpstraat in de residentie. Sporen wezen uit dat de auto vennoedelijk gebruikt is bij een misdrijf. Inbraak in tenniskantine warmond De geluidsinstallatie, de fooienpot en het telefoon potje zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit de kantine van het tenniscomplex aan de Herenweg in Warmond. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een raam. In het pand werd ook veel schade aangericht. De invoering van tainers op Kaageiland levert een belastingvoordeeltje op voor de inwoners van Alkemade. Per jaar levert de gescheiden inza meling een besparing op van bijna 27.000 gulden. B en W wil len dat bedrag, circa 5 gulden per huishouden, voor 100 pro cent ten goede laten komen aan de belastingbetaler. Volgens G. Hartog van de af deling financiën daalt de afval stoffenheffing in Alkemade hier door volgend jaar niet, maar Ripse aannemer schenkt 20 mille Achttien jaar geleden offerden de Koudekerkse gemeente raadsleden massaal een vrije za terdag op om rond de dieren weide aan De Deel een hek te plaatsen. De dierenweide was nieuw en iedereen was enthou siast. Dat enthousiasme was bij de meesten echter niet van lan ge duur. „Ik doe dit nou al sinds 1983 en er is nog nooit een vertimmerd. Er is er niet één van de gemeente die er ook maar naar omkijkt. Je hoort nooit, nooit, nooit niks", weet de 67-jarige Bouw van He- mert die als vrijwilliger de die renweide beheert. Hoewel hij niet al te veel me dewerking krijgt van gemeente wege, houdt Van Hemert de dierenweide draaiende. „In het schuurtje heb ik geen water en licht. Ik heb daar een paar keer om gevraagd, maar dat zou te moeilijk zijn. Ze konden alleen maar licht aansluiten op de straatverlichting, waardoor ik alleen als die branden licht heb." De afwezigheid van elektrici teit leidt vooral in het voorjaar tot vooroorlogse taferelen. „Als er 's nachts lammetjes komen, dan moet mijn vrouw mee om de lantaarn vast te houden ter wijl ik het schaap help met be vallen. Het gaat nog precies het zelfde als in mijn jonge jaren." Maar het gebrek aan licht is niet de enige klacht van Van Gemert. Op het schuurtje na iilphenseVtirmiilsvlml („dat kan nog wel drie r levens mee") is naar zijn me ning de hele dierenweide aan vervanging toe. „De schoeiing is verrot, de palen die in de sloot staan zijn kapot en het hek is verrot. Van de week liepen er nog beesten buiten het hek. Er moet er eens één onder een au to komen. Bij wie komen ze dan?" De laatste klacht wordt vol gende maand verholpen. Aan nemer Jos Jansen uit Rijpwete- ring wilde na de bouw van de oegstgeest» loman leefmans In navolging van Alkemade en Leiden begint ook de gemeente Oegstgeest met een luieractie. Inwoners met kleine kinderen krijgen een folder waarin de voordelen staan van het gebruik van katoenen luiers. Deze spa ren het milieu en gebruikers mogen dan ook in Oegstgeest vanaf 1 oktober rekenen op een subsidie van de gemeente die kan oplopen tot 100 gulden. Uit onderzoek blijkt dat ba by's ongeveer 500 kilo aan pa pieren luiers per jaar gebruiken. Worden echter katoenen luiers gebruikt, die na reiniging door een luierservice opnieuw wor den ingezet, dan bespaart dat de gemeente 149 gulden per jaar per baby aan de verwerking van afval. Aangezien er jaarlijks 85 baby's in Oegstgeest bijko men, loopt dat op tot circa 12.500 gulden. Dat is nu ook de reden voor Oegstgeest om een luieractie op touw te zetten, met een looptijd van twee jaar. Ouders die kun nen aantonen dat ze gebruik maken van een luierservice - particuliere bedrijven die vuile, katoenen luiers ophalen, schoonmaken en terugbezorgen - krijgen in eerste instantie een bedrag van 25 gulden op hun giro bijgeschreven. Een gezin mag maximaal vier keer decla- Om deze regeling onder de aandacht van aanstaande of jonge moeders te brengen, wor den folders verspreid bij huis artsen, de kruisverenigingen en zwangerschapsgymlessen Oegstgeest denkt dat als de ac tie een succes wordt er onge veer 3000 gulden wordt ver diend. doelgerichte opleidingen voor: Middenstandsdiploma Basiskennis Boekhouden Praktijkdiploma Boekhouden Ned. Bedrijfscorrespondentie M.B.A. (ex. dec '94 en juni 95) SPD -alle modulen Spaans, Engels, Frans, Duits Inlo-avond voor Middenstand t/m SPD op maandag 29 aug. Voor Frans, Duits, Engels en Spaans op maandag 2 sept. a.s. Plaats: Scholengemeenschap Bospark Pr. Beatrixln. 4, Alphen a/d Rijn. Tijd: 19.30-20.45 uur. Warmond koopt 't Trefpunt De'besturen van de vier Rijn- woudse peuterspeelzalen hoe ven voorlopig niet meer ieder jaar met de gemeente in de slag voor hun subsidie. Vanavond ondertekenen de bestuurders gaat die minder snel omhoog. Hoeveel de heffing omhoog gaat met ingang van het nieuwe jaar, kan Hartog nog niet zeg gen. In tegenstelling tot de rest van Alkemade beginnen de Kagers pas de volgende maand met de gescheiden inzameling. Dat komt omdat onlangs een nieuw pontje naar Kaageiland in de vaart is genomen. Deze kan, in tegenstelling tot het oude, lich tere pontje, de zwaardere vrachtwagen die nodig is voor het legen van de containers Staangeld woonwagens verhoogd De staangelden voor woonwagens in Oegstgeest (Haaswijk- laan) worden per 1 oktober met het maximum van zes procent verhoogd. Het staangeld bedraagt nu nog 154,47 gulden per wagen per maand, maar wordt opgetrokken naar 163,74 gul den. Als reden voor de maximale verhoging voert de gemeente aan dat de staangelden in Oegstgeest in het verleden jaarlijks met veel kleinere percentages werden verhoogd dan de toege stane zes procent. En dat het huidige bedrag ook lager ligt dan het landelijk gemiddelde. De gemeenteraad moet nog wel zijn fiat geven. De gemeente Warmond geeft ruim een half miljoen gulden uit aan de aankoop van vereni gingsgebouw 't Trefpunt aan de Herenweg 80. Over dat bedrag is overeenstemming bereikt met de eigenares, de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente. Het gaat om het ver enigingsgebouw zelf, de voor malige christelijke kleuterschool die er aan vastzit en een par keerterrein. De gemeente is van plan 't Trefpunt te slopen ea een nieuw sociaal-cultureel centrum te bouwen. Daarvoor heeft de gemeente al een fors bedrag gereserveerd: na de eventuele bouw van een sport hal in Endepoel III blijft er vijf miljoen gulden over voor het nieuwe sociaal-culturele cen- met 1996 de subsidie is veiligge steld. De peuterspeelzalen vol gen hiermee het voorbeeld van de openbare bibliotheken, de instellingen voor kinderopvang en de evenementencommissie Benthuizen. De gemeente Rijnwoude streeft ernaar met de grotere ge subsidieerde instellingen con- venanten af te sluiten waarin voor meer jaren een aantal af spraken wordt gemaakt. De in stellingen waarmee zo'n over eenkomst wordt gesloten, krij gen meer vrijheid bij de beste ding van de subsidiegelden. Pas na een aantal jaren moeten de Een woning aan de Einthoven- laan 12 in Voorschoten is van morgen vroeg uitgebrand. De 31-jarige bewoner trachtte de brand zelf te blussen, maar liep bij die poging diverse brand wonden op en moest worden overgebracht naar het AZL. De brand begon in de slaap kamer. De oorzaak is nog on duidelijk. Er onstond vrijwel di rect een uitslaande brand, die meente Warmond wil 131.000 gulden uittrekken voor de nieu- De verkeerslichten hadden ook uitgerust kunnen worden met het Vetag-systeem, dat bus sen voorrang geeft. De NZH had daar echter geen behoefte aan. De gemeente Warmond besloot de extra kosten, 32.000 gulden, dan ook maar uit te sparen. De kosten worden betaald uit de zogenaamde afkoopsom die Warmond van de Nederlandse Spoorwegen heeft gekregen. Bewonersavond over toekomst Hoofdstraat De Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat in Leiderdorp zit de laatste tijd bepaald niet stil. Om de bewoners van de Hoofd straat en omgeving op de hoog te te houden van de ontwikke lingen rond de omstreden uit breiding van parkeerplaatsen het waterschap, houdt de werkgroep maandag 29 augus tus een bijeenkomst in party centrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat 12. Ook wil de werkgroep samen de bewoners praten over de houding die de werkgroep in rvolg tegenover de ge- :ente werkgroep pleit al jaren vc een flinke opknapbeurt voor Hoofdstraat. Verder wil werkgroep de markt voor I oude dorp behouden. De bev nersavond begint om 20.00 ui De huizen in De Sniep, op een steenworp afstand van de dier- weide, iets doen voor de buurt. Op verzoek van de gemeente zet hij voor straks gratis en voor niets een nieuw hek rond de dierenweide. Normaal gespro ken zou die klus op 20.000 gul den komen. De gemeenteraads leden moeten de schenking nog officieel accepteren. Daarna kan Jansen volgende maand zonder dat het de gemeente een cent kost doen wat de raadsleden in 1976 nog zelf deden. Open dag bij dierenartsen De Keerhoeve voorschoten Dierenartsenpraktijk De Keerhoeve houdt op zaterdag 27 augustus een open dag. De praktijk is sinds enige tijd ondergebracht in een oude boerderij aan het Nico- laespad, Leidseweg 229 in Voorschoten. Die boerderij staat in Voorschoten bekend onder de naam 'Wie kan kee- ren de hand des Heeren'. De Keerhoeve omvat een kliniek en een aparte afdeling voor kleine huisdieren. De dierenartsen 11, Vest- jens, M. Vestjens-Raadsveld, R. Koster, G. Koster-Stoker en E. Booij zijn er werkzaam. De open dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Rond 15.00 uur worden dressuurdemonslra- ties gegeven met paarden. Bezoekers dienen hun auto's te parkeren bij de sportvel den aan de De Ruytersingel. Vanaf het parkeerterrein rijdt i paardentram heen en clubs een afrekening overleggen aan de gemeente. Voor de instellingen veran dert er verder weinig, al moest de stichting peuterspeelklas Benthuizen als gevolg van deze operatie worden opgeheven. De statuten moesten in verband met de nieuwe regels worden gewijzigd, maar de oude statu ten bleken geen bijstellingen toe te laten. De oplossing werd gevonden in het opheffen van de oude stichting en de oprich ting van een nieuwe: de stich ting peuterspeelzaal De Grob- bebollen. De ondertekening van de overeenkomsten" wordt van avond een sobere aangelegen heid zonder hapjes en drankjes. Het bestuur van de stichting kinderspeelzalen Hazerswoude had daarop aangedrongen: als de speelzalen moeten bezuini gen, zal de gemeente zelf het goede voorbeeld moeten geven. voorschotende belendende woningen be dreigde. De brandweer van Voorschoten was in drie minu ten ter plaatse en wist te voor komen dat het vuur oversloeg. De woning was echter niet meer te redden. Twee huizen moes ten tijdelijk worden ontruimd. Een bejaarde buurvrouw moet, vanwege de rookschade aan haar woning, voorlopig elders worden ondergebracht. Van een fiatwoning in de nabijheid sprong door de hitte een ruit. De Tolhuisbrug. Dat is de nieu we naam voor de fiets- en voet gangersbrug die de Oegstgees- ter nieuwbouwwijken Morsebel en Haaswijk verbindt met het recreatiegebied Klinckenberger- plas. Tot voor kort stond de brug betere bekend als de 'brug der zuchten' omdat de komst heel wat voeten in de aarde heeft gehad. De controverse over de brug begon in 1991 toen de beoogde aannemer voor de brug deze niet mocht bouwen omdat hij van plan was tropisch hardhout te gebruiken. Het werd uitein delijk een duurdere, betonnen brug. De aangetroffen bodem vervuiling, het inklinken van zand en het dempen van een sloot vertraagde de bouw echter aanzienlijk. Ook moest de hoogspanningskabel worden opgetrokken zodat deze niet te dicht bij de brug kwam. Door dit soort complicaties, verwierf de vijftig meter lange verbin ding de bijnaam. Enige gemeenteraadsleden drongen er dit jaar op aan om snel een nieuwe naam voor de brug te bedenken omdat anders de naam 'brug der zuchten' niet meer zou zijn weg te denken. Daar heeft het gemeentebe stuur nu op gereageerd met de naam Tolhuisbrug, vernoemd naar het Tolhuis dat verderop richting Warmond staat. Op maandag 29 september wordt de naam aan de gemeenteraad voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11