l'Sociale dienst houdt mij 'ubliek moet even wennen tan afsluiting Stationsplein In de rij voor een studiebeurs 'Dit is een milieumisdaad' van mijn werk' Cursisten IVN blijven niet alleen in klaslokaal KNi\Pe afsluiting van het Stationsplein in Leiden heeft gister avond niet tot grote verkeersproblemen geleid. Om ^"pioeilijkheden te voorkomen waren agenten ter plaatse )m een paar uur het verkeer te regelen. „Het is even «vennen voor het publiek, maar als iedereen op de hoog- is, loopt het wel. Het zal de komende maanden wel va- ter gebeuren", verklaarde een politiewoordvoerder gis- jteravond. tionsplein. Het auto- en busver- keer wordt via omliggende we gen omgeleid. het plein is dit weekeinde voor 2o.pftl het autoverkeer afgesloten. In Oö^erband met de komst van een verkeerstunnel zijn vanaf gister avond zeven uur medewerkers van het Elektriciteitsbedrijf ^uid-Holland (EZH) en een iantal aannemersbedrijven be- met het verleggen van zes van de 150.000 volt on dergrondse hoogspanningsver- Dinding tussen Voorburg en Leiden: Fietsers en voetgangers lebben wel toegang tot het Sta- De tien centimeter dikke ka bels liggen op de plaats waar een tunnel voor bussen, fietsers en voetgangers komt. De kabels worden op een tijdelijke brug over het tunneltracé in zand ge legd. Over het zand komen me talen platen om de kabels te be schermen. Tijdens de werk zaamheden, die ook 's nachts doorgaan, zijn de kabels span ningsloos, maar volgens Hans Vakantie eindigt in mineur oegstgeest Twee auto's en een caravan zijn gisteravond rond half acht zwaar beschadigd bij een aanrijding op de Rijnzicht- weg, iets voor het viaduct van de A44, in Oegstgeest. Een auto mobilist uit Hoogmade raakte door onbekende oorzaak van de weg. Juist op die plaats stond een caravan geparkeerd en daar voor een vrijwel nieuwe Mercedes. De man botste tegen de cara van die naar voren schoot waardoor vervolgens de Mercedes een plantsoen in werd geschoven. Auto en caravan zijn van bewo ners van de Rijnzichtweg die even eerder terug waren gekomen van vakantie. De caravan is waarschijnlijk total loss. van Lith van de EZH heeft de operatie geen gevolgen voor de stroomvoorziening in Leiden. Op maandagochtend 22 augus tus om zes uur is het Stations plein weer vrij voor het autover keer.. In het weekeinde van 2 tot en met 5 september worden de zes kabels bij de kruising Schutters veld en de Oegstgeesterweg aangepakt. De kabels zouden de verkeerstunnel die op de Schip- holweg weer boven de grond komt, in de weg zitten. Zij wor den een eindje verschoven. Het doorgaande verkeer over de Schipholweg wordt dan over het terrein langs de spoorbaan omgeleid. Het verkeer op de kruising ondervindt geen hinder van de werkzaamheden. In dat zelfde weekeinde wordt ook de stoomleiding die van de elektriciteitscentrale op de Lan- gegracht en het Academisch Ziekenhuis en gedeeltelijk in de grond van het tunneltracé loopt, verplaatst. Met de tunnel voor auto's, fietsers en voetgangers en een andere tunnel voor alleen bus sen moet het Stationsplein in 1997 autovrij zijn. Retourtje SydneylMelbourne vanaf 2.046r Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Regel 't op het postkantoor Informatie-avond over centrum voor asielzoekers leiden De informatie-avond over het tijdelijk opvangcentrum voor vluchtelingen in Roomburg wordt dinsdag 23 augustus gehouden. Op de bijeenkomst in de Vre- deskerk aan de Van Vollen- hovenkade 21 zijn aanwezig de wethouders Laurier en Van Rij, projectcoördinator Gerdes van WVC, een direc teur van een vergelijkbaar opvangcentrum en voorzit ter Bovens. Na de inleidin gen is er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vra gen, die na de pauze beant woord worden. Aanvang acht uur. Op 30 augustus spreekt de gemeenteraad zich uit over het opvang centrum. 20 AUGUSTUS 1994 Koffiehuis 1 Vrachtwagenchauf- A C I Di feurs zijn verdrietig Koffiehuis De Rijnstreek in Hazerswoude-Rijndijk gaat tegen de vlakte. Studenten verzamelen folders en presentjes op informatiemarkt Rosmolenbewoonster: inhoud garageput in park Merenwijk gestort De schadelijke inhoud van de garageput van de Rosmolenflat wordt rechtstreeks in het water van het wijkpark van de Meren wijk gestort. Rosmolenbewoon ster F. van Staalduinen heeft hierover een klacht ingediend bij de afdeling milieu van de ge meente Leiden. „De inhoud van de put, vuil, olie, chemicaliën, is onlangs voor de tweede keer bij het Molenaarsbruggetje het wa ter ingegaan. Er spelen daar kinderen, het lijkt mij hoogst onverantwoord om dat zo te doen. Het is een milieumis daad", vindt de Rosmolenbe woonster. Volgens van Staalduinen werd de inhoud van de put aan vankelijk door een kolkenzuiger van de gemeentereiniging afge voerd. „Sinds twee jaar komt die zuiger niet meer en stort de huismeester de inhoud jaarlijks bij het bruggetje. Ik heb daar vorig jaar al tegen geprotes teerd, maar dat heeft dus geen resultaat gehad. Met de huis meester er over praten heeft geen zin, want die spreekt geen Nederlands", vertelt Van Staal duinen. De garageput bevat veel schadelijke stoffen. „Auto's ver liezen olie, de auto's en ook de containers worden gewassen in de parkeergarage met schoon maakmiddelen die schadelijk zijn voor het milieu. Het gaat al lemaal zo de put in. En vervol gens komt het zo terecht bij de beesten en de kinderen. Je kan de vuile bagger nog zo op de waterkant zien liggen." Waarom de gemeente het vuil niet meer afvoert is Van Staal duinen niet duidelijk. „Mis schien is het een soort bezuini ging van het flatbestuur, omdat dat geld kost. Maar dan wel een verkeerde bezuiniging." De Vereniging van Eigenaren van de Rosmolen was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Bij de afdeling milieu van de gemeente is de klacht geno teerd, maar een woordvoerder kon gisteren niet meer vertellen dan dat de zaak nog in onder zoek is. Vanuit een knalgele dubbeldek ker delen Heineken-promotie- meisjes vraagformulieren uit aan studenten. Bij goede beant woording van de vragen over bier verstrekt de brouwerij dan een 'studiebeurs'. Inderdaad, een donkergroen portemon- neetje. Drommen eerstejaars verdrongen zich gisteren dan ook voor de bus op het Stad huisplein op de slotdag van de El Cidweek, de introductieweek van aankomende Leidse stu denten. Op deze informatiemarkt staan niet alleen de bierbrou wer, maar ook bijvoorbeeld banken, politieke partijen, kran ten, boekhandels, studenten clubs, de GGD met een enquête over Veilig Vrijen. Helemaal in de hoek veert een veelkleurig luchtkussen op, waarop de monstraties worden gegeven en studenten met klitteband de zwaartekracht kunnen trotse ren. „Iedereen loopt spullen te zoeken die hij kan krijgen en ie dereen moet je hebben. Nee, ik heb nog niets gezien", zegt de 17-jarige Anneloes die Italiaans gaat studeren. Natuurlijk, de Rabobank hoopt dat je een re kening gaat openen en lokt met pepermunt, Collegium Musi- cum wil dat je je muzikale kwa liteiten voor de club gaat inzet ten en bij de VSB-bank mag je een wedstrijdje doen in biervat- opdrukken. Anderen houden het bij het uitdelen van bladen, zoals het maandblad SUM en het blad 'De Partikulier'. Een gratis bijbel is zo verkregen. Er zo er geen kleine geschenken worden gegeven, gaat er wel veel foldermateriaal doorheen. „Al die foldertjes moet ik eerst eens lezen", zegt de 18-jarige Anouk, die nog niet door iets op de markt getroffen is, „dan krijg ik misschien een idee." Van de politieke partijen be toont met name de Socialisti sche Partij zich afwachtend. „We staan hier niet om studen ten voor hèt lidmaatschap te werven, wij zijn geen partij van studenten. We zijn hier wel om te vragen of ze ons willen hel pen", zegt raadslid Daan Sloos, die zich door zijn fractievoorzit ter Cor Vergeer laat vergezellen. „We bieden ze ons gratis stu dentenblad GIST." Op een spot prent mangelt Wim Kok een jongere onder het motto 'Stu denten, die wringen pas lekker uit!' Ook PvdA, CDJA, D66 en WD laten merken dat ze de in teresse van studenten kunnen VELDLOOP - De Leidse scho lieren kunnen komend school jaar voor het eerst hun krachten meten in een veldloop. Het zware atletiekonderdeel staat voor 9 december geprogram meerd op de volle kalender van de schoolsport. De gemeentelij ke schoolsportcommissie heeft in samenwerking met de Leidse sportverenigingen 23 toernooi en en 29 kennismakingscursus sen op de rol staan. za aan de verliezende hand. De Souza, een uitkeringsge rechtigde bioloog, was er bij toen begin 1992 de voormalige Rex-bioscoop werd gekraakt. De krakers wilden er niet wonen maar (pop)culturele program ma's draaien. Vriend en vijand zijn het erover eens dat ze in hun opzet zijn geslaagd. De gemeente Leiden is vriend en vijand tegelijk. Raadsleden hebben X herhaaldelijk een waardevolle aanvulling op het culturele aanbod in de stad ge noemd, stemden in met enkele subsidies en gedogen de bezet ting van het gebouw door de krakers. De Souza werkt na mens X met wethouder Laurier samen in een werkgroep die het culturele aspect van 'Leiden Vluchtelingenstad' gestalte geeft. Ambtenaren van Lauriers sociale zak^n bestoken De Sou za ondertussen met brieven waarin hem wordt verboden zijn werk bij X voort te zetten. De Souza kreeg in oktober van 1992 zwart-op-wit toestem ming van de sociale dienst om met behoud van zijn RWW-uit- kering voor X te werken. Wel moest hij blijven solliciteren. De Leidenaar gooide heel zijn ziel en zaligheid in het (pop)cultuurcentrum. Hij is nu programmeur van wereldmu ziek, zit in de redactie van het maandblad Index, maakt deel uit van het bestuur, verricht coo"rdinerende werkzaamhe den en vervaardigt tapes voor de verkoop. Hij wordt als 'on misbaar' beschouwd. In november 1993 kreeg hij een brief waarin de sociale dienst opbiecht een fout te heb ben gemaakt. De toestemming om met behoud van uitkering te werken, was maar een jaar gel dig, dus tot augustus 19Ö3. De Souza kreeg vier maanden uit stel om de nog lopende zaken bij X af te handelen. Per 1-1- 1994 moest hij beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. „Op het moment dat ik die brief lêeeg, was er nog maar anderhalve maand van dat uitstel over", zegt de ontstemde De Souza. „Wat wil de sociale dienst nu ei genlijk van me. Dat ik 24 uur per dag ga solliciteren? Alsof er zo veel banen zijn. Ik verbreed mijn sollicitatiespectrum juist door bij X te blijven. Ik doe hier een schat aan ervaring op." Ondersteund door Johan An dree, stafkracht van het LVC, bond De Souza de strijd aan. Andree probeert de gemeente vanuit zijn 'beroepsmatige overtuiging' te laten inzien dat De Souza 'een sleutelfiguur' is voor de Leidse popcultuur. Tot op heden mag het allemaal niet baten want de sociale diesnt geeft geen krimp. Moedeloos veegt De Souza al-zijn papieren bij elkaar. „Ze houden me van m'n werk", zegt hij. De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN afdeling Leiden houdt dit najaar weer de herfst- en-duincursus, excursies en tentoonstellingen. De duincursus begint half september. Elke veertien dagen is er een theorie/klein prakticu- mavond (vijf in totaal) gevolgd door een excursie op zaterdag morgen. Aan de orde komen het ontstaan van de duinen, de' planten, vogels, paddestoelen, konijnen en vossen die in het duin leven en hun onderlinge samenhang. Nadere informatie en opgave kan bij W. van Bee- len (01718-14864). Deelname kost 85 gulden inclusief en 60 gulden exclusief het boek Beleef het duin. De herfstcursus geeft inzicht in typische najaarsverschijnse len "zoals het vallen van blade ren, de trek van vogels en de groei van paddestoelen. Ook deze cursus beslaat vijf avonden en vijf excursieochtenden. Op gave en informatie bij E. Löhr, 071-0 612450. De herfstcursus kost 54 gulden. Het theoretisch gedeelte van beide cursussen wordt in Leiden gegeven. De tentoonstellingen in het Koetshuis Leidse Hout en het Milieu Educatief Centrum in Leiderdorp zijn ook gericht op de herfst. Natuurliefhebbers kunnen vrijwel elke zondag in Leiden of een van de omliggen de dorpen meelopen met een excursie. Een lijst met data en nadere informatie is verkrijg baar bij het IVN Leiden, 071- 141389. Vrijwilliger De Souza moet werkzaamheden bij centrum X staken gebruiken. Maar de meeste stu denten hebben aan de overkant van de Nieuwe Rijn meer be langstelling voor de GGD, die gratis condooms uitdeelt. Ook zijn ze wel bereid even een ano nieme enquête over hun (on)veilige liefdesleven in te vullen. Mits er maar wat tegen overstaat, een paar bierviltjes bijvoorbeeld. Midden op de Koornbeurs- brug staat de 18-jarige Barry. Hij gaat Talen en Culturen van Latijns-Amerika studeren. „Wat me is bijgebleven? Nou, de stand van de SP. Ik was in Heer len al lid, daar is het de derde partij. Maar hier word ik het ook." Hij is nog geen lid van een vereniging geworden. „Ze zeg gen dat je dan eenzaam wordt en ik wil wel eens kijken of dat echt zo is." Stremming leidt volgens politie tot weinig problemen Een politieke prent over de af faire-De Souza zou er als volgt uitzien: twee oudere jongeren geven een jongeman een aai over zijn bol en schoppen tege lijkertijd tegen zijn achteiwerk. Op de achtergrond stort een theater in, waarvoor net een lange rij mensen stond te wach ten. „De twee gezichten van de gemeente", zou Francis de Sou za er zelf boven zetten. „Het ge meentelijke vegeteren op de in zet van vrijwilligers", suggereert directeur R. Visser van het Leids Vrijetijdscentrum LVC) De twee oudere jongeren op de tekening zijn de wethouder van sociale zaken, Groen Link ser Jan Laurier en cultuurwet houder Pex Langenberg van D66. Het instortende gebouw is centrum X aan de Haarlemmer straat, dat wordt gerund door De Souza, zijn acht collega's van de kernploeg en 50 andere medewerkers. Op de tekening staan zij machteloos toe te kij ken. Wellicht zijn zij straks aan de beurt. Op de informatiemarkt rondom het Stadhuisplein stonden ook enkele attracties. Op dit veelkleurig luchtkus sen konden studenten met klitteband de zwaartekracht trotseren. foto holvast/mark lamers Francis de Souza in centrum X. „Wat wil de sociale dienst nu eigenlijk van me. Dat ik 24 uur per dag ga solliciteren? Alsof er zo veel banen - zijn. Ik verbreed mijn sollicitatiespectrum juist door bij X te blijven. Ik doe hier een schat aan ervaring op." foto holvast/mark lamers De Souza is in conflict geraakt met de sociale dienst over zijn vrijwilligerswerk dat hij moet stalcen omdat hij onvoldoende beschikbaar zou zijn voor de ar beidsmarkt. Hoewel de strijd nog niet is gestreden, is De Sou-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13