eidoorns wijken voor fietspad jDit komt vooral bij chauffeurs hard aan' B en W Alkemade willen gezinsvervangend tehuis 'Het buitenland moet investeren in Litouwen' Leiden Regio Alkemade introduceert bronzen erepenning Spitsbus maandag op weg Tl Mi II (iljrttAfi, ATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Bezwaar tegen onteigening Stompwijkse grond blijft zonder resultaat fele honderden meidoorns zullen straks sneuvelen als ietspad 90 in Stompwijk bij de Meergeerweg, een dood- bpende dijkweg in het boerenland, wordt aangelegd, liet gaat om struiken die volgens mij net zo oud zijn als leze polder, de Zoetermeersche Polder, en die bestaat al jaar. En voor mij hebben ze ook een nuttige functie: vormen op het land een perfecte afscheiding tussen (lijn koeien en schapen", zegt M. van Leeuwen, die sa- pen met zijn vader een veehouderij aan de Meergeerweg leeft. voor grond af te staan. Komen de donderdag zullen advocaten zich buigen over de (gedwon gen) verkoop van een strook grond van 238 bij 12 meter langs de dijk, dat noodzakelijk is voor aanleg van fietspad 90. Die strook grond is nu nog eigen dom van de Van Le Van Leeuwens zijn al jaren [erwikkeld in een onteigenings- icedure met de provincie. De ivincie wil een recreatief fptspad aanleggen dat van het westerpark in Zoetermeer naar e Kniplaan in Stompwijk loopt, litwerking van dat plan is Jterk vertraagd omdat veel boe- i niet bereid waren om daar- ,,De grond wordt beschouwd als grasland en is getaxeerd op 6600 gulden. Maar ik en mijn vader hebben helemaal geen behoefte aan dat geld. We wil len onze weidegrond en onze meidoorns behouden. Er zullen overigens nog veel meer mei doorns sneuvelen dan de om streeks 300 die op ons terrein staan, want ook onze buren hebben grond met meidoorns moeten afstaan", vertelt Van Leeuwen. Als compensatie voor het ver dwijnen van zijn natuurlijke af scheiding zal Van Leeuwen een hek krijgen. „Maar we draaien zelf op voor het onderhoud van dat lelijke hek met betonnen palen. Dus op termijn gaat het ons toch geld kosten." Van Leeuwen en andere vee houders hebben bij diverse in stanties bezwaar aangetekend tegen de onteigening, maar zonder resultaat. Ook natuurbe schermers bleken niet in staat het onheil af te wenden. Inmid dels is bij Koninklijk Besluit ver ordonneerd dat de aanleg'van het fietspad in het algemeen be lang moet doorgaan. „Als de Meergeerweg ons eigendom was geweest was het niet zo makkelijk geweest om het fiets pad aan te leggen. Maar de weg is eigendom van het waterschap Meer en Woude en dat had geen problemen met het fiets pad", zegt Van Leeuwen. Vol gens de boer gaat de aanleg daarvan ten koste van meer za ken. Ook een pas gebouwde lig- boxenstal van een collega zou ervoor moeten wijken. Volgens woordvoerder A. Wil- lemse van de provincie is er geen sprake van een waardevol le rij meidoorns. „Het gaat om een afscheiding die bestaat uit meidoorns en planken. We heb ben nog aan Van Leeuwen aan geboden om nieuwe meidoorns te planten, maar daar wilde hij niets van weten. Fietspad 90 is een belangrijke schakel in het recreatieve fietspadennet van de gemeente. We zijn er al een jaar of tien mee bezig. Er moest worden onderhandeld met 20 eigenaars om de grond ervoor los te krijgen, daarom heeft het allemaal zo lang geduurd. We zijn nu bezig met de onteige ningsprocedure met de laatste twee eigenaars", zegt Willemse. Volgens de provinciale woordvoerder komt de grond nu binnen enkele maanden be schikbaar. „Dat betekent dat wellicht in 1995 met de aanleg van het fietspad kan worden be gonnen." koffiehuis De Rijnstreek in Hazerswoude-Rijndijk gesloopt iommige chauffeurs nemen het ligenaar Jaap van der Kooy walijk dat hij koffiehuis De Mijnstreek van de hand heeft ge- Daardoor zijn ze hun ver bouwde 'stop' na jaren kwijtge- lakt. Gisteren begonnen slo- 5 met de afbraak van het be kende pand, schuin tegenover Heineken-brouwerij. Het ordt gesloopt om plaats te (naken voor uitbreiding van de Ineu bel belbedrijven aan de Rij- lieken-boulevard aan de Rijn- pijk Kritiek die de Hazerswoude- zich wel kan voorstellen. R,Emotioneel zeker. Tientallen i is het een ontmoetings- geweest van de jongens, ommige kwamen veertig jaar r de vloer. Niet alleen voor kop koffie of om wat te maar het was ook een plek waar de nieuwtjes werden uit gewisseld. Dat is nu verleden jjijd. Dat komt hard aan en dat Tvordt mij aangerekend. Maar )r mij was het geen ge- nakkelijk besluit", merkt Van r Kooy op. Dat het koffiehuis deson danks verdwijnt, is volgens de torcoureur uit Hazerswoude i gevolg van de omstandig heden. „Als straks de nieuwe rijksweg 11 wordt geopentj, wordt de toeloop veel minder. Nu is de belangstelling van de chauffeurs om bij ons te stop pen al veel minder. Dat is het gevolg van de vele files, die zich dagelijks vormen op de weg tus- Alphen en Leiden. Daar door zien ze er van af om even onze koffietent aan te doen. Zoeken een andere route of rij den gewoon door. Ook voor de chauffeurs is tijd vandaag erg duur", vertelt de eigenaar over M. van Leeuwen bij zijn meidoorns, die v afscheiding'. Jarenlang zetten sommigen zich al in voor de gemeente. Maar een beloning zoals een koninklijke onderscheiding of 'de erepenning der gemeente Alkemade' zit er niet in. De criteria zijn te hoog. B en W van Alkemade gaan hier nu iets aan doen. Ze stellen de raad voor om een tweede ge meentelijke onderscheiding in te stellen, één waarvoor een minder hoge drempel geldt. De nieuwe onderschei ding krijgt de naam 'erepen ning van de gemeente Alke made'. Iemand die hiervoor in aanmerking komt, krijgt een oorkonde en een legpen ning met bijbehorend draag- insigne in brons. B en W stel len voor om 50 van deze leg penningen, inclusief draagin- signes aan te schaffen voor een prijs van bijna 3500 gul den. De naam van de reeds bestaande gemeentelijke on derscheiding 'de erepenning der gemeente Alkemade' wordt omgedoopt in het 'ere burgerschap van de gemeente Alkemade'. Deze onderschei ding, die bestaat uit een leg penning met draaginsigne in zilver, werd in 1967 ingesteld en is sindsdien aan drie inwo ners van Alkemade uitgereikt. Volgens J. Oerlemans van de gemeente Alkemade kwam het slechts één of twee keer per jaar voor dat de gemeente de aanvraag van een onder scheiding moest weigeren. „Nu bekend wordt dat we er een onderscheiding bijkrijgen met minder hoge criteria, zul len er ook wel meer aanvra gen komen." Volgende week wordt de in stelling van de nieuwe onder scheiding besproken in de commissies financiën en be stuurszaken. VRIJE TIJD Tentoonstelling Turnvereniging Ons Buiten houdt op vrijdag 2 september (van 20.00 tot 22.00 uur) op za terdag 3 september (van 10.00 tot 18.00 uur) en zondag 4 sep tember (van 10.00 uur tot 17.00 uur) in het verenigingsgebouw bij de Marnixstraat bij Sport park Noord in Leiden de jaar lijkse tentoonstelling van pro- dukten van de volkstuin. Leden van de vereniging ge ven demonstraties bloemschik ken. De toegang is gratis. Boekenverkoop In filiaal Zuid-West van de Openbare Bibliotheek in Leiden worden tot en met zaterdag 3 september weer boeken ver kocht die niet meer in de collec tie passen. Volwassen boeken kosten 2,50 gulden, jeugdboe ken, pockets en strips één gul den. Er staat op 25 augustus ook een verkoopkraam op de brade rie op het Bevrijdingsplein. Opening mogelijk in tweede kwartaal 1995 Koffiehuis De Rijnstreek in Hazerswoude-Rijndijk dat na dik vijftig jaar e het motief om de deur te slui ten. „Zakelijk gezien moest ik nu de knoop wel doorhakken om te sluiten." Van der Kooy werd in 1973 ei genaar van de koffietent. Hij nam het pand destijds over van zijn schoonvader Siem Heems kerk. Hoe lang het pand er al staat weet de Hazerswoudenaar niet. „Heemskerk heeft De Rijn streek op een gegeven moment ook overgenomen van zijn schoonvader. Zandvliet. Ik schat dat de koffietent er zeker dik vijftig jaar heeft gestaan. Als van een dergelijke gelegenheid de deur dicht gaat, dan betekent n prooi werd van de slopers. dat wel iets. Dat besef ik zelf maar al te goed." Het is de bedoeling dat Van der Kooy een nieuwe pleister plaats opzet in het dorp. Als de nieuwe rijksweg Nil wordt ge opend, wil de Hazerswoudenaar bij de op- en afrit aan de Geme- neweg een plekje. Of dat ook lukt kan hij nog niet zeggen. Daarover wordt nog met de ge meente Rijnwoude en andere instanties gesproken. Hij wil het graag, want „die jongens moe ten toch een adresje hebben waar ze een gehaktballetje kun nen eten." Behendigheidswedstrijden in Zoeterwoude-Dorp Stoelendans, een hindernisbaan en een achteruit- rijrace. Dat zijn-enkele onderdelen van de 13de Trekkerbehendigheidswedstrijd die zondag 28 au gustus weer in Zoeterwoude-Dorp wordt gehou den. Wie van de 50 jongeren uit de regio met hun trekker het meest behendig zijn, maken kans op de titel 'All Rounder 1994'. Daarnaast is er ook prijs voor de mooist versierde trekker. Dit jaar wordt bovendien een wedstrijd gehouden tussen kraanmachinisten. Zij strijden om de titel 'behen digste kraanmachinist van de regio.' Iedereen is welkom om te kijken naar de be hendigheidswedstrijden die om half elf beginnen op het terrein aan het Molenpad in Zoeterwoude- Dorp. Het geheel wordt afgesloten rond de klok van vier. De prijsuitreiking is 's avonds tijdens het feest in de tent op het wedstrijdterrein. Of er een grote behoefte is aan een kleinschalig gezinsvervan gend tehuis in Alkemade is nog de vraag. Toch stellen B en W voor om mee te werken aan de komst van een dergelijke wo ning voor circa vier verstande lijk gehandicapten. Als ook de raad begin september het groe ne licht geeft, wordt de woning- bouwverening gevraagd om een centraal gelegen eengezinswo ning beschikbaar te stellen. Huize Jacobus wordt gevraagd om 's nachts bereikbaar te zijp voor de bewoners. G. Gerding, directeur van de Stichting Voor zieningen Gehandicapten (SVG) schat de kans dat het huis er komt op 75 procent als de raad zijn fiat geeft. De SVG gaat het pand beheren. Als er wordt af gegaan op de wachtlijst, lijkt het er op dat Alkemade niet zit te springen om een dergelijke voorziening. Per 1 juli 1994 staan bij de in Leiden gevestig de Sociaal Pedagogische Dienst slechts twee inwoners van Alke made op de wachtlijst voor een gezinsvervangend huis. Daar naast staan drie personen inge schreven voor een plek in een internaat. Het college van B en W gaat er echter van uit dat er vanzelf behoefte ontstaat bij de inwoners van Alkemade als het huis er eenmaal is. Het wijst er op dat mogelijk ook niet-inwo- ners van Alkemade van deze voorziening gebruik kunnen maken. Ook als de raad zich achter het collegevoorstel schaart, is het nog niet helemaal zeker dat het huis er komt. Volgens Gerr ding moet er nog een aantal za ken worden geregeld. „Het geld is nog niet eens het probleem", vertelt hij. „Wat wel moet wor den geregeld is de begeleiding. Het is niet te doen om er 24 uur lang betaalde krachten te plaat sen. Voor de uren dat de bewo ners niet zoveel zorg nodig heb ben, zoals 's nachts, moeten we iets regelen met bijvoorbeeld Huize Jacobus. Ten tweede moet er een geschikte woning worden gevonden. Die woning moet wellicht hier en daar nog worden aangepast. En ten slotte moeten ook de bewoners wor den geselecteerd. Het moet wel gaan om mensen met een mini male zorg en die bovendien kunnen aarden in een platte landsomgeving." Pas als dat allemaal lukt, kan het huis er volgens de SVG-di- recteur komen. Gerding: „Als al les meezit, heeft Alkemade in het tweede kwartaal van 1995 een eigen kleinschalig gezins vervangend tehuis." Maandag buigt de commissie welzijn zich over het collegevoorstel. Fietspad mag worden aangelegd FRANK BUURMAN De gemeente Warmond heeft de bezwaren tegen de aanleg sen (brom)fietspad tussen Warmond en Sassenheim ver worpen. Drie inwoners van Warmond hadden protest aan getekend. Zij stelden dat de aanleg van het pad ten koste gaat van de natuur. Er moet ge- luidwerend groen voor worden gesloopt, en als het fietspad er ligt zal er nog meer groen moe ten verdwijnen om de veiligheid voor de fietsers te verbeteren. De geluidsoverlast voor de be woners neemt toe, niet alleen vanwege het verdwijnen van gé- luidwerend groen maar ook omdat bromfietsers over het pad mogen rijden. Volgens de gemeente War mond is het fietspad belangrijk omdat het deel uitmaakt van het provinciale fietspadennet. Doel van dat net is verminde ring van het autogebruik. Aan gezien het fietspad op een be staand 'puin'-pad wordt gepro jecteerd, is het niet nodig om er groen voor te verwijderen. De gemeente verwacht dat -er om streeks 120 bromfietsers per et maal over het pad zullen rijden, hetgeen maar een beperkte ge luidsoverlast zou betekenen. Litouwers na verblijf van drie maanden in Voorschoten terug naar Druskininkai VOORSCHOTEN Ze zijn eigenlijk ambassadeurs geweest voor Litouwen, Vit- kauskas Renaldas en Krisius Si- gitas. In de afgelopen drie maanden dat ze in Voorschoten bij de groenvoorziening hebben gewerkt, droegen ze de bood schap uit dat de wereld vertrou wen moet krijgen in de onaf hankelijke Baltische staat, die nog zwaar worstelt met de na weeën van de Russische bezet ting. „Als het buitenland bereid is te investeren in ons land zijn we in staat onze economie er weer bovenop te krijgen", stelt Sigitas. De gemeente Voorschoten is via de Stichting Voorschoten- Oost-Europa een uitwisseling begonnen met Druskininkai, de kleine stad in Litouwen waar Renaldas en Sigitas ook van daan komen. De komst van de Litouwers is een voorbode van een uitgebreid uitwisselingspro gramma op economisch, soci aal, cultureel en sportief gebied. Renaldas en Sigitas zijn in dienst van het ministerie van bosbouw. Druskininkai ligt in Vitkauskas Renaldas en Krisius Sigitas. r foto hielco kuipers een bosrijk gebied met rivieren niet ergens blijven hangen. Als en meren en moet het onder je bijvoorbeeld een bedrijf wil hout heb- opzetten en daarvoor geld wil lenen moet je een belachelijk hoge rente betalen. Ik zou dat geld liever hier bij een Neder landse bank lenen", vertelt Sigi tas. Volgens de Litouwers is het een goede tijd om nu in Litou wen te investeren. „De werk krachten zijn goedkoop, de willen graag aan de meer van export ben. Momenteel is de situatie, net zoals overal in het uiteengeval len Oost-Europa, uiterst chao tisch. „De regering doet ver keerde dingen met het geld dat als steun uit het buitenland komt. Dat geld moet bij de zelf terechtkomen en slag. Er is veel werkloosheid. Er is nu van alles in de winkels te koop, maar de mensen hebben geen geld. Het zou prachtig zijn- als het buitenland hier fabrie ken neerzette. Daarmee verwer ven we dan ook de technische kennis die we zo hard nodig hebben", aldus Renaldas. De ontevredenheid onder de bevolking is momenteel groot. „Je ziet profiteurs en zwarthan delaren slapend rijk worden, terwijl de rest van de bevolking niets heeft. Er is sprake van een wild soort kapitalisme. Het ont breekt momenteel ook aan saamhorigheid. Het is nu ieder voor zich, terwijl de mensen be ter zouden kunnen samenwer ken", is de opvatting van Sigi- Op toeristisch gebied heeft het gebied rond Druskininkai grote mogelijkheden. „We be schikken over tien sanatoria die dagelijks 5000 mensen kunnen verwerken. Er zijn geneeskrach tige bronnen, modderbaden en dergelijke in een zeer gezonde, bosrijke omgeving. Alles is aan wezig, er hoeft alleen maar ie mand te komen die 'er geld in steekt en de zaken goed organi LEIDEN/ZOETERWOUDE seert. Maar het blijft heel moei lijk om de mensen in Nederland daarvan te overtuigen", aldus Sigitas. De Litouwers verwachten veel van het bezoek dat een delega tie uit Voorschoten eind augus tus aan Druskininkai brengt. „De mensen uit het buitenland moeten met eigen ogen zien hoe de situatie hier is. Dan kun nen we dat wantrouwen wegne men. Ik wil niet verbloemen dat er nog veel verbeterd moet wor den, maar er is geen sprake van een anarchie waar je je leven niet zeker bent, zoals sommige mensen schijnen te denken." Het bezoek aan Nederland is de Litouwers goed bevallen. De organisatie en produktiviteit van de land- en tuinbouw heeft indruk gemaakt. „Veel zaken zouden we best naar Neder lands model willen opzetten", zegt Renaldas. Sigitas wil gaarne informatie verstrekken over de zakelijke mogelijkheden in Litouwen. Hij is bereikbaar op het adres Sauli- tekio 23, Druskininkai 4630, Lit- haunia. De spitsbus tussen het Leids centraal station en het bedrij venterrein Grote Polder in Zoe- terwoude gaat maandag rijden. De bus maakt e'e'n.rit 's och tends en e'e'n rit 's avonds, waarbij bij zes haltes kan wor den opgestapt. Het lijnnummer is 189. Westnederland brengt de bussen in de ochtend- en avondspits in samenwerking met de gemeente Zoeterwoude en Rijkswaterstaat op de weg. Het initiatief is van het ver voersmanagement Grote Pol der, dat ontevreden was over de bereikbaarheid van het terrein. Het gaat om een experiment van een jaar. Bij een definitieve lijn wordt een combinatie ge maakt met een lijn over bedrij venterrein Roomburg. Het pro ject wordt betaald door de bus maatschappij en een aantal be drijven op de Grote Polder. Eerder maakten Zoeterwoud- se raadsleden tevergeefs bewaar tegen de geplande route, waar bij de bus door de sluis van de smalle Oranjelaan rijdt. Daar werd sluipverkeer gevreesd, omdat de verkeerssluis die aan het eind van de middag geslo ten was nu voor de bus - en daarmee ook ander (vrachtver keer - wordt opengesteld. Om wonenden en raadsleden zagen de bus liever over de Burge meester Smeetsweg rijden. Dat zou echter te veel vertraging op leveren, omdat tegelijkertijd de- Hoge Rijndijk wordt heringe richt. Bovendien zou het duur der zijn. chAchA ~fortnif Quickstep Jiv® 1Rac.& Mambo Prils

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15