VS sluiten Cubaanse illegalen op Buitenland 501 Zeker 150 doden bij aardbeving in Algerije Cholera-epidemie dreigt in Turkije Franse justitie heropent nog twee oude zaken tegen Carlos Klaar maar niet af Unita gebruikt honger in strijd om Angola Krajina in isolement geraakt na breuk Servië JJP IDAG 19 AUGUSTUS 1994 (ode i len bij busongeluk Rusland Ukkou Bij een ernstig busongeluk vlakbij de Russische hoofd- JkdMoskou zijn vanochtend vijftien inzittenden gedood en 21 hvond. Het voertuig reed van een brug. Volgens het persbu- pu Itar-Tass was de bestuurder vermoedelijk in slaap gevallen, ot meeste slachtoffers waren Armeense ivdviseur weg wegens Whitewater Jean Hanson, algemeen adviseur van het Ameri- terie van financiën, heeft gisteren ontslag geno- n. Haar positie was wankel geworden door haar rol in de jjiitewater-affaire. Woensdag legde onderminister Roger Alt- financiën zijn functie om dezelfde reden neer. met|raël doodt drie Hezbollah-strijders d itiAriayoun Israëlische troepen hebben gisteren bij een treffen e'de Jzuid-Libanon drie guerrillastrijders van de Hezbollah dood- tot 2|schoten. Twee Israëlische soldaten raakten daarbij gewond. jet gevecht brak uit, toen Hezbollah-strijders vlakbij Israëli's ex- ïoudjösieven lieten ontploffen, sultaf verijorbatsjov vormt politieke beweging Michail Gorbatsjov, de voormalige president van de Ivjetunie, heeft gisteren bekendgemaakt een nieuwe politieke kveging te willen oprichten. Hij hoopt een alternatief te bieden lor de huidige politieke krachten in het land. De partij of groe- "iring zal 'Democratisch Alternatief heten en een machtige roming worden, zo voorspelt de vroegere president. IcDonald's moet boeten voor hete koffie izcncf UQUERQUE ^en 81-jarige Amerikaanse vrouw krijgt een scha- ^glvergoeding van bijna zes miljoen gulden van de hamburger- t de <fen McDonald's, nadat een gloeiend hete kop koffie op haar nieur00t v'e^en voor derdegraads-brandwonden zorgde. De 'iee^ 8evo'8 van *iet ongeluk een week in het zieken- ml's gelegen, telt 'j^jliksem doodt 22 drachtige koeien inden Een bliksemschicht heeft met één slag 22 drachtige leien gedood in een Britse wei. De kudde bevond zich in de aurt van een metalen voederbak, toen daar tijdens een zware KJ orm de bliksem insloeg, zo meldde de krant Timesvandaag. B koeien waren per stuk ruim 160.000 gulden waard. I ^terreurbeweging Colombia wil praten 644gota De grootste Colombiaanse terreurbeweging wil praten 3f,|Bt de regering om een einde te maken aan de al 28 jaar duren- 112 gewelddadige strijd in Colombia. De Revolutionaire Bewa- 74!?nde Krachten van Colombia (FARC) stuurden gisteren hun l Horstel naar president Ernesto Samper. Het voorstel weerhield 22'|t FARC er niet van om vanmorgen een bus te belagen waarbij ^•pmensen werden gedood. f iantoren Russische MMM weer open dskou Sergej Mavrodi, de gearresteerde directeur van het du- ieuze Russische belegingsfonds MMM, heeft gisteren vanuit de ivangenis gelast de kantoren van zijn bedrijf weer te openen en KT g activiteiten van zijn fonds te hervatten. Hij protesteerde daar tegen de pogingen om hem vast te zetten. Mavrodi wordt jrdacht van belastingontduiking. Hij riskeert vijfjaar cel. Vluchtelingen zonder visum naar 'geschikte opvangcentra De Verenigde Staten hebben hun toelatingsbeleid voor Cubaanse vluchtelingen drastisch gewijzigd. Cubanen die zonder visum aankomen, worden voortaan opgeslo ten. De internering geldt ook voor Cubanen die de laatste dagen aankwamen en nog geen asiel kregen. Het besluit volgde op de noodtoestand in Florida, waar in korte tijd zoveel Cubanen aan land kwamen dat de staat extra fi nanciële steun eiste om hen te kunnen opvangen. •afp-upi-dpa Witte Huis tussen de hoofdver antwoordelijken voor de bin nenlandse veiligheid. Tot nu toe kreeg vrijwel iedere Cubaanse vluchteling automatisch politiek asiel. washington-a De Amerikaanse minister van justitie, Reno, maakte de maat regel afgelopen nacht bekend, na afloop van overleg in het maatregel moet Cubanen afschrikken die het communistische regime in hun land willen ontvluchten. Sinds enkele weken steken honderden vluchtelingen per dag de zee tussen Cuba en Florida over in bootjes, op zelfgemaakte vlot ten en opgeblazen binnenban den. Het gaat om de grootste hoeveelheid Cubaanse vluchte lingen sinds 1980, toen dictator Fidel Castro in vijf maanden tijd 125.000 Cubanen liet gaan. Na een eerste controle door de Amerikaanse Immigratie- en Naturalisatiedienst komen Cu banen zonder visum met 'on middellijke ingang' in 'voor dat doel geschikte' opvangscentra. Daar wordt bekeken wie in aan merking komt voor asiel, aldus Reno. Zij noemde geen lokaties. Eerder gisteren waren eenhe den van de luchtmacht begon nen met de aanleg van een ten tenkamp op een niet gebruikte legerbasis vijftig kilometer ten zuiden van Miami. Verder zou in een kelder onder de gevange nis van Key West tijdelijk plaats zijn voor tweeduizend Cu banen, aldus de sheriff ter plek ke. Het Amerikaanse Congres verhoogde het budget voor de noodopvang van vluchtelingen deze week van 35 miljoen tot 75 miljoen dollar (ongeveer 135 miljoen gulden). Dat geld kwam nog niet vrij. Sinds de grote uittocht van 1980 bestaat in Florida een gro te Cubaanse kolonie. Velen uit die gemeenschap kwamen woensdag naar de havenloods in Key West waai vluchtelingen in eerste ii itrouilleboten gaan netten paanse tonijnvissers checken ijl patrouilleboot van de 'Janse marine is naar de Golf 4 Biskaye gestuurd om to- jivissers uit Spanje op verbo- 4 wapenbezit te controleren, jgens Franse zegslieden vuur- 15 Spaanse vissers gistermor- 54'/» schoten af op Franse traw- 53.3. Door de aanval raakte een 73,qnsman gewond. De Franse 34 |rine bracht de gewonde vis- jjanaar een hospitaal in Bayon- 29'{j De Spaanse vissers ontken- 32, Ih deze beschuldiging. 7T|)e ruzie tussen Spaanse to- 3 DJ nijnvissers en hun collega' andere landen over het gebruik van drijfnetten ontstond aan het begin van de zomer. Spaan se vissers enterden toen een Frans schip en sleepten het naar hun thuishaven om de lengte van de Franse netten te demonstreren. Ook Britse en Ierse boten raakten sindsdien betrokken in de 'tonijnoorlog'. Volgens de Spanjaarden ge bruiken Franse en andere vis sers veel te lange drijfnetten. De Europese Unie verbiedt het ge bruik van drijfnetten die langer zijn dan 2,5 kilometer. - Deense maker kinderporno gearresteerd KOPENHAGEN AP Een Deense producent van kin derpornofilms is gisteren gear resteerd, een dag nadat hij op de televisie had toegegeven dat hij harde porno maakt met jon ge Deense kinderen terwijl hun ouders toekijken. Op de TV ver klaarde hij dat hij sinds eind ja ren zestig allerlei pornofilms produceert. „We zijn in Amster dam en Azië begonnen en ont dekten toen dat we net zo goed thuis met Deense kinderen kon den filmen", verklaarde de pro ducent. De 50-jarige Deen, die niet in beeld verscheen, vertelde dat hij momenteel bezig is met het op nemen van seksfilms met jon geren. „Ik weet dat kinderen er geen schade van ondervinden", zei de producer, wiens identiteit noch op de televisie noch door de politie bekend is gemaakt. „De kinderen lijken gelukkig en tevreden." De Deense zender TV2 toon de stukken uit enkele van zijn films, waaronder beelden van een achtjarig meisje dat ge meenschap had met een vol wassen man en van een ander meisje dat orale seks had met een volwassene. De producent voegde eraan toe: „De ouders zijn aanwezig gedurende de op namen en ze kunnen gestopt worden als het te grof wordt." Na de uitzendingen gingen in diverse seksshops in Kopenha gen de ruiten aan diggelen. De arrestatie komt op een moment dat er een openbaar debat over kinderporno woedt in Denemarken, waar het bezit van dergelijk materiaal voor pri- ve-gebruik wettelijk is toege staan. De producent zal worden aangeklaagd wegens het „afbeelden van een persoon be neden de vijftien jaar die be trokken is bij een seksuele of andere pornografische hande- ling". Algiers Een vrouw loopt in de stad Sehalia tussen de puinhopen die het noordwesten van Algerije gisteren teisterde. Zeker 150 een kleine 10.000 n i zijn nu dakloos. en van de tienduizenden huizen die instortten als gevolg van de aardbeving vonden bij de beving de dood. Rond de 290 mensen raakten gewond en FOTO EPA HOCINEZAROUAR ISTANBUL.JESICA LUTZ CORRESPONDENT Het aantal cholerapatiënten in Turkije stijgt schrikbarend. Di verse ziekenhuizen in Istanbul en Ankara hebben al hun 'niet- ernstige patiënten' naar huis gestuurd om bedden toe te kun nen voegen aan de quarantai ne-afdeling. Volgens de Medi sche Kamer in Ankara dragen meer dan tienduizend mensen in de stad een gevaarlijke vari ant van de cholerabacil. De We reldgezondheidsorganisatie (WHO) zal een delegatie naar Turkije sturen. Artsenorganisaties hebben aangedrongen op opheffing van de geheimhouding die het Turkse ministerie van volksge- zonheid had opgelegd. De auto riteiten waren bang dat berich ten over cholera de lichte ople ving in het toerisme opnieuw de kop zouden indrukken en ble ven daarom spreken van 'zware darminfectie'. De ziekte con centreert zich in de gebieden rond Ankara en Istanbul en in de zuidoostelijke provincies. De provinciale gezondheids dienst van Ankara heeft een 'cholerakaart' gemaakt, waarop dertien besmettingspunten aangeduid zijn. Algemeen wordt erkend dat vervuild drinkwater een van de belang rijkste oorzaken is. Met name in Istanbul zijn de beschermde na tuurgebieden rond de water bekkens een geliefde plek voor migranten van het platteland om een illegaal huis te bouwen. Het rioolwater van deze neder zettingen, waar honderdduizen den r recht de meren in. Zodoende bevat het kraanwater een hoge mate van microbiologische ver ontreiniging. Daarnaast is er chemische vervuiling omdat zo'n 150 fabrieken lozen op de riviertjes die de meren voeden. De droogte van het afgelopen jaar veroorzaakt bovendien ern stige waterschaarste. Volgens de krant Cumhuriyetheeft Istanbul nog slechts 'bruikbaar water' voor hooguit een week. Dit wordt ontkend door de ge meente. >om Cubanen komt een week nadat Fidel Cas tro de VS heeft gedreigd landge noten die weg willen niets meer in de weg te zullen leggen. Hij walde hiermee de Amerikaanse regering dwingen haar liberale asielbeleid voor Cubanen te verharden. De zekerheid van goede opvang gaf voor veel mensen de doorslag om de oversteek te wagen. Leger Rwanda naar zone na vertrek Fransen Troepen van het regerende Rwandees Patriottisch Front (RPF) zullen de door Frankrijk ingestelde veiligheidszone in het zuidwesten van Rwanda binnentrekken zodra de Franse soldaten zich hebben terugge trokken. De Rwandese premier Faustin Twagiramungu heeft dit gisteren in Kigali gezegd. Twagi ramungu schendt daarmee het akkoord dat de RPF en de Vere nigde Naties onlangs sloten. Zij spraken daarin af dat RPF-sol- daten zivh na het vertrek van de Fransen slechts ongewapend in de zone mogen ophouden. „We willen heel Rwanda in nemen. Voor de geloofwaardig heid van de regering moeten we heel het land bezetten, maar we zullen de zone niet aanvallen", aldus Twagiramungu. Frankrijk trekt zijn troepen uiterlijk maandag uit het gebied terug. De VN stationeren daarna Afri kaanse vredestroepen in de zo ne. Veel Hutu-vluchtelingen in Zuidwest-Rwanda zijn bang voor wTaakacties en voor onder drukking van de kant van het door Tutsi's gedomineerde RPF. Zij dreigen massaal naar Zaire te vluchten. Volgens Franse militaire bronnen in de Zaïrese grensstad Goma zijn woensdag zeker 20.000 personen de grens tus» sen Rwanda en Zaïre overgesto ken, op weg naar Bukavu, even eens in Zaïre. In die plaats zijn al honderdduizenden Rwande se vluchtelingen, voornamelijk Hutu's. Omgekeerd keerden bij na 8.000 vluchtelingen terug naar Rwanda. Volgens hulpverleners is de veiligheid in de Zaïrese kampen inmiddels een groot probleem. Verdreven Hutu-militairen val len volgens hen 'gematigde Hu tu's' en soms ook VN-personeel aan. Bij de voedseluitdeling ont staan regelmatig gevechten, omdat al dan niet gewapende groepen jongeren trachten het voedsel te stelen. IRA eist moord Duitsland gearresteerde smokkelaar bleek undercover gangster op Drie plutonium-smokkelaars opgepakt in Sint Petersburg M beruchtste onderwereldfi- J'lr van Ierland is gisteren 3jbdgeschoten in de hoofdstad I083plin. Een radicale katholieke 576,ojintergroepering en de ter- ^frorganisatie IRA eisten ach- ienvolgens de verantwoorde voor de aanslag op. Cahill (45), bijgenaamd leneraal, stierf in zijn wagen lat twee vermomde mannen keer op hem hadden ge- ioten. De daders ontkwamen leen motor. Cahill is gedood omdat hij (('Britse doodseskaders hielp, jus de IRA in een verklaring. i bende van de Ier zou met beurs(pie de protestantse terreur- )ep UVF ondersteunen, die dat Noord-Ierland bij Groot- ttannië blijft. De IRA pro- 3rt al 25 jaar op gewelddadige iiïier een einde te maken aan Britse overheersing. 'olitie Bonn latenl rresteert 68 ËLDjnge Koerden j Duitse politie is gisteren met i.3<jangas en wapenstok opgetre- 29'ji tegen Koerdische jongeren, ''Momstig uit Duitsland en Ne- 34 *land. Enkele uren vochten ie en jongeren op het cen- plein van Bonn. In totaal 23.jrden 68 arrestaties verricht.' vielen tien gewonden. De jJgjerdische jongeren hadden verzameld voor de start een tiendaagse fietstocht achthonderd kilometer Genève, om de aandacht J^vestigen op de wreedheden 23$ in Zuidoost-Turkije tegen de J ?rdische minderheid zouden [rden begaan. ST.PETERSBURG-BONN Rtr-DPA-AFP De Russische veiligheidsdienst heeft gisteren in St. Petersburg drie mannen gearresteerd we gens de verkoop van radioactief materiaal. De drie probeerden een container met zestig kilo ra dioactieve stof aan de man te brengen. De vraagprijs was een miljoen dollar (1,75 miljoen gul den). Behalve de radioactieve stof hadden de mannen ook munitie, messen en radiografi sche apparatuur in hun bezit. Waar de container vandaan kwam is onduidelijk. Experts onder andere van de Europese organisatie voor atoomenergie Euratom me nen dat in ieder geval een groot deel van het radioactieve mate riaal dat de laatste tijd is onder schept uit Rusland komt. Sinds het uiteenvallen van de Sovjetu nie slingert het plutonium her en der op onbeveiligde terrei nen door heel Rusland, zo vre zen zowel Russische als wester se deskundigen. De steeds actiever wordende 'atoom-maffia' in combinatie met de onveiligheid van de Rus sische kernindustrie zal dan ook zeker onderwerp van gesprek zijn tijdens de topontmoeting eind volgende maand tussen de Amerikaanse president Clinton en diens Russische ambtsge noot Jeltsin. Jeltsin heeft lang ontkend dat het gevonden plu tonium uit Rusland afkomstig kan zijn. Woensdag zei hij ech ter voor het eerst toe mee te zullen werken aan een onder zoek. De vermeende atoomsmok kelaar, die vorige week in Duits land werd gearresteerd nadat hij een monster plutonium aan een undercover-agent overhan digde, blijkt zelf ook als under cover gewerkt te hebben, maar dan voor een ander Duits poli tiebureau. Op het eerste gezicht ging de plutonium-transactie afgelopen vrijdag op het station van Bremen tussen een Duitse vertegenwoordiger van Russi sche smokkelaars en een koper uit een ontwikkelingsland. De koper blek echter een journalist uit Hamburg, die undercover voor de politie van Bremen werkte. De verkoper was een undercover-agent van de fede rale politie. 'Hoogwaardigheidsbekleders mogelijk in diskrediet' PARUS-WENEN-SANA AFP-Rtr-DPA De Franse minister van justitie, Méhaignerie, heeft gisteren in Parijs opdracht gegeven in nog twee gevallen het justitiële on derzoek tegen Carlos te herope nen. De nieuwe rechtszaken be treffen de aanslag op de Capito- le, een trein op weg van Parijs naar Toulouse, in 1982 (vijf do den, 26 gewonden) en op het station Saint-Charles in Mar seille in 1983 (vijf doden, 50 ge wonden). Méhaignerie heeft beide zaken in handen gelegd van onderzoeksrechter Jean- Louis Bruguière, de terrorisme- expert die al belast is met het onderzoek tegen Carlos wegens de aanslag op de redactie van de krant Al-Wataii cil-Arabi in de rue Marbeuf in Parijs in 1982 (een dode, 63 gewonden). Mourad Oussedik, één van de twee advocaten van Carlos, heeft gezegd dat in de rechts zaak tegen Carlos de namen van enkele hoogwaardigheids bekleders publiek kunnen wor den gemaakt die ooit 'schande lijke geheime connecties met de andere kant van de Muur' had den. Volgens Franse media zou Carlos in zijn cel opnieuw ge vaarlijk kunnen fijn door ont hullingen over steun die hij kreeg in Duitsland en vooral Frankrijk. Le Monde vreest dat onthullingen van Carlos 'bepaalde toenaderingsproces sen' kunnen ondermijnen die momenteel plaatshebben. Intussen blijven uit de hele wereld reacties op de arrestatie binnenstromen: nieuwe onthul lingen over contacten en ver blijfsplaatsen en verzoeken van slachtoffers die willen meewer ken aan de veroordeling van de internationale top-t cape Canaveral 'Micro-seconden' voor de start is gisteren de lan cering van het Amerikaanse ruimteveer Endeavour afgebroken. De motoren waren al ontstoken toen de boordcomputer de 'lift-off' af blies. De NASA deelde mee dat de computer waarschijnlijk een niet naar behoren functionerende brandstofpomp had geregistreerd. De zes austronauten aan boord verlieten een uur na de mislukte lance ring de cockpit. Zij zijn volgens NASA ongedeerd. Het is de vijfde maal dat de lancering van een ruimtevaart is afgebroken, maar nog nooit eerder gebeurde dit op zo'n laat tijdstip. De Endeavour zou de vervuiling van de aarde in kaart gaan brengen. - - FOTO EPA BRUCE WEAVER Zwaarst getroffen steden onbereikbaar luandaap De rebellen van de Angolese guerrillabeweging Unita hebben een verboden en eeuwenoud wapen ingezet in de strijd om Angola: de hongerdood. Vol gens een gisteren gepubliceerd rapport van de Verenigde Na ties sterven dagelijks tientallen, wellicht honderden Angolezen in de twee grootste Angolese steden die de rebellen hebben afgesloten van VN-voedselleve- ranties. Elke dag sterven ongeveer 250 burgers in de stad Malanje, 350 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Luanda. De stad zucht onder het drie maanden oude vliegverbod dat de rebel len hebben afgekondigd. „Door Unita's weigering transporten door te laten, is het Wereld voedselprogramma niet in staat geweest om het zo dringend noodzakelijke voedsel naar de regio te vliegen", meldt het VN- rapport. Ook in Kuito, gelegen in het hart van het rebellen-gebied 325 kilometer ten zuiden van Malanje, dreigt massale hon gersnood nu de stad ruim 2,5 maand zonder voedselhulp zit, aldus het VN-rapport. Kuito wordt al meer dan een jaar be zet gehouden door de rebellen. De bezette regio's zijn niet over land bereikbaar en beschikken over slechts gebrekkige com municatiemiddelen waardoor het onduidelijk is hoeveel slachtoffers de honger al heeft gemaakt. ^-SARAJEVO AP-Rtr-A aan Krajina geleverd. Aan de grens tussen Servië en Bosnië stonden deze week negentien vrachtwagenkonvooien met be stemming Krajina, maar zij wer den niet doorgelaten. Vooral de brandstofvoorziening kan op korte termijn al stil vallen. De Verenigde Naties hebben gisteravond de luchthaven van de Bosnische hoofdstad Saraje vo gesloten, toen de landings baan van het vliegveld onder vuur was komen te liggen. Mor tiervuur sloeg in kort nadat drie toestellen met hulpgoederen waren opgestegen. Het is onbe kend uit welke hoek de aanval kwam. Niet de Serviërs in Bosnië, maar vooral die in Kroatië, in de Ser vische 'republiek' Krajina, ko men in een steeds groter isole ment door de breuk met Servië. De 350.000 Serviërs in Krajina kunnen door dat isolement worden gedwongen om conces sies te doen aan hun aartsvij and, president Franjo Tudjman van Kroatië. Dat zal volgens VN- functionarissen zeker gebeuren, als de blokkade door Servië nog erg veel langer voortduurt. Sinds Servië op 4 augustus de grens met Bosnië afsloot, zijn er volgens een VN-woordvoerder geen goederen of diensten meer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7