Tuberkelbacterie neemt wraak Z00 MOEDER Wetenschap Cootjes zeggen it er meer is' fcporen Beiroet 7enicische tijd Wiskunde houd je op de been Seter vezels lan vitaminen MR-onderzoek in ziekenhuis niet meer in nauwe tunnel BE- TLjSEflCUtQSE BESTRUBEM LAATJE KIMDEHEM DrtDEHZOEKEH VÓÓR HET TE LAAT IS. °.p" §§g| ERDAG 20 AUGUSTUS 1994 redactie: saskiastoelinga (ondsten die wetenschappers onlangs e Spaanse plaats Atapuerca hebben ge- h, geven aan dat daar de oudste voor- arische mensen van Europa hebben ge- 1. Dat moet minstens een half miljoen jgeleden zijn geweest. De Spaanse ex- :s zijn zelfs van mening, dat hun ont- fcingen mogelijk 600.000 jaar oud zijn. ien presentatie toonden de onderzoe- I trots de door hen gevonden resten van 'kind van drie a vier jaar en die van een ^\en van rond de vijftien. ,,Dit is de he nrijkste ontdekking op paleontologisch led van deze eeuw," aldus de leider van yen wetenschappelijke opgravingen, Edou- NCKCarbonell. zorg Dpgegraven menselijke resten bestaan tes tanden, een aantal kootjes van han en voeten en delen van de schedel. De enschappers sluiten niet uit dat ze op ;meer menselijke delen zullen stuiten, lotjes zijn bijna altijd een aanwijzing, dat logmeer begraven ligt," aldus de onder- ker Juan Luis Arsuaga. e zijn er zo goed als zeker van dat het t om de resten van mensen die ruim een f miljoen jaar geleden geleefd moeten rjben. De aardlaag vormt ook een aanwij hetg omdat we daarin resten van een Mi- mys Savini hebben aangetroffen." De momys' was een klein, reeds lang uitge- tven knaagdier. oudste representant van het menselijke de 'Homo Sapiens Fossilis', is waar- ijnlijk 85.000 jaar oud. De resten werden 1909 gevonden in de Franse stad Aurig- j. De voorloper van de 'Homo Sapiens' is Neandertaler, die 100.000 jaar oud is. k hiervan zijn er op verschillende plaat- i in Europa skeletten gevonden. Daar- jr komen nog de 'Prae-Neandertalers'. I gaan terug tot 350.000 jaar geleden, aslotte is er nog de Heidelberg-mens, arvan een onderkaak in 1907 bij de ge- inamige Duitse stad werd opgegraven, "ze vertegenwoordigt naar alle waar- ïijnlijkheid het tot vorige week oudste en s meest primitieve mensentype in Euro- en gaat ongeveer een half miljoen jaar ug, net zoals een recent gevonden leenbeen in het Engelse Broxgrove. iten Europa, met name in Azië (de Pe- ig- en de Java-mens) en in Afrika zijn insachtige resten opgegraven, die moge- t even oud zijn als de vonsten die zijn g'e- an in Atapuerca. Dat betekent, dat nu n worden aangenomen dat mensachti- meer verspreid over de aardbol hebben dan was gedacht. cheologen van de Amerikaanse universi- t van Beiroet hebben in de Libanese ofdstad voor het eerst sporen ontdekt uit Fenicische tijd (van de 9e tot de 7e eeuw or Christus). twee opgravingen, in dejierfst van 1993 sinds mei dit jaar, hebben de archeolo- n, achter de Plaats van de Kanonnen in t historische centrum van de stad, een ibbele muur van grote, niet bewerkte ste in ontdekt. Deze muur geldt als het eerste stbare bewijs voor de Fenicische periode in Beiroet. let is de eerste keer dat Fenicische sporen ïtdekt zijn in Beiroet," aldus Leila Badr, directrice van het archeologisch muse- n van de Amerikaanse universiteit in Bei- et. „Beiroet werd genoemd op tabletten e teruggaan tot de 14e en 13e eeuw voor iristus. Maar gedurende zes eeuwen (van 12e tot de 6e) vond men geen sporen eêr van de stad," voegt een deskundige aan toe. e opgravingen zijn gedaan in een vijf me- r diepe gracht die 25 meter lang is en 20 Amsterdam anp leter breed. tarlem»gpd merikaanse onderzoekers hebben een ieuwe bres geslagen in de veronderstelling at (extra) vitaminen een rol spelen bij het Dorkómen van kanker. Ze onderzochten 31 personen met kleine darmpoliepen - aarvan men aanneemt dat ze de voorsta- ia vormen van darmkanker. Het bleek dat én en vier jaar na het verwijderen van de orspronkelijke poliepen het aantal op- ieuw ontstane poliepen niet waren beïn- loed door extra vitamine gebruik, zo meldt he New England Journal of Medicine. Iet betreft vitaminen die in cellen schade- jke oxydatie-reacties tegengaan, zoals de itaminen C en E en beta-caroteen (nauw erwant aan vitamine A). Uit eerder onder- oek is gebleken, dat het eten van groenten n fruit de kans op darmkanker kleiner naakt. lit het nieuwe onderzoek, waaraan diverse anerikaanse centra hebben meegewerkt, folgt dat het onwaarschijnlijk is dat alleen Je genoemde, in groenten en fruit voorko- nende vitaminen voor die preventieve wer ing verantwoordelijk zijn. Volgens de on- lerzoekers zou die preventieve werking ;elfs helemaal niet aan vitaminen, maar tan andere bestanddelen van groenten en ruit, zoals vezels te danken zijn. Generaties wiskundigen over de hele wereld zijn opgegroeid met het boek Geschiedenis van de wiskunde van Dirk J. Struik, die 30 september zijn honderdste verjaardag hoopt te vieren. De in Amerika woonachti ge historicus en wiskundige komt naar Am sterdam, waar hij op 14 oktober tijdens een symposium zelf een lezing zal houden. Het landelijk werkcontact Geschiedenis en Maatschappelijke Functie van de Wiskunde heeft hem hiervoor uitgenodigd. Sinds 1926 woont en werkt de vermaarde geleerde in Boston. Daarvoor studeerde hij wis- en natuurkunde in Leiden. Vanwege zijn politieke overtuiging kon Dirk hier moeilijk carrière maken. Al tijdens zijn stu die was de wiskundige actief in de commu nistische beweging. De Nederlandse overheid maakte op grond van zijn politieke voorkeuren bezwaar te gen academische benoemingen. Toch vond hij uiteindelijk erkenning in Nederland. In 1954 benoemde de Koninklijke Akademie van Wetenschappen hem tot correspon dent van het illustere gezelschap van ge leerden. In 1948 verscheen van zijn hand het heldere en handzame leerboek in de geschiedenis van de wiskunde A concise history of ma thematics, dat zijn weg vond in vele landen. Sindsdien ging Struik zich volledig wijden aan dit onderwerp. In 1990 beleefde de Ne derlandse editie Geschiedenis van de wis kunde haar derde uitgave. Voorts heeft de wetenschappelijk onderzoeker nog vele an dere artikelen en publikaties op zijn naam staan. Dirk Struik heeft de banden met Ne derland altijd onderhouden. In 1934 en in 1963 was hij een heel jaar hier. In 1984 was hij voor het laatst op bezoek. Nu na tien jaar komt de wiskundige als honderdjarige opnieuw naar Nederland, nadat hij op 15 september aan de Brown University in de Amerikaanse plaats Providence en op 30 september aan de Boston University op feestelijke wijze is geëerd. Zijn politieke standpunten waar de Ameri kanen destijds niet mee ingenomen waren, zijn inmiddels vergeten. In de jaren vijftig was de hoogleraar namelijk doelwit van het McCarthyisme. Hugo' Tot nu toe was er geen ontkomen aan. Bij magneet-resonantie (MR)- onderzoeken in het ziekenhuis moesten patiënten een half uur of langer in de nauwe tunnel van het diagnose-apparaat liggen. Dat was nodig om een exacte en voor de medische diagnose belangrijke op name van de anatomie van het li chaam te maken. Het was een beetje een claustrofobische erva ring. Met het nieuwe MRI-systeem van Siemens is dat nu eindelijk niet meer nodig. De zogeheten 'Mag- netom Open' kent geen tunnel meer. Hij is naar drie zijden open, zodat de patiënt het onderzoek vrij liggend kan ondergaan. Een nieuw soort elektromagneet wekt boven het betreffende lichaamsdeel het voor de metingen noodzakelijke magneetveld op. Belangrijkste winst is dat de open MR-machine vooral door kinderen en door angstige of aan claustrofo bie (engtevrees) leidende patiënten niet meer als zo bedreigend wordt ervaren. Nu kan zelfs de moeder tij dens het onderzoek de hand van haar kind vasthouden. Ook intensi- ve-care-patiënten, die zijn aange wezen op levens in stand houdende apparatuur, kunnen met hulp van deze techniek worden onderzocht. Verder wordt het werk van het ver plegend en bedienend personeel aanzienlijk vereenvoudigd, omdat de patiënt van meer kanten vrij kan worden benaderd. De MR-tomogra- fie, ook wel kernspin-tomografie ge noemd, genereert met hulp van een magneetveld beelden van het in wendige van het lichaam. Het mag netisch moment van een bepaalde lichaamsatomen wordt daarbij ge richt (vergelijkbaar met een kom pasnaald) en door de radiogolven doelgericht beïnvloed. Met de gere- Nooit meer in de tunnel: met het nieuwe MRI-apparaat kunnen in het ziekenhuis foto's van het inwendige van het lichaam worden gemaakt zonder dat de patiënt er engtevrees aan overhoudt. foto cpd gistreerde signalen berekent de computer van het apparaat het uit eindelijke beeld dat noodzakelijk is voor de diagnose. STELLINGEN De ontwikkelingen in de prenatale diagnostiek maken het steeds moeilijker om gewoon zwanger te zijn, terwijl gewoon zwanger worden er gezien het recente foliumzuur advies van de Geneeskun dige Hoofdinspectie ook al niet meer bij is. (Petra Denig, Rijksuniversiteit Groningen) Bij het samenstellen van een ploeg voor de tour-pool verlagen na tionalistische gevoelens de kans op een prijs aanzienlijk. (Petra Denig, Rijksuniversiteit Groningen) Ook wisselende patiënt-arts contacten zijn ongezond. (A. Wiesfeld, Rijksuniversiteit Groningen) Wandelen is de manier om de wereld van je af te zetten. (A. Wiesfeld, Rijksuniversiteit Groningen) Wijsheid komt niet met de jaren. (A. Wiesfeld, Rijksuniversiteit Groningen) Het oneens zijn met de regering is in ons land zo vanzelfsprekend dat men doorgaans niet beseft hoeveel moed daar in de meeste an dere landen voor nodig is. (A. Ros, Rijksuniversiteit Groningen) In dit proefschrift wordt vooral ingegaan op het voorspellen van wat er in het verleden gebeurd is. (C. van Linschoten, Rijksuniversiteit Groningen) Ouderen vinden vaak dat zij een perfecte gezondheid hebben, om dat zij in aanmerking nemen dat de gezondheid nooit perfect kan zijn. (C. van Linschoten, Rijksuniversiteit Groningen) Men kan zich in het leven het beste staande houden door tijdig te gaan liggen. (C. van Linschoten, Rijksuniversiteit Groningen) De in het bedrijfsleven te beluisteren opmerking dat 'als je echt slim bent, je een niet-universitaire carrière kiest' bewijst dat de slimste mensen gelukkig nog steeds voor een universitaire carrière kiezen. (C. van Linschoten, Rijksuniversiteit Groningen) De overeenkomst tussen een boraatglas-monster, dat net gepolijst is ten behoeve van een optisch reflectie-experiment, en een boter ham met jam is dat beide altijd met de verkeerde kant naar bene den op de grond vallen. (A. Verhoef, Rijksuniversiteit Groningen) Zonder de boordomroepers van de Nederlandse Spoorwegen zou het woord 'alsmede' al lang uit het Nederlands verdwenen zijn. (A. Verhoef, Rijksuniversiteit Groningen) De ongekende populariteit van mountainbikes en daarop lijkende fietsen in Nederland bewijst dat de uitstraling van een gebruiksarti kel meestal belangrijker is dan de functionaliteit. (A. Verhoef, Rijksuniversiteit Groningen) Tuberculose, afgekort als TBC of TB, wordt veroorzaakt door de Mycobacterium tuberculosis. Deze bacterie ver spreidt zich via druppeltjes die door een patiënt met open longtuberculose worden uitgehoest. Wie de drup peltjes inademt, kan besmet worden maar hoeft daarvan niet ziek te worden. Men kan jarenlang met de bacterie rondlopen zonder ziekteverschijnselen. Als de weerstand afneemt, bijvoorbeeld bij ouderdom of door een ziekte zoals aids, kan de bacterie uit zijn sluimertoestand ontwaken en een ontsteking in de lon gen veroorzaken. Het belangrijkste symptoom is hard nekkige hoest, waarbij slijm en soms bloed worden op gehoest. Verder kan de patiënt lichte koorts hebben, zich moe voelen en vermageren. De infectie kan zich uitbrei den naar het vlies om de longen en ook naar andere de len van het lichaam, zoals bot of nieren. Als de ontsteking in de longen niet tijdig wordt behan deld, ontstaan uiteindelijk in de longen kleine holtes met grote hoeveelheden tuberkelbacteriën. Als zo'n holte in verbinding staat met de luchtwegen, is er sprake van open, besmettelijke tuberculose. Tuberculose is goed te genezen als de patiënt negen maanden lang trouw de voorgeschreven medicijnen slikt. AJ twee tot drie weken na het begin van de behan deling is een patiënt met open tuberculose niet meer be smettelijk. Mensen die zijn besmet met de bacterie maar geen ziekteverschijnselen vertonen, hebben medicijnen nodig om te voorkomen dat ze de ziekte later ontwikke len. Oplettendheid geboden TBC nog lang niet uitgeroeid in Nederland De grootste fout die in de strijd tegen een infectieziekte kan worden ge maakt, is te vroeg juichen. Een beetje slimme ziekteverwekker geeft zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Dat bewijst momenteel de tuberkel bacterie, die verantwoordelijk is voor een toenemend aantal gevallen van tuberculose. Hoe een volksziekte die in de westerse wereld zo goed als uit geroeid leek, weer de kop op kon ste ken. leeuwarden popkje van der ploeg Steeds vaker worden de laatste jaren 'explo sies' van tuberculose gemeld. Doorgaans zijn dat groepsinfecties van een beperkte omvang. Een enkele keer is er sprake van massale besmetting, zoals vorig jaar onder horëca-bezoekers in Harlingen. Met in to taal 243 besmettingen was de 'Harlinger ex plosie' voor Nederland de op een na groot ste TBC-explosie van na de oorlog. Landelijk is er al langer sprake van een lichte opmars van de oude volksziekte. Aan de jarenlange daling van het aantal nieuwe TBC-patiënten in Nederland kwam in 1987 een eind. Sindsdien is het aantal nieuwe aangiften ieder jaar weer ietsje hoger. In 1987 werden 1226 nieuwe patiënten geregi streerd, vorig jaar waren het er al bijna 1600: een groei van 30 procent. Ook in andere Europese landen en in de Verenigde Staten neemt de verspreiding van tuberculose sinds de tweede helft van de jaren '80 weer toe. In Spanje bijvoor beeld steeg het aantal nieuwe patiënten in twee jaar tijd met maar liefst 28 procent. Noorwegen registreerde een toename van 21 procent in de periode van 1988 tot 1991. En in de Verenigde Staten groeide het aan tal nieuwe gevallen met 20 procent in de ja ren van 1985 tot 1992. Voor beleidsmakers, maar ook voor veel artsen en wetenschappers kwam de ople ving van TBC als een verrassing. Tot halver wege de jaren '80 was de algemene opvat ting dat de ooit zo gevreesde tuberkelbacte rie zo goed als uitgeroeid was. Dankzij ef fectieve medicijnen, die na de Tweede We reldoorlog beschikbaar kwamen, maar ook door gunstiger leefomstandigheden, was het tuberculosecijfer steeds verder gedaald. Tegelijkertijd verslapte de aandacht voor de ziekte. De veronderstelling dat tuberculose toch geen serieuze bedreiging meer kon vormen, deed veel landen besluiten wat minder energie te steken in de tuberculose bestrijding. Dat was, zo blijkt nu, een ern stige misrekening. Beknibbeld Jaap Broekmans, directeur van de Konink lijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose (KNCV) meent dat de wijze van financiering de tuberculo sebestrijding ook in een kwetsbare positie heeft gebracht. „Zolang het misverstand nog de ronde doet dat we tuberculose al lang onder controle hebben, bestaat het ge vaar dat er beknibbeld wordt op het bestrij- dingsapparaat. Terwijl de huidige opleving van de ziekte eerder reden is er wat extra geld in te steken. Gemeenten moeten er nog van doordrongen worden dat er nu ab soluut niet bezuinigd mag worden op de tu berculosebestrijding. Ook de rijksoverheid moet daar volgens de KNCV-directeur nog van worden over- in Nederland het risico op resistente tuber culose toe. In 5 tot 10 procent van de ziek tegevallen in Nederland is al sprake van on gevoeligheid voor één medicijn. De resis tentie voor meer dan één middel is 1 pro cent. Het probleem van resistente tuberculose kan overigens niet uitsluitend op het conto van het buitenland worden geschreven. Broekmans: „Ook in Nederland volgen niet alle patiënten een optimale behandeling. De resistentie neemt ook toe doordat tuber culose steeds meer voorkomt bij groepen moeilijk behandelbare patiënten, zoals drugsverslaafden en daklozen. Een verslaaf de wiens enige zorg het scoren van drugs is, is nu eenmaal moeilijk te motiveren voor een lange kuur." In de Verenigde Staten kunnen patiënten die'niet meewerken aan de behandeling, sinds enkele jaren gedwongen worden op genomen. Om de risico's van multi-resis- tente tuberculose te beperken, gaan ook in Nederland inmiddels stemmen op dwang- opname mogelijk te maken. Broekmans ziet de gedwongen behandeling als een laatste pressiemiddel. „Er zijn nu patiënten bekend die iedere medewerking aan thera pie weigeren. Zij vormen een gevaar voor de volksgezondheid. In die gevallen zou je de mogelijkheid van een dwangopname achter de hand moeten hebben om de pa tiënt te bewegen tot een vrijwillige behan deling." .>■-/ -V.o-ttt-T'A.öïVcv ga ïj. giT? :'41'D 7 y C i.-'Ni'L LO&£LvLU ,-v. in te steken. tuigd. Het ministerie van WVC wil volgend jaar de jaarlijkse subsidie van 300.000 aan de KNCV voor de ondersteuning van de af delingen tuberculosebestrijding beëindi gen. „Juist nu het aantal nieuwe patiënten toeneemt, is die ondersteuning hard no dig." Broekmans: „De kennis bij het grote pu bliek van tuberculose is nihil. Bij het gros van de Nederlandse bevolking bestaat de indruk dat tuberculose verdwenen is. Een jongere die veel hoest en proest, denkt niet aan tuberculose maar aan cara of aan ro- kershoest. En ook de dokters denken er niet altijd aan. Zo vaak wordt de gemiddelde huisarts ook niet geconfronteerd met TBC. Wij willen beslist geen paniek zaaien, maar alertheid is wel geboden." De terugkeer van de infectieziekte naar de geïndustrialiseerde wereld is volgens de WHO de tol die de rijke landen moeten be talen voor de jarenlange verwaarlozing van de tuberculosebestrijding in de arme lan den. Immigranten uit Derde-Wereldlanden nemen de ziekte immers mee naar het Westen. Om te voorkomen dat bijvoorbeeld asiel zoekers en immigranten op grote schaal tu berculose in Nederland verspreiden, wor den zij bij binnenkomst in ons land ver plicht onderzocht. Helemaal waterdicht is die screening echter niet, erkent Broek mans. „Doordat asielzoekers frequent wor den overgeplaatst, is het vaak moeilijk de behandeling van negen maanden af te ma ken. Daarnaast verdwijnen er patiënten in de illegaliteit. Op die groep hebben we he lemaal geen zicht." Resistent Sommige buitenlanders zijn in hun land van herkomst weliswaar al herkend als TBC-patiënt, maar hebben de therapie niet afgemaakt of een onjuiste combinatie van medicijnen gekregen. Daardoor neemt ook Albert Kiers, keu ringsarts bij de GGD, bekijkt de röntgenfo to's van een tbc-pa- tiënt. foto gpd M I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7