9 Museeuw blundert popnieuw in sprint Regionale renners rap in City Run Het zijn de vrouwen die het doen NKDart: 'Vragen?'- 'Geen vragen!' TJ Sport ie zei dat PiNDAG 22 AUGUSTUS 1994 ROB ONDERWATER, C den iRiCH.ANP stuc kaai >han Museeuw bezit de bij- lic ondere gave gewonnen wed- dst trijden in de laatste meters uit anden te geven. De sterkste pi elg uit het profpeloton liet zich isteren voor de tweede keer dit jda Jizoen van zijn domste kant erpi ien. In de slotmeter van het Pijdc ampioenschap van Zürich lapp lipte de Italiaan Gianluca Bor- liep )lami op de wielerbaan in Oer- lcon binnendoor om zijn twee wereldbekerwedstrijd in acht agen te winnen. Voor de ver- ijsterde Museeuw restte s echts de koppositie in het we- >ldbekerklassement. Die nam tv e kopman van GB-MG over an de Moldaviër Andrei Tsjmil. Johan Museeuw won dit sei- oen de Amstel Gold Race. De londe van Vlaanderen en Zü- ich hadden ook op zijn erelijst loeten prijken. Begin april liet luseeuw zich echter in de orint verrassen door Gianni Inder de Siciliaanse ploert stak L e Oranje-zon afgelopen week jkbleek af. Het was maar goed at een 30-jarige politieagente j 4 r it Hoofddorp het fletse oranje T' en gouden glansje gaf. En een mgelinge uit Zuid-Holland kwaliteiten bevestigde. An- waren de WK op de baan oor Nederland op een fiasco pi01 itgelopen. be De negen mensen sterke Ne- erlandse afvaardiging - zes ïannen en drie vrouwen - .^jj peelde door de bank genomen en meer dan bescheiden rol. airjiooral de mannen figureerden. Haringa poetste het ta- Jani enc*e 'ma8°' zover daar nog prake van is, tenminste nog op. ilet haar vierde wereldtitel op ij in de puntenkoers. die het eden in een buitenwijk i ^alermo op de piste van see aolo Borsellino-stadion, ge- s oemd naar een door de mafia eliquideerde rechter. Al voi ced Haringa op i kl ■val - op k-rd Bugno. Gisteren was het op nieuw een Italiaan die een tacti sche blunder van de Belg af strafte. Museeuw stormde op de wie lerbaan in Oerlikon blind op de streep af, Maurizio Fondriest had zich al gewonnen gegeven, Bortolami leek in de derde posi tie ook kansloos. Tot Museeuw de binnenkant volledig vrij gaf. De Italiaan dook als een vol leerd baanrenner in het gapen de gat en won precies een week voor zijn 26ste verjaardag zijn tweede wereldbekerwedstrijd op rij. In Leeds was hij vorige week in de finale ook al de slim ste geweest. In tegenstelling tot Museeuw kent Bortolami de piste wel. De Milanees finishte als junior als tweede op de WK achtervolging in 1986. „Museeuw lette over zijn schouder op Fondriest. Daardoor ontstond aan de bin nenkant het gat waar ik van kon profiteren. Het beetje ervaring op de baan kwam me goed van pas", vond Bortolami. De ontknoping volgde op een levendige wedstrijd, die gerui me tijd in het teken stond van een lange ontsnapping van de Italiaan Fabio Roscioli en de Spanjaard Jose Maria Ahedo. Op 35 kilometer van de finish liep een eerste peloton van 31 renners het duo in. Op de Re- gensberg, een klim van 600 me ter met een maximaal stijgings percentage van 18 procent, brak de groep in tweeën. Pogingen om weg te komen van de Itali aan Chiappucci, de Deen Riis, de Zwitser Richard en de Frans man Virenque liepen op niets uit, waarna Museeuw, in 1991, in de sprint vrijspel leek te hebben. De Belg verprutste op een kinderlijke manier zijn nagenoeg zekere overwinning. De Zwitserse wedstrijd over 243 kilometer gaf een week voor de individuele wegwedstrijd op het WK een aardig beeld van de met vorm. Chiappucci en Riis waren de hele dag actief, Fondriest lijkt zijn oude niveau weer te benaderen, Gianni Bug no handhaafde zich ook in de voorste gelederen. De Nederlanders, met tien aan de start, waren nergens te zien. Bouwmans, die geen idee n de eindsprint. heeft waarom hij is geselecteerd voor het WK, bereikte als eerste Hollander de finish. De Braban der eindigde als 35ste, op 3.37 van de winnaar. Dekker was op de 54ste plaats, met een achter stand van van 5.25, de tweede Nederlander. Breukink en Rooks gebruikten de race ken nelijk als opwarmer v( WK. Ze stapten af. Net als Toni Rominger, die vervolgens be sloot de wereldtitelstrijd defini tief aan zich voorbij te laten gaan. De Zwitser, die in de Tour al opgaf, acht zich kansloos voor de regenboogtrui. ALERMO ANP wachtingen op de sprint. Voor het eerst viel de Noordholland se op dat onderdeel buiten de prijzen. Aan Maria Jongeling, het veelbelovende talent uit Rijswijk, kan de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie) nog ontzettend veel plezier beleven, mits de bonds- bonzen alert zijn en haar de mogelijkheden bieden. De studente bewegingstech nologie eindigde bij de achter volging als vijfde en op de pun tenkoers als dertiende. Ze be vestigde daarmee haar wereldti tels bij de junioren die ze verle den jaar in Perth behaalde. De mannen stelden ronduit teleur. Een achtste plaats op de ploegenachtervolging (Nijdam, Van Bon, Pieters en Den Bra- ber), uitschakeling in de voor ronden van de individuele ach tervolging (Nijdam, Rozendaal, Pieters), kansloos optreden van Van Hameren in de keirin en 1 kilometer. En een teleurstellen de prestatie van Pieters - ge deeld elfde - op de puntenkoers. Deze magere rapportcijfers worden een beetje opgewaar deerd door de zesde plaats van Van Bon op de race om de pun- Een genante vertoning, waar in de indruk bestond dat de profs links en rechts weer af spraken hadden gemaakt. Om vooral te verhinderen dat een amateur de regenboogtrui om zijn schouders zou krijgen. Het textiel kwam nu terecht bij de Zwitser Bruno Risi. Een beroeps uit het Zesdaagse-circuit, waar combines net zo gewoon zijn als het chaotische rijgedrag van de Palermelitanen. De Neder landers kwamen er niet aan te pas, omdat Risi na dertig van de honderd ronden er tussenuit kneep. In gezelschap van de Deen Petersen en de Oostenrij ker Stocher. Beiden amateurs, die opzichtig meewerkten de Helveet aan zijn derde wereldti tel te helpen. Het veld gedoogde de ont snapping, liet Risi een rits pun ten verzamelen en stond ook toe dat het drietal op acht ron den voor het einde een ronde voorsprong nam. De koers was gelopen. „Wat me vooral teleur stelt, is dat ik niet heb kunnen meedoen", stelde Pieters sip vast. „Dat frustreert. Ik had een verkeerde versnelling gemon teerd. Dat is echter geen ex- Over afspraken was Pieters nauwelijks iets bekend. Nie mand had hem benaderd. Wel had de Zwanenburger het idee dat de Italianen 'in de slag za ten'. Maar staalharde bewijzen had de Nederlander ook niet. Leon van Bon, twee jaar gele den in Barcelona winnaar van het zilver, uitte tussen de regels zijn bedenkingen over het be schamende verloop van de koers. Maar de 22-jarige renner uit de ploeg van Jan Raas hield wijselijk zijn mond, al slipte hem even iets over de tong toen hij zei: „Ze vonden het zeker goed toen die drie weg waren." Hij corrigeerde zichzelf: „Ze konden zeker niet meer." Van Bon was een van de wei nigen die de uitbrekers probeer de tot de orde te roepen. De Tour-debutant van dit jaar kreeg echter te weinig steun. „In je eentje ben je machteloos. De prijzen waren verdeeld voor dat de race goed en wel was be gonnen", mopperde Van Bon, die duidelijk de pest in had. „Ik reed goed en werd slechts zes de. Tijdens de Olympische Spe len twee jaar geleden reed ik veel minder. En toen werd ik tweede." Van Bon is de man voor de toekomst. Maar hoe die er voor de nationale pistiers uitziet, is vaag. Over twee jaar staan de Olympische Spelen in Atlanta open voor profs. Afgelopen week liet Pieters weten dat hij er wel oren naar heeft, maar dan zal ook de KNWU de renners te gemoet moeten komen. De twijfels over het beleid van de wielerbond zijn meer dan te recht. Renners en begeleiders ergeren zich al jaren aan het in flexibele beleid van de blazer garde, maar tegelijkertijd besef fen ze dat ze op dit moment nauwelijks een poot hebben om op te staan. Zeker de „Met een medaille in je han den kun je meer eisen stellen dan zonder. Dan is het voor de bond ook minder moeilijk geld schieters te zoeken, maar an derzijds heb ik nog geen enkel initiatief kunnen ontdekken van de heren", zei Pieters realistisch en kritisch tegelijk. N DUIVENBODE Marathonschaatser Richard van Kempen heeft na een felle eind sprint de wielerronde van Lei den, een onderdeel van de City Run, gewonnen. De snelle Nieuwvener, die in augustus al tijd in topvorm is, behaalde hiermee zijn tweede zege van het seizoen. Eerder dit jaar had hij de bloemen afgehaald in Puttershoek. Van Kempen had kon giste ren in de tweede City Run reke nen op de nodige steun van zijn Swift/Casba-clubgenoten. Voor al Ronald van der Tang bood de wielrennende schaatsrijder goe de hulp. In de finale liet de Voorhouter onverwachts een gaatje vallen in de acht man tel lende kopgroep. Richard van Kempen en Rik van Wetten (Noordwijkerhout) maakten dankbaar gebruik van de hint van de sterke Van der Tang. Sa men namen zij enkele meters voorsprong en de kenners wis ten het toen al. Richard van Kempen zou zich als overwin naar laten huldigen. Of de zoon van de oud-tourrijder Arie van Wetten zou voor een verrassing moeten zorgen. Dit 'onmogelij ke' deed Van Wetten niet en Van Kempen behaalde dan ook ruim de zege. Dat er wel degelijk een groot verschil bestaat tussen A- en B- amateurs blijkt wel uit het wed strijdverloop van de Leidse wie lerkoers. Kampioen van Neder land van de B-amateurs, René van der Salm, prima meegeslo- pen met de koplopers moest in de finale toch de rest van de A- amateurs laten gaan en werd achtste. Van de overige regionale ren ners presteerden René van der Tang en Tom de Jong goed. Van der Tang kwam na de twee vluchters alleen over de streep en werd derde. Tom de Jong uit Oude Wetering was de snelste van de achtervolgers voor Ger- win Slingerland (Zoetermeer), Leon Rotteveel (Den Haag), Carlo van der Berg (Schevenin- gen), René van der Salm (Wou- brugge), Ton Griep (Bergschen- hoek) en Rob Roskam (Voor hout). Clubcompetitie De Leidse wielerclub Swift/Cas- ba blijft ook in de finale van de clubcompetitie goed scoren. Met een flitsende demarrage verliet Ronald van der Tang za terdag de kopgroep in de Om loop van Heusden en Altena en ging op de solotoer. Met man en macht probeerden de ach tervolgers de Voorhouter bij te halen maar dit lukte uiteindelijk niet. Met nog zeven seconden voorsprong won Van der Tang dan eindelijk zijn eerste klassie ker. Ook Jan Hendrik I^gerweij (Woubrugge) deed weer uitste kend werk. De renner die slechts af en toe in een klassie ker van start gaat, behaalde een goede zevende plaats. Miquel van Kessel (32ste) bracht de wedstrijd ook tot een goed ein de. In de strijd om het Neder lands clubkampioenschap neemt Swift/Casba momenteel een vierde plaats in. Junior Andre van de Reep (Hillegom) heeft in de Ronde van Hilversum een zege be haald. Hij won de sprint van drie medevluchters. De Noord- wijkerhoutse nieuweling Robert de Haas werd elfde in dezelfde wedstrijd. Wereldtitel Italiaanse renners PALERMO reldtitel op rij voor de Italianen. Frankrijk werd tweede op 2.48, Italië heeft gisteren de ploegen- Duitsland derde op 3.01 tijdrit over 100 kilometer ge- Bij de vrouwen was Rusland wonnen. Het Italiaanse kwartet de sterkste. Het viertal Sokolo- legde de afstand in Palermo af va, Ilaliaseva, Boebenkova en in 1 uur 57 minuten en 54 se- Polhanova bleef Litouwen en de conden. Het was de derde Verenigde Staten v k cheidsrechter John B Blankenstein in de Gaykrant over homo- t biseksuele voetballers: >an mijn grootste wensen s dat er morgen een profvoet- ller opstaat die onom wonden egt dat hij homoseksueel is. Jo'n man verdient een stand- [p eeld. Deze wens is nog veel gro- ler dan de wens om nog eens een \rote finale te mogen fluiten. let Brabants Nieuwsblad ir pagina-grote reportage H ver Katwijken a juick Boys: |C Van der Plas is v luchter genoeg om t rkennen dat Lange leid en z'n vrienden aan hebben edaan om over te j 5|, tappen naar Kat- at lijk, omdat het jon- ie ens waren die toen 1, og niet rijp waren oor het eerste." ojangeveld in die re- (ortage over zijn ertrek bij Quick rBoys: Het had niets met voetbal te naken. We hadden problemen Lej( net Henk Krauwel. Het had niks c net voetbal te maken, maar met puberteit." 'ennisspeelster Yvette Basting □1 \i 1 het Algemeen Dagblad eizen: De buitenwereld ziet alleen de 'uke kanten en denkt: nou die j'g 2s °ok al overal geweest. Maar - igenlijk is het altijd hetzelfde: tennisbaan is even lang, of je ,Aou in Australië zit of in Ameri- m assineAbdellaoui, ontslagen Willem 11, omdat hij zijn ►roek liet zakken, toen de was- p rouw om het kledingstuk roeg, in De Volkskrant: '.en beetje dollen.. Vanneer je een jaar in die spe- 'rsgroep leeft, zie je de raarste Iingen. Schijten op de mcissage- tfel, het komt voor. Als de jon- ens naar de wc willen, lopen ze ir v< okgewoon in hun nakie door iet spelershome om een tijd- j w, clirift te halen. jun bj nyam Tewarie, voorzitter van r, peHindoestaans/Surinaamse ricketclub Gandhi, over de ath ^gelijke promotie naar de ^tc^oofdklasse in De Telegraaf: gde Dat kan natuurlijk niet, want kj le hoofdklasse is het eliteclubje l€ an cricketspelend Nederland. Ingepast dus om daarirueen erzameling Hindoestaanse Su- inamers toe te laten. Als ik hoor, hoe er tijdens bondsverga deringen wordt gesproken over buitenlanders, dan zakt mijn broek tot op mijn enkels. NOC-commentator Jean Nelis- sen bij het beeldverslag van het Kampioenschap van Zü rich: „Die Pascal Richard kent het aankomstparcours als zijn duimpje. Wim Rijsbergen in het Alge meen Dagblad over de inter pretatie van de buitenspelre gel: „Ik kan moeilijk tegen m 'n linksbuiten zeggen: blijf maar lekker bui tenspel lopen, want de bal is toch op rechts, dan tel je niet mee. Want de een fluit of vlagt er wel voor en de ander niet. Terwijl we de discus sie over wat hinder lijk buitenspel nou precies eigenlijk is, net achter de rug hebben. Ik zou mijn training er op kun nen afstemmen. Maar zover zijn we met Volen- dam nog niet. We moeten eerst maar eens zien de bal in de ploeg te houden. Idem: Neem nou het WK. Hoe verve lend was dat niet door die regel. Ik heb mijn klokje er al op gelijk gezet. Mijn spelers gaan een ge sprek aan met de arbiter of grensrechter of het nou wel of niet buitenspel was. En daar voor krijgen ze meteen geel. Nee, ik denk dat weinigcoaches blij zullen zijn met dat nieuwe bui- tenspelgedoe. Heerenveen-voorzitter Riemer van der Velde in NRC Handels blad over zijn golfpartijtjes met Johan Cruijff: „Hij kan best een redelijk balle tje slaan, maar wat onbesuisd. Als er één in het bos terecht kwam, pakte hij snel een andere bal uit zijn tas en legde hem er gens op de grond. 'Ja hoor, hier is-ie', klonk het dan. Die tas was natuurlijk leeg aan het einde van de rit. Er is veel verborgen golf-talent. Ik heb wel eens met Floris-Jan Bovelandergespeeld. Die doet het twee keer per jaar. Maar als hij een jaar elke dag zou oefenen, moet hij rijk kun nen worden. Ik begrijp zo'n jon gen niet, want met hockey ver dient hij drie keer niks. Dit weekeinde had in Katwijk het Open Nederlands Kam pioenschap Dart plaats. Ter voorkoming van misverstanden: het ging in dit geval niet om dikbuildge pijltjes-gooiers in een rokerige kroeg, maar om iets geheel anders. 'Dart' is na melijk een type catamaran, een op twee drijvers rustende zeil boot. De gastheer en organisa tor van het kampioenschap was de Katwijkse Watersportvereni ging Skuytevaert. Skuytevaert was in juli van dit jaar ook ver antwoordelijk voor de organisa tie van het Europees Kampioen schap Nacra, een andere cata maranversie. Het kampioen schap werd beslist in zes races verdeeld over drie dagen, vrij- zondag. Zondag 11.15 uur, drie kwartier voor de vijfde race, is er een skippersmeeting, voorgezeten door wedstrijdleider Frank de Mooij. Nadat hij verteld heeft van waar de wind waait en met welke sterkte én wanneer het hoog c.q. laag water wordt ver wacht, weten de skippers ge noeg. Op De Mooij's vraag: „Vragen?" volgt dan ook het overbekende: 'Geen vragen!'. De gespeelde vrolijkheid maakt daarna plaats voor peinzende blikken. Het is nu tijd om de taktiek te bepalen en die taktiek kan het verschil betekenen tus sen glorie en hoon. De boten, catamarans uit de Dart-klasse (één van de ongeveer tien cata- maran-klasses), zijn alle vijftig nagenoeg gelijk, minieme ver schillen daargelaten. Een goed uitgestippelde koers, die naast de genoemde factoren ook wordt beinvloed door bijvoor beeld onderstromen, kan de ba sis zijn voor een overwinning. Daarbij is ook een goede start van het grootste belang, want voor het goedmaken van een achterstand is een Dart-zeiler afhankelijk van fouten van de tegenstander. De eerste klap is ook hier een daalder waard. Een zenuwentoestand dus bij de start, waar de Darts zich ge dragen als nerveuze raspaard- jes. Elke boot zoekt dé startposi tie en omdat boten niet stil kun nen liggen, draaien vijftig cata marans rondjes in de hoop op het start-moment goed te lig gen. En dan kan het gebeuren dat sommige deelnemers over in plaats van voor de startlijn zijn. Een eerste keer wordt daar geen punt van gemaakt: alle deelnemers moeten terug en de start wordt tien minuten uitge steld. Met hetzelfde ritueel en dezelfde nervositeit. En dezelfde problemen. Weer een valse start. En weer alle boten terug. -I Het Open NK dart in beeld. Er kwam geen Nederlandse v Nu heeft de wedstrijdleiding een paardemiddel voor de rasp- aardjes: Iedereen die nu te vroeg start, wordt gediskwalifi ceerd. Deze keiharde maatregel wordt aangeduid met grove middelen: een zwarte vlag met een doodskop erop, zo eentje van Kapitein Roodbaard of Ka pitein Haak. Het middel werkt wel, opeens is elke deelnemer in staat netjes te wachten tot het startschot. Al die tijd is de wedstrijdleiding ter plaatse met twee boten. Wedstrijdleider Frank de Mooij is zeer te spreken over het ge drag van de équipes: „Normaal heb je per wedstrijd wel een paar conflictjes. Ga maar na wat er gebeurt als ze met vier boten tegelijk een boei ronden en ze willen allemaal als eerste. Dit hele weekeinde zijn er in totaal maar vier protesten geweest." Terug naar de wedstrijd. Zeilen is geen publiekssport. Vanaf de kust is het totaal niet te volgen. De supporters zullen het moe ten doen met de (sterke) verha len van de kapiteins en hun be manning. Maar vanuit de red dingsboot van Mart van Wage- ningen heb je een fraai over zicht. Met beperkingen, want voor een niet-insider is pas bij het passeren van een boei dui delijk te zien wie op welke posi- tie ligt. De eerste race van zondag is het spannendst. Al vrij snel hebben vijf boten een grote voorsprong. De race wordt gewonnen door de Duitse équipe Stumges/Ma- dest. De strijd om de tweede plaats laat zien hoe belangrijk het zorgvuldig uitzetten van een koers is. Ondanks een optisch enorme achterstand halen Goudriaan en Halberstadt het tegen de Duitsers Gosche en Grube, die op de laatste hon derd meters niet goed uitkomen en moeten laveren (zigzaggen tegen de wind in). Het verschil is niet meer dan een meter. Uiteindelijk resteert weer een nederlaag voor de Nederlanders in een internationaal toernooi. En het zag er van tevoren zo goed uit: 48 Nederlanders tegen twee buitenlanders, dat zou weer eens succes moeten ople veren voor ons op sportief ge bied zo geplaagd landje. Het mocht niet zo zijn. De ooster buren gingen er met de hoofd prijs van het Open NK vandoor. Hopelijk is er binnenkort een gesloten Nederlands Kampioen schap, dan wint er misschien wel een Nederlander. GERARD BAAS en week voor het j congres in Parijs zit het Internationaal Olympisch Comité (IOG) opge scheept met een schandaal. Tien jaar na datum werd be kend dat bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles negen dopingzondaars vrijuit zijn gegaan. Die beschuldiging wordt vól gens de Sunday l imes in Lon den geuit door twee Britse ex perts in een programma dat vanavond door de BBC op de televisie wordt uitgezonden. Volgens de twee werd in Los Angeles opdracht gegeven het dopinglaboratorium te sluiten voordat de Spelen beëindigd waren en werden de documen ten over de negen positieve ge vallen door de papiervernietiger gehaald. Vijf van de negen werden posi tief bevonden op gebruik van anabole steroïden. Zij werden gecontroleerd tijdens de laatste twee dagen van de Spelen. Dr. Craig Kammerer, in 1984 assis tent-directeurvan het dopingla boratorium op de University van California, weet nog precies wat er gebeurde. „De resultaten van de eerste zogenaamde A- testen hebben wij overgedragen aan de medische commissie van het IOC met het bewijs van de betrokken drug. We hebben gewacht op antwoord en op het verzoek om opening van de B- testen voor contra-expertise maar dat hebben wij nooit ont vangen. Het IOC heeft nooit verklaard waarom er geen actie werd ondernomen." Professor Arnold Beckett, een van 's werelds meest vooraan- staandedopingonderzoekers die tot 1992 lid was van de me dische commissie vqn het IOC, claimt dat de codes die de be trokken atleten konden identifi ceren, op mysterieuze wijze zijn verdwenen of op een hotelka mer van een IOC-official door de papiervernietiger zijn ge haald. Beckett herinnert zich dat hij in 1985 aan prins Alexandre de Merode, voorzitter van de me dische commissie, om ophelde ring vroeg over de negen geval len. „De Merode zei dat kort voor het einde van de Spelen al le documenten verdwenen wa ren uit zijn hotelkamer in het Biltmore Hotel. Hij had daar voor geen machtiging gegeven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19